תכנון מסלול ביוון לפי אזורים

פאזל יווני -
תכנון מסלול טיול ביוון לפי אזורים
מאת: כרמית וייס


יוון היא אחד מיעדי התיירות האהובים ביותר על הישראלים, מדינה גדולה ועשירה באתרי תיירות, מכל הסוגים ולכל העונות. חשוב להתייחס אליה כמו פאזל - להרכיב טיול ממספר אזורים המשתלבים יחדיו.


לא תמצאו כאן מסלול טיול אחד, אלא הרבה מסלולים אפשריים, אותם תוכלו להתאים לעונה ולהעדפות אישיות. מומלץ לקרוא עד סוף הכתבה ולאחר מכן ללחוץ על הלינקים לכתבות נוספות, עם פירוט היעדים שבחרתם.
 
מנזרי מטאורה, יוון, מנזר ורלאם
מנזר ורלאם – אחד מתוך 24 מנזרי מטאורה בצפון יוון - אחד היעדים הפופולריים ביותר ביוון -
ניתן לשלב בטיול בצפון-מערב יוון או צפון-מזרח יוון, או אפילו שניהם
 (צילום: Nestoras Argiris)
 
 
כמו כל פאזל, טיול ביוון מורכב מהרבה חלקים קטנים, עם עוגן הקושר אותם יחדיו - בדרך כלל יהיה זה מקום לינה מרכזי, שסביבו נתכנן טיולי יום במרחקים קצרים.
אבל איפה מתחילים, להיכן נשליך את העוגן?
 

אמרו לי מהו יעד הטיסה - ואומר לכם לאן לטייל ביוון

אחד מהגורמים שיקבע היכן תטיילו הוא יעד הטיסות שבחרתם. 
ביוון היבשתית שני יעדים לטיסות ישירות וסדירות (קבועות, כל השנה) - והם נמלי התעופה הסמוכים לעיר הבירה 
אתונה ובירת הצפון סלוניקי. שני יעדי טיסות אלו בדרך כלל יקבעו את יעד הטיול ביוון היבשתית, ובהמשך אסביר לאן כדאי לטייל מכל אחד מהם.

טיסות ישירות יש גם אל איי יוון, אך ברוב המקרים אלו הן טיסות שכר, המתקיימות רק בקיץ, וממילא רובם פשוט "נסגרים" עם בוא הסתיו ו"נפתחים" שוב רק עם בוא האביב.
אל שני איים יש טיסות ישירות כל השנה - האי רודוס והאי כרתים, שהם גם הקרובים אלינו ביותר. אמנם הפעילות בהם פוחתת מאד מחוץ לעונה, אך עדיין ניתן לטייל בהם, עם מזג אוויר דומה לזה שבישראל.
אל האיים אליהם אין טיסות ישירות מישראל, ניתן להגיע בטיסות דרך יעדי ביניים או עם מעבורת.
 
טיסות שכר פועלות בקיץ גם אל ספר יעדים ביוון היבשתית, כמו חצי האי פיליון, אשר בצפון-מזרח יוון, האי לפקדה, אשר בצפון-מערב יוון, והעיר קלאמאטה במרכז חצי האי פלופונס, אשר בדרום יוון. חשוב לזכור שטיסות אלו, כמו כל טיסות השכר, אינן קבועות ועשויות להשתנות משנה לשנה.

לפעמים כדאי לשקול טיסת פנים, לפחות לכיוון אחד, כמו למשל, טיסת פנים מאתונה לעיר יואנינה (Ioannina), ממנה נוח מאד לטייל ברחבי צפון-מערב יוון. שילוב של שני יעדי טיסות, כמו למשל אתונה ויואנינה או אתונה וסלוניקי, יכול לחסוך זמן נסיעה.
 
מלון קינג ג'ורג' באתונה, טיול ביוון
אם אתם טסים לאתונה ולרשותכם מספיק זמן, כדאי להקדיש יום-יומיים לעיר עצמה.
בתמונה - תצפית על האקרופוליס ממלון מלון קינג ג'ורג' באתונה
 
(צילום: 
King George, a Luxury Collection Hotel, Athens)

בלקןחלוקת לאזורים לצורך תכנון מסלול ביוון

אל יוון היבשתית כדאי להתייחס בחלוקה ל- 3 אזורים, וכך גם חולקו הכתבות כאן באתר ובמפה שלמטה:

דרום יוון - אזור הכולל את חצי האי פלופונס ונמצא דרומית לאתונה, עם הגעה נוחה ממנה. במרחקי נסיעה קצרים ניתן לשלב כאן הרים וים, ערים וחופים, נופים אלפיניים עם נופים ים-תיכוניים. 

מרכז יוון - אזור הכולל את 
אתונה ורצועת החוף הקרובה אליה, המכונה "הריביירה של אתונה"אתר העתיקות של דלפי, שיש הטוענים שהוא היפה באתרי יוון הקלאסית, חבל אבריטניה, המספק טעימה מיוון ההררית, האי אוויה ועוד..
 
צפון יוון - האזור המכונה "יוון ההררית", מאחר ורוב שטחו הררי, אך יש בו גם הרבה חופים וערי חוף יפות ומיוחדות. כפי שתוכלו לראות במפה, אזור זה כפול בשטחו משני האזורים האחרים, ולכן ברוב המקרים נחלק גם אותו לשניים ונתרכז בעיקר בחלק אחד.

מפת אזורי יוון לתכנון מסלול ביוון
מפת יוון בחלוקה לאזורים, כולל שדות תעופה עם טיסות מישראל:
צפון יוון  אתונה ומרכז יוון  |  חצי האי פלופונס
בכל טיול כדאי להתרכז באזור אחד, לפי יעדי הטיסות, כפי שיפורט בהמשך.
להגדלת המפה לחצו עליה  (מקור: d-maps.com)
 

צפון יוון - האם אפשרי בטיול אחד?

אפשר, אך זהו אזור גדול מאד, שלעיתים הבחירה לטייל בכולו היא בבחינת "תפסת מרובה...". יש לזכור שפני השטח ההרריים והכבישים המפותלים, מאטים את הנסיעה כאן, ולא כל מה שנראה לנו על המפה קרוב, הוא באמת קרוב.
לפיכך הוא חולק כאן לשני אזורים, שכל אחד מהם כולל בתוכו יעדי טיול רבים ויכול להספיק ל- 7-10 ימי טיול:

צפון-מזרח יוון - אזור שבסיסו היא העיר 
סלוניקי, וכולל גם את מנזרי מטאורה (המנזרים התלוים), הר האולימפוס והכפרים סביבוחצי האי פיליון , חצי האי חלקידיקי, ויעדים נוספים, שאם תבחרו להעמיק בהם תצטרכו כשבוע.

צפון-מערב יוון - אזור שבסיסו היא עיר המחוז 
יואנינה (אליה ניתן להגיע גם בטיסת פנים), ממנה ניתן לטייל אל חבל זגוריה, חבל צומרקה, העיירה מצובו, החופים וערי החוף היפות של איפירוס ואף להפליג אל האיים של הים היוני, שהמפורסמים שבהם הם קורפו ולפקדה.

חלוקה זו היא כמובן מלאכותית, ורבים משלבים יחדיו מספר אזורים מתוכה. אך בבואכם לתכנן טיול ביוון, או כאשר אתם מזמינים טיול מאורגן, זיכרו שבטיול לא תמיד "כל המרבה הרי זה משובח...".
 
מלון גראנד פורסט מצובו, טיול ביוון
צפון יוון - העיירה מצובו והרי פינדוס מהבריכה של מלון גראנד פורסט מצובו  (צילום: כרמית וייס) 
כאן התבלבלתי לגמרי - האם אני בשוויץ או בצפון יוון?...
 

דרום יוון - ליהנות מכל העולמות

לטיול בדרומה של יוון יתרונות רבים. הראשון, שכבר הוזכר כאן, הוא קרבתו לשדה התעופה של אתונה. בתוך שעה תגיעו לחלקו הצפון-מזרחי של חצי האי פלופונס, לאחר שתעברו על הגשר מעל תעלת קורינתוס. יתרון נוסף הינו היותו פחות מתויר מהצפון, על כל המשתמע מכך. במרחקי נסיעה לא גדולים הוא משלב הרים נישאים, חופים נהדרים וכמה מאתרי העתיקות היפים ביותר של יוון.

אם תרצו תוכלו לצאת למסלול מעגלי המקיף את חצי האי פלופונס, בו תלונו כל לילה במקום אחר. אם אתם מעדיפים מקום לינה אחד, מחוז ארקדיה ההררי והפחות מוכר, יאפשר לכם ליהנות מהמון פעילויות בכפרים ובטבע הנהדר שלו, והגעה לרבים מהחופים בנסיעה של עד שעה וחצי.
תוכלו גם לשלב בין השניים - הכל בהתאם לזמן העומד לרשותכם, העונה בה תטיילו וההעדפות אישיות.

המלצה על מלון בפלופונז, טיול ליוון
חצי האי פלופונס - חלון לים התיכון... או מרפסת לים התיכון... או שניהם גם יחד -
מלון מאלבסיה
 בדרום הפלופונס 
 (Malvasia Traditional Hotel)
 
 

טיול ליוון - תחבורה ולינה

התחבורה הציבורית ביוון מתאימה לטיולי תרמילאים או למי שבוחר לבסס את הטיול על הליכה ברגל. לשאר המטיילים מומלץ לשכור רכב. הנהיגה ביוון היא נעימה ונוחה, הכבישים ברובם טובים ולא עמוסים (מלבד בעיר אתונה הסואנת) והנופים מחלון הרכב תמיד יפים.

האופי היווני וריבוי האטרקציות בכל מקום, מכתיבים אופי טיול נינוח. כך תוכלו להתחבר לתושבים המקומיים, שתמיד שמחים לפתוח בשיחה, ולהבין באמת את הארץ הנפלאה הזו. סיבה נוספת לטיול נינוח, ורצוי גם "טיול כוכב" או "טיול כוכבים", היא האירוח הנפלא בו מצטיינים היוונים, שהחיבור בינם לבין הישראלים הוא חיבור טבעי וחם.

בתי המלון הנפלאים, בעיקר אלו הקטנים והמשפחתיים, שתמצאו באזורים הכפריים, הם סיבה נוספת לטיול כוכב נינוח. הם מעוצבים במגע אישי ובחום, הבעלים בדרך כלל יהיה שם, נכון לפתוח בשיחה ולהסביר, וזו חוויה שממש אסור לפספס!
כתבה על בתי המלון של מחוז ארקאדיה בפלופונס
כתבה על בתי המלון של יואנינה וחבל זגוריה בצפון יוון

MP 1700, זגוריה, צפון יוון
הנוף עוצר הנשימה ממרפסת מלון מיקרו פפיגו 1700  (צילום: כרמית וייס)
אני מבטיחה לכם שאחרי שתהיו כאן, בשיא (תרתיי משמע) של חבל זגוריה, גם אתם לא תרצו לרדת...
 

יצאתם מבובלבלים. מתקשים להחליט?

אני יודעת שהמידע כאן וריבוי המידע בכתבות, לעיתים מאד מבלבל. הבשורה הטובה היא שהכל יפה, ומה שלא תבחרו - בטוח תיהנו.
מומלץ להיכנס לקצב של יוון, ולא לנסות להספיק כמה שיותר יעדים - אלא כמה שיותר חוויות במקום בו תבחרו לטייל. כל מסלול ביוון הוא נהדר.

יש לכם שאלות - נשמח להשיב בפורום המומחים.

יוון כל כך קרובה - בטוח שתחזרו אליה לטיול נוסף!
 

מידע נוסף לקראת טיול ליוון

כתבות נוספות על יעדי טיול ביוון

חבל זגוריה - חמש סיבות להתאהב
מצובו - שוויץ של יוון
אזור האולימפוס - יעדי טיול
7 יעדי חובה באתונה

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר