www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

יוון: טיול משפחתי בהרים


טיול משפחתי "רטוב" אל יוון ההררית
מאת: צחי גלובין 


יוון ההררית היא שילוב נפלא של אירופה והים התיכון. הרים אלפיניים, יערות עבותים ושפע של מים במפלים, נהרות ואגמים – כמו ביפות במדינות אירופה, בתיבול אוכל יווני נפלא, מוסיקה פותחת לבבות והכנסת אורחים ים תיכונית.


עבור משפחות עם ילדים, מציעים האגמים והנהרות של יוון ההררית, מסלולי הרפתקאות בטבע וחוויות רטובות, נסיעות לא ארוכות ואפשרות לנופש רגוע לחוף הים. גם הרעבים והמפונקים שבילדים, יחגגו עם האוכל היווני והאווירה הלא רשמית בטברנות של יוון. טרם הספקנו להתישב, וכבר מתמלא השולחן בכל טוב. הכנסת האורחים המפורסמת של יוון.
 
 

נפלאות יוון ההררית

יוון היא מדינה הררית. רכס הרי פינדוס מכסה שטחים נרחבים מצפון יוון, ואנו מטיילים הפעם בהרים של מחוז אבריטניה (Evrytania), המכונים "יוון ההררית".
 
מי שזכה לבקר בהרי האלפים של שוויץ ואיטליה, יופתע מהדמיון. להבדיל מרכסי הרים אחרים ביוון, כאן ההרים הרבה יותר אלפיניים - מצוקיים ומחודדים, והם מכוסים יערות עצי אשוח ומחטניים אחרים. לראשונה בחיי נתקלתי כאן ביערות עצי דולב עתיקים, עבי גזע ורחבי צמרת, שבדרך כלל רואים אחד כמותם במרכזה של כל כיכר בכפרי יוון. כמויות המים של יוון ההררית לא היו מביישות את מדינות האלפים, עם נהרות שוצפים, עשרות מפלים ואגמים, שמספקים למטייל אינספור חוויות רטובות.
 
רוב פסגות יוון ההררית נקראות בשמות ציפורים, אך הפסגה הגבוהה ביותר קרויה וולוחי (Velouchi), על שמו של אחד מלוחמי המחתרת היוונית במלחמת העולם השנייה, שרבים מהם הסתתרו כאן בהרים.
לינה במחוז אבריטניה - השוואת מחירים והזמנות

כתבות על צפון יוון
 

יעדים בכתבה זו: קרפניסי (A), מגאלו חוריו (B), קניון פנטאברחי (C), מנזר פרוסוס (D), אגם קרמאסטה (E),
אגראפה (F), נאוחורי (G), פילי (H), אלתי (I), מטאורה (J), מרחצאות 
תרמופילאי (K), כפר הנופש גולדן קוסט  (L)
 
 

משפחות - מדרפטקרפניסי – בירת מחוז אבריטניה

על המורדות הדרומיים של פסגת וולוחי, מקבלים את פנינו גגות הרעפים האדומים של העיירה קרפניסי (Karpenisi), בירת מחוז אבריטניה. הדרך לכאן משדה התעופה של אתונה אורכת כ-4 שעות, אך אנו עושים אותה במשך יום שלם. הנסיעה בג'יפים מאפשרת לנו לרדת לדרכים צדדיות בהרים, בהן אנו זוכים להיות לבד בטבע, מחוץ למסלולי התיירות השחוקים. לילדים הנסיעה היא הזדמנות לתפוס תנומה קלה, לאחר הטיסה שיצאה בשעות הבוקר המוקדמות. המבוגרים מקבלים זריקות עירנות בהפסקות הקפה, שהן חלק בלתי נפרד מכל טיול, ובעיקר טיול ג'יפים.
 
בית מלון משפחתי קטן, באחד הכפרים לא הרחק מקרפניסי, משמש לנו כבית לשני הלילות הקרובים.

בתי מלון בקרפניסי
 
נופים אלפיניים ביוון ההררית, מחוז אבריטניה
נופים אלפיניים ביוון ההררית, מחוז אבריטניה  (צילום: צחי גלובין)
 

חוויות רטובות ועוגת חלב לקינוח

את יום הטיול השני אנו פותחים בזריקת אדרנלין, עם אומגה ענקית באורך של 250 מטר, מעל מפגש נהר קרפניסי עם נהר קריקולו-פוטימוס (Krikellopotamos, פוטימוס=נהר ביוונית). מבוגרים וילדים כאחד לא מוותרים על החוויה, כולל הקטנים שבחבורה, שגולשים יחד עם אחד ההורים. למאוכזבים שלא נפלו למים (אף אחד לא נפל, אל דאגה...), מצפה חוויה רטובה בהמשך.
 
נסיעה דרומה אל הכפר Stournara מביאה אותנו לכניסה אל קניון פנטאברחי (Pantavrechi), שאת פירוש שמו: "מפלי הגשם הנצחיים", נבין בהמשך. הליכה רגלית של 800 מטר, בקרקעית הקניון הצר, מביאה אותנו אל סדרה של מפלים קטנים. "הגשם הנצחי" של המפלים, מכסה את קירות הסלע בצמחיה ירוקה ושרכים, ממש יער גשם בלב הים התיכון. במספר מקומות מגיעים המים עד מותני המבוגרים, ושם עומדים הגברתנים שבחבורה ומעבירים את נמוכי הקומה. חוויה רטובה ומגבשת.
 
לאחר שהחלפנו נעליים ובגדים יבשים, לוקחים אותנו הג'יפים בדרכי העפר, עד למעבר ההרים קיאקודה (Kaliakouda), שגובהו 1,700 מטר, ונשקפים ממנו  נופי הרים מכל עבר. את היום עמוס החוויות אנו מסיימים בכפר הציורי מגאלו חוריו (Megalo Chorio), שבתי האבן שלו פזורים על מורדות ההר המיוערים. לאחר סיור בין תחנות הקמח העתיקות של הכפר, אנו יושבים בצל עץ הדולב בכיכר המרכזית, ומתענגים על עוגת החלב הכי מפורסמת ביוון.

כתבה על טיולי הליכה למשפחות 
 
הליכה במים בקניון פנטאברחי, יוון ההררית
הליכה במים בקניון פנטאברחי, גיבוש רטוב  (צילום: צחי גלובין)
 מריה השחורה והמערה השחורה

בבוקרו של היום הבא לוקחים אותנו הג'יפים דרומה, אל מנזר פרוסוס (Proussos), הנראה כמו תלוי על צלע ההר. בדרך אנו עוצרים לראות את "עקבותיה של מריה על הסלע", וזו הזדמנות לספר את האגדה על האיקונה של מריה, אותה נראה בהמשך במנזר.
 
לפני שנים רבות, כך מספרת האגדה, חסך כפר שלם ביוון סכום נכבד, כדי לשלוח שני צעירים לאמן מפורסם בטורקיה, שיכין להם איקונין של הבתולה מריה. בדרכם הביתה עצרו כאן השניים, וסירבו להצעת המקומיים להשאיר במקום את הפסל, במנזר שיבנה במיוחד עבורו. הם המשיכו בדרכם ושכבו לישון, אך בבוקר גילו שהאיקונה נעלמה. על הסלע לידם הם הבחינו בעקבותיה של מריה, שהוכיחו שהיתה זו הבתולה בכבודה ובעצמה שגנבה מהם את הפסל. העקבות הובילו אל מערה בהרים, בה נמצא לאחר שנים הפסל, ובמקום הוקם מנזר פרוסוס, בו ניתן לראות כיום את האיקונה המפורסמת של מריה השחורה, שמיוחסים לה סגולות ריפוי.
 
ממריה השחורה למערה השחורה, שבעיניי ראויה יותר לשם "המערה החומה", בגלל אבן הגיר הכהה שלה. המערה שימשה מפלט לכפריים ולפרטיזנים במלחמת העולם השנייה, ולנו היא משמשת נקודת יציאה למסלול קצר וקליל למפלים, ולחוויה הרטובה של היום.

 
מנזר פרוסוס, צפון יוון
מנזר פרוסוס על צלע ההר, משכנה של מריה השחורה  (צילום: צחי גלובין)

המערה השחורה, יוון ההררית המערה השחורה, יוון ההררית
המערה השחורה ומפלי מים במסלול היוצא ממנה  (צילום: צחי גלובין)
 

החבל הלא רשום

בדרכנו צפונה אנו חוצים את אגם קרמאסטה (Kremasta), האגם המלאכותי הגדול ביוון כולה, שבו המפעל ההידרואלקטרי הגדול ביותר ביוון, שבנייתו הסתיימה בשנת 1996. אנו עוצרים לתצפית על האגם, שמאוחר יותר נחצה אותו על גשר מרשים בדרכנו צפונה.
 
מכאן אנו ממשיכים אל החבל הצפוני ביותר של מחוז אבריטניה, חבל אגראפה (Agrafa), החבל "הלא רשום". גם כיום מובילה רק דרך עפר לכפריו המבודדים של החבל ההררי, שתושביו שמרו על עצמאותם במהלך 400 שנות הכיבוש העות'מני. הגישה היחידה בדרך הנהר, הגנה על החבל מפני מתקפות הטורקים, שאיפשרו לתושבים לשלם מיסים כרצונם. אך משהפסיקו התושבים לשלם מיסים, טבחו בהם הטורקים. מעטים מתגוררים כיום בכפרים הקטנים, שרבים מתושביהם עזבו למחוזות אחרים.
 
לאחר ארוחת צהריים בטברנה ציורית, הממוקמת במבנה ששימש בעבר כתחנת קמח, אנו ממשיכים צפונה, לעבר מעבר ההרים אגראפה, שהוא אחד הגבוהים ביוון ההררית. מצדו השני אנו מגיעים אל אגם פלסטירה (Plastiras), ואת הלילה נעשה בכפר נאוחורי (Neochori) שלחוף האגם. ביוון למעלהמ- 30 כפרים בשם 'נאוחורי', שפירושו "כפר חדש", אך רק נאוחורי שלנו שוכן על שפת אגם פלאסטירה, אגם מלאכותי קסום, השולח זרועות של כחול אל בין ההרים.

בתי מלון בכפר נאוחורי לחופי אגם פלאסטירה
 
תצפית על אגם קרמאסטה, צפון יוון
תצפית על אגם קרמאסטה והגשר אותו חצינו  (צילום: צחי גלובין)
 

תחרות אופנים על אגם פלאסטירה

התעמלות הבוקר של יום המחרת, היא תחרות חתירה, או נכון יותר דיווש ב"הידרו-בייק" – אופניי מים השטים בעזרת מצופים מיוחדים על אגם פלאסטירה. החוויה לא משאירה אף אחד אדיש. הקטנים שבחבורה מדוושים עם אחד ההורים, בהידרו-בייק זוגי, והנוער מפגין ביצועים עצמאיים.
 
הג'יפים לוקחים אותנו בדרכי ההרים לביקור בשני כפרים קטנים. ליד הכפר פילי (Pili), אנו מבקרים בגשר עות'מני עתיק ויוצאים לטיול רגלי קצר. הכפר אלתי (Elati) הוא כפר תיירותי למדיי, שתושביו מתמחים בעבודות עץ, וגם אנו מתרשמים וקונים. אחר הצהרים אנו מגיעים לתצפית על מצוקי מטאורה והמנזרים המרשימים, ומשם יורדים רגלית בדרך הנזירים העתיקה, עד לבית המלון בכפר קסטראקי (Kastraki), למרגלות מנזרי מטאורה המפורסמים.
 
כל ערב אנו סועדים בטברנה מקומית, אך זו בה אנו סועדים בכפר קסטראקי, היא גולת הכותרת של הטברנות. צמד נגנים מנעימים את זמננו בשירים ביוונית, שאל חלקם אנו מצטרפים בעברית, האוזו נשפך כמים, והשמחה בשמיים. בילוי נפלא ללילה האחרון של כולנו יחד.

 
אופני מים על אגם פלאסטירה, יוון אופני מים על אגם פלאסטירה, יוון
אופני מים על אגם פלאסטירה, דיווש משפחתי משותף  (צילום: צחי גלובין)

גשר עותמני עתיק, אבריטניה
גשר עות'מני עתיק ליד הכפר פילי  (צילום: צחי גלובין)
 

מנזרי מטאורה – גולת הכותרת

אם הטברנה של קסטראקי היא גולת הכותרת של לילות הטיול, מנזרי מטאורה (Meteora) הם גולת הכותרת של ימי הטיול, גם אם נדמה שכבר לא ניתן להתחרות בנופים ההרריים הקסומים בהם טיילנו.
22 מנזרים הוקמו כאן על מצוקי אבן גיר גבוהים ומחודדים, המזדקרים מעל מישורי תסאליה (Thessaly), בתחילת ימי השלטון העות'מני, במאה ה-14. רק שישה מנזרים קיימים כיום ובהם עדיין מתגוררים נזירים – בחמישה גברים ובאחד נשים, וזהו ריכוז המנזרים השני בגודלו ביוון, לאחר המנזרים של הר אתוס.
 
טיפוס של מדרגות רבות, לא קשה במיוחד, מביא אותנו אל מנזר מגאלו מטאורו, המנזר הראשון שהוקם במקום והגדול מכולם. רק הנזירים, הציוד ותיירים נכים, זוכים לעלות למנזרים בקרונית כבלים קטנה (וגם לא בטוח שהייתם רוצים לעלות בה...).
 
עם סיום תיקתוקי המצלמות, המנציחות את המצוקים הדרמטיים של מטאורה, אנו יורדים לעיר קלמבאקה (Kalambaka) ומטיילים בה ברגל. עם מצוקי מטאורה המרשימים ברקע, אנו זוכים לטעום 'גירוס' – שווארמה יוונית מעוף או חזיר.

בתי מלון בקלאמבקה
 
מנזרי מטאורה, יוון מנזרי מטאורה, יוון
מנזרי מטאורה, יוון מנזרי מטאורה, צפון יוון
מנזרי מטאורה שנבנו על ראשי המצוקים להגנה מהכובש הטורקי  (צילום: צחי גלובין)
 
 

נופש רטוב לחוף הים

בדרך דרומה אנו עוצרים במרחצאות תרמופילאי (Thermopylae), מעיינות גופרית עתיקים. מי שריח הגופרית אינו מרתיע אותו יכול לרחוץ במים החמים, והאחרים מאזינים לסיפור על קרב תרמופילאי שנערך במקום בשנת 480 לפנה"ס, בין צבא ספרטה לצבא הפרסי. במשך שבעה ימים הצליחו היוונים להדוף את התקפות הפרסים, שצבאם היה גדול בהרבה. גבורתם של 300 הלוחמים הספרטנים, שלחמו עד מותם, הפכה למופת.
 
כאן הסתיים הטיול ומי שרוצה נשאר לעוד יומיים של נופש על שפת הים, בכפר הנופש גולדן קוסט (Golden Coast), לחופי הים האגאי. הכפר, הכולל מבנה מרכזי ודירות נופש, שוכן ממש על קו החוף ומציע את כל הפעילות הימית שילדים יכולים לחלום עליה, בריכות שחיה, מגרשי טניס ועוד.
לינה בכפר הנופש גולד קוסט
 
טיול גיפים ביוון ההררית
ג'יפים בדרכי יוון ההררית, חציית מים היא תמיד אירוע מרגש  (צילום: צחי גלובין)
 

חוויות משפחתיות מגבשות

הטיול ביוון ההררית פתח לנו צוהר ליוון האחרת והלא מוכרת. נהרות זורמים עם מים צלולים, יערות אין סופיים, הרים מחודדים, אגמים לרחוץ בהם וקניונים מרשימים, בהם זורמים מים כל השנה. חווינו עם הילדים חוויות מאתגרות, כמו אומגה ארוכה ושייט באופני מים, אבל דווקא החוויות הפשוטות, כמו חציית נהר משותפת או רחצה באגם, הן החוויות הכי מגבשות של טיול הג'יפים המשפחתי ביוון ההררית.
כתבה על טיול ג'יפים במסלול דומה
 
כפר ציורי ביוון ההררית, טיול ג'יפים משפחתי
כפר ציורי ביוון ההררית, אליו מגיעים בטיול ג'יפים משפחתי  (צילום: צחי גלובין)


מידע נוסף

למידע על טיול מאורגן למשפחות ביעד זה ואחרים לחצו כאן >>
למידע על טיול עצמאי עם מדריך וירטואלי ביעד זה ואחרים לחצו כאן >>


כתבות נוספות על טיולי משפחות

טיול משפחות בבולגריה
טיולי משפחות בגאורגיה
טיולי משפחות במונטנגרו
טיולי משפחות בהרי הפירנאים
טיול הליכה בצפון יוון למשפחות
טיולי משפחות בסלובקיה
טיולי משפחות בצ'כיה
טיולי משפחות ברומניה

כתבות נוספות על צפון יווןצחי גלובין, מדרפט
 
אודות הכותב
צחי גלובין, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. מתמחה בהדרכה בפירנאים הספרדים, גאורגיה, יוון, סלובקיה וצ'כיה.
לאתר חברת הטיולים MEDRAFT

צחי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של צחי
מספר צפיות: 76553
28338