הזמנות לחופשה שלך

ביקור בוותיקן:
נכסי הכנסייה ואוצרות האנושות 
מאת: אלון איקן


מדינת הוותיקן (Citta del Vaticano) העצמאית הינה מרכזית באמונה הנוצרית. בוותיקן תוכלו למצוא מונומנטים נוצריים, בקנה מידה גדול ממה שהכרתם עד כה, גנים נפלאים, שתענוג לשוטט בהם, וכמובן יצירות אומנות מהחשובות ביותר של האנושות. כמה מהאומנים הגדולים ביותר שידע העולם השאירו את חותמם הנצחי בקומפלקס המרהיב הזה, הידוע גם בהיותו המדינה הקטנה בעולם.


כיכר סן פייטרו, הוותיקן, רומא GOTRAVEL
כיכר סן פייטרו בוותיקן, עבודתו המרשימה ביותר של ברניני ברומא (צילום: Diego Albero Román)

תחנת רומא טרמיני (A) ולידה מלון הגלאם (B)
בתי מלון במרכז העיר 
מלון פלאצו נאבונה (C) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (D)
ויעדים לביקור המוזכרים בסדרת הכתבות על רומא
היכרות עם רומא פיאצות, גנים ומוזיאונים  מקומות מיוחדים וקניות ברומא
ומא בעקבות ברניני  אוצרות הוותיקן  הקולוסיאום ברומא
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

מוזיאון הוותיקן – התור לא לחינם

מוזיאוני הוותיקן (Musei Vaticani) הינם מהמוזיאונים החשובים בעולם וכמות המבקרים היא בהתאם. אמנם, קשה להימנע מההמונים הכמהים לראות את אוצרותיו הנפלאים של המוזיאון, ותורים ארוכים הם דבר שבשגרה, אולם שעות אחר הצהריים בדרך כלל מעט נוחות יותר לביקור. ההמתנה הארוכה בתור מסתברת כמוצדקת, בעודכם הולכים לאורך הגלריות המצופות זהב טהור וחווים שפע של פסלים, ציורים, שטיחי קיר ועוד חפצי אומנות מגוונים ומרשימים. יווני, מצרי, רומאי ואטרוסקי, הם רק מקצת מהסגנונות הרבים שתוכלו למצוא במוזיאון.
 
שימו לב לגלריית המפות הנפלאה, המציגה אוסף אומנות קרטוגרפית מהמאה ה- 16. שאו עיניכם מהמפות הנפלאות לתקרה המקומרת, המצופה זהב ומקושטת באופן נהדר  פשוט חגיגה לעיניים. שימו לב בקצה הגלריה למפה של ונציה, שכן ונציה כמעט שלא השתנתה מאז המאה ה- 16, ולכן פשוט לזהות בה מקומות מרכזיים בהם ביקרתם או אולי תבקרו בעתיד.
בתי מלון בקרבת הוותיקן ברומא

 
מוזיאון הוותיקן ברומא
גלריית מפות במוזיאון הוותיקן, התקרה גונבת את ההצגה (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופנייםציורי הקיר של רפאל

המשיכו לחדרי המגורים הפרטיים, שנבנו תחת שרביטו של האפיפיור יוליוס השני, המצופים כולם בפרסקאות של אומן הרנסאנס הוירטואוזי רפאל (רפאלו סנציו, בשמו המלא). ציורי הפרסקו מתארים סצינות צבעוניות ומלאות חיים, ומעידים על כשרון עצום של האומן. שימו לב לחדר עם הפרסקו "האסכולה של אתונה", בו מתוארת סצינה רבת דמויות, אשר במרכזה ניצבים הפילוסופים היוונים הקלאסיים אריסטו ואפלטון בהתדיינות מעמיקה.
 
רפאל מוסיף בציוריו אומנים רבים מתקופתו, בהם, ליאונרדו דה וינצ'י (Leonardo Da Vinci), לבושים בבגדים יוונים מהתקופה הקלאסית. שימו לב לדמות בחולצה הסגולה, היושבת בתחתית המדרגות – זהו מיכלאנג'לו. מסופר כי רפאל, אז בחור צעיר, ירד לראות מה עושה מיכלאנג'לו המבוגר ממנו, בקומה מתחת, בקפלה הסיסטינית. מספרים כי הוא היה כה המום מעבודתו המדהימה של מיכלאנג'לו, שהוא מחק את הפרסקו שצייר וצייר אותו מחדש, עם דמותו של מיכלנג'לו על המדרגות. כנראה שהוא התרשם מאוד, שכן העבודה על פרסקאות היא מסובכת מאוד, ומחיקת פרסקו וציורו מחדש אינו עניין של מה בכך, אפילו בשביל וירטואוז כמו רפאל.
 
דמותו של מיכלאנג'לו בפרסקו של רפאל, רומא
דמותו של מיכלאנג'לו בפרסקו של רפאל, חדר הסנטורה (צילום: אלון איקן)
 

הקפלה הסיסטינית

המשיכו עם ההמונים לגולת הכותרת של הוותיקן וכנראה גם של רומא כולה – הקפלה הסיסטינית (Cappella Sistina). אנשים מכל העולם מגיעים לראות את יצירת האומנות האולטימטיבית  היא עצומה בהיקפה ועם זאת מדויקת להפליא. מתוארות בה סצינות כה רבות ועם זאת כל סצינה מקבלת חיים וקיום משל עצמה. כל סצינה היא יצירה נפלאה בפני עצמה – מושקעת, צבעונית ומלאה פרטים מעניינים. ניתן לסקור במשך חודשים את התקרה והקירות המרהיבים ביופיים, וזה מה שהופך אותה לכה מיוחדת – הקפלה הסיסטינית היא לא רק יצירת אומנות אלא עולם ומלואו.
 
ברגע הכניסה דרך הדלת הצנועה, המפרידה בין המסדרון הקטן לחלל האדיר הזה, נשימתכם נעתקת, בין אם תרצו ובין אן לאו. עוצמתה של הקפלה הסיסטינית, יופייה והעבודה המפרכת שהייתה כרוכה בביצועה, הן כמעט בלתי נתפסות במושגים של תקופתנו.
 
תקרת הקפלה הסיסטינית, רומא  ציור הסיבילה מדלפי היפיפייה, רומא
תקרת הקפלה הסיסטינית, וציור הסיבילה מדלפי היפהפייה (צילום: הילה וייס)
 

היזרקו בחזרה לספר בראשית, וראו כיצד חווה מיכלאנג'לו את סיפורי התנ"ך, הכל כך מוכרים לנו, וכיצד הוא מפיח בהם חיים ומשמעות שהיא מעבר למילים. שימו לב לסצינת בריאת האדם, שהיא כנראה המפורסמת מכולן, ובה אצבעותיהם של האדם ואלוהים כמעט נוגעות זו בזו.
 
שימו לב לסצינה המתארת את הטעימה של אדם וחווה מעץ הדעת – לדמותו של הנחש יש חלק עליון של אישה (מה שמעלה תהיות לגבי יחסו של מיכלאנג’לו לנשים). הביטו לקיר המרשים בקצה הקפלה ממולכם, המתאר סצינה אלוהית של משפט, עם נוכחות של גן עדן וגיהינום. שימו לב כי דמותו של ישו דומה לתיאורים ביצירות אחרות של האל אפולו.
 
סצינת בריאת האדם, רומא
סצינת בריאת האדם (צילום: הילה וייס)
 
סצינת הגירוש מגן העדן, רומא
סצינת הגירוש מגן העדן (צילום: הילה וייס)
 

מנהל מהגיהנום...

בתחתית הימנית של הקיר ישנה דמות ערומה, אשר נחש כרוך סביבה, ונושך את אזוריה המוצנעים. כאן מסתתר סיפור מעניין מאוד. אותו אדם הוא מנהל העבודות בקפלה. מספרים כי כל הדמויות צוירו בתחילה ערומות. המנהל, שלא היה מרוצה מכך, אמר למיכלאנג’לו שהפרסקו מתאים יותר לבית בושת מאשר למקום פולחן וביקש ממנו לצייר בגדים לדמויות. מיכלאנג’לו, בלית ברירה, צייר בגדים, וכנקמה הוא הוסיף את דמות המנהל, באזור הגיהינום, בתנוחה הלא מחמיאה הזו. מנהל העבודות רתח מזעם ופנה לאפיפיור בטענות. האפיפיור, שכנראה היה משועשע מהעניין, טען בפניו כי הגיהינום אינו תחום השיפוט שלו, ולכן אין ביכולתו לעשות דבר...
 
רבים המגיעים לקפלה מרימים ראשם לתקרה, אך כדאי לא לשכוח לבחון היטב גם את קירות הקפלה המרתקים. אין כל ספק כי הקפלה הסיסטינית היא אחת מיצירות האומנות הגדולות בעולם – ספר תנ"ך מצויר בכשרון שאין שני לו.

מדרגות, הוותיקן, רומא GOTRAVEL
כדאי גם להוריד מבט למטה, מודרני אבל מרשים  מדרגות במוזיאון הוותיקן (צילום: Diego Albero Román)מידע נוסףאלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.מספר צפיות: 18397
68410
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!