סיור ברומא – חלק ב':
פיאצות, גנים ומוזיאונים
מאת: אלון איקן


בכתבה זו, השניה בסדרה, נמשיך ונטייל ברומא, ונתוודע לכמה מפינותיה היפות ביותר. הפעם נתרכז בשלושה מאפיינים בולטים של העיר – הפיאצות הנפלאות, הגנים והפינות הירוקות, והמוזיאונים הרבים.


פיאצה נאבונה, רומא
פיאצה נאבונה, המפורסמת בכיכרות רומא (צילום: Anastasia Collection)


תחנת רומא טרמיני (A) ולידה מלון גלאם (B),
בתי מלון במרכז העיר 
מלון פלאצו נאבונה (C) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (D),
ויעדים לביקור המוזכרים בסדרת הכתבות על רומא:
היכרות עם רומא | פיאצות, גנים ומוזיאונים  מקומות מיוחדים וקניות ברומא
רומא בעקבות ברניני  אוצרות הוותיקן  הקולוסיאום ברומא

(להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה)
 

הכיכרות של רומא

אחד מהמאפיינים הארכיטקטוניים הבולטים ביותר ברומא הוא כיכרותיה, הקרויות פיאצות, שמקורן מכל תקופותיה של רומא. ברומא הכיכרות הן הרבה יותר מהצטלבות רחובות או מקומות מפגש, אלא אלמנטים אומנותיים, בהם הושקעה מחשבה אומנותית רחבה.
 
פיאצה נבונה (Piazza Navona), על שלושת המזרקות המרשימות שלה, היא אולי הכיכר המפורסמת ביותר ברומא. המזרקה האמצעית, מזרקת ארבעת הנהרות, היא הגדולה והמרשימה מכולן. המזרקה המרשימה, מעשה ידיו של ג'ובאני לורנצו (ג'אנלורנצו) ברניני, מתארת ארבע דמויות, המייצגות ארבעה נהרות גדולים בארבע יבשות שונות: הגנגס באסיה, הנילוס באפריקה, הדנובה באירופה והריו דה לה פלטה באמריקה. האווירה הנפלאה בפיאצה, חזיתות הבתים החינניות ומופעי הרחוב המועלים בערבי הקיץ הצוננים, הופכים אותה לאחד האתרים היפים בעיר ומקום טיול נפלא לשעות הערביים.
בתי מלון בקרבת פיאצה נבונה

מזרקת ארבעת הנהרות, פיאצה נאבונה, רומא
מזרקת ארבעת הנהרות בפיאצה נאבונה, מייצגת את ארבעת הנהרות הגדולים בעולם (צילום: כרמית וייס)
 
מלון מומלץ במרכז רומא   מלון מומלץ במרכז רומא
מהבר על גג מלון פלאצו נאבונה אפשר להשקיף על כיכר נבונה עם קוקטייל או כוס יין
 

פיאצה קמפידוליו

אותי באופן אישי, הרשים במיוחד יופיה של פיאצה קמפידוליו (Piazza del Campidoglio), אשר עוצבה על ידי מיכלאנג'לו (Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni) המוכשר. הקסם הנפלא של הכיכר קשור למספר גורמים: הפרופורציות ההרמוניות בין הבניינים המקיפים אותה, קישוטיהם היפים והפשוטים וצבעיהם הנעימים והמרגיעים, כולם תודות לגאונותו האומנותית של מיכלאנג'לו. יכולותיו האדריכליות של מיכלאנג'לו ניכרות באופן ברור בעבודתו על הפיאצה. דבר נוסף המוסיף ליופייה של הכיכר הוא מיקומה המרשים, על ראש גבעת הקמפידוליו.
 
הגישה לפיאצה היא על ידי מדרגות יפות, רחבות ושטוחות למדי. הכיכר משקיפה על הפורום הרומאי העתיק מצד אחד, ועל פיאצה ונציה הסואנת מצד שני. זהו בהחלט אחד המקומות בהם ניתן לקבל מושג על אלפי השנים שעברו על רומא, וכיצד הן מתקיימות בהרמוניה לצד העיר המודרנית. כדאי לבקר את הכיכר בשעות שונות לאורך היממה, שכן צבעיה משתנים לאורך שעות היממה, וכך נוצרים מופעי צבע מרהיבים.
המדרגות המובילות לפיאצה קמפידוליו ברומא
המדרגות המובילות אל פיאצה קמפידוליו (צילום: Paologallophoto)

פיאצה קמפידוליו ברומא
פיאצה קמפידוליו הקסומה, פרי עיצובו של מיכלאנג'לו (צילום: anshar73)


טיולי אופנייםפיאצה ונציה

פיאצה ונציה (Piazza Venezia) הסמוכה היא מרכז רומא המודרנית והיא עמוסה תנועה יום וליל. על הפיאצה נבנה פאלאצו ונציה, שהוא אחד ממבני הרנסאנס האזרחיים הראשונים ברומא. המבנה המרשים ביותר בפיאצה הוא הוויטוריאנו ,(Vittoriano) המונומנט הלבן החולש על הפיאצה, שהוקם ב-1911 לכבודו של מלך איטליה האחרון  ויטוריו אמנואלה השני

בני רומא מכנים את הבניין "עוגת החתונה", בשל צבעו וצורתו. כדאי לבקר בו משתי סיבות. ראשית, עם כל הכבדות שבו, צבעו הלבן מקנה לו הרבה אלגנטיות. יש משהו מאוד מיוחד, כמעט מלכותי הייתי אומר, בטיפוס במדרגות השיש המרשימות שלו – דווקא אלו הנמצאות בתוך הבניין. שנית, נופים מופלאים של רומא ניבטים ממרפסת התצפית הפנורמית שלו, אליה מגיעים במעלית. לפניכם נפרס הפורום הרומאי המרשים וחלקיה המודרניים והאלגנטיים של רומא. תוכלו לראות את הקולוסיאום, את הוותיקן, את גגותיה היפים של העיר, ואת הקפלות הרבות המאפיינות את קו הרקיע של רומא. ביום בהיר ניתן לראות אפילו את הקולוסאום המרובע – מבנה מודרני מיוחד ברובע אאור.
כתבה על מסלול טיול של 24 שעות ברומא היוצא מפיאצה ונציה

מבנה הוויטוריאנו בכיכר ונציה שברומא
הוויטוריאנו בכיכר ונציה, מרכז רומא המודרנית (צילום: zstockphotos)
 

כיכר סן פייטרו בוותיקן

כיכר מרשימה וסמלית נוספת של רומא היא כיכר סן פייטרו (Piazza San Pietro) הנמצאת בוותיקן. בימי ראשון משמשת הכיכר מקום מפגש למאמינים רבים הבאים להאזין לדרשותיו של האפיפיור, המתגורר ממש מעליה. הכיכר בעלת סימטריה מופלאה של שורות עמודים מרשימות, אשר מעליהן פסלי קדושים נוצרים, מעשה ידי האומן ברניני, ושתי מזרקות המשמשות אתרי צילום מובחרים לסצנות רומנטיות בסרטים איטלקיים ישנים.

הפיאצה הזו היא ללא ספק עבודתו המרשימה ביותר של ברניני בעיר רומא. הכיכר מלאה חן, תחת השמש הרומאית הקופחת, כמו גם תחת ממטרים כבדים או צבעי הסתיו המשכרים. 
כתבה על הוותיקן
 
כיכר סן פיירו בוותיקן
כיכר סן פייטרו בוותיקן, עבודתו המרשימה ביותר של ברניני ברומא (צילום: tanaonte)
 

כיכר השוק הססגוני

בניגוד מוחלט לכיכר סן פייטרו, שנועדה (ומצליחה ללא ספק) לשדר את עוצמתה של הכנסייה, נמצאת כיכר קמפו דה פיורי (Campo de' Fiori). הכיכר הכפרית והצבעונית הזו, מפורסמת בשל השוק הססגוני, והמפורסם לא פחות, שהיא מארחת. הכיכר עמוסה ורועשת דרך קבע, בין אם אלו קולותיהם של הסוחרים המהללים את מרכולתם או קולם של הבליינים, המפטפטים וצוחקים בשעות הערב.
 
בקרו בה מוקדם בבוקר, לפני פתיחת השוק, כדי להתרשם מחזיתות הבתים הציוריות, אך אל תשכחו לעבור בשוק הצבעוני והמיוחד כדי לחוות את הטעמים, הריחות והצבעים, שהוא מציעשימו לב לדמות העגמומית המוצבת במרכז הפיאצה – היא כאילו מבודדת עצמה מלמעלה מהאווירה המקסימה של השוק. אל תשכחו לבקר בה פעם נוספת בשעות הערב כשהיא מלאה בליינים. שבו באחד מבתי הקפה וצפו בעוברים ושבים, על כוס קפוצ'ינו ריחני או צלחת פסטה מפתה.
 
שוק קמפו דה פיורי ברומא
השוק בכיכר קמפו דה פיורי, כדאי להגיע מוקדם בבוקר (צילום: CC Frank Schmidtke)

מלון הבוטיק קאמפו די פיורי, רומאהגנים של רומא

רומא מלאה פינות ירוקות קסומות למנוחה קצרה או פיקניק מהנה. פארק וילה בורגזה (Villa Borghese) הוא הפארק המרכזי של מרכז רומא. על אף שגם וילה בורגזה אינה חפה מכבישים מרכזיים החוצים אותה, תוכלו למצוא בה נקודות מקסימות, רחוקות מהמולת העיר, ומזרקות מעניינות.
 
אזור ירוק נוסף הוא גבעת פינצ'ו (Pincio), לטעמי מדובר באזור היפה ביותר ברומא, הנמתחת מחלקה העליון של פיאצה די ספניה (Piazza di Spagna, הכיכר הספרדית) עד וילה בורגזה, בחלק המתנשא מעל פיאצה דל פופולו (Piazza del Popolo, כיכר העם). רחובות שקטים, מסעדות אלגנטיות והרבה ירוק, הופכים את הפינצ'ו לטיול מקסים, בו ניתן לספוג את רומא האלגנטית והירוקה. 
 
פיאצה דל פופולו ברומא
תצפית לעבר פיאצה דל פופולו מגבעת פינצ'ו (צילום: Apostolos Giontzis)

 
על גבעת פינצ'ו נמצאת וילה מדיצ'י (Villa Medici) הנפלאה – בניין אלגנטי המארח את מרכז תרבות צרפת ובדרך כלל סגור לציבור. החזית הפנימית, הפונה לגני הרנסאנס המקסימים של הווילה, מכוסה גילופים נהדרים מתקופת הרנסאנס, המשומרים במצב נפלא.
 
בגנים תוכלו למצוא אובליסק, מזרקות ושיחים גזומים, כמו בגינות איטלקיות טיפוסיות. בנבכי הגן מסתתר אורנג'רי (ביתן המשמש להתבודדות מההמולה או לבילוי חברתי) קטן ומקסים, מצופה פרסקאות נפלאות, המתארות חיות ומגוון ציפורים. בגן תוכלו לצפות בסצינה מפוסלת מעניינת (דבר הטיפוסי לגנים איטלקיים), המתארת נימפה, אשר 12 ילדיה מותקפים על ידי חיות, שנשלחו על ידי האלה הקנאית הרה. החזית היפה, יחד עם הגנים המרתקים, הופכים את וילה מדיצ'י לאחת הפנינים החבויות של רומא. המשיכו ברחוב, המתפתל כנחש, עד לפיאצה דל פופולו רחבת הידיים.
 
גנים נוספים שכדאי לבקר בהם, הם גני הוותיקן המרשימים מאוד. תיירים רבים עוברים במוזיאונים של הוותיקן מבלי לדעת שהגנים, התופסים 50% משטח מדינת הוותיקן, מציגים מגוון אדיר של צמחים מרחבי העולם. כדאי לשים לב כי הביקור בגנים חייב להיעשות במסגרת הסיורים המודרכים שמציע המוזיאון.
 
בגני הוותיקן ניתן להבחין בשלושה סגנונות גנים שונים – איטלקי, צרפתי ואנגלי. תוכלו לראות צמחים מגוונים וכן מבנים מעניינים של מדינת הוותיקן, שאינם נכללים במסלול התיירים הרגיל, כמו ארמון האפוסטולי המרשים, בניין רדיו הותיקן, תחנת הרכבת של הוותיקן ואף את מנחת מסוקו של האפיפיור.
 
דרומית לוותיקן תמצאו את אחת מנקודות התצפית הטבעיות המדהימות של רומא. גבעת ג'אניקולו (Gianicolo) לא הייתה חלק משבע הגבעות של רומא העתיקה, אולם נשקפים ממנה נופים עוצרי נשימה של העיר. הטיפוס ממקומות מסוימים יכול להיות תלול יחסית, אולם את הנופים עליהם תשקיפו מראש הגבעה לא תוכלו לשכוח. לצד ראש הגבעה תמצאו גם מזרקה מרשימה מאוד, בשם מזרקת אקווה פאולה (Fontana dell'Acqua Paola).
 
גני הוותיקן
גני הוותיקן המגוונים נפרשים על פני מחצית משטח המדינה (צילום: Sanga Park)
 

המוזיאונים של רומא

עיר עיר ומוסדותיה  הפאבים הלונדוניים הטיפוסיים עם הבירה הנשפכת, הבוטיקים הנוצצים ותוויות המחיר האסטרונומיות של מילאנו, מסעדות הגורמה האלגנטיות ובקבוקי השמפניה המבעבעים של פריז. ברומא המוסד, בהא-הידיעה, הוא המוזיאון (וגם הגלידרייה). מאות מוזיאונים, במגוון נושאים כמעט אינסופי – מפסטה עד לאומנות רומית, עתיקות מצריות ושלל נושאים מרתקים.
 
מוזיאוני הוותיקן מלאים חפצי אומנות מאינספור סגנונות ותקופות, המוצגים בגלריות מפוארות במיוחד. אל תפספסו את גלריית המפות, את חדרי רפאל ואת הקפלה הסיסטינית, שהיא ללא ספק גולת הכותרת של המוזיאונים ויצירת האומנות המרשימה ביותר בעולם.
עוד על מוזיאוני הוותיקן תוכלו לקרוא בכתבה: הוותיקן - נכסי הכנסייה ואוצרות האנושות

גלריית המפות, מוזיאון הוותיקן ברומא
גלריית המפות במוזיאון הוותיקן, שיא הפאר של רומא (צילום: Paologallophoto)

 
מוזיאון נוסף שכדאי לבקר הוא המוזיאון הלאומי לאומנות רומית (Museo Nazionale Romano), הכולל שני אגפים נפרדים. האגף הראשון שוכן בפאלאצו אלטמפס (Palazzo Altemps) המפואר, מצפון לפיאצה נבונה, ומציג פסלים רומיים קלאסיים. אגף זה מוצלח במיוחד, תודות לשילוב המעניין בין הפסלים המרשימים לארמון האלגנטי בו הם מוצגים.

האגף השני של המוזיאון שוכן בפאלאצו מאסימו 
(Palazzo Massimo) ליד תחנת הרכבת טרמיני. הבניין המפואר וגדול המידות מציג אוסף מרשים מאוד של פרסקאות, פסיפסים, מטבעות ופסלים רומיים. הפרסקו הנפלא, בגווני כחול וירוק עמוקים, שהובא מקאזה די ליביה(Casa di Livia) , מושך במיוחד. נדרש זמן כדי לראות את כל ארבע הקומות העמוסות של האגף וכן את האגף הנוסף, אולם שווה לקחת את הזמן, כדי להבין וליהנות מהטעם הרומאי האנין.
 
סרקופג קרב לודוביסי בפאלאצו אלטמפס שברומא
סרקופג קרב לודוביסי המוצג בפאלאצו אלטמפס המפואר (צילום: CC Carolyn Whitson)

 
אם הטעם הרומאי מצא חן בעיניכם ואתם חפצים ביותר, פנו למוזיאוני הקפיטול (Musei Capitolini) החשובים. אוסף מרשים של אומנות רומית מוצג בשני ארמונות מפוארים, התוחמים את כיכר הקמפידוליו, שעוצבו בידי מיכלאנג'לו. פאלאצו נואובו (Palazzo Nuovo) מציג בעיקר פסלים, שרבים מהם בעצם העתקים רומיים של יצירות יווניות קלאסיות – יצירות כגון "ונוס הקפיטולינית" או "הגאלי הגוסס".
 
בקומה הראשונה של פאלאצו דה קונסרבטורי (Palazzo dei Conservatori), מצידה השני של הכיכר, תמצאו את פסל הברונזה המפורסם, של הזאבה המניקה את התאומים רמוס ורמולוס. בנוסף תמצאו פסלים מעניינים אחרים, כמו "ראשה של מדוזה" של ברניני, או ראש שנותר מפסל גדול של הקיסר קונסטנטין הראשון. בקומה השנייה תמצאו אוסף פורצלן מקסים וציורים מעניינים, בהם "סנט ג'ון המטביל" של קרוואג'ו (Caravaggio).

הפתעה מרעננת היא הביקור באוסף האומנות הרומית בצ'נטרלה מונטמרטיני (Centrale Montemartini), שכן זוהי תחנת כוח ישנה. הקומפלקס התעשייתי הנטוש שופץ וכעת הוא מארח אוסף אומנות רומית, השייך לאוסף מוזיאוני הקפיטול. הצלחתו של המוזיאון נובעת כנראה מהמתח המעניין, בין המאפיינים התעשייתיים של המבנה, לטעם הרומאי העדין, ששייך לימים עברו.
 
מוזיאוני הקפיטול נחשבים למוזיאונים החשובים ביותר ברומא, אחרי מוזיאוני הוותיקן. מהר מאוד תגלו שלרומאים היה מאז ומתמיד טעם משובח והעיר מלאה בחפצי אומנות נהדרים, המוצגים בבניינים מפוארים.

מוזיאון הקפיטול ברומא
מוזיאוני הקפיטול, החשובים ביותר ברומא אחרי מוזיאוני הוותיקן (צילום: CC Slices of Light)
 

גלריה בורגזה

אם האווירה התעשייתית גורמת לכם לרצות לברוח לפינה ירוקה, וגם אם לא, אתם חייבים לבקר בגלריה בורגזה (Galleria Borghese) הנהדרת, אשר בפארק וילה בורגזה שהזכרנו קודם. עוד אוסף של פיסול, אבל משובח במיוחד. תמצאו פה פסלים נפלאים, בהם, פסלה של אחותו של נפוליאון – פולין בורגזה. כמו כן נמצאות כאן שתי יצירות מופת עוצרות נשימה של ברניני – הסצינות המיתולוגיות של חטיפת פרוספינה וכמובן המרדף של אפולו אחרי הנימפה דפני, מפוסלות בשיש.
 
לא אכביר מילים, שכן כבר ציינתי בכתבתי רומא בעקבות ברניני את דעתי על גדולתו האדירה של ברניני והחיים שהוא מפיח בשיש. גלריה בורגזה היא אחד המוזיאונים המבוקשים ביותר ברומא, ויש להזמין כרטיסים מראש.
 
גלריה בורגזה ברומא
גלריה בורגזה המרהיבה, אליה חובה להזמין כרטיסים מראש (צילום: CC Slices of Light)


היכן מומלץ ללון ברומא?

רומא היא עיר גדולה ולא ניתן להגיע ברגל לכל אתריה היפים, ולכן מומלץ ללון בקרבת תחנת הרכבת רומא טרמיני (Roma Termini), ממנה יוצאות רכבות ליעדים שונים באיטליה, כולל שדה התעופה, ובה עוברים קווי המטרו איתם ניתן להגיע לכל מקום בעיר. אפשרות נוספת היא ללון במרכז העיר העתיקה, כך תוכלו גם להגיע ברגל לאתרי התיירות המפורסמים במרכז העיר (עלול להיות מעייף למי שמתקשה בהליכה).

ראשית נמליץ על שני בתי מלון ברמת 4 כוכבים בקרבת
 תחנת הרכבת המרכזית רומא טרמיני:
מלון גלאם (
The Glam) מציע מגוון חדרים מודרניים וסוויטות גדולות, המתאימות גם למשפחות. כל החדרים ממוזגים, נקיים ומעוצבים בקפידה, ומצוידים במזרן היפואלרגני, פינת קפה/תה, טלוויזיה בלוויין ואינטרנט אלחוטי בחינם. ארוחת הבוקר עשירה יחסית.

מלון ארטמיד (Hotel Artemide) שוכן בבניין מהמאה ה-19, ומציע גם מרכז בריאות וספא (סאונה, אמבט עיסוי, חמאם טורקי ומגוון טיפולים). החדרים והסוויטת ממוזגים וכוללים מיני בר חופשי ופינת קפה ותה. מזנון ארוחת הבוקר עשיר וניתן ליהנות גם מבר-מסעדה Ambrosia הממוקם על הגג ומציע תצפית יפה על העיר.
 
מלון דה גלאם, רומא
מלון ארטמיד, רומא
בתי מלון מומלצים במרכז רומא  מלון גלאם (למעלה) ומלון ארטמיד


בנוסף, נמליץ על שני בתי מלון במרכז העיר העתיקה של רומא:
מלון פלאצו נאבונה (Palazzo Navona Hotel) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם בלב העיר, במרחק של 100 מטר פיאצה נאבונה. המלון מציע מרפסת עם נוף נהדר, ארוחת בוקר טובה וחדרים ממוזגים ומודרניים, הכוללים בין היתר טלוויזיה, מיני בר, פינת תה/קפה ואינטרנט אלחוטי בחינם.
 
מלון הבוטיק קאמפו די פיורי (Boutique Hotel Campo de' Fiori) ממוקם בקרבת כיכר קאמפו די פיורי – אחת הכיכרות הפופולריות בעיר, הידועה בעיקר בזכות השוק המפורסם הנערך במקום. על גג המלון גן מקסים עם פינות ישיבה ונוף למרכז ההיסטורי של רומא. מוטיב הגן ממשיך גם ברחבי המלון, והחדרים המעוצבים מעניקים תחושת פאר. המלון מציע ארוחת בוקר מצוינת, ובכיכר תמצאו שפע של ברים ומסעדות.
 
מלון פלאצו נאבונה, רומא
מלון הבוטיק קאמפו די פיורי, רומא
בתי מלון מומלצים במרכז העיר  מלון פלאצו נאבונה (למעלה) ומלון הבוטיק קאמפו די פיורי


מידע נוסף

הפארק הלאומי מיילה באברוצו

אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר