קניונלנדס – הפנינה בכתר של יוטה
מאת: נטע דגני


שמורת הטבע הלאומית קניונלנדס היא הגדולה ביותר, הפראית ביותר ויש אומרים גם היפה ביותר מבין חמש שמורות הטבע הלאומיות של מדינת יוטה, בדרום-מערב ארצות הברית. סיפור היווצרותה מספר את סיפור המאבק בין כוחם של המים, הכפור והרוח, לבין עמידותם של הסלעים בפני תהליכי הבלייה של גורמים אלה.


1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

קשת מסה בזריחה (צילום: Kelly Liu)
קניון שייפר באזור "אי בשמיים" (צילום: G. Lamar)
הנוף הנשקף מבעד לקשת מסה (צילום: Adam Derewecki)
אזור ה-Monument Basin (צילום: Dominik Schroder)
קשת דרואיד באזור נידלס (צילום: cszaboads)
מחטי האבן המעניקים לאזור נידלס את שמו (צילום: Martha T)
"אבן העיתון" - ציורי קיר עתיקים (צילום: Tjflex2)
מסלול הקניון האבוד (צילום: Brendan Bombaci)


שמורת קניונלנדס (A) והעיירה הסמוכה מואב (B)

 

שמורת הטבע קניונלנדס

לפני מיליוני שנים היה רוב האזור בו שוכנת כיום שמורת הטבע קניונלנדס (Canyonlands National Park) נמוך מגובה פני הים. אולם שברים ולחצים בקרום כדור הארץ גרמו להתרוממותו ולהפיכתו ממישור נמוך לרמה שגובהה למעלה מ- 1,500 מטר מעל פני הים, רמה שזכתה לשם רמת קולורדו. בכך תם עידן ההשקעה והחל עידן הבלייה, המתבטא בהתחתרות הנהרות גרין (Green) וקולורדו (Colorado) בלב אדמת המדבר הצחיחה.

נהרות אלו חתרו את דרכם כלפי מישורים נמוכים יותר ויצרו קניונים אדירים, כדוגמת הגרנד קניון המפורסם, אשר בהם נישא הסחף אל עבר מפרץ מקסיקו. במהלך פעילות זו נחשפו שכבות סלע שהיו קבורות במעמקים במשך עשרות ואף מאות מיליוני שנה. סלע המשקע שהיה עמיד פחות בפני בלייה נסחף מהרמה, בעוד שסלעים קשיחים יותר נותרו עומדים לעת עתה על תילם, יוצרים גבעות וצריחים המיתמרים מעל לעמקים בהם זורמים הנחלים.


בלב מרחבי מדבר מבותרים אלה, שנופיהם בעלי העוצמה נצפים מכל עבר, שוכנת שמורת הטבע הלאומית קניונלדנס. זו אמנם שמורה שאינה מאוד מתוירת ואינה כל כך מוכרת, אבל למרות זאת (ואולי בזכות זאת) היא אחת הפנינים בכתר של מדינת יוטה.
כתבה על הגרנד קניון
 
קשת מסה, שמורת קניון לנדס
זריחה עולה על שמורת קניונלנדס, קשת מסה (צילום: Eddie Yip)


 ברירת מחדלמסע רגלי או שייט נהרות

נהרות הגרין והקולורדו מחלקים את שמורת קניונלנדס לארבעה אזורים (districts), השונים זה מזה מבחינה גיאוגרפית. הגישה לכל אחד מהם היא מכיוון שונה ולמעשה לשניים מהם כלל לא ניתן להגיע בכביש.

האזור הראשון, הנקרא מייז (Maze), נמצא ממערב לנהרות הגרין והקולורדו והוא אחד המקומות הפראיים ביותר בארצות הברית. מעט מאוד מטיילים מבקרים במייז, שכן הגישה אליו קשה ביותר והדרכים היחידות להגיע אליו הן במסע רגלי ארוך, בג'יפים או בשיט נהרות. מי שזוכה להגיע למייז הוא בר מזל, שכן יופיו של אזור בראשיתי זה, המעוטר כולו באבן חול אדומה ובקניונים שמים זורמים בהם, הוא יוצא דופן.

בדומה למייז, גם לאזור השני (שאין לו שם) הגישה קשה והיא אפשרית רק במסעות שיט ארוכים. אזור זה ממוקם במרכז השמורה, באזור בו נהר גרין נשפך אל נהר הקולורדו. נהרות אלה, יחד עם יובליהם, הם למעשה האחראים לנוף המבותר שעוצב על ידי כוח הבלייה של המים. מהקניונלנדס ממשיך נהר הקולורדו לכיוון דרום מערב וחורץ בזרימתו האיתנה קניונים נוספים, ביניהם הגרנד קניון שבמדינת אריזונה.
 
אזור מייז, שמורת קניון לנדס
אזור מייז בשמורת קניונלנדס, ניתן להגיע ברגל, בג'יפ או בשייט (צילום: Nick Taylor)
 

אי שמיים ואי בעננים

בניגוד לשני האזורים הללו, אזור אי בשמיים (Island in the Sky) ואזור נידלס (Needles) נגישים לקהל הרחב ומושכים אליהם מדי שנה מטיילים רבים. אל שני האזורים אפשר להגיע בטיול יומי מהעיירה מואב (Moab), המהווה בסיס מצוין למטיילים אל מרחבי שמורה זו.

אי בשמיים הוא האזור הנגיש ביותר מבין אזורי הקניונלנדס, במרחק נסיעה קצר (40 מייל) ממואב. זהו האזור אליו מגיעים רוב התיירים שזמנם קצוב ושאינם יוצאים למסעות בשטח. הוא נמצא בצפון השמורה, בין נהרות הגרין והקולורדו. ברחבי האזור ישנם מספר כבישים, המובילים אל תצפיות יפות ומסלולי הליכה קלים יחסית. השם "אי בשמיים" ניתן לאזור בשל העובדה שהמצוקים, הבולטים מעל העננים הנמוכים, נראים לעתים כשמם – איים בשמיים.

כדי להגיע לאזור אי בשמיים יש לנסוע ממואב צפונה בכביש 191, ולאחר כעשרה מייל לפנות מערבה אל כביש מספר 313, המוביל בדרך נוף יפיפייה עד למרכז המבקרים של השמורה.
לינה בעיירה מואב  |  כתבה על העיירה מואב
 
אזור אי בשמיים, שמורת קניונלנדס
נופי "אי בשמיים", האזור הנגיש ביותר בשמורה (צילום: alacatr)

 
עם ההגעה לאזור אי בשמיים כדאי לצאת לטיול הליכה בנוף הקדומים הפנורמי הנשקף מכל פינה בשמורה. המסלול המומלץ ביותר הוא זה המוביל אל תצפית גרנד-ויו (Grand View). לאורכו של המסלול ובעיקר בסופו, תצפית נהדרת על מרחבי דרום יוטה, רמת קולורדו והרכסים המקיפים אותה, מפגש נהרות גרין וקולורדו, מצוקים אדומים וצריחים ענקיים, שנותרו מזדקרים בעמק שנחצב בזרימת הנהרות.

מסלולים מומלצים נוספים באזור זה:
מסלול קצרצר המוביל לקשת מסה (Mesa Arch), קשת יפה ממנה נשקף נוף נהדר (מומלץ בעיקר בבוקר, אז תנאי הצילום במקום מצוינים).
מסלול סלע הלווייתן (Whale Rock), מסלול קצר ונפלא למטיילים עם ילדים, המעפיל לראש גבעה של אבן חול יפה.
מסלול Upheaval Dome המוביל לתצפיות על מכתש שקוטרו חמישה קילומטרים, שעד היום לא ברור בדיוק כיצד הוא נוצר – האם מקימוטן של שכבות מלח השקועות מתחת לאבני החול (ובלייה של סלעים מאוחר יותר), או אולי מנפילת מטאור לפני כ-60 מיליון שנה.
 
קשת מסה, שמורת קניונלנדס
קשת מסה, מסלול קצר עם נוף נהדר (צילום: Baxternator)
מחטים באבן החול

אזור נידלס (Needles) של שמורת קניונלנדס, עשיר במרחבי אבן חול, בקניונים צבעוניים ובציורי קיר שצוירו בתקופות קדומות. שמו של האזור, שפירושו "מחטים", ניתן לו בשל צריחי אבן החול הרבים שבשטחו.

האזור נמצא כ-85 מייל מדרום-מערב למואב, ממזרח לנהר הקולורדו. הדרך אליו מזמנת פגישה עם מישורים אינסופיים, המכוסים צמחיה מדברית נמוכה, ועם נופי סלעים אדומים.

כ-12 מייל מהצומת עם כביש 191, בצד ימין של הדרך – תמצאו ציורי קיר אינדיאניים עתיקים, במקום שנקרא Newspaper Rock State Historic Monument. נסיעה של כ-30 מייל נוספים, בנוף של צריחים וגבעות אבן חול תלולות, מובילה לשער השמורה. מרכז המבקרים היפה של השמורה, ממוקם מעט אחרי השער ובו תוכלו להצטייד במפות ובמידע עדכני (כגון איפה והיכן נצפו לאחרונה אריות הרים, שהנם שכיחים יחסית באזור).
 
פטרוגליפים, אזור נידלס, שמורת קניונלנדס
ציורי קיר באזור נידלס, עדות לחיים בתקופות קדומות (צילום: Jeff Hollett)


יופיו של אזור נידלס רב מאוד, בזכות עמודים וארובות של אבן חול, היוצרים במקום מבוכים נרחבים. מרחביו העצומים כמעט בלתי נתפשים. בשטחו מסלולי הליכה נהדרים, שיוכלו לספק את תאוותם של חובבי טיולים במשך ימים רבים.
 
מומלצים במיוחד המסלולים הבאים:
Pothole Point – מסלול קצר המוביל לאזור המשובץ מאות שקערוריות ייחודיות בסלע ולמספר תצפיות יפות. המסלול מתחיל חמישה מייל ממרכז המבקרים, מצד שמאל.
Slickrock – לטעמי זהו המסלול הקצר היפה ביותר בשמורה. הוא מוביל לתצפיות נהדרות ויפה במיוחד אחר הצהריים.
Chesler Park View Point – מסלול נהדר שאורכו עשרה קילומטרים, המוביל לאחו מדברי ולתצפיות על ה"מחטים" של אבן החול.
Confluence Overlook – מסלול ארוך, שרובו עובר בשטח פתוח, והוא מוביל למספר נקודות תצפית על המקום בו זורם נהר הגרין אל תוך נהר הקולורדו.
 
אזור נידלס, שמורת קניונלנדס
קשת דרואיד (Druid Arch) באזור נידלס, נראה כאילו העננים תיכף יפילו אותה... (צילום: John Fowler)
 

מידע שימושי למבקרים בשמורת קניונלנדס

מרכזי מבקרים: בשמורה שני מרכז מבקרים, הנמצאים באזור אי בשמיים ובאזור נידלס. באזור מייז יש תחנה של פקחי השמורה (ריינג'רים).
קמפינג: בשטח השמורה שני אתרי קמפינג, האחד באזור אי בשמיים והשני באזור נידלס.
לינה בשטח: כל לינה בשטח דורשת אישור מיוחד. מספר המקומות מוגבל ובעונות השיא כדאי להזמין מקום מראש.
דרכי גישה: כבישי השמורה פתוחים כל השנה, אך לעתים נדירות הם עלולים להיסגר בעת סופות שלגים בחורף.
 
שמורת קניונלנדס
לחוות את השטח הפראי של שמורת קניונלדס (צילום: CC Matthew Dillon)
 

לינה בעיירה מואב – בקרבת שמורת קניונלנדס

העיירה מואב היא בסיס מצוין למקם בו לינה למספר ימים, הן בשל השירותים הנוחים שהיא מספקת (מסעדות, חנויות, סוכנויות טיולים וכו'), והן בשל הנגישות ליעדי טיול בסביבתה הקרובה, כמו שמורת קניונלנדס, שמורת ארצ'ס, שייט על הקולורדו, רכיבות סוסים ואופניים, טיולי ג'יפים ואינספור מסלולי הליכה.

מלון הודו מואב (Hoodoo Moab) מדורג ברמת 4 כוכבים וממוקם כ-100 מטר מהרחוב הראשי של העיירה. במלון 117 חדרים וסוויטות עם מרפסת, מרכז כושר וספא עם מגוון טיפולים ועיסויים, בריכת שחייה חיצונית, מסעדת בשרים, חניה בחינם ועוד.
 
מלון הודו מואב בעיירה מואב
מלון הודו מואב
 – 4 כוכבים בקרבת הרחוב הראשי של העיירה


מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
בתי מלון בעיירה מואב וסביבתה


נטע דגני
 
אודות הכותבת
נטע דגני, נטע דגני, התגוררה בארצות הברית שנים רבות. כתבה 15 מדריכי טיולים על ארה"ב (כולל אלסקה) וקנדה מסדרות 'מסלולים' ו'זום-אין', שחלקם הפכו במהלך השנים להיות רבי מכר בתחומם. בעלת תואר שני בביולוגיה ימית. יועצת ומתכננת טיולים בהתאמה אישית.
לאתר של נטע www.maslulim-america.com

נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר