מסלולי טיול בנופי ההרים של ארקאדיה
מאת: כרמית וייס 


ההרים המכסים את רוב שטחו של מחוז ארקאדיה, במרכז הפלופונס, הם כר נרחב ונפלא לחובבי הטיולים. בשישה ימי טיול אינטנסיבים, הספקנו רק לטעום משפע האפשרויות שהם מציעים – על שתי רגליים, שני מגלשיים (סקי), שני גלגלים (אופניים), ארבעה גלגלים (טרקטורונים וג'יפים) ו-7 משוטים (רפטינג). הטעימה השאירה בי טעם עז של עוד.


מנזר פרודורומוס, פלופונסוס, יוון
להגיע על שתי רגליים, מנזר פרודרומוס על מצוקי קניון לוסיוס  (צילום: כרמית וייס)
 
אני עוד אחזור להרים של מחוז ארקאדיה, בדרומה של יוון, שהיו עבורי מה שאני כל כך אוהבת בהרים, עם תיבול הקסם היווני הנפלא של האוכל, המוסיקה והאנשים. בנתיים, אביא לכם כאן דגימות מכל מה שחוויתי, וגם כמה עצות מפי המקומיים, לאיך אפשר לחוות עוד.

קניון נהר לוסיוס, יוון
נהר לוסיוס, חגיגה של טבע בתולי  (צילום: Kostas Pavlis)
 

בלקן
טיול בהרים של ארקאדיה

אף פעם לא מזיק להיות בכושר טוב. ברי המזל הללו יצטרכו לבחור מבין 300 ק"מ של מסלולי הליכה, שבילי אופניים מאתגרים ואפילו קצת סקי. אבל גם בעלי הכושר הפחות קרבי, משפחות עם ילדים, ומי שלא חפץ לכבוש את ההרים בסערה, ימצא מסלולים לכל רמה.
 
ילדים מגיל 7 יוכלו לחוות את אחת החוויות המסעירות שחווינו בארקאדיה – רפטינג רטוב וקריר, בנופים הקסומים של נהרות ארקאדיה. לא פחות מסעיר היה טיול הטרקטורונים, הפעם בנופי הכפרים, היערות והאגמים של ארקאדיה. מי שיגיע עד סוף מרץ, יזכה לטעום טעמו של שלג, על מגלשיים או מזחלת, אבל גם מי שיגיע מאוחר יותר (עד תחילת יוני לערך), עוד יזכה לחוות את הלבן הכל כך נחשק על ההרים.
 
רפטינג, נהר לוסיוס, יוון
רפטינג על נהר לוסיוס, חוויה רטובה בנופים קסומים  (צילום:  Trekking Hellas)
 
כל המסלולים בכתבה זו מרוכזים באזור לא גדול על רכס מנלו (Menalo), רכס ההרים המרכזי במחוז ארקאדיה (Arkadía). המחוז נמצא במרכזו של חצי האי פלופונס, בדרומה של יוון, במרחק נסיעה קצר מאתונה וקלמטה, אליהן יש טיסות ישירות מישראל. מי שחפץ לטעום גם את טעמם של יעדי טיול נוספים בפלופונס, או את חופי הים הנפלאים שלו, יוכל לעשות זאת בנסיעה של שעה-שעתיים לכל כיוון. מיקום נפלא לטיולי כוכב, ושפע של אפשרויות, שב-6 ימי טיול רק הספקתי לטעום מהן.
מידע על מסלולי הטרקים על רכס מנלו  |  7 יעדי חובה באתונה


הכפרים לאורך קניון לוסיוס:
לגאדיה (A), 
דימיצנה (B) בו נמצא מלון ארחונטיקו דליגיאני, סטמיניצה (C), אלניקו (D), קאריטנה (E)
 

נפלאות קניון לוסיוס

קניון לוסוס (Lousios) הוא המרשים בין הקניונים והעמקים הרבים החורצים את רכס מנלו. מצוקיו מזדקרים בדרמטיות בינות לירוק של החורש הטבעי, ובצילם חוסים 4 מנזרים, שלקחו הכי רחוק שאפשר את הרצון להתבודד. ניתן לצפות על הקניון ממספר נקודות לאורך הכביש הראשי והכבישים הצדדיים, באזור שבין הכפרים: לגאדיה (Lagadia) - דימיצנה (Dimitsana) - סטמיניצה (Stemnitsa).
עוד על הכפרים של ארקאדיה
 
את מסלול ההליכה בקניון לוסיוס, המסומן בצבע אדום, ניתן להתחיל ולסיים במספר נקודות, מהן נגזר אורכו. המסלול הארוך ביותר, מתחיל ליד הכפר דימיצנה (Dimitsana), ומסתיים בגשר ליד הכפר קאריטנה (Karitena). אנחנו הלכנו במסלול קצר יותר, כ-8 ק"מ אורכו, אותו התחלנו ליד מנזר פילוסופו (Filosofou / Philosophou), בסמוך לכפר סטמיניצה. השביל מתפתל בינות לחורש טבעי, שבתחילת מרץ הוא צבוע בסגול – כלניות (רק סגולות!), אירוסים וסיגליות, וגם קצת לבן של חינניות. לרגלינו זורם נהר לוסיוס, שצבע הטורקיז של מימיו, משלים את חגיגת הצבעים והיופי.
בתי מלון בכפר דימיצנה

מנזר פילוסופו, קניון לוסיוס, יוון
מנזר פילוסופו, תחילת המסלול אל קניון לוסיוס  (צילום: jacquesvandinteren)

טרק, קניון לוסיוס, יוון
כלניות סגולות במסלול של  קניון לוסיוס  (צילום: כרמית וייס)
 
מבין ארבעת המנזרים הנחבאים בין קירות הסלע של קניון לוסיוס, כמו תלויים בין שמיים וארץ, בולט ביופיו מנזר פרודרומוס (Prodromos), באמצע המסלול. האב יואכים מקבל את פנינו בסבר פנים נעים, קפה שחור ותמונות מביקורו בארץ הקודש. ממרפסת הקומה העליונה של המנזר, זכינו לתצפית נפלאה על קניון לוסיוס ועל חדרי הנזירים הבנויים בסלע, בגובה 200 מטר מעל הנהר.
 
גשר קטן, מספר מפלים ועוד מנזר או שניים, ואנו בסיומו של המסלול, על כר דשא רחב ידים, לצד אתר עתיקות קטן של מעיינות חמים (Ancient Gortys), ליד הכפר אלניקו (Elliniko). כאן מחכה לנו יורגוס, המצטרף לטריפונס, המדריך שלנו במסלול, שניהם מחברת Trekking Hellas. יורגוס מאתגר אותנו ביריית חץ וקשת למטרה, משימה שאנו עומדים בה בכבוד רב ובהתלהבות רבה, כמו היינו ילדים. משימה נוספת שתוכננה עבורנו, חציית נהר לוסיוס באומגה (Flying fox), התבטלה בשל גובה מי הנהר לאחר שבוע של גשמים עזים.

קניון לוסיוס, ארקאדיה, פלופונס, יוון
מנזר פרודרומוס על מצוקי קניון לוסיוס, אפשר להגיע רק בהליכה  (צילום: כרמית וייס)

קניון לוסיוס, ארקאדיה, פלופונס, יוון
מימיו השוצפים של קניון לוסיוס, בעיקר בעת הפשרת השלגים  (צילום: Theodoros Vlachakis)

מלון במיקום נוח למסלול קניון לוסיוס

ארחונטיקו דליגיאני (Archontiko Deligianniבכפר דימיצנה, הוא מלון משפחתי שהוקם בבית אבן מהמאה ה- 18. החדרים והסוויטות פונים למרפסת משותפת, הלובי חם ומשפחתי וארוחת הבוקר מסורתית וטעימה. 

מלונות בפלופונז Archontiko Deligianni
ארחונטיקו דליגיאני
 - אירוח משפחתי וחם בבית אבן מלא אווירה
 

טרקים בארקאדיה

ניקוס (Nikolaos Empedocles)*, המדריך הנפלא שלנו בטיול, הוא חלק מקבוצת מסמני השבילים של מחוז ארקאדיה, השיכת לארגון דומה בכל מחוזות יוון. ניקוס וחבריו פורצים שבילים חדשים ומסמנים אותם, והכל בהתנדבות. נכון לרגע כתיבת שורות אלו, נפרצו 300 ק"מ מתוך 400 ק"מ של שבילים מתוכננים.
 
המסלול האדום בו הלכנו בקניון לוסיוס, הוא חלק ממסלול ארוך יותר, החוצה את מחוז ארקאדיה כמעט לכל אורכו. מסלולים נוספים (ירוק, כתום, כחול וצהוב) פרוסים לאורכו ולרוחבה של ארקאדיה, ומאפשרים גם הליכה של מספר ימים רצופים, עם לינה בכפרים או בבקתות הרים. ברכס מנלו עובר גם מסלול חוצה אירופה 4E, העושה דרכו בשטחן של 8 מדינות נוספות ביבשת.
מידע על מסלולי הטרקים על רכס מנלו
 
* להדרכה ניתן ליצור קשר עם ניקוס בדוא"ל: nikos@destinotours.gr   או בטלפון 30-6989433007 (גם whatsapp)
עוד על הכפרים של ארקאדיה
 
טרק, קניון לוסיוס, יוון
ניקוס וסימון השבילים האדום במסלול של קניון לוסיוס  (צילום: כרמית וייס)

מסלול אופניים ביער מהאגדות

למרות הגשם הקל, לא ויתרנו על רכיבת אופניים, טעימה נוספת מהשפע שמציע מחוז ארקאדיה. פנאיוטיס (Panagiotis Panagopoulos) החביב, הבעלים של חברת Explore Mainalo, הממוקמת בכפר ויטינה (Vitina), לוקח אותנו למסלול של כ-7 ק"מ, לאורכו של נחל מילאונטס (Mylaontas). המסלול מתחיל ליד הכפר אלתי (Elati) ומסתיים ליד הכפר מתידריו (Methydrio), והוא מתאים לרוכבים מנוסים, אך ניתן (ומומלץ) ללכת בו גם ברגל. המסלול לצד הנחל, בו ניתן לשכשך רגליים ביום חם, הוא מוצל וקריר, ויעידו על כך השרכים והטחב המכסה בירוק את הסלעים והעצים, וגורם לנו להרגיש בתוך סיפור אגדה.
 
משפחות עם ילדים, או רוכבים שרוצים לרכב יותר בנחת, יכולים לבחור ממגוון של מסלולים קלים יותר. ניתן לשכור אופניים וגם טרקטורונים (הקרויים כאן ATV), מדגם היכול להתאים גם למי שאין לו ניסיון קודם.
* פנאיוטיס, דוא"ל: info@explore-mainalo.gr , טלפון: 30-693-8169580
 
אופניים, פלופונס, יוון
אופניים ביום גשום, מסלול לאורך נהר מילאונטס  (צילום: כרמית וייס)
 
מפת היעדים המוזכרים בכתבה:
הכפר אלתי (
A), ממנו מתחיל המסלול לאורך נחל מילאונטס, הכפר ויטינה (B) בו שוכרים
אופניים וטרקטורונים, אתר הסקי מנלו (
C), מלון סוויטות אוסטרה מנלו (D), הכפר לבידי (E), ממנו יוצאים ללטיול טרקטורונים, אגם לאדון (F),
תחילת הרפטינג בכפר ולאחורפטי (G), סיום הרפטינג בכפר אציחולוס (H)
 
איך אומרים שלג ביוונית?

אם אתם גולשי סקי מנוסים, ראו הוזהרתם, אתר הסקי מנלו (Menalo) רחוק מהרמה בה הורגלתם באירופה. הוא מציע 5 מסלולי סקי (כחול, אדום ושחור), 3 מעליות טי-בר, חנות השכרת ציוד ומסעדה קטנה. עונת הסקי נמשכת כאן מינואר עד סוף מרץ, אבל גם מי שיגיע מאוחר יותר עוד יזכה לטעום טעמו של שלג. האתר נקרא גם אוסטרקינה (Ostrakina), על שם פסגתו המתנשאת לגובה 1,900 מטר, ממנה מתחיל מסלול כחול-אדום ומסלול שחור.
 
אם הגעתם בעונה, ואתם רוצים לטעום טעמו של שלג על מגלשיים, תוכלו לשכור ציוד ולקבל שעור סקי ביוונית (עם קצת אנגלית). ילדים ישמחו לגלוש על מזחלות קטנות, שגם אותן ניתן לשכור. אנחנו נהנינו מטעימה של שעתיים מהנופים הקסומים בלבן, גם אם החוויה של עלייה בטי-בר הארוך, בשיפוע של המסלול השחור, היתה חווויה מאתגרת לשרירי הרגליים.
כתבה עם בתי מלון בקרבת אתר הסקי מנלו


דקה וחצי מנופי אתר הסקי מנלו, אתר סקי קטן מאד לטעימה בלבד
 

אוסטרה מנלו – מלון נפלא למשפחות

מלון סוויטות אוסטרה מנלו (Ostra Menalon Luxury Suite) ממוקם לא הרחק מאתר הסקי והוא פשוט מקום קסום. בתי אבן סובבים חצר מרכזית, עם יחידות של חדר וגלריה או עם שני חדרים, עם מטבח מצוייד בכל מה שצריך. המלון מתאים מאד למשפחה, או קבוצת משפחות, אפשר לשבת על המרפסת הגדולה הפונה לנוף הנפלא של הר מנלו, או להכין ברביקיו משותף בחוץ. 
 
מלון דירות אוסטרה, ארקדיה, חצי האי פלופונס
מלון אוסטרה מנלו - אפשר לשבת על המרפסת הגדולה הפונה לנוף הנפלא של הר מנלו,
או להכין ברביקיו משותף בחוץ
 (צילום: כרמית וייס)
 

 טיול טרקטורונים בנופי ארקאדיה 

בדרך כלל אני מעדיפה את שתי רגלי קרוב לקרקע, אך כשהוצע לי טיול טרקטורונים בנופי ארקאדיה, לא יכולתי לסרב. היה שווה כל טיפת בוץ שכיסתה את פניי, ולו כדי לשמוע את קריאות השמחה שנשמעו מפי חבריי חובבי האקשן. האמת חייבת להיאמר, גם אני התקשיתי למחוק את החיוך. הנופים, הנופים, ושוב הנופים – אלו היו עבורי עיקר החוויה על הטרקטורון – הכפרים אותם חצינו, השדות, מטעי הזיתים, היער הקסום, עדרי הכבשים וההרים סביב.

טרקטורונים, ארקאדיה, פלופונס, יוון
טיול טרקטורונים בנופי ההרים והכפרים של ארקאדיה, חזרה לכפר לבידי  (צילום: כרמית וייס)
 
בכפר לבידי (Levidi) הקים ניקולאס, יזם מקומי חרוץ, מלון בוטיק מקסים בשם וילה ואגר (Villa Vager), בבית עתיק ששיפץ בדרך מעוררת התפעלות. ממנו הוא גם מפעיל טיולי טרקטורונים מדגם פולריס (יודעי דבר הסבירו לי שזהו דגם חזק, ולעיתים גם קצת מסוכן למי שאינו מנוסה). אפשר לקחת טעימה קצרה, כפי שעשינו אנו, אפשר לצאת לטיול של יום שלם, ואפשר גם חמישה ימים, בהם גומעים 500 קילומטר. ניקולאס מספק חליפות סערה וקסדות, ויש להביא כפפות, בגדים ונעליים להחלפה. ניתן לנהוג רק עם רישיון, אך ילדים יכולים לשבת מאחור (לא מומלץ לילדים קטנים).
דוא"ל של ניקולאס: info@villavager.gr
כתבה על וילה ואגר ובתי מלון נוספים בארקאדיה  | בתי מלון בכפר לבידי


3 דקות מתוך טיול טרקטורונים בנופי ארקאדיה
 
 

סירות באגם לאדון

אנחנו מתארחים לקפה אצל ניקולאס, בלובי המלון המרשים, ועל מסך הטלביזיה מתחלפות תמונות הנופים מטיוליו. את עיניי צד אגם בכחול עז, אליו מגיעים בטיולי הטרקטורונים. ניקולאס מספר שניתן להגיע לאגם גם בדרך קונבנציונלית, כלומר, עם רכב על כביש (כשעה נסיעה מלבידי).
 
אגם לאדון (Ladon) נמצא באזור הררי בצפון-מערב מחוז ארקאדיה, והוא אגם מלאכותי שנוצר בעקבות הקמת סכר על נהר לאדון. הסכר, שגובהו 50 מטר, נבנה בשנת 1955, ויצר אגם ששטחו 5 קמ"ר. ניתן לשוט באגם בסירות קייק, לאכול באחת הטברנות לאורך חופיו, והאמיצים יכולים גם לשחות במימיו.
 

2 דקות מנופי אגם לאדון והסכר שיצר את האגם המלאכותי

 

רפטינג בנהר לוסיוס

טריפונס מחברת Trekking Hellas יורד כל יום לנהר לוסיוס, לבדוק את גובה המים, שעלה מאד בעקבות הגשמים והפשרת השלגים. רק ביום הלפני האחרון מתקבל סוף סוף האישור המיוחל – אפשר לעשות רפטינג. בכל מה שקשור לבטיחות אין הנחות אצל טריפונס, בכך אנחנו נוכחים גם במהלך הרפטינג.
 
בכפר ולאחורפטי (Vlachorraptis) אנו מקבלים חליפות גומי וגרבי גומי (יש להביא נעליים ונעליים להחלפה), וממנו אנו "מוקפצים" אל הגשר העות'מני העתיק ליד הכפר אציחולוס (Atsicholos), ואחרי תדריך קצר "קופצים" למי נהר לוסיוס הקרים (מאד). כשעה וחצי אנו מבלים במים, חותרים לקריאותיו של הקפטן שלנו, שלמד לומר "קדימה – אחורה" בלי להתבלבל.
 
מעט לפני הסיום משתלב נהר לוסיוס במימיו העכורים של נהר אלפיוס (Alfeiós), המוביל אותנו עד נקודת הסיום בגשר Koukos. אם חשבנו שסוף סוף נוכל להתחמם בשמש, אנו חוזרים שוב למים, להליכה קצרה בפלג נחל צדדי, המובילה אותנו אל מפל Vrontou. מקום מומלץ לבילוי יום קיץ חם, גם למי שאינו משתתף ברפטינג (ההליכה בתוך מים עד גובה הברכיים לפחות).
* ילדים מגיל 6-7 יכולים להצטרף לרפטינג (דרגה 2-3) מאמצע מאי עד סוף ספטמבר (שאר השנה בד"כ הנהר סוער מידי עבורם).
** לתיאום הרפטינג:
arcadia@trekking.gr

רפטינג על נהר לוסיוס, יוון
הגשר העות'מני העתיק בתחילת הרפטינג על נהר לוסיוס  (צילום: כרמית וייס)
 

טריפונס והבוזוקי

אנחנו לא עוזבים לפני שטריפונס נענה להפצרותינו ופוצח בשיר יווני, בליווי הבוזוקי שלו, בדיוק כמו הזמר טריפונס שאנו מכירים מישראל (היוונים לא מכירים, כי הוא בכלל הגיע מקפריסין).
אין ספק – אנחנו, המטיילים מישראל, המוסיקה היוונית, האוכל היווני והמארחים היוונים – פשוט חיבור מושלם.
 
טריפונס, רפטינג, יוון
טריפונס והבוזוקי, סיום מושלם ליום נפלא  (צילום: כרמית וייס)
 

מידע נוסף

השכרת רכב ביוון
כתבה על בתי המלון של מחוז ארקאדיה
אפשרויות לינה נוספות ביוון

כתבות נוספות על הפלופונס

הכפרים הציוריים של מחוז ארקאדיה
חגיגות הסתיו והשלכת בפלופונס
מסלול סובב פלופונס
ביקור בחבל מאני

* הכותבת היתה אורחת איגוד בתי המלון של ארקאדיה וחברת התעופה Aegeanכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר