www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

רומא - כיכרות גנים ומוזיאונים


סיור ברומא - פיאצות, גנים ומוזיאונים
סדרת כתבות על עיר הנצח
מאת: אלון איקן


בכתבה זו, השניה בסדרה, נמשיך ונטייל ברומא, ונתוודע לכמה מפינותיה היפות ביותר. הפעם נתרכז בשלושה מאפיינים בולטים של העיר – הפיאצות הנפלאות, הגנים והפינות הירוקות, והמוזיאונים הרבים, במגוון נושאים אינסופי כמעט.


כתבה ראשונה בסדרה זו - רומא - טיול ביצירת מופת
 

מזרקת נפטון בפיאצה, רומא
מזרקת נפטון בפיאצה נאבונה   (צילום: אלון איקן)
 

הכיכרות של רומא

אחד מהמאפיינים הארכיטקטוניים הבולטים ביותר ברומא הוא כיכרותיה, הקרויות פיאצות, שמקורן מכל תקופותיה של רומא. ברומא הכיכרות הן הרבה יותר מהצטלבות רחובות או מקומות מפגש, אלא אלמנטים אומנותיים, בהם הושקעה מחשבה אומנותית רחבה.
 
פיאצה נבונה (Piazza Navona), על שלושת המזרקות המרשימות שלה, היא אולי הכיכר המפורסמת ביותר ברומא. המזרקה האמצעית, מזרקת ארבעת הנהרות, היא הגדולה והמרשימה מכולן. המזרקה המרשימה, מעשה ידיו של ג'אן לורנצו ברניני, מתארת 4 דמויות, המייצגות את ארבעת הנהרות הגדולים בעולם. האווירה הנפלאה בפיאצה, חזיתות הבתים החינניות ומופעי הרחוב המועלים בערבי הקיץ הצוננים, הופכים אותה לאחד האתרים היפים בעיר ומקום טיול נפלא לשעות הערביים.
בתי מלון בקרבת פיאצה נבונה
 
אותי באופן אישי, הרשים במיוחד יופיה של פיאצה קמפידוליו (Piazza Campidoglio), אשר עוצבה על ידי מיכלאנג'לו בואונרוטי (Michaelangalo Buonarotti) המוכשר.
הקסם הנפלא של הכיכר קשור למספר גורמים: הפרופורציות ההרמוניות בין הבניינים המקיפים אותה, קישוטיהם היפים והפשוטים וצבעיהם הנעימים והמרגיעים, כולם תודות לגאונותו האומנותית של מיכלאנג'לו. יכולותיו האדריכליות של מיכלאנג'לו ניכרות באופן ברור בעבודתו על הפיאצה. דבר נוסף המוסיף ליופייה של הכיכר הוא מיקומה המרשים, על ראש גבעת הקמפידוליו.
הגישה לפיאצה היא על ידי מדרגות יפות, רחבות ושטוחות למדי. הכיכר משקיפה על הפורום הרומאי העתיק, מצד אחד, ועל פיאצה ונציה הסואנת, מצד שני. זהו בהחלט אחד המקומות ברומא, בהם ניתן לקבל מושג על אלפי השנים שעברו על רומא, וכיצד הן מתקיימות בהרמוניה לצד העיר המודרנית. 
כדאי לבקר את הכיכר בשעות שונות לאורך היממה, שכן צבעיה משתנים לאורך שעות היממה, וכך נוצרים מופעי צבע מרהיבים.
בתי מלון בקרבת פיאצה קמפידוליו
פיאצה קמפידוליו, רומא GOTRAVEL
מבט מהצד על פיאצה קמפידוליו   (צילום: אלון איקן)


יקבים ויין
 
פיאצה ונציה (Piazza Venezia), הסמוכה, היא מרכז רומא המודרנית והיא עמוסה תנועה יום וליל. על הפיאצה נבנה פאלאצו ונציה, שהוא אחד ממבני הרנסאנס האזרחיים הראשונים ברומא. המבנה המרשים ביותר בפיאצה הוא הויטוריאנו (Il Vittoriano), המונומנט הלבן החולש על הפיאצה, שהוקם ב-1911 לכבודו של מלך איטליה האחרון - ויטורי עמנואלה השני.
בני רומא מכנים את הבניין "עוגת החתונה", בשל צבעו וצורתו. כדאי לבקר בו משתי סיבות:
ראשית, עם כל הכבדות שבו, צבעו הלבן מקנה לו הרבה אלגנטיות ויש משהו מאוד מיוחד, כמעט מלכותי הייתי אומר, בטיפוס במדרגות השיש המרשימות שלו - דווקא אלו הנמצאות בתוך הבניין.
שנית, נופים מופלאים של רומא ניבטים ממרפסת התצפית הפנורמית שלו, אליה מגיעים במעלית לפניכם נפרס הפורום הרומאי המרשים וחלקיה המודרניים והאלגנטיים של רומא. תוכלו לראות את הקולוסיאום, את הוותיקן, את גגותיה היפים של העיר, ואת הקפלות הרבות, המאפיינות את קו הרקיע של רומא. ביום בהיר ניתן לראות אפילו את הקולסואום המרובע - מבנה מודרני מיוחד ברובע אאור.
 
כיכר מרשימה וסמלית נוספת של רומא, היא כיכר סן פייטרו (Piazza San Pietro), הנמצאת בוותיקן. בימי ראשון משמשת הכיכר מקום מפגש למאמינים רבים, הבאים להאזין לדרשותיו של האפיפיור, המתגורר ממש מעליה. הכיכר בעלת סימטריה מופלאה של שורות עמודים מרשימות, אשר מעליהן פסלי קדושים נוצרים, מעשה ידי האמן ברניני, ושתי מזרקות, המשמשות אתרי הסרטה מובחרים לסצנות רומנטיות בסרטים איטלקיים ישנים.
הפיאצה הינה ללא ספק עבודתו המרשימה ביותר של הפסל ברניני בעיר רומא. הכיכר מלאה חן, תחת השמש הרומאית הקופחת, כמו גם תחת ממטרים כבדים או צבעי הסתיו המשכרים
כתבה על הוותיקן
 
העמודים של ברניני בכיכר סן פייטרו, רומא
העמודים של ברניני עם פסלי הקדושים בכיכר סן פייטרו   (צילום: אלון איקן)
 
בניגוד מוחלט לכיכר סן פייטרו, שנועדה (ומצליחה ללא ספק) לשדר את עוצמתה של הכנסייה, נמצאת כיכר קמפו דה פיורי (Campo de' fiori). הכיכר הכפרית והצבעונית הזו, מפורסמת בשל השוק הססגוני, והמפורסם לא פחות, שהיא מארחת. הכיכר עמוסה ורועשת דרך קבע, בין אם אלו קולותיהם של הסוחרים המהללים את מרכולתם או קולם של הבליינים, המפטפטים וצוחקים בשעות הערב.
בקרו בה מוקדם בבוקר, לפני פתיחת השוק, כדי להתרשם מחזיתות הבתים הציוריות, אך אל תשכחו לעבור בשוק הצבעוני והמיוחד כדי לחוות את הטעמים, הריחות והצבעים, שהוא מציע.
שימו לב לדמות העגמומית המוצבת במרכז הפיאצה- היא כאילו מבודדת עצמה מלמעלה מהאווירה המקסימה של השוק. אל תשכחו לבקר בה פעם נוספת בשעות הערב כשהיא מלאה בליינים. שבו באחד מבתי הקפה וצפו בעוברים ושבים, על כוס קפוצ'ינו ריחני או צלחת פסטה מפתה.
 
כיכר קמפו דה פיורי, רומא
כיכר קמפו דה פיורי לעת ערב   (צילום: אלון איקן)

 

הגנים של רומא

רומא היא עיר ירוקה מלאה פינות ירוקות קסומות למנוחה קצרה או פיקניק מהנה.
פארק וילה בורגזה הוא הפארק המרכזי של מרכז רומא. על אף שגם וילה ברוגזה אינה חפה מכבישים מרכזיים החוצים אותה, תוכלו למצוא בה נקודות מקסימות, רחוקות מהמולת העיר, ומזרקות מעניינות.
 
אזור ירוק נוסף הוא גבעת הפינצ'ו (לטעמי מדובר באזור היפה ביותר ברומא), הנמתחת מחלקה העליון של פיאצה די ספנייה (הכיכר הספרדית) עד וילה בורגזה, בחלק המתנשא מעל פיאצה דל פופולו (Piazza del Popolo, כיכר העם). רחובות שקטים, מסעדות אלגנטיות והרבה ירוק, הופכים את הפינצ'ו לטיול מקסים, בו ניתן לספוג את רומא האלגנטית והירוקה
 
מסעדה מקסימה בגני הפינצ'ו, רומא
מסעדה מקסימה בגני הפינצ'ו   (צילום: אלון איקן)
 
על גבעת הפינצ'ו נמצאת וילה מדיצ'י (Villa Medici) הנפלאה, היא בניין אלגנטי, המארח את מרכז תרבות צרפת ובדרך כלל סגור לציבור. החזית הפנימית, הפונה לגני הרנסאנס המקסימים של הוילה, מכוסה גילופים נהדרים מתקופת הרנסאנס, המשומרים במצב נפלא.
בגנים תוכלו למצוא אובליסק, מזרקות ושיחים גזומים, כמו בגינות איטלקיות טיפוסיות. בנבכי הגן מסתתר אורנג'רי (ביתן המשמש להתבודדות מההמולה או לבילוי חברתי) קטן ומקסים, מצופה פרסקאות נפלאות, המתארות חיות ומגוון ציפורים.
בגן תוכלו לצפות בסצינה מפוסלת מעניינת (דבר הטיפוסי לגנים איטלקיים), המתארת נימפה, אשר 12 ילדיה מותקפים על ידי חיות, שנשלחו על ידי האלה הקנאית הרה.
החזית היפה, יחד עם הגנים המרתקים, הופכים את וילה מדיצ'י לאחת הפנינים החבויות של רומא.
המשיכו ברחוב, המתפתל כנחש, עד לפיאצה דל פופולו רחבת הידיים.
 
גנים נוספים שכדאי לבקר בהם, הם גני הוותיקן המרשימים מאד. תיירים רבים עוברים במוזיאונים של הוותיקן מבלי לדעת שהגנים, התופסים 50% משטח מדינת הוותיקן, מציגים מגוון אדיר של צמחים מרחבי העולם. כדאי לשים לב כי הביקור בגנים חייב להיעשות במסגרת הסיורים המודרכים שמציע המוזיאון.
בגני הוותיקן ניתן להבחין בשלושה סגנונות גנים שונים- איטלקי, צרפתי ואנגלי. תוכלו לראות צמחים מגוונים וכן מבנים מעניינים של מדינת הוותיקן, שאינם נכללים במסלול התיירים הרגיל, כמו ארמון האפוסטולי המרשים, בניין רדיו הותיקן, תחנת הרכבת של הוותיקן ואף את מנחת מסוקו של האפיפיור.
 
דרומית לוותיקן תמצאו את אחת מנקודות התצפית הטבעיות המדהימות של רומא. גבעת הג'ניקולו (Gianicolo) לא הייתה חלק משבע הגבעות של רומא העתיקה, אולם נשקפים ממנה נופים עוצרי נשימה של העיר. הטיפוס ממקומות מסוימים יכול להיות תלול יחסית, אולם את הנופים עליהם תשקיפו מראש הגבעה לא תוכלו לשכוח. לצד ראש הגבעה תמצאו גם מזרקה מרשימה מאוד, בשם מזרקת אקווה פאולה (Fontana dell'Acqua Paola).
 
כיפת כנסיית סן פייטרו מגני הוותיקן
כיפת כנסיית סן פייטרו מגני הוותיקן   (צילום: אלון איקן)
 

המוזיאונים של רומא

עיר עיר ומוסדותיה - הפאבים הלונדוניים הטיפוסיים זולגי הבירה, הבוטיקים הנוצצים ותוויות המחיר האסטרונומיות של מילאנו, מסעדות הגורמה האלגנטיות ובקבוקי השמפניה המתפוצצים לאוויר בפריז. ברומא המוסד, בהא-הידיעה, הוא המוזיאון (וגם הגלידרייה). מאות מוזיאונים, במגוון נושאים כמעט אינסופי- מפסטה עד לאמנות רומית, עתיקות מצריים ושלל נושאים מרתקים.
מוזיאוני הוותיקן מלאים חפצי אומנות מאינספור סגנונות ותקופות, המוצגים בגלריות מפוארות במיוחד. אל תפספסו את גלריית המפות, את חדרי רפאל ואת הקפלה הסיסטינית, שהיא ללא ספק גולת הכותרת של המוזיאונים ויצירת האמנות המרשימה ביותר בעולם.
עוד על מוזיאוני הוותיקן תוכלו לקרוא בכתבה הוותיקן - נכסי הכנסייה ואוצרות האנושות
 
מוזיאון נוסף שכדאי לבקר הוא המוזיאון הלאומי לאומנות רומית (Museo Nazionale Romano), הכולל שני אגפים נפרדים. האגף הראשון שוכן בפאלאצו אלטמפס (Palazzo Altemps) המפואר, מצפון לפיאצה נבונה, ומציג פסלים רומיים קלאסיים. אגף זה מוצלח במיוחד, תודות לשילוב המעניין בין הפסלים המרשימים לארמון האלגנטי בו הם מוצגים. האגף השני של המוזיאון שוכן בפאלאצו מאסימו(Palazzo Massimo) ליד תחנת הרכבת טרמיני. הבניין המפואר וגדול המידות מציג אוסף מרשים מאוד של פרסקאות, פסיפסים, מטבעות ופסלים רומיים. הפרסקו הנפלא, בגווני כחול וירוק עמוקים, שהובא מקאזה די ליביה(Casa di Livia), מושך במיוחד. נדרש זמן כדי לראות את כל ארבע הקומות העמוסות של האגף וכן את האגף הנוסף, אולם שווה לקחת את הזמן, כדי להבין וליהנות מהטעם הרומאי האנין.
מידע נוסף באתר האינטרנט
 
אם הטעם הרומאי מצא חן בעיניכם ואתם חפצים ביותר, פנו למוזיאוני הקפיטול(Musei Capitolini) החשובים. אוסף מרשים של אומנות רומית מוצג בשני ארמונות מפוארים, התוחמים את כיכר הקמפידוליו, שעוצבו בידי מיכלאנג'לו.
פאלאצו נואובו מציג בעיקר פסלים, שרבים מהם בעצם העתקים רומיים של יצירות יווניות קלאסיות - יצירות כגון "וונוס הקפיטולינית" או "הגאלי הגוסס".
בקומה הראשונה של פאלאצו דה קונסרבטוריו, מצידה השני של הכיכר, תמצאו את פסל הברונזה המפורסם, של הזאבה המניקה את התאומים רמוס ורמולוס. בנוסף תמצאו פסלים מעניינים אחרים, כמו, "ראשה של מדוזה" של ברניני, או ראש שנותר מפסל גדול של הקיסר קונסטנטין הראשון. בקומה השנייה תמצאו אוסף פורצלן מקסים וציורים מעניינים, בהם, "סנט ג'ון המטביל" של קרוואג'יו (Caravaggio).
מוזיאוני הקפיטול נחשבים למוזיאונים החשובים ביותר ברומא, אחרי מוזיאוני הוותיקן. מהר מאוד תגלו שלרומאים היה מאז ומתמיד טעם משובח והעיר מלאה בחפצי אומנות נהדרים, המוצגים בבניינים מפוארים.
 
הפתעה מרעננת היא הביקור באוסף האומנות הרומית בצ'נטרלה מונטמרטיני(Centrale Montemartini), שכן זוהי תחנת כוח ישנה. הקומפלקס התעשייתי הנטוש שופץ וכעת הוא מארח אוסף אומנות רומית, השייך לאוסף מוזיאוני הקפיטול. הצלחתו של המוזיאון נובעת כנראה מהמתח המעניין, בין המאפיינים התעשייתיים של המבנה, לטעם הרומאי העדין, ששייך לימים עברו.
 
באם האווירה התעשייתית גורמת לכם לרצות לברוח לפינה ירוקה, וגם אם לא, אתם חייבים לבקר בגלריה בורגזה (Galleria Borghese) הנהדרת. עוד אוסף של פיסול, אבל משובח במיוחד. תמצאו פה פסלים נפלאים, בהם, פסלה של אחותו של נפוליאון - פולין בורגזה. כמו כן נמצאות כאן שתי יצירות מופת עוצרות נשימה של ברניני- הסצינות המיתולוגיות של חטיפת פרוספינה וכמובן המרדף של אפולו אחרי הנימפה דפני, מפוסלות בשיש. לא אכביר מילים, שכן כבר ציינתי בכתבתי רומא בעקבות ברניני את דעתי על גדולתו האדירה של ברניני והחיים שהוא מפיח בשיש.
גלריה בורגזה היא אחד המוזיאונים המבוקשים ביותר ברומא. בסופי שבוע חובה להזמין מקום מראש ובשאר השבוע זו המלצה חמה.
טלפון: 0039-06-8413979,  דוא"ל: info@ticketeria.it אתר האינטרנט של גלריה בורגזה
 
פינת חמד בפארק וילה בורגזה, רומא
פינת חמד בפארק וילה בורגזה    (צילום: אלון איקן)
היכן מומלץ ללון ברומא?

רומא היא עיר גדולה ולכן לא ניתן להגיע ברגל לכל אתריה היפים, ולכן מומלץ ללון בקרבת תחנת הרכבת המרכזית רומא טרמיני (Roma Termini), ממנה יוצאות רכבות ליעדים שונים באיטליה, כולל שדה התעופה, ובה עוברים קווי המטרו איתם ניתן להגיע לכל מקום בעיר. אם אתם קלי רגליים תוכלו להגיע מכאן לחלק ניכר מאתרי התיירות המפורסמים גם ברגל.
לינה בקרבת תחנת הרכבת טרמיני
להלן שני בתי מלון מומלצים באזור זה, מרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת:
 
מלון רומא גלאם (Rome Glam Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בקרבת תחנת טרמיני. במלון חדרים וסוויטות גדולות, המתאימות גם למשפחות, כולם ממוזגים, נקיים ומעוצבים בקפידה. בחדר גם פינת קפה ותה ומיני בר בחינם. ארוחת הבוקר עשירה יחסית.
מלון רומא גלאם – השוואת מחירים
 
מלון ארטמיד (Hotel Artemide) הוא מלון 4 כוכבים, בבניין מהמאה ה- 19, המציע גם מרכז בריאות וספא (סאונה, אמבט עיסוי, חמאם טורקי ומגוון טיפולים). החדרים והסוויטת ממוזגים וכוללים מיני בר חופשי ופינת קפה ותה. מזנון ארוחת הבוקר עשיר וניתן ליהנות גם מבר-מסעדה Ambrosia הממוקם על הגג ומציע תצפית יפה על העיר.
מלון ארטמיד – השוואת מחירים


מלון מומלץ ברומא   מלון מומלץ ברומא
מלון מומלץ ברומא   מלון מומלץ ברומא
בתי מלון מומלצים במרכז רומא - מלון רומא גלאם (למעלה), מלון ארטמיד (למטה) 

מידע נוסף
הפארק הלאומי אברוצו
הפארק הלאומי מיילה באברוצו

אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.

לקריאת כתבות נוספות של אלון
מספר צפיות: 28922
5575