המלצות למטייל במערב ארה"ב
מאת: נטע דגני 


טיול במערב ארצות הברית מומלץ לכל אוהבי הטבע והטיולים בכל גיל. לכל מי שמתרשם מגייזר הפורץ מבטן האדמה, לכל מי שמחסיר פעימה מזנב לווייתן ומפרצוף ידידותי של כלב ים המתגלה מעל פני המים. לכל מי שהר געש מעשן גורם לו להשתאות, ולכל מי שעדר ביזונים השועט לצד הדרך גורם לו להרגיש כמו בסרט של הנשיונל ג'אוגרפיק. לכל מי שמדבריות אין סופיים ולילות זרועי כוכבים גורמים לו להרגיש הרגשת חופש עילאית. לכל מי שהליכה ביערות של עצים עצומים גורמת לו להרגיש כאילו נסע אחורה במנהרת הזמן, לעידן שבו הילכו דינוזאורים על פני כדור הארץ.


Horseshoe Band
נהר קולורדו בעיקול המפורסם של פרסת הסוס Horseshoe Band   (צילום: הילה וייס טישלר)

מערבה של ארצות הברית הוא חבל ארץ שאוכלס על ידי האדם הלבן בשלב מאוחר יחסית, ולכן עדיין נשתמר בו יופי יוצא דופן, אליו גם מי שאינו חובב טבע מושבע אינו יכול להישאר אדיש. הטיול מיועד גם לאנשים הרוצים לחוות את הפן העירוני של מערב ארה"ב, אלה החולמים להלך על גשר שער הזהב, לשוטט ברחובותיה היפים של העיר סיאטל ולבקר במוזיאונים הנהדרים של לוס אנג'לס. כמובן שהטיול מיועד גם לאלה שאם כבר עשו את הדרך הארוכה מערבה, אינם יכולים לוותר על ביקור בדיסנילנד, הוליווד, לאס וגאס ובאטרקציות תיירותיות נוספות שמציע אזור זה בשפע.
הנסיעה לחבל ארץ זה מומלצת לכל סוגי המטיילים בזכות הנוחות והנגישות של האתרים, מחד, והתנאים המאפשרים טיול הרפתקני יותר, מאידך. למטיבי-לכת ולהרפתקנים הרוצים לצאת למסעות ארוכים אל לב המרחבים הפראיים, ברגל, בקיאק או על אופני הרים. למשפחות עם ילדים המחפשות מקום שקט להקים בו אוהל מול נוף בראשית, וגם לאנשים המעדיפים להתפנק בבתי מלון ולראות את הנופים מחלון רכבם.

בתי מלון בלאס וגאס, מלון ניו יורק ומלון MGM
מלון אם.ג'י.אם ולמולו מלון ניו יורק ניו יורק - השיגעון של לאס וגאס במייטבו


 ברירת מחדל
 

מתי כדאי לנסוע למערב ארה"ב?

התשובה לשאלה זו תלויה במסלול הטיול בו תבחרו.
מבחינת מזג האוויר, במסלולים הצפוניים יותר, החולפים במדינות וושינגטון, אורגון, איידהו, וואיומינג ומונטנה, ניתן לטייל אך ורק בסוף האביב, בקיץ ובתחילת הסתיו. מכיוון שמסלולים אלה חולפים באזורים המושלגים בחורף, הטיול בהם בחודשי עונות המעבר (סוף האביב ותחילת הסתיו) עלול להיות קר מדי.
מסלולים בהם ניתן לטייל גם בחורף הם מסלולים דרומיים, המתמקדים בקליפורניה ובמדינות יוטה (בעיקר דרום המדינה), אריזונה וניו מקסיקו (אם כי בחורף לא ניתן לחצות את הרי סיירה נוואדה לשמורת יוסמיטי ויש לנסוע במקום זאת לאגם טאהו). גם במסלולים אלה עלול להיות קר מאוד בחורף, ואם מטיילים בהם בעונה זו יש להתכונן למזג אוויר קר ומושלג (לא כדאי ללון באוהל או בקרוואן).
בקיץ ניתן לטייל בכל מקום, מלבד עמק המוות, שם הטמפרטורה מטפסת לגבהים.
החודשים העמוסים ביותר במטיילים הם אמצע יוני עד אמצע אוגוסט. אם תוכלו לצאת לטיול בסוף מאי - תחילת יוני, או לחילופין בסוף אוגוסט - תחילת ספטמבר, תיהנו מכל העולמות – גם מזג אוויר טוב וגם כמות מועטה יותר של מטיילים.
 
שמורת קניולנדס, יוטה
שלג בהרים והזמן הטוב ביותר לטייל באזורים החמים, שמורת קניונלנדס ביוטה   (צילום: Robb Hannawacker)
 

מה עדיף, קמפינג או בית מלון?

הבחירה האם ללון בקמפינג או בבתי מלון היא אישית מאוד.
אם אתם רוצים להתנתק ממשדרי הטלוויזיה ומחיבורי און ליין, ולשמוע מדי לילה את רחש הגחלים של המדורה. אם לא אכפת לכם לא להתקלח מספר ימים, או להתקלח במקלחת צפופה במים שהם לא ממש חמים... בחרו בטיול באוהל או בקרוואן.
אם לינה ליד נהר צלול ויללות הקויוט בלילות לא ממש "עושים לכם את זה", אם אינכם יכולים להיפרד מהמיטה הרחבה, ואם אינכם רוצים לבשל בזמן הטיול ומעדיפים לאכול אך ורק במסעדות, בחרו את הלינה בבתי מלון.
בתי מלון בארה"ב
 
בגלל הנוחות של חניוני הלילה במערב ארה"ב, ובזכות יופיים הרב, הלינה בהם יכולה ללא ספק להפוך את הטיול לחוויה שלא תישכח לעד, בעיקר אם אתם מטיילים עם ילדים קטנים. כפי שתיאר את הלינה בחוץ פעיל שמורת הטבע ג'ון מיור, "ייתכן שיהיה לך קצת קר בלילות מסוימים, על פסגות ההרים מעבר לקו העצים, אבל בתמורה תזכה לראות את הכוכבים...".
 
 
 

מה עדיף? אוהל או קרוואן

ההחלטה האם ללון בקרוואן או באוהל היא כלכלית בעיקרה.
שכירת קרוואן עולה $200-150 ללילה. אם תחליטו לישון באוהל תוכלו לחסוך בערך $100 ליום (מחיר שכירת רכב ליום כ–$80, וקרוואן צורך דלק רב יותר מרכב פרטי). טיול בקרוואן, בוודאי נוח יותר: יש מקלחת חמה ושירותים צמודים, אפשר לבשל בנוחות, המיטה רכה ונעימה, וחשוב מכול לא צריך לארוז מדי בוקר. החיסרון של קרוואן הוא שחלק (קטן יש לומר) מחניוני הלילה היפים מותאמים לאוהלים בלבד.
אם אתם מטיילים באזורים הנוטים להיות גשומים, כמו מדינות וושינגטון ואורגון, יש לקרוואן יתרון על אוהל. במקומות בהם מזג האוויר נוח בדרך כלל (קליפורניה, יוטה ואריזונה) ללינה באוהל יש יתרון, בעיקר אם משלבים אותה עם לינה בבתי מלון. שילוב של לינה בבתי מלון ולינה באוהל יכול להיות פתרון מוצלח מאוד, מכיוון שהוא מאפשר לזנוח מפעם לפעם את חיק הטבע לטובת חדר מפנק (מומלץ בעיקר בערים הגדולות).
מניסיוני, בטיול משפחות משולב מסוג זה היחס בין מספר הלילות באוהל למספר הלילות במלון הוא יחס של 1:3 בערך, כלומר על כל שלושה לילות באוהל, לילה אחד במלון, בשל של מזג אוויר גרוע, עייפות, הגעה ליעד בשעת לילה מאוחרת וביקור בערים גדולות, בהן אין חניוני לילה סבירים. במקרה כזה ההפרש הכספי בין טיול המשלב אוהל ובתי מלון לטיול בקרוואן מצטמצם.
 
עדיין לא מצליחים להחליט? אתם לא לבד. מטיילים רבים מתלבטים בשאלה זו לפני שהם יוצאים לטיול במערב. כדי לנסות לעזור לכם להלן שלושה גורמים שכדאי להתחשב בהם לפני שמחליטים:
א. אורך המסלול – יש טעם לשכור קרוואן רק אם יוצאים לטיול שאינו קצר מדי. ההתארגנות בקרוואן וההסתגלות לצורת טיול זו אורכת זמן רב. אין טעם לשכור קרוואן לטיול של פחות משבועיים.
ב. מי המטיילים – כאשר מטיילים עם ילדים, טיול בקרוואן הוא חוויה מומלצת במיוחד. אין צורך לארוז מדי בוקר וניתן לספק לילדים את כל הדברים שהם אוהבים לאכול, בכל עת ובכל מקום.
ג. מסלול הטיול – אם מתכננים טיול הכולל ימים רבים בעיר, אין טעם לשכור קרוואן מכיוון שבעיר עדיף ללא ספק ללון במלון, גם במחיר של השבתת הקרוואן. במקרה זה ההחלטה האם לשכור קרוואן היא כלכלית בעיקרה, והיא מושפעת מתכנית הטיול וממשך הזמן שלו. כאשר יוצאים לטיול של חודשיים, השבתת הקרוואן לכמה ימים זניחה, אך כאשר יוצאים לטיול של עשרה ימים, ובשלושה מתוכם מתכוונים לישון במלון, שכירת קרוואן אינה כדאית.
 

טיול בקרוואן, אין צורך לארוז כל בוקר   (צילום: נטע דגני)

 

עלויות טיול בארצות הברית

המחירים אמנם משתנים כל העת, בדרך כלל במגמת עלייה, ובכל זאת ניסיתי לכמת עבורכם את עלות ההוצאה היומית בטיול בארה"ב. חשוב להדגיש שהמידע המופיע כאן הנו הערכה בלבד, שמטרתה לתת מושג כללי על עלות הטיול הצפויה, ויש להתייחס אליו ככזה בלבד.
 
משפחה שתלון בבתי מלון תיאלץ להיפרד מדי יום מ– $380 ליום לערך, לפי הפירוט הבא:
מלון $150 ללילה, שכירת רכב $80, דלק $20, פעילויות וכניסה לאתרים $50 בממוצע ליום, אוכל $80 (בהנחה שתאכלו במסעדה רק פעם אחת ביום ותקפידו להצטייד במוצרים בסיסיים בערים הגדולות).
זוג שילון במלון ייאלץ להיפרד מדי יום מ- $310 ליום לערך, לפי הפירוט הבא:
מלון $150 ללילה (ברוב בתי המלון המחיר זהה לזוג ולמשפחה. המחיר הוא בדרך כלל לחדר), רכב $60 (אם מסתפקים ברכב קטן), דלק $20, כניסה לאתרים $30 בממוצע ליום, אוכל $50.
 
מלון מומלץ בעיירה מואב   מלון מומלץ בעיירה מואב
מלון בסט ווסטרן קניונלנדס בעיירה מואב - מחיר סביר ובסיס מצוין למספר ימים של טיולי כוכב באזור

מלון למשפחות בלאס וגאס   מלון מומלץ למשפחות בלאס וגאס, רכבת הרים
מלון סטארט בלאס וגאס - מלון נפלא אבל לא זול עם רכבת ההרים הגבוהה בעולם
 
אם תלונו בקרוואן תיאלצו להיפרד מדי יום מ– $350-300 למשפחה (לזוג $20 פחות ליום):
ההוצאות על הרכב ינועו בין $200 ל-$250 ללילה (שכירת קרוואן פלוס דלק), חניוני לילה $20 נוספים, פעילויות וכניסה לאתרים $50 בממוצע למשפחה ליום ($30 לזוג), ואוכל יכול להסתכם כ-$50 ליום למשפחה (פחות לזוג), בהנחה שתקפידו לבשל את כל הארוחות בקרוואן.
 
אם תלונו באוהל יסתכמו הוצאותיכם ב- $200 ליום למשפחה ($160 לזוג), לפי הפירוט הבא:
שכירת רכב $80 ($60 לזוג אם מסתפקים ברכב קטן), דלק $20, פעילויות וכניסה לאתרים $50 בממוצע למשפחה ליום ($30 לזוג), ואוכל יכול להסתכם ב-$50 ליום למשפחה (פחות לזוג), בהנחה שתקפידו לבשל את כל הארוחות על גזיה ושתמעיטו במסעדות.


נטע דגני
 
אודות הכותבת
נטע דגני, נטע דגני, התגוררה בארצות הברית שנים רבות. כתבה 15 מדריכי טיולים על ארה"ב (כולל אלסקה) וקנדה מסדרות 'מסלולים' ו'זום-אין', שחלקם הפכו במהלך השנים להיות רבי מכר בתחומם. בעלת תואר שני בביולוגיה ימית. יועצת ומתכננת טיולים בהתאמה אישית.
לאתר של נטע www.maslulim-america.com

נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר