כרתים - תאוות בשרים במחוז חאניה
מאת: תמירה צדקיהו חסון


בערב הראשון שלנו בכרתים יצאנו לנמל של חאניה, העיר השנייה בגודלה באי. עשרות אנשים טיילו אנה ואנה כמנהג היוונים היוצאים ל"וולטה" – שיטוט ערב. הנמל עמוס במסעדות דגים, גם בשוק המקורה בחאניה, מבנה מרשים משנת 1911 וחוויה בפני עצמה, יש שפע של דגים מסוגים שונים. אולם בני כרתים הם אנשי בשר ולא דגים, ובמסעדות שאינן מיועדות לתיירים לא מגישים דגים.


מחוז חאניה מצטיין בהרים גבוהים, בגיאיות עמוקים וערוצים, ובחופי ים צלולים ויפים. בכתבה זו שזור האוכל של כרתים, חלק בלתי נפרד מכל טיול ובוודאי טיול ביוון.

מלון מומלץ בכפר חורה ספקיון, דרום כרתים
חלון-חלום לים התיכון, שלווה של בוקר במרפסת החדר במלון ליוויקון ביי דה סי בכפר חורה ספקיון
(צילום: Livikon by the Sea


יעדים בכתבה זו: חאניה (A), הכפר אומאלוס (B), קניון סאמריה (C), אגיה רומלי (D),
 חורה ספקיון (E), סויה (F).
בתי מלון מומלצים: מלון סאמריה (G), מלון הספא והסוויטות אסטריון (H), מלון ליוויקון ביי דה סי (I), כפר הנופש פיילוט ביץ' (J) 


בלקןבכל מסעדה בכרתים יש אמא במטבח

בקצה השוק של חאניה, ליד שתי פתיליות וסירי ענק, עומד איש ומבשל מרק. לא מרק ירקות וגם לא דגים, הוא מבשל לעובדי השוק את מה שהם אוהבים, מרק כבש. שלמה, האיש שלצידי בחיים ובמצלמה, לא יכול היה לעמוד בפיתוי, הצבע האדום המבעבע, הריח העולה מהסיר, גרם לו לחזור לשוק בשעת הצהריים, להתענג על המרק ולהגיד את משפט המחץ הכריתי "כמו של אימא שלי".
 
טוב, אימא של שלמה לא הכינה מרק כבש, בטח לא בשנות המלחמה בעוצר על ירושלים, גם לא בשנות הצנע, אבל זה בדיוק המשפט שכל כריתי העוסק במזון אומר: "זה מתכון של אימא שלי", או "זה אימא שלי הכינה". מתברר שלרוב המסעדנים המצליחים בכרתים, יש אימא במטבח!

כתבות נוספות על יוון
 
אוכל בכרתים, חאניה
דגים לתיירים וכבש לאנשי כרתים (צילום: שלמה צדקיהו)

כרתים, חאניה
גגות העיר העתיקה של חאניה, ערבוב סגנונות בנייה (צילום: כרמית וייס)
 

אוכל של רועים

בדרכנו לעיר חאניה, עצרנו באחד החופים, לשתות ולאכול משהו קטן. ביקשנו משהו קל, אופייני לכרתים, וקיבלנו את המאכל שליווה אותנו בכל ארוחה, וממשיך להיות הדבר האהוב על נכדינו, שכבר יודעים את שמו: דאקוס.
 
אבל לא רק אכלנו ושתינו, אלא גם שמענו את הסיפור על ה"אוכל של הרועים". רועי הצאן נהגו לצאת להרים לתקופות ארוכות, נשותיהם הכינו להם פרוסות צנימים, כדי שהלחם לא יתקלקל. על הצנימים היו הרועים מרסקים עגבנייה, מעליה גבינת פטה (שיכולה להיות ישנה), מעט אורגנו או עשב תיבול אחר שקטפו בהרים, ומעל הכל שמן זית.
 
אנחנו משתמשים בחצאי לחמניות עגולות, ואופים בתנור. קל, מפתיע וטעים. יש גם בדיחה שאותה לא סיפרנו לנכדים: כשהיו לרועים זיתים, הם כינו את הדאקוס "ציצים". נו, גברים לבד על ההרים.

 
כרתים, חאניה
דאקוס, האוכל של הרועים ושלנו (צילום:  שלמה צדקיהו)
 

בורקס עם דבש בטברנה

בנמל חאניה בחרנו במסעדה שרוב יושביה היו מקומיים, טברנה אפוסטוליס (Apostolis Tavern). הבעלים, האדון אפוסטוליס, מזכיר את דמותו של זורבה היווני, עם עיניו הצוחקות, פניו הצרובים משמש ושפמו המרשים. את המסעדה שהקים לפני 25 שנים, מנהלת עתה בתו, והוא נהנה לשבת בה ולפטפט עם אורחיו.
 
בכרתים התמסרנו כליל להמלצות המקומיים. כבר בערב הראשון, דחינו את התפריט שהוגש וביקשנו שיחליטו עבורנו. המנה האחרונה גרמה לנו להפתעה גדולה 
 בורקס מלוח עם גבינת מיזיתרה (Mizithra) מתוקה, המוגש עם דבש! המעדן הכרתי הזה, קאליצוניה (Cretan Kalitsounia), ליווה אותנו לכל אורך הדרך, בארוחות הצהריים והערב. גם הקאליצוניה קיבל את הגרסה העצלנית הביתית שלנו  במקום להכין בצק, אני משתמשת במלאווח, באין גבינה כרתית, ריקוטה בהחלט מצוינת, וההפתעה בשילוב של המלוח והמתוק מחזירה את הטעם של כרתים.
 
כרתים, חאניה
קליצוניה בדבש, מעדן כרתי שאימצנו אל חיקנו (צילום:  שלמה צדקיהו)
 

חאניה – יופי יווני, ונציאני וטורקי

העיר חאניה (Chania), הנמצאת בצפון מערב האי כרתים, היא בירת מחוז חאניה, אחד מארבעה מחוזות האי כרתים – מחוז רתימנו, במרכז-מערב, מחוז הרקליון, במרכז-מזרח, ומחוז לסיתי, במזרח. העיר הצליחה לשמור על אופייה ויופייה ההיסטורי מהתקופה הוונציאנית והתקופה העות'מאנית. כנסיות לצד מסגדים, סמטאות צרות,ובתים עם מרפסות מהתקופה העות'מנית.
 
בנמל של חאניה שוחזרו מבנים רבים, לכל אורכו טברנות ובתי קפה, המוציאים שולחנות וכסאות עץ אל הטיילת, ההומה אדם ביום ובעיקר לעת ערב. ממול שובר גלים וניציאני, הבנוי אבנים גדולות, ומגדלור מהמאה ה-16, מקשט את קצהו. במספנות הצי הווניציאני שבנמל, שוכן מוזיאון 
הספינה המינואית , מוזיאון קטן ומעניין.
 
המבצר הוונציאני, המשקיף על העיר העתיקה של חאניה, נבנה ב-1629, שנים מועטות לפני הכיבוש העותמאני שהחל ב-1645. המבצר, שעליו עדיין ניתן להבחין באריה המכונף, סמל ונציה, נועד להגן על הנמל. שמו של המבצר, פירקאס (Firkas), הוא שם טורקי, ומשמעותו "דיוויזיה צבאית". במבצר יש תיאטרון למופעי קיץ.

בתי מלון בעיר חאניה
 
כרתים, חאניה
נמל חאניה, בתים בסגנון ונציאני (צילום: כרמית וייס)
 

מה עושה אליהו הנביא בחאניה?

מטיילים המגיעים לחאניה, כדאי שיגיעו לגבעת אליהו הנביא (Profitis Elias) שבמערב העיר, הקרויה כך על שם כנסייה קטנה באותו שם. היא ממוקמת במקום גבוה, הצופה אל העיר ואל ההרים הלבנים, בפארק יפה ורחב ידיים, המושך אליו לעת ערב משפחות עם ילדים, זוגות ומטיילים. הגבעה נמצאת במרחק 4.5 ק"מ ממרכז העיר, והנסיעה אליה היא הזדמנות לראות את הבתים החדשים יותר של חאניה, שנבנו במאה ה-19.
 
הגבעה הייתה מקום מרכזי בבמרד נגד השלטון העות'מאני, ואבן דרך בהפיכתה של כרתים לרפובליקה. בשנת 1897 התכנסו כמאה מהפכנים, נחושים להביא לאיחוד של כרתים עם יוון. הסיפור של ספירוס קיילס (Spiros Kagiales), שפסלו עצום הממדים בולט על הגבעה, הוא סיפור גבורה. דגל יוון שהונף, הופל פעמיים על ידי המעצמות, קיילס סיכן את חייו והניף את הדגל בידיו שוב ושוב והפך לגיבור לאומי.

על הגבעה נמצא גם קברו של אלפתריוס וניזלוס, יליד כרתים ופוליטיקאי רב השפעה, שדגל באיחוד כרתים עם יוון והיה מדינאי רב פעלים, ממנהיגי ההתקוממות של שנת 1897. הוא בחר במקום, שהיה לא רחוק מביתו, כמקום קבורתו, ולידו קבור בנו סופוקלס, מדינאי אף הוא.
 
בחאניה יש מוזיאון ארכיאולוגי קטן ומקסים, וומומלץ מאוד לבקר ברובע היהודי ובבית הכנסת "עץ חיים". בית הכנסת הקטן הוא היחיד שנותר באי כרתים כולו, ומקיימות בו תפילות בסופי שבוע ובחגים, ולעיתים גם חתונות.
עוד על בית הכנסת בחאניה בכתבה טיול בעקבות אנשי כרתים
 
כרתים, חאניה
פסלו של ספירוס קיילס על גבעת אליהו הנביא (צילום:  שלמה צדקיהו)


בתי מלון מומלצים בעיר חאניה ובקרבתה

למעדיפים את חיי הלילה של העיר, נמליץ על מלון סאמריה (Samaria Hotel), הממוקם בקרבת העיר העתיקה, הכיכר המרכזית והנמל של חאניה. זהו מלון 4 כוכבים, חדש ונקי, המציע מסעדה, בריכה, חניה, חדרים וסוויטות.

מלון הספא והסוויטות אסטריון  (Asterion Suites & Spa - Designed for Adults) הוא מלון ברמת 5 כוכבים למבוגרים בלבד, הממוקם על חוף הים מערבית לחאניה. הוא מציע בריכה, מסעדה, בר, ספא מפנק, חדרים זוגיים וסוויטות משגעות, שלחלק מהן בריכה צמודה. מלון ברמה גבוהה מאוד וכך גם השירות.

מלון מומלץ בחאניה, כרתים
מלון סאמריה בעיר חאניה, למעדיפים את חיי הלילה של העיר

מלון בכרתים למבוגרים בלבד, אזור חאניה
מלון הספא והסוויטות אסטריון – מלון 5 כוכבים מפנק למבוגרים בלבד
הקניונים של כרתים

נראה שאין תייר המגיע לכרתים, שלא שמע על קניון סאמריה (Samariá), הנמצא כ-40 ק"מ דרומית לחאניה. בל נטעה, בקניון הזה אין חנויות מותג, וגם לא מקדונלדס (אגב, בכרתים אין מקדונלדס!), זה קניון הנמצא בדרום-מערב כרתים, בין ההרים הלבנים (Lefká Óri) והר וולאקיס (Mt. Volakias), באזור ספקיה (Sfakia).
 
כאן, בהרי הגיר של האי ההררי, חרצו הנחלים עשרות קניונים. בהיסטוריה של האי, בתקופות מלחמה, היה לקניונים מקום חשוב 
– הם אפשרו לאנשי כרתים להסתתר להתארגן לתקיפות. היום הם אתר מועדף על מטיילים.
 
המסלולים ברוב הקניונים מיועדים למטיבי לכת, אך יש גם קניונים קצרים יותר המתאימים לאנשים מהישוב. ויש עוד דרך לחוות את המראה מלא ההוד: לנסוע! כבישים אחדים נסללו בתוך חלק מהקניונים, נסיעה לאורכם, בין עצים גבוהים, לאורך ערוצי נחלים, לא הותירה אותנו אדישים. כך, מוכנים להסתכן, עצרנו מדי פעם את המכונית ויצאנו להתפעל מהנוף.
כתבה על קניון סאמריה

 
כרתים, חאניה
הכביש המתפתל בקניון תריסו Therisso, אחד מיני רבים בכרתים (צילום:  שלמה צדקיהו)
 

קניון סאמריה למטיבי לכת ול"קצת פחות"

קניון סאמריה הוא הקניון המפורסם ביותר בין הקניונים של כרתים. רוב התיירים המבקרים בכרתים, אם לא טיילו בו, הרי ששמעו עליו. אורכו של המסלול המלא בקניון הוא 16 ק"מ. בקיץ מבקרים בקניון בין 1000 ל-3000 מטיילים ביום. רוב המטיילים בקניון סאמריה מגיעים לנקודת ההתחלה הגבוהה, בחילוסקלו (Xylóskalo), הנמצאת בגובה 1,127 מטר מעל פני הים. משם הם צועדים ברגל לקצהו הנמוך של הקניון, בסמוף לכפר הקטן אגיה רומלי (Agia Roumeli) שלחוף הים הלובי. לאגיה רומלי ניתן להגיע רק דרך הקניון (ברגל) או דרך הים (במעבורת). מכאן עולים על אחת משתי מעבורות, ויורדים בעיירה חורה ספקיון (Chora Sfakion) או בכפר סֻויה (Sougia), כדי לקחת אוטובוס או מונית שתחזיר אותם לנקודת ההתחלה.
לוח זמנים של המעבורת

בתי מלון בעיירה חורה ספקיון | בתי מלום בכפר סויה
 
כרתים, קניון סאמריה, קרי קרי
קרי קרי, עז כרתים הידידותית למטיילים (צילום: כרמית וייס)
 

טיול בחלקו העליון של קניון סאמריה

אנחנו החלטנו לפצל את חווית הטיול בקנין סאמריה לשניים, ולא ללכת את כל אורכו, וזו גם המלצתי לתיירים שאינם מטיבי לכת או שמבקשים "רק טעימה"  אל תוותרו!
 
בבוקר יצאנו מחאניה לכוון רמת אומאלוס (Omalos), אל הכניסה לקניון בחילוסקלו. פירוש השם הוא "מדרגות עץ". אמנם כיום הירידה היא על שביל אבן, אך השם נשאר מהתקופה בה תושבים מקומיים בנו מדרגות מעץ. הירידה התלולה הופכת עד מהרה להליכה בטבע הפראי, בין צוקים נישאים. הקניון עשיר במיוחד בחי ובצומח, שחלק ממנו אנדמי לאזור. את עז הבר הכרתית, המכונה קרי קרי (kri-kri), ניתן לפגוש לאורך המסלול והיא אינה פוחדת מהמטיילים ומתקרבת לחפש שאריות מזון. לאחר כשני קילומטרים, חזרנו בעלייה לנקודת ההתחלה.

 
קניון סאמריה, כרתים
תחילת הירידה לקניון סאמריה, לטעום מהיופי (צילום: כרמית וייס)
 

סיום טעים לטיול בחלקו העליון של קניון סמריה

לאחר טיול של כשעה בחלקו העליון של הקניון, חזרנו לנקודת ההתחלה. נסיעה של עשר דקות הובילה אותנו אל מלון ניאוס אומאלוס (Neos Omalos), שבו לא חייבים ללון כדי לאכול טוב, אם כי למי שמבקש לטייל בטבע, זה המקום האידיאלי. המלון, שנפתח כבר בשנת 1954, פתוח כל השנה ומשמש נקודת מוצא מצוינת למטיילים באזור. הוא מנוהל על ידי נכדיו של מקים המלון, ששימש כבית קפה ומכולת זעירה לסוללי הכביש בין לאקי לאומאלוס. במשך השנים שופץ המקום, ויש בו 26 חדרים נוחים.
 
עם בואנו, המתינה לנו בעלת הבית, והראתה לנו בגאווה את המלון. מרגע שהתיישבנו החלו המאכלים להגיע, בשפע, בטעם, ובמגוון שלא מבייש כל מסעדה מפוארת. גבינות וירקות הונחו לשולחן, ומיד אחריהם מיני מאכלים מבשר כבש, ירקות מבושלים ברוטב, והדובדבן שבקצפת - ממולאים, כולל פרחי קישוא ממולאים. על השולחן הונח קנקן ראקי, וקנקן מים קרים.
 
היתה זו ארוחה כרתית טיפוסית, עם רעננות, ריח, רעות ורוח המשפחה –ארבעת הרי"שים שליוו אותנו לאורך כל הארוחות בטיולינו בכרתים. על האוכל המקומי למדנו דווקא מאנליסה, המדריכה שלנו בכרתים, צעירה ילידת בלגיה, שלפני תשע שנים אימצה את כרתים, וכרתים אימצה אותה. סקרנותה, אהבתה לטיולים לא שגרתיים והסבריה המלומדים על האוכל המקומי, הפכו את חווית שלנו כרתים לעשירה וטעימה.
 
מלון בקניון סמריה
המסעדה של מלון ניאוס אומאלוס  סיום טעים לביקור בחלקו העליון של קניון סמריה

כרתים, חאניה
הממולאים של כרתים, פרחי קישוא לפני שזכו למילוי (צילום: שלמה צדקיהו)
 

טיול בחלקו התחתון של קניון סאמריה – שערי הברזל

מוקדם בבוקר יצאנו מחאניה, בדרכנו אל המקום המפורסם ביותר של קניון סמריה  "שערי הברזל". פנינו אל הכפר חורה ספקיון, לחופי הים הלובי, בדרום-מערב כרתים. אזור ספאקיה הוא אזור הררי, והדרך עוברת בהרים הלבנים, מעל ערוצי נחלים. דרך עוצרת נשימה, שראוי לעצור בה, לנשום את האוויר הצח וליהנות מהמראות. הכפר חורה ספקיון הוא מקום נפלא למחפשי שקט, אך גם כבסיס לטיולים הרריים. כמה מאות תושבים העוסקים בדיג, בגידול כבשים ועיזים, וכמובן גבינות נפלאות.
 
מהמפרץ הציורי של הכפר, יצאנו במעבורת אל עבר הכפר המבודד אגיה רומלי, שאליו ניתן להגיע דרך הליכה בקניון סאמריה או דרך הים. מכאן מתחילים "מקצרי הדרך" לצעוד לעבר שערי הברזל. מיניבוסים מקומיים עומדים לרשות התיירים, לחסוך להם שלושה קילומטרים של צעידה עד פתח הקניון.
 
ההליכה אל שערי הברזל, הייתה נעימה, על גדות הנחל, שגשרי עץ צרים בנויים מעליו, צמחיית נחלים, אבני נחל והרבה מטיילים מכל העולם המברכים אותנו לשלום. "שערי הברזל" – שני צוקים נישאים לגובה 350 מ', שכמעט נפגשים, השרו עלינו תחושה של הדרת כבוד לטבע ולעוצמתו.

כרתים, שערי הברזל, קניון סאמריה
שערי הברזל, רק ארבעה מטר בין קירות הסלע של קניון סאמריה (צילום: כרמית וייס)

 
המעבורת החוזרת אל חורה ספקיון מגיעה מאוחר, ולכן מומלץ להישאר ללינת לילה בכפר. מלון ליוויקון ביי דה סי (Livikon by the Sea) הוא בחירה מצוינת, ממש על החוף, עם חדרים וסוויטות משגעות, שלכולם מרפסת הפונה לים. סביר להניח שהשילוב של הלבן והכחול ישאיר אתכם כאן ללילה נוסף...
 
מלון מומלץ בכפר חורה ספקיון, דרום כרתים
מלון ליוויקון ביי דה סי לחוף הכפר חורה ספקיון, סיום נפלא לביקור בקניון סמריה 
 

הצעות נוספות למקומות לינה בכרתים

באי כרתים היצע עצום של מקומות לינה, וכדי למצוא את מקום הלינה המתאים עבורכם, צריך קודם כל להחליט מה חשוב עבורכם: קרוב לים או אולי דווקא בהרים, מלון המתאים למשפחות או אולי דווקא מלון רומנטי ושקט.

מלון נפלא למשפחות עם ילדים: כפר הנופש פיילוט ביץ' (Pilot Beach Resort) ממוקם במפרץ יפהפה ליד העיירה גיאורגיופוליס (Georgioupolis), בין הרקליון לחאניה. הוא מציע מחירים מיוחדים לילדים, מועדון משחקים, סדנאות יצירה, מגרש משחקים, בריכת ילדים וארוחות ילדים. למלון חוף ים פרטי, מספר בריכות חיצוניות ובריכה פנימית, מרכז ספא ומספר מסעדות. למרות שהוא מתאים למשפחות הוא אינו רועש והמוני, ולכן מתאים גם לזוגות.
 
מלון רומנטי למבוגרים בלבד: כפר הנופש סטלה איילנד Stella Island Luxury Resort & Spa)) הוא ממש "לטוס לכרתים – להרגיש בתאילנד". הוא ממוקם בחרסוניסוס (Hersonissos), 15 ק"מ משדה התעופה של הרקליון. כל החדרים, הווילות והמסעדות בנויים סביב לבריכות בצורת לגונה, חלקם ממש מעל המים ולחלקם בריכה פרטית. המלון מארח מבוגרים בלבד (מעל גיל 15) והוא רומנטי להפליא.

מלון למבוגרים בלבד בכרתים

מלון למשפחות עם ילדים בכרתים
למעלה  כפר הנופש סטלה איילנד למבוגרים בלבד  |  למטה – כפר הנופש פיילוט ביץ' למשפחות עם ילדים

מידע נוסף

השכרת רכב ביוון
לינה בכרתים
בתי מלון בעיר חאניה

כתבות נוספות על כרתים ואיי הים האגאי

טיול בעקבות אנשי כרתים
כרתים: קניון סאמריה – ללכת בגדול
רודוס - אי האהבה, השושנים והשמש
קרפאתוס – יוון למחפשים משהו אחר


* הכותבת הייתה אורחת לשכת התיירות של מחוז חאניה, כרתים.


תמירה צדקיהו-חסון אודות הכותבת
תמירה צדקיהו-חסון ז"ל, הייתה בעלת תואר ראשון בהיסטוריה ובמזרחנות ותואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית. במשך שנים הייתה גם מדריכת טיולים במקביל לעבודתה, וכתבה רבות על טיוליה, בעיקר לאתר ומגזין GoTravel ולמגזין טבע הדברים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר