יינות שבעמק:
טעימות מעמק הרון בדרום צרפת
מאת: גיא הרן


אזור היין הראשון שקיבל הכרה רשמית בצרפת נמצא בדרום המדינה, נושק לחבל פרובאנס, לא רחוק מהעיר היפהפיה אביניון ורק כמה שעות טיסה מתל אביב.


אם אתם מתכננים חופשה קצרה ורוצים שהיא תהיה יפה, רגועה, טעימה ונעימה (וגם לא יקרה) – זה לחלוטין היעד בשבילכם.

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

הטירה של פין-רוש   (צילום: Château des Fines Roche)
הכפר ז'יגונדס  (צילום: jean-louis Zimmermann)
הכפר ז'יגונדס  (צילום: Maureen Barlin)
הכפר ז'יגונדס  (צילום: jean-louis Zimmermann)
הכרמים של שאטונף-דו-פאפ  (צילום: JP Tonn)
הטירה של פין-רוש  (צילום: Château des Fines Roche)
ארמון האפיפיורים באביניון  (צילום: Jea Marc Rosie)

קצרה הדרך ליינות עמק הרון

טיסה ישירה וקצרה מובילה לדרום הפורח של צרפת. שדות אינסופיים של לוונדר עוטפים את הנוחתים בשדות התעופה של ניס (Nice) או מרסיי (Marseille), לפחות את אלו שבוחרים לצאת לכיוון צפון-מערב, אל עבר עמק נהר הרון (Rhône) רחב הידיים. מכאן יוצאים בעיקר יינות אדומים, עשירים ועוצמתיים, כאלה שמתחרים ביינות בורדו המפורסמים. תמצאו כאן גם יינות לבנים, ורודים, מבעבעים ואפילו יינות מתוקים מיוחדים לאזור.
 
מי שיציץ במפת היין של האזור יגלה שהוא למעשה מחולק לשני חלקים: עמק הרון הדרומי ועמק הרון הצפוני – שני אזורים שונים באופי, במראה ובסגנון. החלק הדרומי משתפל ומשתרע על גבעות רכות ומישורים רחבים, וחלקו המזרחי נושק לחבל פרובאנסככל שתצפינו תכנסו ל"פרוזדור" בין ההרים, מוקף בגבעות חדות, ביניהן זורם נהר הרון. במעלה הנהר, מעט לפני שהעמק מגיע לעיר ליון (lyon), מסתיים עמק הרון.


יעדים בעמק הרון המוזכרים בכתבה, בין מרסיי בדרום וליון בצפון

 ברירת מחדלאיפה מתחילים?

העיר המרכזית בחלקו הדרומי של עמק הרון היא אביניון (Avignon), אחת הערים העתיקות והיפות ביותר בצרפת. שירים נכתבו על העיר וילדים רבים בעולם שמעו עליה בראשית לימודי הצרפתית שלהם, כששרו על "הגשר באביניון" שעליו כולם רוקדים. לעיר היפה העתיקו את מושבם האפיפיורים, בתחילת המאה ה- 14, ממקום מושבם הקודם בעיר רומא. בין השנים 1309-1377 שבעה אפיפיורים התגוררו כאן.
 
הגשר ומקומות נוספים הוכרזו כאתרי מורשת עולמית ע"י אונסק"ו, ובהחלט כדאי להקדיש לעיר המרתקת הזו ביקור. בכל שנה בחודש יולי מתקיים כאן הפסטיבל הוותיק ביותר בצרפת ואחד הטובים בעולם, עם אומנות מודרנית, מוסיקה, מחול, תאטרון ועוד. לצד הפסטיבל הרשמי, מתקיימים גם אירועי "OFF פסטיבל" מחתרתיים שונים ומשונים.
בתי מלון בעיר אביניון
עוד על אביניון בכתבה: שייט על נהר הרון

פרובאנס, אביניון, הגשר וארמון האפיפיורים
הגשר המפורסם וטירת האפיפיורים בעיר אביניון, מהערים היפות בצרפת (צילום: Rolf Süssbrich)
 

לצאת אל הכפרים

"עכברי העיר" יוכלו ללון באביניון, אבל ההמלצה שלי, לחובבי היין והקולינריה ובעיקר השקט והרוגע, לצאת מהעיר אל הכפרים ולבחור בית הארחה או אפילו טירה עתיקה כמרכז הטיול באזור. דוגמה מצויינת תהיה הטירה של פין-רוש (Hostellerie Château des Fines Roches), טירה מהאגדות ובמחירים נוחים ונעימים.
 
יש כאן את כל מה שצריך לחופשה רגועה ומושלמת. ארוחת הבוקר מוגשת לרגלי הטירה, המוקפת בכרמים מכל עבר. הבריכה הנהדרת צופה גם היא אל הכרמים, כמובן, ומספר החדרים המצומצם (11) מבטיח שכמות האורחים לעולם לא תהיה גדולה מידי. במלון גם מסעדה מצוינת, ששווה ביקור גם אם אתם לא אורחים של המלון, והתוצאה היא חופשה רגועה במקום יפהפה עם המון שקט וירוק בעיניים.
הטירה של פין-רוש באתר בוקינג

מלון מומלץ בפרובאנס  מלון מומלץ בפרובאנס
מלון מומלץ בפרובאנס  מלון מומלץ בפרובאנס

מומלץ ללון באזור הכפרי, מלון הטירה של פין-רוש (צילום: Château des Fines Roches)
 

הטירה החדשה של האפיפיור

המלון ממוקם בסמוך לכפר המפורסם ביותר בעמק הרון, ששמו יצא לפניו ברחבי העולם כולו  שאטונף-דו-פאפ (Chateauneuf-du-Pape). בתרגום לעברית מדובר על "הטירה החדשה של האבא", הוא הוא האפיפיור.
בתי מלון נוספים בכפר שאטונף-דו-פאפ
 
האפיפיורים, הידועים בחיבתם העזה ליין, לאחר שקבעו את מושבם באביניון, לא הסתפקו ביינות חבל בורגון שמצפון לעמק הרון, והחלו לפתח את גידול הגפנים המקומי. עברו עוד כמה מאות שנים של ניסוי והרבה טעייה... עד שיינות האזור זכו למוניטין הראוי להם. למעשה, שאטונף-דו-פאפ הפך בשנת 1923 לאזור היין הרשמי הראשון של צרפת. למרות שהיו הרבה מותגים אזוריים נוספים בצרפת, זהו האזור הראשון שזכה לאפלסיון (AOC), שם המוגן לפי חוק, בו משתמשים כדי לציין היכן גדלו הענבים.
כתבה על יינות חבל בורגון

פרובאנס, אזור היין
הזמן כמו עצר מלכת, הכפר שאטונף-דו-פאפ (צילום: Ib Aarmo)
 

גפנים משגשגות על אף התנאים

כשאומרים בצרפתית "טרואר", מתייחסים למכלול התנאים שמקיפים את הגפן. המונח הערטילאי הזה לעיתים קרובות קשה להגדרה, אבל כאן, בשאטונף-דו-פאפ – מספיק מבט אחד כדי להבין את השוני וייחודיות של האזור. חלוקי נחל גדולים, שמכונים גאלט (galets), מכסים את הקרקע, וקשה להאמין שניתן יהיה לטפח חקלאות מסחרית. אף על פי כן, הגפן מצליחה לצמוח ולשגשג כאן.
 
13 זני ענבים שונים מגדלים בכרמים כאן, ובאופן חריג בצרפת, את יינות האזור ניתן לעשות על ידי ממסך (בלנד) של כולם ביחד. זן הענבים העיקרי הוא גרנאש, והיינות של האזור מבוססים עליו ומתאפיינים בגוף מלא, אחוז אלכוהול גבוה יחסית, ארומה של פירות אדומים והרבה עוצמה.

פרובאנס, כרמים
הגפנים משגשגות למרות התנאים, חלוקי נחל גדולים מכסים את הקרקע (צילום: Norman Walsh)
 

טעימות יין בכפרים

האזור הדרומי של עמק הרון משופע כפרים קטנים וציוריים, שמומלץ לצאת ולטייל בהם בלי תוכנית מוקדמת  ללגום כוס קפה (או יין) בכיכר הכפר ולטעום מהמטעמים המקומיים. בכפרים החקלאיים הקטנים הזמן כאילו עמד מלכת. הצעירים ברובם עברו אל הערים הגדולות, כמו באזורים אחרים בצרפת, והכפרים הן פיסה של שקט, שנראה כאילו נלקחה מסרט עתיק. כדאי להסתובב בין הרחובות והסמטאות, להרגיש מעט מהאווירה והקצב של הכפר.
 
כמה מהכפרים ידועים גם ביינות שהם מפיקים, בהם הכפר ואקירס (Vacqueyras) והכפר ז'יגונדס (Gigondas), שיינותיהם האדומים מלאי גוף ועוצמה, בדומה ליינות של שאטונף-דו-פאפ. כדאי לטעום גם את היינות המתוקים, מבוססי ענבי מוסקט מהאזור, המיוצרים בכפר בום-דה-וניס (Beaumes de Venise) – יינות מתוקים טבעיים (Vin doux Naturel), טעימים וארומטיים.

פרובאנס, עמק הרון, בום דה וניס
האזור הדרומי של עמק הרון משופע כפרים קטנים וציוריים, הכפר בום-דה-וניס (צילום: dvdbramhall)
 היינות של עמק הרון הצפוני

עמק הרון הצפוני הוא אזור נפרד ושונה בתכלית. גבעות חדות מקיפות את העמק, שהופך צר יותר ויותר, ובמרכזו זורם נהר מרשים, שראשיתו באלפים השוויצרים. הנהר נשפך לים התיכון ואחראי לא מעט לעיצובו של האזור כולו. הצפון קריר יותר מעמק הרון הדרומי, מאחר והטופוגרפיה מייצרת מעין "פרוזדור אוויר" וכתוצאה רוחות עזות עלולות לנשב פה (רוחות המיסטרל).
 
גם היין שונה. עדיין בעיקר יינות אדומים, אך את מקומו של הגרנאש תופס פה זן ענבים אחר, הנקרא 'סירה'. יש שמכירים אותו מכינויו האוסטרלי – 'שיראז', אך המקור של הזן הוא בכלל דרום-מזרח צרפת. גם אצלנו בישראל הוא זוכה למקום של כבוד, כאשר יקבים רבים מאמינים שזה הזן הנכון ביותר לאקלים שלנו.

פרובאנס, בציר בכרמים
בציר בכרמים של עמק הרון (צילום: Maureen Barlin)
 

גפנים במקום בניינים

בצפון עמק הרון תמצאו כפרים התלויים על מדרונות, ובהם יקבים המייצרים יינות אדומים עוצמתיים ועשירים, כאלה שיודעים להשתבח עם השנים ומפתחים ארומה של בשר צייד מעושן. מומלץ לבקר בעיירה היפהפה טאין (Tain-l'Hermitage), שלמרגלות גבעת הרמיטאז' (Hermitage).
 
גבעת הרמיטאז' קרויה על שם הנזירים (הרמיט = נזיר), שהיו הראשונים להתיישב במקום. כמו באזורים אחרים, הביאו איתם הנזירים את היין לאזור והעיירה נבנתה למרגלות הגבעה באופן טבעי. כיאה לעיירת יין, מקפידים התושבים לא "להפריע" לגפנים שחובקים את העיירה מכל עבר, ונראה שהעדיפות הנדל"נית כאן היא לגדל גפנים ולא בניינים.
לינה בעיר טאין-הרמיטאז'

פרובאנס, טאין הרמיטאז'
משני צדי נהר הרון, העיירה היפה טאין לה הרמיטאז' (צילום: mason)
 

אוכל טוב, יין ושוקולד

כדאי להסתובב בין הרחובות, לעצור לארוחה טעימה במסעדה של משפחת שפוטייה (Chapoutier) – ביסטרו מריוס (Marius Bistro) שבבסיסו של מלון קטן ומקסים בשם Fac & Spera Hôtel. אופציה מצויינת נוספת, תהיה שילוב טעימת יין וארוחה בווינאום (Vineum) של פול ז'אבולה (Paul Jaboulet Aîné).
 
כדאי לבקר גם בקואופרטיב היין של העיירה, הנקרא קאב דה טאין (Cave de Tain) – שהביקור בו מאוד נעים ובאנגלית קולחת. חוץ מיינות מרשימים, תמצאו כאן גם את מוזיאון השוקולד של ולרונה (Cite du Chocolat Valrhona),  שמציע בין היתר טעימות ממגוון רחב של שוקולדים.
 
פרובאנס, Marius Bistro
מסעדת ביסטרו מריוס במלון Fac & Spera -Hôtel & Spa, כדאי לעצור לארוחה טעימה 
 
עמק הרון מזמין ביקור בקצב איטי, שיאפשר לאווירה הצרפתית הכפרית לחלחל אל תוך עורקי המטיילים. המהדרין גם יוודאו שתמיד יהיה מספיק יין בדם. האתגר היחיד, הוא הצורך לעזוב בסופו של דבר ולחזור לקצב השונה כל כך שלנו כאן בארץ. מצד שני, המרחק הקטן והשמיים הפתוחים מבטיחים שכנראה לכאן עוד נחזור.
 
 

מידע נוסף

לינה באזור שפך נהר הרון לים התיכון (Bouches-du-Rhône)
השכרת רכב בצרפת

כתבות נוספות אזור זה

טיול בין כפרי פרובאנס
קניון ורדון – הגרנד קניון של אירפה
 

כתבות על אזורי יין נוספים בצרפת

דרך היין של אלזאס
כשיין וקולנוע נפגשים בחבל בורגון
טיול במחוזות היין של בורדו 

גיא הרןגיא הרן הוא מומחה יין ותיירות קולינרית. מזה למעלה מעשור טועם גיא יינות מרחבי העולם - מאזורי היין המוערכים וגם מאלו הפחות מוכרים, מעביר קורסים וסדנאות ועורך אירועי קידום ליינות ישראליים בארצות שונות בעולם. מוביל, מדריך ומתכנן סיורי יקבים באזורי יין בחברת וינספיריישן
ליצירת קשר עם גיא  guy@vinspiration.co.il
 סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר