חופי הים היוני הקסומים:
טיול על קוו החוף של צפון-מערב יוון
מאת: כרמית וייס


בפינה הצפון-מערבית של יוון, משלבים חופי הים-היוני היסטוריה עשירה עם נופש רגוע. אינספור מפרצים קסומים, מצוקים הנושקים למי ים צלולים, בכל גווני הכחול, איים זעירים עטורים צמחיה ירוקה, שמשיות על החול הלבן, כל אלו גורמים לנו לחשוב שהגענו לאחד מחופי תאילנד. רק מטעי הזיתים על הגבעות סביב מזכירים שלא הרחקנו, ואנחנו עדיין באגן הים התיכון.


אני רוצה לקחת אתכם הפעם לעיירות החוף הציוריות והחופים המקסימים, הנחבאים מעיני רוב התיירים המגיעים ליוון, אי-שם בפינה הצפון-מערבית שלה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

דולפין משתעשע לעיניי השטים במפרץ ארטא  (צילום: Διπλή)
דייג במפרץ ארטא  (צילום: Despina Michailidou)
בתיה הססגוניים של העיר פארגה  (צילום: כרמית וייס)
מלון פארגה ביץ' לחופי העיר פארגה  (צילום: כרמית וייס)
נופשים במלון סיבוטה דיאמונד בעיר סיבוטה  (צילום: כרמית וייס)
הבריכה במלון סיבוטה דיאמונד  (צילום: כרמית וייס)
מסעדת מלון פילאקאס במרינה של סיבוטה (צילום: כרמית וייס)
מסלול הליכה צונן במעיינות נהר אחרון  (צילום: Mika Luoma)

החופים והאיים של מחוז איפירוס

מחוז איפירוס מוכר לרבים מהמטיילים ליוון היבשתית, בזכות החלקים ההרריים שלו - חבל זגוריה, הרי פינדוס, העיירה מצובו ועוד מספר פניני תיירות. אזור החוף, הנושק להרים, מוכר הרבה פחות. לטעמי שילוב של טיול בהרים עם נופש בחופים, הוא שילוב מנצח.

ממש לא חייבים להרחיק לאיי יוון כדי ליהנות מחופים נפלאים ושמש. אך אם בכל זאת חשקה נפשכם באיזה אי יווני, מספר איים כאלו נמצאים במרחק הפלגה של שעה מחופי
צפון-מערב יוון. האיים הללו, המכונים האיים היוניים, על שמו של הים בו הם שוכנים, נחשבים מהיפים באיי יוון. בזכות כמויות המשקעים הגדולות היורדות על האזור, הם עשירים בצמחייה וצבועים ירוק עז. הגדול והידוע שבהם הוא האי קורפו, שעליו ועל כמה אחרים יסופר בהמשך.
כתבה על איים לחופי צפון-מערב יוון  |  כתבה על העיר יואנינה כבסיס לבילויים וטיולי כוכב

חוף ואלטוס והמבצר של פארגה, צפון יוון
חוף ואלטוס בעיירה פארגה, תאילנד של יוון  (צילום: כרמית וייס)  
להגדלה לחצו על התמונה


יעדים המוזכרים בכתבה, עפ"י סדר הופעתם מדרום לצפון: 
מפרץ ארטא (A), גשר ארטא (B), העיר פרבזה (C)שרידי העיר העתיקה ניקופוליס (D),
מקדש נקרומאנדיו (E)מעיינות אחֶרון (F), העיר פארגה (G), העיר סיבוטה (H)
בתי מלון מומלצים לאורך החוף:
מלון בוטיק ססה  (I), 
כפר הנופש פארגה ביץ' (J), וילה סופיה (K), מלון סיבוטה דיאמונד (L)


בלקן
 

קלאופטרה והדולפינים במפרץ ארטא

הים-היוני (Ionian Sea), שלחופיו נסייר בכתבה זו, הוא "זרוע" צפונית של הים התיכון, לחופי יוון ואלבניה (ממזרח) ועקב המגף האיטלקי (ממערב). את המפגש בין ההיסטוריה לחופי הים-היוני נתחיל במימיו של מפרץ ארטא (Gulf of Arta, Ambracian Gulf), אחד המפרצים הגדולים ביוון, החודר 40 קילומטר לעומק היבשת. כאן התרחש בשנת 31 לפנה"ס קרב אקטיום, קרב מכריע במלחמת האזרחים שפרצה בין יורשיו של יוליוס קיסר, מספר שנים לאחר מותו. בקרב הימי הביס אוקטביאנוס, בנו המאומץ של יוליוס קיסר, את צבאו  של המצביא הרומי מרקוס אנטוניוס. לצדו של מרקוס אנטוניוס לחם הצי של מלכת מצרים קלאופטרה, שהיתה המאהבת שלו ואם שלושת ילדיו. בקרב מהיר ניצח אוקטביאנוס, ובעקבותיו הוא הוכתר כקיסר הרומי הראשון, מינוי שהעניק לו את התואר אוגוסטוס קיסר. בעקבות הקרב ברחו מרקוס אנטוניוס וקלאופטרה למצרים שם התאבד אנטוניוס. קליאופרטה, שנלקחה בשבי ורצתה למנוע את הצגתה כבולה בשלשלאות ברומא, התאבדה אף היא.

כיום המפרץ הוא חגיגה לחובבי טבע. בנסיעה לאורך חופיו ובהפלגות בין האיים הקטנים שבו, ניתן לצפות בעופות מים, צבי ים ודולפינים, שאינם מראה נדיר כאן. חברת השייט Eco cruising מוציאה סיורים היוצאים מהעיירה פרבזה, בה נבקר בהמשך.
 
מפרץ ארטא, יוון
מפרץ ארטא הוא חגיגה לחובבי הטבע, כולל דולפינים המשתעשעים במימיו
 
(צילומים: 
Despina Michailidou, Διπλή, Eco cruising, Foreas amvrakikou)

גשר ארטא, יוון
אם זמנכם בידכם מומלץ ל"קפוץ" אל גשר ארטא, גשר אבן עתיק ומרשים בעיר ארטא,
מעל נהר ארחטוס רחב הידיים, המגיע לכאן מהרי פינדוס וחבל צומרקה 
(צילום:
Leonid Andronov)
 

עיר הנצחון ניקופוליס

שלוש שנים לאחר ניצחונו בקרב אקטיום, בשנת 28 לספירה, הקים אוגוסטוס קיסר בקרבת זירת הקרב את העיר ניקופוליס (Nikopolis), שפירוש שמה "עיר הניצחון". העיר שימשה מרכז מנהלי לאזור ושגשגה בזכות מיקומה האסטרטגי, עליו מעידות החומות שהקיפו אותה. תחרויות ספורט חשובות, בשם משחקי אקטיה (Aktia), נערכו בה כל ארבע שנים, בליווי מופעי מוסיקה ומרוצי סוסים. בין שרידי העיר ניתן לראות אמפיתיאטרון, אצטדיון, שרידי מרחצאות, מבני ציבור, בתי מגורים, רצפות פסיפס יפות, וכן אקוודוקט, שהוביל מים לעיר ממרחק של למעלה מארבעים קילומטרים.
 
שרידי העיר העתיקה שוכנים על לשון יבשה צרה, המפרידה בין מפרץ ארטא לים-היוני. בסמוך לעיר הוקם מוזיאון חדש, המציג ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו במקום ואת סיפורו של הקרב המפורסם. בין הפסלים הרבים, גם פסל שיש של אוגוסטוס קיסר, מייסד העיר. רעידת אדמה, פשיטות של צבאות זרים ושריפות גרמו לנטישה הדרגתית של העיר במאה השמינית, במקביל להקמת העיר פרבזה השכנה.
 
ניקופוליס, יוון
ממצאים מהעיר העתיקה ניקופוליס במוזיאון שליד אתר העתיקות (צילום: כרמית וייס)
 
רצפת פסיפס בין שרידי העיר העתיקה ניקופוליס, יוון
רצפת פסיפס בין שרידי העיר העתיקה ניקופוליס (צילום: כרמית וייס)
 

החיים הטובים במרינה של פרבזה

שמונה קילומטרים דרומית לניקופוליס נמצאת העיר פרבזה (Preveza), השומרת על הפתח הצר (700 מטר) של מפרץ ארטא. שיטוט לאורך המרינה הציורית, אינו מסגיר כל סימן לקרב המפורסם ולקרבות אחרים שהתרחשו במקום האסטרטגי. עשרות סירות, יאכטות וספינות עוגנות במרינה ומעידות על "החיים הטובים". על הטיילת שלאורך קו החוף וברחובות העיר העתיקה הצמודה אליה, אינספור חנויות, מסעדות, בתי קפה וטברנות. לצד העיר העתיקה ניצב מבצר אגיוס אנדראס (Agios Andreas), אחד משלושה מבצרים שהגנו על העיר. העיר ידעה כובשים רבים, בהם גם הוונציאנים והטורקים, עד שצורפה ליוון בשנת 1913.
 
תיירים רבים מגיעים לפרבזה בזכות שדה התעופה הסמוך והשייט הפופולרי לאי לפקאדה (Lefkada). מנהרה תת-ימית באורך 1,570 מטר, מחברת את פרבזה עם אקטיון (Aktion) ושדה התעופה אליו מגיעות טיסות רבות. המנהרה שנחנכה בשנת 2002, היא המנהרה התת-ימית היחידה ביוון, והיא עוברת מתחת למייצר של מפרץ ארטא.

Preveza, הטיילת של פרבזה, מחוז איפירוס, יוון
בתי קפה וטברנות בנמל של פרבזה, אחרי שתסיימו להתפעל מהמרינה שבו כאן לארוחה קלה  (צילום: כרמית וייס)
 

מלון בוטיק ומסעדה משובחת

את ארוחת הערב אנו סועדים במסעדה שנחשבת לטובה ביותר באזור פרבזה. המסעדה של מלון בוטיק ססה (Sesa Boutique Hotel), על חוף קנאלי (Kanali), נמצאת כ- 15 קילומטר צפונית לפרבזה. היא מגישה אוכל ים-תיכוני, בנוסח הרבה יותר אנין ומתוחכם ממה שהורגלנו לאכול במסעדות ובטברנות הפשוטות.
 
שמו של המלון משלב את ארבעת האלמנטים הלוקחים חלק בעיצובו - ים, אדמה, חול ואוויר (Sea, Earth, Sand, Air). כל חדריו פונים לחוף ים פרטי ו/או בריכת השחיה של המלון. גם אם אינכם מתארחים בו (רמת המחירים בינונית, אך נותנת תמורה מצוינת לכסף), מומלץ לטעום ממטעמי המסעדה.
 
Sesa Boutique Hote
מלון בוטיק ססה על חוף קנאלי, מלון מקסים ומסעדה מעולה  (צילום: Sesa Boutique Hotel)

 

לתקשר עם עולם המתים

כביש החוף (E55) מוביל אותנו צפונה, לאורך חופי הים-היוני, עד שהוא מתחבר אל הכביש המהיר – דרך אגנטיה, המוליך ליואנינה וסלוניקי. כארבעים קילומטרים צפונה לפרבזה חוצה הכביש את נהר אחֶרון (Acheron) הזורם מהרי פינדוס ונשפך כאן לים-היוני. במיתולוגיה היוונית הנהר הוא אחד מחמשת הנהרות של העולם התחתון, והדרך אותה עושים המתים בדרכם אל ממלכת המתים של האדס (Hades) אל השאול.
 
מספר קילומטרים לפני המקום בו נשפכים מי הנהר אל הים, חוברים אליו שני נהרות נוספים, גם הם חלק מהעולם התחתון. בנקודה זו, שהיוונים האמינו שהיא הפתח לעולם המתים, נבנה מקדש נקרומאנדיו (Nekromanteio), לכבודם של האל אדס ואשתו פרספונה. כאן היה משכנו של האורקל של המתים, שסייע למאמינים לתקשר עם בני משפחתם שהלכו לעולמם. המקדש פעל החל מהמאה ה-4 לפנה"ס, עד שנהרס על ידי הרומאים בשנת 167 לפנה"ס. כיום סבורים החוקרים שהמאמינים, שהגיעו לתקשר עם אבותיהם המתים, נדרשו במשך מספר ימים לאכול מזון שהיו בו סמי הזיה. המסדרון דרכו הם נכנסו לפגוש במתים, הבנוי קשתות ספיראליות, ושלושה שערי ברזל שהיה עליהם לעבור, גרמו להם לחשוב שהם אכן נכנסים לעולם התחתון. הכוהנים במקום, שקיבלו מנחות נדיבות שהובאו עבור המתים, היו משמיעים את נבואותיהם במקום המתים.

המנהרה דרכה הגיעו המאמינים אל עולם המתים, מקדש נקרומאנדיו
המנהרה דרכה הגיעו המאמינים אל עולם המתים, הזיות ותעתוע אופטי (צילום: כרמית וייס)
 

מעיינות אחֶרון - חגיגה לימות הקיץ החמים

נהר אחֶרון גם הוא מגיע לכאן מהרי פינדוס, והמעיינות שלו - מעיינות אחֶרון (Αcheron Springs), הנמצאים 17 ק"מ צפון-מזרחה לכביש החוף, הם פנינת טבע קסומה לימות הקיץ החמים. מטיילים רבים צועדים במים הזכים והקרירים, שבקיץ אינם מגיעים מעבר לקו המותן. לאחר הליכה קצרה מגיעים לקניון מרשים, וזו סטייה נחמדה מקו החוף, שמומלץ להקדיש לה חצי יום.


שתי דקות מתוך המסלול הרטוב של מעיינות נהר אחרון, מסלול פופולרי במיוחד לימי הקיץ החמים
 

החופים הנפלאים של העיר היפה פארגה

נסיעה קצרה של 20 קילומטרים צפונה מביאה אותנו אל עיירת החוף היפהפייה פארגה (Parga). העיר מוקפת מטעי זיתים, המכסים בירוק את מורדות ההרים שממזרח לה. על מצוק מעל הים נבנה במאה ה-14מבצר מרשים, במטרה להגן על העיר מפני התקפות מהים. המבצר נבנה על ידי הוונציאנים, ששלטו במקום תקופה מסוימת, והוא מציע תצפית נפלאה על בתי העיר, המרינה הציורית, חופי הרחצה והאיים הקטנים שבמפרץ. בדרכנו למבצר אנו עוברים בסמטאות העיר העתיקה, על בתיה הציוריים, הדוכנים, החנויות והטברנות.
כתבה על 3 ימים לחופי העיר פארגה

סגנון ונציאני בעיר העתיקה של פארגה, צפון יוון
בתיה הציוריים של העיר פארגה, סגנון ונציאני בססגוניות מרהיבה  (צילום: כרמית וייס)
 
משני צדי המבצר של פארגה פרוסים חופי רחצה יפהפיים, שכסאות נוח ושמשיות צובעים את החול הלבן שלהם בצבעים עליזים. החופים מציעים בתי קפה וטברנות עבור המחפשים בילוי רגוע, ומגוון סוגים של ספורט מים, למחפשים בילוי פעיל יותר. ממזרח למבצר, בקרבת המרינה ומרכז העיר, נמצא חוף קריונרי (Krioneri), ממנו ניתן להגיע בשחייה לאי הקטן Virgin Mary, עליו ניצבת כנסייה קטנה. ממערב למבצר משתרע חוף ואלטוס (Valtos), שהוא החוף הארוך ביותר בין חופי העיר, ולצדו מספר בתי מלון וכפרי נופש.

הגדול והיפה שבהם - פארגה ביץ' ריזורט (Parga Beach Resort), מציע 77 חדרים ודירות, הפזורים בינות כרי דשא ירוקים, עצי זית עתיקים וגינות מטופחות, וגם בריכה למי שמעדיף מים מתוקים על פני חוף הים הצמוד. המסעדה והבר על החוף פתוחים גם למי שאינו מתארח במלון.
בתי במלון נוספים בעיר החוף פארגה
 
פארגה
החוף היפהפה של כפר הנופש פארגה ביץ' - המסעדה והבר פתוחים גם למי שאינו אורח המלון (צילום: כרמית וייס)
 
 
ממזרח לפארגה נמצא חוף ליחנוס (Lichnos), הנחשב אחד החופים היפים באזור, שמציע גם הוא מקומות לינה, טברנות וספורט מים. בחוף ליחנוס מלון דירות מומלץ - וילה סופיה (Villa Sofia Parga) הממוקם במרחק הליכה קצר (כ- 100 מ') מאחד החופים היפים במערב יוון, במיקום נוח לביקור ביעדי הטיול של חופי צפון-מערב יוון. היא כוללת דירות של 1-2 חדרי שינה, עם מטבח מצוייד, פינת אוכל, מיזוג אוויר, טלביזיה, אינטרנט אלחוטי, מרפסות וגינה מטופחת עם פינת ברביקיו. למי שאינו מעוניין לבשל מציע החוף מספר טברנות, וכל מה שמציעה העיירה פארגה במרחק 10 דקות נסיעה.

וילה בצפון יוון, חוף ליחנוס, פארגה
וילה סופיה - דירות אירוח נקיות ומטופחות לחופי צפון-מערב יוון
 

האיים התאומים פאקסוס ואנטי-פאקסוס

במרחק 20 קילומטר מחופי פארגה נמצאים שני איים קטנים, אותם ניתן לראות ביום בהיר. אלו הם שני האיים התאומים: האי פאקסוס (Paxos), ששטחו 30 קמ"ר, והאי אנטי-פאקסוס (Anti-Paxos), ששטחו 5 קמ"ר בלבד. על פי המיתולוגיה היוונית נוצרו שני האיים, לאחר שאל הים פוסידון היכה בקלשונו על האי קורפו, כדי ליצור מקום שקט עבורו ועבור אשתו, אלת הים אמפיטריטה.
 
מעבורות ורחפות עושות דרכן לאיים באופן סדיר, מפארגה ומערי החוף האחרות. האיים, המכונים יחדיו פאקסי (Paxi), מצטיינים בחופים ונופים הנחשבים מהיפים באיי יוון. הם ירוקים מאד – פאקסוס הודות למטעי הזיתים, ואנטי-פאקסוס הודות לכרמי הגפנים המכסים חלק ניכר משטחו. ביולי-אוגוסט האיים עמוסים לעייפה בתיירים איטלקים ויש להזמין לינה זמן רב מראש.
 
האי פאקסוס, פאקסי
תצורות אבן גיר לחופיו של האי פאקסוס, הפלגה מומלצת מיעדים שונים לחופי הים היוני  (צילום: כרמית וייס)
 

מפרץ הטורקיז של סיבוטה

את הסיור לאורך חופי איפירוס אנו מסיימים בעיירה סיבוטה (Syvota), הבנויה על מורדות הגבעות המשתפלות למפרץ קסום של הים-היוני, החודר כמו פיורד קטן אל היבשה. 3,000 תושבים מתגוררים בעיירה הקטנה, ותיירים רבים גודשים אותה בקיץ (גם כאן בקיץ כדאי להזמין לינה מראש). בתי העיירה פזורים על המדרון, מוקפים מטעי זיתים, ומימיו הצלולים של הים משלימים את התמונה בכל גווני הכחול. ציורי במיוחד מראה המרינה והסירות העוגנות בה, לצד הטברנות הרבות, הפורסות שולחנות לאורך החוף.
בתי מלון בעיירה סיבוטה
 
המרינה של סיבוטה, איפירוס, יוון
המסעדה של מלון פילאקאס, מלון 3 כוכבים על המרינה של סיבוטה  (צילום: כרמית וייס)
 
במרחק של קילומטרים אחדים מחופי סיבוטה נמצא האי קורפו (Corfu), השני בגודלו באיים היוניים, אליו ניתן להגיע בהפלגה של כשעה. אנו הסתפקנו בהפלגה לאורך החוף ובין האיונים הקטנים התוחמים את המפרץ של סיבוטה. מספר מערות חצבו גלי הים באבן הגיר, והמים הכחולים חודרים אליהן בניגוד מרהיב של לבן וכחול. אנו מבחינים במספר חופים כמעט פרטיים, שלקרובים שבהם אפשר להגיע גם ברגל מהעיירה ולאחרים עם רכב או סירה. מוסיקה יוונית מרקידה שמשמיע הקפטן שלנו, משתלבת נפלא בשלווה שמשרים הים והנוף לעת שקיעה, ומהווה מתאבן לאוכל הנהדר בטברנה שעל החוף.
כתבה על איים לחופי צפון-מערב יוון
 
מערה על קו החוף ליד סיבוטה, יוון
ניגוד מרהיב של כחול ולבן, מערה על קו החוף ליד סיבוטה (צילום: כרמית וייס)
 

לילה טוב סיבוטה...

את הלילה בסיבוטה אנו מעבירים במלון סיבוטה דיאמונד (Sivota Diamond Spa Resortl), מלון 5 כוכבים חדיש, שחדריו פרוסים על מדרון הצופה על המפרץ וכחול הבריכה שלו משתלב נפלא עם הכחול של הים. חלק מהחדרים בבניין המרכזי, ואחרים, כולל גם דירות קטנות, על צלע ההר. לחלקם בריכה פרטית ולכולם נוף משגע.
 
מלון מומלץ בעיר סיבוטה, חופי צפון יוון
מלון סיבוטה דיאמונד - 5 כוכבים עם נוף משגע
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על מחוז איפירוס

 
* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של מחוז איפירוס

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר