ביקור בוותיקן:
נכסי הכנסייה ואוצרות האנושות 
מאת: אלון איקן


מדינת הוותיקן העצמאית הינה מרכזית באמונה הנוצרית. תוכלו למצוא כאן מונומנטים נוצריים בקנה מידה גדול ממה שהכרתם עד כה, גנים נפלאים שתענוג לשוטט בהם, וכמובן יצירות אומנות מהחשובות ביותר של האנושות. כמה מהאומנים הגדולים ביותר שידע העולם השאירו את חותמם הנצחי בקומפלקס המרהיב הזה, הידוע גם בהיותו המדינה הקטנה בעולם.


1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

בזיליקת סן פייטרו בוותיקן – מיצירותיו המרשימות של ברניני (צילום: carmengabriela)
מבט לעבר הוותיקן מעבר לנהר טיבר (צילום: Britus)
כיפת בזיליקת סן פייטרו (צילום: Aliaksei Skreidzeleu)
התקרה המרהיבה בקפלה הסיסטינית (צילום: Nan Palmero)
גלריית המפות במוזיאון הוותיקן (צילום: Paologallophoto)
הפרסקו "האסכולה של אתונה" של רפאל (צילום: Petr Polak)
המדרגות הלולייניות במוזיאון הוותיקן (צילום: edvalphotos)
סצנת הבריאה בקפלה הסיסטינית (צילום: Dennis Jarvis)
תחנת רומא טרמיני (A) ולידה מלון גלאם (B),
בתי מלון במרכז העיר 
מלון פלאצו נאבונה (C) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (D),
ויעדים לביקור המוזכרים בסדרת הכתבות על רומא:
היכרות עם רומא  פיאצות, גנים ומוזיאונים  מקומות מיוחדים וקניות ברומא
רומא בעקבות ברניני  אוצרות הוותיקן  הקולוסיאום ברומא

(להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה)
 

מוזיאון הוותיקן – התור לא לחינם

מוזיאוני הוותיקן (Musei Vaticani) הינם מהמוזיאונים החשובים בעולם וכמות המבקרים היא בהתאם. אומנם קשה להימנע מההמונים הכמהים לראות את אוצרותיו הנפלאים של המוזיאון, ותורים ארוכים הם דבר שבשגרה, אולם שעות אחר הצהריים בדרך כלל מעט נוחות יותר לביקור. ההמתנה הארוכה בתור מסתברת כמוצדקת, בעודכם הולכים לאורך הגלריות המצופות זהב טהור וחווים שפע של פסלים, ציורים, שטיחי קיר ועוד חפצי אומנות מגוונים ומרשימים. יווני, מצרי, רומאי ואטרוסקי, הם רק מקצת מהסגנונות הרבים שתוכלו למצוא במוזיאון.
 
אל תחמיצו את גלריית המפות הנפלאה, המציגה אוסף אומנות קרטוגרפית מהמאה ה-16. שאו עיניכם מהמפות הנפלאות לתקרה המקומרת, המצופה זהב ומקושטת באופן נהדר  פשוט חגיגה לעיניים. שימו לב בקצה הגלריה למפה של ונציה, שכן ונציה כמעט שלא השתנתה מאז המאה ה-16, ולכן פשוט לזהות בה מקומות מרכזיים בהם ביקרתם או אולי תבקרו בעתיד.
בתי מלון בקרבת הוותיקן ברומא

 
מוזיאון הוותיקן ברומא
גלריית מפות במוזיאון הוותיקן, התקרה גונבת את ההצגה (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופנייםציורי הקיר של רפאל

המשיכו לחדרי המגורים הפרטיים, שנבנו תחת שרביטו של האפיפיור יוליוס השני, המצופים כולם בפרסקאות של אומן הרנסאנס הווירטואוזי רפאל (רפאלו סנציו, בשמו המלא). ציורי הפרסקו מתארים סצנות צבעוניות ומלאות חיים, ומעידים על כישרון עצום של האומן. שימו לב לחדר עם הפרסקו "האסכולה של אתונה", בו מתוארת סצנה רבת דמויות, אשר במרכזה ניצבים הפילוסופים היוונים הקלאסיים אריסטו ואפלטון בהתדיינות מעמיקה.
 
רפאל מוסיף בציוריו אומנים רבים מתקופתו, בהם ליאונרדו דה וינצ'י (Leonardo Da Vinci), לבושים בבגדים יוונים מהתקופה הקלאסית. שימו לב לדמות בחולצה הסגולה, היושבת בתחתית המדרגות – זהו מיכלאנג'לו. מסופר כי רפאל, אז בחור צעיר, ירד לראות מה עושה מיכלאנג'לו המבוגר ממנו, בקומה מתחת, בקפלה הסיסטינית. מספרים כי הוא היה כה המום מעבודתו המדהימה של מיכלאנג'לו, שהוא מחק את הפרסקו שצייר וצייר אותו מחדש, עם דמותו של מיכלאנג'לו על המדרגות. כנראה שהוא התרשם מאוד, שכן העבודה על פרסקאות היא מסובכת מאוד, ומחיקת פרסקו וציורו מחדש אינו עניין של מה בכך, אפילו בשביל וירטואוז כמו רפאל.
 
דמותו של מיכלאנג'לו בפרסקו של רפאל, מוזיאון הוותיקן
דמותו של מיכלאנג'לו (בתחתית המדרגות) בפרסקו "האסכולה של אתונה" של רפאל (צילום: Petr Polak)
 

הקפלה הסיסטינית

המשיכו עם ההמונים לגולת הכותרת של הוותיקן וכנראה גם של רומא כולה – הקפלה הסיסטינית (Cappella Sistina). אנשים מכל העולם מגיעים לראות את יצירת האומנות האולטימטיבית  היא עצומה בהיקפה ועם זאת מדויקת להפליא. מתוארות בה סצנות כה רבות ועם זאת כל סצנה מקבלת חיים וקיום משל עצמה. כל סצנה היא יצירה נפלאה בפני עצמה – מושקעת, צבעונית ומלאה פרטים מעניינים. ניתן לסקור במשך חודשים את התקרה והקירות המרהיבים ביופיים, וזה מה שהופך אותה לכה מיוחדת – הקפלה הסיסטינית היא לא רק יצירת אומנות אלא עולם ומלואו.
 
ברגע הכניסה דרך הדלת הצנועה, המפרידה בין המסדרון הקטן לחלל האדיר הזה, נשימתכם נעתקת, בין אם תרצו ובין אם לאו. עוצמתה של הקפלה הסיסטינית, יופייה והעבודה המפרכת שהייתה כרוכה בביצועה, הן כמעט בלתי נתפסות במושגים של תקופתנו.
 
תקרת הקפלה הסיסטינית בוותיקן
תקרת הקפלה הסיסטינית  יצירת האומנות האולטימטיבית (צילום: CC Nan Palmero)
 

היזרקו בחזרה לספר בראשית, וראו כיצד חווה מיכלאנג'לו את סיפורי התנ"ך הכל-כך מוכרים לנו, וכיצד הוא מפיח בהם חיים ומשמעות שהיא מעבר למילים. כמו למשל סצנת בריאת האדם, שהיא כנראה המפורסמת מכולן, ובה אצבעותיהם של האדם ואלוהים כמעט נוגעות זו בזו.
 
שימו לב לסצנה המתארת את הטעימה של אדם וחווה מעץ הדעת – לדמותו של הנחש יש חלק עליון של אישה (מה שמעלה תהיות לגבי יחסו של מיכלאנג’לו לנשים). הביטו לקיר המרשים בקצה הקפלה ממולכם, המתאר סצנה אלוהית של משפט, עם נוכחות של גן עדן וגיהנום. שימו לב כי דמותו של ישו דומה לתיאורים ביצירות אחרות של האל אפולו.
 
סצנת בריאת האדם, הקפלה הסיסטינית, ותיקן
סצנת בריאת האדם (צילום: CC Dennis Jarvis)
 
סצנת הגירוש מגן העדן, הקפלה הסיסטינית, ותיקן
סצנת הגירוש מגן העדן (צילום: CC Slices of Light)
 

מנהל מהגיהנום...

בתחתית הימנית של הקיר ישנה דמות ערומה, אשר נחש כרוך סביבה, ונושך את אזוריה המוצנעים. כאן מסתתר סיפור מעניין מאוד. אותו אדם הוא מנהל העבודות בקפלה. מספרים כי כל הדמויות צוירו בתחילה ערומות. המנהל, שלא היה מרוצה מכך, אמר למיכלאנג’לו שהפרסקו מתאים יותר לבית בושת מאשר למקום פולחן וביקש ממנו לצייר בגדים לדמויות. מיכלאנג’לו, בלית ברירה, צייר בגדים, וכנקמה הוא הוסיף את דמות המנהל, באזור הגיהנום, בתנוחה הלא מחמיאה הזו. מנהל העבודות רתח מזעם ופנה לאפיפיור בטענות. האפיפיור, שכנראה היה משועשע מהעניין, טען בפניו כי הגיהנום אינו תחום השיפוט שלו, ולכן אין ביכולתו לעשות דבר...
 
רבים המגיעים לקפלה מרימים ראשם לתקרה, אך כדאי לא לשכוח לבחון היטב גם את קירות הקפלה המרתקים. אין כל ספק כי הקפלה הסיסטינית היא אחת מיצירות האומנות הגדולות בעולם – ספר תנ"ך מצויר בכישרון שאין שני לו.

מדרגות, הוותיקן, רומא GOTRAVEL
כדאי גם להוריד מבט למטה, מודרני אבל מרשים  מדרגות במוזיאון הוותיקן (צילום: Diego Albero Román)מידע נוסףאלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר