טיול באריזונה - מחוץ למסלול השחוק
מאת: שגב ליבוביץ'


אריזונה נמצאת על מסלולם של מרבית התיירים המבקרים בדרום-מערב ארצות הברית, בעיקר בזכות הגרנד קניון עטור ההילה. לא אקח מהגרנד קניון את תהילתו, הוא מרוויח אותה ביושר, אך אציע כאן עוד כמה אתרים מעניינים, שרבים מהתיירים אינם מבקרים בהם, וחבל.


מרבית האתרים הללו מרוכזים בפינה הצפון-מזרחית של אריזונה, ממש לא רחוק מהגרנד קניון. האתר האחרון בכתבה זו נמצא במערב המדינה, ממש על הגבול עם קליפורניה, והוא מזמן הפתעה אירופאית של ממש... שלא כדאי לפספס.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

קניון אנטילופ  (צילום: Takashi Muramatsu)
המדבר הצבוע  (צילום: David)
פטריפייד פורסט   (צילום: David)
קניון אנטילופ  (צילום: didier.camus)
גרנד קניון  (צילום: Dan)
מבצר מונטזומה  (צילום: )
מוניומנט ואלי  (צילום: Wolfgang Staud)
קניון אנטילופ  (צילום: mark byzewski)

בלונדיני בעיירות האינדיאנים של אריזונה...

עיירות האינדיאנים באריזונה נראות לפעמים קצת כמו עזה, עם הרבה בקתות פח ועזובה מסביב. בישוב נידח באמצע המדבר, בין בתים עלובים הפזורים לאורך הכביש, הבחנתי להפתעתי בסניף של בורגר קינג. בעל הסניף היה עסוק בגירוש אינדיאנים שיכורים, שנכנסו וביקשו אוכל מהסועדים (שכולם היו אינדיאנים, חוץ ממני, בלונדיני שכולם הסתכלו עליו). גם בחנייה נגשו אליי כמה שיכורים והטרידו אותי. מקרה זה משקף את בעיית הפרנסה והשעמום של חלק מהתושבים הילידים באזור.
 

יעדים בכתבה: פייפ ספרינג נשיונל מוניומנט (A), קניון אנטילופ (B), נאוואחו נשיונל מונומנט (C),
העיר פלגסטף (D), שמורת פטריפייד פורסט (E), מכתש המטאור (F), מכתש הר הגעש סנסט (G), 
קניון וולנט (H), הגראנד קניון (I), מבצר מונטזומה (J), חורבות הומולובי(K), לייק הואסו (L), 
העיירה ויליאמס (M) בה מומלץ ללון כדי להגיע לרוב האתרים המוזכרים בכתבה
(ר' המלצות בסוף הכתבה)


 ברירת מחדל
 

אריזונה - ארץ האינדיאנים

אם בקליפורניה השכנה רואים יותר מקסיקנים (ולכן היא מכונה "מקסיפוניה"), באריזונה רואים הרבה מאד אינדיאנים. בשמורת נאוואחו (Navajo Indian reservation) חיים כ-200 אלף בני שבט נאוואחו, הנהנים מחיים אוטונומיים למדי, המנוהלים על ידי מועצת השמורה.
השמורה, או כפי שהיא מכונה "ארץ נאוואחו" (Navajoland), משתרעת על פני שטח של 69 אלף קמ"ר (למעלה מכפול 3 מישראל, גדולה אף ממספר מדינות בארה"ב). שמורת האינדיאנים הגדולה ביותר בארה"ב נמצאת ברובה במדינת אריזונה, עם חלקים קטנים גם במדינות יוטה וניו-מקסיקו השכנות, מדרום לאגם פאוול (Lake Powell) וממזרח לנהר הקולורדו. החלקים המעניינים ביותר של ארץ נאוואחו, הן מבחינת הנוף והן מבחינה תרבותית, מוגנים כ- Tribal Park או National Monument. ריכוזי הישוב הגדולים ביותר הם Window Rock, בו חיים בני שבט נאוואחו, ו- Hotevilla בו חיים בני שבט הופי (Hopi).
מלבד המפגש עם האינדיאנים יש בשמורה גם נופים מרשימים, של רמה מדברית חרוצת קניונים, עשויה חול צבעוני, בעיקר בחלק הדרום מערבי, המכונה המדבר הצבוע (Painted Desert).

מוניומנט ואלי, אריזונה
הנופים המרשימים של מוניומנט ואלי, בתחומי שמורת הנאוואחו  (צילום: Mike McBey)
 
שבט נאוואחו (יש לבטא נָבָאהוֹ navaho) הוא השבט האינדיאני הגדול ביותר בארצות הברית, המונה כ- 200 אלף איש. במאה ה- 16 הגיעו בני השבט, שהיו חצי נוודים, מצפון-מערב קנדה לדרום-מערב ארצות הברית. כאן הם למדו מהמקומיים אריגה, שימוש בכלים, גידול תירס, קטניות ובעלי חיים. במשך שנים רבות הם התנגדו נחרצות לכניסתו של האדם הלבן לשטחם, אך לבסוף הובסו בשנת 1864 ונאלצו להתיר כניסת לבנים לשטחם. כיום מתפרנסים בני הנאוואחו בעיקר מגידול בקר ומכירת עבודות יד, אך שיעור האבטלה בקרבם גבוה.

המדבר הצבוע, אריזונה
המדבר הצבוע - רמה מדברית חרוצת קניונים של חול צבעוני  (צילום: David)
 

כפרי האינדיאנים על המצוקים

נאוואחו נשיונל מונומנט (Navajo National Monument) הוא מתחם של שלושה כפרים, בהם התגוררו בעבר בני השבטים המקומיים. הכפרים נבנו במאה ה- 13 על המצוקים באזור (cliff dwellings), תוך שהם מנצלים את ההגנה שהם מספקים. הגדול והשמור שבהם נקרא Keet Seel, הקטן מבין השלושה נקרא Inscription House, והשלישי הוא Betatakin. על מנת לבקר בכפרים יש לקחת סיור מודרך .
 
פייפ ספרינג נשיונל מוניומנט (Pipe Spring National Monument) הוא אתר נוסף המדגים כיצד חיו באזור האינדיאנים והמתיישבים הלבנים הראשונים. ליד המעיין שבמקום התיישבו אינדיאנים משבטי נאוואחו ופאיוט (Paiute) כבר לפני אלף שנים, ובאמצע המאה ה-19 הגיעו אליו גם מתיישבים מורמונים. כיום נמצא האתר בתחומי השמורה האינדיאנית Kaibab Indian Reservation.
האתר קצת נידח ולא מאד מתויר ולכן המדרכים נחמדים, משקיעים הרבה בכל מבקר ועונים על כל שאלה. אני בדרך כלל לא אוהב לטייל עם הדרכה, אבל כאן הופתעתי לטובה.
איך מגיעים: כביש 389 צפונית לגראנד קניון, ליד הגבול עם יוטה.
 
כפרי האינדיאנים בסלע, אריזונה
כפר האינדיאנים הקדום Betatakin, אחד משלושת כפרי המצוקים  (צילום: Ken Lund)
 

שמורת פטריפייד פורסט - יער שכולו אבן

מדרום לשמורת הנאוואחו ול"מדבר הצבוע" נמצא אחד הריכוזים הגדולים והצבעוניים בעולם של עצים מאובנים. האזור הוכרז כשמורת פטריפייד פורסט Petrified Forest National Park)), שפירושו "היער המאובן". לא תמיד היה כאן מדבר - לפני מיליוני שניים גדלו באזור זה עצי ענק, שגובהם הגיע ל- 60 מטר וקוטר הגזע שלהם ל- 60 ס"מ.
עם הזמן נסחפו העצים לערוצי הנחלים, כוסו אדמה והפכו למאובנים, בעלי צבעים מגוונים. הרוח והמים חשפו חלק מהעצים המאובנים הללו והם פזורים בשטח ונראים למרחוק כאבנים יקרות.
שימו לב, אסור ולא חוקי להוציא מהפארק אבנים וסלעים.
איך מגיעים: 100 מייל מזרחית לפלגסטף (Flagstaff) עם כביש 40, החוצה את הפארק לאורך 28 מייל ועובר ברוב המקומות היפים.
פטריפייד פורסט, אריזונה   פטריפייד פורסט, אריזונה
עץ מאובן ובית שבנוי ממאובני עצים בשמורת פטריפייד פורסט   (צילום: כרמית וייס)

פטריפייד פורסט, אריזונה
מאובני עצים בשמורת פטריפייד פורסט, מריכוזי המאובנים הגדולים בעולם    (צילום: David)
 

המכתשים של אריזונה

בהמשכו של כביש 40 מזרחה, מדרום לשמורת הנאוואחו, נמצא מכתש המטאור (Meteor crater). זהו אתר התרסקות של מטאוריט עצום ממדים שנפל כאן לפני כ-50 אלף שנה. המטאוריט, ששקל כמה מאות טון, פגע בכדור הארץ בעוצמה ענקית. הוא יצר מכתש בעומק של 200 מטר, שאפשר לשכן בו בניין בן 60 קומות. הוא כה גדול (קוטר 1,200 מטר) שעשרים קבוצות יכולות לשחק על קרקעיתו כדורגל, מבלי להפריע אחת לשנייה, בעוד שני מיליון איש צופים בהם מקירות המכתש המעוגל. בשנות השישים התאמנו במקום האסטרונאוטים שנחתו מאוחר יותר על הירח, ובמרכז המבקרים שמור להם מקום של כבוד.
איך מגיעים: מדרום לכביש 40, בין פלגסטף (Flagstaff) לוינסלואו (Winslow).
 
מכתש הר הגעש סנסט (Sunset Crater Volcano), נוצר בהתפרצות הר געש, שארעה בסוף המאה ה- 11.
בלב המדבר נוצר נוף מעניין של לבה ועצים, מראות המזכירים קצת את נופי הבזלת של הרי הגולן. כדי להגן על המקום הוא הוכרז כנשיונל מונומנט, וכיום לא ניתן לטפס לפסגתו של הר הגעש, אך למרות זאת זהו פארק מעולה לטיולים
איך מגיעים: 12 מייל צפונית לפלגסטף (Flagstaff) על כביש מהיר 89, ועוד 2 מייל מזרחה.

מכתש מטאור, אריזונה
תצפית מהגדה הצפונית של מכתש המטאור, 20 קבוצות יכולות לשחק כאן כדורגל...  (צילום: Landscapes in The West)

 

הקניונים של אריזונה

לאריזונה יש את הקניון הגדול מכולם, הגראנד קניון, והוא נמצא על מסלולם של מרבית התיירים, לכן לא אעסוק בו בכתבה זו. אספר כאן על שני קניונים קטנים יותר, הנמצאים לא הרחק ממנו (במושגים אמריקאים), האחד מדרום לו והשני מצפון.
כתבה על הגרנד קניון

מלון מומלץ בגרנד קניון
מלון הולידיי אין אקספרס גרנד קניון (Holiday Inn Express Grand Canyon) ברמת 3 כוכבים, ממוקם בעיירה טוסאיאן, בצמוד לתחנת השאטל לפארק הלאומי גרנד קניון. החדרים גדולים ומרווחים, שחלקם מתאימים למשפחות עם ילדים, ממוזגים וכוללים שולחן, פינת ישיבה ופינת קפה. במלון גם בריכת שחייה מקורה, מסעדה טובה ושירות אדיב.
 
המלצה על מלון בגראנד קניון   המלצה על מלון בגראנד קניון
מלון הולידיי אין אקספרס גרנד קניון
 - צמוד לתחנת השאטלים לשמורה בעיירה טוסאיאן
 
קניון וולנט (Walnut canyon) הוא ערוץ עמוק, שקירות הסלע הזקופים שלו מתנשאים לגובה של מעל 150 מטר. דווקא בקניון תלול זה, שבתוכו כמעט ואין מים (אבל פעם כנראה היו יותר), בחרו לבנות את בתיהם, בתחילת המאה ה- 12, אינדיאנים בני שבט סינאגואה (Sinagua), קבוצה בת תרבות פרה-קולומביאנית קדומה. הם ניצלו מערות בסלע למגורים, עיבדו את אדמת הרמה שמעל לקניון ועסקו גם בציד צבאים ועזי בר. בשלב מסוים, מסיבה לא ברורה, נטשו האינדיאנים את הערוץ, אך את בתיהם ניתן לראות עד היום.
איך מגיעים: מזרחית לפלגסטף על כביש 40.
 
קניון וולנאט, אריזונה
קניון וולנט, בתי אבן בצל המערות  (צילום: Dan)
 
קניון אנטילופ (Antelope Canyon) הוא קניון צר מאוד ומפותל, שחצבו המים והרוח באבן החול במשך אלפי שנים. בחלק מהמקומות הקניון כה צר, שאדם יכול לגעת בו זמנית בשני צדיו. שמו ניתן לו על שום עדרי האנטילופות שנהגו לרעות באזור.
ברוב שעות היום חודרות לקניון מעט קרני אור מלמעלה וצובעות אותו בגוונים מרהיבים של אדום. לקניון שני חלקים נפרדים – עליון ותחתון, כאשר הגישה לקניון העליון נוחה יותר ואילו הגישה לתחתון מצריכה ירידה ועליה בסולמות.
האזור הוא בבעלות אינדיאנים והדרך היחידה לטייל בו היא בסיור מודרך.
איך מגיעים: מזרחית לעיירה פייג' (Page), בפינה הצפון-מערבית של שמורת נאוואחו ומדרום לאגם פאוול.
קניון אנטילופ
קניון אנטילופ, גוונים מרהיבים של אדום  (צילום: הילה וייס טישלר)
 

השבטים של אריזונה

מבצר מונטזומה (Montezuma Castle) הוא עוד דוגמא לכפר הבנוי על המצוקים, בתוך גומחות ומערות בסלע. הוא נבנה לפני 700 שנה על ידי בני שבט סינאגואה (Sinagua) שחיו באזור. מבנה האבן והטיט כולל 20 חדרים, בהם התגוררו כ- 50 איש, והוא כה גבוה, שכדי להגיע אליו היו התושבים צריכים להשתמש במערכת מורכבת של סולמות.
השם מבצר מונטזומה בטעות יסודו. המקום אינו מבצר אלא נקודת ישוב, ואין לו כל קשר למונטזומה, אך כאשר גילו אותו המתיישבים האירופאים באמצע המאה ה- 19, הם האמינו שהוא נבנה על ידי המנהיג האצטקי המקסיקני מונטזומה השני.
הגישה למרגלות הצוק היא קלה ונוחה (כמה מאות מטרים), אך העלייה אל המבנים אסורה כיום.
 
11 מייל צפונה משם נמצא אתר באר מונטזומה (Montezuma Well), השייך לאותו פארק, בו ניתן לראות כיצד השקו בני המקום את שדותיהם. עד היום משתמשים התושבים המקומיים במערכת ההשקיה.
איך מגיעים: 50 מייל דרומית לפלאגסטף (Flagstaff).
 
חורבות הומולובי (Homolovi Ruins State Park) הוא פארק המשמר את אורח חייהם ובתיהם של בני השבט האינדיאני אנסאזי (Anasazi). הכפר נבנה במאה ה- 14, בעת שבני השבט חנו במקום בנדודיהם צפונה, לפני שחברו לבני שבט הופי (Hopi) שעדיין חיים באזור. הומולובי פירושו בשפתם של בני הופי: "המקום של הגבעות הקטנות" (Place of the Little Hills), והאתר כולו הוא מקום קדוש עבורם.
איך מגיעים: מזרחה מהעיירה וינסלואו (Winslow), 55 מייל מזרחה מפלאגסטף (Flagstaff), בדרך לפטריפייד פורסט.
 
מבצר מונטזומה, אריזונה
מבצר מונטזומה, בכלל לא מבצר אלא כפר אינדיאני קטן  (צילום: Steven Reynolds)
 

גשר לונדון בארצות הברית

כשקר מאוד ברוב ארצות הברית, באריזונה נעים למדי, והיא הופכת בחורף ליעד תיירותי מועדף.
פארק אגם הואסו (Lake Havasu State Park) הוא בהחלט מקום הקמפינג הכי טוב בחורף. חוף באורך 45 מייל (70 קילומטר) לאורך האגם מאפשר טיול אין סופי באזור.  הטמפרטורות בחורף נעות בין 18-15 מעלות צלזיוס בשעות היום, ולא תרצו לעזוב עד סוף החורף. בקיץ הרבה פחות נעים כאן, עם טמפרטורות הנעות סביב 40 מעלות צלזיוס ולא נדיר שהן מתקרבות ל- 50 (ביוני 1994 נמדדו 53 מעלות צלזיוס).
האגם נוצר בעקבות סכר פארקר (Parker), שהוקם על נהר הקולורדו, המסמן את גבול אריזונה עם קליפורניה.
 
לחופו המזרחי של האגם שוכנת העיר לייק הואסו (Lake Havasu City), שאמנם אינה לונדון... אך יש לה את גשר לונדון. הכיצד?
בשנת 1962 החליטו פרנסי העיר לונדון, שגשר האבן שנבנה בשנת 1831 כבר אינו מתאים לעומסי התנעה המודרניים והגשר הוצע למכירה. הקונה, מר Robert McCulloch, הוא גם היזם שהקים את העיר לייק הואסו, והוא ראה בהעברתו לעיר אטרקציה שתמשוך אליה תיירים רבים.
בשנת 1971 הסתיימה בנייתו מחדש של הגשר, שהועבר בדרך הים כשהוא מפורק לחתיכות קטנות שסומנו בקפידה. ואכן ההימור הצליח והגשר, יחד עם האגם, מושכים לעיר תיירים רבים ואנשים הבונים בה את בתי הנופש שלהם.
אם גם אתם שואלים את עצמכם, כמה עולה לקנות גשר? התשובה היא 2.5 מיליון דולר אמריקאי. יש לכם סכום כזה? תכינו עוד 7.5 מיליון, עלות ההעברה והבנייה מחדש.
גשר לונדון, לייק הוואסו, אריזונה
דגלי ארה"ב ובריטניה על גשר לונדון בעיר לייק הואסו  (צילום: Eduard Marmet)
 

לינה בעיירה ויליאמס - המתאימה לטיול ברבים מיעדי הכתבה

העיירה הציורית ויליאמס (Williams) ממוקמת במרחק 90 ק"מ מהגרנד קניון, ובמרחק נסיעה סביר מרבים מיעדי הטיול באריזונה המוזכרים בכתבה זו. להלן שני בתי מלון בעיירה ויליאמס.
 
מלון טראפר'ס רנדוו (Trapper's Rendezvous) הוא מלון 5 כוכבים בסגנון המערב הפרוע, אך בפנים הכל מעוצב ומפנק. לכל החדרים כניסה פרטית, פינת ישיבה, טלוויזיה, מקרר ופינת קפה, והם מתאימים גם למשפחות. לרשות האורחים פינת ברביקיו ומדורה לילית, ויחס הצוות נפלא.
 
מלון לה קווינטה (La Quinta by Wyndham Williams-Grand Canyon Area) הוא מלון 3 כוכבים מודרני. בכל החדרים מקרר, מיקרוגל ופינת קפה והם גדולים ומתאימים גם למשפחות. במלון גם בריכה פנימית וחיצונית.

בתי מלון מומלצים באריזונה, בעיירה ויליאמס   בתי מלון מומלצים באריזונה, בעיירה ויליאמס
בתי מלון מומלצים באריזונה, בעיירה ויליאמס   בתי מלון מומלצים באריזונה, בעיירה ויליאמס
בתי מלון בעיירה ויליאמס: למעלה - מלון טראפר'ס רנדוו, למטה - מלון לה קווינטה 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
לינה בעיירה ויליאמס באריזונה

כתבות נוספות

קניונלנדס – הפנינה בכתר של יוטה
העיירה מואב - טיולי כוכב לחובבי טבע
הגרנד קניון

שגב ליבוביץ
 
אודות הכותב
שגב ליבוביץ', בילה וטייל תקופות ארוכות עם בני משפחתו המתגוררים בארצות הברית. נהנה לחזור אליה שוב ושוב ולהכיר בה פינות נסתרות. הקים ומנהל את אתר האינטרנט "המדריך למטייל הלא שגרתי בארצות הברית". 
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר