טיול באריזונה – מחוץ למסלול השחוק
מאת: שגב ליבוביץ'


אריזונה נמצאת על מסלולם של מרבית התיירים המבקרים בדרום-מערב ארצות הברית, בעיקר בזכות הגרנד קניון עטור ההילה. לא אקח מהגרנד קניון את תהילתו, הוא מרוויח אותה ביושר, אך אציע כאן עוד כמה אתרים מעניינים, שרבים מהתיירים אינם מבקרים בהם, וחבל.


מרבית האתרים הללו מרוכזים בחלקה הצפוני של אריזונה, לא הרחק מהגרנד קניון. האתר האחרון בכתבה זו נמצא במערב המדינה, ממש על הגבול עם קליפורניה, והוא מזמן הפתעה אירופאית של ממש, שלא כדאי לפספס.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

קניון אנטילופ – מיעדי הטיול המרהיבים באריזונה (צילום: kldlife)
המדבר הצבוע נפרש בחלקה הדרום-מערבי של שמורת הנוואחו (צילום: zrfphoto)
כפרי המצוקים בנוואחו נשיונל מוניומנט (צילום: zrfphoto)
מכתש המטאור – 200 מטר עומק (צילום: Joel Alvarez)
מאובני עצים בשמורת פטריפייד פורסט (צילום: zrfphoto)
מבצר מונטזומה, שהוא בכלל כפר קדום (צילום: miralex)
גבעות מרובדות במדבר הצבוע (צילום: Photosbyjam)
בתי אבן עתיקים של שבט סינאגואה בקניון וולנט (צילום: donvictorio)
גשר לונדון באריזונה... (צילום: Fiftythreenorth)

בלונדיני בעיירות האינדיאנים של אריזונה

עיירות האינדיאנים באריזונה נראות לפעמים קצת כמו עזה, עם הרבה בקתות פח ועזובה מסביב. בישוב נידח באמצע המדבר, בין בתים עלובים הפזורים לאורך הכביש, הבחנתי להפתעתי בסניף של "בורגר קינג". בעל הסניף היה עסוק בגירוש אינדיאנים שיכורים, שנכנסו וביקשו אוכל מהסועדים (שכולם היו אינדיאנים, חוץ ממני, בלונדיני שכולם הסתכלו עליו). גם במגרש החניה ניגשו אליי כמה שיכורים והטרידו אותי. מקרה זה משקף את בעיית הפרנסה והשיעמום של חלק מהתושבים הילידים באזור.
 

מפת מדינת אריזונה עם יעדי הטיול המוזכרים בכתבה ו- 3 בתי מלון מומלצים:
מלון הסוויטות קאנטרי אין ביי רדיסון בעיירה פייג'  | מלון ליטל אמריקה בעיר פלגסטף  |  מלון טראפר'ס רנדוו בעיירה וויליאמס


 ברירת מחדלאריזונה – ארץ האינדיאנים

אם בקליפורניה השכנה רואים יותר מקסיקנים (שמספרם הרב העניק למדינה את הכינוי "מקסיפורניה"), באריזונה רואים הרבה מאוד אינדיאנים. בשמורת הנוואחו (Navajo Nation) חיים כ-400 אלף בני שבט נוואחו  השבט האינדיאני הגדול ביותר בארצות הברית. בני השבט נהנים מחיים אוטונומיים למדי, המנוהלים על ידי מועצת השמורה. השמורה, המכונה גם "ארץ הנוואחו" (Navajoland), משתרעת על פני שטח של 70 אלף קמ"ר (למעלה מפי 3 מישראל, גדולה אף ממספר מדינות בארה"ב).

שמורת האינדיאנים הגדולה ביותר בארה"ב נמצאת ברובה במדינת אריזונה, עם חלקים קטנים גם במדינות יוטה וניו מקסיקו השכנות, מדרום לאגם פאוול (Lake Powell) וממזרח לנהר הקולורדו. החלקים המעניינים ביותר של ארץ הנוואחו, הן מבחינת הנוף והן מבחינה תרבותית, מוגנים כ- Tribal Park או National Monument. ריכוזי היישוב הגדולים ביותר הם Window Rock, בו חיים בני שבט נוואחו, ו- Hotevilla בו חיים בני שבט הופי (Hopi).
 
במאה ה-16 הגיעו בני שבט הנוואחו, שהיו חצי נוודים, מצפון-מערב קנדה לדרום-מערב ארצות הברית. כאן הם למדו מהמקומיים אריגה, שימוש בכלים, גידול תירס, קטניות ובעלי חיים. במשך שנים רבות הם התנגדו נחרצות לכניסתו של האדם הלבן לשטחם, אך לבסוף הובסו בשנת 1864 ונאלצו להתיר כניסת לבנים לשטחם. כיום מתפרנסים בני הנוואחו בעיקר מגידול בקר ומכירת עבודות יד, אך שיעור האבטלה בקרבם גבוה.

מוניומנט ואלי בשמורת הנוואחו, אריזונה
שמורת הנוואחו משתרעת על פני שטח ענק של 70 אלף קמ"ר, רובה במדינת אריזונה (צילום: welcomia)
 

כפרי האינדיאנים על המצוקים

נוואחו נשיונל מוניומנט (Navajo National Monument) הוא מתחם של שלושה כפרים, בהם התגוררו בעבר בני השבטים המקומיים. הכפרים נבנו במאה ה-13 על המצוקים באזור (Cliff Dwellings), תוך שהם מנצלים את ההגנה שהם מספקים. הגדול והשמור שבהם נקרא Keet Seel, הקטן מבין השלושה נקרא Inscription House, והשלישי הוא Betatakin. על מנת לבקר בכפרים יש לקחת סיור מודרך.
 
פייפ ספרינג נשיונל מוניומנט (Pipe Spring National Monument) הוא אתר נוסף המדגים כיצד חיו באזור האינדיאנים והמתיישבים הלבנים הראשונים. ליד המעיין שבמקום התיישבו אינדיאנים משבטי נוואחו ופאיוט (Paiute) כבר לפני אלף שנים, ובאמצע המאה ה-19 הגיעו אליו גם מתיישבים מורמונים. כיום נמצא האתר בתחומי השמורה האינדיאנית Kaibab Indian Reservationהאתר קצת נידח ולא מאוד מתויר ולכן המדרכים נחמדים, משקיעים הרבה בכל מבקר ועונים על כל שאלה. אני בדרך כלל לא אוהב לטייל עם הדרכה, אבל כאן הופתעתי לטובה.
איך מגיעים: כביש 389 צפונית לגרנד קניון, ליד הגבול עם יוטה.
 
כפר קדום בנוואחו נשיונל מוניומנט, אריזונה
הכפרים הקדומים בנוואחו נשיונל מוניומנט נבנו בתוך המצוקים שסיפקו הגנה (צילום: powerofforever)
 

שמורת פטריפייד פורסט – יער שכולו אבן

בחלקה הדרום-מערבי של שמורת הנוואחו נפרש המדבר הצבוע (Painted Desert) המציע נופים מרשימים של רמה חרוצת קניונים, עם גבעות מרובדות בשלל גוונים. מדרום לשמורת הנוואחו ול"מדבר הצבוע" נמצא אחד הריכוזים הגדולים והצבעוניים בעולם של עצים מאובנים. האזור הוכרז כשמורת פטריפייד פורסט (Petrified Forest National Park), שפירושו "היער המאובן".

לא תמיד היה כאן מדבר; לפני מיליוני שנים גדלו באזור זה עצי ענק, שגובהם הגיע ל-60 מטר וקוטר הגזע שלהם ל-60 ס"מ. עם הזמן נסחפו העצים לערוצי הנחלים, כוסו אדמה והפכו למאובנים, בעלי צבעים מגוונים. הרוח והמים חשפו חלק מהעצים המאובנים הללו והם פזורים בשטח ונראים למרחוק כאבנים יקרות. שימו לב – אסור ולא חוקי להוציא מהפארק אבנים וסלעים!
איך מגיעים: 100 מייל מזרחית לפלגסטף (Flagstaff) עם כביש 40, החוצה את הפארק לאורך 28 מייל ועובר ברוב המקומות היפים.
המדבר הצבוע, אריזונה
המדבר הצבוע  רמה מדברית חרוצת קניונים וגבעות מרובדות (צילום: Michel Viard)

פטריפייד פורסט, אריזונה
מאובני עצים בשמורת פטריפייד פורסט, מריכוזי המאובנים הגדולים בעולם (צילום: estivillml, Freediver72)
 

המכתשים של אריזונה

בהמשכו של כביש 40 מזרחה, מדרום לשמורת הנוואחו, נמצא מכתש המטאור (Meteor Crater). זהו אתר התרסקות של מטאוריט עצום ממדים שנפל כאן לפני כ-50 אלף שנה. המטאוריט, ששקל כמה מאות טון, פגע בכדור הארץ בעוצמה ענקית. הוא יצר מכתש בעומק של 200 מטר, שאפשר לשכן בו בניין בן 60 קומות. הוא כה גדול (קוטר 1,200 מטר) שעשרים קבוצות יכולות לשחק על קרקעיתו כדורגל, מבלי להפריע אחת לשנייה, בעוד שני מיליון איש צופים בהם מקירות המכתש המעוגל. בשנות השישים התאמנו במקום האסטרונאוטים שנחתו מאוחר יותר על הירח, ובמרכז המבקרים שמור להם מקום של כבוד.
איך מגיעים: מדרום לכביש 40, בין פלגסטף (Flagstaff) לווינסלו (Winslow).
 
מכתש הר הגעש סנסט (Sunset Crater Volcano), נוצר בהתפרצות הר געש, שאירעה בסוף המאה ה-11. בלב המדבר נוצר נוף מעניין של לבה ועצים, מראות המזכירים קצת את נופי הבזלת של הרי הגולן. כדי להגן על המקום הוא הוכרז כ"נשיונל מוניומנט", וכיום לא ניתן לטפס לפסגתו של הר הגעש, אך למרות זאת זהו פארק מעולה לטיולים.
איך מגיעים: 12 מייל צפונית לפלגסטף (Flagstaff) על כביש מהיר 89, ועוד 2 מייל מזרחה.

מכתש המטאור, אריזונה
תצפית מהגדה הצפונית של מכתש המטאור. 20 קבוצות יכולות לשחק כאן כדורגל... (צילום: Greg Meland)
הקניונים של אריזונה

לאריזונה יש את הקניון הגדול מכולם – הגרנד קניון, אשר נמצא על מסלולם של מרבית התיירים, ולכן לא אעסוק בו בכתבה זו. אספר כאן על שני קניונים קטנים יותר, הנמצאים לא הרחק ממנו (במושגים אמריקאיים), האחד מדרום לו והשני מצפון.
 
קניון וולנט (Walnut Canyon) הוא ערוץ עמוק, שקירות הסלע הזקופים שלו מתנשאים לגובה של מעל 150 מטר. דווקא בקניון תלול זה, שבתוכו כמעט ואין מים (אבל פעם כנראה היו יותר), בחרו לבנות את בתיהם, בתחילת המאה ה-12, אינדיאנים בני שבט סינאגואה (Sinagua), קבוצה בת תרבות פרה-קולומביאנית קדומה. הם ניצלו מערות בסלע למגורים, עיבדו את אדמת הרמה שמעל לקניון ועסקו גם בציד צבאים ועזי בר. בשלב מסוים, מסיבה לא ברורה, נטשו האינדיאנים את הערוץ, אך את בתיהם ניתן לראות עד היום.
איך מגיעים: מזרחית לפלגסטף על כביש 40.
כתבה על הגרנד קניון
 
קניון וולנט, אריזונה
קניון וולנט, בו חיו פעם בני שבט סינאגואה (צילום: powerofforever)
 
 
קניון אנטילופ (Antelope Canyon) הוא קניון צר מאוד ומפותל, שחצבו המים והרוח באבן החול במשך אלפי שנים. בחלק מהמקומות הקניון כה צר, שאדם יכול לגעת בו זמנית בשני צדדיו. שמו ניתן לו על שום עדרי האנטילופות שנהגו לרעות באזור. ברוב שעות היום חודרות לקניון מעט קרני אור מלמעלה וצובעות אותו בגוונים מרהיבים. לקניון שני חלקים נפרדים – עליון ותחתון, כאשר הגישה לקניון העליון נוחה יותר ואילו הגישה לתחתון מצריכה ירידה ועליה בסולמות. האזור הוא בבעלות אינדיאנים והדרך היחידה לטייל בו היא בסיור מודרך.
איך מגיעים: מזרחית לעיירה פייג' (Page), בפינה הצפון-מערבית של שמורת נוואחו ומדרום לאגם פאוול.
היכן לנים:
כדאי לשקול לינה בעיירה פייג', אם ברצונכם לטייל ביעדים נוספים בצפון אריזונה. מלון הסוויטות קאנטרי אין ביי רדיסון (Country Inn & Suites by Radisson) נותן תמורה מצוינת למחיר ויכול להתאים גם למשפחות עם ילדים.
קניון אנטילופ, אריזונה
קניון אנטילופ, קרני השמש צובעות אותו בגוונים מרהיבים (צילום: JungesBlut)

מלון מומלץ ליד קניון אנטילופ, פייג'
מלון הסוויטות קאנטרי אין ביי רדיסון - מומלץ לטיול בקניון אנטילופ וביעדי צפון אריזונה
 

השבטים של אריזונה

מבצר מונטזומה (Montezuma Castle) הוא עוד דוגמא לכפר הבנוי על המצוקים, בתוך גומחות ומערות בסלע. הוא נבנה לפני 700 שנה על ידי בני שבט סינאגואה (Sinagua) שחיו באזור. מבנה האבן והטיט כולל 20 חדרים, בהם התגוררו כ-50 איש, והוא כה גבוה, שכדי להגיע אליו היו התושבים צריכים להשתמש במערכת מורכבת של סולמות. 

השם מבצר מונטזומה בטעות יסודו. המקום אינו מבצר אלא נקודת ישוב, ואין לו כל קשר למונטזומה, אך כאשר גילו אותו המתיישבים האירופאים באמצע המאה ה-19, הם האמינו שהוא נבנה על ידי המנהיג האצטקי המקסיקני מונטזומה השני. הגישה למרגלות הצוק היא קלה ונוחה (כמה מאות מטרים), אך העלייה אל המבנים אסורה כיום. כ-11 מייל צפונה משם נמצא אתר באר מונטזומה (Montezuma Well), השייך לאותו פארק, בו ניתן לראות כיצד השקו בני המקום את שדותיהם. עד היום משתמשים התושבים המקומיים במערכת ההשקיה.
איך מגיעים: 50 מייל דרומית לפלאגסטף (Flagstaff).
 
חורבות הומולובי (Homolovi Ruins State Park) הוא פארק המשמר את אורח חייהם ובתיהם של בני השבט האינדיאני אנסאזי (Anasazi). הכפר נבנה במאה ה-14, בעת שבני השבט חנו במקום בנדודיהם צפונה, לפני שחברו לבני שבט הופי (Hopi) שעדיין חיים באזור. הומולובי פירושו בשפתם של בני ההופי: "המקום של הגבעות הקטנות" (Place of the Little Hills), והאתר כולו הוא מקום קדוש עבורם.
איך מגיעים: מזרחה מהעיירה וינסלו (Winslow), 55 מייל מזרחה מפלגסטף (Flagstaff), בדרך לפטריפייד פורסט.
 
מבצר מונטזומה, אריזונה
מבצר מונטזומה, שלמעשה כלל איננו מבצר אלא כפר אינדיאני קטן (צילום: jmoor17)
 

גשר לונדון בארצות הברית

כשקר מאוד ברוב ארצות הברית, באריזונה נעים למדי, והיא הופכת בחורף ליעד תיירותי מועדף. פארק אגם הוואסו (Lake Havasu State Park) הוא בהחלט מקום הקמפינג הכי טוב בחורף. חוף באורך 45 מייל (70 קילומטר) לאורך האגם מאפשר טיול אין סופי באזור. הטמפרטורות בחורף נעות בין 18-15 מעלות צלזיוס בשעות היום, ולא תרצו לעזוב עד סוף החורף. בקיץ אגב הרבה פחות נעים כאן, עם טמפרטורות הנעות סביב 40 מעלות צלזיוס ולא נדיר שהן מתקרבות ל-50 (ביוני 1994 נמדדו 53 מעלות צלזיוס). 
 
אגם הוואסו נוצר בעקבות סכר פארקר (Parker), שהוקם על נהר הקולורדו, המסמן את גבול אריזונה עם קליפורניה. לחופו המזרחי של האגם שוכנת העיר לייק הוואסו (Lake Havasu City), שאומנם אינה לונדון, אך יש לה את גשר לונדון. הכיצד? בשנת 1962 החליטו פרנסי העיר לונדון, שגשר האבן שנבנה בשנת 1831 כבר אינו מתאים לעומסי התנעה המודרניים והגשר הוצע למכירה. הקונה, Robert McCulloch, הוא גם היזם שהקים את העיר לייק הוואסו, והוא ראה בהעברתו לעיר אטרקציה שתמשוך אליה תיירים רבים.
 
בשנת 1971 הסתיימה בנייתו מחדש של הגשר, שהועבר בדרך הים כשהוא מפורק לחתיכות קטנות שסומנו בקפידה. ואכן ההימור הצליח: הגשר, יחד עם האגם, מושכים לעיר תיירים רבים ואנשים הבונים בה את בתי הנופש שלהם. אם גם אתם שואלים את עצמכם, כמה עולה לקנות גשר? התשובה היא 2.5 מיליון דולר אמריקאי. יש לכם סכום כזה? תכינו עוד 7.5 מיליון, עלות ההעברה והבנייה מחדש.
גשר לונדון, לייק הוואסו, אריזונה
דגלי ארה"ב ובריטניה על גשר לונדון בעיר לייק הוואסו (צילום: jmoor17)


וויליאמס ופלגסטף – יעדי לינה בטיולי כוכב

העיר פלגסטף (Flagstaff), דרכה עוברים כבישי הרוחב הבין-מדינתיים 20 ו-40, מרוחקת כשעה וחצי נסיעה מהגרנד קניון, ומהווה יעד מצוין להתמקם בו כמוקד לטיולי כוכב בכמה מהיעדים עליהם פירטנו בכתבה. כ-30 מייל מערבה שוכנת העיירה הציורית וויליאמס (Williams), גם היא יעד מומלץ ללינה, למעדיפים את אווירת העיירה קטנה.

מלון ליטל אמריקה (Little America Hotel Flagstaff) ממוקם בתוך יער אורנים, קרוב לכביש הראשי ובמרחק 2 מייל ממרכז פלגסטף. זהו מלון 4 כוכבים הכולל 247 חדרים מרווחים, עם מרפסת, שטיח מקיר לקיר, חלון גדול מרצפה עד תקרה, מכונת קפה ועוד. במלון גם חדר כושר, בריכה חיצונית, ומסעדה המגישה ארוחות בוקר, צהריים וערב.

טראפר'ס רנדוו (Trapper's Rendezvous) מציע חוויית לינה ייחודית בסגנון המערב הפרוע, עם בקתות מעוצבות וממוזגות, לכל אחת מהן כניסה פרטית עם פטיו, חניה צמודה, פינת ישיבה, טלוויזיה בלוויין, מקרר ופינת קפה, וחלקן מתאימות גם למשפחות. לרשות האורחים פינת ברביקיו ומדורה לילית, ויחס הצוות נפלא. ארוחת בוקר זמינה בתשלום נוסף, בהזמנה של 24 שעות מראש.

מלון ליטל אמריקה, פלגסטף
טראפר'ס רנדוו, וויליאמס, אריזונה
יעדי לינה מומלצים לטיולי כוכב: מלון ליטל אמריקה בפלגסטף (למעלה) וטראפר'ס רנדוו בעיירה וויליאמס

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
לינה בעיירה ויליאמס באריזונה

כתבות נוספות

קניונלנדס – הפנינה בכתר של יוטה
העיירה מואב - טיולי כוכב לחובבי טבע
הגרנד קניון - פלא הטבע של ארה"ב

שגב ליבוביץ
 
אודות הכותב
שגב ליבוביץ', בילה וטייל תקופות ארוכות עם בני משפחתו המתגוררים בארצות הברית. נהנה לחזור אליה שוב ושוב ולהכיר בה פינות נסתרות. הקים ומנהל את אתר האינטרנט "המדריך למטייל הלא שגרתי בארצות הברית". סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר