סיור ברומא – חלק א':
טיול ביצירת מופת
מאתאלון איקן


דומה כי רומא צפויה להעלות בכל אדם רגשות של משורר, כמו כל יפהפייה איטלקית, אולם רומא היא עיר מציאותית. היא לא צריכה משוררים להאדיר את שמה או סופרים לכתוב את גבורותיה, כיוון שאצלה הכול כבר רשום. ברומא, ההיסטוריה חקוקה היטב, הכיכרות מספרות על דרמות מטלטלות מעברה, וסיפוריה הטראגיים אורבים בסמטאותיה.


בכתבה זו, הראשונה בסדרת הכתבות על רומא, נערוך היכרות ראשונה עם עיר הנצח.
 
מזרקת טרווי, רומא
מזרקת טרווי, אחת מבין אינספור יצירות מרהיבות ברחבי רומא (צילום: ike505)
 

תחנת רומא טרמיני (A) ולידה מלון גלאם (B),
בתי מלון במרכז העיר: 
מלון פלאצו נאבונה (C) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (D),
ויעדים לביקור המוזכרים בסדרת הכתבות על רומא:
היכרות עם רומא | פיאצות, גנים ומוזיאונים  מקומות מיוחדים וקניות ברומא
רומא בעקבות ברניני  אוצרות הוותיקן  הקולוסיאום ברומא
(להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה)
 

רומא – ליבה הפועם של איטליה

עם כל העוצמה האדירה שהיא משדרת והמילים הגדולות המיוחסות לה, אל תתנו לחזות השמרנית והמתחסדת שלה להטעות אתכם. רומא היא עיר משוחררת ומרדנית, לעיתים אפילו מושחתת, ולתושביה לא יצא שם של מתנזרים וצדיקים. רומא היא עיר תוססת וקוסמופוליטית, עיר חיה ויוצרת, עיר של אלפי מציאויות וקצב מסחרחר.
 
רומא היא ליבה הפועם של איטליה וזה אומר הרבה אוכל טוב, מכוניות יוקרה עם מנועים רועמים הקורעות את רחובותיה, סגנון חיים, המעורר לעיתים קנאה, ואיטלקיות, שכל מילה עליהן מיותרת... בנבכי האווירה ההיסטורית והאינטלקטואלית, שכה מאפיינת אותה, החטאים הקטנים, שהיא מציעה בשפע, הם אלו ההופכים את רומא לתענוג ממכר כל כך. לכו על כל הקופה – לחטוא זה אנושי.
 

טיולי אופנייםשבע הגבעות של רומא

רומא היא עיר שייסודה לוט בערפל, והיה פתח לאגדות פופולריות. אגדת ייסודה בידי התאומים רמוס ורמולוס, שגודלו על ידי זאבה, היא זו שהושרשה ביותר בפולקלור הרומאי. בקתות מתקופת האבן, שהתגלו על גבעת פאלאטינו, קושרים את הגבעה לסיפור ייסודה של העיר. 

אולם רומא כבר איננה עירם של רמוס ורמולוס. רומא היא קודם כול העיר של שבע גבעותיה המפורסמות: קמפידוליו (Campidoglio), קווירינלה (Quirinale), וימינאלה (Viminale), צ'ליאן (Celian), לטראנו (Laterano), אסקווילינו (Esquilino) ופאלאטינו (Palatino). הגבעות היו מאז ומתמיד סימן ההיכר שלה. גבעות הקמפידוליו והפלאטינו הן מרכז רומא העתיקה. קשה להאמין כי האזור מכוסה העתיקות במרכז העיר, היה לפני אלפי שנים בירת האימפריה הגדולה ביותר בעולם העתיק – מגרש המשחקים של הקיסרים.

גבעת פאלאטינו ברומא
שרידי העיר העתיקה בגבעת פאלאטינו (צילום: PytyCzech)
 

האתרים העתיקים של רומא

רומא האימפריאלית השתרעה על שטח גדול. אתרים עתיקים, כגון הפנתיאון (Pantheon), מפוזרים גם באזורים החדשים יותר של העיר. האזור המכונה הפורום הרומאי (Foro Romano) היה המרכז הפוליטי, החברתי והכלכלי של רומא העתיקה  לב ליבה של האימפריה הרומית האדירה. 

הישגים ארכיטקטוניים מרשימים כמו הקולוסיאום (Colosseo), מעידים על גאונותם של המהנדסים הרומיים. אתרים כמו שרידי מרחצאות קרקלה (Le terme di Caracala) המפוארים, שרידי איצטדיון הסירקו מאסימו (Circo Massimo), או גבעת פאלאטינו (Colle Palatino), שנחשבה ל"בוורלי הילס" של רומא העתיקה (מקור המילה האנגלית Palace), מעידים שרומא הייתה עיר יוקרתית, שכבר אז חיה על פי פילוסופיית הדולצ'ה ויטה (החיים הטובים) המיוחסת לה. 
המדרגות הספרדיות ברומא
המדרגות הספרדיות ברומא, המוני אדם בכל שעות היום (צילום: כרמית וייס)
 

רומא של הקיסרים ורומא של האפיפיורים

החומות, המקיפות את העיר עד היום, מעידות על חשיבותה של רומא כבירת האימפריה ועל גודלה הבלתי רגיל, ביחס לערים אירופיות אחרות באותה תקופה. המוזיאונים ברומא מלאים בחפצי אומנות מתקופת שלטונם של הקיסרים, תכשיטים, פסיפסים, פסלים ופרסקאות, המעידים על חברה מפותחת ואנינת טעם, שכן רומא הגיעה לגדולה לא רק תודות למנהיגיה רבי התושייה, אלא גם תודות לאזרחיה המיומנים.
 
על אף חוזקה של האימפריה הרומית, כדרך הטבע, זמנים משתנים ואימפריות קמות ונופלות. מלחמות, מרידות, פגעי טבע והחלטות שלטוניות שגויות, הובילו להתפוררות האימפריה הרומית ותחילת ימי הביניים. ברומא אומרים לעיתים כי רומא של הקיסרים הוחלפה בידי רומא של האפיפיורים, ואכן עם עליית הנצרות רומא הפכה למגרש המשחקים של האפיפיורים. כל אפיפיור ניסה להתעלות מעל ביצועי קודמיו על ידי עיטור העיר בארמונות וכנסיות מפוארים, לעיתים תוך מחיקה של שרידים היסטוריים חשובים. האפיפיורים משושלת ברבריני היו ידועים לשמצה במיוחד בשל כך, וברומא יש אמרה האומרת כי "מה שכשלו הברברים לעשות נעשה בידי הברברינים". 

עד כמה שזה יישמע שערורייתי, הרס העתיקות ברומא לא היה לחינם, שכן את מקומן תפסו ארמונות וכנסיות רנסאנס ובארוק נפלאים, הנותנים את הטון בנוף האדריכלי של רומא גם כיום. האפיפיורים דאגו לאסוף לעירם כמה מהאומנים הגדולים ביותר בהיסטוריה, והודות להם רומא מחזיקה כמה מיצירות המופת החשובות ביותר בעולם.
 
אחד המבנים הנוצריים הבולטים של רומא היא בזיליקת סן ג'ובאני אין לטראנו (Basilica di San Giovanni in Laterano) היפהפייה, הבזיליקה הנוצרית הראשונה, שנבנתה ברומא תחת הקיסר קונסטנטין, עוד במאה הרביעית. לבזיליקה מספר חזיתות מרשימות במיוחד ומבפנים מדובר באחד האתרים המרשימים ביותר ברומא: החל מתקרותיה המצופות זהב, ועד לחצר (קלויסטר) ועמודיה המסולסלים, המשובצים אבנים יקרות. עוצמתה לא רק בגודלה האדיר, אלא בעיקר ביופיה ובעבודה הרבה שהושקעה בה. הבזיליקה נשרפה ונבנתה מחדש מספר פעמים.
 
בזיליקת סן ג'ובאני אין לטראנו ברומא
בזיליקת סן ג'ובאני אין לטראנו, מהאתרים המרשימים ביותר ברומא (צילום: Giulio_dgr)
 

הנקודה היהודית של רומא

אין ספק כי רומא היא עיר בעלת אופי חזק, הניכר בכל פינה, אולם עובדה זו לא הפריעה לקהילה יהודית פעילה ומשגשגת להתבסס בעיר. מדובר ככל הנראה בקהילה היהודית העתיקה באירופה. שורשיה, כך מסופר, מגיעים הישר לתקופת בית שני ולגולים שנשבו בידי הרומאים, שהחריבו את המקדש בירושלים. עובדתית, כנראה שהיהודים הגיעו לרומא כבר במאה השנייה לפנה"ס.
 
כמו כל קהילה יהודית בעולם, ידעה גם קהילה זו עליות ומורדות, תקופות פריחה ושגשוג וזמני משבר ואסונות. מרגש הוא הביקור בבית הכנסת הגדול של רומא, שלטעמי הוא היפה ביותר שראיתי. תקרתו האדירה צבועה בדגם הדומה לנוצות ציפור, בשלל צבעי הקשת, והעוצמה שהוא משדר מרשימה במיוחד. לצד בית הכנסת ישנו מוזיאון יהודי מרתק ובו אוסף אדיר של בדים שיצרו היהודים לאורך שהותם בגטו של רומא, מאז המאה ה-16, וחפצי קודש רבים.
לינה בקרבת בית הכנסת הגדול של רומא

בית הכנסת הגדול ברומא
בית הכנסת הגדול של רומא (צילום: כרמית וייס)
 

רומא – מהיכן להתחיל?

עיר הנצח, עיר המלאכים, עיר שבע הגבעות, בירת העולם העתיק, ערש התרבות המערבית, או פשוט רומא – ערב רב של מסורות, סגנונות ארכיטקטוניים, יצירות מופת, גסטרונומיה נהדרת ותרבויות רבות. בהתחלה ייתכן שתחושו מעט בהלם, שכן רומא היא אינטנסיבית ופותחת את כל החושים בבת אחת. ייתכן שלא תדעו מאיפה להתחיל עם כל מה שרומא מציעה. למעשה זה בלתי אפשרי לטעום מכל מה שיש לרומא להציע. האיטלקים אומרים "Roma - non basta una vita" – שכן, חיים שלמים אינם מספיקים כדי לחוות את רומא במלואה.
 
אולם במהירות המתח מתחלף בתחושה נעימה ומתוקה – אתם מתאהבים בה. אל תתביישו, אינכם הראשונים ולא האחרונים להישבות בקסמה. רומא חובקת כל כך הרבה תרבויות, כל כך הרבה מוזיאונים, כל כך הרבה פניני אדריכלות, כל כך הרבה אירועים, כל כך הרבה פנים. כל כך מסובך ועם זאת פשוט למדי – זו רק רומא, יצירת המופת של האנושות.
 
פיאצה נאבונה ברומא
פיאצה נאבונה השוקקת חיים (צילום: כרמית וייס)
 

מידע לתיירים ברומא

לשכת התיירות המרכזית של רומא נמצאת ברחוב 5 Via Parigi ובמקום יש צוות אדיב, מגוון עלונים מעניינים ומידע רב. ברחבי העיר פזורות לשכות מידע לתיירים רבות. מומלץ לבקר בלשכת המידע מול הקולוסיאום, מהצד השני של Via Dei Fori Imperiali, בגלל התערוכה המעניינת והדגמים של רומא העתיקה המוצגים בה.

תחבורה ציבורית ברומא

כמו כל מטרופולין מודרני אחר, רומא מתהדרת במערכת תחבורה ציבורית רחבה, הכוללת שני קווי מטרו, שישה קווי רכבת קלה, קווי אוטובוסים רבים מאוד ואף מערכת רכבות פרברים. שני קווי המטרופוליטנה של רומא (Metropolitana di Roma) חוצים זה את זה תחת תחנת טרמיני (Termini), תחנת הרכבת המרכזית של רומא. נסיעה במטרו של רומא יכולה להיות חוויה טראומטית למדי. קרונות הקו הכתום, החדיש מבין השניים, נוחים וממוזגים. עם זאת בשעות העומס הם הופכים לקופסאות סרדינים, שבקושי ניתן לנשום בהן. הקו הכחול הוא גלריית אומנות מזעזעת, בה כל קרון מתפקד כגלריית גרפיטי נפרדת, המציגה לראווה את עבודותיהם של מאות פורעי חוק אנונימיים, בעלי כשרון שנוי במחלוקת. הרכבות מגיעות בתדירות נמוכה ולחץ רב נוצר על הרציפים. כל רכבת מעוררת קרב חסר חוקים כדי לעלות לרכבת הצפופה. הימנעו משעות העומס בכל מחיר.

אוטובוסים הם דרך טובה לנוע ממקום למקום ולחוות את העיר באותו זמן. טרמינל האוטובוסים המרכזי ממוקם בפיאצה דה צ'ינקווצ'נטו (Piazza dei Cinquecento), מחוץ לתחנת הרכבת טרמיני. מומלץ לנסוע בקו 64 לוותיקן. זוהי דרך טובה לראות את העיר ולחוות את אופי תושביה. אין רחמים בקרב על העלייה לאוטובוס הזה, שחביב על מקומיים ותיירים כאחד.

טראם ברומא
את רומא חוצים שני קווי מטרו, שישה קווי טראם ועוד קווי אוטובוס רבים (צילום: CC Rob Dammers)


מלונות מומלצים במרכז רומא

אם אתם רוצים להימנע מתחבורה ציבורית ככל הניתן, בחרו מלון במרכז העיר, כמו למשל מלון פלאצו נאבונה (Palazzo Navona Hotel), מלון 4 כוכבים ליד פיאצה נאבונה, או מלון בוטיק קאמפו די פיורי (Boutique Hotel Campo de' Fiori), מלון 3 כוכבים בקרבת כיכר השוק.
מלון מומלץ במרכז רומא   מלון מומלץ במרכז רומא
מלון פלאצו נאבונה (מימין) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (משמאל).
להגיע לכל אתרי מרכז העיר ברגל ולהשקיף על גגות העיר והכיכרות המפורסמות מהגג וממרפסת החדרתחנת הרכבת המרכזית – רומא טרמיני

נושא מעניין אחר לדון בו הוא תחנת הרכבת המרכזית טרמיני (Roma Termini). על אף שהיא מושכת לסביבותיה תופעות חברתיות לא נעימות (כגון מהגרים, סוחרי סמים, זונות ושילובים שונים בין כל אלו), היא יכולה להיות מתוארת כמרכז תחבורה מסילתית יעיל, מזמין, מודרני, נוח לשימוש ומעוצב בטוב טעם. רכבות מרחבי המגף האיטלקי, כמו גם רכבות מקומיות ובינלאומיות, עוברות או מסיימות נסיעתן בטרמינל שוקק פעילות זה. עם בתי הקפה, המסעדות והחנויות שלה, תחנת טרמיני משמשת גם כמרכז מסחרי מאובזר היטב. בין אם יש לכם רכבת לעלות עליה ובין אם לא, אל תפספסו ביקור ביצירה התחבורתית הנפלאה הזו.
בניגוד לתחנת טרמיני, התחנות היותר קטנות של רומא כמו טראסטוורה, טוסקולנה וטיבורטינה הן גלריות גרפיטי מלוכלכות למדי. אם הייתי רוצה לראות גרפיטי ולהריח ריחות שלא אתאר כאן בפרוטרוט, הייתי הולך לשירותים הציבוריים. לכן מומלץ להימנע מתחנות אלה, אלא אם כן אתם חפצים לסייר במערכת רכבות הפרברים של העיר (דבר מובן לחלוטין) או באזורי השיכונים הציוריים של העיר (גם כן דבר מובן בהחלט).
 
תחנת רומא טרמיני, רומא
תחנת טרמיני  מרכז תחבורה מודרני, יעיל ומזמין (צילום: CC Ingolf)


מלון מומלץ באזור תחנת הרכבת רומא טרמיני

במרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת שוכן מלון גלאם (The Glam), מלון 4 כוכבים המציע חדרים וסוויטות גדולות, המתאימות גם למשפחות, ממוזגים, נקיים ומעוצבים בקפידה. 

מלון מומלץ ברומא  מלון מומלץ ברומא
מלון גלאם  קרוב לתחנת הרכבת טרמיני ומתאים גם למשפחות


טיפים ל"מסתבכים" ברחובותיה של רומא

* לפני תחילת הטיול מומלץ להצטייד במפת תחבורה של העיר.
* בתחנות המטרופוליטנה (כך נקרא המטרו ברומא) מחלקים מפה של קווי המטרו וקווי רכבת הפרברים (Passante Ferroviaria). בתחנות הרכבת מחלקים מפה מקיפה הכוללת אוטובוסים, אוטובוסי לילה, רכבות פרברים ואת המטרופוליטנה.
* התחנות הנגישות ביותר לתייר הן תחנת טרמיני (Termini) וכן תחנת רומא צפון (Roma Nord), הנמצאת ביציאה הצפונית של פיאצה דל פופולו.
* במרכז רומא הליכה ברגל היא האופציה הטובה ביותר. 
* תחנות המטרו מפוזרות ליד מוקדי תיירות מרכזיים, ולכן מומלץ ביותר להשתמש בעיקר בהן.
* תחנות המטרו השימושיות ביותר לתייר הן:
תחנת Colosseo  בסמוך לקולוסיאום ולפורום הרומאי.
תחנת Termini – משרתת גם את תחנת הרכבת. 
תחנות Barberini ו- Spagna  משרתות את צפון רומא האלגנטי, במרחק הליכה מפיאצה נבונה ומרכז העיר.
תחנת Flaminio  בצמוד לפארק וילה בורגזה.
תחנת Ottaviano  במרחק קצר מהוותיקן ומבצר סנטאנג'לו.
תחנת San Giovanni  סמוכה לכנסיית סן ג'ובאני המדהימה.
 
בעודכם הולכים ברחובות רומא תבינו את ממדיה, גם בכל הקשור לתנועת המכוניות. איטליה, כידוע, מקדשת את הרכב ובאופן לא מפתיע כמות המכוניות בעיר אדירה והנהגים אינם בדיוק מופתיים.
עצה מבעל ניסיון: היזהרו מאוד בזמן חציית כביש סואן, אך עם זאת אל תפגינו לעולם היסוס. במקום בו אין רמזור (ויש רבים כאלה), הנהגים הרומאים אינם עוצרים באדיבות להולכי הרגל. יש ללכת באופן בטוח וללא היסוס למרכז הכביש. במידה ויש נהג שאינו נראה מגיב לנוכחותכם על הכביש עצרו ואז המשיכו בחצייה. אם תישארו על המדרכה עד שמישהו יעצור לכם, אתם עלולים להזדקן על המדרכה ולהתגלות בחפירה ארכיאולוגית עוד 2,000 שנה... 
 
מלון במרכז רומא
מלון פלאצו נאבונה  ממוקם במרכז העיר וחוסך את הצורך בתחבורה לכל אתרי מרכז רומא

מידע נוסף

השכרת רכב באיטליה
בתי מלון ברומא
בתי מלון במרכז רומא
אפשרויות לינה נוספות באיטליה

כתבות נוספות

הפארק הלאומי אברוצו

אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר