מסלול טיול מעגלי בחצי האי פלופונס
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


הפלופונס שבדרום יוון הוא חצי אי, שמאז נכרתה התעלה הקורינתית הפך לאי, המקושר כיום ליבשת עם גשרים. כאן פרחה התרבות המיקנית, כאן התרחשו מרבית האירועים המיתולוגיים. זהו למעשה גרעינה של יוון הקדומה, שאין בה מקום שהוא רחוק מהים יותר מחמישים קילומטרים.


בכתבה תמצאו הצעה למסלול טיול מעגלי, המקיף את חצי האי פלופונס (Peloponnesus), עם מספר נקודות לינה מומלצות – במזרח, דרום ומערב, אך כמובן שניתן להוסיף נקודות לינה נוספות בהתאם לקצב הרצוי.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

חוף ווידוקיליה מצפון לעיירה פילוס (צילום: verve231)
העיירה הרומנטית נאפפליו (צילום: Kisa Markiza)
תיאטרון אפידאוורוס – אחד האתרים המרשימים ביוון (צילום: Constantinos Iliopoulos)
העיר מונמבסיה – גיברלטר של יוון (צילום: elgreko)
שער האריות באתר הארכיאולוגי מיקנה (צילום: TPopova)
הכפר ואטיה בדרומו של חבל מאני (צילום: Gatsi)
עתיקות מיסטראס – מפגש התרבות העות'מאנית והמערבית (צילום: LuisPortugal)
עתיקות אולימפיה – מקור המשחקים האולמפיים (צילום: znm)
תעלת קורינתוס, המפרידה בין הפלופונס לאזור מרכז יוון (צילום: Gargolas)

יעדים במסלול בפלופונס: מיקנה (A), נאפפליו (B), אפידאורוס (C), ריזורט ספא ניקי ביץ' (D), מיסטרס (E), מלון קיניסקה פאלאס (F),
מונמבסיה (G), הרי טייגטוס (H), הכפר אנאוורטי (I), ואטיה (J), פירגוס דירו (K), פילוס (L), כפר הנופש קוסטה נאבארינו (M), 
אולימפיה (N), מלון מוקסי פאטרה מרינה בעיר פאטרס (O), דיאקופטו (P), 
קאלאווריטה (Q)
 

דרכי הגעה לפלופונס

ניתן להגיע לפלופונס בנסיעה מאתונה, על גשר מעל תעלת קורינתוס, המפרידה את הפלופונס מאתונה ומרכז יוון. גשר נוסף  גשר ריו-אנטיריו (Rio-Antirrio), מעל מפרץ קורינתוס, מקשר את הפלופונס לצפון יוון במערב. בקיץ לעיתים ניתן למצוא טיסות שכר ישירות לשדה התעופה שליד העיר קלמטה (Kalamata) שבדרום הפלופונס.
כתבה על בתי מלון מומלצים באזור קלמטה ומפרץ מסיניה
 
תעלת קורינתוס, בין צפון יוון לפלופונסוס
תעלת קורינתוס המפרידה בין צפון יוון לפלופונס (צילום: כרמית וייס)
 

בלקן
האתר הארכיאולוגי מיקנה

האתר הארכיאולוגי מיקנה (Mycenae) הוא השריד הארכיאולוגי החשוב ביותר בארגוליס  חצי האי המפריד בין המפרץ הסרוני ממזרח למפרץ הארגולי במערב. שרידים גדולים אלו, מרשימים וקודרים מעט, הם מה שנותר מהעיר מיקנה, אחת הערים החשובות ביותר בתקופה המיקנית, הקרויה על שמה של העיר (1200-1550 לפנה"ס). מעבר לשרידים המרשימים, יש בביקור מעין עלייה לרגל ספרותית. מכאן למעשה יצאו האכאים במסעם המיתי אל טרויה המעתירה. זוהי נקודת מפתח באיליאדה, מבחינות רבות, ראשיתה של הספרות המערבית.
 
העיר מיקנה, "עתירת הזהב", המוזכרת בסיפורי הומרוס, הציתה את דמיונם של חוקרים ורומנטיקנים. אחד מהם, הנריך שליימן, חשף בחורבותיה ממצאים מרשימים. שיא הביקור באתר הוא החומות העבות ("קיקלופיות"), שער האריות המפורסם וקברי המלכים. במיקנה חשף שליימן את תגליתו המדהימה: שלדיהם של מלכי מיקנה ובני משפחותיהם, כשפניהם מכוסות ב"מסכות מוות" עשויות זהב. אחד הקברים, ששמו הוא "אוצר אטראוס" קיבל בטעות את הכינוי:" קבר אגממנון", למרות ששוכניו נטמנו כאן כ- 400 שנה טרם מלחמת טרויה. האתר נמצא כ-2 ק"מ מצפון-מזרח לכפר המודרני מיקנה, 12 ק"מ מצפון לארגוס, כשעתיים וחצי דרומית-מזרחית לאתונה (דרך תעלת קורינטוס). 
 
עתיקות מיקנה, פלופונס
שער האריות, עתיקות מיקנה (צילום: Starcevic)
 

העיר היפה נאפפליו

העיר נאפפליו (Nafplion, Nafplio) היא אחת היפות והרומנטיות בערי יוון. בתיה האלגנטיים בנויים על חצי אי צר ומצוקי בראשו של מפרץ ארגוליס ומשמרים את אווירת המאה הקודמת. העיר היא בירת מחוז ארגוליס ושימשה כנמל חשוב מאז תקופת הברונזה. מיקומו של המפרץ הוא כה חשוב מבחינה אסטרטגית, עד שנבנו בו שלושה מבצרים. היפה שבהם מתנשא בהדר מעל העיר  המצודה הוונציאנית פלמידי (Palamidi). מן המצודה נשקף נוף מרהיב של העיר, מפרץ ארגוליס מעברה האחד ורכס הפארנון מעברה האחר. משני צדי רחובותיה הצרים בנויים בתים ונציאניים וארמונות קטנים בסגנון נאו-קלאסי. 

לאחר קבלת העצמאות שימשה נאפפליו לזמן קצר כבירת יוון, אך לאחר ההתנקשות בקאפודיטריאס, ראש הממשלה הראשון של יוון, הורחקה נאפפליו מאור הזרקורים והפכה להיות מקום מושבם של רומנטיקנים. נאפפליו היא מקום קסום, בעיקר בערבי הקיץ. כיכר העיר וסמטאותיה נקיות מכל רבב, והומות תיירים ומקומיים.
 
נאפפליו, פלופונס
נאפפליו, מהיפות והרומנטיות בערי יוון (צילום: saiko3p)


המלצה על שני בתי מלון בנאפפליו 

מלון בוטיק נפסימדון (Nafsimedon Hotel) ממוקם בבניין מקסים, שנבנה בסגנון נאו-קלאסי במאה ה-19, ושופץ בטוב טעם. הוא ממוקם מול כיכר קפודיסטריאס (Kapodistrias) ובמרחק הליכה קצר מכל מקום בעיר. ארוחת הבוקר מוגשת בבר המלון או בגן קטן ומקסים, ולחלק מהחדרים גם מרפסת קטנה הפונה לגן.

מלון אמימונה אנד אדיאנדי (Amymone and Adiandi) ממוקם בקרבת הנמל והטיילת, באזור עם שפע מסעדות, בתי קפה וחנויות. החדרים והסוויטות, וגם המרחב הציבורי, משופצים עם אבן ועץ ומשרים אווירת רוגע. ארוחת בוקר בסגנון יווני מוגשת בצורה מעוררת תיאבון. במקום חנייה ללא תשלום.

מלון מומלץ במרכז נפפליון, יוון

מלון מומלץ במרכז נפפליון, יוון
מלונות מומלצים בעיר נאפפליו: מלון בוטיק נפסימדון (למעלה) ומלון אמימונה אנד אדיאנדי


אתר העתיקות אפידאורוס 

אפידאורוס (Epidaurus) הוא אחד האתרים היפים ביוון. הוא נמצא על החוף המזרחי של ארגוליס, במרחק 38 ק"מ מזרחית לנאפפליו. הנרי מילר כתב בספרו "The Colossus of Morussi": "מיקנה מקופלת בתוך עצמה, אך אפידאורוס פתוחה, חשופה ומוקדשת לרוח". 
 
עיקר פרסומה של העיר בא לה מתוך פולחן אָסְקְלֶפּיוּס, אל הרפואה, שנולד כאן ואפידאורוס שימשה לו מרכז ויעד לעולי רגל. האתר זכה לחשיבות פאן הלנית החל מהמאה ה-4 לפנה"ס. במקום היה אסקלפיון: אחד מ- 300 מרכזים רפואיים-מקדשים, שהוקמו לכבודו של אָסְקְלֶפּיוּס (פולחן אסקלפיוס נעלם עם התקדמות הנצרות ליוון). סביב המקדש, שהיה מוקף חומה, התקבצו חשוכי מרפא, כדי לבקש נסים. עם הזמן נהרו למקום גם רופאים והוא החל לקבל צביון של בית חולים. מקדש אסקלפיוס היה מוקף חומה, ומשני צידי הדרך הקדושה ניצבו קברים. המקדש המרובע נשען מכל צד על שורה של עמודים דוריים ועיטוריו היו מעשה ידי הפסל תימותאוס האתונאי. בדרך למקדש עברו עולי הרגל על פני לוח אבן, שבו נחקק: "כשאתה נכנס לבית האל, שבו ניחוחות עשבים, עלייך להיות טהור". מחוץ לתחום מקדש אסקלפיוס נמצאו בנייני האכסון לעולי הרגל וכן גימנסיון, פאלסטרה, אצטדיון ותאטרון עצום מימדים. במאה ה-4 לפנה"ס היה כאן מרכז רפואי שכלל: לבירינת לטיפול בהלם, חדרי ניתוח, חדרי הבראה, תיאטרון, בתי מרחץ וגימנסיון. 
 
בנוסף לשרידי המקדש כדאי לבקר גם בתולוס  מבנה מעוגל ששרידיו בצפון מערב המקדש, והוא נחשב לאחד מהבניינים היפים ביוון. המבנה כולל 26 עמודים חיצוניים בעלי כותרות דוריות ו-14 עמודים פנימיים בעלי כותרות קורינטיות, מעשה ידיו של הפסל הנודע פוליקלייטוס. התולוס נבנה במאה ה-4 לפנה"ס, לא ברור למה שימש, אך הוא היה חלון הראווה של אפידאורוס, מפואר במבנהו ובפסליו. התיאטרון נבנה במאה ה-4 לפנה"ס, והיו בו 14,000 מקומות ואקוסטיקה יוצאת דופן. הוא נחשב לתיאטרון היווני השמור ביותר בעולם. מדי שנה מתקיים במקום פסטיבל אפידאורוס למחולות, בין 26 ביולי ל-30 באוגוסט. 
 
תיאטרון אפידאוורוס, פלופונס
תיאטרון
אפידאורוס, נחשב לתיאטרון היווני השמור ביותר בעולם (צילום: Giorgos Kristotakis)


מלון מומלץ ליד אתר העתיקות אפידאורוס

עם בריכת אינסוף המשקיפה למפרץ, מלון יאלאסי (Yialasi Hotel) הוא המקום שאתם רוצים לעצור בו בדרך מ/אל אתונה, וסביר להניח שלא תרצו לעזוב. מלון הבוטיק הקטן והמשפחתי מציע חדרים, סוויטות ודירות, עם מרפסת לים, מיזוג אוויר, מיני בר, מכונת קפה, ארוחת בוקר מפנקת ומסעדה מצוינת.
מלון מומלץ באפידוורוס, פלופונס
מלון יאלאסי – כנראה שגם אתם לא תרצו לעזוב


נופש לחופי מפרץ ארגוליס

לפני שנעזוב את חצי האי ארגוליס (Argolis), האצבע המזרחית ביותר של הפלופונס, אציע לכם לרדת לקצהו הדרומי ביותר. מפרץ ארגוליס הוא אחד מאזורי הנופש הפופולריים ביותר ביוון, המרוחק פחות משעתיים נסיעה מאתונה. העיירה פורטו הלי (Porto Heli) מרכזת אליה את מרבית הנופשים, אך ניתן למצוא גם חופים מבודדים, בהם תהיו כמעט לבד או עם איזו יאכטה שעגנה למספר שעות. ניתן לעלות כאן על מעבורת אל שני איים הקרובים לחוף - האי ספצס (Spetses) והאי הידרה (Hydra). אם זמנכם בידכם, או אם החלטתם שאינכם רוצים להמשיך למסלול המלא בפלופונס, זה המקום לעצור למספר ימים של נופש, באחד הריזורטים הפזורים לחופיו הצלולים של מפרץ ארגוליס


אחד היפים והמומלצים שבהם הוא ריזורט ספא ניקי ביץ' (Nikki Beach Resort & Spa), הבוהק בלבן על קוו חוף פרטי, בפאתי העיירה פורטו הלי (Porto Cheli). הוא מעוטר ב- 5 כוכבים, ומציע חדרים מרווחים מאד וסוויטות ענקיות, שלחלקן בריכה פרטית, בנוסף לבריכת המלון, מסעדה ובר חוף.
בתי מלון נוספים בעיירת הנופש פורטו הלי  | בתי מלון באי ספצס  | בתי מלון באי הידרה

מלון ניקי ביץ' לחופי מפרץ ארגוליס, הפלופונז
ריזורט ספא ניקי ביץ'
  להתפנק לחופי אחד מהחופים היפים ביוון
 

עתיקות מיסטרס

מיסטרס (Mystras) הייתה בירתה של ממלכה ביזנטית עצמאית, אשר ממנה לא שרד כמעט דבר. היא נמצאת 7 ק"מ מערבית לחורבותיה של ספרטי (Sparti), בשיפולי הר טאייטוס. מתחת למבצר הפרנקי שעל הפסגה נמצאת העיר העליונה, ומתחתיה העיר התחתונה. העיר הביזנטית התקיימה גם לאחר שקונסטנטינופול נפלה בידי הלטינים במסע הצלב הרביעי (1204). לאחר שכבשו הפראנקים את ספרטה ב- 1248, הם קימו כאן עיר חדשה ומבוצרת בשם מיזתרה (ביוונית: גבינת עיזים). העיר המבוצרת התאימה יותר למציאות החדשה.
 
מבצר מיסטרס נבנה ב-1249 על ידי הצלבני גיום דה וילארדואן. ב-1259 חזרו הביזנטים לאזור, שבו את המלך הפרנקי ואת אציליו, וקבעו בעיר החדשה את בירת הדספוטיה של מיסטרס, וזו הייתה אחד המרכזים החשובים של מיכאל ה-8 פליאולוגוס, קיסר ביזנטיון. עד מהרה אוכלס המקום על ידי תושבי המישורים שנמלטו אליו מאימת הפולשים הסלאביים. מתקופה זו, נסיכים מבית פליאולוגוס, המשיכו לשלוט במיסטרס, עד שהרודן האחרון דימיטריוס, נכנע לתורכים העות'מאנים. במאה האחרונה לקיום הביזנטי, הייתה מיסטרס מקום מושבו של דספוטאטיווני ומרכז אומנותי ומדעי. בעוד האימפריה הולכת ושוקעת במקומות אחרים, שגשגה מיסטרס תחת שלטון הרודנים, ונבנו בה כנסיות שעוטרו בתמשיחים (פרסקו) מפורסמים בתולדות האמנות הביזנטית. בשנת 1834, עברו התושבים לספרטי.

מיסטראס, יוון
עתיקות מיסטרס, מפגש התרבות העות'מאנית והמערבית (צילום: elgreko)

 
מיסטרס משמרת חיים של עיר שנשלטה על ידי נסיך יווני, שנישא לשתי נשים ממערב אירופה, ושימשה כמפגש בין ביזנטיון לתרבות המערבית. בכנסיות מיסטרס תמשיחים מפורסמים בתולדות האמנות הביזנטית בימי הפליאולוגים (מאות 13 ו-14). רוב התמשיחים נשתמרו בכנסיות אפנטיקו, פאנאאסה ו- פריבלפטוס. הם מדגימים את התחייה הביזנטית מימי הפליאולוגים, תוך שילוב יסודות מסורתיים וחידושים בפרספקטיבה ובתנועתיות.

אמליץ כאן על מלון קיניסקה פאלאס (
Kyniska Palace Conference), מלון 5 כוכבים הממוקם 6 ק"מ ממיסטרס, ומציע סוויטות משגעות עם נוף קסום להרים. מומלץ להזמין כאן שני לילות לפחות, כי פשוט לא תרצו לעזוב!

מלון מומלץ בפלופונז
מלון קיניסקה פאלאס ליד מיסטרס  עשו לעצמכם טובה והישארו כאן לפחות 2 לילות
העיר מונמבסיה – גיברלטר של יוון

פירוש השם מונמבסיה (Monemvasia) הינו "כניסה יחידה", משום שקיימת רק כניסה אחת לעיר זו, שנוסדה בימי הביניים. זוהי עיר הנמל והמרכז המסחרי הראשי של חבל מוראה – כפי שנקרא הפלופונס בתקופה הביזנטית, שהשלימה את מיסטרס  המרכז הרוחני. שמו של המקום התפרסם ברחבי אירופה בשל היין שיוצר בו. זוהי עיר ביזנטית שמורה היטב, משום שלא ננטשה מעולם. במאה ה-13 הפך המקום לעיר גדולה ונמל הומה. 
 
מונמבסיה, הנמצאת 99 ק"מ מזרחית לעיר ספרטי, היא סלע ענק, המזדקר בדרמטיות מהים, מול החוף המזרחי של הפלופונס. המקום, המכונה "גיברלטר של יוון" הוא למעשה אי, שהופרד מהיבשת ברעידת אדמה בשנת 375. אמנם המקום הומה תיירים, אך אסור לוותר על המראה המרהיב, כפי שכתב המשורר יאניסריצוס, שנולד וחי במקום: "נוף זה קשוח כמו השתיקה". 
 
כדאי לטייל בסמטאות של העירה המדיבאלית. ברחוב הראשי הצר והמרוצף נמצאות חנויות למזכרות וטברנות רבות. כדאי לטפס בגרם מדרגות אל המבצר ואל העיר העילית. למעט כנסיית אגיה סופיה (Agia Sophia) השוכנת על קצה מצוק תלול, נותרו במקום רק עיי חורבות, אך הנוף משכר חושים. הגישה היא בכביש הצר המחבר את הצוק לכפר החוף הקטן גפירה (Gefira), שגם בו ניתן למצוא בתי מלון חדרים להשכרה.
 
מונמבסיה, יוון
המראה המזומן למטפסים אל המבצר של מונמבסיה (צילום: Nikos Moumouris)


מלון מומלץ בעיירה מונמבסיה – בדרום הפלופונס

מלון מאלבסיה (Malvasia Traditional Hotel) הוא מלון בוטיק מקסים, במבנה אבן מסורתי, הממוקם למרגלות המבצר של מונמבסיה ומשקיף לעבר הים. במלון חדרים, סוויטות ודירות, שכולם ממוזגים ולכולם מרפסות, ורובם פונים לעבר הים. שימו לב שמהחניה נדרשת הליכה קצרה (כ- 300 מ'), אך המאמץ שווה את הקסם של המקום!
 
המלצה על מלון בפלופונז, יוון
מלון מאלבסיה בעיר העתיקה של מונמבסיה  מבנה אבן מסורתי הפונה לעבר הים הפתוח


הרי טייגטוס – יערות אשוח ואורן שחור

רכס הרי טַייגֶטוֹס (Taygetus) החוצה את הפלופונס, מיתמר לגובה של 2,407 מ' מעל פני הים בפסגת פרופיטיס איליאס. זהו אחד האזורים היפים ביותר ביוון לטיול רגלי. המדרונות הנמוכים נטועים עצי חרוב וזית, מעליהם גדלים עצי אלון וערמון, והמדרונות העליונים מכוסים ביערות של אשוח ואורן שחור. 

אמליץ כאן על טיול נחמד אל הכפר ההררי אנאווריטי (Anavrití) הצופה על העיר ספרטי (Sparti). הכפר הקסום שוכן בעמק מבודד ומעפילים אליו ברכב בפיתולים חדים. לאחר סיור בכפר ושיחה עם תושביו, הטוענים כי הם צאצאי העברים, יורדים למנזר פאנרומני (Faneromeni). משם אין לרדת בדרך העפר, אלא להמשיך ברגל בשביל נסתר (לשאול את אחד הנזירים), עד לבתי הקפה שבמעיינות פארורי(Parori) , שליד מיסטרס.
 
ספארטה, פלופונס
העיר ספארטי למרגלות רכס הרי טייגטוס (צילום: WitR)
 

חבל מאני והכפר ואטיה

הכפר ואטיה (Vathia או Vatheia) הוא כפר מגדלים מהמם בראש גבעה, בדרומו של חבל מאני (Mani– חבל מוזר ומעניין, בין הרים תלולים במזרח וים במערב, שעשו אותו לבלתי חדיר. במשך מאות שנים נמלטו לכאן יוונים, מאימת נגישות ורדיפות. בין אם היו אלו הספרטנים, שנסו מפני הסלאבים, ובין אם היו אלו פליטי רדיפות העות'מאנים במאה ה-19. אם האדם הוא תבנית נוף מולדתו, הרי ניתן לומר כי המצוקים התלולים והאדמה הטרשית עיצבו במהלך הדורות את רוחם העיקשת של ה"מאניוטים", בני חבל המאני. בגלל הבידוד והיעדר שלטון מרכזי, התפתחה בחבל חברה של איכרים-צמיתים, שנהגו להילחם זה בזה, על קרקעות ופרנסה. בעת מלחמה התבצרו הלוחמים במגדלים משפחתיים, שצמחו במהלך השנים לגובה של 4-5 קומות. חלק מבתי המגדלים העתיקים שופצו ומושכרים לתיירים.
ואטיה, חבל מאני, פלופונס
המגדלים של הכפר ואטיה, בחבל מאני שבדרום הפלופונס (צילום: CC Guillén Pérez)
 

מערת הנטיפים פירגוס דירו

25 ק"מ צפונית ל-ואטיה, על החוף המערבי, נמצאת מערת נטיפים יפהפייה  מערת דירו (Vlychada Cave of Diros), שבעבר הרחוק יושבה על ידי בני התקופה הניאוליתית ונתגלתה מחדש בשנת 1900. נהר תת קרקעי עמוק (15 מ') שחתר בסלעי הגיר, יצר כאן אולמות, מנהרות, נטיפים וזקיפים, המתגלים תוך כדי שייט בסירת משוטים. השייט אורך כחצי שעה ועובר בין אלפי אשכולות של נטיפים, שזכו לכינויים רומנטיים, כגון "שלושת החכמים", "פרח הבדולח" ועוד. הכניסה למערה נמצאת לחוף הים ממש.

זהו אתר הטבע המפורסם ביותר בפלופונס ולטעמי גם אחת ממערות הנטיפים היפות באגן הים התיכון. 
כביש הגישה למערות פונה מערבה מהכפר פירגוס דירו, שמונה ק"מ מדרום לכפר אריאופולי (Areopoli), הידוע בזכות מגדליו הנישאים. המערות פתוחות מדי יום ביומו. קחו בחשבו שבקיץ משתרך במקום תור ארוך!
 

סרטון קצר מתוך השייט במערת הנטיפים דירו

העיירה פילוס ומפרץ נאווארינו

פילוס (Pylos) הינה עיירת חוף בדרום-מערב הפלופונס, במרחק 51 ק"מ מערבה לעיר קאלאמטה, השוכנת בראש הקצה הדרומי של מפרץ נאווארינו (Navarino) רחב הידיים. מפרץ זה היה זירת הקרב הימי נאווארינו, שבמהלכו הפגיזו הצי הבריטי, הרוסי והצרפתי את הצי של איברהים פאשה ממצרים, שנשלח על ידי אביו, מוחמד עלי, כדי לסייע לעות'מאנים במלחמת העצמאות היוונית. בהפגזה האירופאית, שעליה פיקד אדמירל קודרינגטון, טובעו 53 ספינות ונהרגו 6,000 איש.
 
פילוס היא עיירה ציורית, שנבנתה במאה ה- 19 בהשפעה צרפתית, עם פלטיאה (כיכר מרכזית) יפה מוקפת עצים, שתי טירות ונמל טבעי ענק. מומלץ מאוד לצאת לשייט במפרץ, בין השרטונים העולים מן הים, ולבקר באי הקטן ספאקטריה (Sfaktiria) שממול. ניתן לצאת ולבקר בארמון נסטור (Nestor) המיקני, השוכן 17 ק"מ מצפון לפילוס ובמוזיאון הארכיאולוגי הקטן והמרתק שבכפר חורה. כדאי מאוד לראות את ציורי הקיר מחדר כס המלכות של ארמון נסטור.
 
מתוני (Methoni), הנמצאת 12 ק"מ מדרום לפילוס, היא עיירה נחמדה בעלת חוף חולי שהאטרקציה העיקרית בה הוא מבצר ונציאני מפואר, הבנוי על צוק, מוקף משלושת עבריו בים ומופרד מהיבשה בתעלת מגן. המבצר יפה, רומנטי ושמור היטב. הכניסה ללא תשלום. 
לינה בעיירת החוף פילוס
 
חוף ווידוקיליה, חצי האי פלופונס
חוף ווידוקיליה (
Voidokilia) מצפון לעיירת החוף פילוס (צילום: verve231)


המלצות ללינה בחוף המערבי של הפלופונס

באזור זה נמליץ על שני בתי מלון מקסימים, המתאימים לזוגות ומשפחות, במרחק של כשעה נסיעה משדה התעופה של קלמאטה (אליו יש טיסות שכר בקיץ).

הראשון  מלון קארליס ביץ' (Karalis Beach) הוא מלון 3 כוכבים, הממוקם לחופי העיירה פילוס, צופה על מפרץ נאווארינו. הוא מציע חדרים וסוויטות, כולם ממוזגים, עם שולחן, פינת ישיבה ומרפסת הצופה למפרץ. זהו מלון משפחתי קטן, עם יחס חם ואדיב.

השני  כפר הנופש קוסטה נאבארינו (The Westin Resort Costa Navarino) הוא מלון 5 כוכבים, הנמצא מעט צפונה לפילוס, ומציע חוף ים פרטי, בריכות שחיה (בחלק מהחדרים גם בריכה פרטית), מרכז ספא, מתקני שעשועים לילדים, מגרשי ספורט וגולף, מסעדה ובר. 
 
מלון משפחתי מומלץ בפלופונס, יוון
מלון קארליס ביץ'  מלון משפחתי קטן הצופה על מפרץ נאווארינו

מלון וכפר נופש מומלץ בפלופונס, יוון
כפר הנופש קוסטה נאבארינו
  פינוק 5 כוכבים לחופי מערב הפלופונס


אתר המשחקים האולימפיים של אולימפיה 

אתר המשחקים האולימפיים המפורסמים אולימפיה (Olympia), שוכן בעמק ירוק ופורח למרגלות הר קרוניון, בחבל ליס (Llis) ההיסטורי. השם הנכון לאתר: "המתחם הפולחני לכבוד זאוס האולימפי והרה אשר באלטוס". המסורות השונות אומרות שכאן התקיים פולחן לקרונוס ולריאה, לפני הולדת זאוס. פלופס (Pelops), נכדו של זאוס ומלך אולימפיה, היה הנערץ ביותר באזור. פולחן פלופס היה חשוב והוקצה לו מקום ליד מזבח האש של זאוס. פלופס היה הרוח הארצית בעוד שזאוס שמר על אופיו המלחמתי. באולימפיה יש גם תל מלאכותי לכבוד פלופס – מעין טומולוס (מבנה עגול), שהיו עובדים אותו כקבר.
 
העמק של אולימפיה תחום במזרח ובצפון בהרים של ארקאדיה. בצפון, שלוחה מהרי אליס מגיעה למתחם עצמו, והרקרונוס הוא מרכז המתחם. יתר השטח המקודש משתרע ממזרח לנהר קלדאוס. מקומה של אולימפיה באזור של שפע, והרוח שנשבה בה תכופות, היו אידיאלים לפולחן זאוס. העמק מושקה על ידי שני נהרות: אלפאוס ממערב וקלדאוס ממזרח, שמתאחדים באולימפיה. השפעת הנהר הרסנית וחלק מהמבנים נהרסו על ידי האפיק.
 
האתר עבר 800 שנה של עיצובים ארכיטקטוניים. המשחקים האולימפיים, שהחלו בשנית ב-776 לפנה"ס, התקיימו ברציפות מדי ארבע שנים והיו האירוע החברתי הפוליטי החשוב ביותר ביוון העתיקה ואף היוו סיבה להפסקת אש כללית ברחבי יוון כולה. החפירות הארכיאולוגיות הן הישג מרשים. זהו אתר הייצוג המפורסם והמעולה של האסכולה הארכיאולוגית הגרמנית. 
 
עתיקות אולימפיה, פלופונס
עתיקות אולימפיה, העיר העתיקה בה נערכו המשחקים האוליפיים הראשונים (צילום: Leonid Andronov)
 

פאטרס - בירת צפון הפלופונס

עיר הנמל פאטרס (Patras, גם פאטרה Patra), השוכנת לחופי צפון הפלופונס, היא עיר גדולה ובסיס מצוין לטיולים בצפון חצי האי, למעבר על גשר ריו לצפונה של יוון ולשייט לאיים. גשר ריו-אנטיריו (Rio–Antirrio Bridge) הוא גשר כבלים מרשים, שאורכו מעל 2 ק"מ, ואם זמנכם בידכם כדאי לתצפת עליו. הסיבה הטובה ביותר להיכנס לעיר עצמה, מעבר לקניות, מסעדות ובילויים, היא המרינה שלה ומלון חמוד הצופה עליה.

מלון מוקסי פאטרה מרינה (Moxy Patra Marina) ממוקם על רציפי המרינה, ומעוצב בסגנון המודרני והצעיר של רשת מוקסי. החניה הצמודה היא יתרון, וגם הבריכה, המסעדה והבר. החדרים כולם ממוזגים וחלקם צופים לעבר הבריכה או המרינה.

מלון מומלץ בעיר פאטרס, צפון הפלופונס
מלון מוקסי פאטרה מרינה - צופה על המרינה של פאטרה
 

הכפר דיאקופטו והרכבת לקאלאווריטה

הכפר דיאקופטו (Diakoftó) הוא כפר גדול למדי, השוכן על החוף הצפוני של הפלופונס, במרחק 55 ק"מ מהעיר פאטרס ו- 80 ק"מ מהעיר קורינתוס (Corinth). בתי הכפר טובלים בירק ופרדסים והוא מושך אליו נופשים יוונים. ספק אם היינו ממליצים כאן על הכפר החביב, אלמלא הטיול הנפלא ברכבת אל קאלאווריטה(Kalavrita) , לאורך קניון וואראיקוס (Vouraikos) שמדרום לכפר. אמנם, קטר הקיטור הנוסטלגי הוחלף זה מכבר בקטר דיזל מיניאטורי ובצמד קרונות מתכת, אך המסע שווה כל רגע. הנוף משתנה במהירות מפרדסים לחורשות אורן, עצי אלון ודולב. 

הרכבת עוברת הפרשי גובה של 700 מ', לאורך 22.5 ק"מ. היא חולפת במהירות על פני גשרים, בין מפלי מים ולאורך קירות סלע זקופים. רכבת זו נבנתה על ידי חברה איטלקית בשנים 1895-1885, והיא יצירה הנדסית ראויה לציון. מומלץ לרכוש כרטיסים למחלקה הראשונה. המושבים בה זהים לאלו שבמחלקה השנייה, אך התצפיות הנשקפות ממנה, טובות לאין ערוך. הנסיעה אורכת כשעה וחצי. אפשר לוותר על הקטע האחרון של הנסיעה, העובר בעמק רחב יותר  אל קלאווריטה, ולהסתפק בכפר הקטן זאכלורו. 
 
אפשר לטפס רגלית מהתחנה אל מנזר מגה ספיליו(Mega Spileion) , טיפוס האורך 45 דקות. זהו מבנה חסר השראה, שנבנה בשנות ה- 30, לאחר שהמבנה הישן והיפהפה עלה באש. למרות זאת, כדאי לבקר במנזר ולצפות ממנו על הסביבה. אפשר גם לרדת חזרה לכפר זאכלורו, דרך המנהרות (בזהירות). לממשיכים לקלאווריטה  זוהי עיירה בעלת מראה אפרפר עם היסטוריה עגומה: בשנת 1943 טבחו הגרמנים ב- 436 גברים ונערים בכיכר העירייה, כמעשה נקם על פעולות גרילה.
הרכבת לקאלאווריטה, צפון הפלופונס
הטיול הנפלא ברכבת אל קאלאווריטה, לאורך קניון וואראיקוס  (צילום: Charalambos Andronos)
 

טיול אל לב הפלופונס

המסלול שהובא כאן הוא מסלול מעגלי המקיף את חצי האי פלופונס, אך כמובן שנגענו רק בקצה קצהו של העושר הרב המזומן למטיילים כאן. אנו ממליצים להקדיש מספר ימים למחוז ההררי ארקאדיה, השוכן במרכז הפלופונס, ומצטיין בנופי הרים וכפרים נפלאים ועדיין מאוד בתוליים.
כתבה על מחוז ארקאדיה
 
קניון לוסיוס, ארקאדיה, פלופונס, יוון
מנזר פרודרומוס על מצוקי קניון לוסיוס, מחוז ארקאדיה במרכז הפלופונס (צילום: כרמית וייס)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות 


גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר