הזמנות לחופשה שלך
צרפת: קרנבל ניס והריביירה

קרנבל ניס והריביירה הצרפתית:
שיכרון חושים וצבעוניות קסומה
מאת: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר 


כל שנה, בחודש פברואר ותחילת מרץ, נצבעת ניס בצבעוניות קסומה. פרחים ובובות ענק מציפים את העיר ואת טיילת החוף. בכל שנה נבחר נושא מרכזי לתהלוכה המרכזית בקוט ד'אזור, הלא היא הריביירה הצרפתית.


בערים רבות באירופה מקבל הקרנבל אופי יחודי משלו, שונה במהותו ובאופיו. בניס הוא קיבל אופי מיוחד, בו מושם דגש על שימוש בפרחים, בעיקר פרחי מימוזה (Mimosa), המסמלים את סיום החורף ובוא האביב.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

הקרנבל של ניס (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
הקרנבל של ניס (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
הקרנבל של ניס (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
הקרנבל של ניס (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
הקרנבל של ניס (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
הקרנבל של ניס (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
הקרנבל של ניס (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)

 ברירת מחדלמדוע דווקא בחורף?

תמיד שואלים, מדוע דווקא בחורף, כשיש לנו את כל הקיץ וחוף הים של ניס (Nice), המתאים לרחצה בחודשים החמים. ובכן, התשובה לכך היא שהקרנבל מתקיים בכל העולם הנוצרי, לפני תחילתה של תקופת תענית, המתחילה כ- 40 יום לפני הפסחא. הקרנבל מציין את האפשרות האחרונה לחגוג, לשמוח ולאכול בשר לפני שמתחילה תקופת התענית הארוכה. שורשי הקרנבל נעוצים בראשית הנצרות הקתולית, לפני הימים בהם נמנעים מאכילת בשר (משמעות המילה קרנבל היא: להפרד מהבשר, Carne Levare). בימי הצום מכפר הנוצרי על חטאיו, ולכן לפניו הוא יפרוק כל עול, יתחפש, ישתה לשוכרה, יזלול ולאחר מכן יתנזר.
 
הנוצרים לא היו הראשונים שהחלו בחגיגות. הם המשיכו את המסורת של קודמיהם הפאגנים. שורשי הקרנבלים מובילים אותנו לתקופות הקדומות של מצרים, ייון ורומא, הבכחנליה (פורקן עול) לדיוניסוס אל היין, שהיו חגיגות של יצרים ואורגיות המוניות.
בתי מלון בעיר ניס שבריביירה הצרפתית
 
הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית
מצעד דמויות ענק מתנפחות, הקרנבל של ניס (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
 

מנשפי מסיכות ועד מצעד עגלות

יש ללכת לאחור מאות בשנים, כדי להגיע לשורשי הקרנבל בניס. כבר במאה ה- 13 נהוג היה לחגוג במשך שלושה שבועות, וכך לסיים את התקופה הקרה ולהיכנס לתקופת הפריחה. עד היום ממשיכים במסורת זו. האזכור המוקדם ביותר שיש לנו על הקרנבל בניס, הוא משנת 1294, כאשר רוזן פרובאנס, שארל מבית אנז'ו, מספר שבילה "ימים שמחים בתקופת הקרנבל" בניס.
 
עד המאה ה- 18, הפך הקרנבל יותר בעל אופי של מסיבות ונשפי מסכות, שהתנהלו ברחובות העתיקים של ניס, כשאנשי הדת שולטים ומונעים כל חריגה שלדעתם פוגעת בדת. לכן, כמו בוונציה, עברו חלק מהחגיגות לנשפים פרטיים, במקום החגיגות שהיו נהוגות ברחוב.
 
במהפכה הצרפתית ובמהלך שלטונו של נפוליאון, הושעו חגיגות הקרנבל. רק בשנת 1830, מופיע בכתובים איזכור של תהלוכה ראשונה, שאורגנה לכבודו של המלך שארל-פליקס והמלכה מארי-כריסטין, שליטי פיימונטה-סרדיניה. שלושים עגלות מקושטות עברו בסך לפני המלכים, ולמעשה קבעו את המנהג החדש של הקרנבל, שיהווה תקדים לעתיד .
 
בשנת 1872 חוזרים לחגוג ברחובות ניס. הקהל לובש תחפושות וזורק קונפטי, קמח וביצים. שנה מאוחר יותר נולד הקרנבל המודרני, עם מצעד עגלות, כפי שאנו מכירים היום.
כתבות נוספות על צרפת
 
הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית
פלטפורמות מקושטות פרחים ודמויות ענק (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
 

המלך, המלכה ונערות הקרנבל

במשך תקופה ארוכה לפני הקרנבל, לוקחים תושבים רבים חלק בשזירת פרחים ומעצבים אותם ביצירתיות ובדימיון רב. בזרים יש פרחים מגוונים כמו מימוזה, גרברות וליליות. את תלבושות המשתתפים מעצבים בפאר רב. על הפלטפורמות של הקרנבל, ניצבות נערות הקרנבל, אשר יפליאו לזרוק על הקהל ממבחר הפרחים שעל הפלטפורמה, בליווי הרבה קונפטי צבעוני.
 
בעזרת בובות ענק מתנפחות מציגים את הנושא שנבחר כל שנה לקרנבל. דמויות ענק של מלך ומלכת הקרנבל, ניצבות על פלטפורמות מקושטות בפרחים, בראש התהלוכה. מלכת הקרנבל היא תמיד צעירה ויפה, חייכנית ושמחה. היא חייבת להיות בת העיר ניס, שגילה בין 18 ל- 25, והיא מתחייבת לנסוע על הפלטפורמה כשעל ראשה כתר המלכות ולהשתתף באינספור תהלוכות ואירועים.
 
הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית
התהלוכות עוברות ביום ובלילה במשך שבועיים ימים (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
 

קרבות פרחים על הטיילת

בתקופת הקרנבל נערכים "קרבות פרחים", במהלכם עוברות עגלות עם ערמות פרחים בטיילת לאורך חוף הים (Promenade des Anglais). נערות חטובות זורקות פרחים על הקהל, שמנסה לתפוס את הפרחים המושלכים לעברו. אמני רחוב מופיעים בכל כיכר, ומתקיימת סדנה להכנת בובות קרנבל ומסכות.
 
התהלוכות עוברות ביום ובלילה, ומשתתפים בהן יותר מאלף זמרים, רקדנים ונגנים, המגיעים מכל העולם לקחת חלק בתהלוכה. החגיגות נמשכות 15 ימים ולילות, וכל העיר לובשת חג. הרחובות והכיכרות מוארים ומקושטים, והקהל גם הוא משתתף, עם שלל תחפושות.
 
תהלוכות פרחים מתקיימות גם בעיר מנטון (Menton), עיר קטנה בריווירה הצרפתית, ממזרח לניס. בעיר מתקיים גם "פסטיבל הלימון", חגיגה הסובבת סביב פירות הדר ובראשם הלימון. נערכות תחרויות שונות הקשורות לעץ הלימון והמצאות משונות של האנשים בעקבות כך. זוהי חגיגה גדולה של מוסיקה, מסיכות, צועדים ורקדנים, הרוקדים לצלילי התזמורות הצועדות.
בתי מלון בעיר מנטון
 
הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית
פסטיבל הלימון בעיר מנטון (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
טיול חורפי בניס והריביירה הצרפתית

לאלה המגיעים לשבוע ימים לקרנבלים בריביירה הצרפתית, מומלץ לבקר במוזיאונים הרבים שמציעה העיר ניס ולאחר מכן לצאת לטייל בעיירות הסמוכות. בכל אחת מהן תמצאו עיר עתיקה, שווקים צבעוניים ומוזיאון שבו מציגים את מיטב אמני המאה העשרים. אציין רק כמה מהן.
 
העיר ניס הפכה למרכז יצירה חשוב באמנות של תחילת המאה ה- 20. אמנים רבים הגיעו להתגורר בעיר או בסביבתה. סיור רגלי בעיר העתיקה מציע שלל סמטאות, בתי קפה ומסעדות. כל בוקר (למעט ימי א') מתקיים בעיר העתיקה שוק הפרחים, שעם רדת החשכה הופך למסעדה אחת גדולה, המציעה מגוון רחב של מאכלי-ים ומטעמים נוספים.
 
מוזיאון התנ"ך של מארק שאגאל (Musée Marc Chagall), ממוקם בגבעת סימייה (Cimiez), בחלקה העליון של ניס. לא הרחק ממנו, בתוך פארק ירוק וגדול עם שרידים רומיים, נמצא ביתו של אנרי מאטיס (Henri Matisse), שהפך למוזיאון, בו מוצגות עבודות מכל תקופת יצירתו. במרכז ניס נמצא את המוזיאון לאמנות מודרנית (Musée d'Art Moderne), שקומה אחת מתוך כל המכלול שלו מוקדשת לאמנים מ"אסכולת ניס".
בתי מלון בעיר ניס וסביבתה
כתבות נוספות על דרום-מזרח צרפת

 

העיר ניס (A) ויעדי טיול נוספים בריביירה הצרפתית
 

הריביירה הצרפתית – טיול דרום-מערבה

העיר אנטיב (Antibes), לשעבר מושבה יוונית בשם "אנטיפוליס", היא אחת הערים התוססות ביותר בריביירה הצרפתית. כאן נמצא מוזיאון פיקאסו (Musée Picasso), השוכן בחלק של טירת גרימלדי (Château Grimaldi) העתיקה והמרשימה, שנבנתה מול הים על שרידי מבנה רומי. בסמוך למוזיאון נמצא שוק פרובנסאלי מקורה, שלא כדאי לפסוח עליו. השוק פועל כל השבוע חוץ מיום ראשון, וניתן למצוא בו פירות וירקות, סוגי גבינות ומאכלים צרפתיים וכן מסעדות קטנות ובתי קפה.
בתי מלון בעיר אנטיב
 
בעיירה ולוריס (Vallauris) לא רחוק מאנטיב, בכנסיה קטנה שהפכה למוזיאון, תלויה עבודתו המרשימה של פיקאסו על שני קירות – באחד מתוארת אימת המלחמה, ואילו השני מוקדש לשלום. נסיעה קצרה מהעיירה ולוריס תביא אתכם לביו (Biot), בה שוכן המוזיאון הלאומי המוקדש ליצירותיו של של האמן פרננד לז'ה (Fernand Léger).
 

הריביירה הצרפתית – טיול צפון-מזרחה

עם היציאה מניס לכיוון הגבול עם איטליה, עוצרים בדרך בקאפ פרה (Cap Ferrat), חצי אי יפהפה, עליו בנתה ביאטריס דה רוטשילד ארמון ורוד ומקסים, דוגמא נהדרת לסגנון בל אפוק (Belle Époque), "העידן היפה". הארמון שווה ביקור ומכיל יצירות וחפצי אמנות לרוב, מספר גנים בסגנונות שונים  יפני, איטלקי, צרפתי ועוד. 

לא רחוק מקאפ-פרה נמצאת עיירה ימי ביניימית בשם אז (Èze עיירה שנשתמרה וקפאה על מקומה, עם סמטאות ציוריות, מוקפת חומה וממוקמת על צוק אדיר מעל הים. ישנה אפשרות להמשיך עד מנטון, שעל חוף הים שלה נבנה מוזיאון קוקטו המרשים בארכיטקטורה שלו וכן ביצירותיו של האמן ז'אן קוקטו (Jean Cocteau), משורר, מחזאי, סופר, קולנוען, מעצב, פסל וצייר.
 
הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית  הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית
נערות זורקות פרחים על הקהל (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
 

העיירות "של" מארק שאגאל, מאטיס ורנואר

קרוב מאוד לניס נמצאת עיירה קסומה נוספת בשם סן-פול-דה-ואנס (Saint-Paul-de-Vence), עיירה עתיקה ומבוצרת השוכנת על פסגת אחת הגבעות הצופות אל חופי הריביירה והכפרים הציוריים סביב. סמטאות העיירה עמוסות בגלריות, המציגות ומוכרות יצירות של מיטב האמנים. בבית הקברות הקטן והציורי קבורים מארק שאגאל ורעייתו. בכניסה לעיירה ניצב מוזיאון פונדסיון מאג (Fondation Maeght), אחד המוזיאונים המודרנים החשובים והמעניינים. במוזיאון ובגן הפסלים יצירות של ג'קומטי, מירו, בוטרו, מארק שאגאל, מאטיס ועוד.
 
מעט צפונה מסאן-פול-דה-ואנס, נמצאת העיירה ואנס (Vence), בה חיו אמנים רבים, בהם גם ארמאן (Arman), שהתגורר כאן מספר חודשים מדי שנה. בשולי העיר העתיקה, שוכנת קפלת רוזר (Chapelle du Rosaire) של הנזירות הדומיניקניות, המכונה קפלת מאטיס (Matisse Chapel). האמן הדגול מאטיס, שבהיותו חולה היה מטופל על ידי נזירה דומיניקנית, החליט לתכנן ולעצב את הקפלה עבור הנזירות. הוא תכנן את חלונות הקפלה עם ויטראז'ים של עץ החיים, בגווני צהוב וכחול, את פעמון הכנסייה, ציורי הקיר, דוכן ההטפה, הפמוטים והצלב.
 
בעיירה הציורית קאניה סור מר (Cagnes-sur-Mer) תמצאו את האחוזה של רנואר, שהתגורר כאן במשך 12 שנות חייו האחרונות. האחוזה שהפכה לסדנת האמן, מוקפת בגן גדול ויפה. הבית הפך למוזיאון לאחר מותו . הבית שמור כפי שהיה כשהאמן היה חי, לרבות הריהוט, האטליה, כסא הגלגלים, הבגדים, ובעיקר ציוריו ופסליו.מלון מומלץ בעיר ניס

מלון איביס ניס (Ibis Nice Centre Gare) הוא מלון 3 כוכבים נקי ונעים, הממוקם ליד תחנת הרכבת המרכזית של ניס, במרחק 10 דקות הליכה ממרכז העיר ובמיקום נוח ליציאה מהעיר למגיעים עם רכב. כל חדרי המלון ממוזגים, והוא מציע גם מסעדה, בריכה וחדר כושר. צוות המלון שירותי ואדיב בצורה מעוררת התפעלות. המלון נותן תמורה מצוינת למחיר.
מלון איביס ניס - השוואת מחירים והזמנות

מלון מומלץ בעיר ניס בריביירה הצרפתית  מלון מומלץ בעיר ניס בריביירה הצרפתית  מלון מומלץ בעיר ניס בריביירה הצרפתית
מלון מומלץ בעיר ניס בריביירה הצרפתית  מלון מומלץ בעיר ניס בריביירה הצרפתית  מלון מומלץ בעיר ניס בריביירה הצרפתית
מלון איביס 
 ליד תחנת הרכבת ובמרחק קצר ממרכז העיר ניס


מידע נוסף

השכרת רכב בצרפת
בתי מלון בעיר ניס וסביבתה - השוואת מחירים
בתי מלון בריביירה הצרפתית - השוואת מחירים

כתבות נוספות

האלפים הצרפתים – לא רק סקי
אמנות בריביירה הצרפתית
כתבות על דרום מזרח צרפת
פסטיבל האורות בליון
טיול בין כפרי פרובאנס
המנון אהבה למרסיי


ורדה מאייר אודות הכותבת
ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר, מדריכת טיולים, בעלת תואר דוקטור באמנות ומגדר, מרצה לאמנות, מומחית לאיטליה. מדריכת טיולים למרוקו, הודו, מזרח אירופה, דרום צרפת, צפון ספרד. שותפה לכתיבת הספר "איטליה" בהוצאת שיחור. מייעצת למטיילים לאיטליה, צרפת וספרד.  אתר האינטרנט של ד"ר ורדה רוטשטיין-מאייר. 
ד"ר ורדה עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 14863
87720
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!