טיול משפחתי "רטוב" אל יוון ההררית
מאת: צחי גלובין 


יוון ההררית היא שילוב נפלא של אירופה והים התיכון. הרים אלפיניים, יערות עבותים ושפע של מים במפלים, נהרות ואגמים – כמו ביפות במדינות אירופה, בתיבול אוכל יווני נפלא, מוסיקה פותחת לבבות והכנסת אורחים ים תיכונית.


עבור משפחות עם ילדים, מציעים האגמים והנהרות של יוון ההררית, מסלולי הרפתקאות בטבע וחוויות רטובות, נסיעות לא ארוכות ואפשרות לנופש רגוע לחוף הים. גם הרעבים והמפונקים שבילדים, יחגגו עם האוכל היווני והאווירה הלא רשמית בטברנות של יוון. טרם הספקנו להתישב, וכבר מתמלא השולחן בכל טוב. הכנסת האורחים המפורסמת של יוון.
 
1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

מנזרי מטאורה המופלאים – גולת הכותרת של הטיול (צילום: Clement Souchet)
טיול ג'יפים רטוב ביוון ההררית (צילום: צחי גלובין)
אגם פלאסטירה השולח זרועות אל ההרים סביבו (צילום: ΠΕΤΡΟΣ ΖΙΩΓΑΣ)
אופני מים על אגם פלאסטירה (צילום: צחי גלובין)
מלון משפחתי קטן ואופייני ליוון ההררית (צילום: צחי גלובין)
מנזר פרוסוס על צלע ההר  (צילום: Gatsi)
בילוי בחופי הים האגאי (צילום: Golden Coast Hotel)
אגם קרמאסטה – האגם המלאכותי הגדול ביוון כולה (צילום: nikolasboubou)
מבט נוסף אל מנזרי מטאורה התלויים בין שמיים וארץ (צילום: Andreas Georghiou)
מי מגיע למעלה ראשון?...  (צילום: John Nature Photos)
 

נפלאות יוון ההררית

יוון היא מדינה הררית. רכס הרי פינדוס מכסה שטחים נרחבים מצפון יוון, ואנו מטיילים הפעם בהרים של מחוז אבריטניה (Evrytania), המכונים "יוון ההררית".
 
מי שזכה לבקר בהרי האלפים של שוויץ ואיטליה, יופתע מהדמיון. להבדיל מרכסי הרים אחרים ביוון, כאן ההרים הרבה יותר אלפיניים 
 מצוקיים ומחודדים, והם מכוסים יערות עצי אשוח ומחטניים אחרים. לראשונה בחיי נתקלתי כאן ביערות עצי דולב עתיקים, עבי גזע ורחבי צמרת, שבדרך כלל רואים אחד כמותם במרכזה של כל כיכר בכפרי יוון. כמויות המים של יוון ההררית לא היו מביישות את מדינות האלפים, עם נהרות שוצפים, עשרות מפלים ואגמים, שמספקים למטייל אינספור חוויות רטובות.
 
רוב פסגות יוון ההררית נקראות בשמות ציפורים, אך הפסגה הגבוהה ביותר כאן, בחבל אבריטניה, קרויה ולוחי (Velouchi), על שמו של אחד מלוחמי המחתרת היוונית במלחמת העולם השנייה, שרבים מהם הסתתרו כאן בהרים, והיא מתנשאת לגובה 2,315 מ'.
לינה במחוז אבריטניה

 

יעדים בכתבה זו: קרפניסי (A), מגאלו חוריו (B), קניון פנטאברחי (C), מנזר פרוסוס (D), אגם קרמאסטה (E),
אגראפה (F), נאוחורי (G), פילי (H), אלתי (I), מטאורה (J), מרחצאות תרמופילאי (K), כפר הנופש גולדן קוסט (L)

להגדלת המפה יש ללחוץ על הפינה העליונה


טיולי אופנייםקרפניסי – בירת מחוז אבריטניה

על המורדות הדרומיים של פסגת ולוחי, מקבלים את פנינו גגות הרעפים האדומים של העיירה קרפניסי (Karpenisi), בירת מחוז אבריטניה. הדרך לכאן משדה התעופה של אתונה אורכת כארבע שעות, אך אנו עושים אותה במשך יום שלם. הנסיעה בג'יפים מאפשרת לנו לרדת לדרכים צדדיות בהרים, בהן אנו זוכים להיות לבד בטבע, מחוץ למסלולי התיירות השחוקים. לילדים הנסיעה היא הזדמנות לתפוס תנומה קלה, לאחר הטיסה שיצאה בשעות הבוקר המוקדמות. המבוגרים מקבלים זריקות עירנות בהפסקות הקפה, שהן חלק בלתי נפרד מכל טיול, ובעיקר טיול ג'יפים.
 
בית מלון משפחתי קטן, באחד הכפרים לא הרחק מקרפניסי, משמש לנו כבית לשני הלילות הקרובים.

בתי מלון בעיירה קרפניסי

מלון מומלץ בקרפניסי
הר ולוחי מתנשא מעל העיירה קרפניסי, בירת מחוז אבריטניה -
מבט מהבריכה של מלון בוטיק 
אונירופטרה (Oniropetra Boutique Hotel)
 
טיול ג'יפים ביוון ההררית
נופים אלפיניים ביוון ההררית, מחוז אבריטניה (צילום: צחי גלובין)
 

חוויות רטובות ועוגת חלב לקינוח

את יום הטיול השני אנו פותחים בזריקת אדרנלין, עם אומגה ענקית באורך של 250 מטר, מעל מפגש נהר קרפניסי עם נהר קריקולו-פוטימוס (Krikellopotamos, פוטימוס=נהר ביוונית). מבוגרים וילדים כאחד לא מוותרים על החוויה, כולל הקטנים שבחבורה, שגולשים יחד עם אחד ההורים. למאוכזבים שלא נפלו למים (אף אחד לא נפל, אל דאגה...), מצפה חוויה רטובה בהמשך.
 
נסיעה דרומה אל הכפר סטורנארה (
Stournaraמביאה אותנו לכניסה אל קניון פנטאברחי (Pantavrechi), שאת פירוש שמו: "מפלי הגשם הנצחיים", נבין בהמשך. הליכה רגלית של 800 מטר, בקרקעית הקניון הצר, מביאה אותנו אל סדרה של מפלים קטנים. "הגשם הנצחי" של המפלים, מכסה את קירות הסלע בצמחיה ירוקה ושרכים, ממש יער גשם בלב הים התיכון. במספר מקומות מגיעים המים עד מותני המבוגרים, ושם עומדים הגברתנים שבחבורה ומעבירים את נמוכי הקומה. חוויה רטובה ומגבשת.
 
לאחר שהחלפנו נעליים ובגדים יבשים, לוקחים אותנו הג'יפים בדרכי העפר, עד למעבר ההרים קיאקודה (Kaliakouda), שגובהו 1,700 מ', ונשקפים ממנו נופי הרים מכל עבר. את היום עמוס החוויות אנו מסיימים בכפר הציורי מגאלו חוריו (Megalo Chorio), שבתי האבן שלו פזורים על מורדות ההר המיוערים. לאחר סיור בין טחנות הקמח העתיקות של הכפר, אנו יושבים בצל עץ הדולב בכיכר המרכזית, ומתענגים על עוגת החלב הכי מפורסמת ביוון.

כתבה על טיולי הליכה למשפחות 
 

גיבוש רטוב  קניון פנטאברחי ומפלי הגשם הנצחיים (אפשר לצפות במהירות כפולה)
 מריה השחורה והמערה השחורה

בבוקרו של היום הבא לוקחים אותנו הג'יפים דרומה, אל מנזר פרוסוס (Proussos), הנראה כמו תלוי על צלע ההר. בדרך אנו עוצרים לראות את "עקבותיה של מריה על הסלע", וזו הזדמנות לספר את האגדה על האיקונה של מריה, אותה נראה בהמשך במנזר.
 
לפני שנים רבות, כך מספרת האגדה, חסך כפר שלם ביוון סכום נכבד, כדי לשלוח שני צעירים לאומן מפורסם בטורקיה, שיכין להם איקונין של הבתולה מריה. בדרכם הביתה עצרו כאן השניים, וסירבו להצעת המקומיים להשאיר במקום את הפסל, במנזר שיבנה במיוחד עבורו. הם המשיכו בדרכם ושכבו לישון, אך בבוקר גילו שהאיקונה נעלמה. על הסלע לידם הם הבחינו בעקבותיה של מריה, שהוכיחו שהיתה זו הבתולה בכבודה ובעצמה שגנבה מהם את הפסל. העקבות הובילו אל מערה בהרים, בה נמצא לאחר שנים הפסל, ובמקום הוקם מנזר פרוסוס, בו ניתן לראות כיום את האיקונה המפורסמת של מריה השחורה, שמיוחסים לה סגולות ריפוי.
 
ממריה השחורה למערה השחורה, שבעיניי ראויה יותר לשם "המערה החומה", בגלל אבן הגיר הכהה שלה. המערה שימשה מפלט לכפריים ולפרטיזנים במלחמת העולם השנייה, ולנו היא משמשת נקודת יציאה למסלול קצר וקליל למפלים, ולחוויה הרטובה של היום.

 
מנזר פרוסוס ביוון ההררית
מנזר פרוסוס על צלע ההר, משכנה של מריה השחורה (צילום: צחי גלובין)
 

החבל הלא רשום

בדרכנו צפונה אנו חוצים את אגם קרמאסטה (Kremasta), האגם המלאכותי הגדול ביוון כולה, שבו המפעל ההידרואלקטרי הגדול ביותר ביוון, שבנייתו הסתיימה בשנת 1996. אנו עוצרים לתצפית על האגם, שמאוחר יותר נחצה אותו על גשר מרשים בדרכנו צפונה.
 
מכאן אנו ממשיכים אל החבל הצפוני ביותר של מחוז אבריטניה, חבל אגראפה (Agrafa– "החבל הלא רשום". גם כיום מובילה רק דרך עפר לכפריו המבודדים של החבל ההררי, שתושביו שמרו על עצמאותם במהלך 400 שנות הכיבוש העות'מאני. הגישה היחידה בדרך הנהר, הגנה על החבל מפני מתקפות הטורקים, שאיפשרו לתושבים לשלם מיסים כרצונם. אך משהפסיקו התושבים לשלם מיסים, טבחו בהם הטורקים. מעטים מתגוררים כיום בכפרים הקטנים, שרבים מתושביהם עזבו למחוזות אחרים.
 
לאחר ארוחת צהריים בטברנה ציורית, הממוקמת במבנה ששימש בעבר כטחנת קמח, אנו ממשיכים צפונה, לעבר מעבר ההרים אגראפה, שהוא אחד הגבוהים ביוון ההררית. מצידו השני אנו מגיעים אל אגם פלאסטירה (Plastira), ואת הלילה נעשה בכפר נאוחורי (Neochori) שלחוף האגם. ביוון למעלה מ- 30 כפרים בשם "נאוחורי", שפירושו "כפר חדש", אך רק נאוחורי שלנו שוכן על שפת אגם פלאסטירה, אגם מלאכותי קסום, השולח זרועות של כחול אל בין ההרים.
בתי מלון בכפר נאוחורי לחופי אגם פלאסטירה
 
אגם קרמאסטה
תצפית על אגם קרמאסטה והגשר אותו חצינו (צילום: CC messier)

אגם פלאסטירה
אגם פלאסטירה, שולח זרועות כחולות בינות ההרים (צילום: CC Chavakismanolis)
 

תחרות אופנים על אגם פלאסטירה

התעמלות הבוקר של יום המחרת, היא תחרות חתירה, או נכון יותר דיווש ב"הידרו-בייק" – אופני מים השטים בעזרת מצופים מיוחדים על אגם פלאסטירה. החוויה לא משאירה אף אחד אדיש. הקטנים שבחבורה מדוושים עם אחד ההורים, בהידרו-בייק זוגי, והנוער מפגין ביצועים עצמאיים.
 
הג'יפים לוקחים אותנו בדרכי ההרים לביקור בשני כפרים קטנים. ליד הכפר פילי (Pili), אנו מבקרים בגשר עות'מאני עתיק ויוצאים לטיול רגלי קצר. הכפר אלתי (Elati) הוא כפר תיירותי למדי, שתושביו מתמחים בעבודות עץ, וגם אנו מתרשמים וקונים. אחר הצהריים אנו מגיעים לתצפית על מצוקי מטאורה והמנזרים המרשימים, ומשם יורדים רגלית בדרך הנזירים העתיקה, עד לבית המלון בכפר קסטראקי (Kastraki), למרגלות מנזרי מטאורה המפורסמים.
 
כל ערב אנו סועדים בטברנה מקומית, אך זו בה אנו סועדים ב
כפר קסטראקי, היא גולת הכותרת של הטברנות. צמד נגנים מנעימים את זמננו בשירים ביוונית, שאל חלקם אנו מצטרפים בעברית, האוזו נשפך כמים, והשמחה בשמיים. בילוי נפלא ללילה האחרון של כולנו יחד.

אגם פלאסטירה
הידרו-בייק – אופני מים השטים בעזרת מצופים על אגם פלאסטירה (צילום: CC Sotiris Marinopoulos)

גשר עותמני עתיק, אבריטניה
גשר עות'מאני עתיק ליד הכפר פילי, טיול רגלי קצר ואפשר גם רטוב (צילום: אלון שורק)
 

מנזרי מטאורה – גולת הכותרת

אם הטברנה של קסטראקי היא גולת הכותרת של לילות הטיול, מנזרי מטאורה (Meteora) הם גולת הכותרת של ימי הטיול, גם אם נדמה שכבר לא ניתן להתחרות בנופים ההרריים הקסומים בהם טיילנו. 22 מנזרים הוקמו כאן על מצוקי אבן גיר גבוהים ומחודדים, המזדקרים מעל מישורי תסאליה (Thessaly), בתחילת ימי השלטון העות'מאני, במאה ה- 14. רק שישה מנזרים קיימים כיום ובהם עדיין מתגוררים נזירים – בחמישה גברים ובאחד נשים, וזהו ריכוז המנזרים השני בגודלו ביוון, לאחר המנזרים של הר אתוס.
 
טיפוס של מדרגות רבות, לא קשה במיוחד, מביא אותנו אל מנזר מגאלו מטאורו, המנזר הראשון שהוקם במקום והגדול מכולם. רק הנזירים, הציוד ותיירים נכים, זוכים לעלות למנזרים בקרונית כבלים קטנה (וגם לא בטוח שהייתם רוצים לעלות בה...). עם סיום תקתוקי המצלמות, המנציחות את המצוקים הדרמטיים של מטאורה, אנו יורדים לעיר קלמבאקה (Kalambaka) ומטיילים בה ברגל. עם מצוקי מטאורה המרשימים ברקע, אנו זוכים לטעום "גירוס" – שווארמה יוונית מעוף או חזיר.

בתי מלון בקלאמבקה  | כתבה על מנזרי מטאורה
 
מנזרי מטאורה
מנזרי מטאורה – הילדים תמיד לא מאמינים שנגיע, אבל נגיע...  (צילומים: CC Guillén Pérez)

מלון מומלץ במנזרים התלויים של מטאורה
מלון דירות וסוויטות ארחונטיקו מסוחורי בכפר קסטרקי, למרגלות הצוקים של מטאורה
 

חוויות משפחתיות מגבשות

בדרך דרומה אנו עוצרים במרחצאות תרמופילאי (Thermopylae), מעיינות גופרית עתיקים. מי שריח הגופרית אינו מרתיע אותו יכול לרחוץ במים החמים, והאחרים מאזינים לסיפור על קרב תרמופילאי שנערך במקום בשנת 480 לפנה"ס, בין צבא ספרטה לצבא הפרסי. במשך שבעה ימים הצליחו היוונים להדוף את התקפות הפרסים, שצבאם היה גדול בהרבה. גבורתם של 300 הלוחמים הספרטנים, שלחמו עד מותם, הפכה למופת.
 
הטיול ביוון ההררית פתח לנו צוהר ליוון האחרת והלא מוכרת. נהרות זורמים עם מים צלולים, יערות אין סופיים, הרים מחודדים, אגמים לרחוץ בהם וקניונים מרשימים, בהם זורמים מים כל השנה. חווינו עם הילדים חוויות מאתגרות, כמו אומגה ארוכה ושייט באופני מים, אבל דווקא החוויות הפשוטות, כמו חציית נהר משותפת או רחצה באגם, הן החוויות הכי מגבשות של טיול הג'יפים המשפחתי ביוון ההררית.
כתבה על טיול ג'יפים במסלול דומה
 
טיול גיפים ביוון ההררית
ג'יפים בדרכי יוון ההררית, חציית מים היא תמיד אירוע מרגש (צילום: צחי גלובין)
 


צחי גלובין, מדרפט
 
אודות הכותב
צחי גלובין, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. מתמחה בהדרכה בפירנאים הספרדים, גאורגיה, יוון, סלובקיה וצ'כיה.

צחי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר