קניון סאמריה בכרתים – ללכת בגדול...
מאת: כרמית וייס


טיול בקניון סאמריה הוא חלום ישן, שזכה סוף סוף להתגשם. רבות שמעתי על יופיו ועל היותו הקניון הגדול באירופה. על יופיו אין חולק, אך על נושא הגודל נטושה מחלוקת ארוכת שנים, מול כמה "גדולים" אחרים. על עובדה אחת אין ויכוח – קניון סאמריה הוא אכן גדול – במימדיו, בנופיו ובקשיים שהוא מציב בפני הצועדים בו...


אחרי שרגליי צעדו בשבילי קניון סאמריה (Samariá), וליבי החסיר לא מעט פעימות... בחשש שנישאר תקועים ב"סוף העולם", אנסה להביא לכם כאן את תיאור המסלול והלוגיסטיקה המעט מורכבת הכרוכה בתכנון שלו.

קניון סאמריה, כרתים
קניון סאמריה, הקניון היפה ביותר בכרתים ואחד המרשימים באירופה כולה  (צילום: כרמית וייס)

אז מי באמת הגדול ביותר?

במערב האי כרתים, בליבו של מחוז חאניה (Chania), מתנשא רכס ההרים הלבנים (Lefká Óri), הרי אבן גיר, שפסגותיהם מגיעות לגובה 2,453 מטר. אותן פסגות, המכוסות לבן בחורף, ובוהקות בלובן אבן הגיר בקיץ, העניקו לרכס את שמו. את אבן הגיר חורצים לא פחות מ- 50 קניונים, שרובם נשפכים אל הים הלובי בדרום, שם הרכס נופל בתלילות אל הים. הגדול והמפורסם שבהם הוא  קניון סאמריה, ועל כך שהוא הגדול והמרשים באי כרתים, אין כל ויכוח.
 
אז על מה הויכוח ואיך בכלל מגדירים גודל? אם האורך קובע... קניון ורדון (Verdon) בצרפת הוא הארוך באירופה, עם 25 ק"מ, קניון ויקוס (Vikos) בצפון יוון, אורכו 20 ק"מ, וקניון סאמריה אורכו "רק" 13 ק"מ. אם העומק קובע... קניון ויקוס לוקח בגדול, עם 1,600 מטר במקום העמוק ביותר, ושני הטוענים האחרים לכתר הרבה אחריו עם 600-700 מטר. יש המחשבים גם יחס גובה-רוחב, אך אנו לא נמשיך במתמטיקה, כי אין כל ספק שכל השלושה יפים בגדול, מרשימים בגדול ומאתגרים בגדול את הצועדים בהם.
כתבה על קניון ויקוס

 
קניון סאמריה, כרתים
אתגר לצועדים, קניון סאמריה באזור בו קירותיו הולכים ונסגרים  (צילום: כרמית וייס)
 

בלקן
 

ללכת בגדול, לרדת בגדול

כניסה אחת ויציאה אחת יש לקניון סאמריה, וכאן כבר אין ויכוח – אורכו של המסלול 16 קילומטר, כי יש לצעוד גם 3 ק"מ עד ש"נשפכים" לים. רוב המטיילים צועדים במסלול בירידה, המתחילה בחילוסקלו (Xylóskalo), על רכס אומאלוס (Omalos), לא רחוק מכפר קטן באותו שם, ובגובה 1,230 מ' מעל פני הים. כל אלו גם יסיימו את המסלול בכפר אגיה רומלי (Agia Roumeli), לחופי הים הלובי בדרום כרתים, והרי לנו 1,230 מטר ירידה – משימה לא קלה לברכיים ובכלל.
 
אז היכן הסיבוך? כשמגיעים לסוף המסלול, ברגליים רועדות ממאמץ הירידות התלולות וההליכה על אבנים וסלעים, הדרך היחידה לחזור לציביליזציה היא במעבורת, וזו לא מחכה למתקשים בהליכה. בשעה 17:30* בדיוק מפתיע, היא צופרת צפירה מחרישת אוזניים ומפעילה מנועים. המאחרים יאלצו לעשות את הלילה באגיה רומלי, סוף הדרך וסוף העולם של כרתים.
* יש להתעדכן בשעות ההפלגה המעודכנות


יעדים בכתבה זו: חאניה (A), אומאלוס (B), קניון סאמריה (C), אגיה רומלי (D),  
לוטרו (E), חורה ספאקיון (F), סויה (G), פלאוחורה (H).
בתי מלון קרובים: 
 מלון סאמריה ביי דה סי (I), מלון גליני דירות וסטודיו (J)
 

חאניה – הבסיס לטיול בקניון סאמריה

מספר טיסות יוצאות כל יום מישראל לכרתים, ורובן נוחתות ליד הרקליון (Heraklion) הבירה, שהיא הרבה פחות יפה ונעימה מהעיר חאניה (Chania). נסיעה של שעתיים מערבה, על כביש החוף הנוח והיפה, מביאה אותנו לעיר חאניה באזור ירוק ונעים יותר, וגם קרוב יותר לקניון סאמריה. אם אינכם חובבי "נופש ג'מוסים" (לרבוץ ולזלול...), אין צורך במלון מפואר. דווקא אלו המשפחתיים הקטנים, בקרבת אחד החופים – של חאניה או של הכפרים הסמוכים, הם בעלי קסם ואותנטיות, ויש הרבה כאלו.
בתי מלון במרכז כרתים - אזור הרקליון

את 40 הקילומטר מחאניה לתחילת המסלול בקניון סאמריה, אפשר לעשות בנסיעה של כשעה, ברכב פרטי או באוטובוס. המגיעים ברכב פרטי יצטרכו לחזור לקחת את רכבם, ויש מוניות העושות זאת (תמורת כ- 60 אירו, עד 4 איש). אופציה נוחה יותר היא להשתמש באוטובוסים היוצאים מהתחנה המרכזית של חאניה, אל נקודת ההתחלה ויאספו אתכם באחת מנקודת נחיתת המעבורת (כ-15 אירו הלוך חזור). יש גם סיורים מודרכים, בהם המדריך אחראי לקבוצה אך הצעידה היא בנפרד, והם עולים רק מעט יותר.
 
אם כבר הגעתם לדרום האי, בסיומו של קניון סאמריה, חבל למהר ולחזור צפונה. קחו לכם לפחות לילה אחד ללינה בחלק זה של האי, שהוא הרבה פחות מתוייר. על שתיים מהאופציות הללו אספר בהמשך, אך לא נקדים את המאוחר.

בתי מלון בעיר חאניה  |  כתבה על אזור חאניה
 
 חאניה, כרתים 
חאניה, כרתים
נמל חאניה ותצפית על העיר העתיקה, היפה בערי כרתים  (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בכפר חורה ספקיון, דרום כרתים
סיום נפלא לטיול בקניון סאמריה - מסעדת מלון סאמריה ביי דה סי בכפר חורה ספקיון שבדרום כרתים
(צילום: Samaria by the Sea)
 

רגע לפני שיוצאים לדרך

שמורת סאמריה פתוחה מ-1 במאי עד 15 באוקטובר, בכפוף למזג האוויר. מומלץ בחום לא ללכת במסלול בשיא החום... של חודשי הקיץ, שבנוסף לחום הרב הם גם צפופים במטיילים.
 
אל חילוסקלו בתחילתו של המסלול, מומלץ להגיע מוקדם, לפני השעה 8:30, אז מתחילים האוטובוסים לפרוק את מאות המטיילים, היכולים להגיע בשיא הקיץ לכמה אלפים. שערי השמורה נפתחים בשעה 6:00 וככל שתנצלו את שעות הבוקר הנעימות, תסבלו פחות מהשמש הקופחת (רוב המסלול חשוף לשמש) והחום המעיק. אפשר ללון בכפר אומאלוס הסמוך, בו יש כמה בתי מלון קטנים.
 
בחנות-קפיטריה מומלץ לקנות מפה קטנה של המסלול, בה יש גם ציון של הפרשי הגבהים, שהם פקטור משמעותי בקושי. קחו בחשבון שלא ניתן לקנות אוכל במסלול, שאורכו 6-7 שעות, ואם לא הבאתם איתכם, כאן ההזדמנות האחרונה, כמו גם קרם הגנה, כובע ושאר ציוד חיוני. מים מספיק לקחת בקבוק של ליטר לאדם, שכן לאורך המסלול יש מעיינות לרוב, בהם ניתן למלא אותו.

 
קניון סאמריה, כרתים
הנחל הזורם בקרקעית קניון סאמריה, לצנן את החום הלוהט  (צילום: כרמית וייס)
 
 

מפגש מרגש עם עז כרתים הנדירה

תצפית על הקניון ועל הירידה הקשה המצפה לנו, קניית כרטיס בכניסה לשמורה, ויוצאים לדרך. תחילתו של המסלול בירידה תלולה מאד, אך השביל מסודר ונוח (מומלץ גם למי שאינו יכול לצעוד במסלול כולו). השביל מתפתל בפיתולים חדים, שנראה שלא יגמרו לעולם, ונופי הקניון מבצבצים מבעד לעצים.
 
קול פיכפוך המים מסמל שהגענו לקרקעית הקניון, וחשוב מכך – שהסתיימה הירידה המטורפת. רק 4.5 קילומטר צעדנו עד כאן, אך ירדנו 600 מטר, כמעט מחצית מהירידה כולה. הברכיים מודות לצמד מקלות ההליכה שלא שכחנו להביא, הקרסוליים מודים לנעלי ההליכה הטובות, שמסתכלות בתמיהה מהולה ברחמים על המטיילים בסנדלים ושאר נעליים לא מתאימות.

 
קניון סאמריה, כרתים
הפיתולים בתחילת הירידה לקניון, נראה שלעולם לא יגמרו  (צילום: כרמית וייס)
 
המשכה של הדרך בתוך הקניון, לצד הנחל הזורם בו, שהבאים לכאן בתחילת הקיץ זוכים לראות בו זרימה מרשימה הרבה יותר, אך אנו הגענו לכאן בסתיו. כאן השביל כבר פחות מסודר, ומצריך הרבה דילוגים מאבן לאבן וממדרגה למדרגה.

כאן אנו זוכים גם למפגש הראשון והמרגש עם עז כרתים - קרי קרי (
kri-kri), שהיא אחת ממספר מינים אנדמיים של חי וצומח, שבגינם הוכרז האזור כשמורת טבע. העזים החביבות אינן חוששות להתקרב למטיילים, ובהמשך נבין שהן גם מכירות את הנקודה הטובה ביותר לזכות בה במזון מידי המטיילים.

קניון סאמריה, כרתים
עז כרתים הנדירה שאינה מפחדת מהמטיילים  (צילום: כרמית וייס)
 
 

השער לקניון סאמריה

נקודה זו, בה עוצרים כולם להפסקת חידוש אנרגיה והעיזים מחכות, היא הכפר הנטוש סאמריה, הנמצא ממש באמצע המסלול.  הכפר נעזב בשנת 1962, אז הוכרז האזור כשמורת טבע. כמה בתים נטושים משמשים כיום את רשויות הפארק (אחד מהם אמור להיות מרפאה למטיילים), וכנסייה ביזנטית מהמאה ה-14, הקרויה אוסיה מאריה (Osia Maria), שפירושו "מאריה הקדושה". שמה של הכנסייה, שביוונית עם "בליעת הברות" מתקבל "סאמריה", נתן לכפר ולקניון את שמם.
 
קניון סאמריה, כרתים
גשר לכפר הנטוש סאמריה, במחצית הדרך וכמעט כל הירידה  (צילום: כרמית וייס)
 
קירות הקניון הולכים ומתקרבים זה לזה, עד שבקילומטר ה-13 הם כמעט ונסגרים – רק 4 מטר מפרידים בין שני מצוקי סלע, הניצבים זה מול זה ומתנשאים לגובה 300 מטר. לבאים מדרום זהו השער לקניון, והוא אכן קרוי פורטס (Portes), כלומר: "שער". משום מה השתרש לו הכינוי שערי הברזל (Iron Gates), אם כי הברזל לא ברור מהיכן הגיע אליו. קירות הסלע הזקופים משרים הוד והדר על קטע זה של הקניון, ומצדיקים כל טיפה של זיעה וכל יבלת.
 
מטיילים רבים מגיעים לנקודה מרשימה זו גם מהכפר אגיה רומלי, צעידה של כ-3 ק"מ, בתוואי כמעט מישורי (שירות הסעות יכול לקצר את הדרך, אך לא בטוח שתמיד הוא פועל). כאן כבר רואים לא מעט נעלי עקב, שבוודאי לא תענוג לצעוד בהן על האבנים, הסלעים והחול. מומלץ מאד למי שאינו יכול ללכת במסלול כולו, אך עשו לעצמכם טובה – נעלי ספורט, לפחות, ומספיק מים.

 
קניון סאמריה, כרתים   קניון סאמריה, כרתים
שערי הברזל, קירות סלע ניצבים זה מול זה במרחק של 4 מטר  (צילום: כרמית וייס)
 
 

מעבורת לסוף העולם

כוס מיץ התפוזים באחד משני המזנונים בשער השמורה, היתה שווה כל סנט במחירה המופקע. הימים אמנם ימי ראשית הסתיו, אך זכינו לימים חמים למדי, וגם המים הקרירים של הנחל, בהם טבלנו את כל מה שאפשר, התקשו לצנן את החום.
 
כאן אני חייבת לכם הסבר על פעימות הלב החסרות. כפי שכבר ציינתי, אם לא מתארגנים ללינה בכפר הזעיר אגיה רומלי (Agia Roumeli), יש לסיים את המסלול לפני יציאת המעבורת. בשל עיכוב לא צפוי בהגעה לתחילת המסלול, היינו דחוקים בזמן. אני רוצה להאמין שכל אותם אלו שעקפנו במסלול, אכן התארגנו להישאר, כי לבד מכמה בתי מלון קטנים, טברנות נחמדות וחוף ים מקסים, אין שם כלום. למי שזמנו בידו, זהו גם קסמו של המקום.
לינה בכפר אגיה רומלי
 
בנמל הקטן של אגיה רומלי ממתינות שתי מעבורות, שהגיעו מוקדם יותר והביאו עמן את המבקשים לטייל רק בחלקו הסופי של הקניון. האחת מפליגה מזרחה – אל לוטרו (Loutro) ומשם אל חורה ספאקיון (Chora Sfakion). השניה מפליגה מערבה - אל סויה (Sougia) ומשם אל פלאוחורה (Paleochora).
* יש להתעדכן בשעות ההפלגה המעודכנות

 
קניון סאמריה, כרתים
הכפר אגיה רומלי והמעבורות שלא כדאי לפספס...   (צילום: כרמית וייס)
 
 

חוף הים של דרום כרתים

אם תבחרו לעלות על המעבורת לכפר חורה ספאקיון, אמליץ לכם על מלון סאמריה ביי דה סי (Samaria by the Sea), מלון בוטיק קטן ומקסים, ממש על החוף. הנוף הנשקף מהחדרים והסוויטות, כמו גם מהטרסה עליה סועדים, שווה כל מחיר, והמחיר ממש סביר.
 
מלון מומלץ בכפר חורה ספקיון, דרום כרתים
מלון סאמריה ביי דה סי - עם נוף כזה כנראה שלא תרצו לחזור מכאן...
 
אנו עלינו על המעברת היוצאת מערבה והגענו אל הכפר המקסים סויה (Sougia), על החוף הדרום-מערבי של כרתים. שותפינו לטיול, שלא צעדו בקניון, נפשו על שפת הים ובטברנות שעל החוף. השמש כבר נוטה לשקוע וחבל לעזוב מקום כה קסום. חיפוש לינה קצר העלה בחכתנו את מלון גליני דירות וסטודיו (Galini Studios & Apartments), מלון משפחתי קטן, המתופעל על ידי זוג רומנים צעיר וחביב. בבניין בן שתי קומות, 12 חדרים ודירות קטנות, היכולות להתאים למשפחה. זול, נקי, שקט ומטופח מאד. לכל חדר מקרר, מטבחון קטן, מרפסת או יציאה לגינה פרטית.
מלון גליני דירות וסטודיו
 
הראקי שהוגש לנו בהגיענו, הוגדר על ידי מביני עניין כאיכותי ביותר 
שטעמנו בכרתים, או בשפה "מקצועית": חזק ויורד חלק בגרון. מיץ התפוזים הסחוט שהוגש לנו בבוקר, שהצטרף לארוחת בוקר קטנה שאירגנו לעצמנו בגינה הצמודה לחדר, היה סיום מושלם לטיול בקניון סאמריה, ללא ספק שיאו של הטיול בכרתים.
 
מלון גליני, כרתים
מלון גליני דירות וסטודיו בכפר סויה, לחופי דרום-מערב כרתים  (צילום: כרמית וייס)
 

בתי מלון מומלצים בכרתים

מלון נפלא למשפחות עם ילדים: כפר הנופש פיילוט ביץ' (Pilot Beach Resort) ממוקם במפרץ יפהפה ליד העיירה גיאורגיופוליס (Georgioupolis), בין הרקליון לחאניה. הוא מציע מחירים מיוחדים לילדים, מועדון משחקים, סדנאות יצירה, מגרש משחקים, בריכת ילדים וארוחות ילדים. למלון חוף ים פרטי, מספר בריכות חיצוניות ובריכה פנימית, מרכז ספא ומספר מסעדות. למרות שהוא מתאים למשפחות הוא אינו רועש והמוני, ולכן מתאים גם לזוגות.
 
מלון רומנטי למבוגרים בלבד: כפר הנופש סטלה איילנד Stella Island Luxury Resort & Spa)) הוא ממש "לטוס לכרתים – להרגיש בתאילנד". הוא ממוקם בחרסוניסוס (Hersonissos), 15 ק"מ משדה התעופה של הרקליון. כל החדרים, הווילות והמסעדות בנויים סביב לבריכות בצורת לגונה, חלקם ממש מעל המים ולחלקם בריכה פרטית. המלון מארח מבוגרים בלבד (מעל גיל 15) והוא רומנטי להפליא.

מלון למבוגרים בלבד בכרתים

מלון למשפחות עם ילדים בכרתים
למעלה - כפר הנופש סטלה איילנד למבוגרים בלבד, למטה - כפר הנופש פיילוט ביץ' למשפחות עם ילדים
 

מידע נוסף

השכרת רכב ביוון
לינה בכרתים
בתי מלון בעיר חאניה

כתבות נוספות על כרתים ואיי יוון

כרתים - תאוות בשרים במחוז חאניה
רודוס - אי האהבה, השושנים והשמש
קרפאתוס – יוון למחפשים משהו אחר
האי לפקדה - כל גווני הכחול בטיסה ישירה


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר