יעדי טיול ובילוי בעיר אתונה – 
בירת יוון המתעוררת
מאת: ברוריה חן 


האופי היווני הים-תיכוני מאיר הפנים, קרבתה הגיאוגרפית לישראל ואפשרויות הבילוי והנופש הרבות בכל השנה, הופכים את אתונה ליעד אולטימטיבי לחופשה קצרה או לתחילתו של טיול ביוון.


עבור שתי האפשרויות ריכזנו כאן המלצות לטיול, בילוי ולינה בעיר אתונה, בירת יוון. בסוף הכתבה מבחר גדול של בתי מלון מומלצים, ברמה גבוהה ובמיקום נוח.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

פסלים על גבעת האקרופוליס  (צילום: sorincolac)
מלון מארגי בריביירה של אתונה
תצפית ממלון קינג ג'ורג' לעבר האקרופוליס
הפנתאון על גבעת האקרופוליס  (צילום: Anastasia_collection)
המוזיאון על גבעת האקרופוליס  (צילום: Andrey Khrobostov)
חילופי המשמר מול בניין הפרלמנט  (צילום: Andrey Khrobostov)
מלון קינג ג'ורג' והאקרופוליס שנראה בחלון
ביקור חובה באקרופוליס  (צילום: Luca Sartoni)
 


יעדים בעיר אתונה המוזכרים בכתבה: 
כיכר סינדגמה (A), כיכר פלאקה (B), האקרופוליס (C),הפרתנון (D),
כיכר מונאסטיראקי (E), כיכר אומוניה (F), תחנת הפוניקולר והר ליקבטוס (G-H)

אתונה – עבר מפואר ופינוק מודרני

כאשר מתקרבים למרכז העיר אתונה (Athens), בירת יוון, קשה להישאר אדישים למראה האקרופוליס, סמלה המזוהה כל כך של העיר. בלילה הוא מואר ובולט עוד יותר לעין, ומסמל שילוב מעניין ומרתק בין עברה המפואר של העיר, לאווירה תוססת וחיי לילה מתעוררים.

במרחק שעתיים טיסה בלבד מישראל, מציעה אתונה אתרים היסטוריים, תרבות עשירה, שווקים תוססים, מרכזי קניות ובילוי, טברנות אותנטיות, פאבים מסוגננים, מלונות קלאסיים ומלונות בוטיק מפנקים. אהובים במיוחד על הקהל הישראלי, מועדוני זמר יווניים, הפותחים שעריהם כל השנה (אבל בעיקר בחורף), והמוסיקה המתנגנת בהם, כמו גם השמחה והחום האנושי, מוכרים וחביבים.
7 יעדי חובה באתונה  | בתי מלון במרכז אתונה

תצפית על האקרופוליס ממלון קינג ג'ורג' באתונה
חדש אל מול ישן – תצפית על האקרופוליס מגג מלון קינג ג'ורג', מלון 5 כוכבים מפואר,
מול כיכר סינדגמה ובמרחק 5 דקות הליכה מרובע הפלאקה (King George a Luxury Collection Hotel)
 

בלקןהופעות של ענקי הזמר היווני באתונה

איך אפשר לבקר באתונה ולא לצפות בהופעה טובה של אחד מענקי הזמר היווני, החוזרים מסיבובי הופעות מחוץ ליוון? חלק מהשמות מוכרים לנו היטב: חאריס אלכסיו, דימיטרה גלאני, יאניס קוצירס, אנדוניס רמוס ופנטאליס תלאסינוס. אלו יופיעו במועדונים המרכזיים בעיר עד תחילת עונת התיירות עם בוא האביב, ואז כמו רבים מבני המקום, הם יחזרו אל איי יוון.  

שימו לב, כדאי לבדוק טרם היציאה לחופשה האם נותרו כרטיסים להופעות. ההופעות מתקיימות רק בחודשי החורף, מאחר ובקיץ הזמרים מופעים אך ורק באיים.
כתבה על פולקלור יווני
 
אקרופוליס, אתונה
אמפיתיאטרון הרודס באקרופוליס של אתונה, משמש למופעים מאז המאה הרביעית לספירה  (צילום: Julien Maury)
 

תחבורה באתונה

מערכת התחבורה העירונית של אתונה מפותחת ונוחה מאוד לשימוש. הסיבה העיקרית לכך היא ההחלטה לבנות מערכת תחבורה תת-קרקעית בשל זיהום האוויר הכבד בעיר, שקיבלה תאוצה בשל ההיערכות למשחקים האולימפיים, אותם אירחה אתונה בשנת 2004. החלטה זו הביאה את ממשלת יוון להשקיע הון עתק בבניית תשתית לרכבת תחתית (מטרו) מתקדמת, מהפרויקטים הגדולים, המורכבים והחדשניים באירופה. במהלך חפירת הפירים לרכבת התחתית, התגלו ממצאים ארכיאולוגיים מרהיבים, שהביאו את הנהלת המטרו לפתוח מוזיאון מיוחד בתוך התחנה הראשית של כיכר סינדגמה (Syntagma Square)*, והוא נקרא המוזיאון הארכיאולוגי של תחנת סינדגמה (Syntagma Metro Station Archeological Collection).

כיכר סינדגמה, הנמצאת בחזית בניין הפרלמנט, מהווה מוקד תחבורתי מרכזי באתונה. קווי המטרו מספר 2 ו- 3, עוצרים בתחנה שמתחת לכיכר, וכך גם קווים רבים של האוטובוסים והחשמלית (טראם). קוו מטרו (3) וקוו אוטובוס מיוחד (95) מקשרים את הכיכר אל שדה התעופה של אתונה (Eleftherios Venizelos Airport). עיריית אתונה מציעה בכיכר אינטרנט אלחוטי, אם כי שירות זה ניתן למצוא כמעט בכל בית מלון, מסעדה ובית קפה בעיר.
עוד על התחבורה באתונה בכתבה 7 יעדי חובה באתונה
 
אתונה, אוטובוס התיירים האדום
אוטובוס הקומותיים האדום יקח אתכם לסיור בעיר אתונה, כיכר סינדגמה (צילום: DanFLCeativo)
 

טיפ למגיעים משדה התעופה
אמנם מחיר הנסיעה במונית משדה התעופה למרכז אתונה לא מאוד יקר, אך הנסיעה במטרו אינה שגרתית ומומלצת מאוד. היא תביא אתכם ממש עד לסמטאות הציוריות של רובע פלאקה (Plaka), הרובע העתיק למרגלות האקרופוליס (acropolis). 
 

כיכר סינדגמה – הלב של אתונה

כיכר סינדגמה (Platia Syntagma)* - "כיכר החוקה", היא הכיכר המרכזית והחשובה של אתונה, מקום מושב בניין הפרלמנט היווני ונקודת מפגש פופולרית של סטודנטים וקבוצות מחאה שונות. אל מול בניין הפרלמנט ניתן לחזות בהחלפת המשמרות של מגיני האנדרטה לחייל האלמוני, על תלבושותיהם הססגוניות (שימו לב, אסור לגעת בשומרים).
מומלץ להמשיך לביקור במוזיאון השיש 
(Marble Art Museum) ובגן הלאומי של אתונה (Athens National Garden), שעברו מהמלך לאזרחי אתונה ומהווים אתר מושלם לטיול שקט בין הערביים.
בתי מלון בקרבת כיכר סינדגמה (ר' המלצות בסוף הכתבה)
* השם Syntagma  מבוטא "סינדגמה", מאחר שהיוונים מבטאים את צמד האותיות NT כמו D.
 

אתונה, כיכר סינטגמה
כיכר סינדגמה, הכיכר המרכזית של אתונה, מוארת לכבוד חג המולד  (צילום: Leonid Andronov)

האקרופוליס והפרתנון של אתונה

מעל הכיכר, צופה בהדר הפרתנון (Parthenon) המפורסם, סמל העיר אתונה. הוא נבנה על גבעת האקרופוליס (Acropolis), כמקדש לאלה אתנה, האלה הפטרונית של העיר, לאחר הניצחון במלחמת פרס-יוון, במאה החמישית לפני הספירה. הפרתנון יחד עם האקרופוליס, שפירושו "העיר העליונה", הוכרו יחדיו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

החל משנת 1975, עסקה ממשלת יוון בשימור, תיחזוק ופיתוח כל האתרים הארכיאולוגיים על האקרופוליס, ובהם הפרתנון. מלבד הפרתנון, כדאי לבקר בתיאטרון דיוניסוס (Dionysus) ובמוזיאון האקרופוליס, שנחנך בשנת 2009. המוזיאון מציג ממצאים חשובים מתקופות היסטוריות שונות, שנאספו מכל האתרים והמקדשים באקרופוליס ובשרידי האגורה הרומית במורד הגבעה. האגורה שימשה מקום מפגש מרכזי של אספת העם ומוסדות השלטון של העיר, ערש הולדת הדמוקרטיה.
עוד על האקרופוליס בכתבה 7 יעדי חובה באתונה
 
הפרתנון, האקרופוליס באתונה
הפרתנון על גבעת האקרופוליס, סמל העיר אתונה (צילום: Julien Maury)

אֶרֶכתֵאוֹן (Eerechtheon, Erechtheum) הוא מקדש עתיק בצפונה של גבעת האקרופוליס באתונה
מקדש אֶרֶכתֵאוֹן (Erechtheion) - מקדש עתיק על גבעת האקרופוליס, נבנה לכבוד המלך ארכתאוס  (צילום: Julien Maury)

 

טיפים לביקור באקרופוליס
1. מומלץ מאד לקנות כרטיסים לאקרופוליס דרך האינטרנט, אחרת תמצאו את עצמכם בתור בלתי נגמר.
2. ניתן להזמין סיור מודרך או מדריך אאודיו.
3. בעליה לאקרופוליס ובראש הגבעה אין צל, קחו זאת בחשבון כשאתם מתכננים את שעת הביקור, בהתאם לעונה.
4. מומלץ לעלות מהשער הדרומי, ליד תחנת המטרו "אקרופוליס", ולרדת בשער הצפוני, לא רחוק מתחנת המטרו "מונאסטיראקי".

מקדש אתנה ניקה, האקרופוליס באתונה
הפרתנון בראש גבעת האקרופוליס -
בקיץ מומלץ להגיע מוקדם בבוקר או לקראת שקיעה, מאחר וכמעט אין צל להתחבא מפני השמש הקופחת 
 (צילום: Julien Maury)
מרכז הבילויים והקניות של אתונה

למרגלות האקרופוליס, מכיוון צפון-מזרח, שוכן רובע פלאקה (Plaka) ההיסטורי, רובע שוקק חיים ומרכז הבילויים של התיירים בעיר. כניסת רכבים פרטיים לרובע אסורה, כחלק ממדיניות הפחתת זיהום האוויר בעיר. בין סמטאות הרובע נותרו שרידי מבנים מהתקופה הביזנטית והעותומאנית. ברובע נמצאות הטברנות והמוסיקה, חנויות עם פרטי אומנות מקסימים, ובסמטאות הפחות מתויירות ניתן למצוא מוצרי מעצבים ומוצרי נוי.  

רחוב אדריאנו (Adrianou) הוא הרחוב המרכזי ברובע פלאקה, החוצה את הרובע מצפון לדרום. הוא מפריד אותו לפלאקה עליון (Ano Plaka), למרגלות האקרופוליס, ופלאקה תחתון (Kato Plaka), אותו תוחמות כיכר סינדגמה וכיכר מונאסטיראקי (Platia Monastiraki).

מצפון לפלאקה, האזור שבין כיכר סינדגמה במזרח, כיכר מונאסטיראקי במערב, וכיכר אומוניה (Platia Omonoia) בצפון, מהווה את הלב התיירותי של אתונה. חוצה אותו מדרחוב ארמו (Ermou), שדרת הקניות המפורסמת, המציעה מבחר רחב של מותגים בינלאומיים, לצד מותגים מקומיים אותנטיים, דוכני מתנות ומזכרות לתיירים. אסור לפספס את שוק הפשפשים ושוק הבשר באזור כיכר מונאסטיראקי.
טיפ: יום ראשון הוא היום המומלץ לסיור בשווקים של אתונה.

בתי מלון ברובע פלאקה (ר' המלצות בסוף הכתבה)
 
אתונה, רחוב הקניות
מדרחוב ארמו - שדרת הקניות המפורסמת של אתונה, מציעה מבחר רחב של מותגים בינלאומיים,
לצד מותגים מקומיים אותנטיים, דוכני מתנות ומזכרות לתיירים, וגם אוכל רחוב נהדר
 (צילום: Rawf8)
 

תצפית על אתונה מגבעת הזאבים

ממזרח לרובע פלאקה נמצא רובע קולונאקי (Kolonaki), ממנו ניתן לעלות בפוניקולור לפסגת גבעת ליקאביטוס (Lycabettus), שפירושו "גבעת הזאבים", על שום הזאבים שבעבר מצאו בה מקלט. עם גובה של 300 מ', זוהי הנקודה הגבוהה ביותר בשטחה המוניציפאלי של אתונה, המעניקה תצפית פנורמית מרהיבה על העיר. על פי המיתולוגיה היוונית את ההר הפילה במקום האלה אתנה, אלת החוכמה, האמנות, הצדק והמלחמה, בדרכה להביא אותו לאקרופוליס.

קולונאקי היא אחת השכונות היוקרתיות ביותר באתונה, בה מתגוררים פוליטיקאים ושגרירים זרים, ומהווה מרכז של חנויות בוטיק ומסעדות גורמה. תחנת הפוניקולר העולה לגבעת ליקביטוס נמצאת ברחוב Aristippou, ובראש הגבעה תמצאו מסעדה, קפלה קטנה ואמפיתיאטרון, בו הופיעו מיטב אמני העולם.
עוד על גבעת ליקאביטוס בכתבה 7 יעדי חובה באתונה
 
אתונה, גבעת ליקאביטוס
תצפית על אתונה מגבעת ליקאביטוס, הנקודה הגבוהה ביותר בעיר אתונה  (צילום: Amphithoe)
 

בתי מלון מומלצים במרכז אתונה

אתונה מציעה אפשרויות לינה רבות. ריכזנו כאן את בתי המלון לפי אזורים, כולם במרכז העיר:
 
מול כיכר סינדגמה שלושה מלונות יוקרה, הממוקמים במרחק 5 דקות הליכה מרובע פלאקה.
שניים מהם – מלון גראנד ברטאן (Hotel Grande Bretagne), המדורג 5 כוכבים דה-לקס, ומלון קינג ג'ורג' (Hotel King George), המדורג 5 כוכבים, מעוצבים בסגנון קלאסי וחולקים קיר משותף. הקומפלקס היוקרתי, המשמש את שני המלונות, נבנה במאה ה- 19 ושימש בעבר כארמון. שני בתי המלון ממותגים תחת רשת luxury collection starwood והם יפים ומפנקים.
המלון השלישי הוא מלון פלאזה אתונה (NJV Athens Plaza), שגם הוא מדורג 5 כוכבים אך בנוי בסגנון מודרני מפואר.
בכל אחד מהשלושה תוכלו לשבת על המרפסת ולהשקיף לעבר האקרופוליס.
 
אתונה בתי מלון
מלון גראנד ברטאן
  מלון 5 כוכבים בארמון מהמאה ה- 19

מלון מומלץ במרכז אתונה

מלון קינג ג'ורג'  5 כוכבים ותצפית מהבריכה לעבר האקרופוליס

מלון מומלץ במרכז אתונה
מלון פלאזה אתונה  5 כוכבים בסגנון מודרני
 
מלון גרקותל פאלאס אתינה (Grecotel Pallas Athena), ממוקם במרחק דקות הליכה ממוקדי התיירות. זהו מלון בוטיק בסגנון אוונגרדי, אמנות עכשווית, המקרין זוהר ומעניק אירוח אמיתי ותשומת לב עד לפרטים הקטנים.
 
מלון מומלץ במרכז אתונה
מלון גרקוטל פאלאס אתינה 
 מלון בוטיק בסגנון אוונגרדי ואירוח מפנק
 

אוהבי המוזיקה היוונית יאהבו גם את מלון מוקסי אתנס (Moxy Athens City), מלון בעיצוב צעיר וחדיש, עם מועדון לילה, הממוקם במרחק הליכה ממוקדי התיירות ומרובע פסירי, אזור טברנות עם מוזיקה יוונית.

מלון מומלץ באזור הטברנות של אתונה
מלון מוקסי אתנס  בקרבת רובע הטברנות של אתונה ובמיקום נוח לכל אתרי העיר
 
מלון אלקטרה (Electra Hotel) ) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם גם הוא במיקום אידיאלי במרכז העיר, בקרבת כיכר סינדגמה, רובע פלאקה ורחוב ארמו (רחוב הקניות). מלון שמאפשר טעימה מהכול.
בלב העיר ובמרחק קצר נמצא מלון האח שלו – מלון אלקטרה פאלאס (Electra Palace Hotel), שהוא מלון 5 כוכבים בו תוכלו להתחיל את היום עם קפה בגינת המלון ובערב ליהנות מנוף עוצר נשימה על גג המלון.

מלון מומלץ במרכז אתונה
מלון אלקטרה
  מיקום אידיאלי בקרבת אזורי התיירות והקניות של אתונה

מלון מומלץ במרכז אתונה
מלון אלקטרה פאלאס
  קפה בגינה ונוף עוצר נשימה על גג המלון

אם אתם מעדיפים ללון בדירה משלכם, מלון הדירות אתניאנס מודרן אפרטמנטס (The Athenians Modern Apartments) ממוקם ליד כיכר סינדגמה ומציע סוויטות ודירות, שלכולן מטבח מאובזר (תנור, מיקרוגל, מקרר, מכונת קפה ועוד) ומרפסת.

מלון דירות מומלץ באתונה
מלון הדירות אתניאנס מודרן אפרטמנטס - עם מטבח, פינת אוכל ומרפסת

 

הריביירה של אתונה

רצועת החוף של חצי-האי אתיקה (Attica), בו שוכנת אתונה, מהווה מוקד תיירותי חשוב. היא משתרעת בין נמל פיראוס (Piraeus) המפורסם, בצפון-מערב, רובע גליפאדה (Glifadha) היוקרתי ואזור ווליאגמני (Vouliagmeni) בדרום-מערב, ועד כף סוניון (Cape Sounion) ומקדשו של פוסידון, בדרום.
 
לאורך רצועת החוף פזורים פאבים, מסעדות וטברנות רבות. בקיץ מתמלאת רצועת החוף בתיירים מכל העולם.
עוד על הריביירה של אתונה בכתבה 7 יעדי חובה באתונה
בתי מלון לאורך רצועת החוף של אתונה
 

יעדי טיול ברביירה של אתונה המוזכרים בכתבה (A-D), מלון בוטיק מארגי (E), מלון הדירות 3 אוליב טריז (F)


אגם ווליאגמני בריביירה של אתונה
אגם ווליאגמני ברובע ווליאגמני, אחת האטרקציות בריביירה של אתונה  (צילום: Katsyka)

בתי מלון מומלצים בריביירה של אתונה

אמליץ כאן על 2 בתי מלון לנופשים בריביירה האתונאית, הרוצים לבלות כאן מעבר ליום טיול מאתונה:
מלון הבוטיק המקסים  מלון מארגי (The Margi Hotel), הוא מלון 5 כוכבים המשלב בין נוחות עירונית לאווירת נופש על חוף הים. הוא מציע 2 בריכות שחייה, מרכז בריאות וספא, מסעדות ובר. הוא ממוקם ברובע ווליאגמני, במרכז הריביירה.
מלון הדירות ויחידות הסטודיו 3 אוליב טריז (3 Olive Trees) מדורג ברמת 4 כוכבים, ונמצא במרחק הליכה מכמה מהחופים היפים של אנאביסוס (Anavissos). הוא מציע יחידות סטודיו עם מטבחון קטן ודירות 1-3 חדרי שינה, עם מטבח גדול, סלון, פינת אוכל, מרפסת הצופה לים ושאר פינוקים.

מלון מומלץ בריביירה של אתונה
מלון בוטיק מארגי
  משלב בין נוחות עירונית לאווירת נופש בריביירה של אתונה

מלון מומלץ בריביירה של אתונה
3 אוליב טריז  יחידות סטודיו ודירות המשקיפות על הריביירה של אתונה
 

מידע נוסף

השכרת רכב ביוון
בתי מלון במרכז אתונה

כתבות נוספות

7 יעדי חובה באתונה
דלפי – טבורו של העולם
כתבות על צפון יוון
כתבות על חצי האי פלופונס

ברוריה חן, טיילת, יוון
 
אודות הכותבת
ברוריה חן, למדה להכיר את יוון והיוונים באופן מעמיק. הקימה את חברת טיילת טראוול, המתמחה בתיירות ליוון. מתמחה בחופשות וטיולי איכות, לזוגות, משפחות וקבוצות סגורות, ביוון והמזרח הרחוק, בייעוץ אישי והתאמת התוכניות לטעמם של המטיילים. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר