אי ירוק בים:
האיים היוֹניים – שלושה איים מול חופי מערב יוון
מאת: כרמית וייס 


שלושה איים גדולים שוכנים אל מול חופי צפון-מערב יוון, ושילוב שלהם בטיול ביוון היבשתית הוא חוויה שונה ומרעננת. כמו צפון יוון כולה, גם האיים הרריים, מיוערים וירוקים מאד, והשילוב של הירוק והכחול הוא תמיד שילוב מנצח.


בביקורי השלישי לאורך חופי צפון-מערב יוון, אני מבקשת לטעום מהאיים קורפו, פאקסי ולפקאדה, אותם ראיתי עד כה רק מהחוף.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מצוקי אבן גיר וצמחייה ירוקה מאפיינים את איי הים היוני  (צילום: כרמית וייס)
האי קורפו - עדות לשנים של שלטון ונציאני  (צילום: כרמית וייס)
אכסדרת עמודים מרשימה בכיכר המרכזית של קורפו  (צילום: כרמית וייס)
הספינה עוגנת לחופי האי אנטי-פאקסוס והאמיצים קופצים למים  (צילום: כרמית וייס)
בתים צבעוניים בארכיטקטורה אופיינית לאי לפקדה  (צילום: כרמית וייס)
אכסדרות עמודים וסגנון ונציאני בבירת קורפו  (צילום: כרמית וייס)
צוקים ונקרות אבן גיר לחופי האי פאקסוס  (צילום: כרמית וייס)
הספינה נכנסת לאחת הנקרות הגדולות לחופי האי פאקסוס  (צילום: כרמית וייס)
רחובות העיר העתיקה של קורפו  (צילום: כרמית וייס)
 

"אי ירוק בים" – זה כאן!

יוון התברכה במעל 6,000 איים ואיונים, 227 מהם מיושבים, כך על-פי משרד התיירות היווני. 40 מתוכם פזורים במי הים היוני (Ionian Sea), והם נקראים על שמו  האיים היוֹניים (Ionian Islands). יחד הם מרכיבים את אחד מ-13 המחוזות של יוון. הם משתרעים ממערב ליבשת, מול מחוז איפירוס, בצפון, ועד חופי חצי האי פלופונס, בדרום.
 
איים הם איים... והם תמיד יפים, אך אלו של הים היוני שונים מהאיים המוכרים לנו בים האגאי, כמו כרתים ורודוס, וגם מהאיים הקיקלאדיים, על בתיהם הלבנים. כמו צפון יוון כולה, האיים של הים היוני הם הרריים ומיוערים, ולפיכך גם הרבה יותר ירוקים מאחיהם.
 

האיים  קורפו (A), פאקסוס (B), אנטי-פאקסוס (C), לפקדה (D) וסקורפיוס (E)
עיירות החוף – איגומיניצה (F), סיבוטה (G), אמודיה (H), פארגה (I), פרבזה (J) ונמל התעופה אקטיון (K)


בלקןאיי פאקסי – היפים באיי יוון

בביקורי הראשון באזור זה של צפון יוון, הצביעה המדריכה לעבר זוג איים קטן באופק, והבטיחה לנו שהם היפים באיי יוון. ואכן, שייט אל פאקסי (Paxi), הקטן בין שלושת האיים בכתבה זו, הוא אחת החוויות הנפלאות שחוויתי בביקוריי ביוון. אני ממליצה בחום לכל מי שמגיע לאזור לשלב אותו בטיול. חופיו הגירניים, שחלקם צונחים בתלילות אל הים, והסלעים הרבים המזדקרים אל מול החוף, הזכירו לי את מצוקי הגיר הידועים של דרום-מזרח אסיה.
 
האי פאקסי הוא למעשה שני איים אשר שלושה ק"מ מפרידים ביניהם, ושטחם יחדיו הוא 30 קמ"ר בלבד. הגדול שבהם נקרא פאקסוס (Paxos) ואילו הקטן נקרא אנטי-פאקסוס (Antipaxos), שפירושו ביוונית "מול פאקסוס". על פי המיתולוגיה היוונית נוצרו שני האיים בקילשונו של אל הים פוסידון, אחרי שהיכה באי קורפו, כדי שהוא ואשתו אמפיטריטה יזכו בפרטיות...
 
2,000 תושבים מתגוררים באי פאקסוס, והבירה של אי כזה היא מן הסתם לא יותר מעיירה קטנה, ששמה גאיוס (Gaios). כאן ממוקם הנמל של האי וגם כמה סמטאות ציוריות, עם חנויות, בתי קפה וטברנות קטנות. שעה וחצי עורכת ההפלגה לכאן במעבורת מהעיר איגומיניצה (Igoumenitsa), שעתיים מהאי השכן קורפו או מחצית מהזמן הזה ברחפת. אפשר להגיע גם בספינת טיולים (Taxi Boat) בהפלגה שעורכת כשעתיים מהעיר סיבוטה (Sivota), העיר פארגה (Parga) או נמל אמודיאה (Ammoudia).
בתי מלון באיי פאקסי
כתבה על העיירות לחופי הים היוני  |  כתבה על חופי העיר פארגה
 
האי פאקסוס, פאקסי
כפר קטן לחופיו הצפוניים של האי פאקסוס (צילום: כרמית וייס)
 

חכו, חכו, עוד לא ראיתם כלום...

כשאני פוגשת את הקפטן שלנו, קפטן ג'ון (יאניס, בשמו היווני) החביב, הבעלים של הספינה אמודיאה, אני מבינה שהולכת להיות לנו הפלגה נפלאה. הוא נראה כמי שחי את הים באהבה גדולה: "בקיץ אני מפליג כל יום", הוא מספר לי, "ואני אוהב כל פעם מחדש!".

אכן, קשה שלא להתאהב באי הקטן כשמפליגים סביב חופיו. בתים בודדים נראים מדי פעם על מורדות ההרים המיוערים, רובם מתחמי נופש ובתי מלון קטנים, וגם לא מעט בתי קיץ פרטיים של עשירי אירופה. התיירות כאן בתולית מאד, אין בתי מלון גדולים ואין גדודי תיירים.
 
"חכו, חכו, עוד לא ראיתם כלום...", אומר בעברית אחילאס (Achilleas), המארח שלנו והבעלים של חברת אלפיין זון (Alpine Zone). ואכן, גולת הכותרת של ההפלגה הם צוקי אבן גיר ענקים המזדקרים מהים ונקרות רבות, שאל הגדולה בהן מנווט קפטן ג'ון את הספינה ומאפשר לאמיצים שבחבורה לקפוץ למים ולשחות בין המערות. עצירה נוספת מזמנת ביקור באחד מחופיו של האי הזעיר אנטי-פאקסוס, רק 5 קמ"ר שטחו, תושבים בודדים מתגוררים בו דרך קבע ויש בו רק כמה בתי הארחה קטנים.
* הספינה אמודיה - טל. 30-693-611-5928+ או דרך אחילאס info@alpinezone.gr
 
האי פאקסוס, פאקסי
אחת הנקרות לחופיו של האי פאקסוס (צילום: כרמית וייס)
 

קורפו – איטליה של יוון

לעומת השלווה והבתוליות של האי פאקסוס, האי קורפו (Corfu) הוא הניגוד הגמור. כשהגענו לאי בסוף נובמבר, טיילו בו בעיקר קבוצות של תיירי הקרוזים. אך בקיץ כל כמה דקות נוחת כאן מטוס ופורק המוני נופשים, בעיקר אירופאים, אבל גם לא מעט ישראלים. אנו הגענו במעבורת העושה דרכה מאיגומיניצה, וישנן גם מעבורות רבות המגיעות מדרום איטליה, מצדו השני של הים היוני.
 
הגדול באיי הים היוני משתרע על פני 580 קמ"ר ומתגוררים בו 130 אלף תושבים, בהם צעירים רבים הלומדים במספר מוסדות השכלה גבוהה בעיר הבירה קורפו. רבים מהם גודשים את בתי הקפה הרבים המרוכזים בכיכר המרכזית, כיכר ספיאנאדה (Spianada), ומוסיפים לה נופך צעיר וצבעוני. בשולי הכיכר אכסדרת עמודים ארוכה ויפהפייה, שדומות לה ניתן לראות בעיר העתיקה. הן עדות לשנים הרבות של השלטון הוונציאני (1401-1797), אחד מני רבים ששלטו באי, שרק בשנת 1864 סופח ליוון. כשיושבים בבית הקפה, תחת צל השמשיות, באמת אפשר לחשוב שאנו באיטליה ולא ביוון.
בתי מלון באי קורפו
 
בירת האי קורפו
מבט מהים לעבר בתי העיר העתיקה של קורפו, בירת האי קורפו (צילום: כרמית וייס)

בירת האי קורפו
לרגע אפשר לחשוב שאנחנו באיטליה... סגנון ונציאני באי קורפו (צילום: כרמית וייס)
 

טעימה מהאי קורפו

הכיכר המרכזית שוכנת למרגלות ה"מצודה העתיקה" (מאה 15), שהגנה על העיר העתיקה, יחד עם "המצודה החדשה", הניצבת מעברה השני של העיר. טיפוס לראש המצודה מזכה בתצפית יפה על העיר. תצפית יפה נוספת מזמנת הטרסה של קפה קאנוני (Cafe Kanoni), הצופה לעבר מסלול שדה התעופה של קורפו, שנסלל בלבה של לגונה, ולעבר "אי העכבר" המקסים. שמו של האי הזעיר ניתן לו על שום מראהו המזכיר עכבר בעל זנב ארוך, שהוא למעשה הרציף המחבר אותו לאי קורפו. בקצהו של האי מנזר קטן בשם ולאכרנה (Vlacherna) וחנות מזכרות קטנה, כיאה לאתר שהוא הכי מצולם ומפורסם בקורפו.
 
את ארבעת הקילומטרים מהעיר העתיקה לרובע קאנוני, ניתן לעשות בתחבורה ציבורית, במונית או באוטובוס Corfu Sightseeing. האוטובוס הדו-קומתי יוצא מהנמל ונוסע במסלול של כשעה, בו ניתן לעשות היכרות מודרכת עם העיר במספר שפות, וגם לרדת ולעלות היכן שתרצו.
 
מאחר ואנו ב"סיור טעימות איים", לא הספקנו לחרוש את האי קורפו, שנופיו ההררים והחופים היפים, בהחלט מצדיקים ביקור ארוך יותר. פרנסי האי טוענים שהוא המקום הגשום ביותר ביוון, והירוק העז מעיד על כך.
בתי מלון בעיר קורפו בירת האי קורפו
 
אי העכבר, קורפו
תצפית מקפה קאנוני לעבר אי העכבר, תפעילו את הדמיון... (צילום: כרמית וייס)
 

בתי מלון מומלצים בקורפו

מלון דומס אוף קורפו (Domes of Corfu) ממוקם כ-50 מטר מחוף גליפאדה (Glyfada) היפהפה – אחד החופים הידועים והפופולריים ביותר באי, עם מי טורקיז צלולים ורדודים, חול רך וזהוב ורקע הררי וירוק מאחוריו. המלון מתאים לזוגות ומשפחות ומציע חדרים מרווחים ומגוון אטרקציות לילדים. ישנה אפשרות לאכול במסעדת המלון, אך מי שמעדיף לצאת ימצא שלל מסעדות קרובות.
 
מלון דומס אוף קורפו, יוון
מלון דומס אוף קורפו – רק 50 מטר מאחד החופים היפים ביותר באי


מלון אקרוטירי ביץ' (Akrotiri Beach Resort Hotel) ממוקם מעט צפונה ממנו, על חצי אי שמשקיף לעבר מפרץ מקסים וחוף אגיה טריאדה (Agia Triada). במלון, המדורג ברמת 4 כוכבים, יש 2 בריכות שחייה, בר חוף וחדרים לזוגות ומשפחות, עם מרפסת פרטית ונוף לים.

מלון מומלץ בקורפו
מלון אקרוטירי ביץ'  משקיף לעבר המפרץ והחוףלפקדה – חצי-אי שהפך לאי

האי השלישי ממנו אנו טועמים, האי לפקדה (Lefkada), בכלל התחיל את דרכו כחצי-אי. במאה ה-7 נחפרה תעלה, שאיפשרה לספינות שעברו בתעלת קורינתוס את הדרך צפונה, אך ניתקה אותו מהיבשת. הגשר שהוביל אליו מכיוון צפון יוון היה פקוק תדיר, אך מנהרה תת-ימית שנחפרה לפני שנים אחדות קיצרה מאד את הדרך המחברת את האי ליבשה, וכיום אורכת הנסיעה כ-30 דקות מהעיר הקרובה פרבזה (Preveza) וכ- 20 דקות משדה התעופה אקטיון (Aktion).
 
בבירת האי, העיר לפקדה, רחוב מרכזי אחד, שבתיו הצבעוניים קצת מזכירים לנו עיירות באלסקה הרחוקה. מסתבר שלארכיטקטורה המיוחדת הזו יש סיבה טובה. לא מעט רעידות אדמה פוקדות את חופי ואיי הים היוני, ובשנת 1825 אף נחרבה העיר כליל ברעש אדמה. בבתים שנבנו מחדש הקומה הראשונה בנויה מאבן, והקומות שמעליה (בדרך כלל אחת, מקסימום שתיים) מעץ קל או פח גלי. הכול נצבע בצבעים מלאי חיים, שמעניקים לעיירה את צביונה המיוחד.
בתי מלון באי לפקאדה  |  כתבה על האי לפקדה
 
האי לפקדה
בתים צבעוניים ברחוב הראשי של העיר לפקאדה, בירת האי לפקאדה (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ באי לפקדה

מפרץ מיקרוס גיאלוס (Mikros Gialos), למרגלות הכפר פורוס (Poros), ממוקם באחד האזורים היפים ביותר בחוף המזרחי של לפקדה, מנצנץ לעברנו בגווני טורקיז נפלאים. בקצה המפרץ נחבא מלון מיוחד – מלון סן ניקולאס (San Nicolas Resort Hotel), מלון 4 כוכבים שאורחיו ואורחי הקפה-מסעדה שלו זוכים לחוף פרטי מרהיב, בריכת שחייה המשקיפה אל החוף וחדרים גדולים ומפנקים.

מלון מומלץ בלפקדה, מלון סן ניקולאס
מ
לון סן ניקולאס – חוף פרטי ובריכה במפרץ טורקיז מהיפים ביותר באי לפקדה

האי הפרטי של אונאסיס

על החוף המזרחי שוכנת עיירת הנמל נידרי (Nydri). מול חופיה מספר איים קטנטנים, שאחד מהם, האי סקורפיוס (Skorpios) היה בבעלותו של אייל הספנות היווני אונאסיס. כאן הוא נישא בשנת 1968 לג'קי קנדי, אלמנתו של נשיא ארה"ב ג'ון קנדי. כאן גם צולמו בשנת 1972 התמונות הסנסציוניות של האלמנה המפורסמת משתזפת בעירום. יש הטוענים שאונאסיס עצמו הסגיר לצלמים את תוכניותיה של אשתו, לאחר שנישואיהם התערערו והיא חשדה שהוא ממשיך בקשריו עם אהובתו משכבר הימים, זמרת האופרה ממוצא יווני מריה קאלאס.
 
אונאסיס, בנו ובתו קבורים בקפלה שעל האי סקורפיוס, אך נכדתו אתנה מכרה את האי בשנת 2013 לאוליגארך רוסי. המכירה טרם אושרה, שכן אונאסיס הורה בצוואתו שברגע שיורשיו לא יוכלו להחזיק בעלויות החזקת האי, הוא יתרם לממשלת יוון או לחברת התעופה אולימפיק, שהיתה בבעלותו. פסל גדול של אונאסיס ניצב בנמל העיירה נידרי, וממנו כל שנותר לנו הוא להשקיף בקנאה על האי הפרטי.
 
האי לפקדה, צפון יוון, נידרי
נמל העיירה נידרי והאיים שלמולו, בהם גם האי של אונאסיס (צילום: כרמית וייס)
 

חופים מהיפים באירופה

החופים המערביים של האי לפקאדה חוסים בצל מצוקי אבן גיר מרשימים, ונחשבים מהחופים היפים באירופה. חוף פורטו קציקי (Porto Katsiki), בקצה הדרומי של האי, נחשב ליפה שבהם. לא הרחק ממנו שוכן הכפר הקטן ואסיליקי (Vasiliki), ממנו ניתן להפליג במעבורת לאי קפלוניה (Cephalonia). חופיו מפורסמים כאתרי גלישת רוח מהטובים באירופה ומראה מאות הגולשים במים הוא מרהיב, כך מספרים לנו. אנחנו לא הצלחנו להגיע, בשל רעידת אדמה שהתרחשה באי יומיים טרם הגיענו, וסגירת הכביש דרומה מחשש לרעשי משנה. 

בתחילת הדרך לאורך החוף המערבי, עוד הספקנו לצפות לעבר כמה חופים יפהפיים, ולהישבע שלכאן עוד נחזור.
 
האי לפקדה, צפון יוון, פורטו קאציקי
חוף פורטו קאציקי בקצה הדרומי של האי, נחשב ליפה שבחופי לפקדה (צילום: כרמית וייס)

 
סרטון וידאו קצר על החופים והנופים של האי לפקדה. מומלץ!
 

 

מידע נוסף

כתבות נוספותכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר