www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

סיור ברומא - היכרות    


סיור ברומא - טיול ביצירת מופת
כתבה ראשונה בסדרת כתבות
מאתאלון איקן


דומה כי רומא צפויה להעלות בכל אדם רגשות של משורר, כמו כל יפיפייה איטלקית, אולם רומא היא עיר מציאותית. רומא גאה באוצרותיה המרשימים, גאווה שנמשכת כבר אלפי שנים. רומא לא צריכה משוררים להאדיר את שמה או סופרים לכתוב את גבורותיה, כיוון שאצלה הכול כבר רשום. ברומא, ההיסטוריה חקוקה היטב בסלעיה העתיקים, הכיכרות מספרות על דרמות מטלטלות מעברה, וסיפוריה הטרגיים אורבים בסמטאותיה.


לא רבות הערים שיכולות להסתכל אחורה אלפי שנים ועדיין לצפות לעתיד בכזו רעננות, בעודה מתעלה מעל ערים אחרות צעירות ממנה.
 
עבר ברומא - מבט לעבר הפורום הרומאי 
עבר ברומא - מבט לעבר הפורום הרומאי  (צילום: אלון איקן)
 

רומא - לבה הפועם של איטליה

עם כל העוצמה האדירה שהיא משדרת והמילים הגדולות המיוחסות לה, אל תתנו לחזות השמרנית והמתחסדת שלה להטעות אתכם. רומא היא עיר משוחררת ומרדנית, לעיתים אפילו מושחתת, ולתושביה לא יצא שם של מתנזרים וצדיקים. רומא היא עיר תוססת וקוסמופוליטית, עיר חיה ויוצרת, עיר של אלפי מציאויות וקצב מסחרחר.
יהיו שיאמרו שרומא היא קלישאה וייתכן שזה נכון. מה שכן, היא בהחלט קלישאה מוצלחת במיוחד, אשר עומדת בכל התוויות שמדביקים לה.
 
רומא היא לבה הפועם של איטליה וזה אומר הרבה אוכל טוב, מכוניות יוקרה עם מנועים רועמים הקורעות את רחובותיה, סגנון חיים, המעורר לעיתים קנאה, ואיטלקיות, שכל מילה עליהן מיותרת...
בנבכי האווירה ההיסטורית והאינטלקטואלית, שכה מאפיינת אותה, החטאים הקטנים, שהיא מציעה בשפע, הם אלו ההופכים את רומא לתענוג ממכר כל כך.
לכו על כל הקופה - לחטוא זה אנושי.
חיפוש לינה ברומא
רחוב ויה דאי קונדוטי הציורי, רומא
עתיד ברומא - חנויות יוקרה ברחוב ויה דאי קונדוטי הציורי  
 (צילום: אלון איקן)


יקבים ויין
 

רומא - עיר של קיסרים ואפיפיורים

רומא היא עיר שיסודה לוט בערפל והיה פתח לאגדות פופולאריות. אגדת יסודה בידי התאומים רמוס ורמולוס, שגודלו על ידי זאבה, היא זו שהושרשה ביותר בפולקלור הרומאי. בקתות מתקופת האבן, שהתגלו על גבעת הפאלאטינו, קושרים את הגבעה לסיפור יסודה של העיר.
אולם רומא כבר איננה עירם של רמוס ורמולוס. רומא היא קודם כל העיר של שבע גבעותיה המפורסמות:
קמפידוליו (Campidoglio), קווירינלה (Quirinale), וימינאלה (Viminale), צ'ליאן (Celian), לטראנו (Laterano), אסקווילינו(Esquilino) ופאלאטינו (Palatino). הגבעות היו מאז ומתמיד סימן ההיכר שלה. גבעות הקמפידוליו והפלאטינו הן מרכז רומא העתיקה. קשה להאמין כי האזור מכוסה העתיקות במרכז העיר, היה לפני אלפי שנים בירת האימפריה הגדולה ביותר בעולם העתיק - מגרש המשחקים של הקיסרים.
 
רומא האימפריאלית השתרעה על שטח גדול. אתרים עתיקים, כגון, הפנתיאון (Il Pantheon), מפוזרים גם באזורים היותר חדשים של העיר. האזור המכונה הפורום הרומאי (Il Foro Romano) היה המרכז הפוליטי, החברתי והכלכלי של רומא העתיקה - לב ליבה של האימפריה הרומית האדירה.
הישגים ארכיטקטוניים מרשימים, כמו הקולוסיאום (Il Colosseo), מעידים על גאונותם של המהנדסים הרומיים.
אתרים כמו שרידי מרחצאות קרקלה (Le terme di Caracala) המפוארים, שרידי איצטדיון הסירקו מאסימו (Circo Massimo), או גבעת הפלאטינו, שנחשבה ל"בוורלי הילס" של רומא העתיקה (מקור המילה האנגלית Palace), מעידים שרומא הייתה עיר יוקרתית, שכבר אז חיה על פי פילוסופיית הדולצ'ה ויטה (החיים הטובים) המיוחסת לה. 
לינה במרכז העיר רומא
המדרגות הספרדיות ברומא
המדרגות הספרדיות ברומא   (צילום: אלון איקן)
 
החומות, המקיפות את העיר עד היום, מעידות על חשיבותה של רומא כבירת האימפריה ועל גודלה הבלתי רגיל, ביחס לערים אירופיות אחרות באותה תקופה. המוזיאונים ברומא מלאים בחפצי אומנות מתקופת שלטונם של הקיסרים, תכשיטים, פסיפסים, פסלים ופרסקאות, המעידים על חברה מפותחת ואנינת טעם, שכן רומא הגיעה לגדולה לא רק תודות למנהיגיה רבי התושייה, אלא גם תודות לאזרחיה המיומנים.
 
על אף חוזקה של האימפריה הרומית, כדרך הטבע, זמנים משתנים ואימפריות קמות ונופלות. מלחמות, מרידות, פגעי טבע והחלטות שלטוניות שגויות, הובילו להתפוררות האימפריה הרומית ותחילת ימי הביניים.
ברומא אומרים לעיתים כי רומא של הקיסרים הוחלפה בידי רומא של האפיפיורים, ואכן עם עליית הנצרות רומא הפכה למגרש המשחקים של האפיפיורים. כל אפיפיור ניסה להתעלות מעל ביצועי קודמיו על ידי עיטור העיר בארמונות וכנסיות מפוארים, לעיתים תוך מחיקה של שרידים היסטוריים חשובים. האפיפיורים משושלת ברבריני היו ידועים לשמצה במיוחד בשל כך, וברומא יש אמרה האומרת כי: מה שכשלו הברברים לעשות נעשה בידי הברברינים. 
עד כמה שזה ישמע שערורייתי, הרס העתיקות ברומא לא היה לחינם, שכן את מקומן תפסו ארמונות וכנסיות רנסאנס ובארוק נפלאים, הנותנים את הטון בנוף האדריכלי של רומא גם כיום. האפיפיורים דאגו לאסוף לעירם כמה מהאומנים הגדולים ביותר בהיסטוריה, ותודות להם רומא מחזיקה כמה מיצירות המופת החשובות ביותר בעולם.
 
אחד המבנים הנוצרים הבולטים של רומא היא בזיליקת סן ג'ובאני אין לטראנו (San Giovanni in Laterano) היפיפייה, הבזיליקה הנוצרית הראשונה, שנבנתה ברומא תחת הקיסר קונסטנטין, עוד במאה הרביעית. לבזיליקה מספר חזיתות מרשימות במיוחד ומבפנים מדובר באחד האתרים המרשימים ביותר ברומא: החל מתקרותיה המצופות זהב, ועד לחצר (קלויסטר) ועמודיה המסולסלים, המשובצים אבנים יקרות. עוצמתה לא רק בגודלה האדיר, אלא בעיקר ביופייה ובעבודה הרבה שהושקעה בה. הבזיליקה נשרפה ונבנתה מחדש מספר פעמים.
 
גשר סנט אנג'לו וכנסיית סן פייטרו בותיקן
מבט על גשר סנט אנג'לו וכנסיית סן פייטרו בוותיקן    (צילום: אלון איקן) 

איך אפשר בלי הנקודה היהודית של רומא

אין ספק כי רומא היא עיר בעלת אופי חזק, הניכר בכל פינה, אולם עובדה זו לא הפריעה לקהילה יהודית פעילה ומשגשגת להתבסס בעיר. מדובר ככל הנראה בקהילה היהודית העתיקה באירופה. שורשיה, כך מסופר, מגיעים הישר לתקופת בית שני ולגולים שנשבו בידי הרומאים, שהחריבו את המקדש בירושלים. עובדתית, כנראה שהיהודים הגיעו לרומא כבר במאה השנייה לפנה"ס.
כמו כל קהילה יהודית בעולם, ידעה גם קהילה זו עליות ומורדות, תקופות פריחה ושגשוג וזמני משבר ואסונות. מרגש הוא הביקור בבית הכנסת הגדול של רומא, שלטעמי, הוא היפה ביותר שראיתי. תקרתו האדירה צבועה בדגם הדומה לנוצות ציפור, בשלל צבעי הקשת, והעוצמה שהוא משדר מרשימה במיוחד. לצד בית הכנסת ישנו מוזיאון יהודי מרתק ובו אוסף אדיר של בדים שיצרו היהודים לאורך שהותם בגטו של רומא, מאז המאה ה- 16, וחפצי קודש רבים.
לינה בקרבת בית הכנסת הגדול של רומא
 

רומא- חיים שלמים אין בם די

עיר הנצח, עיר המלאכים, עיר שבע הגבעות, בירת העולם העתיק, ערש התרבות המערבית, או פשוט רומא- ערב רב של מסורות, סגנונות ארכיטקטוניים, יצירות מופת, גסטרונומיה נהדרת ותרבויות רבות.
בהתחלה ייתכן ותחשו מעט בהלם, שכן רומא היא אינטנסיבית ופותחת את כל החושים בבת אחת. ייתכן ולא תדעו מאיפה להתחיל עם כל מה שרומא מציעה. למעשה זה בלתי אפשרי לטעום מכל מה שיש לרומא להציע. האיטלקים אומרים "Roma- non basta una vita"- שכן, חיים שלמים אינם מספיקים כדי לחוות את רומא במלואה. אולם במהירות המתח מתחלף בתחושה נעימה ומתוקה- אתם מתאהבים בה. אל תתביישו, אינכם הראשונים ולא האחרונים להישבות בקסמה. רומא חובקת כל כך הרבה תרבויות, כל כך הרבה מוזיאונים, כל כך הרבה פניני אדריכלות, כל כך הרבה אירועים, כל כך הרבה פנים. כל כך מסובך ועם זאת פשוט למדי - זו רק רומא, יצירת המופת של האנושות.
 
 רחוב טיפוסי בטראסטברה
רחוב טיפוסי בטראסטברה   (צילום: אלון איקן)
 
מידע לתיירים ברומא
לשכת התיירות המרכזית של רומא נמצאת ברחוב 5 Via Parigi ובמקום יש צוות אדיב, מגוון עלונים מעניינים ומידע רב. ברחבי העיר פזורות לשכות מידע לתיירים רבות. מומלץ לבקר בלשכת המידע מול הקולוסיאום, מהצד השני של Via Dei Fori Imperiali, בגלל התערוכה המעניינת והדגמים של רומא העתיקה המוצגים בה. טלפון לשכת התיירות של רומא: 06-488991
טלפון לבירורים לגבי הפורום הרומאי והקולוסיאום: 06-3996-7700

היכן מומלץ ללון ברומא?

רומא היא עיר גדולה ולכן לא ניתן להגיע ברגל לכל אתריה היפים, ולכן מומלץ ללון בקרבת תחנת הרכבת המרכזית רומא טרמיני (Roma Termini), ממנה יוצאות רכבות ליעדים שונים באיטליה, כולל שדה התעופה, ובה עוברים קווי המטרו איתם ניתן להגיע לכל מקום בעיר. אם אתם קלי רגליים תוכלו להגיע מכאן לחלק ניכר מאתרי התיירות המפורסמים גם ברגל.
לינה בקרבת תחנת הרכבת טרמיני
להלן שני בתי מלון מומלצים באזור זה, מרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת:
 
מלון רומא גלאם (Rome Glam Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בקרבת תחנת טרמיני. במלון חדרים וסוויטות גדולות, המתאימות גם למשפחות, כולם ממוזגים, נקיים ומעוצבים בקפידה. בחדר גם פינת קפה ותה ומיני בר בחינם. ארוחת הבוקר עשירה יחסית.
מלון רומא גלאם – השוואת מחירים
 
מלון ארטמיד (Hotel Artemide) הוא מלון 4 כוכבים, בבניין מהמאה ה- 19, המציע גם מרכז בריאות וספא (סאונה, אמבט עיסוי, חמאם טורקי ומגוון טיפולים). החדרים והסוויטת ממוזגים וכוללים מיני בר חופשי ופינת קפה ותה. מזנון ארוחת הבוקר עשיר וניתן ליהנות גם מבר-מסעדה Ambrosia הממוקם על הגג ומציע תצפית יפה על העיר.
מלון ארטמיד – השוואת מחירים


מלון מומלץ ברומא   מלון מומלץ ברומא
מלון מומלץ ברומא   מלון מומלץ ברומא
בתי מלון מומלצים במרכז רומא - מלון רומא גלאם (למעלה), מלון ארטמיד (למטה)

מידע נוסף
לינה במרכז העיר רומא
 
צאו עמנו לסיור ברומא בסדרת הכתבות
הפארק הלאומי אברוצו
הפארק הלאומי מיילה באברוצו

אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.

לקריאת כתבות נוספות של אלון
מספר צפיות: 22597
4331