מחוז ארקאדיה –
היהלום הנסתר של הפלופונס
מאת: כרמית וייס


חבורת גברים לא צעירים מכונסת בבית הקפה הקטן של תחנת הדלק. הם נענים ברצון לבקשתי לצלם, והשיחה קולחת ללא שפה כמעט. אני חוששת שחברי יחשבו שנחטפתי, ופותחת את הדלת לקרוא להם, אבל האסרטיבי שבחבורה אוחז בידי וגורר אותי בכוח פנימה. אכן נחטפתי, ולא שוחררתי לפני שהרמתי עמו כוסית ציפורו, המשקה מחמם הלב המקומי.


ארקאדיה, פלופונס, יוון
יאסאס (לחיים), אין צורך במשקה חריף כדי לחמם את הלבבות במחוז ארקאדיה (צילום: כרמית וייס)
 

למרות שאין כל צורך במשקה כדי לחמם את לבם של תושבי מחוז ארקאדיה בלב הפלופונס, הציפורו (Tsipouro) זורם כאן כמים. את המשקה מכינים בהתססה וזיקוק של ענבים, בתוספת אניס, בדומה לארק, ראקי ואוזו. ריכוז האלכוהול הגבוה – 40 עד 80 אחוז, בוודאי עוזר לפתוח לבבות, אך הלבבות במחוז ארקאדיה פתוחים באופן טבעי. פילוקסניה (philoxenia) – הכנסת האורחים המפורסמת של תושבי יוון, מגיעה כאן לשיאים שטרם פגשתי, אפילו ביוון.

הכפר דימיצנה, ארקאדיה, פלופונס, יוון
הכפר דימיצנה, נוף פסטורלי של בתי אבן וההרים של רכס מנלו  (צילום: CoinUp)


בלקןמחוז ארקאדיה – הלב של הפלופונס

התיירים הזרים טרם גילו את מחוז ארקאדיה (Arkadía), אחד משבעת המחוזות המרכיבים את חצי האי פלופונס (Peloponnese), בדרומה של יוון. המרחק הקצר מאתונה (שעתיים) הזרים לכאן תיירות מקומית, בתי מלון מקסימים ומסעדות מעולות נפתחו עבורם, ומגוון רחב של שבילי טיול ופעילות אתגרית הוכנו עבורם. אך המשבר הכלכלי הקשה שפוקד את יוון בימים אלו משאיר אותם בבית, והמחוז משווע לתיירות זרה, מוריד מחירים ומתחיל להיערך גם לתיירים שאינם דוברי יוונית.
 
היוונים הוגים את שם המחוז שלהם אר-קא-די-יה, אך באנגלית הוא נהגה אר-קא-ד-יה (Arcadia) – יחי ההבדל הקטן. כך אן כך, מחוז ארקאדיה שוכן במרכז הפלופונס, ובירתו – העיר טריפולי (Tripoli), היא בירת האזור המנהלי פלופונס, שבו חמישה מחוזות (שני מחוזות בחצי האי שייכים לאזור מנהלי אחר). בעיר טריפולי, מתגוררים כמחצית מ- 86 אלף תושבי ארקאדיה, וכל השאר מתגוררים בכפרים, הפזורים בדלילות בעמקים ועל מורדות ההרים. רק בפינה קטנה שלו נושק מחוז ארקאדיה לחוף המזרחי של הפלופונס.
בתי מלון במחוז ארקדיה  |  כתבה על הכפרים של ארקאדיה


שעתיים נסיעה מאתונה (A) לטריפולי (B), בירת ארקאדיה, או שעה מקלמטה (C), אליה יש טיסות שכר  
 

מדוע להגיע לארקאדיה?

קודם כל בגלל הראשוניות – מעטים התיירים הזרים המגיעים למחוז ההררי, ואלו זוכים לקבלת פנים חמה, שלא כמו במקומות רבים אחרים ביוון, השבעים ושחוקים מתיירות מסיבית. מרבית המטיילים בפלופונס נוסעים לאורך חופיו, ומעטים טורחים להיכנס בינות להרים, וכך מפסידים את הנופים מקסימים, שבחורף ובאביב מעטר שלג את פסגותיהם. כפרים רבים במחוז ארקאדיה מחוייבים בבניה מסורתית, מאבן מקומית וגגות רעפים אדומים, והם אותנטיים וציוריים להפליא, בדומה למה שרבים מכירים מהכפרים של חבל זגוריה אשר בצפון יוון.
כתבה על בתי המלון של מחוז ארקאדיה

דמיניצנה, ארקאדיה, פלופונס, יוון
הכפרים במחוז ארקאדיה מחוייבים בבניה מסורתית מאבן מקומית וגגות רעפים אדומים  (צילום: ApostolosGR)
 
סיבה נוספת היא מיקומו של המחוז במרכז הפלופונס. בנסיעה של שעתיים מקסימום, ניתן להגיע לכל אתרי התיירות של הפלופונס. בקיץ זהו מיקום אידיאלי, למחפשים לברוח מההמון וממזג האוויר ההביל של החופים.
כל הכתבות על הפלופונס
 
למי שכמוני שבוי בקסמם של ההרים ואפשרויות הטיול הנפלאות שהם מציעים, אין כל צורך להרחיק. במשך 6 ימים של טיולנו במחוז ארקאדיה, רק הספקנו לטעום מהמגוון העצום שהוא מציע – מסלולי הליכה בכל רמות הקושי, מסלולי אופניים, טרקטורונים, ג'יפים, רפטינג (כל השנה) ואפילו סקי למקדימים להגיע עד סוף מרץ.
עוד על אפשרויות הטיול בארקדיה
 
רפטינג, ארקאדיה, פלופונס, יוון
רפטינג על נהר לוסיוס, שפע אפשרויות לחובבי הטיולים (צילום: סטאברוס פפדופולוס)

ההרים של ארקאדיה

מחוז ארקאדיה הוא הגדול במחוזות הפלופונס (4,419 קמ"ר), אך הוא מיושב בדלילות, ומספר תושביו הוא הקטן ביותר. רוב שטחו (כ- 80%) מכוסה הרים, שהמרכזי והגבוה בהם הוא רכס מנלו (Menalo)*, המתנשא לגובה 1980 מטר בפסגת אוסטרקינה (Ostrakina), בה יש אתר סקי קטן. כמחצית משטחו של הרכס מכוסה יער ראשוני, שנפגע קשות במספר שריפות גדולות, וחלקים אחרים מכוסים חורש טבעי, שקצת מזכיר את הצפון שלנו.
 
סביב רכס מנלו מספר כפרים גדולים, הבנויים בעמקים ועל מורדות ההרים, וכביש מצוין, גם אם מפותל מעט, מחבר בינהם. כפרים קטנים יותר פזורים גם במרכזו של הרכס, וכבישים צרים יותר ודרכי עפר מחברים בינהם. את קריאות ההתפעלות שלי קשה היה לעצור בנסיעה, וגם כשניסיתי לנמנם, התקשיתי לעצום עיניים ולהפסיד את הנופים הנפלאים.
__________________
* תפגשו גם בשמות Mainalo או Mainalos . בכל השמות המתורגמים מיוונית ללטינית מספר גרסאות. את האות S בסוף השם, בדרך כלל לא מבטאים ביוונית.

הר מנלו, ארקאדיה, פלופונס, יוון
טיול טרקטורונים בשבילי רכס מנלו, רכס ההרים המרכזי של מחוז ארקאדיה (צילום: כרמית וייס)
 
300 קילומטרים של שבילי הליכה פזורים לאורכו ולרוחבו של רכס מנלו, ולדעתי, זוהי הדרך הטובה והנעימה ביותר לספוג את נופיו.
המסלול המרשים ביותר עובר בתוך קניון לוסיוס (
Lousios) הדרמטי, שעל קירותיו התלולים נבנו מספר מנזרים קטנים, שכמו נחבאים בין קירות הסלע.
עוד על המסלול בקניון לוסיוס

קניון לוסיוס, ארקאדיה, פלופונס, יוון
מנזר פרודרומוס, אחד מהמנזרים "התלויים" על מצוקי קניון לוסיוס (צילום: כרמית וייס)
 
הציידים של מחוז ארקאדיה

על פי המיתולוגיה היוונית התאהב זאוס בנימפה קליסטו (Callisto), אחת מנערותיה של בתו ארטמיס. הוא פיתה אותה בערמומיות, ובעקבות אותו פיתוי נולד ארקאס (Arcas). אשתו של זאוס, הרה, בכעסה הרב, ביקשה להפוך את האם ובנה התינוק לדובים, אך זאוס חש להציל את בנו, והסתיר אותו באזור הררי ומנותק, שלימים יקרא על שמו. התינוק גדל והפך לשליט ארקאדיה וצייד מוכשר. באחד ממסעות הציד שלו התקרבה לעברו דובה גדולה, שזיהתה אותו, אך הוא לא זיהה אותה כאמו, כיוון לעברה את קשתו והתכוון לירות. זאוס, שביקש למנוע את הטרגדיה, העלה את השניים לשמיים והפך אותם לקבוצות הכוכבים הדובה הגדולה והדובה הקטנה.
 
לבד משתי הדובות שבשמיים, כבר אין דובים ביערות מחוז ארקאדיה, אך יש בהם חזירי בר רבים, שלא אחת גם מגיעים אל הצלחת בטובות שבמסעדות. חזיר הוא מהמאכלים האהובים על המקומיים, לצד כבש, מגוון גדול של ירקות, פסטות (כן, פסטות!), הרבה צ'יפס וקינוחים נוטפי מתיקות וטעימים להפליא.

לגאדיה, ארקאדיה, פלופונס, יוון
הכפר לגאדיה, כפר בנוי אבן שכמו יצא מתוך ציור (צילום: כרמית וייס)
 

אתרי ההיסטוריה של הפלופונס

לפלופונס, ששטחו כשטחה של מדינת ישראל לערך, תפקיד חשוב בהיסטוריה של יוון, בעת העתיקה ובעת החדשה. כאן החלו בשנת 776 לפני הספירה המשחקים האולימפיים, באיצטדיון של אולימפיה (Olympia), שאת שרידיו המרשימים ניתן לראות עד היום, בנסיעה של כשעתיים מארקאדיה. שרידים נוספים שנשתמרו ניתן לראות באפידאורוס (Epidaurus) מיקנה (Mycenae) ומיסטרס (Mystras).
 
בפלופונס החלה גם מלחמת העצמאות של יוון (1821-1832), שראשיתה במרד נגד השלטון העות'מני וסיומה בהכרזתה של יוון כמדינה עצמאית.
מסלול טיול בפלופונס
 
דמיניצנה, ארקאדיה, פלופונס
כנסייה קטנה בכפר דימיצנה, הכפר שעמד במרכזה של מלחמת העצמאות של יוון (צילום: כרמית וייס)

כיצד מגיעים לארקאדיה?

ניתן להגיע בטיסה לאתונה (מספר טיסות סדירות כל יום וטיסות שכר בעונות התיירות) או לקלמטה (טיסות שכר בעונה, לא כל שנה). ניתן למצוא טיסות זולות ביחס ליעדים אחרים באירופה, בעיקר מחוץ לעונות השיא של התיירות מישראל.
 
כביש מהיר (מספר 7) מחבר את אתונה ונמל התעופה שלה אל מחוז ארקאדיה, וממשיך אל עיר הנמל קלמטה. פחות משעתיים אורכת הדרך מאתונה לטריפולי, בירת ארקאדיה, וכשעה מקלמטה. בדרך מאתונה חוצה הכביש המהיר את תעלת קורינתוס (Corinth Canal), אך כדי לחזות בתעלה יש לרדת לכביש הישן, בו ניתן לעלות על הגשר לתצפית על התעלה המרשימה (מומלץ).

תעלת קורנתוס, פלופונס, יוון
תעלת קורינתוס, עצירת חובה בדרך למחוז ארקאדיה שבפלופונס (צילום: כרמית וייס)
 

ביקור מרגש בארקאדיה

ביום האחרון לטיול ישבנו לקפה ועוגה במלון משפחתי קטן. משהחמאתי לבעלת הבית על העוגות הנפלאות, היא הביאה קופסת פלסטיק וארזה לי עוגות: "שיהיה לך לטיסה". בדרך לשדה התעופה הפתיעה אותנו אשתו של הנהג, אותה הכרנו רק ערב קודם, עם מתנה קטנה מעשה ידיה, וכאן כבר התקשיתי לעצור את דמעות ההתרגשות.
 
את ששת ימי הטיול שלנו בארקדיה ליוו אינספור מפגשים מרגשים עם המקומיים, במיוחד עם יזמי התיירות. בניגוד לשם שיצא לתושבי יוון כעצלים, בצדק או שלא בצדק, אלו חרוצים ועתירי יוזמות ברוכות. בתי המלון ברמה גבוהה, נקיים למשעי, מעוצבים בטוב טעם, בהשקעה אדירה עד אחרון הפרטים, ואין אחד דומה למשנהו. דומה שאין סוף לעיצובים וליופי.
 
פגשנו בעלי עסקים, שלא מחכים שמישהו יבוא לעזור להם, הם יודעים שהרשויות הממשלתיות והאזוריות לא עשו ולא יעשו כלום, והחליטו לקחת את היוזמה לידיים (עוד בכתבה על בתי המלון של מחוז ארקאדיה).
עם יזמים כאלו, יוון חייבת לצאת מהמשבר.

ארקאדיה, פלופונס
את ששת ימי הטיול בארקדיה ליוו אינספור מפגשים מרגשים עם המקומיים  (צילום: Charalambos Andronos)
 

מידע נוסף

השכרת רכב ביוון
כתבה על בתי המלון של מחוז ארקאדיה

כתבות נוספות על הפלופונס

טיול בנופי ההרים של ארקאדיה
חגיגות הסתיו והשלכת בפלופונס
מסלול סובב פלופונז
ביקור בחבל מאני


* הכותבת הייתה אורחת איגוד בתי המלון של ארקאדיה וחברת התעופה Aegean


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר