חבל זגוריה – חמש סיבות להתאהב
מאת: כרמית וייס 


סיבות רבות יש להגיע לחבל זגוריה, בצפון-מערב יוון. אפרט כאן את חמש החשובות שבהן: נופי ההרים, הכפרים הציוריים, בתי המלון המיוחדים, האוכל הנפלא והאנשים מסבירי הפנים. בין השורות, עוד המון סיבות טובות, טיפים והמלצות.


בשנים האחרונות, מאז ביקורי הקודם בחבל זגוריה, הפך האזור ללהיט בקרב הישראלים חובבי הטיולים. את הסיבות אותן ציינתי אפרט בהמשך, אך תחילה הקדמה קצרה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

קניון ויקוס  (צילום: כרמית וייס)
הגשר העותמאני על נהר וויידומאטיס  (צילום: כרמית וייס)
ירידה מהכפר ויקוס אל קניון ויקוס (צילום: כרמית וייס)
מעיינות נהר וויידומאטיס  (צילום: כרמית וייס)
מעיינות וויידומאטיס  (צילום: כרמית וייס)
מפלים ליד הכפר איליוחורי  (צילום: כרמית וייס)
כפר בחבל זגוריה  (צילום: כרמית וייס)
בבקתות הקש של  נוודי הסרקצאני (צילום: כרמית וייס)

אהבה ראשונה בזגוריה...

ביקורי הראשון בחבל זגוריה היה קצר. התאהבתי בנופי ההרים העוצמתיים ובכפרים בנויי האבן. הבנתי שיש כאן הרבה יותר מביקור חפוז של יום אחד, והבטחתי לעצמי לחזור ולחרוש את השטח. מאז שלחתי מטיילים רבים לאזור זה, כולם חזרו מלאי התפעלות והמון המלצות בפיהם.
 
עם אותן המלצות חזרתי שוב לזגוריה, מלווה בידידי אחילאס (Achilleas Papaefthymiou), איש השטח של האזור, שמכיר בו כל אבן וכל פינה. אחילאס הוא הבעלים של חברת AlpineZone, החברה הגדולה ביותר לראפטינג (23 סירות) וטיולי שטח (ג'יפים, טרקטורונים, סוסים, אופניים, טרקים) בצפון-מערב יוון.

העיר יואנינה (A) וכפרי חבל זגוריה המוזכרים בכתבה (B-I)   להגדלה לחץ למעלה משמאל


מדרפט ג
 

סיבה 1 - נופי ההרים של זגוריה

הרי פינדוס (Pindus), המשתרעים על חלקים נרחבים מצפון יוון ודרום אלבניה, הם בעיניי "שוויץ של הבלקן". מצוקים מרשימים מתנשאים בינות מדרונות מיוערים, חלקם חורש ים-תיכוני צפוף ואחרים יערות עצי מחט אלפיניים. גשם יורד כאן גם בקיץ (לא משהו שיפריע לכם לטייל) והכל ירוק להפליא, גם בעת ביקורי בשלהי הקיץ. נכון, הגבהים אינם בדיוק הגבהים של שוויץ, אבל גם היוונים אינם שוויצרים... וזהו הערך המוסף.
 
ה"וואו" של נופי ההרים של זגוריה הוא ללא ספק קניון ויקוס (Vikos), שזכה להירשם בספר השיאים של גינס כ"קניון בעל יחס העומק-רוחב הגדול ביותר בעולם". משני עברי הקניון תצפיות נפלאות – הדרומית בין השתיים היא אוקסיה (Oxia), ליד הכפר מונודנדרי, והצפונית בפאתי הכפר ויקוס (Vikos).
 
הכפר מונודנדרי (Monodendri) הוא נקודת התחלה למסלול העושה דרכו בתוך הקניון, עד לכפר ויקוס (עדיף בכיוון זה, מאחר והעלייה לויקוס פחות תלולה). טרקרים רציניים יוותרו על העלייה לויקוס וימשיכו לכפר מיקרו פפיגו (Mikro Papigo) וממנו לבקתת אסטרקה, אגם הדרקון ופסגת גמילה (Gamila), הפסגה הגבוהה בהרי פינדוס (2,497 מ'). הקרביים פחות יכולים להסתפק בירידה מהכפר ויקוס אל פתחו הצפוני של הקניון (כ- 400 מ' הפרש גובה). כאן מתחילים המעיינות של נהר וויידומאטיס (Voidomatis), עם מים בגווני טורקיז צלולים להפליא.
כתבה על טרק בהרי פינדוס וכפרי זגוריה
 
קניון ויקוס, זגוריה, צפון יוון
נקודת התצפית ליד הכפר ויקוס, תצפית על קניון ויקוס המרשים  (צילום: כרמית וייס)  להגדלה לחץ על  התמונה

מעיינות וויידומאטיס, זגוריה, צפון יוון
מעיינות וויידומאטיס, מסלול הליכה לפתחו של קניון ויקוס  (צילום: כרמית וייס)
 

סיבה 2 - כפרי האבן של זגוריה

מתוך 46 הכפרים של חבל זגוריה, שכולם מחוייבים בבנייה מסורתית באבן, יש מרכזיים יותר, בהם מתגוררים עדיין מספר לא רב של תושבים באורח קבע. בקיץ הם מתמלאים במשפחות שזהו "הכפר שלהן" (מושג נפוץ ביוון, גם אחרי מספר דורות שכבר אינם מתגוררים בכפר), שמגיעות מרחבי יוון וגם מעבר לים, וגם במעט תיירים. כאלו הם הכפרים ויקוס ומונודנדרי, שכבר הוזכרו, וגם קיפי (Kipi), אריסטי (Aristi), קפסובו (Kapesovo), פפיגו (Papingo/Papigo) ומיקרו פפיגו (מבטאים גם פפינגו ומיקרו פפינגו).
 
בכפרים המרוחקים יותר כמעט לא נותרו תושבים, רק מספר קשישים עדיין מחזיקים במקום. אחד מהם הוא הכפר איליוחורי (Iliochori), אליו הרחקנו בגלל המפלים המרשימים הנמצאים במרחק הליכה ממנו (כחצי שעה הלוך, בירידה, מעט יותר בחזור, בעלייה). סדרת המפלים והבריכות הקטנות, בהחלט הצדיקו את הנסיעה, והאוכל בו הצטיידנו בטברנה הקטנה שבכפר, השלים את החגיגה. הנסיעה בכביש הצר והמשובש אמנם ארוכה, אך היערות האלפיניים מפצים על הקושי. בדרך אנו עוצרים לביקור קצר בבקתות הקש של הסראקצאני, שבטי רועים נוודים שהתגוררו כאן בהרים ומזכירים את הוולאכים. ניתן להציץ ולראות כיצד התנהלו החיים בבקתות, אשר חלקן שימשו את המשפחה והאחרות עדרי הצאן.
 
איליוחורי, מפלים, זגוריה, צפון יוון
אחד מהמפלים ליד הכפר איליוחורי, שווה להרחיק  (צילום: כרמית וייס)
 

סיבה 3 - בתי המלון של זגוריה

כשאני מסתובבת ברחבי יוון היבשתית אני לא מפסיקה להתפעל מיופיים ואיכותם של בתי המלון הקטנים, המשפחתיים. אצלנו הם היו מכונים "מלונות בוטיק" ועולים בהתאם, וכאן הם במחיר מצחיק ביחס למה שתקבלו (50-100 אירו לזוג, לינה + א. בוקר).
 
בראש כולם, תרתי משמע, בנקודה הגבוהה ביותר בכפר מיקרו פפיגו, שהוא הגבוה בכפרים, ניצב מלון מיקרו פפיגו 1700 (Mikro Papigo 1700). מאז שנת 1700 עוסקת המשפחה באירוח, תחילה בפונדק דרכים וכיום במלון בוטיק מפנק. חדרים מרווחים ומפנקים להפליא, בריכת שחיה מקורה, פינות ישיבה, אוכל נפלא ובעיקר המקום בו אוכלים אותו – מרפסת הצופה אל נוף שבאמת קשה לתאר במילים (בשביל זה יש תמונות).
מלון מיקרו פפיגו 1700 – השוואת מחירים
 
אם אתם חובבי בריאות ואוכל אורגני, מלון מונופטיה (Monopatia Mountain Resort), בכפר אנו פדינה (Ano Pedina), הוא התשובה עבורכם. העיצוב מודרני מידי לטעמי, אבל החדרים בביתני האבן מספקים שלווה ופרטיות.
מלון מונופטיה – השוואת מחירים
 
מיקרו פפינגו 1700, זגוריה, צפון יוון
חדרי המרווח והמקסים במלון מיקרו פפיגו 1700, מלון מפנק עד הפרט האחרון  (צילום: כרמית וייס)

MP 1700, זגוריה, צפון יוון
הנוף עוצר הנשימה ממרפסת חדר האוכל של מלון מיקרו פפיגו 1700 (צילום: כרמית וייס)
 

סיבה 4 – האוכל של זגוריה

טברנות רבות יש בכפרים של זגוריה. אכלו בכל מקום בו יזדמן לכם לעצור, האוכל היווני תמיד פשוט וטעים ואי אפשר לפספס. בין לבין עצרו גם לקפה או כל נישנוש אחר, פשוט כדי לשבת בצל הגפן או בצל עצי הדולב הענקיים ולפטפט עם המקומיים, שמאד ישמחו לשמוע שאתם מישראל (כן, כן, ממש אוהבים אותנו כאן!).
 
אחת כזו, באמת מיוחדת, שספר המבקרים שלה מלא בהמלצות בעברית, היא נינטה (Nineta Mpellou). האוכל שהיא מבשלת טעים להפליא, אבל המקום המיוחד הוא שעשה עבורי את החוויה. נינטה ובעלה יורגוס, היא מורה לאמנות והוא מהנדס, הקימו כאן מסעדה מקושטת במעשי ידיה של בעלת הבית המוכשרת. תענוג לשבת ולפטפט עם בני הזוג המקסימים הללו, שאת המסעדה שלהם – מרגריטס (Margarites), לא תוכלו לפספס בכביש הראשי של הכפר קיפי (Kipi). הכפר קיפי, אגב, הוא אחד המרכזיים בזגוריה, נקודה טובה להתחיל בה את הטיול למגיעים מעיר המחוז יואנינה (Ioánina) או כבסיס לטיול כוכב.
* מסעדת מרגריטס נסגרה בעקבות משבר הקורונה. נקווה שתיפתח שוב (אם יש לכם עידכון, נשמח לקבל)
מסעדת מרגריטס, צפון יוון
מסעדת מרגריטס, אוכל ועיצוב במגע אישי  (צילום: כרמית וייס)
 

סיבה 5 – האנשים של זגוריה

אנשים חביבים רבים פגשתי בחבל זגוריה, אך אני רוצה להקדיש כאן כמה מילים למשפחה אחת מיוחדת בכפר קפסובו (Kapesovo), אחד מהיפים בכפרי זגוריה. ההורים – סוקידידיס ואנה, והבנות - אלי ויאנה, שכבר מפטפטות מילים רבות בעברית. ילדה ישראלית אחת, המגיעה בכל שנה עם משפחתה, הכינה להן מילון כיס קטן, עם ציורים שובי לב. החנות הקטנה בשם סטרנה (Sterna), שפירושו באר, בנויה סביב באר עתיקה, והיא מלאה עד אפס מקום במעשי ידיהן. עשבים, פטריות, קונפיטורות, יין וציפורו (משקה אלכוהולי המופק מקליפות ענבים), מאפים טעימים, עבודות סריגה וריקמה, את הכל הן מכינות בעצמן בדרך מסורתית אותה למדו מהסבתות. ליד החנות, אפשר לשבת בצל עץ הדולב בכיכר המרכזית, וליהנות משתיה קרה או חמה ומהמטעמים שהן מכינות, וגם מתצפית נפלאה לקניון ויקוס.
* החנות הקטנה נסגרה בעקבות משבר הקורונה. נקווה שתיפתח שוב (אם יש לכם עידכון, נשמח לקבל)

המשפחה מנהלת גם מלון קטן ונעים להפליא בשם מלון סוקידידיס (
Thoukididis), בבניין עתיק אותו שיפץ האב במו ידיו. הכפר קפסובו הוא לטעמי אחד מהיפים בכפרי זגוריה, אם אפשר בכלל להשוות. הוא מאפשר תצפיות נפלאות לעבר קניון ויקוס, מסלולי הליכה מגוונים ומפגשים רבים עם חתולים, שיש כאן הרבה יותר מאנשים.
 
איש נוסף אותו אתם חייבים להכיר בבואכם לצפון יוון, הוא אחילאס, איש השטח מספר אחד של האזור, שכבר הוזכר בהקדמה. בקסם שלו, בפשטות הליכותיו, בחן יווני מיוחד, ובאמירת "Carmit, don't worry…", אין ישראלי שלא נשבה בקסמו ומתפעל ממקצועיותו. חריסטוס, אחד מצוות המדריכים הגדול של אחילאס, שמתפעל גם את הרפטינג, מבוקש מאד על ידי הישראלים (או אולי הישראליות...), וכשאני פוגשת בו אני מבינה מדוע.
 
קפסובו, זגוריה, זגוריה, צפון יוון
כיכר הכפר קפסובו, באביב הפרחים על הגג פורחים בסגול  (צילום: כרמית וייס)

 

איך מגיעים לחבל זגוריה?

כביש אגנטיה (Egnatia), כביש A2, הוא כביש חדש ומהיר, החוצה את ההרים בסדרה מרשימה של גשרים ומנהרות. בתוך כ- 3 שעות הוא יביא אתכם לכאן מסלוניקי, אליה יש טיסות ישירות מישראל. אפשר גם לקחת טיסת פנים קצרה או אוטובוס מאתונה. טיסות שכר ישירות לקורפו הן למעשה האופציה הקרובה ביותר, שתביא אתכם ליואנינה בתוך כשעתיים וחצי של הפלגה ונסיעה.
 

כמה זמן להקדיש לטיול בחבל זגוריה?

אני ממליצה על שלושה ימים לפחות, אם רוצים גם רפטינג תוסיפו יום נוסף, ואפשר גם שבוע רגוע בכיף. יש כאן פעילויות, כמו רפטינג, רכיבה על סוסים, טיולי ג'יפים, מסלולי אופניים, צפייה בבעלי חיים (יש דובים חומים!), חיפוש פטריות כמהין ביער (חייבים להצטרף לאנשי מקצוע, תשאלו את אחילאס) ואינספור מסלולי הליכה, בכל רמות הקושי.
 
זגוריה, צפון יוון
כבישי חבל זגוריה, אף אחד לא מפריע את מנוחת העיזים...  (צילום: כרמית וייס)
 

איך לטייל בחבל זגוריה?

אוטובוס עולה מיואנינה לכפרי זגוריה רק פעם בשבוע, ולכן חובה להגיע לזגוריה עם רכב שכור, או להיעזר בהסעה, אם בכוונתכם לצאת לטרק ארוך. למגיעים לזמן קצר מומלץ לבדוק אפשרות להיעזר בשירותיו של נהג מקומי (תתאמו עם אחילאס), שיקח אתכם ביום אחד למקומות היפים ביותר, מבלי להתברבר. קחו בחשבון שבכל זגוריה אין תחנות דלק וגם לא חנויות מכולת (מעשנים? הצטיידו מראש).
 
קניון ויקוס, זגוריה, צפון יוון
אחילאס בתצפית על קניון ויקוס, מכיר את השטח כאת כף ידו  (צילום: כרמית וייס)
 

אזורים נוספים המשתלבים עם טיול בחבל זגוריה?

הטיול בחבל זגוריה יכול להיות טיול בפני עצמו, לחובבי הטיול הנינוח, או כחלק מטיול גדול יותר בצפון יוון. עשו עמכם חסד והתמקדו בפינה זו, שבצפון-מערב יוון, ואל תנסו לכבוש את כל צפון יוון, שגדולה מספר פעמים ממדינת ישראל.
 
מספר אפשרויות "משתדכות" מצוין עם זגוריה:
1. אזור החוף של צפון-מערב יוון, רק שעה נסיעה מיואנינה, והאיים קורפו, פקסוס ואנטי פאקסוס, לפקדה וקפלוניה.
כתבה על אזור החוף והאיים  |  כתבה על האי קפלוניה

2. הכפר מצובו וחבל צומרקה, שניהם ממזרח ליואנינה ודרום-מזרח, במרחק של פחות משעה נסיעה.
כתבה על מצובו ואזור צומרקה |  כתבה על מצובו והכפר גרבנה  |  כתבה על חבל צומרקה

3. מנזרי מטאורה, אחד מפלאי יוון, במרחק כשעה וחצי מיואנינה
זגוריה, צפון יוון
ברוב כפרי חבל זגוריה יש יותר חתולים מתושבים (צילום: כרמית וייס)
 

להתאהב מחדש...

זכות גדולה נפלה בחלקי להגיע לחבל זגוריה בפעם השנייה, ואהבתי רק הלכה והתעצמה. הכבישים המפותלים שסיחררו את ראשי בפעם הקודמת, שמות הכפרים, מסלולי ההליכה – הכל התחיל להתחבר.
כמו לכל אהבה ישנה – אני לזגוריה עוד אחזור. אני יודעת שיש עוד קסם רב לגלות.
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 60521
303060
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר