הזמנות לחופשה שלך

תריסר אתרי חובה באיסטנבול
מאת: אלי עמר 


איסטנבול היא העיר הגדולה והחשובה ביותר בטורקיה, היא עיר תוססת, דינמית וזולה מאוד בהשוואה לערים באירופה והביקור בה הוא חוויה לכל החושים. היא מציעה עושר תרבותי רב לצד פיסות היסטוריה מרתקות ואין ספור מקומות בילוי.


בעיר מתגוררים כ- 15 מיליון תושבים והיא משתרעת משני צדי מצר הבוספרוס, על יבשת אסיה ויבשת אירופה. בכתבה נסקור שנים-עשר אתרי חובה, שכדאי לא לפספס אם זהו ביקורכם הראשון באיסטנבול.
 
מלון מארמרה בכיכר טקסים, איסטנבול
מלון מרמרה טקסים בכיכר טקסים, ולצדו חנויות פאר ומסעדות
 

מפת 12 האתרים החשובים באיסטנבול: 
ארמון טופקאפי (A), כנסיית איה סופיה (B), המסגד הכחול (C),
מוזיאון איסטנבול לארכיאולוגיה (D), הבזאר הגדול (E), ההיפודרום (F), מגדל גלאטה (G),
ארמון דולמאבהצ'ה (H), מסגד אורטאקוי (I), בית הכנסת נווה שלום (J), שדרות איסטיקלל  (K), כיכר טקסים (L)

 

 ברירת מחדל
 

1. ארמון טופקאפי - ארמון שער התותח

ארמון טופקאפי (Topkapı Sarayı) ממוקם בעיר העתיקה, בצדה האירופי של איסטנבול. הארמון שימש בעבר כמבנה המגורים הרשמי של הסולטאנים העות'מאנים, ובשיאו גרו ועבדו בו כחמשת אלפים איש. בין השנים 1465-1853 שימש הארמון כמרכז האדמיניסטרטיבי של האימפריה העות'מאנית. בארמון נמצא מגדל הצדק - פאביליון בו נשמרים שרידיו של הנביא מוחמד ושל החליפים הראשונים. כיום, משמש ארמון טופקאפי כמוזיאון. מומלץ להקדיש לסיור בו בין שעתיים לשלוש.
בתי מלון באזור ארמון טופקאפי


סיור מרהיב בארמון טופקאפי 
 
 

2. איה סופיה - כנסיית החוכמה הקדושה

אל תתנו למראה האפרורי החיצוני של כנסיית איה סופיה (Hagia Sophia) להטעות אתכם. כבר מרגע הכניסה בדלתות הענק נעתקת הנשימה למראה הכנסייה מבפנים. איה סופיה, שנבנתה במקור ככנסיה יוונית אורתודוכסית, נחשבת לאחת הדוגמאות הבולטות של ביטויי האמנות והאדריכלות של האימפריה הביזנטית.
למעשה, מאחר שהכנסייה נהרסה במהלך המאה השישית, השיפוץ והשימור שלה הצריך שימוש בטכניקות שפותחו באופן ייעודי במהלך הבנייה, ועל כן היא נחשבת להישג החשוב ביותר של האדריכלות הביזנטית.
עם התפרקות האימפריה, הפכה הכנסייה למסגד, וכיום היא משמשת כמוזיאון. מול מסגד איה סופיה ניצבת אבן המסמנת את נקודת האפס. אבן זו, מהתקופה הביזנטית, שימשה כנקודה לציון מרכז היקום הידוע אז, וממנה סומנו מרחקים באבני מייל.

בתי מלון בקרבת כנסיית אייה סופיה
כתבה על אנטליה - בירת הריביירה הטורקית
 
אתרי חובה באיסטנבול
כנסיית איה סופיה - הישג ארכיטקטוני אדיר, איסטנבול (צילום: CC Dennis Jarvis)
 
 

3. המסגד הכחול - מסגד סולטן אחמט

המסגד הכחול הקרוי כך בשל קישוטי המוזאיקה הכחולים שמעטרים את קירותיו. הוא ידוע גם בשם מסגד סולטאן אחמט (Sultanahmet Camii). המסגד נבנה בין השנים 1609-1616 בפקודת הסולטאן אחמט הראשון, שעל שמו קרוי המסגד ובו גם נמצא מקום קבורתו.
המסגד נמצא בעיר העתיקה של איסטנבול, בקרבת ארמון טופקאפי. הוא נבנה במכוון אל מול כנסיית איה סופיה, ובסגנון הדומה לה, על מנת להראות כי בנייה אסלאמית יכולה להתעלות על בנייה נוצרית. כיום משמש המסגד כמקום תפילה פעיל, ועל כן הוא סגור לכניסת מבקרים בשעות התפילה.

אתרי חובה באיסטנבול
אריחים צבעוניים במסגד הכחול שבעיר העתיקה של איסטנבול  (צילום: CC dynamosquito)
 

4. מוזיאון איסטנבול לארכיאולוגיה

מוזיאון איסטנבול לארכיאולוגיה (İstanbul Arkeoloji Müzeleri) נמצא בסמוך לארמון טופקאפי. המוזיאון משלב בתוכו שלושה מוזיאונים: המוזיאון הארכיאולוגי, מוזיאון המזרח הקדום ומוזיאון לאמנות איסלאמית. במוזיאון מוצג אחד האוספים העשירים בעולם של חפצים ואוצרות היסטוריים, ביניהם ארון הקבורה, שמאמינים שהוכן עבור אלכסנדר מוקדון, וכן טבלת קודש בה נחתם הסכם בין רעמסס לבין האימפריה החיתית.
כתבה על קפדוקיה
 

5. רובע הבזאר הגדול

הבזאר הגדול (Kapalıçarşı) הוא בעצם רובע עיר עצמאי שנחשב לאחד השווקים המקורים הגדולים בעולם. הוא ממוקם בתוך העיר איסטנבול המוקפת חומה, בשכונה הנקראת על שמו – הבזאר הגדול (Kapalıçarşı). הוא משתרע ממערב למזרח, על פני כשישים רחובות, בין מסגד בייזיט (Beyazit) לבין המסגד של נורוסמאניה (Nuruosmaniye). ניתן להגיע בקלות לבזאר באמצעות חשמליות. יש בו מעל ל- 3,000 חנויות וכעשרה מסגדים, ומבקרים בו כרבע מיליון אנשים מדי יום. את הבזאר הקים הסולטאן מהמט השני במאה החמישית, והוא הורחב באופן משמעותי במהלך המאה ה-16 על ידי סולימאן הראשון.
השוק ידוע בעיקר בשל החנויות המיוחדות, בהן נמכרים תכשיטים, קדרות, תבלינים, שטיחים ועוד. רבות מהחנויות בשוק מיועדות כיום לתיירים, ועליהן נוספו מסעדות ובתי קפה רבים. הישראלים נחשבים לקונים טובים בבזאר הטורקי וסוחרים רבים למדו לדבר ולהתמקח בעברית.

אתרי חובה באיסטנבול
ריחות, צבעים וטעמים בבזאר הגדול, איסטנבול  (צילום: CC Brian Jeffery Beggerly)

 

6.  ההיפודרום והאובליסק המצרי

ההיפודרום Hippodrome of Constantinopol), שנמצא ליד המסגד הכחול, תופס שטח עצום, בגודל של 480 מטר על 117 מטר, ומסוגל להכיל כ- 100,000 איש. ההיפודרום שימש גם כאמפיתיאטרון ובשל גודלו העצום היה בעל חשיבות רבה בתקופה הביזנטית. בתקופה הרומית התקיימו בו מרוצי מרכבות ואירועים חברתיים מרכזיים. בתקופה העות'מנית, אירח ההיפודרום משחקי פולו ושימש כמקום מרכזי לטקסי ברית המילה של נסיכי הכתר.

במרכז ההיפודרום ניצב אובליסק מצרי שהובא לעיר בשנת 390 לספירה, במהלך התקופה הרומית. הקיסר תיאודוסיוס, מיקם את האובליסק על הדום בצורת ריבוע במרכז ההיפודרום. בבסיס העמוד יש תבליטים המתארים את הקיסר תיאודוסיוס צופה במרוצים בהיפודרום. על העמוד עצמו חרוטים הירוגליפים מצריים, המספרים על קורבנות פרעה לאל אמון-רה.


אתרי חובה באיסטנבול
במרכז ההיפודרום ניצב האובליסק המצרי, איסטנבול  (צילום: CC borshop)


 

7. מגדל גלאטה

מגדל גלאטה ( Galata Kulesi) הינו אחד המבנים הבולטים בקו הרקיע הצפוני של איסטנבול. המגדל הוקם בתקופה הביזנטית, כחלק מביצורי העיר, נהרס ונבנה מחדש במאה הרביעית. אגדות הפולקלור מספרות על הזארפן אהמט צ'לבי, שבמאה ה-17 עף מהמגדל אל צדו השני של הבוספורוס, לאזור אוסקודר, תוך שימוש בכנפיים מלאכותיות. המגדל שופץ מספר פעמים במהלך תקופת האימפריה העות'מאנית. בשנת 1990 שוקם המגדל ונפתח לציבור הרחב כמגדל תצפית ממנו ניתן לראות את הנוף המדהים של איסטנבול, וכן כמסעדה ובית קפה.

8. ארמון דולמאבהצ'ה – הגן המלכותי

ארמון דולמאבהצ'ה (Dolmabahçe Sarayı) שמעוצב בסגנון הרנסנס הטורקי, נבנה על ידי עבדול מגי'ט בשנת 1854. הארמון שימש כמקום מגוריהם העיקרי של הסולטאנים עד שנת 1918, וכיום הוא משמש כמוזיאון וכמעון קבלת הפנים של השלטון הטורקי. הארמון מפואר ומעוטר בשפע קריסטלים, רהיטים ושטיחים. המפורסם שבחדרי הארמון הוא מבואת הבדולח - בו כל מעקות המדרגות והמנורות עשויים מבדולח מרשים.

אתרי חובה באיסטנבול
ארמון דולמאבהצ'ה - עיצוב בסגנון הרנסנס הטורקי, איסטנבול  (צילום: CC brewbooks)
 

9. מסגד אורטאקוי 

מסגד אורטאקוי (Büyük Mecidiye Camii או Ortaköy Camii) שוכן בשכונת אורטאקיי (Ortaköy) שברובע בשיקטש (Beşiktaş). הוא נבנה במאה ה- 18 בהוראת הסולטאן אבדילמג'יט הראשון, בשנים 1854-1856. המסגד הוקם על גדת הבוספורוס, והוא מהווה יעד תיירותי פופולארי בעיר. האדריכל הטורקי ממוצא ארמני, ניגואוס בליאן (בנו של האדריכל אשר תכנן את ארמון דולמאבהצ'ה), תכנן את המסגד בסגנון הבארוק. פנים המסגד מקושט, בין היתר, ברישומי קליגרפיה מעשי ידיו של הסולטאן אבדילמג'יט הראשון, אשר היה אמן בתחום זה. המסגד תוכנן כך שחלונותיו הרחבים והגדולים יקלטו את השתקפות האור המגיעה ממימי הבוספורוס. בשעת התפילה אסור למי שאינם מוסלמים להיות במסגד, לכן מומלץ להגיע למקום לפני התפילה ולהתבונן בהכנות המיוחדות לתפילה.
 

10.  בית הכנסת האיטלקי


אי אפשר לקיים סיור באיסטנבול ללא הזווית היהודית. בית הכנסת נווה שלום (Neve Şalom Sinagogu) הוא הגדול והמוכר ביותר מבין בתי הכנסת באיסטנבול. בית הכנסת ממוקם בקצה הצפוני של קרן הזהב במרכז איסטנבול. אולמו המרכזי נחשב ליפה ולמפואר ביותר בהשוואה לאולמות שביתר בתי הכנסת בעיר. בית הכנסת נוסד בשנת 1885 על ידי הקהילה היהודית האיטלקית של איסטנבול. בפרעות כנגד היהודים בשנות השלושים, בתקופת המרד הערבי של המאה שעברה, נהרס מבנה בית הכנסת המקורי ובמקומו נבנה בית כנסת חדש. בית הכנסת האיטלקי היווה בעבר את אחד מבתי הכנסת החשובים של איסטנבול.
בתי מלון בקרבת בית הכנסת נווה שלום
 

11. שדרות איסטיקלל - שדרות העצמאות וסמטת הפרחים

שדרות איסטיקלל (Istiklal Caddesi) הן מדרחוב ברובע בייאואולו (Beyoğlu) בחלק האירופי של איסטנבול. שדרות איסטיקלל מובילות מתחנת הטונל (מעין כרמלית) העליונה שבגלאטה (Karaköy), לכיוון צפון-מזרח, ומסתיימות בכיכר טקסים, שנמצאת בשכונה הנושאת את אותו שם. השדרה נמשכת לאורך כ- 1,600 מ', וכיום היא משלבת מגורים ומסחר אלגנטי. לאורכה מסעדות, חנויות, קונסוליות, כנסיות ובתי מגורים בעלי חזיתות מרשימות. לאורך השדרה עובר קו החשמלית הנוסטלגית המקשר בין שני קצותיה. במאה ה- 19 נחשבה השדרה לאזור היוקרתי ביותר באיסטנבול ושימשה מרכז לאוכלוסייה הזרה שהתגוררה בה. לאחר עצמאות טורקיה ב- 1923 שונה שמה של השדרה והיא איבדה מחשיבותה. רק לקראת סוף המאה ה- 20 החלה לשוב השדרה לימי הזוהר שלה ותפסה בחזרה את מעמדה המרכזי בחיי העיר. בשנת 1990 חודשה פעילותה של החשמלית הנוסטלגית לאורכה.
סמוך לארמון גלאטה, מצדה השני של השדרה, נמצאת סמטת הפרחים (Çiçek Pasajı), אשר במאה ה- 19  שימשה למגורים וכרחוב מסחרי מקורה. כיום הסמטה מאוכלסת בצפיפות במסעדות, ובסמוך לה שוכן שוק הדגים (Balık Pazarı). השדרה מסתיימת בכיכר הטקסים, שהינה אחד מהאתרים המרכזיים בעיר.
בתי מלון בשדרות איסטיקלל
 
אתרי חובה באיסטנבול
שדרות איסטיקלל - המדרחוב התוסס של איסטנבול  (צילום: CC Jerzy Kociatkiewicz)
 

12. כיכר טקסים

כיכר טקסים (Taksim Meydanı) היא כיכר מרכזית ומרכז תחבורתי, שנמצא באזור הנושא את אותו שם, ברובע בייאואולו בחלקה האירופי של איסטנבול. הכיכר מהווה את הלב של המרכז המסחרי ויש בה חנויות פאר, מלונות, משרדי נסיעות ומסעדות.

במרכז הכיכר העגולה ניצבת אנדרטת הרפובליקה לזכרה של מלחמת העצמאות של טורקיה. האנדרטה, מעשה ידיו של הפסל האיטלקי פייטרו קנוניקה (
Pietro Canonica), מתנשאת לגובה של כ- 11 מ' ועשויה מאבן ומברונזה. לאנדרטה יש ארבע חזיתות, שכל אחת מהן עוסקת בנושא אחר. בפינה הדרום-מערבית של הכיכר מתחילות שדרות העצמאות (İstiklal Caddesi), המדרחוב המרכזי ברובע ואחד החשובים בעיר כולה. מצפון לכיכר העגולה שוכן גן הטקסים (Taksim Gezi Parkı), המשתרע לאורך שדרות הרפובליקה (Cumhuriyet Caddesi), הדרך הראשית המובילה צפונה.

בכיכר נמצאים גם מרכז אטאטורק לתרבות (
Atatürk Kültür Merkezi, AKM) ומלון מרמרה (The Marmara Taksim) שגובהו 96 מ'.

מלון מארמרה איסטנבול   מלון מארמרה איסטנבול
מלון מארמרה איסטנבול   מלון מארמרה איסטנבול

מלון מרמרה בכיכר טקסים שבמרכז איסטנבול
מלון 5 כוכבים בחלק האירופאי של איסטנבול, שזוכה להמלצות חמות.
חדריו המעוצבים למופת משקיפים לעבר הבוספורוס, ממוזגים ויכולים להתאים גם למשפחות.

מלון מומלץ במרכז איסטנבול

מלון דוסו דוסי אולד סיטי (Dosso Dossi Hotels Old City) ממוקם ברובע סולטן-אחמט, במרחק הליכה קצר מאתרים חשובים, כמו מוזיאון איה סופיה, בזיליקה סיסטרן, המסגד הכחול ותחנת החשמלית סולטן-אחמט. המלון בדרגת 4 כוכבים, מציע חמאם טורקי, סאונה, מרכז כושר, ארוחות בוקר עשירות, חדרים, סוויטות וחדרי משפחה, שכולם אטומים לרעש.

מלון מומלץ במרכז איסטנבול   מלון מומלץ במרכז איסטנבול
מלון מומלץ במרכז איסטנבול   מלון מומלץ במרכז איסטנבול

מלון דוסו דוסי בעיר העתיקה, מיקום מנצח בקרבת אתרים חשובים ותחנת החשמלית
 

מידע נוסף 

כתבות נוספות על טורקיה


אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.מספר צפיות: 82154
444700
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!