כשהטבע מתעלה על הדמיון:
הגרנד קניון – מדריך למבקר
מאת: ד"ר מיכל סגל ארנולד


כנראה שאין מקום בעולם ששמו, כפי שניתן לו על ידי בני אדם, כל כך מתאים לו, כמו הגרנד קניון, שבמדינת אריזונה. קניון זה מהווה ארץ שלמה, בקנה מידה שבו האדם מרגיש זעיר, נרגש מנפלאות הבריאה, נכנס לפרופורציות.


אם יש מקום אחד בדרום מערב ארה"ב שאסור לוותר על ביקור בו – זהו המקום. מדובר בחוויה נפשית, רוחנית ורגשית שלא תישכח לעולם ושתלך איתכם תמיד.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

הגרנד קניון – אחד משבעת פלאי עולם הטבע (צילום: Valkyrie Pierce)
בשעות הזריחה והשקיעה נצבע הגרנד קניון בצבעים מרהיבים (צילום: Jacek Sopotnicki)
כבש גדול-קרניים, אחד מתושבי הקניון הרבים (צילום: James Marvin Phelps)
נהר הקולורדו מתפתל בתחתית הגרנד קניון (צילום: David Denicolò)
בטיסת מסוק תוכלו לראות את עוצמת הקניון מלמעלה (צילום: AussieActive)
טיילת השמיים בצד המערבי של הקניון (צילום: Justin Wang)
נקודת טורוויפ היא מקום נהדר לחזות בו בזריחה (צילום: igor shen)
לא תוכלו להפסיק לצלם, אך הקפידו לעשות זאת בבטחה... (צילום: Michael Bußmann)


מפת מדינת אריזונה עליה מצוינים אתרים וערים מרכזיות שמופיעות בכתבה:
הצד הצפוני והצד הדרומי של הגרנד קניון, טיילת השמיים, העיירה טוסאיאן והעיר קינגמן

(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


 ברירת מחדלה"גרנד" של הגרנד קניון

טרם הומצאה מילה בעברית המתרגמת את המושג Grand באופן מדויק, בהקשר של הגרנד קניון. אין מדובר בגודל בלבד, ולכן המילה "גדול" לא מתאימה כאן. המשמעויות המקופלות במילה כוללות הוד, הדר, פאר וסוג של כבוד ויראה. לכן אתייחס במהלך הכתבה לקניון בשמו האמריקני: הגרנד קניון.

לביקורי בגרנד קניון התלווה אחי הצעיר, שהיה אז בשנות העשרים המוקדמות והציניות שלו. כדי שלא ייחשב כאילו הוא מתרגש, חלילה, שכן הוא פיתח אז תדמית קולית בלתי מתרגשת מדבר, כשהגענו אל הגרנד קניון, בעוד נשימתי נעתקת ודמעות חונקות את גרוני, הוא אמר: "אז זה הגרנד קניון? החור הזה באדמה?" צחקתי מאוד. אבל אפילו הוא, לאחר כמה דקות, נתפס לשקט והיראה האופייניים למקום. אף אחד לא נותר אדיש אל מול תופעת הטבע המרהיבה הזאת. אנשים ישובים אל מול הקניון העצום, שותקים, איש איש במחשבותיו, במדיטציה טבעית, אל מול היופי.

ג'ון מיור 
(John Muir), מראשוני שומרי הטבע, ממקימי הפארקים הגדולים של סקויה ויוסמיטי ומי שייסד את מועדון הסיירה האמריקני(Sierra Club)  ועמד בראשו, היטיב לתאר את הגרנד קניון כך: "נראה כי אפילו הטבע הגזים פה בעבודת הסלע. הטבע פה כה פראי, כה אלוהי, קוסמי, קדמוני, עד שהוא נותן מושג חדש ליופיו ולגודלו של כדור הארץ...".
 
גרנד קניון, אריזונה
הגרנד קניון  אלוהי, קוסמי, קדמוני (צילום: הילה וייס טישלר)


בסרטון: הנופים המרהיבים של הגרנד קניון
 

חי, צומח וזורם בגרנד קניון

הגרנד קניון, כפי שאנו מכירים היום, התעצב על פני כשישה מיליוני שנים, ויש בו נציגות ל-5 מתוך 7 אזורי חיים מוכרים: החל מהמדבר היוקד שבתחתית הקניון, ועד לקור האלפיני שברום ההרים. המקום הנמוך ביותר בפארק נמצא בגובה של כ-650 מ', ואילו המקום הגבוה ביותר נמצא ב-3,000 מ'.

בהתאם, הפארק גם מלא בחיים מגוונים: צומחים כאן כ-1,500 סוגי צמחים, מתעופפות כאן 355 מיני ציפורים, חיים כאן כ-89 סוגי יונקים, 47 מיני נחשים, 9 מיני דו-חיים וכ-17 סוגי דגים. בין השאר, ניתן למצוא בקניון מיני בעלי חיים וצמחים אנדמיים, ובסכנת הכחדה. לא בכדי הוכרז המקום כיער מוגן כבר בשנת 1893, וכפארק לאומי ב-1919. הפארק מנוהל בהתאם להכרזה זו, על ידי רשות הפארקים הלאומיים של ארה"ב (US National Park Service).

בתחתית הקניון זורם נהר הקולורדו, על פני 180 ק"מ מתוך 470 הק"מ שהוא גומע בדרכו למפרץ קליפורניה. רוחבו הממוצע של הנהר בתוך הפארק הוא כ-200 מ', ועומקו המקסימלי כ-66 מ'. מהירות הזרימה שלו מגיעה עד ל-6.5 קמ"ש. בחלקים גדולים של הפארק אפשר לשלב ראפטינג והפלגות במהלך הטיול, וליהנות כך מזווית נוספת של הקניון.

 
גרנד קניון, אריזונה   גרנד קניון, אריזונה
נציג אחד מ-89 סוגי יונקים שהגרנד קניון הוא ביתם (צילום: הילה וייס טישלר)
 

על סדר אמריקני והזמנת לינה מראש

הגרנד קניון הוכרז כאחד משבעת פלאי עולם הטבע, והיחיד בצפון אמריקה. בהתאם למעמדו זה, הוא מושך אליו בין 4 ל-5 מיליון מבקרים מדי שנה. מומלץ מאוד להישאר ללון לפחות לילה אחד במקום, ולו כדי לראות את האור הנופל על הקניון, הולך ומשתנה לאורך כל שעות היממה. הגרנד קניון הוא מקום מתויר מאוד ומקומות הלינה בו מעטים יחסית ולכן יפה תעשו אם תזמינו לכם מקומות לינה מראש, לעתים חודשים ארוכים מראש, בין אם מדובר בקמפינג או בחדרים בבתי המלון.

אם אתם רוצים ללון בתוך השמורה, וזהו בהחלט הדבר המומלץ ביותר, רצוי להזמין מקומות לינה גם כשנה מראש, בוודאי בעונות הטיולים. מומלץ בכל לשון לא לאלתר ולא לנסות ללון בשטח באופן פיראטי. תמיד יופיע ריינג'ר נחמד אך תקיף, ויפנה אתכם. שימו לב שהמרחקים ארוכים, הכבישים המקומיים צרים והנסיעה בהם אורכת זמן רב. גם מבחינה זו, זוהי ארץ המלמדת כבוד ויראה. ערכו הכנות, למדו את הדרכים, קנו מצרכים והזמינו מקומות לינה מראש.

לינה באזור הגרנד קניון (ר' המלצות בסוף הכתבה)

גרנד קניון, אריזונה
קמפינג בתחתית הגרנד קניון. רצוי להזמין מקומות לינה בקניון ובסביבתו, חודשים ארוכים מראש (צילום: כרמית וייס)
 

התמצאות בגרנד קניון – חלוקה לאזורים

השמורה הלאומית של הגרנד קניון נמצאת בחלקה הצפון-מערבי של אריזונה, בגבול עם המדינות יוטה ונבאדה. נהר הקולורדו, הזורם בתחתית הקניון, מחלק את השמורה לצד צפוני (North Rim) וצד דרומי (South Rim). אורכו של הקניון בשמורה הוא כ-446 ק"מ ועומקו 1.6 ק"מ. המרחק בין הצד הצפוני לדרומי הוא בממוצע כ- 16 ק"מ, אך הנסיעה בין שני הצדדים ארוכה יותר: היא אורכת כ-5 שעות, בהן גומעים מרחק של כ-350 ק"מ.

יש הבדלים ניכרים בין שני צידי הגרנד קניון, בעיקר בשל הבדלי הגובה והטמפרטורה. הצד הדרומי ידידותי יותר ופתוח בכל ימות השנה, וכ- 90% מהמבקרים בגרנד קניון מגיעים אליו. הצד הצפוני, לעומת זאת, אינו פתוח כל השנה. הדרכים אליו סגורות
מתחילת דצמבר ועד אמצע מאי, והחנויות ומקומות הלינה נסגרים עוד קודם לכן 
 באמצע אוקטובר. מומלץ לוודא באתר הרשמי של הפארק אם הצד הצפוני פתוח בתאריכי ההגעה שלכם. מבקרים שירצו להגיע בזמן שהדרכים סגורות, בין אם בסקי או בהליכה, יצטרכו להצטייד באישורים (Permits) מרשות הפארקים הלאומיים של ארה"ב.
בתי מלון על הגדה הדרומית של הגרנד קניון  |  כתבה על טיול באריזונה - מחוץ למסלול השחוק
 
גרנד קניון, אריזונה
נהר הקולורדו מחלק את הגרנד קניון לצד צפוני וצד דרומי (צילום: כרמית וייס)
 

טיילת השמיים של הצד המערבי

כשנוסעים אל הצד הדרומי של השמורה, ולפני שנכנסים אליה, אפשר לעבור בחלק הפחות מתויר של הגרנד קניון, שנקרא הצד המערבי. אדמות אלה נמצאות מחוץ לפארק הלאומי גרנד קניון, בשטח שמורת שבט אינדיאני בשם וולאפאיי (Wall-Uh-Pie). פירוש שמה הוא: "אנשי עצי האורן הגבוהים". בשנת 2007 נחנכה על שטחם קשת עשויה מתכת וזכוכית התלויה מעל שפת הקניון, שנקראה בשם הסמלי טיילת השמיים (Grand Canyon Skywalk). הטיילת תלויה בגובה של כ-1,100 מ', מעל נהר הקולורדו.

חלקה העגול של הקשת בולט משפת המצוק לאורך של כ-21 מ'. הקשת נתמכת במבני פלדה אלכסוניים שהוחדרו אל תוך הסלע לעומק של כ-14 מ'. הטיילת תוכננה לשאת קהל של עד 822 איש, שמשקל כל אחד מהם הוא 91 ק"ג, אך בפועל לא מעלים עליה יותר מ-120 איש בבת אחת. אסור להעלות חפצים אישיים על הטיילת, כולל מצלמות וטלפונים, והמבקרים מוזמנים לאפסן את חפציהם בלוקרים הנמצאים במקום. בתום הביקור, תוכלו לרכוש צילומים מקצועיים של המקום.

 
גרנד קניון, אריזונה
טיילת השמיים מעל הקניון הפעור. תחתית הטיילת עשויה זכוכית שקופה (צילום: CC Richard Martin)
 

הגרנד קניון – ארצם של האינדיאנים

שבט הוולאפאיי אינו השבט היחידי באזור. למעשה, אנחנו נמצאים בלב ליבה של הארץ האינדיאנית (Indian Country). שבט נוסף המתגורר בשמורות בסביבה הוא דינה (Diné), המוכר יותר בשמו נוואחו (Navajo). שטח שמורתם הוא הגדול ביותר בארה"ב ושבטם הוא בין הבודדים שמגדל את ילדיו כששפתם הראשונה היא שפה אינדיאנית (שפת הדינה). כשמבקרים בשטח השמורה צריך לשים לב שישנם הפרשי זמנים בין מדינת אריזונה לשמורת הדינה, למרות ששמורת הדינה נמצאת פיזית בתוך אריזונה. שבטים נוספים באזור הם ההופי (Hopi), ההאווה-סופאי (Hawa-Supai), והקיבאב-פיוטה (Keibab-Piota).

שימו לב כי בשמורות אינדיאניות רבות קיימים אוצרות טבע בלתי מוכרים על ידי השלטונות האמריקניים. אם יש לכם הזדמנות, מומלץ לבקר בהם. זו הזדמנות טובה לראות מקומות מיוחדים שהגישה אליהם מוגבלת, ולהזרים קצת מזומנים לאנשים אלה, שהיו פעם אדוני הארץ, ולעזור להם.
כתבה על שמורות האינדיאנים בארה"ב

דרכי הגעה לגרנד קניון – הצד הדרומי

משום שהקניון מחולק לאזורים  צפוני, דרומי ומערבי, ישנן דרכי הגעה שונות לכל אחד מהם. מי שמבקש להגיע לצד הדרומי, עושה זאת בדרך כלל ברכב. כך מתאפשר לו לסייר בכמה שמורות שונות. ההגעה לכאן היא בדרך כלל דרך טיסה ללאס וגאס, שם שוכרים רכב ונוהגים אל השמורה, נסיעה של כ- 4-5 שעות. אפשרות נוספת היא לטוס לפיניקס (Phoenix) שבאריזונה. זמן הנסיעה ממנה דומה.

אם אתם באים במטרה לטייל רק בגרנד קניון, דעו כי אפשר לטוס עד שדה התעופה של השמורה ולקחת משם מונית. שימו לב כי אין השכרת רכב משדה התעופה של הקניון. קיימים גם שירותי רכבות ואוטובוסים לאזור מערים שונות באריזונה. אם הגעתם עד טוסאיאן (Tusayan) בעונת הקיץ, יש שירות הסעה חינם אל תוך השמורה, וזאת במסגרת המאמצים להוריד את כמות הרכבים באזור, מטעמים אקולוגיים.
כתבה על לאס וגאס - פארק השעשועים הגדול בתבל
 
Desert View point גרנד קניון, אריזונה
Desert View point, תצפית מהגדה הדרומית לעבר הקניון (צילום: הילה וייס טישלר)
 

הגעה לצד המערבי ולשמורה האינדיאנית של שבט הוולאפאי

טיילת השמיים שבצד המערבי נמצאת מזרחית לעיירה מידוויו (Meadview), ליד אגם מיד (Mead Lake), צפונית לעיירה האינדיאנית פיץ' ספרינגס (Peach Springs) שבה שוכנים משרדי שבט הוולאפאי. העיר הקרובה ביותר היא קינגמן (Kingman).

ניתן להגיע בטיסה לשדה התעופה המערבי (שונה ונפרד משדה התעופה הקטן שבצד הדרומי), או בנסיעה של כ-200 ק"מ מלאס וגאס. הנסיעה כוללת כ-16 ק"מ בדרך עפר (לפחות בחלקה) בתוך השמורה האינדיאנית. אם אתם שוכרים רכב ודאו כי תנאי ההשכרה מתירים לכם לנסוע בדרכי עפר.
 

הגעה לצד הצפוני

אפשר להגיע לצד זה אך ורק ברכב. ההגעה אליו היא מלאס וגאס, אבל צריך לזכור שדרך זו סגורה בין תחילת דצמבר לבין אמצע מאי בכל חורף.
 

היכן לנים בגרנד קניון?

בתורך שמורת הגרנד קניון מרוכזים בתי המלון בתחומי הגרנד קניון וילג' (Grand Canyon Village), אך לא פשוט להזמין בהם מקומות, מאחר שהאמריקאים מתכננים ומזמינים זמן רב מראש, ומספר המקומות מוגדל.

במרבית שמורות הטבע בארה"ב ניתן למצוא לודג'ים (Lodges אכסניות המציעות תנאים בסיסיים, אך מאפשרות קרבה מרבית אל אוצרות הטבע. באופן אישי, אני מחבבת את הלודג'ים הללו, המאפשרים לשהות בתוך הטבע במלוא מובן המילה, כולל צפייה בבעלי חיים המתקרבים בפחות חשש. לרוב מקפידים באכסניות אלה על שמירת הטבע באופן נרחב, כולל שימוש מצומצם במים, מחזור אשפה ושימוש חוזר בחומרים.

אם זה הטעם שלכם, אני ממליצה בחום להזמין מקום בלודג'ים כשנה מראש, מפני שהם מצומצמים ואוזלים במהירות. בין הלודג'ים המומלצים בצד הדרומי של הקניון ניתן למנות את
 Kachina Lodge ו- Yavapai Lodgeלמי שחפץ לרדת אל הקניון עצמו, בין אם ברגל או באמצעות פרדות, אפשר ללון גם בבקתות Phantom Ranch's Cabins, הממוקמות בתוך הקניון, לאורך נהר קולורדו.

לא קל למצוא מקום במלונות ובלודג'ים שבתחומי השמורה, אך קיימים בתי מלון נוספים בקרבת מקום, בעיירה טוסאיאן (Tusayan), כ-6 מייל מהכניסה לשמורה, משם יש שאטלים לשמורה, וזוהי אופציה מצוינת.
לינה בעיירה טוסאיאן


מלון מומלץ בעיירה טוסאיאן

מלון גרנד (The Grand Hotel at the Grand Canyon) ממוקם בעיירה טוסאיאן (Tusayan) ומרוחק כ-15 דקות נסיעה מהגרנד קניון וילג' והגדה הדרומית (South Rim). זהו מלון 5 כוכבים המציע חדרים מרווחים וממוזגים המשלבים עיצוב כפרי ומודרני, לצד בריכת שחייה מקורה, ג'קוזי, חדר כושר, אזור לאונג' עם אח, מסעדה ובר.
 
The Grand Hotel at the Grand Canyon
מלון גרנד  5 כוכבים במרחק קצר מהגרנד קניון וילג' והגדה הדרומית


הגרנד קניון משפיע עמוקות על כל מי שמטייל בו, גם אם לא תיאר לעצמו מעולם שכך יושפע. הדרו מחבר את כולם בתחושה של על-זמניות וצניעות, שכן אנו נוכחים פנים אל פנים עם הידיעה – כמה קצרה שהותנו על האדמה היפה הזו.   
 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב

כתבות נוספות


מיכל סגל-ארנולד אודות הכותבת
ד"ר מיכל סגל-ארנולד, חיה תקופה ארוכה בשמורה אינדיאנית במינסוטה, בביתו של מנהיג רוחני משבט הדקוטה-סו, וכתבה עבודת דוקטורט על התנועה האינדיאנית המיליטנטית באוניברסיטת פנסילבניה. מרצה על פוליטיקה, הסטוריה, רוחניות, טקסים ותרבות האינדיאניים, בבית ובטבע.
טלפון: 050-5210755, דוא"ל segalarnold@gmail.com

ד"ר מיכל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר