נאפפליו – העיר הכי יפה ביוון
מאת: אורלי פינקלמן


נאפפליו, בירתה הראשונה של יוון בעת החדשה, נחשבת על ידי רבים, ובצדק רב, לעיר היפה ביותר ביוון. יש בה כל מה שדרוש לחופשה עירונית קצרצרה: סמטאות מקסימות, שפע מסעדות ובתי קפה, אתרים היסטוריים, טיילת יפה לאורך הים, מצודה נישאה המשקיפה אל הנוף וקרבה יחסית לאתרים מעניינים אחרים, מכל הסוגים: חופים, אתרי ארכיאולוגיה ואפילו שניים מהאיים היפים ביוון.


ביקרתי בנאפפליו (Nafplio) אשר במזרח חצי האי פלופונס אינספור פעמים, ובכל פעם אני מגלה בה תגליות חדשות, הנאות קטנות שאני מתמסרת להן בשמחה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

נאפפליו – בירת יוון הראשונה בעת החדשה (צילום: Kisa_Markiza)
רחובות נאפפליו מלאי שיק וקסם (צילום: StreetFlash)
מבט על העיר ממצודת פאלאמידי (צילום: Andrey Khrobostov)
מצודת בורצי השוכנת בלב המפרץ (צילום: Juan Moyano)
כיכר סינדגמה – אקלקטית וחיננית (צילום: Andrey Khrobostov)
בתי העיר נפרשים למרגלות מצודת אקרו-נאפפליו (צילום: Kisa_Markiza)
הסמטאות הציוריות של נאפפליו – תנו לעצמכם ללכת לאיבוד (צילום: Olena_Z)
טבילה מרעננת בחופי נאפפליו (צילום: Andrey Khrobostov)
במצודת פאלאמידי העיר נפרשת לרגליכם (צילום: milangonda)

מה זה השם המשונה הזה, נאפפליו?

נאפפליוס (Nafplios, מילה שמורכבת מ"ספן" ו"ספינה") הוא בנו של אל הים פוסידון, ולפי הסיפורים הוא ולא אחר ייסד את העיר הקרויה על שמו. הוא היה ספן מוכשר ולפי המסורת היה זה שגילה את קבוצת הכוכבים "הדובה הגדולה" (שגם עליה יש סיפור יפהפה במיתולוגיה היוונית). אולי יהיה לכם יותר קל אם תחשבו על המילה "אסטרונאוט", שפירוש שמה "ספן בין כוכבים", או המותג "נאוטיקה" שביוונית היו מבטאים אותו "נאפטיקה". נראה לי שהבנתם, נכון?

אפשר לצפות לכך שעיר שמשמעות שמה היא "נמל מוגן היטב" תהיה אטרקטיבית לצבאות ולציי סוחר. ואכן, ההיסטוריה מלמדת שכמעט כל צבא שגילה עניין בחוף היווני, חשק גם בנאפפליו: הביזנטים, הפרנקים, האתונאים, הוונציאנים, הטורקים – בפני כולם היא נכנעה, ואחרי שנהנו למשך זמן קצר משליטה בה, מיהרה העיר להיכנע בפני הכובש הבא, ללא מאבקים הרואיים במיוחד.
בתי מלון בנאפפליו  |  כתבה על טיולי יום מנאפפליו


מפת העיר נאפפליו שלחופי מפרץ ארגוליס, עם יעדי הטיול המוזכרים בכתבה ושני מלונות מומלצים: מלון 3Sixty ומלון קארפה דיאם

בלקןכל קו גובה והקסם שלו

בגובה פני הים נמתחת רשת של סמטאות צרות וצבעוניות – זהו רובע בובולינאס (Bouboulinas) הנושק לים והקרוי על שם גיבורת המרד נגד הטורקים, לסקרינה בובולינה (Laskarina Bouboulina). הרובע, הבנוי שתי וערב, מלא שיק וקסם, טעמים וצבעים, חנויות יפות, בתי קפה ומסעדות. פשוט ללכת לאיבוד ולמצוא דברים שלא חשבתם שאתם צריכים.

קצת למעלה משם ישנה גבעה, אליה ניתן לטפס במדרגות צרות דרך הסמטאות, ועליה שוכנת מצודת אקרו-נאפפליו (Acronafplio Fortress) – המצודה הראשונה שנועדה להגן על העיר. וגבוה גבוה מעליה, 230 מ' מעל פני הים, מתנוססת מצודת פאלאמידי (Palamidi Fortress), שנבנתה במאה ה-17 על ידי הוונציאנים כרשת של מצודות ומבוכים שנועדו להגן על העיר. זה לא ממש עזר להם כשבמאה ה-18 העות'מאנים הצליחו לכבוש אותה מידיהם בתוך שמונה ימים...
עוד על נאפפליו בכתבה על טיול סתיו ושלכת בפלופונס
 
מצודת פאלאמידי, נאפפליו
בגובה פני הים נמתח רובע בובולינאס ומעליו נישאת מצודת אקרו-נאפפליו (צילום: Kisa_Markiza)
 

טיול ממצודת פאלאמידי אל העיר העתיקה

עולים עם הרכב עד מגרש החניה של מצודת פאלאמידי. הכניסה למצודה כרוכה בתשלום ולא ניתן לעשות את המסלול מבלי להיכנס תחילה למצודה, וזה שווה בעיקר בשביל ליהנות מהנוף המרהיב הנשקף ממנה. שווה לטפס עד לנקודה הגבוהה ביותר; מכל מרפסת הנוף עוד יותר עוצר נשימה. מצודת פאלאמידי קרויה של שם בנו של נאפפליו, שהתפרסם כאחד הגיבורים שיצאו להילחם נגד הטרויאנים כדי להחזיר את הלנה שברחה מספרטה. מהמלחמה הוא לא חזר, אחרי שהואשם בבגידה והוצא להורג, ומצד שני, מיוחסות לו כמה המצאות שאי אפשר לתאר את החיים בלעדיהן: האלפבית היווני, המגדלור וקוביות המשחק.

הוונציאנים בנו את המצודה בסוף המאה ה-17, השקיעו מאמץ אדיר בתכנון מצודה שהיא פאזל של שמונה מצודות שונות, שבלתי אפשרי לכבוש את כולן כי המגינים יכולים לברוח דרך מעברים סודיים ולהמשיך להגן עליה בכל מצב. שנים ספורות לאחר שהושלמה הבנייה, ב-1715, תקפו הטורקים – בדיוק כפי שצפו בוני המצודה. דבר אחד הם לא צפו: הארכיטקט שתכנן את המצודה, ושבידיו היו עדיין התוכניות הסודיות, מכר אותן לטורקים בתמורה לבצע כסף או לחייו, ולטורקים לקח שמונה ימים בלבד לכבוש אותה ולהשתלט על העיר.

מתי לבקר במצודה? בשעות הבוקר תיהנו מהנוף כשהשמש בגבכם, ולעומת זאת, בשעות אחר הצהריים תיהנו מרוח נעימה יותר. כך או כך, בדקו מראש את שעות הפתיחה.
 
מצודת פאלאמידי, נאפפליו
מצודת פאלאמידי חולשת על העיר (צילום: Above Horizon)


לאחר שנהניתם מהנוף, צאו מהשער האחורי של המצודה, לכיוון המדרגות שיורדות אל העיר. יש הטוענים כי ספרו פה 999 מדרגות, אני תמיד מתבלבלת בספירה ומתייאשת באמצע... כשמגיעים למטה פונים שמאלה, לכיוון הטיילת. כוונו את עצמכם למגרש החניה הקרוב לטיילת (Arvanitia Parking Area), וכשתגיעו אליו תראו את השביל הרחב והמרוצף שמצידו הימני גבעה גבוהה ועליה בתים, ומצידו השמאלי הים.

מאז תקופת הקורונה, יש שער שסוגר על הכניסה לשביל, אך המקומיים, שאינם מתרשמים ממנו במיוחד, סללו ברגליהם שביל קצרצר שעוקף את השער. אל תהססו לעשות כמוהם. במסלול הקצר, לימינכם המצוק של אקרו-נאפפליו ולשמאלכם הים, ההליכה קלה ונעימה ובתוך כחצי שעה תגיעו למרכז העיר. 

טיפ: לא חייבים לרדת במדרגות. אפשר לקחת את הרכב ולנסוע איתו למגרש החניה, ומשם להמשיך במסלול.
 
הטיילת של נאפפליו
ממצודת פאלאמידי רדו לכיוון הטיילת של נאפפליו (צילום: Laralrimeeva)
 

מצודת אקרו-נאפפליו

המילה "אקרו" מוכרת לכם מאיפשהו? נכון! זה בדיוק כמו באקרופוליס שאנחנו מכירים מאתונה. אקרו פירושו קצה העיר, ולמעשה, בכל עיר עתיקה ביוון היה אקרופוליס, שם ישבו מוסדות השלטון, המנהל והדת. מאותו מגרש חניה ליד הטיילת, זה שהגעתם אליו ברכב או ברגל, תוכלו לקחת את הפיצול הימני וללכת דרך אקרו-נאפפליו (Acronafplia), שגם ממנה יש מראות מרהיבים של העיר. לכו לאיבוד בין חורבות המצודה, חפשו את מגדל השעון המפורסם (Nafplio Clocktower) ותיהנו מהנוף מזווית נוספת. מאקרו-נאפפליו, מצאו את גרם המדרגות שיוביל אתכם בחזרה אל מרכז העיר.
7 יעדי חובה באתונה
 
מצודת אקרו-נאפפליו, נאפפליו
מצודת אקרו-נאפפליו, ללכת לאיבוד בין החורבות (צילום: Kisa_Markiza)
 

מצודת בורצי

המצודה השלישית, בורצי (Bourtzi) היא אולי סימן ההיכר המזוהה ביותר עם העיר: זהו אי מבוצר, רובץ כמו חיה ענקית באמצע המפרץ, וממתין לשובם של ימי הזוהר שלו. הראשונים שזיהו את הפוטנציאל וביצרו את האי הקטנטן היו הוונציאנים, אך היו אלה דווקא העות'מאנים שהעניקו לו את שמו, שנגזר מהמילה הטורקית Burc – מגדל.

בתקופת המרד של היוונים בטורקים שימש המקום ככלא מבודד, בסוף המאה ה-19 הפך למעונו הרשמי של התליין המחוזי, וכעבור כמאה שנה, במחצית השנייה של המאה ה-20, הפך למלון (כי זה ממש מגניב להתארח בכלא שהפך לגרדום, לא ככה?) בקרוב מתוכנן להיפתח בו מוזיאון חדש, בתקווה שהתיירים יחזרו לפקוד אותו וללמוד באמצעותו על ההיסטוריה של העיר.

טיפ: לצלם את המקום מקו החוף הרבה יותר מעניין מאשר לבקר בו, לפחות עד להודעה חדשה.
 
מצודת בורצי, נאפפליו
מצודת בורצי, נאפפליו
מסימני ההיכר הבולטים של נאפפליו  מצודת בורצי השוכנת בלב המפרץ (צילומים: elgreko, fabdrone)רובע בובולינאס

בחיי, כל הכיף זה ללכת בסמטאות הרובע ללא מטרה מיוחדת. יש רחובות עם חנויות אלגנטיות (והמחירים בהתאם) ויש אזורים עם חנויות המתמחות במזכרות לתיירים. בתי הקפה, הברים, המסעדות והגלידריות – כולם פזורים בכל חלקי הרובע ואיכותם דומה. טיפ: אני בוחרת היכן לשבת על פי האנשים שכבר יושבים שם, המוסיקה (האם היא נעימה לאוזני או לא) ומזג האוויר. לכו בעקבות מה שנעים לכם ולא תצטערו. ובכל זאת, פטורה בלא כלום אי אפשר, ולכן אני בוחרת לצרף חמישה מראי מקום בעלי חשיבות היסטורית ותרבותית (כי את הכיף, כאמור, כבר תגלו בעצמכם).
 
רובע בובולינאס, נאפפליו
רובע בובולינאס  לשוטט בין החנויות וליהנות ממגוון בתי הקפה, הברים והמסעדות (צילום: אורלי פינקלמן)
 

הפסל של לסקרינה בובולינה

זו שכל הרובע קרוי על שמה – בובולינה היא האישה הראשונה בהיסטוריה שקיבלה את התואר "אדמירלית" בצי של האימפריה הרוסית. היא התאלמנה פעמיים (מבעלה השני קיבלה את שם המשפחה בובולינה), וכאם יחידנית לשבעה ילדים הפכה לאשת עסקים ממולחת, בעלת צי סוחר מפואר. בהמשך, בנתה את ספינת המלחמה הגדולה ביותר של אותם ימים, ואף הנהיגה בעצמה את הצי שלה שמילא תפקיד חשוב במלחמת העצמאות של היוונים נגד הטורקים.
 
הפסל של לסקרינה בובולינה, נאפפליו
בנאפפליו מונצחת לסקרינה בובולינה, שהצי שבראשו עמדה
מילא תפקיד חשוב במלחמת העצמאות של יוון
 (צילום: אורלי פינקלמן)
 

כיכר פילהלינון

בקצה רובע בובולינאס ישנה כיכר גדולה ויפה הנפתחת אל הים ובמרכזה אובליסק, אשר קרויה כיכר פילהלינון (Filellinon Square) שפירושו "אהבת היוונים". בתקופת המרד של היוונים בטורקים, היו אירופאים רבים שהגדירו את עצמם כפילהלנים – אוהבי יוון והיוונים. רבים מהם תמכו במאמץ הכלכלי של היוונים לממן את המלחמה, אלפים מהם הגיעו ונלחמו כתף אל כתף בצד היוונים. המפורסם מביניהם הוא, ככל הנראה, הלורד ביירון, המשורר הבריטי שגם מצא כאן את מותו, ולאו דווקא בקרב אלא במחלת המלריה. את הכיכר הזאת, שכל מי שמגיע לנאפפליו עובר בה לפחות פעם או פעמיים, החליטו להקדיש לאותם גיבורים שבלעדיהם לא בטוח שהיוונים היו זוכים לעצמאות.
 
כיכר פילהלינון, נאפפליו
כיכר פילהלינון מוקדשת לאוהבי יוון שתמכו בעצמאותה (צילום: CC C messier)
 

כנסיית אגיוס ספירידון

כאן, בכנסיית אגיוס ספירידון (Church of Agios Spyridon), התרחש הרצח הפוליטי הראשון ביוון המודרנית: ראש הממשלה הראשון, יואניס קפודיסטריאס (Ioannis Kapodistrias), שהיה דיפלומט מוערך ומקובל מאוד ברחבי אירופה ונבחר על ידי האספה, היה אמיץ מדי. הוא הנהיג רפורמות שלטעמם של חלק מהיוונים היו מוגזמות, האיומים על חייו הלכו והתרבו ולמרות זאת הוא הכריז שאינו פוחד. וכך, ביום ראשון אחד בשנת 1831, פחות מארבע שנים אחרי שנכנס לתפקידו, נורה ומת במקום כשיצא מתפילת יום ראשון בכנסייה הזאת. בחזית הכנסייה, מאחורי לוח שקוף, ניתן לראות את המקום בו אחד הקליעים פגע בקיר ויצר בו חור קטן. על אחד הקירות החיצוניים מוצג ציור שמתאר את הדרמה שהתחוללה כאן.

קפודיסטריאס הוא דמות משמעותית ביותר בהיסטוריה של יוון המודרנית, ולראיה, פניו חקוקים על מטבע של 20 אירו-סנט, האוניברסיטה הגדולה של אתונה קרויה על שמו, וכמובן יש עוד הרבה דרכים שבהן היוונים בחרו להנציח אותו. אגב, למי שתהה מה פתאום הייתה מלוכה ביוון – ובכן, אחרי הרצח הזה, המעצמות שעזרו ליוונים לנצח את הטורקים (בריטניה, צרפת ורוסיה) ולקבל הכרה כרפובליקה עצמאית, החליטו בשביל המדינה הצעירה שהיא זקוקה למלך והנחיתו עליה את המלוכה, שנמשכה עד 1974. המלך הראשון היה אוטו, והוא זה שהחליט להעביר את הבירה מנאפפליו לאתונה.
 
כנסיית אגיוס ספירידון, נאפפליו
כנסיית אגיוס ספירידון, כאן התרחש הרצח הפוליטי הראשון ביוון המודרנית (צילום: CC C messier)
 

כיכר סינדגמה

נתחיל משיעור קטן ביוונית: סינדגמה פירושה חוקה, וזהו גם שמה של הכיכר המרכזית באתונה, שם ניתנה החוקה ליוונים במחצית הראשונה של המאה ה-19. הכיכר בנאפפליו קרויה כך משום שזו הייתה בירת יוון הראשונה, וחלק משמעותי מעבודת הפרלמנט עד להעברת הבירה לאתונה, נעשה כאן. כיכר סינדגמה (Syntagma Square) רחבת ידיים ויפה, ומזכירה כיכרות בערים שונות באיטליה, בהבדל קטן אחד: כאן, לתוך הארכיטקטורה הוונציאנית, נוספו בניינים מהתקופה העות'מאנית ולמרות האקלקטיות המקום התברך בחן רב. ולמה אני כותבת סינדגמה, ולא "סינטגמה" כפי שמתחייב מהתעתיק באנגלית? משום שביוונית, כאשר האותיות NT מופיעות בצמידות, יש לבטא את הט' כמו ד'.
 
כיכר סינדגמה, נאפפליו
כיכר סינדגמה מזכירה את הכיכרות האיטלקיות ומשלבת סגנון ונציאני ועות'מאני (צילום: Andrey Khrobostov)
 

מוזיאון הקומבולוי

הבנתם כבר בוודאי שכל המונומנטים והאתרים שהזכרתי, קשורים למלחמת העצמאות של היוונים ולשאיפה של היוונים להיות עם חופשי בארצם. מוזיאון הקומבולוי (Komboloi Museum) הוא פצפון, לא יותר מחנות במרכזו של אחד הרחובות המסחריים ביותר, ובכל זאת אני ממליצה על הביקור בו, משום שלמחרוזות האלה, הקומבולוי, יש תפקיד חשוב בתפיסת החירות היוונית.

המחרוזות הללו, שמזכירות לנו מסבחות, נכנסו לתרבות היוונית יחד עם הכיבוש הטורקי, אלא שאצל היוונים יש הבדל משמעותי אחד: החרוזים שזורים כך שתמיד יש להם מקום לנוע בחופשיות מצד לצד. "בשבילנו", סיפרה לי אלנה, בעלת המקום, "חופש התנועה של החרוזים ייצג את השאיפה שלנו לחופש, במעין קוד סודי שאנחנו הבנו והטורקים לא". במקום יש תצוגה של מחרוזות קומבולוי מכל התקופות, וכמובן מבחר גדול של מחרוזות למכירה.

 
מוזיאון הקומבולוי, נאפפליו
המחרוזות מייצגות שאיפה לחופש. מוזיאון הקולומבוי (צילום: אורלי פינקלמן)
 

ולקינוח – גלידה איטלקית

אחרי כל ההליכה הזו, פנקו את עצמכם בגלידה ב- Antica Gelateria di Roma. בעצם, לא חייבים רק כאן... הרי זו עיר שנבנתה על ידי הוונציאנים, והמעמד מחייב, לכן תמצאו בה כמה וכמה גלידריות ראויות לשמן. עוד שתיים שאני מאוד מחבבת הן Gelateria Da Roberto שנמצאת ממש למרגלות אקרו-נאפפליו, וגם Koustenis Ice Cream הפופולרית ביותר בקרב התיירים ואנשי העיר. האם זה בדיוק כמו באיטליה? נסו ותשפטו בעצמכם...


בתי מלון מומלצים בנאפפליו

מלון 3Sixty (3Sixty Hotels & Suites) שוכן בבניין נאו-קלאסי משופץ מסוף המאה ה-19, הממוקם בלב המרכז ההיסטורי של נאפפליו, במרחק הליכה קצר מהנמל ומכיכר סינדגמה. החדרים והסוויטות גדולים ומרווחים, ממוזגים ומעוצבים בסגנון אלגנטי עם הרבה אור טבעי. ארוחת בוקר מצוינת מוגשת מדי יום, ובערב פועלת כאן מסעדת גריל ים תיכונית הנחשבת לאחת הטובות בעיר, לצד בר יין עם מבחר יינות וקוקטיילים.

מלון קארפה דיאם (Carpe Diem Boutique Hotel) מרוחק כדקה הליכה ממלון 3Sixty וגם הוא מלון בוטיק במיקום מצוין בעיר העתיקה. הצוות האדיב והיחס החם זוכים לשבחים רבים, וכך גם ארוחת הבוקר העשירה. במלון שתי סוויטות מרווחות ו-7 חדרים קטנים יחסית, אך נוחים ומודרניים עם מרפסת פרטית. בקרבת המלון מבחר גדול של מסעדות, בתי קפה וחנויות.
 
מלון 3Sixty, נאפפליו
מלון קארפה דיאם, נאפפליו
מלונות בוטיק מומלצים באזור העיר העתיקה של נאפפליו: מלון 3Sixty (למעלה) ומלון קארפה דיאם


נאפפליו היא עיר מקסימה מאין כמותה, אין דומה לה בין ערי יוון. ניתן לבלות בה ובסביבתה בין יום אחד לשבוע, ומשך הזמן תלוי רק בקצב ובהעדפות שלכם. בנוסף לאטרקציות בנאפפליו עצמה, תוכלו לצאת ולטייל ביעדים השונים שמחוץ לעיר: איים, חופים, אתרים היסטוריים, יקבים ועוד מקומות שיהפכו את הביקור שלכם בעיר לחווייתי ומגוון במיוחד.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


אורלי פינקלמן אודות הכותבת
אורלי פינקלמן, מדריכת טיולים בחברה הגיאוגרפית ומרצה על תרבות יוון. מטיילת לבד, בקבוצות, ברגל, בג’יפים ועל סוסים. חרשה את הארץ לאורכה ולרוחבה וחרשה מדינות רבות בעולם. אוהבת להדריך, ליצור חוויות, לרגש ולהתרגש. אוהבת אנשים ונוטה להתאהב בקלות בתרבויות ובאנשים חדשים, סביב העולם. האתר של אורלי
 

אורלי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר