בכדור פורח מעל נופי בראשית בקפדוקיה
מאת: תמירה צדקיהו חסון 


ארבע לפנות בוקר. עוד טרם הפציעו קרניים ​ראשונות, מתעורר אזור נבשהיר, במחוז מרכז אנטוליה, לחיים. מיניבוסים, טנדרים ורכבים פרטיים, מגיעים לבתי המלון. קבוצות של אנשים מרוגשים נבלעות ברכבים וכולם נוסעים ליהנות מגולת הכותרת של הטיול בטורקיה: ריחוף בכדור פורח מעל קפדוקיה.


כדורים פורחים מעל קפדוקיה, טורקיה
גולת הכותרת של הטיול בטורקיה: ריחוף בכדור פורח מעל קפדוקיה   (צילום: IgOrZh)
 
נבשהיר (B), נקודת היציאה לטיסה בכדור פורח בקפדוקיה. נסיעה של כ- 8 שעות מאנטליה (A)


 ברירת מחדלהחוויה מתחילה בקפדוקיה

אנחנו מגיעים לשדה פתוח ומייד מזמינים אותנו להתכבד בקפה חם ועוגיות. ההתרגשות רבה. כמה אנשים כבר פורקים את הכדור הפורח מהטנדר. הסל, שנראה גדול בהרבה ממה שדמיינתי לעצמי, מונח על האדמה. הכדור נפרש על האדמה, רעש המבער מושך אותנו ואנחנו מתקרבים וצופים בכדור מקבל את צורתו. הפעילות בשיאה, הטייס מבעיר, עוזריו מושכים בחוטים, ואנחנו שואלים זה את זה שאלות שאין לנו עליהן תשובות. אחת המטיילות פולטת לפתע: "הבאת את ברכת הדרך?", אנחנו פורצים בצחוק משחרר ועולים לסל.

קריאות התפעלות הן תגובה שמוכרת לי כל כך, ממקומות בהם טיילתי כתיירת וכמדריכת טיולים. אך בקפדוקיה המראות כל כך שונים, כל כך מפתיעים ולא צפויים, שגם קריאות ההתפעלות, ההתלהבות ופרצי הצחוק הנלווים, יוצרים חוויה חד פעמית. אנחנו קוראים קריאות שמחה למראה מפל נופל, נחל שוצף, ארמון מפואר, בית יפה. קוראים בהתלהבות ומצלמים. 

אזור זה שברמת אנטוליה, נחשב לאחד המקומות האידיאליים בעולם לטיסה בכדור פורח. לנו, התיירים, מובטח אם כן ביקור הן מתחת לפני השטח - בערים התת קרקעיות, הן מעל פני השטח, והן מבט ממעוף הציפור.
 
כדורים פורחים קפדוקיה, טורקיה
בקפדוקיה המראות כל כך שונים, כל כך מפתיעים ולא צפויים, וכך גם קריאות ההתפעלות   (צילום: Denis Doukhan)
 

קפדוקיה – מקום לחזור אליו

למרות שאין טיסות ישירות מישראל לקפדוקיה (Cappadocia), למרות שהנסיעה מאנטליה נמשכת כ- 8 שעות ולמרות, ואולי דווקא, משום שקפדוקיה אינה חדשה עבורי, לא היססתי לרגע. זה מסוג המקומות שגם "נוסעת מתמידה" שכמותי לא מוכנה להפסיד.
 
באזור קפדוקיה חברו יחדיו והשתלבו תופעות טבע שיצרו, במשך מיליוני שנים, את המראות עוצרי הנשימה הללו. בקונצרט הקפדוקי השתתפו הרי געש שהתפרצו, אפר וולקאני שהורבד, רוחות, מים וסחף, ויצרו מקום שאין שני לו בעולם. לבסוף השתלבו גם תושבי המקום, שניצלו את התנאים הגאולוגיים של עמודי הפיות וחפרו בטוף הרך ערים תת קרקעיות, מנזרים וכנסיות בראשית תקופת הנצרות, ובתי מגורים שמשמשים עד עצם היום הזה.
גורמה, קפדוקיה, טורקיה
תושבי המקום ניצלו את התנאים הגאולוגיים של עמודי הפיות וחפרו בטוף הרך ערים תת קרקעיות,
מנזרים, כנסיות ובתי מגורים שמשמשים עד עצם היום הזה -
 העיירה גרמה   (צילום: onlyfabrizio)
 

ממריאים לשמי קפדוקיה

התמקמנו בסל המחולק תאים תאים, שבכל אחד מהם חמישה אנשים  25 בסך הכול. בתא המרכזי נמצא הטייס, לידו מיכלי הגז ובידו המבער. אנחנו נתונים לחלוטין בידיו המקצועיות ונתונים לחסדי הרוח.

אחד המראות היפים בשעה מוקדמת זו, הם יתר הכדורים הפורחים שהחלו לצוץ מאחורי כל גבעה. קילומטרים רבים של נוף משובץ בכדורים שמתחילים להתרומם אל על. מאוחר יותר ספרנו מעל לעשרים כדורים פורחים שריחפו בנחת לצדנו, מלפנינו, מאחורינו ומתחתינו. המראה היה מרהיב.
כתבה על קפדוקיה – ארץ האגדות
 
כדורים פורחים מעל קפדוקיה, טורקיה
הכדורים הפורחים בשמי קפדוקיה לעת זריחה   (צילום: Nutthavood Punpeng)
 
 

המסלול האווירי 

אנחנו גולשים אל תוך קניון, ממש נוגעים בקירותיו ובצמרות העצים הגדלים בו, והנה אנחנו מתרוממים, הטייס פונה לאתרים נוספים: עמק היונים ועמק הוורדים. משם המשכנו למצודת אוסיצ'אר, הזוהרת באופן מופלא כשקרני השמש מלטפות אותה. שטנו מעל כפרים, שדות, תצורות הטבע היפהפיות. התבוננו בסלעים המפוסלים וצילמנו ללא הפסק את המראות. מדי פעם מישהו הפנה את תשומת ליבנו ל"שריון של צב" או ל"דבשת של גמל" המבצבצת בדמיון מתוך הסלע. 
לינה באזור נבשהיר
 
קפדוקיה, טורקיה
מערות בסלעי קפדוקיה   (צילום: vkph)
נוחתים אל הקרקע, אל הטיול הבא בקפדוקיה

הכדור הפורח גלש לקרקע ללא טלטלות, בבת אחת כולם פצחו בדיבור מתרגש, "ראית את הקוליבריום?", "צילמתי את הנוף עם כל הכדורים", "בכלל לא היה מפחיד", ממש כמו ילדים צוהלים. לאחר שההמולה נרגעה, הזמינו אותנו לשתות שמפניה ולקבל תעודה, אותה ננצור לעד כעדות וזיכרון לחוויה הייחודית שזה עתה עברנו.

והדבר הכי טוב בכל הסיפור הוא, שלאחר ששבנו למלון ואכלנו ארוחת בוקר, המשכנו לטייל בשקיקה בנופים הקסומים שזה עתה ראינו מלמעלה, ברגל וברכב.
 
קפדוקיה, טורקיה
מקומות לינה קסומים בין המערות בסלעי קפדוקיה   (צילום: Chengdongshang)
 


בתי מלון מיוחדים ומומלצים בקפדוקיה

מלון איגל קייב אין (Eagle Cave Inn), השוכן באחוזה בת 300 שנה, ממוקם בעיירה אורטהיסאר (Ortahisar) במחוז נבשהיר (Nevşehir) בקפדוקיה. חדרי האבן האותנטיים נעימים ונקיים, המרפסות מציעות נוף נהדר, ארוחת הבוקר מגוונת ועשירה והצוות אדיב ונכון לעזור. המלון מציע חניה חינם.

מלון זארה קייב (Zara Cave Hotel) ממוקם בעיירה גרמה (Göreme) אשר בלב קפדוקיה, במבנה מלא אווירה. החדרים גדולים, נקיים וממוזגים, לחלקם מרפסת הפונה לנוף וחלקם מתאימים גם למשפחות. מהמרפסת המשותפת ניתן להשקיף על הכדורים הפורחים הממלאים את שמי קפדוקיה.
 
מלון מומלץ בקפדוקיה, טורקיה
מלון איגל קייב אין בעיירה אורטהיסאר בקפדוקיה

המלצה על מלון בקפדוקיה, טורקיה

מלון זארה קייב - תצפית על הכדורים הפורחים בשמי קפדוקיה


 

מידע נוסף

כתבות נוספות


תמירה צדקיהו-חסון אודות הכותבת
תמירה צדקיהו-חסון ז"ל, הייתה בעלת תואר ראשון בהיסטוריה ובמזרחנות ותואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית. במשך שנים הייתה גם מדריכת טיולים במקביל לעבודתה, וכתבה רבות על טיוליה, בעיקר לאתר ומגזין GoTravel ולמגזין טבע הדברים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר