הזמנות לחופשה שלך

בכדור פורח מעל נופי בראשית בקפדוקיה
כתבה וצילמה: תמירה צדקיהו חסון 


ארבע לפנות בוקר. עוד טרם הפציעו קרניים ​ראשונות, מתעורר אזור נבשהיר, במחוז מרכז אנטוליה, לחיים. מיניבוסים, טנדרים ורכבים פרטיים, מגיעים לבתי המלון. קבוצות של אנשים מרוגשים נבלעות ברכבים וכולם נוסעים ליהנות מגולת הכותרת של הטיול בטורקיה: ריחוף בכדור פורח מעל קפדוקיה.


טורקיה, ריחוף בכדור פורח מעל קפדוקיה
ריחוף בכדור פורח - גולת הכותרת של הטיול
 
נבשהיר (B), נקודת היציאה לטיסה בכדור פורח בקפדוקיה. נסיעה של כ- 8 שעות מאנטליה (A)


 ברירת מחדל
 
החוויה מתחילה בקפדוקיה
אנחנו מגיעים לשדה פתוח ומיד מזמינים אותנו להתכבד בקפה חם ועוגיות. ההתרגשות רבה. כמה אנשים כבר פורקים את הכדור הפורח מהטנדר. הסל, שנראה גדול בהרבה ממה שדמיינתי לעצמי, מונח על האדמה. הכדור נפרש על האדמה, רעש המבער מושך אותנו ואנחנו מתקרבים וצופים בכדור מקבל את צורתו. הפעילות בשיאה, הטייס מבעיר, עוזריו מושכים בחוטים, ואנחנו שואלים זה את זה שאלות שאין לנו עליהן תשובות. אחת המטיילות פולטת לפתע: "הבאת את ברכת הדרך?", אנחנו פורצים בצחוק משחרר ועולים לסל.

קריאות התפעלות הן תגובה שמוכרת לי כל כך, ממקומות בהם טיילתי כתיירת וכמדריכת טיולים. אך בקפדוקיה המראות כל כך שונים, כל כך מפתיעים ולא צפויים, שגם קריאות ההתפעלות, ההתלהבות ופרצי הצחוק הנלווים, יוצרים חוויה חד פעמית. אנחנו קוראים קריאות שמחה למראה מפל נופל, נחל שוצף, ארמון מפואר, בית יפה. קוראים בהתלהבות ומצלמים. 

אזור זה שברמת אנטוליה, נחשב לאחד המקומות האידיאליים בעולם לטיסה בכדור פורח. לנו, התיירים, מובטח אם כן ביקור הן מתחת לפני השטח - בערים התת קרקעיות, הן מעל פני השטח, והן מבט ממעוף הציפור.
 
טורקיה, קפדוקיה, מערות ומסגדים חצובים בסלע  טורקיה, קפדוקיה, כנסיות ומסגדים חצובים בסלע הטוף
מסגד וכנסיות חצובות באבן הטוף
 
קפדוקיה - מקום לחזור אליו
הוזמנתי לטיול בן חמישה ימים, שאורגן על ידי חברת ה"שטיח המעופף". למרות שאין טיסות ישירות מישראל לקפדוקיה, למרות שהנסיעה מאנטליה נמשכת כ- 8 שעות ולמרות, ואולי דווקא, משום שקפדוקיה אינה חדשה עבורי, לא היססתי לרגע. זה מסוג המקומות שגם 'נוסעת מתמידה' שכמותי לא מוכנה להפסיד.
 
באזור קפדוקיה חברו יחדיו והשתלבו תופעות טבע שיצרו, במשך מיליוני שנים, את המראות עוצרי הנשימה הללו. בקונצרט הקפדוקי השתתפו הרי געש שהתפרצו, אפר וולקאני שהורבד, רוחות, מים וסחף, ויצרו מקום שאין שני לו בעולם. לבסוף השתלבו גם תושבי המקום, שניצלו את התנאים הגיאולוגיים של עמודי הפיות וחפרו בטוף הרך ערים תת קרקעיות, מנזרים וכנסיות בראשית תקופת הנצרות, ובתי מגורים שמשמשים עד עצם היום הזה.
טורקיה, קפדוקיה, עמודי הפיות
עמודי הפיות - יצירת האמנות שפיסל הטבע
 
טורקיה, קפדוקיה, בתים חצובים בסלע הטוף
חיים בדירה חצובה בסלע

 ממריאים לשמי קפדוקיה
התמקמנו בסל המחולק תאים תאים, שבכל אחד מהם חמישה אנשים - 25 בסך הכל. בתא המרכזי נמצא הטייס, לידו מיכלי הגז ובידו המבער. אנחנו נתונים לחלוטין בידיו המקצועיות ונתונים לחסדי הרוח.

אחד המראות היפים בשעה מוקדמת זו, הם יתר הכדורים הפורחים שהחלו לצוץ מאחורי כל גבעה. קילומטרים רבים של נוף משובץ בכדורים שמתחילים להתרומם אל על. מאוחר יותר ספרנו מעל לעשרים כדורים פורחים שריחפו בנחת לצדנו, מלפנינו, מאחורינו ומתחתינו. המראה היה מרהיב.
כתבה על קפדוקיה - ארץ האגדות
 
הכדורים הפורחים בשמי קפדוקיה, טורקיה
הכדורים הפורחים בשמי קפדוקיה

המסלול האווירי 
אנחנו גולשים אל תוך קניון, ממש נוגעים בקירותיו ובצמרות העצים הגדלים בו, והנה אנחנו מתרוממים, הטייס פונה לאתרים נוספים: עמק היונים ועמק הוורדים. משם המשכנו למצודת אוסיצ'אר, הזוהרת באופן מופלא כשקרני השמש מלטפות אותה. שטנו מעל כפרים, שדות, תצורות הטבע היפהפיות. התבוננו בסלעים המפוסלים וצילמנו ללא הפסק את המראות. מדי פעם מישהו הפנה את תשומת לבנו ל'שריון של צב' או ל'דבשת של גמל' המבצבצת בדמיון מתוך הסלע. 
לינה בנבשהיר
 
טורקיה, קפדוקיה, מצודת אוסיצ'אר, כדור פורח
מצודת אוסיצ'אר (ברקע) משקיפה על כל האזור


 נוחתים אל הקרקע, אל הטיול הבא בקפדוקיה
 הכדור הפורח גלש לקרקע ללא טלטלות, בבת אחת כולם פצחו בדיבור מתרגש, "ראית את הקוליבריום?", "צילמתי את הנוף עם כל הכדורים", "בכלל לא היה מפחיד", ממש כמו ילדים צוהלים. לאחר שההמולה נרגעה,  הזמינו אותנו לשתות שמפניה ולקבל תעודה, אותה ננצור לעד כעדות וזיכרון לחוויה הייחודית שזה עתה עברנו.

והדבר הכי טוב בכל הסיפור הוא, שלאחר ששבנו למלון ואכלנו ארוחת בוקר, המשכנו לטייל בשקיקה בנופים הקסומים שזה עתה ראינו מלמעלה, ברגל וברכב.
 
טורקיה, קפדוקיה, עמודי הפיות
 מבעד לחור המנעול - עמודי הפיות, קפדוקיה

תמירה צדקיהו-חסון אודות הכותבת
תמירה צדקיהו-חסון, בעלת תואר ראשון בהיסטוריה ובמזרחנות ותואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית. במשך שנים שילבה הדרכת טיולים עם עבודתה, וכיום מעדיפה לטייל באופן פרטי ולכתוב. כותבת באתר ומגזין GoTravel ובמגזין טבע הדברים.מספר צפיות: 12936
69810
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
בעקבות המילים והצלילים
שמעון פרנס, נועם גילאור וחברים
כן, רוצה פרטים נוספים!