קניון ורדון – הגרנד קניון של אירופה
מאת: יעל הרמלין


קניון ורדון הוא הקניון השני בגודלו באירופה, כנראה שגם היפה ביותר, ובוודאי שאחד האהובים ביותר על המטיילים. קרבתו לריביירה הצרפתית וריבוי הכפרים הציוריים בו, בשילוב עם טבע מרהיב ושמור היטב, הופכים אותו ליעד פופולרי לטיול מגוון.


קניון ורדון נחשב לאחד הקניונים המרשימים ביותר בעולם, בשורה אחת עם הגרנד קניון שבאריזונה, והוא טומן בחובו טבע פראי ועוצמתי, המוקף בקירות סלעי גיר ודולומיט ונחצה על ידי נהר של מי טורקיז. בכתבה זו אחלוק עמכם את חוויית הטיול בו, אספר על האטרקציות המרכזיות, על נקודות התצפית והכפרים שכדאי לבקר בדרך.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מבלים על נהר ורדון עם סירות פדלים, קיאקים ועוד (צילום: Thierry Llansades)
קניון ורדון נפרש לאורך 25 ק"מ (צילום: Jeremy Bezanger)
העומק המרבי של הקניון הוא כ- 700 מ' ורוחבו משתנה בין 6 ל- 100 מ' (צילום: AD 04)
קניון ורדון נפתח לאגם סנט קרואה (צילום: Michael Kroul)
מסדרון סמסון מנקודת התצפית פוי סובלים (צילום: Leon Dolman)
אגם סנט קרואה (צילום: dignelesbainstourisme)
הכפר סנט קרואה על גדת האגם בעל אותו השם (צילום: Tiomax80)
הכפר מוסטיה סנט מרי (צילום: ManonCé)
נהר ורדון אידיאלי לספורט ימי, בעיקר קיאקים ורפטינג (צילום: Jeremy Bezanger)


מפת המקומות המתוארים בכתבה: 
* לאורך קניון ורדון – הכפרים קסטלן, לה מלין, מ
וסטיה סנט מרי , אנטרבו, רוגון, קינסון, אייגין
אגם סנט קרואה וגשר פונט דה ל'ארטובי
העיר גראס והעיר קאן, לחופי הריביירה הצרפתית
(להגדלה לחצו על הפינה העליונה)


 ברירת מחדלקניון ורדון – בין פרובנס לריביירה

נדמה כאילו קניון ורדון (Gorges du Verdon) בחר לפלס לו דרך באזור היפה ביותר בצרפת. הוא משתרע קרוב לריביירה הצרפתית, בדרום-מזרח צרפת, כ- 30 ק"מ צפונית למחוז ואר (Var), וכחלקו הדרומי של מחוז אוט-פרובנס (Haute Provence "פרובנס עילית", בתרגום חופשי.

הכפר הקטן
 קסטלן (Castellane) מהווה את שער הכניסה לקניון, בו ניתן למצוא חבילות ספורט ימי אתגרי, קיאקים ורפטינג. משם הקניון ממשיך מערבה ומסתיים כאשר נהר ורדון הגועש, שחוצה אותו, נשפך אל תוך האגם המלאכותי סנט קרואה (Lac de Sainte-Croix).
בתי מלון בכפר קסטלן  | בתי מלון סביב אגם סנט קרואה

אזור זה בצרפת מאופיין במזג אוויר ים-תיכוני נוח ונעים, ובחודשי הקיץ החמים המטיילים נוהרים אליו. אז הופך הקניון להיות שוקק חיים וגדוש מטיילים. אפשר ליהנות מהטיול בו גם בסתיו ובאביב, עם היתרון של מיעוט תיירים.
 
קניון ורדון, צרפת
בקניון ורדון יש מגוון מסלולי טיול, חלקם רטובים ביותר (צילום: יעל הרמלין)


מלון מומלץ בכפר קסטלן (בכניסה לקניון ורדון)

במיקום מצוין לטיולי כוכב באזור, במרכז הכפר קסטלן, נמצא מלון נובל דו קומרס (Nouvel Hôtel du Commerce), מלון 3 כוכבים עם אווירה חמימה וביתית. במלון חדרים וסוויטות בסגנון פרובאנס מסורתי (אבל משופצים ברמה גבוהה) שבכולם פינת קפה ותה. ארוחת בוקר מפנקת כוללת מגוון מוצרים מקומיים ומוצרים תוצרת בית, ובימים יפים ניתן לסעוד ליד הבריכה המחוממת (מאמצע מאי עד ספטמבר).

מלון מומלץ ליד קניון ורדון, פרובאנס  מלון מומלץ ליד קניון ורדון, פרובאנס
מלון מומלץ ליד קניון ורדון, פרובאנס  מלון מומלץ ליד קניון ורדון, פרובאנס
מלון נובל דו קומרס
  מלון משפחתי במיקום מצוין לטיולים באזור קניון ורדון


איך נולד הקניון?

שורשי סיפורנו מגיעים לתקופות פרה-היסטוריות, כשדינוזאורים הילכו בהן על פני האדמה. לפני כ- 250 מיליון שנה, היה אזור זה מכוסה בים גדול, שהתייבש והשאיר אחריו שכבות עבות של משקעי גיר שונים.

לאחר מכן האזור שב והתכסה במים. המים קפאו והפכו לקרחוני ענק שהפשרתם, כמה מיליוני שנים מאוחר יותר, שחררה החוצה עוצמה מתפרצת של נהר שוצף, בלתי ניתן לעצירה.
במשך אלפי שנים שחק הנהר את אבן הגיר, ובמקביל לפעילות גאולוגית שמשכה את פני השטח בכיוון המנוגד, הוא התחפר ויצר את הקניון, כפי שאנחנו מכירים היום.

עומקו המרבי של הקניון הוא כ- 700 מ' ואורכו 25 ק"מ. רוחבו משתנה בין 6 מ' ל- 100 מ'. קירותיו עשויים
סלעי גיר ודולומיט וכתוצאה מפעילות טקטונית חזקה, רוב השכבות הגאולוגיות חשופות ומאונכות, עובדה המהווה גורם משיכה אל המקום. הנהר הזורם בו, רגוע יותר היום, מאופיין בצבע טורקיז מהפנט, לא מסגיר מאום על מעלליו מלפני מיליוני שנים...
בתי מלון באזור קניון ורדון

קניון ורדון, צרפת
מפתח קניון ורדון באזור הכפר קסטלן (צילום: יעל הרמלין)
 

מגרש המשחקים של קניון ורדון

אמנם מספיק טיול רגלי כדי לשאוף את מלוא היופי שהקניון ניחן בו, אך מדוע להסתפק בזה כאשר ישנן כל כך הרבה אטרקציות מסביב?

זרם נהר ורדון המהיר והפראי, מתאים במיוחד לעיסוק בספורט ימי: קאנו, רפטינג וקיאקים. הרפטינג במקום הינו אתגרי וחלק מהפעילויות מיועדות לאנשים מנוסים בלבד. ניתן לצאת לפעילויות שאורכן החל משעתיים ועד ל- 8 שעות. עבור ילדים החל מגיל 10, מוצעים מסלולים קלים ובטוחים יותר. האגמים הגדולים, אגם
סנט קרואה ואגם קסטלן (Lac de castillon) מותאמים לפעילות נינוחה יותר – שחייה, שייט וגלישת רוח.

למי שמעדיפים להישאר יבשים ישנם מסלולי טיפוס, המוכרים למטפסים מכל רחבי העולם, על מצוקי הגיר האנכיים שמעל הנהר, בגובה של כ- 300 מ'. בחלקו הצפוני של הקניון ישנו מסלול היסטורי המתחקה אחריו מסעו בן שלושת הימים, של חוקר המערות הידוע אדוארד אלפרד מרטל (אדוארד מרטל), בנקיקי הקניון. המסלול מתמשך בין נקודת התצפית פוי סובלים (Point Sublime) לבין הכפר לה מלין (La Maline). כמובן שהקניון אידיאלי גם לטרקים באורכים וברמות שונות. בערוצי הנהר יש כ- 930 מסלולים, שונים, מגוונים ומתאימים לכל.
כתבה על קרנבל ניס והריביירה הצרפתית

קניון ורדון, צרפת
הקירות הצבעוניים של הקניון מספקים מסלולי טיפוס וסנפלינג (צילום: יעל הרמלין) 
 

אתנחתא תרבותית במוזיאון הפרהיסטוריה

בכפר הקהילתי הקטן קינסון (Quinson) נמצא מוזיאון מקסים, שירתק את גם את הגדולים וגם את הצעירים שבחבורה. המוזיאון מציג ממצאים פרהיסטוריים מהאזור החל מתקופת היווצרותו של הקניון ועד לפלישה הרומית. מדובר באחד המוזיאונים הפרהיסטוריים הגדולים באירופה, השוכן במבנה ייחודי שעוצב על ידי האדריכל הבריטי נורמן פוסטר (Norman Robert Foster), כך שישתלב בנוף ועם אופי הכפר שסביבו. בכל שנה בחודש יולי המוזיאון עורך בסופי שבוע נבחרים הפנינג פרהיסטוריה, עם מציגים ומייצגים מיוחדים והמחשות לחיים בעידן הפרהיסטורי.

קניון ורדון, צרפת
בקניון ורדון נמצאו עדויות פרהיסטוריות בנות מיליון שנה (צילום: יעל הרמלין)

הכפרים של ורדון

אחד המאפיינים של אזור קניון ורדון הוא ריבוי כפרים קטנים וקסומים, המאוכלסים על ידי קהילות מקומיות ותיקות. קשה מאוד לבחור מבין מאות הכפרים באילו מהם לעצור ולהשקיע זמן, פשוט משום שרבים מהם יפים ונעימים. יש כמה כפרים שבולטים בייחוד שלהם, ומומלץ לעצור בהם בדרך. הכפר מוסטיה סנט מרי (Moustiers Sainte Marie), הסמוך לאגם סנט קרואה, נמצא בצומת בין קניון ורדון לבין דרך הלבנדר. המקום ידוע ברחבי העולם בזכות כלי החרסינה המעודנים עם העיצובים הייחודיים שמייצרים בו.

בכניסה לכפר, מלון לה קולומבייר (Hôtel Le Colombier), במבנה בסגנון פרובאנס, מציע בריכת שחיה, אמבט עיסוי וחדרים ממוזגים, המשקיפים לנוף פנורמי של העמק או סלעי מוסטייה.
מקומות לינה נוספים בכפר מאוסטייר סנט מארי

מלון מומלץ בפרובאנס ליד קניון וארדון
מלון לה קולומבייר - בריכה ואמבט עיסוי בנוף קסום
 
העיירה אנטרבו (Entrevaux) משמרת את המראה הימי-ביניימי שלה. החומות המקיפות אותה נבנו על ידי המרקיז וובאן (Sébastien Le Prestre, marquis de Vauban), שהיה מהנדס שהגהה את רעיון "חגורת הברזל" של צרפת, והקים סביבה 40 מבצרים שהגנו עליה במשך שנים רבות.
בתי מלון בעיירה אנטרבו

הכפר שלבטח תפגשו בראשית הטיול, או בסופו, הוא קסטלן. כאן כדאי להתעכב ולבקר בקפלת נוטר דאם דו רוק (Notre Dame Du Roc), המשקיפה על הכפר ממרומי הגבעה. הקפלה נבנתה על לאחר שתושבי הכפר ניצלו מכיבוש הסרזינים. לאחר מכן היא נהרסה במהלך מלחמות הדת בין הקתולים לפרוטסטנטים, וכיום היא עומדת איתנה כעדות אילמת לעבר. במקום ניתנים סיורים מודרכים באנגלית, בהזמנה מראש.  
 
קניון ורדון, צרפת
הכפר הקטן סנט קרואה, אחד מבין עשרות המשובצים בקניון ורדון (צילום: יעל הרמלין)
טיול יום ברכב אל קניון ורדון - הצעת הגשה

בקניון מתפתלות דרכי נוף קסומות, ובהחלט שווה להקדיש יום לטיול רכוב ורגוע בהן. המסלול המומלץ מתחיל מעיר הקיט קאן (Cannes), שלחופיה הדרומיים של הריביירה הצרפתית. זוהי למעשה העיר הגדולה הקרובה ביותר ואפשר להופכה לנמל הבית ולצאת ממנה לטיולי כוכב. נוסעים צפונה ובתוך זמן קצר מגיעים לעיר גראס (Grasse) שנחשבת לעיר בשמים היסטורית. מומלץ לעצור כאן ולבקר במרכז המבקרים של אחת מחברות הבשמים הגדולות: פרגונר (Fragonard), גאלימר (Galimard) ומולינאר (Molinard), למשל. חוויה חגיגית וריחנית במיוחד, מובטחת!

לאחר שהתבשמתם והתכוננתם, אתם בשלים להיכנס בשערי קניון ורדון, דרך הכפר הקטן קסטלן. מומלץ בשלב זה להמשיך מעט על כביש
D952, ולעצור בכפר רוגון (Rougon) השוכן בגובה של 950 מ', לתצפית על הקניון. כ-6 ק"מ מרוגון מתחיל כביש נוף המכונה כביש הפסגות (Route Des Cretes), שמספרו D23. הכביש מתפתל לאורך שפתו הצפונית של הקניון ומספק כמה נקודות תצפית נדירות, בגובה של כ- 700 מ'. אפשר להיסחף אחר נופי כביש הפסגות, אך מומלץ לעזוב אותו כשמגיעים לכפר לה פאלוד (La Palud-sur-Verdon) ולפנות לכיוון האגם סנט קרואה (Lac De Sainte Croix).  
בתי מלון בעיר קאן  |  כתבה על טיול אופניים בין כפרי פרובנס

קניון ורדון, צרפת
תצפית מהכפר רוגון על קניון ורדון (צילום: יעל הרמלין)


בילוי באגם וחזרה לקאן

אגם סנט קרואה הוא אגם מלאכותי שנבנה בשנות ה- 70. גובהו של הסכר שסוכר אותו הוא 94 מ'. כאן מיוצרת אנרגיה בהיקף של 142 מיליון קוט"ש, בכל שנה. בחלקו הצפוני של האגם, ניתן לשכור סירות פדלים או פשוט לשכשך רגליים במים, לשתות קוקטייל וליהנות מהאווירה.

את הדרך חזרה מומלץ לעשות דרך כביש נוף אחר, בכדי לתצפת על הקניון מכל הכיוונים. אם תיסעו לכיוון הכפר אייגין (
Aiguines), תתחברו במהרה לכביש נוף בשם קורניש סובלים (Sublime Corniche), המתפתל מעל הקניון ועובר דרך מנהרות חפורות בסלע. לאחר שעוברים את הגשר המרשים פונט דה ל'ארטובי (Pont de l'Artuby), מומלץ לעצור לתצפית עליו.

נהנים מהמשך הדרך עד היציאה מהקניון וממשיכים דרומה לעיר קאן, שם אפשר לקנח את היום במסעדה טובה ובטיול לילי על הטיילת.
 
קניון ורדון, צרפת
שטים על הנהר בסירות פדלים וקיאקים, בסמוך לאגם סנט קרואה (צילום: Jeremy Bezanger)

קניון ורדון, צרפת
גשר פונט דה ל'ארטובי המרשים מעל הקניון (צילום: Melanie Erhard)
 

מלון מומלץ בעיר קאן

אמליץ על מלון פייב סיז (Five Seas Hotel), מלון ברמת 5 כוכבים, הממוקם כמאה מטרים מהחוף ומציע בריכת שחייה על הגג, מסעדה, בר, ספא וחדרים ענקיים. מלון זה הוא ברמה גבוהה מאוד, אך אינו זול. ניתן לחפש בתי מלון נוספים במרכז קאן בהתאם להעדפות שלכם.
 
המלצה על מלון בקאן, צרפת  המלצה על מלון בקאן, צרפת
המלצה על מלון בקאן, צרפת  המלצה על מלון בקאן, צרפת
מלון פייב סיז
  פינוק 5 כוכבים במיקום מנצח cghr eti
 
את ביקורי הראשון בקניון ורדון, לא אשכח לעולם. החוויה הייתה עוצמתית, ההתרגשות רבה, והמילים שצפו ועלו בי נכתבו מייד בפנקס המסע: "השחר מפציע בין קירותיו המרהיבים של קניון ורדון וצובע את הסלעים. מי הנהר שוצפים בצבע ברקת ובשמיים מעל, נשרים פראיים חגים בחיפוש אחר טרף".

אני מקווה שהמפגש שלכם עם הקניון יהיה משמעותי ומרתק באותה מידה.

 

מידע נוסף

השכרת רכב בצרפת
בתי מלון באזור קניון ורדון

כתבות נוספות

אומנות בריביירה הצרפתית
האלפים הצרפתים - בלי סקי
אזור היין של עמק נהר הרון

יעל הרמלין
 
אודות הכותבת
יעל הרמליןמדריכת טיולים ויועצת תכנון מסלולים למטיילים עצמאיים, ילידת צרפת, מומחית לתרבות הצרפתית. טיול חוויתי בארץ מולדתה, בליווי סיפורי עם ואגדות מקומיות, צרפת הכפרית, צרפת ההיסטורית, צרפת התרבותית, אלף גווני הטבע, מפגשים עם תושבים מקומיים – צרפת בעיניים מקומיות. יעדים נוספים: ספרד, פורטוגל, מקסיקו וגואטמלה.
דוא"ל: yaelsonia@gmail.com 
 

יעל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר