סיור ברומא – חלק ד':
בעקבות הפסל והאדריכל ברניני
מאת: אלון איקן


רומא חובקת כמה מיצירות האומנות החשובות של האנושות, אולם מה שמייחד אותה מערי אומנות אחרות, כמו פריז או פירנצה, היא העובדה שהאומנות נוכחת כאן בכל מקום ופתוחה להמונים – מוזיאונים, וילות עתיקות, רחובות ואף גשרים. רומא חוותה את כל התקופות, הסגנונות והאסכולות: פסיפסים אטרוסקים, פסלים רומיים קלאסיים, ציורי רנסאנס, מבני בארוק ויצירות אומנות מודרנית.


יחד עם הגיוון הרב, רומא כיום היא במהותה עיר רנסאנס ובארוק וזאת, בלא ספק, רבות בזכותו של הפסל והאדריכל ג'ובאני לורנצו (ג'אנלורנצו) ברניני, אשר עיצב כמה מהחללים הציבוריים היפים ביותר בעיר ומילא אותה בחן ופאר.
 
אחד מפסלי המלאכים על גשר סנטאנג'לו ברומא
אחד משנים עשר המלאכים של ברניני על גשר סנטאנג'לו ברומא (צילום: Aliaksei Skreidzeleu)

תחנת רומא טרמיני (A) ולידה מלון גלאם (B),
בתי מלון במרכז העיר 
מלון פלאצו נאבונה (C) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (D),
ויעדים לביקור המוזכרים בסדרת הכתבות על רומא:
היכרות עם רומא פיאצות, גנים ומוזיאונים  מקומות מיוחדים וקניות ברומא
רומא בעקבות ברניני  אוצרות הוותיקן  הקולוסיאום ברומא

(להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה)


 ברירת מחדלכיכר אחת – ארבעה נהרות

יהיה זה חטא לא להקדיש ביקור ליצירותיו החשובות ביותר של מי שתרם כה רבות לחזותה המרהיבה של העיר. ברניני אחראי למזרקת ארבעת הנהרות (Fontana Dei Quattro Fiumi) המדהימה במרכז פיאצה נבונה (Piazza Navona). המזרקה האדירה הזו מתארת ארבע דמויות המייצגות ארבעה נהרות גדולים בארבע יבשות שונות: הגנגס באסיה, הנילוס באפריקה, הדנובה באירופה והריו דה לה פלטה באמריקה. שימו לב כי אחת מארבע הדמויות נראית כמסתירה את עיניה מפני הכנסייה המרכזית בכיכר, שהיא עבודתו של ברומיניו, יריבו הגדול של ברניני. למעשה המזרקה נבנתה לפני הכנסייה, ולכן, כנראה, ישנה סיבה אחרת לכך שהדמות מסרבת לראות את הכיכר החיננית.

יצירה נפלאה נוספת של ברניני, המוצגת בגלריה בורגזה (Galleria Borghese), היא הפסל המתאר סצנה מיתולוגית מפורסמת, בה האל אפולו רודף אחרי הנימפה דפני. הפסל תופס באופן מושלם את התנועה והדינמיות של הסצנה ואת הבעת הפנים המיוסרות של דפני, ההופכת עצמה לעץ כדי לברוח מרודפה. לברניני היכולת להפוך גוש של שיש טוסקני נאה לסצנה דינמית ומלאת רגשות.
 
מזרקת ארבעת הנהרות, פיאצה נאבונה, רומא
מזרקת ארבעת הנהרות בפיאצה נאבונה, מייצגת את ארבעת הנהרות הגדולים בעולם (צילום: כרמית וייס)

פסל אפולו ודפני בגלריה בורגזה ברומא
פסל אפולו ודפני בגלריה בורגזה (צילום: CC Nacho Jorganes)

הגשר של המלאכים

גשר סנטאנג'לו (Ponte Sant'Angelo) מעוטר ב-12 פסלי מלאכים מדהימים, מעשה ידי ברניני, ההופכים את הגשר ליפה ביותר ברומא ואחת הנקודות היפות והרומנטיות ביותר בעיר. יש משהו מיוחד מאוד בהליכה באור השקיעה הזהוב, תחת מבטם הבוחן של המלאכים המדהימים האלה. נדמה כי כל רגע הם יפרסו את כנפיהם מכוסות הנוצות ויעופו אל על. 
 
שני מלאכים נוספים של ברניני נמצאים בכנסיית סנט אנדראה דלה פראטה (Sant'Andrea della Fratte), ליד פיאצה די ספניה. כדאי לבקר בכנסייה גם בשל החצר (קלויסטר) היפה שלה, המלאה עצי תפוזים ריחניים.
לינה במרכז העיר רומא
 
גשר סנטאנג'לו ברומא
שנים עשר מלאכים מעטרים את גשר סנטאנג'לו (צילום: paologallophoto)
 

מזרקת טרווי – בהשפעתו של ברניני

מזרקת טרווי (Fontana di Trevi) אינה יצירה של ברניני (עוצבה על ידי ניקולא סלבי), אך היא הסימן המובהק ביותר להשפעתו המתמשכת של ברניני על הטעם הרומאי. לדעתי, זו המזרקה היפה ביותר ברומא, ועוצמתה והאנרגיה הטהורה שהיא משדרת מיוחסת לעבודותיו של ברניני. המזרקה ממלאה כמעט לגמרי את הכיכר הקטנה בה היא נמצאת, כיכר המלאה ועמוסה תמיד באנשים. השם טרווי מגיע משיבוש של "טרה ויה" (שלושה רחובות), על שום שלושת הרחובות היוצרים את הכיכר בה ניצבת המזרקה.
 
יש לעמוד מולה על מנת להבין את עוצמתה של המזרקה האדירה הזו. קודם כול זוהי מזרקה עצומה בגודלה. שנית, הסצנה שהיא מתארת מפוסלת בכישרון רב, ובשילוב עם המים הזורמים וצבע האבן הבהיר, מדובר בהחלט באחת מהיצירות המדהימות ברומא ובעולם כולו. אל תשכחו לזרוק שלושה מטבעות למזרקה, מעבר לכתף, כדי להבטיח את חזרתכם לעיר הנצח.
כתבה על טיול ברומא ב-24 שעות
 
מזרקת טרווי ברומא
מזרקת טרווי ברומא
מזרקת טרווי היפהפייה ועמוסת התיירים,
אומנם לא פרי יצירתו של ברניני אך מעידה על השפעתו
 (צילום: kasto, U.Ozel.Images)


מלון מומלץ בקרבת מזרקת טרווי

מלון דלה נציוני (Hotel Delle Nazioni) הוא מלון 4 כוכבים השוכן בארמון אלגנטי ששימש בעבר כמשכנה של משפחת אצולה. הוא נמצא במיקום מעולה במרכז האומנותי, התרבותי והמסחרי של רומא, ובמרחק כ-10 דקות הליכה מתחנת המטרו Barberini. החדרים מרווחים וממוזגים, וכוללים רצפת פרקט, חדר רחצה משיש, טלוויזיה ואינטרנט אלחוטי בחינם. המלון זוכה לביקורות מצוינות המשבחות את רמת השירות ואת ארוחת הבוקר המצוינת.
 
מלון דלה נציוני, רומא
מלון דלה נציוני – 4 כוכבים במרכז רומא, כ- 150 מ' ממזרקת טרווי


עוד כיכרות של ברניני ברומא

גם כיכר סן פייטרו (Piazza San Pietro) המרשימה בוותיקן היא עבודה של ברניני. אולם ברניני הותיר לא רק חותם חיצוני בוותיקן, שכן הוא אחראי גם למזבח העצום בתוך כנסיית סן פייטרו. אפשר שהמזבח ימצא חן בעיניכם ואפשר שלא, אולם בכל אופן הוא מותיר רושם עז.
 
עבודות נוספות של ברניני תוכלו לראות גם במקומות אחרים ברומא, כמו מזרקת טריטון (Fontana del Tritone) הנפלאה שבפיאצה ברבריני (Piazza Barberini) האלגנטית, או פיל השיש המקסים המשמש כבסיס לאובליסק בפיאצה מינרווה (Piazza della Minerva), במרכז העיר העתיקה.

מומלץ לצאת לסיור בעקבות האומן המדהים הזה  עם כל הכבוד למיכלאנג'לו ורפאל, לטעמי ברניני הוא הכוכב האמיתי של רומא.
 
כיכר סן פייטרו בוותיקן
כיכר סן פייטרו בוותיקן
כיכר סן פייטרו בקריית הוותיקן, גם היא יצירה של ברניני (צילומים: Diego Albero Román, tanaonte)


היכן מומלץ ללון ברומא?

רומא היא עיר גדולה ולא ניתן להגיע ברגל לכל אתריה היפים, ולכן מומלץ ללון בקרבת תחנת הרכבת רומא טרמיני (Roma Termini), ממנה יוצאות רכבות ליעדים שונים באיטליה, כולל שדה התעופה, ובה עוברים קווי המטרו איתם ניתן להגיע לכל מקום בעיר. אפשרות נוספת היא ללון במרכז העיר העתיקה, כך תוכלו גם להגיע ברגל לאתרי התיירות המפורסמים במרכז העיר (עלול להיות מעייף למי שמתקשה בהליכה).

ראשית נמליץ על שני בתי מלון ברמת 4 כוכבים בקרבת
 תחנת הרכבת המרכזית רומא טרמיני:
מלון גלאם (
The Glam) מציע מגוון חדרים מודרניים וסוויטות גדולות, המתאימות גם למשפחות. כל החדרים ממוזגים, נקיים ומעוצבים בקפידה, ומצוידים במזרן היפואלרגני, פינת קפה/תה, טלוויזיה בלוויין ואינטרנט אלחוטי בחינם. ארוחת הבוקר עשירה יחסית.

מלון ארטמיד (Hotel Artemide) שוכן בבניין מהמאה ה-19, ומציע גם מרכז בריאות וספא (סאונה, אמבט עיסוי, חמאם טורקי ומגוון טיפולים). החדרים והסוויטת ממוזגים וכוללים מיני בר חופשי ופינת קפה ותה. מזנון ארוחת הבוקר עשיר וניתן ליהנות גם מבר-מסעדה Ambrosia הממוקם על הגג ומציע תצפית יפה על העיר.
 
מלון דה גלאם, רומא
מלון ארטמיד, רומא
בתי מלון מומלצים במרכז רומא  מלון גלאם (למעלה) ומלון ארטמיד


בנוסף, נמליץ על שני בתי מלון במרכז העיר העתיקה של רומא:
מלון פלאצו נאבונה (Palazzo Navona Hotel) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם בלב העיר, במרחק של 100 מטר פיאצה נאבונה. המלון מציע מרפסת עם נוף נהדר, ארוחת בוקר טובה וחדרים ממוזגים ומודרניים, הכוללים בין היתר טלוויזיה, מיני בר, פינת תה/קפה ואינטרנט אלחוטי בחינם.
 
מלון הבוטיק קאמפו די פיורי (Boutique Hotel Campo de' Fiori) ממוקם בקרבת כיכר קאמפו די פיורי – אחת הכיכרות הפופולריות בעיר, הידועה בעיקר בזכות השוק המפורסם הנערך במקום. על גג המלון גן מקסים עם פינות ישיבה ונוף למרכז ההיסטורי של רומא. מוטיב הגן ממשיך גם ברחבי המלון, והחדרים המעוצבים מעניקים תחושת פאר. המלון מציע ארוחת בוקר מצוינת, ובכיכר תמצאו שפע של ברים ומסעדות.
 
מלון פלאצו נאבונה, רומא
מלון הבוטיק קאמפו די פיורי, רומא
בתי מלון מומלצים במרכז העיר  מלון פלאצו נאבונה (למעלה) ומלון הבוטיק קאמפו די פיורי
אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר