הזמנות לחופשה שלך

טיול באנטליה – בירת הריביירה הטורקית
מאת: יעקב שקולניק


אנטליה היא בירת הריביירה הטורקית. עבור התייר הישראלי, אנטליה איננה רק עיר, היא סמל. סמל של חופש וחופשה, סמל לבילוי בבתי מלון איכותיים, סמל של טיולים מרתקים בהרי הטאורוס ברגל ובג'יפ, ראפטניג בנהרות, אוכל משובח ומציאות בשוק. כל אלה מוגשים לנו כאן באיכות ובזול. במילים אחרות – אנטליה היא יעד החופשה האולטימטיבי, המשלב נופש מפנק ופעילויות.לאחר הסיור היומי שווה לבקר בנמל אנטליה הקסום בשעות הערב (צילום: CCIgor)
 

אתרים המופיעים בכתבה זו
אנטליה (A), מפלי דודן (B), מפלי קורשונלו (C), הפארק הלאומי תרמסוס (D)

 

 ברירת מחדל 

טיול באנטליה

אין להחמיץ את חוויית הביקור בעיר העתיקה של אנטליה (Antalya) שהפכה ל"שמורה עירונית". השיטוט בסמטאות הצרות, בין בתי העץ הטיפוסיים, שרבים מהם שוחזרו לאחרונה, היא טיול יפהפה בפני עצמו. חלק מהבתים הפכו לפנסיונים קטנים ונעימים ואף לבתי מלון יוקרתיים. לכל בית יש חצר פנימית פתוחה אליה אפשר להיכנס ולהתרשם מהמבנה. בקומה הראשונה נמצאים המטבח, המזווה והמחסנים. חדרי המגורים נמצאים בקומה השנייה, הנשענת מצד החצר על קורות עץ.

כדאי להתחיל את הסיור באתר היסטורי יפהפה, הנמצא בחומה המזרחית של העיר העתיקה, ליד שדרות אטאטורק. זהו שער אדריאנוס, שנבנה לכבוד ביקורו של הקיסר אדריאנוס באזור (130 לספירה). השער שוחזר וכיום אפשר לראות את שלוש הקשתות המרשימות שלו ואת הריצוף הרומאי המקורי מתחת לקשתות. עתה המשיכו לאורך החומה, בצד שדרות אטאטורק, שבמרכזן עוברת שדרה יפהפייה של עצי דקל וושינגטוניה. הרחוב מלא במסעדות ובחנויות (מעבר לרחוב נמצא אזור השוק). החומה מגיעה עד לצוק המשקיף על הים מגבוה. כאן מתחילה את דרכה טיילת יפהפייה.

אם תשכימו קום תוכלו לראות רבים מאנשי אנטליה הבאים לכאן לטיול ספורט קצר. הנוף מקסים. הצוק מתנשא שלושים מטרים מעל לים ובאופק נראית החומה של הרי הטאורוס, הסוגרת כחגורה את המפרץ הגדול של אנטליה. לאחר הסיור בטיילת, הגיעו למקום בו היא פוגשת את החומה. כאן ניצב מגדל הידירליק (Hıdırlık), מבנה מעוגל הבנוי עלבסיס עגול. קשה לדעת בדיוק מה היה תפקידו של המגדל, שנבנה בתקופה הרומאית. החוקרים מניחים שהוא שימש כמצבת קבורה של משפחה מכובדת ועשירהמאזור המגדל אפשר להיכנס לסמטאות העיר העתיקה.

 
סיור בעיר העתיקה של אנטליה (צילום:CCForrestal_PL)

 
לפני שיורדים לנמל היפה, חפשו את Kesik Minare (הצריח החתוך, או הצריח הקטום). הכוונה היא לצריח של מסגד עתיק, שחלקו העליון נהרס. האתר מוקף בסורגי ברזל ואי אפשר להיכנס אליו, אבל גם מה שרואים מבחוץ יפה מאוד. אפשר לראות שהמסגד, שנבנה בתקופה הסלג'וקית, נבנה על גבי כנסייה ביזנטית עתיקה.

מכאן פשוט צריך לגלוש עם הרחובות המובילים לצד המזרחי שלנמל היאכטות הקטן של אנטליה, שהוא הנמל העתיק. מהמסעדה שבמקום יש תצפית נפלאה על הנמל. מאזור המסעדה יורדות מדרגות היישר אל הנמל היפה. אפשר לצאת מכאן לשיט של שעה או שעתיים ואף יותר, ולצפות ב"מפלי לארה" הגדולים, הנקראים גם "מפלי דודן התחתונים", הנופלים אל הים. חוויה. אפשר גם להמשיך בסיור הרגלי ולעלות לצוק שבצד השני של הנמל. בתי הקפה שבראש הצוק צופים אל הנוף. כדאי לעשות כאן הפסקה קלה וליהנות מן המראות.

לאחר ההפסקה השלימו את הסיבוב אל הרחבה הגדולה, שבה נראה פסל המתאר את אטאטורק ומייצג את החירות של הרפובליקה התורכית. מכאן יש מבט יפהפה אל הסמל של אנטליהYıvılı Minare  (הצריח בעל החריצים). זהו צריח גבוה מלבנים אדומות, שנבנה בתקופה הסלג'וקית. ראש העיפרון המחודד של הצריח מקושט באריחי קרמיקה בצבע טורקיז. ליד הצריח שוכנים עוד מבנים מהתקופה הסלג'וקית 
– מסגד אלדין והמדרסה של קראטאי
 
מפלי דודן (צילום: CCZOLAKOMA)

 
מי שרוצה להשלים את הסיור באתרי אנטליה, לא יחמיץ את הביקור במוזיאון הארכיאולוגי של העיר, שאליו אפשר להגיע בחשמלית העוברת ליד העיר העתיקה כל חצי שעה. מלבד מציאות ארכיאולוגיות מהסביבה של אנטליה, יש כאן אגף פסלים מרשים ביותר מהתקופה הרומית.

ואיך אפשר לסיים סיור באנטליה בלי בילוי בחמאם היסטורי? בעיר העתיקה פועלים לפחות שני חמאמים היסטוריים, שהבילוי בהם הוא חוויה טורקית אותנטית. אחרי הרחצה והמסאז' אפשר להתרגע על כוס תה מתוק. מי צריך יותר מזה?
 

אתרים בסביבות אנטליה 

תרמסוס (Termesos)
הפארק הלאומי תרמסוס שוכן כ- 30 קילומטרים מאנטליה, בצד הדרך לעיירה קורקוטלי ((Korkuteliכאן, בלב חורש סבוך, המכסה מדרונות של הר תלול, שוכנים השרידים המרשימים של העיר הקדומה תרמסוס. התיאטרון המרשים צופה אל נוף מרהיב, יש כאן שרידי מקדשים ומבני ציבור, קברים עתיקים מעוטרים בעיטורים מרהיבים, ועוד ממצאים רבים. בחורש חיים בעלי חיים רבים ובאביב יש כאן פריחה מרהיבה.
 
האצטדיון בתרמסוס, טיולי יום מאנטליה
האצטדיון בתרמסוס (צילום: יובל נעמן)
 
 
מפל דודן (Düden)
פארק ומפל מים יפה, הנמצא דרום מזרחית לאנטליה. בפארק יש מסלול טיול קצר ונוח לאורך הנהר, המגיע למערה הנחבאת מאחורי המפל. חוויה.
 
מפלי דודן מהמערה הנחבאת, טיולי יום מאנטליה
מפלי דודן מהמערה הנחבאת (צילום: יובל נעמן)
 
 
מפלי קורשונלו  (Kurşunlu)
פארק ומפל מים יפה, כ- 18 ק"מ מצפון מזרח אנטליה, בצד הדרך המוליכה לאלניה. בפארק יש מסלול טיול קצר ונוח.
 
מפלי קורשנלו, טיולי יום מאנטליה
מפלי קורשנלו (צילום: כרמית וייס)
                                                                                   
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


יעקב שקולניק
 
אודות הכותב
יעקב שקולניק, מוותיקי המדריכים לטורקיה, מארכיאולוגיה וטבע, ועד צילום, ארכיטקטורה וטיולים עירוניים. עורך מגזין ארץ וטבע ומגזין מטרופוליס, כותב במגוון תחומים. מחבר הספר 101 עצים מופלאים בישראל.
אתר האינטרנט של יעקב שקולניקמספר צפיות: 21659
77240
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!