האי קפלוניה והמנדולינה של קפטן קורלי
מאת: נטע טרגל-שמואלי


במסגרת חיפושי אחר האי האולטימטיבי, ביקרנו במספר רב של איים ביוון, ואז הגענו לקפלוניה. ברגע שדרכו כפות רגלינו, או יותר נכון גלגלי מכוניתנו, על האי – התאהבנו בו. ריח עצי האורן, הזית והפריחה נישא באוויר, צקצוק הציקדות היה חזק במיוחד ותחושה אינסופית של חופש ושלווה מילאה את ליבנו.


1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

בתי הכפר אסוס באי קפלוניה בנויים על זרוע יבשה צרה  (צילום: sorincolac)
חוף מירטוס בו צולמו סצינות בסרט המנדולינה של קפטן קורלי (צילום: georgker)
עיר הבירה אגגוסטלי ממרפסת  Aenos Hotel
מערת מליסאני - אגם תת קרקעי (צילום: almekri01)
האי איתקה השוכן בסמוך לקפלוניה (צילום: Zhang Yu)
ואתי בירת האי איתקה (צילום: Malingering)
פיסקארדו, עיירת הנמל הצפונית של האי (צילום: Pablo-Foggakis)
הכפר הציורי אסוס בצפון האי (צילום: Alex Blajan)
טיול קיאקים בקפלוניה (צילום: Raoul du Plessis)
מאז חלפו כמה שנים. את כל מי שהיה מוכן להתאמץ שלחתי אל האי הקסום קפלוניה ואל שכנו, האי הקטן והלא פחות יפה  איתקה. במיתולוגיה היוונית היה איתקה יעדו של אודיסאוס, במסעו הקשה חזרה ממלחמת טרויה, ובכך שימש השראה לשיר הידוע איתקה (עליו ידובר בהמשך). סיפורו של האי קפלוניה מפורסם עוד יותר, בזכות הספר והסרט המנדולינה של קפטן קורלי. כל תייר שלישי באי קורא בספר, שבמרכזו סיפור טראגי שהתרחש על האי במלחמת העולם השנייה.
 

טריילר לסרט "המנדולינה של קפטן קורלי"
 
יעדים ומקומות לינה בכתבה על מפת האי קפלוניה:
העיר ארגוסטולי (A), מלון אאנוס בארגוסטולי, מלון הספא אלקטרה קפלוניה
מרקופולו (B), פורוס (C), סאמי (D), אגיה אפימיה (E), מקריוטיקה (F), מלון הווילות פורסט
חוף מירטוס (G), אסוס (H), פיסקארדו (I), אמליסה נייצ'ר ריזורט, האי איתקה (J)
 


בלקןהמנדולינה של קפטן קורלי

באפריל 1941 נכבשה יוון בידי גרמניה הנאצית ומדינות הציר, ואת השליטה באיים היווניים קיבלה איטליה. על אדמת האי קפלוניה הוצבו 12,000 חיילים איטלקים ו- 2,000 חיילים גרמנים. לאחר כניעת איטליה לבנות הברית, ב-8 בספטמבר 1943, התלבטו החיילים האיטלקים על האי האם להיכנע לגרמנים. גנרל אנטוניו גנדין, מפקד הכוח האיטלקי, נתן לחייליו להחליט ואלו סרבו להיכנע, אך לאחר שהגרמנים שלחו לאי תגבורת, נאלצו האיטלקים להיכנע. לאחר הכניעה טבחו הגרמנים באכזריות ב- 5,000 חיילים איטלקים – שבויי מלחמה שנכנעו ומסרו את נשקם.
 
הפרשה כמעט ולא התפרסמה והייתה נעלמת בנבכי השכחה, לולא חקר אותה הסופר לואי דה ברנייר, מחבר ההספר המרתק המנדולינה של קפטן קורלי. את ההשראה לדמותו של הקפטן סיפק חייל איטלקי בשם עמוס פמפלוני, שניצל מהטבח והמשיך ללחום בגרמנים לצד אנשי המחתרת היוונית, ואף התאהב באחת הלוחמות המקומיות. עד יום מותו ביוני 2006, התגורר פמפלוני ליד פירנצה כאשר הוא נושא על צווארו את צלקות הירייה שירה בו חייל גרמני ושממנה ניצל בנס.
 
כיום, עשרות שנים מאז, תוכלו לראות יוונים, איטלקים וגרמנים שוכבים זה לצד זה על החול הרך, כולם אוחזים בספר "המנדולינה של קפטן קורלי" ומתענגים על מנעמי החיים, באחד האיים היפים ביוון.
 
לוח עדות למעשה גבורה של המחתרת היוונית
לוח עדות למעשה גבורה של המחתרת היוונית (צילום: נטע טרגל-שמואלי)
 

תחושת אביב נצחי בקפלוניה

האי קפלוניה (Kefalonia או Cephalonia) הוא הגדול באיים היוניים שלחופה המערבי של יוון, בים היוני שבין יוון וקצה המגף של איטליה. גודלו של האי כ-700 קמ"ר וחיים בו מעל 30 אלף תושבים. בזכות כמות המשקעים הגדולה לה הוא זוכה, כמו שאר האיים היוניים, הוא ירוק במיוחד, שופע זיתים ועצי אורן, פרחי בר ופרפרים. תחושה של אביב נצחי שורה עליו.
 
האי קפלוניה זכה לעצמאות בשנת 1864. למעלה מ-400 שנה שלטו באי הוונציאנים. מעט השרידים שנותרו לפליטה מרעידות האדמה הקשה של 1953, הם בסגנון וונציאני יפה. העות'מאנים, הצרפתים והבריטים שלטו באי תקופות קצרות יותר, ואולי מכאן האווירה הקוסמופוליטית השוררת בו.
 
באוגוסט 1953 הרעידה סדרה של ארבע רעידות אדמה חזקות (7.3 בסולם ריכטר) את האי קפלוניה ואת האיים השכנים. כמעט כל הבתים באי נחרבו, מלבד אלו שבחלקו הצפוני. הנזק היה רב, אך המכה הגדולה יותר היתה עזיבתם של כ-100 אלף איש מתוך 125 אלף תושבי האי. בקפלוניה לא שוכחים את חיל הים הישראלי, שבמקרה התאמן באזור והיה הראשון שהגיע להגיש עזרה. הוא טיפל בכ- 1,200 פצועים ופינה מהאי 300 פצועים קשה.
 
כאות הוקרה לישראל על הסיוע, ניתן השם רחוב ישראל (ΟΔΟΣ ΙΣΡΑΗΛ) לאחד הרחובות בבירת קפלוניה ארגוסטולי (Argostoli), השוכנת לחוף מפרץ ארגוסטולי במערב האי. אוכלוסייתה מונה כ- 10,000 תושבים והנמל שלה הוא אחד הפעילים ביוון. כמעט כל המבנים בעיר נחרבו ברעידת האדמה של 1953 והיא נבנתה מחדש, אך לא נעשה מאמץ לשחזור המבנים המקוריים. בארגוסטולי שני מוזיאונים אשר מומלץ לבקר בהם: המוזיאון הארכיאולוגי ומוזיאון הפולקלור.

אם החלטתם להישאר ללון בעיר, מומלץ מאוד מלון אנוס (
Aenos Hotel) שבכיכר המרכזית, המציע חדרים וסוויטות ושירות נהדר.
 
מלון בעיר ארגוסטולי, קפלוניה
מלון אנוס בעיר ארגוסטולי, בירת קפלוניה (צילום: Aenos Hotel)
 

לגלות את קפלוניה

לכל אי ביוון קסם שונה, ואחד התענוגות הגדולים הוא לגלות את קסמו. זה לא תמיד קורה ברגע הראשון, וגם אם נדמה ש"עלינו על זה", ההעמקה והחקירה משתלמות כי תמיד יתגלו לנו עוד ועוד הפתעות. אנחנו אהבנו את חלקו המרכזי והצפוני של האי קפלוניה, והרחקנו מחופיו הדרומיים, שגם הם יפים, אך מלאים בשיא הקיץ בנופשים המגיעים בטיסות שכר מאירופה.
 
האי מתאים מאוד למשפחות עם ילדים, בכל הגילים, ובעיקר לאוהבי השלווה והחיים הטובים. אני ממליצה להתמקם במרכז האי, בין אגיה אפימיה (Agia Efimia) לאסוס (Asos), וכך להיות במרחק נסיעה לא גדול מצפון האי ומדרומו, 40-50 דקות נסיעה לכל כיוון. נוח להתנייד באי באמצעות רכב שכור. אנחנו הגענו עם רכב מאתונה, דרך נמל קיליני, אך ניתן גם לשכור רכב על האי עצמו.
7 יעדי חובה באתונה
 
ההגעה לקפלוניה אפשרית בטיסת פנים מאתונה ובטיסות שכר מאירופה, וכן במעבורות מהאי השכן זקינתוס (Zakynthos) ומערי הנמל קיליני (Kyllini) או פטרס (Patras) שעל היבשת. מקיליני מגיעים לנמל פורוס ((Poros, בהפלגה של כשעה וחצי, ואילו מפטרס מגיעים לנמל סאמי (Sami), בהפלגה של 3.5 שעות. שתי ערי הנמל הללו נמצאות במזרח האי, ומהן אני ממליצה להמשיך ולטייל צפונה.
 
הכפר אסוס באי קפלוניה
הכפר הציורי אסוס, אחד הכפרים היפים והציוריים בצפון האי  (צילום: CC Andrew Fogg)
החוף המזרחי של קפלוניה

עיירת הנמל סאמי (Sami), עם 2,800 תושבים, היא השלישית בגודלה באי. היא שוכנת לחופו המזרחי של האי ומהווה את המרכז המנהלי לכפרי הסביבה. כאן ניתן להיעזר בשירותי דואר, בנקים, מידע תיירותי, מסעדות, מרינה ומפרץ נאה. ממנה יוצאות סירות לאי השכן איתקה ולעיירת הנמל הצפונית של האי  פיסקארדו (Fiscardo). מעט צפונה נמצא הכפר אגיה אפימיה (Agia Efimia), כפר דייגים ציורי ובו מעגן יאכטות. מומלץ לשכור סירת מנוע ולצאת לחקור את החופים היפים והמבודדים בחלק הצפון-מזרחי של האי.
 
לצדי הכביש לאגיה אפימיה, נמצאת מערת מליסאני (Melissani), שהיא למעשה אגם תת קרקעי. כאשר השמש ברום השמיים, מאירות קרניה את מי האגם באור יקרות כחלחל וזוהר. הביקור במערה נערך בסירת משוטים, שחותר בה משיט מקומי, העוצר לפרקים ומאפשר למבקרים לשחרר אנחת התפעלות ולצלם. במיתולוגיה היוונית מוזכרת המערה כביתן של הנימפות, אך אנו לא פגשנו בהן, לצערי. מערה נוספת, מערת הנטיפים דרוגאראטי (Drongarati), נמצאת 4 ק"מ דרומית לסאמי. לדעתי היא פחות מרשימה, אבל נחמד לבקר בה.

דרומה משם נמצא הר איינוס (Ainos), שהוא ההר הגבוה ביותר באי (1,628 מ'), שרובו הוא שמורת טבע בשם זהה. את מורדותיו מכסים יערות עצי אשוח ואורן שחור. ניתן לזכות ממנו בתצפית יפה על האי, ללכת בשבילי השמורה ולנשום אוויר פסגות.

בקרבת סאמי שני חופים נחמדים: אנטיסאמוס (Antisamos) ואגיה פרסקווי (Aghia Paraskevi). בחוף אנטיסאמוס מסעדה נחמדה, שירותי חוף, ובעונה ניתן לשכור סירות פדלים ולפדל להנאתכם.
 
שייט באגם התת-קרקעי של מערת מליסאני
שייט באגם התת-קרקעי של מערת מליסאני (צילום: CC Jonathan Buckwell)
 

צפון האי קפלוניה

אחד הכפרים היפים והציוריים בצפון האי הוא אסוס (Asos). הוא שוכן לרגלי זרוע יבשה, המקושרת לחצי-אי קטנטן ובו מצודה ונציאנית מהמאה ה-16. הכפר נפגע קשות ברעידת האדמה של 1953, אך הוא שופץ וקסמו הישן חזר. האווירה בו היא של עיירת נמל קטנה, ויש בו מסעדות טעימות (יחי הבולונז וההשפעה האיטלקית). טיול בנמל ובין בתי הכפר הוא חוויה מענגת, במיוחד לאור השקיעה.
 
מדרום לכפר נמצא חוף מירטוס (Myrtos) המפורסם, בו צולמו כמה מהסצינות בסרט המנדולינה של קפטן קורלי. זוכרים את הסצינה שבה הקפטן מארגן את חבריו לשירת אופרה על החוף? ובכן זהו המקום. לא תמיד היה החוף חולי, כך סיפרו לי המקומיים, אך לכבוד הסרט שפכו בו משאיות כמויות נכבדות של חול. מאז הפך החוף ליעד רביצה מועדף על איטלקים ובני שאר אומות העולם. אין בו טברנות, אך במרחק נסיעה קצר ניתן למצוא טברנות טובות, במיוחד בכפר אסוס.
 
פיסקארדו (Fiscardo) היא עיירת הנמל הצפונית של האי. זהו המקום היחיד באי בו נותרו מבנים בסגנון ונציאני. הנמל עמוס ביאכטות, בעוד "יאכטונרים" ותיירים מכל העולם מטיילים ויושבים בטברנות ובבתי הקפה, לבושים בגדי חופשה אירופאים (חולצות פסים כחול-לבן וכדומה) והאווירה חגיגית. מדרום לעיירה וממערב לה נמצאים כמה מהחופים היפים באי.
 
השפעה וונציאנית, בתים בעיירת הנמל הצפונית פיסקארדו
השפעה ונציאנית: בתים בעיירת הנמל הצפונית פיסקארדו (צילום: CC Ion Androutsopoulos)
 

מלון בוטיק מלא שיק

לא רחוק ממהעיירה פיסקארדו נמצא מלון הבוטיק מלא השיק אמליסה נייצ'ר ריזורט (Emelisse Nature Resort). המלון מציע חדרים, סוויטות ודירות, בעיצוב משרה רוגע, וכן בריכה, מסעדה ובר על הטרסה המשקיפה לעבר הים.
 
מלון מומלץ באי קפלוניה
אמליסה נייצ'ר ריזורט
  מלון בוטיק במיקום משגע
 

נחשים למזל טוב

ב-15 באוגוסט, חגה של מריה הקדושה, מתקיים אירוע יוצא דופן בכנסייה המרכזית של הכפר מרקופולו (Markopoulo), בדרומו של האי, המתמלאת בנחשים שצורת צלב על ראשיהם. על פי האמונה המקומית, מביאים הנחשים הללו מזל טוב. האגדה מספרת שכאשר כבשו את האי הפיראטים של ברברוסה, נבהלו הנזירות והתחננו למריה לנס. תפילתן נענתה והן הפכו לנחשים. מאז הן חוזרות לכנסייה אחת לשנה, ביום חגה של מריה.

האי השכן איתקה

אני ממליצה בחום לשלב בטיול זה גם את האי איתקה (Ithaca), אי מרתק ומיוחד, בעל אופי שונה מזה של קפלוניה, למרות קרבתם הרבה. הדעות חלוקות האם זהו אכן האי של אודיסאוס, אך הסיפור מתוך המיתולוגיה היוונית על שיבתו לאי, לאחר מלחמת טרויה, היווה השראה לשיר המפורסם והיפה.
 
קטעים מהשיר איתקה, מאת קונסטנדינוס קוואפיס (תרגום: יורם ברונובסקי)
...
אַל תְּצַפֶּה שֶׁאִיתָקָה תַּעֲנִיק לְךָ עשֶׁר.
אִיתָקָה הֶעֱנִיקָה לְךָ מַסָּע יָפֶה
אִלְמָלֵא הִיא לא הָיִיתָ כְּלָל יוֹצֵא לַדֶּרֶךְ.
יוֹתֵר מִזֶּה הִיא לא תּוּכַל לָתֵת.
וְהָיָה כִּי תִּמְצָאֶנָּה עֲנִיָּה - לא רִמְּתָה אוֹתְךָ אִיתָקָה.
וְכַאֲשֶׁר תָּשׁוּב, וְאַתָּה חָכָם, רַב-נִסָּיוֹן,
תּוּכַל אָז לְהָבִין מַה הֵן אִיתָקוֹת אֵלֶּה.
 
כִּי תֵּצֵא בַּדֶּרֶךְ אֶל אִיתָקָה
שְׁאַל כִּי תֶּאֱרַךְ דַּרְכְּךָ מְאד
מְלֵאָה בְּהַרְפַּתְקָאוֹת, מְלֵאָה בְּדַעַת.
אַל תִּירָא אֶת הַלַּסְטְרִיגוֹנִים וְאֶת הַקִּיקְלוֹפִּים
אַל תִּירָא אֶת פּוֹסֵידוֹן הַמִּשְׁתּוֹלֵל.
...
 
נמל דייגים פסטוראלי באי איתקה
כפר דייגים פסטורלי באי איתקה (צילום: CC James West)
 

אנגלית בכיכר הכפר

אנחנו התמקמנו בכפר מקריוטיקה (Makriotika) שהוא כפר קפלוני טיפוסי. מהרגע הראשון התאהבתי בכפר, הבנוי ערב-רב של בתים ישנים וחדשים, חצרות עם תרנגולות, שיחי יסמין וגרניום במרפסות. כיכר הכפר תלויה על פי תהום. חבורת זקנים יושבת תדיר בבית הקפה שבכיכר, דנים בסוגיות ההווה והעבר. בסופי השבוע של יולי-אוגוסט מגיעות לכפר משפחות עם ילדים ומצטרפות לקהל המקומי, בישיבה בבית הקפה או במסעדה היחידה. ההורים מדברים יוונית שוטפת, אך הילדים עונים להם באנגלית. אלו הם צאצאי משפחות שהיגרו בשנות החמישים והשישים לארה"ב וחוזרים לבקר במולדת. כנראה הצעירים כבר מרגישים עצמם אמריקאים לכל דבר וקצת מתכחשים לשורשים.
 
ערב אחד, יצאתי לשוטט בין סמטאות הכפר הקסומות. הבחנתי בחורבות הרבות הפזורות בין הבתים, כולן ריקות ומוזנחות, עשב צומח על הכתלים ובתוך החדרים. מה קרה כאן? לאן נעלמו בעלי הבתים? איפה הם היום? אולי מתו וצאצאיהם לא מודעים לקרקע ולרכוש השייך להם? נראה שהבתים החרבים שייכים לתושבים שעזבו את האי ועברו לארצות רחוקות, בעקבות רעידת האדמה הקשה שהחריבה את רוב האי בשנת 1953 והקשיים הכלכליים בשנות ה-50 וה-60. מן הסתם יצודו אותם ציידי הנדל"ן הזריזים, המוכרים אדמות ובתים לאירופאים הכמהים לשמש ולשלווה של איי יוון.
 
מקריוטיקה עם נוף למפרץ אגיה אפימיה
הבריכה של מלון הווילות פורסט בכפר מקריוטיקה, כפר מקסים במיקום נוח לטיולים באי קפלוניה 
(צילום: 
Forest Villas Kefalonia)

מלון שהוא מעל לכל הציפיות

מלון הספא אלקטרה קפלוניה (Electra Kefalonia Hotel & Spa) הוא התשובה לכל מי שרוצה להתפנק בסיום הטיול באי קפלוניה. המלון, המעוטר ב-5 כוכבים, ממוקם ליד שדה התעופה, לא הרחק מבירת האי, העיר ארגוסטולי. בריכה יפהפייה המשקיפה לחוף הים, מרכז ספא עם ג'קוזי, סאונה ועיסויים, מסעדה ובר, חדרים, סוויטות ודירות (1-2 חדרי שינה), שלכולם מרפסת המשקיפה לים ולחלקם בריכה פרטית  פינוק אמיתי!

מלון ספא מומלץ בקפלוניה, איי יוון
מלון הספא אלקטרה קפלוניה  פינוק לסיום הביקור בקפלוניה
 

מידע נוסףנטע טרגל שמואלי אודות הכותבת
נטע-טרגל שמואלי, יועצת ומתכננת טיולי משפחות לחו"ל, בהתאמה אישית, ליעדים באירופה ובדרום-אפריקה. אוהבת את יוון, תרבותה, השפה וההיסטוריה שלה. מאמינה בטיולים המשפחתיים כמקור לכיף והנאה, גיבוש, לימוד, הקניית סקרנות, רצון לדעת וזיכרונות משפחתיים משותפים. אתר הבית של נטע,

נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר