קרנבל ניס והריביירה הצרפתית:
שיכרון חושים וצבעוניות קסומה
מאת: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר 


מדי שנה, בחודש פברואר ותחילת מרץ, נצבעת העיר ניס בצבעוניות קסומה, כאשר פרחים ובובות ענק מציפים את העיר ואת טיילת החוף. בכל שנה נבחר נושא מרכזי לתהלוכה המרכזית בקוט ד'אזור, הלא היא הריביירה הצרפתית.


בערים רבות באירופה מקבל הקרנבל אופי יחודי משלו, שונה במהותו ובאופיו. בניס הוא קיבל אופי מיוחד, בו מושם דגש על שימוש בפרחים, בעיקר פרחי מימוזה, המסמלים את סיום החורף ובוא האביב.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

הקרנבל של ניס (צילום: Lambert Rellosa)
הקרנבל של ניס (צילום: Ben Lescure)
הקרנבל של ניס (צילום: Frank)
הקרנבל של ניס (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
הקרנבל של ניס (צילום: Lambert Rellosa)
הקרנבל של ניס (צילום: Frank)
הקרנבל של ניס (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
הקרנבל של ניס (צילום: Frank)

 ברירת מחדלמדוע דווקא בחורף?

תמיד שואלים, מדוע דווקא בחורף, כשיש לנו את כל הקיץ וחוף הים של ניס (Nice), המתאים לרחצה בחודשים החמים. ובכן, התשובה לכך היא שהקרנבל מתקיים בכל העולם הנוצרי, לפני תחילתה של תקופת תענית, המתחילה כ- 40 יום לפני הפסחא. הקרנבל מציין את האפשרות האחרונה לחגוג, לשמוח ולאכול בשר לפני שמתחילה תקופת התענית הארוכה. שורשי הקרנבל נעוצים בראשית הנצרות הקתולית, לפני הימים בהם נמנעים מאכילת בשר (המילה קרנבל מקורה בלטינית  Carne Levare, כלומר להיפרד מהבשר). בימי הצום מכפר הנוצרי על חטאיו, ולכן לפניו הוא יפרוק כל עול, יתחפש, ישתה לשוכרה, יזלול ולאחר מכן יתנזר.
 
הנוצרים לא היו הראשונים שהחלו בחגיגות. הם המשיכו את המסורת של קודמיהם הפגאנים. שורשי הקרנבלים מובילים אותנו לתקופות הקדומות של מצרים, ייון ורומא, הבכחנליה (פורקן עול) לדיוניסוס אל היין, שהיו חגיגות של יצרים ואורגיות המוניות.
כתבות נוספות על דרום-מזרח צרפת  |  כתבה על העיר מרסיי
 
הקרנבל של ניס, צרפת
מצעד דמויות ענק מתנפחות בקרנבל של ניס (צילום: CC Frank)
 

מנשפי מסיכות ועד מצעד עגלות

יש ללכת לאחור מאות בשנים כדי להגיע לשורשי הקרנבל בניס. כבר במאה ה- 13 נהוג היה לחגוג במשך שלושה שבועות, וכך לסיים את התקופה הקרה ולהיכנס לתקופת הפריחה. עד היום ממשיכים במסורת זו. האזכור המוקדם ביותר שיש לנו על הקרנבל בניס הוא משנת 1294, כאשר רוזן פרובאנס, שארל מבית אנז'ו, מספר שבילה "ימים שמחים בתקופת הקרנבל" בניס.
 
עד המאה ה- 18, הפך הקרנבל יותר בעל אופי של מסיבות ונשפי מסכות, שהתנהלו ברחובות העתיקים של ניס, כשאנשי הדת שולטים ומונעים כל חריגה שלדעתם פוגעת בדת. לכן, כמו בוונציה, עברו חלק מהחגיגות לנשפים פרטיים, במקום החגיגות שהיו נהוגות ברחוב.
 
במהפכה הצרפתית ובמהלך שלטונו של נפוליאון, הושעו חגיגות הקרנבל. רק בשנת 1830, מופיע בכתובים אזכור של תהלוכה ראשונה, שאורגנה לכבודו של המלך שארל-פליקס והמלכה מארי-כריסטין, שליטי פיימונטה-סרדיניה. שלושים עגלות מקושטות עברו בסך לפני המלכים, ולמעשה קבעו את המנהג החדש של הקרנבל, שיהווה תקדים לעתיד .
 
בשנת 1872 חוזרים לחגוג ברחובות ניס. הקהל לובש תחפושות וזורק קונפטי, קמח וביצים. שנה מאוחר יותר נולד הקרנבל המודרני, עם מצעד עגלות, כפי שאנו מכירים היום.
כתבות נוספות על צרפת
 
הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית
חגיגות הקרנבל בניס החלו כבר במאה ה- 13 (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
 

המלך, המלכה ונערות הקרנבל

במשך תקופה ארוכה לפני הקרנבל, לוקחים תושבים רבים חלק בשזירת פרחים ומעצבים אותם ביצירתיות ובדימיון רב. בזרים יש פרחים מגוונים כמו מימוזה, גרברות וליליות. את תלבושות המשתתפים מעצבים בפאר רב. על הפלטפורמות של הקרנבל, ניצבות נערות הקרנבל, אשר יפליאו לזרוק על הקהל ממבחר הפרחים שעל הפלטפורמה, בליווי הרבה קונפטי צבעוני.
 
בעזרת בובות ענק מתנפחות מציגים את הנושא שנבחר כל שנה לקרנבל. דמויות ענק של מלך ומלכת הקרנבל, ניצבות על פלטפורמות מקושטות בפרחים, בראש התהלוכה. מלכת הקרנבל היא תמיד צעירה ויפה, חייכנית ושמחה. היא חייבת להיות בת העיר ניס, שגילה בין 18 ל- 25, והיא מתחייבת לנסוע על הפלטפורמה כשעל ראשה כתר המלכות ולהשתתף באינספור תהלוכות ואירועים.
בתי מלון בעיר ניס שבריביירה הצרפתית
 
הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית
התהלוכות עוברות ביום ובלילה במשך שבועיים ימים (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)

הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית  הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית
נערות זורקות פרחים על הקהל (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
 

קרבות פרחים על הטיילת

בתקופת הקרנבל נערכים "קרבות פרחים", במהלכם עוברות עגלות עם ערמות פרחים בטיילת לאורך חוף הים (Promenade des Anglais). נערות חטובות זורקות פרחים על הקהל, שמנסה לתפוס את הפרחים המושלכים לעברו. אומני רחוב מופיעים בכל כיכר, ומתקיימת סדנה להכנת בובות קרנבל ומסכות.
 
התהלוכות עוברות ביום ובלילה, ומשתתפים בהן יותר מאלף זמרים, רקדנים ונגנים, המגיעים מכל העולם לקחת חלק בתהלוכה. החגיגות נמשכות 15 ימים ולילות, וכל העיר לובשת חג. הרחובות והכיכרות מוארים ומקושטים, והקהל גם הוא משתתף, עם שלל תחפושות.
 
תהלוכות פרחים מתקיימות גם בעיר מנטון (Menton), עיר קטנה בריביירה הצרפתית, ממזרח לניס. בעיר מתקיים גם "פסטיבל הלימון" (Fête du Citron), חגיגה הסובבת סביב פירות הדר ובראשם הלימון. נערכות תחרויות שונות הקשורות לעץ הלימון והמצאות משונות של האנשים בעקבות כך. זוהי חגיגה גדולה של מוזיקה, מסכות, צועדים ורקדנים, הרוקדים לצלילי התזמורות הצועדות.
הקרנבל של ניס והריביירה הצרפתית
גם פירות ההדר מככבים, ובעיר מנטון חוגגים את פסטיבל הלימון (צילום: ד"ר הדסה גורוחובסקי)
טיול חורפי בניס והריביירה הצרפתית

לאלה המגיעים לשבוע ימים לקרנבלים בריביירה הצרפתית, מומלץ לבקר במוזיאונים הרבים שמציעה העיר ניס ולאחר מכן לצאת לטייל בעיירות הסמוכות. בכל אחת מהן תמצאו עיר עתיקה, שווקים צבעוניים ומוזיאון שבו מציגים את מיטב אומני המאה העשרים. 
 
העיר ניס הפכה למרכז יצירה חשוב באומנות של תחילת המאה ה- 20. אומנים רבים הגיעו להתגורר בעיר או בסביבתה. סיור רגלי בעיר העתיקה מציע שלל סמטאות, בתי קפה ומסעדות. כל בוקר (למעט ימי א') מתקיים בעיר העתיקה שוק הפרחים, שעם רדת החשכה הופך למסעדה אחת גדולה, המציעה מגוון רחב של מאכלי-ים ומטעמים נוספים.
 
מוזיאון התנ"ך של מארק שאגאל (Musée Marc Chagall) ממוקם בגבעת סימייה (Cimiez), בחלקה העליון של ניס. לא הרחק ממנו, בתוך פארק ירוק וגדול עם שרידים רומיים, נמצא ביתו של אנרי מאטיס (Henri Matisse), שהפך למוזיאון, בו מוצגות עבודות מכל תקופת יצירתו. במרכז ניס נמצא את המוזיאון לאומנות מודרנית (Musée d'Art Moderne), שקומה אחת מתוך כל המכלול שלו מוקדשת לאומנים מ"אסכולת ניס".
בתי מלון בעיר ניס וסביבתה  |  כתבות נוספות על דרום-מזרח צרפת
 

העיר ניס (A) ויעדי טיול נוספים בריביירה הצרפתית
 

הריביירה הצרפתית – טיול דרום-מערבה

העיר אנטיב (Antibes), לשעבר מושבה יוונית בשם "אנטיפוליס", היא אחת הערים התוססות ביותר בריביירה הצרפתית. כאן נמצא מוזיאון פיקאסו (Musée Picasso), השוכן בחלק של טירת גרימלדי (Château Grimaldi) העתיקה והמרשימה, שנבנתה מול הים על שרידי מבנה רומי. בסמוך למוזיאון נמצא שוק פרובנסאלי מקורה, שלא כדאי לפסוח עליו. השוק פועל כל השבוע חוץ מיום ראשון, וניתן למצוא בו פירות וירקות, סוגי גבינות ומאכלים צרפתיים וכן מסעדות קטנות ובתי קפה.
בתי מלון בעיר אנטיב
 
בעיירה ולוריס (Vallauris) לא רחוק מאנטיב, בכנסיה קטנה שהפכה למוזיאון, תלויה עבודתו המרשימה של פיקאסו על שני קירות – באחד מתוארת אימת המלחמה, ואילו השני מוקדש לשלום. נסיעה קצרה מהעיירה ולוריס תביא אתכם לביו (Biot), בה שוכן המוזיאון הלאומי המוקדש ליצירותיו של של האמן פרננד לז'ה (Fernand Léger).

העיר אנטיב, צרפת
זריחה עולה על עיר הנמל אנטיב (צילום: Flore Sakowski)


מלון מומלץ בעיירה אנטיב

מלון לה וילה פורט אנטיב (Hôtel La Villa Port d'Antibes & Spa) נמצא במיקום מעולה במרכז אנטיב, בסמוך לנמל, ויש בו חדרים ממוזגים ונעימים, טרסה ובריכת שחייה חיצונית, אינטרנט אלחוטי בחינם, בר, חניה, דלפק קבלה המאויש 24/7, שירות חדרים ושמירת חפצים. במלון פועל ספא המציע מגוון עיסויים וטיפולי יופי, חמאם, מקלחת חושית וגינת חורף. המלון מציע ארוחת בוקר מצוינת, ובמרחק הליכה ממנו תמצאו שפע של ברים ומסעדות.
 
מלון מומלץ בעיירה אנטיב
מלון לה וילה פורט אנטיב – 4 כוכבים במרכז העיירה אנטיב


הריביירה הצרפתית – טיול צפון-מזרחה

עם היציאה מניס לכיוון הגבול עם איטליה, עוצרים בדרך בקאפ פרה (Cap Ferrat), חצי אי יפהפה, עליו בנתה ביאטריס דה רוטשילד ארמון ורוד ומקסים, דוגמה נהדרת לסגנון בל אפוק (Belle Époque), "העידן היפה". הארמון שווה ביקור ומכיל יצירות וחפצי אומנות לרוב, מספר גנים בסגנונות שונים  יפני, איטלקי, צרפתי ועוד. 

לא רחוק מקאפ-פרה נמצאת עיירה ימי-ביניימית בשם אז (Èze עיירה שנשתמרה וקפאה על מקומה, עם סמטאות ציוריות, מוקפת חומה וממוקמת על צוק אדיר מעל הים. ישנה אפשרות להמשיך עד מנטון, שעל חוף הים שלה נבנה מוזיאון קוקטו המרשים בארכיטקטורה שלו וכן ביצירותיו של האמן ז'אן קוקטו (Jean Cocteau), משורר, מחזאי, סופר, קולנוען, מעצב, פסל וצייר.
 
חצי האי קאפ פרה, צרפת
חצי האי היפהפה קאפ פרה (צילום: Angelo Ferraris)

העיירה אז, צרפת
הנוף מהעיירה הציורית אז (צילום: Sabine Klein)
 

העיירות "של" מארק שאגאל, מאטיס ורנואר

קרוב מאוד לניס נמצאת עיירה קסומה נוספת בשם סן-פול-דה-ואנס (Saint-Paul-de-Vence), עיירה עתיקה ומבוצרת השוכנת על פסגת אחת הגבעות הצופות אל חופי הריביירה והכפרים הציוריים סביב. סמטאות העיירה עמוסות בגלריות, המציגות ומוכרות יצירות של מיטב האומנים. בבית הקברות הקטן והציורי קבורים מארק שאגאל ורעייתו. בכניסה לעיירה ניצב מוזיאון פונדסיון מאג (Fondation Maeght), אחד המוזיאונים המודרנים החשובים והמעניינים. במוזיאון ובגן הפסלים יצירות של ג'קומטי, מירו, בוטרו, מארק שאגאל, מאטיס ועוד.
לינה בעיירה סן-פול-דה-ואנס

מעט צפונה מסאן-פול-דה-ואנס, נמצאת העיירה ואנס (Vence), בה חיו אומנים רבים, בהם גם ארמאן (Arman), שהתגורר כאן מספר חודשים מדי שנה. בשולי העיר העתיקה, שוכנת קפלת רוזר (Chapelle du Rosaire) של הנזירות הדומיניקניות, המכונה קפלת מאטיס (Matisse Chapel). האמן הדגול מאטיס, שבהיותו חולה היה מטופל על ידי נזירה דומיניקנית, החליט לתכנן ולעצב את הקפלה עבור הנזירות. הוא תכנן את חלונות הקפלה עם ויטראז'ים של עץ החיים, בגווני צהוב וכחול, את פעמון הכנסייה, ציורי הקיר, דוכן ההטפה, הפמוטים והצלב.
לינה בעיירה ואנס

בעיירה הציורית קאניה-סור-מר (Cagnes-sur-Mer) תמצאו את האחוזה של רנואר, שהתגורר כאן במשך 12 שנות חייו האחרונות. האחוזה שהפכה לסדנת האומן, מוקפת בגן גדול ויפה. הבית הפך למוזיאון לאחר מותו. הבית שמור כפי שהיה כשרנואר היה חי, לרבות הריהוט, האטליה, כסא הגלגלים, הבגדים, ובעיקר ציוריו ופסליו.
לינה בעיירה קאניה-סור-מר
 
העיירה סן-פול-דה-ואנס, צרפת
העיירה הקסומה סן-פול-דה-ואנס צופה אל חופי הריביירה והכפרים הציוריים סביב (צילום: Ruth Peterkin)


מלון מומלץ במרכז ניס

מלון אפולינר ניס (Hôtel Apollinaire Nice) ממוקם במרכז ניס, ליד מרכז הקניות ניס אטואל (Nice Etoile) ובמרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה, אזור הקניות, תחנת הרכבת והטיילת. המלון מדורג ברמת 4 כוכבים והוא מציע חדרים לזוגות ומשפחות, הכוללים מיזוג אוויר, מכונת קפה, קומקום חשמלי ומיני בר. צוות המלון נעים, שירותי ועוזר בכל שאלה ובקשה.

מלון מומלץ במרכז ניס, הריביירה הצרפתית
מלון אפולינר ניס - קרוב למרכזי הקניות ולאתרי העיר החשובים


מלון מומלץ באזור הטיילת של ניס

מלון דה פרנס (Hotel de France) השוכן ברובע קארה ד'אור (Carré d'Or) בלב העיר ניס, שופץ בטוב טעם ומשרה אווירה נעימה ונינוחה. קרבתו אל הטיילת של ניס הופכת אותו אטרקטיבי במיוחד. למטיילים המגיעים עם רכב מוצעת חנייה, ולאחרים יש הסעות לשדה התעופה. החדרים והסוויטות המפנקות ממוזגים כולם, ולחלקם יש גם מרפסת קטנה. שאר האורחים יכולים ליהנות מהטרסה המשותפת, שבימים נאים ניתן לסעוד בה את ארוחת הבוקר. החדרים מבודדים לרעש ויש בהם מקרר, קומקום ומכונת קפה של נספרסו.
 
מלון מומלץ בטיילת של ניס
מלון דה פרנס
  מיקום מצוין בקרבת הטיילת של ניס


מידע נוסף

השכרת רכב בצרפת
בתי מלון בעיר ניס בריביירה הצרפתית

כתבות נוספות

האלפים הצרפתים – לא רק סקי
אמנות בריביירה הצרפתית
פסטיבל האורות בליון
טיול בין כפרי פרובאנס
המנון אהבה למרסיי

ורדה מאייר אודות הכותבת
ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר, מדריכת טיולים, בעלת תואר דוקטור באמנות ומגדר, מרצה לאמנות, מומחית לאיטליה. מדריכת טיולים למרוקו, הודו, מזרח אירופה, דרום צרפת, צפון ספרד. שותפה לכתיבת הספר "איטליה" בהוצאת שיחור. מייעצת למטיילים לאיטליה, צרפת וספרד.  אתר האינטרנט של ד"ר ורדה רוטשטיין-מאייר. 
ד"ר ורדה עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר