מנזרי מטאורה – הפלא של צפון יוון
מאת: כרמית וייס 


כמעט כל מטייל ביוון מגיע למנזרי מטאורה, אך רבים עושים זאת בביקור קצר, שלא לומר חפוז. אני אמליץ כאן על ביקור נינוח וממצה, כי רק כך ניתן לספוג באמת את עוצמת אחד הפלאים בהם התברכה יוון, שאף הוכתר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


אפשר כמובן להגיע למנזרי מטאורה (Meteora) ב"קפיצה" ממש לא קטנה מסלוניקי (3 שעות), או "על הדרך" ליעדים אחרים בצפון יוון. אבל אם תתנו לאתר הטבע והתרבות המרהיב את הזמן הראוי לו, הוא יתגמל אתכם בעוצמות השייכות לפלאי תבל.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

מומלץ להמתין לשקיעה, היא תתגמל אתכם במראה נפלא  (צילום: Clement Souchet)
הכפר קלאמבקה למרגלות המצוקים של מטאורה  (צילום: Hendrik Morkel)
מנזר השילוש הקדוש, הקשה ביותר להגעה מבין מנזרי מטאורה  (צילום: כרמית וייס)
נקודת תצפית על מנזרי מטאורה (צילום: כרמית וייס)
השביל היורד מהמצוקים לכפר קלאמבקה  (צילום: yurenju)
הכפר קסטראקי למרגלות מצוקי מטאורה (צילום: כרמית וייס)
מנזר מגאלו מטאורו, הגדול במנזרי מטאורה (צילום: כרמית וייס)
מלון קטן בכפר קסטראקי למרגלות מצוקי מטאורה (צילום: כרמית וייס)
לפעמים, כשכל כך מחכים לפלא, אחרי שרואים תמונות ושומעים סיפורים, דווקא מתאכזבים. ממש לא כך קרה לי הפעם. אנחנו מתקרבים לעבר מטאורה, והצוקים הכל כך מוכרים לי מהתמונות מתחילים לבצבץ בזה אחר זה. וואו! בהתרגשות נבנה המתח אט אט, עד שהמצוקים מזדקרים במלוא עוצמתם. והעוצמה – אכן מרשימה.
 

העיירה קלמבקה (A), הכפר קסטראקי (B), מנזר אגיוס ניקולאוס (C), מנזר רוסאנו (D),
מנזר ורלאם (E), מנזר מגאלו מטאורו (F), 
מנזר השילוש הקדוש (G), מנזר אגיוס סטפנוס (H),
גסטהאוז סוטיריו - פטרינו (I) וארחונטיקו מסוחורי (J) בכפר קסטראקי, 
גסטהאוז מונסטירי (K) ומלון קוסטה פאמיסי (L) בעיירה קלמבקה


בלקן
מנזרי מטאורה – המנזרים התלויים על הסלע

מעל נהר פיניוס (Pineios), החוצה את מישורי תסליה, בשיפוליו המזרחיים של רכס הרי פינדוס, מתנשאים המצוקים המרשימים הללו לגובה של עד 400 מטר מעל פני המישור. תהליכי בלייה ורעידות אדמה עיצבו את מצוקי אבן החול והקונגלומרט (תלכיד), שנוצרו כאן לפני עשרות מיליוני שנים, לצורתם הנוכחית.
כתבה על הכפרים של הרי פינדוס
 
גם ללא המנזרים מראה המצוקים מרשים ביותר. חלקם דקים ומזדקרים בבדידות מזהרת, אחרים דבוקים זה לזה לגושי סלע עצומים, חרוצים סדקים מלמעלה למטה. סלע דק במיוחד מזדקר מעל הכפר קסטראקי (Kastraki), שבתיו הקטנים ממש דבוקים למצוקים. גם ללא המנזרים היה מראה המצוקים מושך אליו כל חובב טבע, אך המנזרים שנבנו בראש המצוקים, מוסיפים לייחודו של המקום. למביט מלמטה קשה להבין איך בכלל ניתן להגיע אליהם. ואכן, השם מטאורה פירושו ביוונית "תלוי מהשמיים", בדומה למילה מטאור.
 
מנזרי מטאורה, יוון, מנזר ורלאם
מנזר ורלאם – הכביש העולה מהכפר קסטראקי חולף לצידו,
אבל אם תרצו להגיע לראשו, יהיה עליכם לטפס אי אילו מדרגות 
(צילום: Nestoras Argiris)
 

סולמות, חבלים וסלים תלויים

קשה עוד יותר להבין איך נבנו המנזרים. במאה ה- 14 הגיעה לאזור קבוצת נזירים מהר אתוס, שהקימה את המנזר הראשון. הם ברחו לכאן מחשש להתנכלות מצד העות'מאנים, שפלשו ליוון באותם ימים. המנזר הראשון אותו הם בנו מכונה מגאלו מטאורו (Megalo Meteoro), על שום היותו הגדול בין המנזרים.
 
24 מנזרים נבנו במקום עד המאה ה- 16, כאשר רק סולמות חבלים וסלים תלויים מוליכים אליהם, ומאפשרים הגנה מושלמת. החבלים, אגב, הוחלפו רק לפי "הוראה מלמעלה", כלומר מהאל, וזה נתן אותה רק כשאחד החבלים נקרע ולקח עמו למטה את המטפס.
 
כיום נותרו שמורים ומאוכלסים רק שישה מנזרים, לאחר שעל הרמה שמעליהם נסלל כביש, נבנו גשרים ונחצבו מדרגות בסלע. אלו הביאו אלפי תיירים והבריחו את רוב הנזירים.
 
מנזרי מטאורה, יוון, מגאלו מטאורה
מנזר מגאלו מטאורו, אלפי תיירים גודשים אותו בכל יום (צילום: כרמית וייס)

מגאלו מטאורו, מטאורה
נקודות חן ואימה במנזר מגאלו מטאורו, היכרות עם חיי הנזירים (צילום: Jon Worth)
 

הגדולים במנזרי מטאורה

מגאלו מטאורו (Megalo Meteoro) הוא כאמור ראשון מנזרים שהוקמו כאן. האגדה מספרת שאב המנזר, שהגיע לכאן עם תלמידיו מהר אתוס, נישא לראש הצוק בידי נשר. הצפוני מבין המנזרים הוא גם הגדול ביותר והמתויר ביותר. כדאי להגיע אליו מיד עם הפתיחה, מאחר ובמשך כל היום הוא מוצף גדודי תיירים, המגיעים לכאן באוטובוסים, ולא נעים להיתקע במדרגות אחרי קבוצה שכזו.

מדרגות חצובות בסלע יורדות ועולות אל המנזר, ובפתחו מחולקות חצאיות לנשים שלא הגיעו בלבוש צנוע מספיק. במוזיאון קטן מוצגים שונים מההיסטוריה של האזור, וממרפסת המנזר תצפית נפלאה.
 
מעט לפניו בכביש המחבר את המנזרים, נמצא מנזר ורלאם (Varlaam), המנזר השני בגודלו. הוא קרוי על שמו של הנזיר שהתבודד במקום, לפני שנבנה המנזר באמצע המאה ה- 15.
כתבה על טיול רגוע ביוון - גם בגיל הזהב
 
מנזר ורלאם, מטאורה
מנזר ורלאם, השני בגודלו בין מנזרי מטאורה  שימו לב לעלייה המצפה לכם... (צילום: Jon Worth)


סרט וידאו על מנזר מגאלו מטאורה והנופים הנשקפים ממנו, כולל מבט לעבר מנזר רוסאנו
 
המנזרים הקטנים בראש הצוק

לצידי הכביש העולה מהכפר קסטראקי, שני מנזרים קטנים, הבנויים בראש מצוק נישא. הראשון בהם הוא מנזר אגיוס ניקולאוס (St. Nicholas), שנבנה בשלוש קומות בראש מצוק צר. מספר פעמים ננטש המנזר, וכיום מתגורר בו נזיר אחד בלבד.
 
מעט אחריו, במעלה הכביש, מתנשא בגובה מרשים מנזר רוסאנו (Rousanou), שכיום מתגוררות בו נזירות. כשמרימים את העיניים מהכביש, קשה להבין כיצד ניתן להגיע אליו, אבל טיפוס קצר (או ירידה, אם מגיעים מהכביש העליון), וגשר תלוי אחד מפחיד, מביאים אותנו אליו, יחד עם מאות תיירים אחרים (ולא בשיא העונה). אנחנו מחליטים לוותר על הכניסה אליו, ויוצאים במסלול קצר, ממנו מתפצלים מספר שבילים, המביאים אותנו לנקודות תצפית נפלאות.
 
מנזרי מטאורה, מנזר רוסאנו
תצפית על מנזר רוסאנו והכפר קסטראקי בעמק, כיום מתגוררות כאן נזירות (צילום: Vasil Dakov)
 

הקשה ביותר והקל ביותר להגעה

מנזר השילוש הקדוש (Holy Trinity), ניצב בראש מצוק מבודד, וגרם מדרגות תלול מוביל אליו. המנזר הציורי כיכב בסרטו של ג'יימס בונד "לעיניך בלבד", למרות התנגדות הנזירים והכנסייה האורתודוקסית, ולמרות פחד הגבהים של רוג'ר מור, שאילץ אותו, כך מספרים, ללגום כמה לגימות של משקה חריף. כדי להגיע למנזר המבודד יש לצעוד בשביל בן 3 ק"מ, המקשר את הכביש שעל הרמה עם העיירה קלמבקה.
 
אחרון חביב על הכביש העושה דרכו בין המנזרים, מצפון-מערב לדרום-מזרח, הוא מנזר אגיוס סטפנוס (St. Stephen), ממש מעל העיירה קלמבקה (Kalambaka, נכתב גם Kalabaka). הגישה אליו היא הנוחה ביותר, מאחר והוא בנוי על שלוחה ואין צורך לעלות ולרדת במדרגות. במקור היה זה מנזר של נזירים, אך הוא ננטש לאחר שהופצץ במלחמת העולם השנייה, מפני שהגרמנים סברו שמסתתרים בו לוחמי חופש, וכיום מתגוררות בו נזירות.
 
מנזרי מטאורה, יוון
הקשה ביותר להגעה, מנזר השילוש הקדוש בראש הצוק והעיירה קלמבקה בעמק (צילום: כרמית וייס)
 

ביקור במטאורה

כמובן שאין צורך לבקר בכל המנזרים, אלא אם כן אתם חובבי תאולוגיה. בחרו באלו המתאימים ליכולות הטיפוס ולתחומי ההתעניינות שלכם. אבל אל תוותרו על נקודות התצפית, המגישות לכם את הנופים כל פעם מזווית אחרת, וקחו את הזמן לשבת וליהנות מהן.
 
יחד עם זאת, כדי לחוש ולהפנים את עוצמת הנוף, אני ממליצה בחום להישאר ללון לפחות לילה אחד למרגלות המצוקים, בעיירה קלמבקה או בכפר קסטראקי. בלילות הקיץ מוארים המצוקים, אבל גם בשאר ימות השנה, זו חוויה מיוחדת להעביר ערב למרגלותיהם.
לינה בעיירה קלמבקה  לינה בכפר קסטראקי
 
מנזרי מטאורה, יוון, קסטרקי
סלע "המחט" מעל הכפר קסטראקי (צילום: כרמית וייס)
 

מלון קטן עם דלת לנוף

בעיירה קלמבקה, הפרוסה במישור שלמרגלות מצוקי מטאורה, מתגוררים 12,000 תושבים ויש בה את כל השירותים שמטייל צריך, כולל חנויות עמוסות מזכרות. בכיכר המרכזית מספר מסעדות, בתי קפה ומאפיות, וברחבי העיר עשרות בתי מלון.
 
הכפר קסטראקי שוכן על הכביש המוביל מקלמבאקה למנזרים, ממש צמוד למצוקים, והוא לטעמי מקום נעים יותר ללון בו, מפאת אופיו הכפרי. יש בו כמה טברנות, שני אתרי קמפינגים (ניתן ללון בקרוואנים נייחים), מספר בתי מלון קטנים ופנסיונים משפחתיים קטנים עוד יותר.

אחד מהם –
גסטהאוז סוטיריו (Guesthouse Sotiriou, הנקרא גם Guesthouse Petrino), הוא ביתנו לשני לילות. החדר נקי ומטופח, מצויד במקרר ומזגן, אבל הוא קטן מאוד (יש גם חדרים גדולים יותר וחדרי משפחה), המדרגות המובילות אליו צרות ותלולות וארוחת הבוקר צנועה. בקומה השנייה דלת נמוכה (המעידה כמה עתיק הבית), הנפתחת למרפסת זעירה, שפותרת לנו את ההתלבטות האם היה כדאי להזמין את המלון. עם כוס מיץ תפוזים שהשאירו לנו במקרר, אל מול המצוקים האדירים שמתנשאים ממש מעלינו  קשה לתאר את עוצמת החוויה.
 
מנזרי מטאורה, יוון, קסטרקי
גסטהאוז סוטיריו בכפר קסטראקי, הנוף מהמרפסת שווה הכול (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ נוסף בכפר קסטרקי למרגלות מנזרי מטאורה

ממש ליד גסטהאוז סוטיריו נמצא מלון דירות וסוויטות ארחונטיקו מסוחורי (Archontiko Mesohori Suites & Apartments), שהוא מלון ברמת 4 כוכבים, המציע סוויטות ודירות, כולל חדרי שינה, וגם ממנו נשקף נוף מרהיב. הבית הגדול מהמאה ה- 19, שופץ ברמה גבוהה, עם חצר פנימית נעימה ומיזוג אוויר בחדרים. ארוחת בוקר עשירה מוגשת בטרקלין או בגינה שלמרגלות המצוקים, ואם תזכו ליום בהיר לא תשכחו אותה לעולם!
 
מלון מומלץ במנזרים התלויים של מטאורה
מלון דירות וסוויטות ארחונטיקו מסוחורי
  מארחים אדיבים וארוחת בוקר למרגלות הצוקים של מטאורה

בתי מלון מומלצים בעיירה קלמבקה

גסטהאוז מונסטירי (Monastiri Guesthouse) הוא מלון משפחתי עם 20 חדרים ובריכה קטנה, בנוי אבן ועץ בבנייה מסורתית, לא רחוק ממרכז העיירה קלמבקה. החדרים בגדלים שונים, כולם עם מיזוג ומקרר קטן, חלקם מתאימים למשפחות וחלקם צופים לעבר המצוקים של מטאורה. ארוחת הבוקר עשירה ומגוונת והאירוח אישי, חם ומשפחתי.

המלצה על מלון במטאורה, המנזרים התלויים
גסטהאוז מונסטירי  אירוח משפחתי בעיירה שלמרגלות מנזרי מטאורה


מלון נוסף במרכז העיירה, לא הרחק מהקודם, הוא מלון קוסטה פאמיסי (Hotel Kosta Famissi) – הלובי ושאר השטחים הציבוריים מטופחים וצבועים בצבעים עליזים, החדרים פשוטים ובסיסיים יותר, אך לכולם מרפסת וחלקם פונים לנוף. 
 
מלון מומלץ במנזרים התלויים, מטאורה, יוון
מלון קוסטה פאמיסי  צבעים חיים ועליזים ומרפסות אל הנוף
 

מסלולי הליכה במטאורה

את עוצמתם של המצוקים ניתן לחוש מכל מקום, אבל כשאתה נמצא ממש בינהם, זו תחושה אחרת. אולי קצת כמו ללכת על הירח (למרות שאף פעם לא טיילתי שם...). מי שיכול, כדאי לו מאוד להקדיש כחצי יום למסלול הליכה בין המצוקים.
 
מספר שבילים עושים דרכם בין המנזרים והכפרים. אחד מהם, היוצא מהכביש העליון ועובר דרך מנזר השילוש הקדוש, עד לכפר קלמבקה, כבר הוזכר כאן. מסלול אחר, מתחיל ליד מנזר מגאלו מטאורו ויורד עד לכביש שבין מנזר סנט ניקולאס ומנזר רוסאנו.
 
מנזרי מטאורה, יוון
מסלול הליכה בין מצוקי מטאורה, לחוש באמת את עוצמות הפלא (צילום: כרמית וייס)
 
השביל של ואסילי

אנחנו הצטרפנו למדריך ואסילי, במסלול היוצא ממרכז קסטראקי, עולה בינות המצוקים, ומסתיים בכביש מתחת מנזר רוסאנו. באמצע הדרך לוקח אותנו ואסילי לשביל צדדי, המוביל לראש אחד המצוקים, ממנו אנחנו משקיפים ממעוף הציפור על הכפר קסטראקי והמלון הקטן שלנו. אורכו של המסלול 3-4 שעות, בהליכה נינוחה ועלייה קלה.
 
ואסילי (Vasillis Gravanis) הוא הבעלים של חברת אולימפוס טרק (Olympos Trek), המתמחה בטיולי שטח, ראפטינג, קניונינג, קאנו, ואיך לא  טיפוס מצוקים, רק תבחרו לכם צוק...
 
מנזרי מטאורה, יוון, קסטרקי
הכפר קסטראקי ממעוף הציפור, תצפית המצדיקה את הטיפוס הקשה (צילום: כרמית וייס)


לולא המסלול הרגלי, אני בטוחה שעוצמות הביקור במטאורה לא היו מגיעות לגבהים שכאלו, ולא היו נחרטות כה עמוק בזיכרוני.
הקדישו למטאורה את הזמן הראוי לה – יומיים לפחות.
 

מידע נוסף

המנזרים נפתחים בשעה 9:00-10:00 ונסגרים בין השעה 13:00 לשעה 18:00.
כל המנזרים סגורים יום אחד בשבוע, כל אחד ביום אחר.
השכרת רכב ביוון
לינה בקרבת מנזרי מטאורה
כתבה על תכנון מסלול טיול ביוון לפי אזורים

כתבות נוספות על צפון יוון

הכפרים של הרי פינדוס
סלוניקי – 10 תחנות מומלצות
מסלולים בחצי האי פיליון
סיור יקבים בצפון יוון


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר