www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:קניונלנדס – הפנינה בכתר של יוטה
מאת: נטע דגני


שמורת הטבע הלאומית קניונלנדס (Canyonlands National Park) היא הגדולה ביותר, הפראית ביותר ויש אומרים גם היפה ביותר מבין חמש שמורות הטבע הלאומיות של מדינת יוטה, בדרום-מערב ארצות הברית. סיפור היווצרותה מספר את סיפור המאבק בין כוחם של המים, הכפור והרוח, לבין עמידותם של הסלעים בפני תהליכי הבלייה של גורמים אלה.


שמורת קניונלנדס, יוטה, ארצות הברית
תצפית על רמת קולורדו והקניונים המבתרים אותה  (צילום: נטע דגני)


שמורת קניונלנדס (A) והעיירה הסמוכה מואב (B)

 
 

שמורת הטבע קניונלנדס

לפני מיליוני שנים היה רוב האזור בו שוכנת כיום שמורת הטבע הלאומית קניונלנדס נמוך מגובה פני הים. אולם שברים ולחצים בקרום כדור הארץ גרמו להתרוממותו ולהפיכתו ממישור נמוך לרמה שגובהה למעלה מ- 1,500 מטר מעל פני הים, רמה שזכתה לשם רמת קולורדו. בכך תם עידן ההשקעה והחל עידן הבלייה, המתבטא בהתחתרות נהרות הגרין (Green) והקולורדו (Colorado) בלב אדמת המדבר הצחיחה. נהרות אלו חתרו את דרכם כלפי מישורים נמוכים יותר ויצרו קניונים אדירים, כדוגמת הגרנד קניון המפורסם, אשר בהם נישא הסחף אל עבר מפרץ מקסיקו. במהלך פעילות זו נחשפו שכבות סלע שהיו קבורות במעמקים במשך עשרות ואף מאות מיליוני שנה. סלע המשקע שהיה עמיד פחות בפני בלייה נסחף מהרמה, בעוד שסלעים קשיחים יותר נותרו עומדים לעת עתה על תילם, יוצרים גבעות וצריחים המיתמרים מעל לעמקים בהם זורמים הנחלים.
 

בלב מרחבי מדבר מבותרים אלה, שנופיהם בעלי העוצמה נצפים מכל עבר, שוכנת שמורת הטבע הלאומית קניונלדנס. זו אמנם שמורה שאינה מאד מתוירת ואינה כל כך מוכרת, אבל למרות זאת (ואולי בזכות זאת) היא אחת הפנינים בכתר של מדינת יוטה.
כתבה על הגראנד קניון

 

כבשים גדולות קרניים, מבעלי החיים בשמורה  (צילום: נטע דגני)אלסקה והרוקיס
 

מסע רגלי או שיט נהרות

נהרות הגרין והקולורדו מחלקים את שמורת קניונלנדס לארבעה אזורים (districts), השונים זה מזה מבחינה גיאוגרפית. הגישה לכל אחד מהם היא מכיוון שונה ולמעשה לשניים מהם כלל לא ניתן להגיע בכביש.

 

האזור הראשון, הנקרא מייז (Maze), נמצא ממערב לנהרות הגרין והקולורדו והוא אחד המקומות הפראיים ביותר בארצות הברית. מעט מאוד מטיילים מבקרים במייז, שכן הגישה אליו קשה ביותר והדרכים היחידות להגיע אליו הן במסע רגלי ארוך או בשיט נהרות. מי שזוכה להגיע למייז הוא בר מזל, שכן יופיו של אזור בראשיתי זה, המעוטר כולו באבן חול אדומה ובקניונים שמים זורמים בהם, הוא יוצא דופן.

 

בדומה למייז, גם לאזור השני (שאין לו שם) הגישה קשה והיא אפשרית רק במסעות שיט ארוכים. אזור זה ממוקם במרכז השמורה, באזור בו נהר גרין נשפך אל נהר הקולורדו. נהרות אלה, יחד עם יובליהם, הם למעשה האחראים לנוף המבותר שעוצב על ידי כוח הבלייה של המים. מהקניונלנדס ממשיך נהר הקולורדו לכיוון דרום מערב וחורץ בזרימתו האיתנה קניונים נוספים, ביניהם הגרנד קניון שבמדינת אריזונה.

 

מפה של השמורה וחלוקה לאזורים  (להגדלה)

 

אי בעננים

בניגוד לשני האזורים הללו, אזור אי בשמיים (Island in the Sky) ואזור נידלס (Needles) נגישים לקהל הרחב ומושכים אליהם מדי שנה מטיילים רבים. אל שני האזורים אפשר להגיע בטיול יומי מהעיירה מואב (Moab), המהווה בסיס מצוין למטיילים אל מרחבי שמורה זו.

אי בשמיים הוא האזור הנגיש ביותר מבין אזורי הקניונלנדס, במרחק נסיעה קצר (40 מייל) ממואב. זהו האזור אליו מגיעים רוב התיירים שזמנם קצוב ושאינם יוצאים למסעות בשטח. הוא נמצא בצפון השמורה, בין נהרות הגרין והקולורדו. ברחבי האזור ישנם מספר כבישים, המובילים אל תצפיות יפות ומסלולי הליכה קלים יחסית. השם 'אי בשמיים' ניתן לאזור בשל העובדה שהמצוקים, הבולטים מעל העננים הנמוכים, נראים לעתים כשמם – איים בשמיים.

כדי להגיע לאזור אי בשמיים יש לנסוע ממואב צפונה בכביש 191, ולאחר כעשרה מייל לפנות מערבה אל כביש מספר 313, המוביל בדרך נוף יפיפייה עד למרכז המבקרים של השמורה.
לינה בעיר מואב

כתבה על העיירה מואב (יוטה)

 

עם ההגעה לאזור אי בשמיים כדאי לצאת לטיול הליכה בנוף הקדומים הפנורמי הנשקף מכל פינה בשמורה. המסלול המומלץ ביותר הוא זה המוביל אל תצפית גרנד-ויו (Grand View). לאורכו של המסלול ובעיקר בסופו, תצפית נהדרת על מרחבי דרום יוטה, רמת קולורדו והרכסים המקיפים אותה, מפגש נהרות גרין וקולורדו, מצוקים אדומים וצריחים ענקיים, שנותרו מזדקרים בעמק שנחצב בזרימת הנהרות.

 

מסלולים מומלצים נוספים באזור זה:

¡         מסלול קצרצר המוביל לקשת מסה (Mesa Arch), קשת יפה ממנה נשקף נוף נהדר (מומלץ בעיקר בבוקר, אז תנאי הצילום במקום מצוינים).

¡         מסלול סלע הלוויתן (Whale Rock), מסלול קצר ונפלא למטיילים עם ילדים, המעפיל לראש גבעה של אבן חול יפה.

¡         מסלול Upheaval Dome המוביל לתצפיות על מכתש שקוטרו חמישה קילומטרים, שעד היום לא ברור בדיוק כיצד הוא נוצר – האם מקימוטן של שכבות מלח השקועות מתחת לאבני החול (ובלייה של סלעים מאוחר יותר), או אולי מנפילת מטאור לפני כ-60 מיליון שנה.
כתבה על פארק גובלין - ארץ יצורי החול

 

מצוקים מזדקרים מעל העננים, כמו איים בשמיים  (צילום: נטע דגני)


 

מחטים באבן החול

אזור נידלס של שמורת קניונלנדס, עשיר במרחבי אבן חול, בקניונים צבעוניים ובציורי קיר שצוירו בתקופות קדומות. שמו של האזור, שפירושו "מחטים", ניתן לו בשל צריחי אבן החול הרבים שבשטחו.

האזור נמצא כ-85 מייל מדרום-מערב למואב, ממזרח לנהר הקולורדו. הדרך אליו מזמנת פגישה עם מישורים אינסופיים, המכוסים צמחיה מדברית נמוכה, ועם נופי סלעים אדומים.

כ-12 מייל מהצומת עם כביש 191, בצד ימין של הדרך – תמצאו ציורי קיר אינדיאניים עתיקים, במקום שנקרא Newspaper Rock State Historic Monument. נסיעה של כ-30 מייל נוספים, בנוף של צריחים וגבעות אבן חול תלולות, מובילה לשער השמורה. מרכז המבקרים היפה של השמורה, ממוקם מעט אחרי השער ובו תוכלו להצטייד במפות ובמידע עדכני (כגון איפה והיכן נצפו לאחרונה אריות הרים, שהנם שכיחים יחסית באזור).

 

יופיו של אזור נידלס רב מאד, בזכות עמודים וארובות של אבן חול, היוצרים במקום מבוכים נרחבים. מרחביו העצומים כמעט בלתי נתפשים. בשטחו מסלולי הליכה נהדרים, שיוכלו לספק את תאוותם של חובבי טיולים במשך ימים רבים.

מומלצים במיוחד המסלולים הבאים:

¡         Pothole Point – מסלול קצר המוביל לאזור המשובץ מאות שקערוריות ייחודיות בסלע ולמספר תצפיות יפות. המסלול מתחיל חמישה מייל ממרכז המבקרים, מצד שמאל.

¡         Slickrock – לטעמי זהו המסלול הקצר היפה ביותר בשמורה. הוא מוביל לתצפיות נהדרות ויפה במיוחד אחר הצהריים.

¡         Chesler ParkView Point – מסלול נהדר שאורכו עשרה קילומטרים, המוביל לאחו מדברי ולתצפיות על ה"מחטים" של אבן החול.

¡         Confluence Overlook – מסלול ארוך, שרובו עובר בשטח פתוח, והוא מוביל למספר נקודות תצפית על המקום בו זורם נהר הגרין אל תוך נהר הקולורדו.

 

אזור נידלס, עמודים של אבן חול  (צילום: נטע דגני)

 

מידע שימושי

מחיר כניסה: $10 לרכב, תקף למשך שבוע.

מרכזי מבקרים: בשמורה שני מרכז מבקרים, הנמצאים באזור אי בשמיים ובאזור נידלס. באזור מייז יש תחנה של פקחי השמורה (ריינג'רים). שעות פתיחה מעודכנות

קמפינג: בשטח השמורה שני אתרי קמפינג, האחד באזור אי בשמיים והשני באזור נידלס.

לינה בשטח: כל לינה בשטח דורשת אישור מיוחד. מספר המקומות מוגבל ובעונות השיא כדאי להזמין מקום מראש.

דרכי גישה: כבישי השמורה פתוחים כל השנה, אך לעתים נדירות הם עלולים להיסגר בעת סופות שלגים בחורף.

 

מידע נוסף

אתר האינטרנט של שמורת קניונלנדס

מפה של שמורת קניונלנדס

המסלול החום בספרה של נטע דגני 'ארה"ב מערב - מסלולים'
לינה בעיירה מואב - בקרבת שמורת קניונלנדס

העיירה מואב היא בסיס מצוין למקם בו לינה למספר ימים, הן בשל השירותים הנוחים שהיא מספקת (מסעדות, חנויות, סוכנויות טיולים וכו'), והן בשל הנגישות ליעדי טיול בסביבתה הקרובה, כמו שמורת קניונלנדס, שמורת ארצ'ס, שייט על הקולורדו, רכיבות סוסים ואופניים, טיולי ג'יפים ואינספור מסלולי הליכה.
 
מלון בסט ווסטרן קניונלנדס (Best Western Plus Canyonlands Inn) ממוקם ברחוב הראשי של העיירה מואב, ומציע חדרים גדולים, היכולים להתאים גם למשפחות, עם מיזוג, מקרר ופינת קפה-תה. למלון בריכה פנימית וחיצונית, אזור ברביקיו ומתקני משחקים.
 מלון בסט ווסטרן קניונלנדס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)


מלון מומלץ בעיירה מואב   מלון מומלץ בעיירה מואב
מלון מומלץ בעיירה מואב   מלון מומלץ בעיירה מואב

מלון בסט ווסטרן קניונלנדס בעיירה מואב - בסיס מצוין למספר ימים של טיולי כוכב באזור 


נטע דגני
 
אודות הכותבת
נטע דגני, מחברת מדריכי הטיולים מסדרת 'מסלולים' על צפון אמריקה – קליפורניה, אלסקה, מערב ארה"ב, מערב קנדה, צפון מזרח ארה"ב, דרום מזרח ארה"ב. מזרח ארה"ב, פלורידה (והבאים בדרך...). בעלת תואר שני בביולוגיה ימית. מייעצת למתכננים טיול באופן אישי. www.maslulim-america.com/

לקריאת כתבות נוספות של נטע.
מספר צפיות: 12640
2466