www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

סלוניקי והר אתוס       


ביקור בסלוניקי ובהר אתוס
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


סלוניקי (Thessaloniki), או תסלוניקי,  כפי שהיוונים מבטאים את שמה, היא העיר השניה בגודלה ביוון (אחרי אתונה). היא נמצאת בצפון-מזרח יוון, לחוף מפרץ סלוניקי אשר בים האגאי. בדברי ימי עמנו היא כונתה "עיר ואם בישראל", על שום היותה מרכז יהודי שנחרב בשואה.


לטעמי סלוניקי היא העיר הנעימה ביותר ביוון. תמצאו בה שפע של חנויות מודרניות, כיכרות ירוקות, שדרות עצי דולב וטיילת ארוכה לחוף הים. הרוח הקלה הנושבת ברחובות, גם בימי הקיץ החמים, הכיכרות ושדירות עצי הדולב, רק מוסיפים לתחושה הנינוחה של כל המבקר בסלוניקי.
 

כנסייה בסלוניקי, צפון יוון
כנסייה בסלוניקי   (צילום: www.saloniki.org)

 

סלוניקי, הנמצאת בצפון-מזרח יוון. היא סטייה גדולה מן המסלול שעושים מרבית המבקרים בצפון יוון (וגם מהמסלול שהוצע בכתבה על צפון יוון באתר זה). משום כך רבים מעדיפים לוותר עליה או לשלב אותה עם טיול מיוחד לאזור, הכולל גם את חצי האי חלקידיקי (Chalkidiki) , הנמצא דרומית-מזרחית לעיר, והר אתוס שהוא חלק ממנו.
כתבה נוספת על סלוניקי
 


אתרים בסלוניקי: כיכר אריסטוטלוס (A), המגדל הלבן (B), כנסיית איוס יורגיוס - רוטונדרה (C), המבצר (D)
כנסיית איוס דימיטריוס (E), כנסיית פאנאיה אכירופיטוס  (F), כנסיית איה סופיה (G), כנסיית פאנאייה כלקדון (H)

 מדרפט ג
 

ימי גדולתה של סלוניקי
העיר נוסדה על ידי המצביא המקדוני קסאנדר, שקרא לה על שם אשתו תסלוניקי, שהיתה אחותו של אלכסנדר הגדול. הרומאים הפכו את העיר לנמל של הדרך הצבאית הגדולה "וויה אגנטיה". לשיא פריחתה הגיעה סלוניקי בימי הקיסר הגדול תיאודוסיוס, ולשיא עוצמתה בימי הקיסרים הביזנטיים, אז היא היתה העיר השנייה בגודלה בביזנטיון. למרות ניסיון ביזנטי נואש להגן עליה, בעזרת כוחות וונציה, נפלה העיר לידי העות'מנים ב-  1430. גם כיום זוהי עיר נמל חשובה, אם כי לא כפי שהייתה בימי העות'מנים.

 

סלוניקי, צפון יוון

רחוב הנמל בסלוניקי  (צילום: www.saloniki.org)  
 

יהודי סלוניקי
בשנת 1492 הגיעו לעיר כ- 20,000 יהודים ממגורשי ספרד, והצטרפו לקהילה ה"רומאניוטית" המקומית, שהתקיימה בעיר עוד מהמאה ה- 2 לפנה"ס. עד מלחמת העולם השנייה היוותה הקהילה המשולבת כמחצית מתושבי העיר כולה, אולם במלחמת העולם השנייה נשלחו חברי הקהילה למחנה ההשמדה אושוויץ. מתוך 60,000 יהודים שחיו בעיר לפני השואה שרדו את השואה רק 2000.

 

הרובע היהודי, סלוניקי, צפון יוון
הרובע היהודי של סלוניקי   (צילום: www.saloniki.org)

 

סיור בעיר סלוניקי

בעיר חומות עתיקות, מונומנטים רומאיים וכנסיות ביזנטיות מרשימות, שחלקן עשיר בפסיפסים. מרכז החיים הוא כיכר אריסטוטלוס (Aristotelous Square) האלגנטית, ממנה אפשר ללכת רגלית למגדל הלבן (Lefkos Pyrgos), שהוא חלק ממערכת הביצורים העות'מנית, שנבנתה במאה ה-15. כיום משמש המגדל כמוזיאון של התקופה הביזנטית, וכדאי לבקר בו.

כדאי להעפיל לאורך החומה, אל מגדל השרשרת, האקרופוליס העתיק והמבצר העות'מני ידי קולה (Yedi Kule, Heptapyrgion), שפירושו "שבעה מגדלים", שבפסגת הגבעה.
 

המגדל הלבן בסלוניקי, צפון יוון
המגדל הלבן בסלוניקי  (צילום: www.saloniki.org)

 

האתרים המעניינים ביותר בסלוניקי הם הכנסיות הביזנטיות. הכנסייה העתיקה ביותר היא איוס יורגיוס, הידועה יותר בשם רוטונדה (Rotunda), אשר נבנתה כמוזוליאום עבור הקיסר גלריוס, הוסבה לכנסייה ואחר כך למסגד. כנסיות נוספות בהן כדאי לבקר: כנסיית איוס דימיטריוס (Hagios Demetrios), כנסיית פאנאיה אכירופיטוס  (Panagia Achiropitos) , שתיהן כנסיות קדומות מהמאה ה- 5, כנסיית איה סופיה (Agia Sofia) מן המאה ה- 8 ובכנסיית פאנאייה כלקדון (Panagia Chalkeon)  מהמאה ה-11.

אין להחמיץ ביקור במוזיאון הארכיאולוגי (פתוח: 08:00-18:00; סגור ביום ג'). בין המוצגים הרבים ניתן לראות שם את אוצרות קברו של פיליפוס ה- 2, מלך מקדוניה, שנחשפו בווֶרגינה (Vergina) ונחשבים לאחת התגליות הכבירות של כל הזמנים. חובבי עתיקות ימצאו עניין בטיול בן חצי יום ל- Pela, עירו של אלכסנדר הגדול, ובפסיפסים הקדומים שהתגלו בה.
בתי מלון בסלוניקי
כתבה נוספת על סלוניקי 
 

כנסייה בסלוניקי, צפון יוון
כנסייה בסלוניקי   (צילום: www.saloniki.org)

 

המנזרים של הר אתוס

הר אתוס (Mount Athos), נמצא הרחק מהציר הכבוש על ידי המטיילים. לא זו בלבד שתושביו הנזירים אינם מעודדים תיירות, הם אפילו משתדלים להרחיק מהם את התיירים. ייתכן שבכך טמון קסמו של המקום, הקדוש כל כך, שהכניסה אליו מותרת רק למטיילים ממין זכר, שהצטיידו באישורים מתאימים. לסקרנים, הבוחרים להתאמץ, נמליץ על סיור במקום בו קיסרות ביזנטיון חיה ונושמת.  זהו מסע דרך מנהרת הזמן, אלף שנה אחורה אל המנזרים של "ההר הקדוש".
 

הר אתוס, צפון יוון
Karyes בירת הר אתוס   (צילום: www.mountathos.gr)

 


חלקידיקי והר אתוס

בצפון יוון, בחלקו הדרומי של מחוז מקדוניה, שולחת היבשה שלוש אצבעות דרומה אל תוך הים האגאי - המכונות חלקידיקי (Chalkidiki).
האצבעות המערבית והאמצעית הפכו בשנים האחרונות לאזור נופש מבוקש ביותר, החביב על תושבי סלוניקי. שרשרת החופים העוטרים את ה"אצבעות" מכונה ה"
ריביירה היוונית". האצבע המזרחית שונה לחלוטין - היא הררית ומיוערת יותר. כאן שוכנת הרפובליקה התיאוקרטית של אתוס הנקראת בפי תושביה "אגיון אורוס", כלומר ההר הקדוש. רפובליקה זו היא יחידה שלטונית אוטונומית - נציג ממשלת יוון יושב במקום לצרכים אדמיניסטרטיביים בלבד.
 


סלוניקי (A), הר אתוס (B), ושתי ה"אצבעות" הנוספות של חלקידיקי ממערב לו   View Larger Map

 

הר אתוס הינו חצי-אי שאורכו 40 קילומטרים, רוחבו 12 - 8 קילומטרים ושטחו הכולל 332.5 קמ"ר. בחלקו הדרומי מתנשא גוש הררי לגובה של 2,033 מ' מעל פני הים. סלעי גיר לבנבנים-ורדרדים, מיוערים בצפיפות, יורדים בתלילות אל הים. המקום נהנה מהלחות היחסית השוררת באזור וכן מגשמי הקיץ, דבר הנותן את אותותיו בחורש ים-תיכוני סבוך ועשיר להפליא. במחצית חודש יוני, החורש בשיא פריחתו ובשבילי האבן הצרים נשזרים סחלבים רבים מספור.
 

מנזר Gregoriou בהר אתוס, צפון יוון
מנזר Gregoriou בהר אתוס  (צילום: www.mountathos.gr)

 

על מדרונות ההר בנויים כ- 20 מנזרים. רובם נוסדו במאות ה- 10 וה- 11, ונבנו תוך התגברות על קשיים טופוגרפיים, כמו, מדרונות תלולים, כהישג מרשים בתחום הארכיטקטורה. כל תושבי ההר הם נזירים או פרחי-נזירות, וכן כל המבקרים ובעלי-החיים, נמנים על טהרת המין הזכרי (!) (להוציא חתולות... בשל מכת העכברים במקום). הכניסה לנשים אסורה, בתוקף צו שהוציא השליט הביזנטי קונסטנטין, בשנת 1060. הצו מהמאה ה- 11 עדיין תקף. לוח השנה הוא הלוח היוליאני (המפגר בשלושה עשר יום אחרי הלו הגרגוריאני). חיי היום-יום מתנהלים לפי השעון הביזנטי, לפיו מניין השעות מתחיל עם עלות השחר, שהיא השעה 12. שקיעת החמה גם היא בשעה 12. כל שבוע מעדכנים את השעונים על-פי השינוי בשעת הזריחה.
 

מנזר Dionysiou בהר אתוס, צפון יוון
מנזר Dionysiou בהר אתוס (צילום: www.mountathos.gr)

 

התושבים סבורים כי הר אתוס הוא המקום הקרוב ביותר לשמים עלי אדמות. אני מתקשה לפסוק אם אכן קרוב המקום לשמים, אך ברור שאין הוא דומה לשום מקום אחר.

לאחר קבלת האישור המיוחל, כל אדם חופשי לדרכו. אמצעי התחבורה הם אוטובוס, הנוסע פעם ביום מהנמל הקטן בדאפני לקארייס, או סירה המפליגה פעם ביום לאורך הצד המערבי שלו (ולפעמים גם המזרחי). אבל בעיקר הרגליים, שאינן מוגבלות לשום לוח זמנים, פרט לשעת השקיעה, עת נסגרים שערי המנזרים. 
 

מנזר Esphigmenou בהר אתוס, צפון יוון
מנזר Esphigmenou בהר אתוס (צילום: www.mountathos.gr)

 

גם ללא המנזרים, הר אתוס הינו מקום נפלא - שמורת טבע של יער פראי ובו שבילי-עפר צרים, שבחלקם נכבשו חזרה על ידי היער. הדרך, מסומנת בשלטי עץ קטנטנים, הכתובים יוונית, באותיות מחוקות בחלקן. היא עוברת בין עצי דולב וערמון ענקיים, אין ספור שרכים ומטפסים, שיחי פטל לרוב, פרחים זעירים ושקט נפלא של בדידות. כל מנזר מתגלה לפתע כעולה מתוך הירק, כל התגלות הינה מחזה עוצר נשימה.

בכל מנזר קדמני ה"ארחונטאריס", האחראי על האורחים, מקבל את פני המבקרים עם כוסית אוזו, ספל קפה שחור, כוס מים צוננים ולוקום מתוק. הוא מראה למבקר היכן ילון ומאותו רגע חופשי המבקר לנפשו. את ארוחותיו יאכל בחברת שאר האורחים (לפעמים יחד עם הנזירים ולפעמים בנפרד) ומפעם לפעם הוא מוזמן להצטרף לתפילות. על-פי רוב מכבדים הנזירים מבקרים המגלים עניין אמיתי באורח חייהם ולא תיירים במובן השלילי של המלה, הרצים ממקום למקום, מצלמים ללא רשות או נוהגים במקום כבתוך שלהם. בכל המנזרים האירוח הינו חינם אין כסף.

 

מנזר Pantocrator בהר אתוס, צפון יוון|
מנזר Pantocrator בהר אתוס  (צילום: www.mountathos.gr)

 

מנזרי הר אתוס הם דוגמא יחידה במינה לארכיטקטורה הביזנטית. הצוקים הנישאים היוו אתגר לאדריכלי כל הזמנים. מרבית המנזרים הם דוגמאות מצוינות לבנייה ולאמנות של ימי-הביניים: שורות העמודים נושאי הכותרות, הקשתות, המזבחות ומעל לכל הכנסיות, המכוסות בפרסקו (תמשיחי קיר) מושלמים.

למנזרים אחדים ספריות עשירות במגילות ובספרים עתיקים, הכתובים בכתב קירילי מסולסל. במנזרים אחרים אוצר בלום של חפצי-אמנות, שנרכשו ונאספו במשך שנים רבות, ובהם עבודות מתכת, עץ מגולף, קרמיקה עדינה, אריגים ועוד. כל מנזר הוא מוזיאון חי לאמנות, לארכיטקטורה, ולנוסחי תפילה וכן לחקלאות עתיקה ולסגנון חיים פשוט ומחמיר.

 

מנזר Esphigmenou בהר אתוס, צפון יוון
מנזר Esphigmenou בהר אתוס  (צילום: www.mountathos.gr)

 

הנזירים הם אנשים חרוצים מאוד המשכימים קום מדי יום ביומו, יוצאים לעבודות פיסיות, הנקטעות רק בשעות התפילה, ובערב יושבים ללמוד עד השעות המאוחרות של הלילה. עבודה חשובה אחרת של נזירים, כאן ובמקומות רבים אחרים בעולם, היא שימור אוצרות האמנות (חלק ניכר של אמנות ימי-הביניים באירופה נשמר הודות לעבודת הנזירים ולמנזרים).

עניין מיוחד יש בחקלאות המקומית הפשוטה. זו אינה חקלאות פרימיטיבית במובן המוכר של המלה, אלא שילוב מוזר בין עבודת כפיים, שנעשית כמו לפני מאות בשנים, ושל חידושי המאה ה- 20, כמו, טרקטורים קטנים, משאיות קטנות ועוד. ניתן לראות נזיר מזוקן לבוש שחורים מתניע טרקטור קטן, בעוד בשדה שמנגד חבורה של נזירים מפזרים זרעים בידיהם.

 

מנזר Philotheou בהר אתוס, צפון יוון
מנזר Philotheou בהר אתוס    (צילום: www.mountathos.gr) 

בתי מלון מומלצים בסלוניקי

מלון מט (The Met Hotel) הוא מלון 5 כוכבים, הממוקם מול הנמל של סלוניקי, ליד חנות הכל-בו הענקית ג'מבו. חדרי המלון חדישים ומפנקים ולרשות האורחים בריכה חיצונית, בריכה פנימית, ספא, מסעדה מעולה, חנייה תת קרקעית ושירות הסעות למרכז העיר, מרחק של 2 ק"מ. למי שמחפש מלון ברמה גבוהה התמורה מצוינת למחיר.
מלון מט, סלוניקי - מחירים והזמנות

מלון מט, סלוניקי   מלון מט, סלוניקי
הבריכה וחדר מפנק במלון מט
 

מלון מקדוניה פאלאס (Makedonia Palace Hotel Thessaloniki) גם הוא מלון ברמת 5 כוכבים, הממוקם על חוף הים, כקילומטר דרומית למגדל הלבן, באזור שקט יותר של העיר. למלון בריכת שחיה, בנוסף לחוף, והחדרים ברובם פונים לעבר הים.
מלון מקדוניה פאלאס - מחירים והזמנות

מלון מקדוניה פאלאס, חדרים מרווחים הפונים לעבר הים
מידע נוסף

מחירים והזמנת בתי מלון בסלוניקי
מחירים והזמנת בתי מלון בחצי האי חלקידיקי


כתבות נוספות על צפון יוון

פניני סלוניקי

חבל זאגוריה - קסם ההרים
טיול משפחות ליוון ההררית
טיול ג'יפים ביוון ההררית
אזור האולימפוס: יעדי טיול סביב הר האלים
מנזרי מטאורה - המנזרים התלויים


גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 
לקריאת כתבות נוספות של גילי
מספר צפיות: 27375
6393