פנטזיה של הטבע בפארק יוסמיטי - 
יעדי טיול, לינה וכל מה שצריך לדעת
מאת:  ד"ר גלעד (גילי) חסקין


תחרות רבת שנים על כתר "מלך הפארקים" ניטשת ב​ין שני הפארקים האמריקאים: פארק יוסמיטי ופארק ילוסטון, ולכל אחד מהם חסידים מושבעים. מבלי להתיימר ולשפוט בתחרות, סיור בפארק יוסמיטי הוא אחת האטרקציות הנפלאות שאמריקה מסוגלת להעניק למטייל בה. הפארק הוא פנטזיה של גיאולוגיה, תערוכה מרשימה של הטבע, אלפי קילומטרים רבועים שגולפו על-ידי כוחות פנימיים וחיצוניים, היוצרים יחד ארץ פראית ולעיתים מסוכנת. זהו שילוב של עוצמת הטבע עם החינניות שבו. מפלי המים האדירים נשמעים מקרוב כשאגה אימתנית ואילו מרחוק הם נראים כחוטי כסף.


1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

עוצמת הטבע בשמורת יוסמיטי  (צילום: John K)
מפל ורנאל  (צילום: Y Denali)
צוק Half Dome   (צילום: Dave Buchhofer)
שקיעה על Half Dome  (צילום: Andrew Kearns)
עצי סקויה בחורשת מריפוסה  (צילום: jenkinson2455)
עמק יוסמיטי  (צילום: John K)
מפל ורנאל  (צילום: jenkinson2455)
שורשי עץ סקויה ענק  (צילום: jenkinson2455)
שקיעה על Half Dome  (צילום: John K)
הפארק הלאומי יוסמיטי (Yosemite National Park) נמצא בחלקה המזרחי של קליפורניה, בלב רכס סיירה נבאדה (Sierra Nevada), שפירושו בספרדית "הרכס המושלג" – שרשרת הרים גבוהה, המתמשכת בכיוון צפון-דרום במרכז קליפורניה.
 
  
הפארק הלאומי יוסמיטי (A) ויעדים בתוך ומחוץ לפארק המוזכרים בכתבה


 ברירת מחדל
 

דובים שחורים במקום דובי גריזלי

יוסמיטי הוא פארק לאומי גדול ממדים, המשתרע על שטח של 3,093 קמ"ר. בשטחו של הפארק יש נהרות, אגמים, יערות עם עצי ענק, הרים מושלגים, מפלים מן הגבוהים בעולם, צוקים וקירות סלע מאונכים, הניצבים זקופים מעל בקעה רחבה שעוצבה על-ידי קרחונים.
מקור השם יוסמיטי שנוי במחלוקת: יש הטוענים כי הוא נגזר מהמילה "אוזומאטי" (U-Zu-Mate), שפירושה "אלה שרוצחים" וכוונתה לשבטים המקומיים, ויש הגורסים כי זהו כינויו של דוב גריזלי בפי האינדיאנים שחיו פעם במקום. כך או כך, כיום אין יותר דובי גריזלי באזור, אך בפארק חיים דובים שחורים וחיות בר רבות אחרות.
 
יוסמיטי הוכרז כפארק לאומי כבר בשנת 1890 ומאז נסללו בפארק כבישים באורך 420 קילומטר, שבילי טיול שאורכם מעל 1300 קילומטר ושבילי אופניים באורך 13 קילומטר. הפארק הוא אחד מאתרי הטבע המפורסמים בעולם. הוא נחשב לאתר הנוף הפופולארי ביותר בקליפורניה ומושך מדי שנה קרוב לארבעה מיליון מבקרים, מרביתם בחודשי הקיץ, למרות שהוא פתוח למבקרים בכל ימות השנה. בין המבקרים המגיעים לכאן אפשר לפגוש מטפסי הרים מכל רחבי תבל, גולשי צוקים, גולשי סקי, חובבי דאייה וכמובן מיליוני מטיילים.
 
מעטים הפארקים היכולים להציג מגוון מרשים כל כך של צמחיה וחיות בר. בטווח הגובה שבין מרגלותיה החמימים של קשת הסלע (Arch Rock), כ- 610 מטר מעל פני הים, ועד לפסגתו מוכת הרוח של הר לייל (Mount Lyell), כ- 4,000 מטר מעל פני הים, מיוצגים חמישה מתוך שבעת אזורי האקלים היבשתיים: מהחגורה הסובטרופית סבוכת העצים ועד לטונדרה האלפינית. בין שתי צורות נוף קיצוניות אלה חיים: דובים, דביבונים, שועלים, איילים ועוד 75 מינים של יונקים, 220 מיני ציפורים, 25 מיני זוחלים ותריסר מיני דו-חיים. תוסיפו לכך למעלה מ- 1,300 מיני פרחים ועוד מיני עצים רבים, כולל מחטניים מרשימים, ביניהם אשוחים, אורנים ועצי "ארז", כפי שמכנים האמריקאים עץ מחטני, שאין דבר בינו לבין הארז האמיתי.
לינה באזור הפארק הלאומי יוסמיטי
 
שמורת יוסמיטי, קליפורניה, ארצות הברית
מגוון מרשים של חיות בר, דוב חום משכשך במים   (צילום: Y Denali)
 

חורשת מריפוסה והחוק של אברהם לינקולן

האינדיאנים ילידי קליפורניה, בני שבט Miwok, חיו באזור בו הוקם הפארק במשך מאות שנים, עד אמצע המאה ה- 19. קבוצת ציידים שחצתה את האזור הגבוה של היוסמיטי ב- 1833, הם כנראה הלבנים הראשונים שראו את האזור, אך לא את בקעת יוסמיטי מלאת ההוד. בעקבות הבהלה לזהב הציפו המוני הרפתקנים את קליפורניה, כולל את שטחי הצייד של הילידים, אשר התגוננו בחירוף נפש לניצול המכרות. המקום התגלה רק ב- 1851, כאשר הגיעו למקום חיילי גדוד מריפוסה, כדי לכפות את פקודות מושל קליפורניה על בני השבט שחי באזור. זמן קצר לאחר מכן הפך העמק לאתר טיולים פופולארי ומאוחר יותר ליעד תיירותי ובו שבילים, בתי מלון ודרכי גישה.
 
עקב העניין הציבורי בשימור האזור חוקק הקונגרס חוק, עליו חתם אברהם לינקולן ובו הוכרז כי בקעת יוסמיטי וכן יער עצי הסקוויה, המכונה חורשת מריפוזה (Mariposa Grove), הם "אזור שמור, שאין לגעת בו לעולם ועד".
 
חורשת מריפוסה, קליפורניה, ארצות הברית
עצי סקויה ענקיים בחורשת מריפוזה   (צילום: jenkinson2455)
 

מה מייחד את שמורת יוסמיטי?

בשטח הפארק מתנשאים כמה מגושי הגרניט הגבוהים בעולם, ובראשם אל קפיטן (El Capitan) – סלע שגובהו כמעט 1,000 מטר, המעניק אפשרויות טיפוס מאתגרות. תמונתו, כשהוא מזדקר מעל הנהר בנוף שלכת של סתיו, היא מסימני ההיכר של הפארק. גוש גרניט מפורסם נוסף הוא הכיפה החצויה.
מפל יוסמיטי הוא מהמפלים הגבוהים והמרשימים בעולם, ולבטח מהגבוהים הנגישים אף לנכים וקשישים.

לא נשכח גם את שלושת חורשות עצי הסקויה – מהגבוהים והזקנים ביותר בחצי הכדור הצפוני – מתחרים רק לאחיהם, עצי הרדווד הנמצאים בצפון הפארק ובשמורת רדווד (Redwood National and State Parks) בצפון קליפורניה.
גם מסלולי ההליכה המאתגרים הם ממוקדי המשיכה של הפארק.
 
מפל יוסמיטי, קליפורניה, ארצות הברית
מפל יוסמיטי, מהמפלים הגבוהים והמרשימים בעולם     (צילום: Y Denali)
 

לשבת על סלע ולבכות

אחד מן הקשישים שבפקחי השמורה, קארל שארמית', התפרסם לפני כמה שנים כאשר סיפר בראיון עיתונאי, על תיירת קשישה שהתייצבה לפניו יום אחד והכריזה: "יש לי רק שעה אחת לטייל ביוסמיטי. מה היית מציע לי לעשות?" לדבריו, לאחר היסוס קל, ענה לה: "אם היתה לי רק שעה לטייל במקום הנהדר הזה, הייתי הולך מעט לאורך הנחל, יושב על סלע ובוכה...".
 
השהות האופטימאלית בפארק היא יומיים, למרות שמטיילים רבים נהנים לבלות בין שביליו גם למעלה משבוע. מומלץ לא להתייחס אל הפארק כאל "עוד מקום" בסדרת השמורות, אלא כאתר הראוי לביקור מעמיק. כדאי להקדיש ימים אחדים להליכה ברגל, נסיעה, צילומים ואולי גם לסיורים מודרכים בנושאים שונים.
 
האזור המפורסם ביותר, בו ריכוז גדול של מראות טבע נפלאים, הוא עמק יוסמיטי (Yosemite Valley), שאורכו 11 קילומטרים ורוחבו (בחלקו הרחב ביותר) 1.6 קילומטרים. למי שמקדיש לטיול בפארק יום אחד בלבד מומלץ לטייל רק בו.
זהו עמק קרחוני, שצורתו כצורת האות האנגלית U. העמק תחום בקירות סלע אימתניים, שגובהם מגיע ל- 1,500 מטר. את העמק חוצה לאורכו נהר מרסד (Merced), שנשפך בסדרת מפלים מרהיבים. מעל שפת הבקעה מתנשאת הארץ הגבוהה, ארץ ההרים, ובה כיפות גרניט ענקיות, הרים אימתניים שצורתם כפטרייה, המזדקרים אל השמים למול ענני הכבשה הדומים להם בצורתם.
הסבר על עמק קרחוני בכתבה על קרחונים

הביקור האינטנסיבי של מטיילים בעמק מלווה בפעילות שנועדה לספק את כל צורכיהם: החל בקמפינגים מאולתרים וכלה במלונות יוקרה. משבילים מסומנים ומוצנעים בהרים ועד לכבישים סלולים ומגרשי חניה. הפארק ערוך למספר מבקרים עצום ומספק להם את כל צורכיהם: קרוניות, אופניים, אופנועי-שטח, מסעדות, חנויות מכולת, מועדונים, חנויות צילום, מזכרות ועוד.
 
שמורת יוסמיטי, קליפורניה, ארצות הברית
נהר מרסד בלב עמק יוסמיטי, ברקע צוק אל קפיטן  (צילום: Kylir Horton)

 

כל עונה והיופי שלה ביוסמיטי

פארק יוסמיטי יפה בכל ימות השנה. דומני שהחודשים האידיאליים הם מאי עד יוני, שעה שהנחלים מלאים במים. בחודשי הסתיו המפלים יבשים למדי ומאכזבים מעט. עונת החורף יפה במיוחד, אז מועט גם מספרם של התיירים במקום, אם כי כדאי לזכור שחלק ניכר מן המעברים סגור. הטיול בחורף יקר יותר, כיוון שמזג האוויר מאלץ את המבקרים לוותר על הקמפינגים ולישון במוטלים.
 
בפארק יוסמיטי הבדלי גבהים ניכרים בין האזורים השונים, עובדה הגורמת להבדלים ניכרים במזג האוויר בין אזור לאזור. בעמק יוסמיטי מזג האוויר הנוח ביותר: הקיץ חם ויבש והחורף גשום למדי, אך הטמפרטורות נוחות בדרך כלל. באזורים הגבוהים יורד שלג רב, אך העמק מקבל הרבה פחות שלג.
החודשים אפריל ונובמבר הם חודשי המעבר, בהם ימים חמים ושטופי שמש יכולים להפוך במפתיע לגשומים וסוערים. 
עדכון כבישים סגורים ומידע למבקרים בחורף
 
שמורת יוסמיטי, קליפורניה, ארצות הברית
מבט נוסף על נהר מרסד וצו קאל קפיטן  (צילום: Dhilung Kirat)
 

מה עושים ביוסמיטי?

מרבית המטיילים מתרכזים סביב עמק יוסמיטי וסביב מרכז המבקרים שבכפר יוסמיטי. באודיטוריום של המרכז מוקרנים סרטים ושקופיות ולעיתים קרובות נערכים גם מופעי בידור. בכניסות לפארק אפשר לרכוש את מדריך הפארק (Yosemite Guide) ובו אינפורמציה שוטפת על הפעילויות השונות במרכז המבקרים.
הגלריה של אנסל אדמס (Ansel Adams Gallery), מצלמי הטבע הידועים בעולם, צמודה למרכז המבקרים.
 
ניתן לטייל בפארק ברכב, ברגל, במסלולים קצרים או בטרקים בני מספר ימים, לרכב על אופניים או סוסים, לטפס על מצוקים, להצטרף לסיורים מודרכים, לצפות בציפורים, ליהנות מספורט מים לסוגיו השונים (בקיץ) ומגלישת סקי והחלקה על הקרח (בחורף).
 
שמורת יוסמיטי, קליפורניה, ארצות הברית
שקיעה על עמק יוסמיטי ונהר מרסד  (צילום: John K)
 

היכן לטייל בשמורת יוסמיטי

¡     המפלים בבקעת יוסמיטי: המפל התחתון (Lower Yosemite Fall) והמפל העליון (Upper Yosemite Fall). גובהם של שני מפלים אלה גם יחד הוא 740 מטר.
¡     מפל ברידאלווייל (Bridalveil Fall) נופל מגובה 190 מטר. מעליו מתנשאים צוקים שגובהם כ- 600 מטר, ומצדו השני של העמק בולט המצוק הענק אל-קפיטן.
¡     אגם המראה (Mirror Lake) -  כדי להגיע אליו כדאי לרדת מהאוטובוס בתחנת Happy Isles וללכת במסלול בשם זה. מכאן אפשר להגיע למפלי נראדה (Nerada), שגובהם 181 מטר, ולמפלי ורנאל (Vernal Falls) שגובהם 97 מטר. המרחק אל המפלים כשמונה קילומטרים.
¡     תצפית הקרחון (Glacier Point) - המראה שמתגלה לעין מנקודת תצפית זו הוא לדעתי מהיפים בעולם. כדי להגיע למקום, יש לנסוע מהעמק דרומה בכביש מס' 41 ולפנות מזרחה בכביש המוביל לעבר ראש המצוק. המרחק מהעמק הוא כ-6.5 קילומטרים.
¡    מהנקודה הקודמת כדאי להמשיך דרומה, לעבר וואוונה (Wawona). אפשר לסייר באזור ברגל או לנסוע בקרוניות. אורך הסיור כשמונה קילומטרים והוא נמשך כשעה.
¡     חורשת מריפוזה (Maripoza Grove) -  חורשת עצי סקוויה ענקיים.
¡     למיטיבי לכת מומלץ מאוד לטפס לפסגת Half Dome. אין צורך בציוד מיוחד. מפסגת ההר נשקף נופה הנפלא של בקעת יוסמיטי.
 
מפל ורנל, שמורת יוסמיטי, קליפורניה, ארצות הברית
מפל ורנאל נופל מגובה 97 מטר  (צילום: jenkinson2455)

מפל ורנל, שמורת יוסמיטי, קליפורניה, ארצות הברית
מפל ברידאלווייל נופל מגובה 190 מטר  (צילום: jenkinson2455)
 

תנועה בפארק יוסמיטי

בפארק פועל שירות אוטובוסים ללא תשלום, המקשר בין רוב הנקודות המעניינות ואתרי התיירות שבבקעת יוסמיטי. אוטובוסים מחברים את מרכז המבקרים גם עם נקודות יציאה לטיולים, כמו Badger Pass Glacier Point ו- Toulumne Grove.
העמק הוא מרכזו של הפארק. שני כבישים חד-סטריים מקבילים חוצים אותו לאורכו. בחלקו המזרחי של העמק הנסיעה ברכב פרטי אסורה ומותרת רק לשירות האוטובוסים של הפארק YARTS (Yosemite Area Regional Transportation System).
בעונות המעבר כדאי לברר את מצב הדרכים בטלפון – 209-3724605.

שמורת יוסמיטי, קליפורניה, ארצות הברית
 למיטיבי לכת מומלץ מאוד לטפס לפסגת Half Dome  (צילום: Kit Ng)
 

ארץ הזהב

אפשר וכדאי לשלב את הביקור בפארק יוסמיטי עם "דרך הזהב", הנקראת גם Mother Lode.
כדי להגיע אליה צריך לעזוב את הפארק ביציאה הדרומית על כביש 41. בהצטלבות עם כביש 49 פונים לכיוון צפון-מערב. כביש זה הוא אחת הדרכים ההיסטוריות המעניינות ביותר בקליפורניה. לאורך הדרך הוקמו בשנות הבהלה לזהב 546 עיירות כורים. כדאי לשוטט בעיירות ולנסות לחוש את אווירת התאווה לזהב ששררה כאן במחצית השנייה של המאה ה-19.
 
שמורת יוסמיטי, קליפורניה, ארצות הברית
אגם מונו, אגם בעל מליחות גבוהה ממזרח ליוסמיטי
 

לינה בשמורת יוסמיטי

האמריקאים מזמינים את חופשותיהם זמן רב מראש. יש צורך בהזמנת מקומות לינה, בעיקר לחודשי הקיץ העמוסים, וניתן לעשות זאת החל מ- 366 יום מראש. הריכוז הגדול ביותר של מלונות, מסעדות וחנויות נמצא באזור יוסמיטי וילאג' (Yosemite Village).

ברחבי הפארק 13 אתרי קמפינג ואף להם נדרש להזמין מקום מראש. הנהלת הפארק מגבילה את כמות המבקרים המורשים ללון בשטח, שלא בקמפינגים המוסדרים, ויש צורך להצטייד באישור מראש לשם כך.
 
מחוץ לפארק מספר יישובים שגם בהם מבחר גדול של מוטלים, B&B ובתי מלון:
העיירות אל פורטל (
El Portal) ומריפוסה (Mariposa), על כביש 140, בקרבת הכניסה הדרום מערבית לפארק, פיש קמפ (Fish Camp), על כביש 41 בקרבת הכניסה הדרומית לפארק, לי-וינינג (
Lee Vinning), על כביש 120, בקרבת הכניסה המזרחית לפארק.

המלצה על מלון בשמורת יוסמיטי, מריפוסה   המלצה על מלון בשמורת יוסמיטי, מריפוסה
Best Western Plus Yosemite Way Station - חדרים גדולים, ממוזגים ומצויידים בכל מה שצריך, בעיירה מריפוסה

המלצה על מלון בשמורת יוסמיטי, אל פורטל   המלצה על מלון בשמורת יוסמיטי, אל פורטל
Yosemite View Lodge
 חדרים ודירות ממוזגים במיקום מעולה בעיירה אל פורטל, קרוב לכניסה ליוסמיטי 
 
למתכננים לעבור במעבר טיוגה (Tioga Pass), מצדו המערבי של הפארק לצדו המזרחי דרך הרי סיירה נבאדה המרשימים, מומלץ לא לנסוע דרך ארוכה זו הלוך וחזור באותו יום. כדאי להישאר ללון באזור Lee Vinning ולחזור רק למחרת, או להמשיך לטייל במקומות המקסימים שממזרח ליוסמיטי, כגון: אגמי ממות' (Mammoth Lakes), אגם מונו (Mono Lake) ועוד.
לינה באזור אגמי ממות'

המלצה על מלון בשמורת יוסמיטי, ממות לייק   המלצה על מלון בשמורת יוסמיטי, ממות לייק
Juniper Springs Resort - חדרים ענקיים ודירות, ליד אגמי ממות' והכניסה המזרחית ליוסמיטי

המלצה על מלון בשמורת יוסמיטי, ממות לייק   המלצה על מלון בשמורת יוסמיטי, ממות לייק
The Village Lodge
 - דירות מצוידות במטבח וממוזגות, ליד אגמי ממות' והכניסה המזרחית ליוסמיטי
 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב

כתבות נוספות 


גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר