פארק רדווד – העצים שנוגעים בשמים
מאת: נטע קלימי עילם


לפעמים טיול מביא אותנו למפגש עם טבע קיצוני או ייחודי, תופעות שנצפות במקום מסוים, ואין שני להן. כאלו הן חורשות עצי הרדווד, הנמצאות בחופה הצפוני של מדינת קליפורניה, ובהן העצים הגבוהים ביותר בעולם.


הגענו בשעת אחר הצהריים. חורשות העצים הגבוהים בגווני חום אדמדם, יצרו יופי מיוחד במינו ועטפו אותנו. אור השמש השוקעת הבליט את הצבע הארגמני של גזעי הענק והמביט מעלה לא יכול לתפוס בעינו את המקום שבו נגמרים הגזעים ומתחילים השמים. ברוכים הבאים לפארק רדווד, המקום שבו יש מספיק עצים לכולם...  

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

עצי הרדווד מתחרים ביניהם – מי יגיע ראשון אל השמש? (צילום: bpperry)
מסלול בפארק פריירי קריק (צילום: Andrei Stanescu)
הגזעים של עצי הרדווד אינם עמוקים, ורוח חזקה עלולה למוטט אותם (צילום: benedek)
מפלסים דרכים גם דרך העצים (צילום: YayaErnst)
לאחר מאבק הצליחה "הליגה להצלת עצי הרדווד" להציל את היערות העתיקים (צילום: zrfphoto)
איילים קנדיים במלוא הדרם (צילום: Kyle Kempf)
פארק דל נורטה – היערות "נשפכים" אל החוף (צילום: zrfphoto)


מפת אזור פארק רדווד ונקודות העניין המתוארות בכתבה (להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


 ברירת מחדלהפארק הלאומי רדווד – ארבעה שהם אחד

הפארק הלאומי רדווד (Redwood National Park) נמצא בצפון מדינת קליפורניה, ממש בסמוך לגבול עם מדינת אורגון ובמרחק של כ-500 ק"מ צפונית לסן פרנסיסקולאורך כביש 101. מיקומו בסמוך לאזורים מיושבים ולחוף הים הפך אותו לפארק פופולרי לגיחות סוף-שבוע עבור תושבי האזור. העצים בעלי הגוון המיוחד, שחלקם מתנשא לגובה של יותר מ-100 מטרים (!), הם סיבה נהדרת לעצור ולטייל כאן, לכל מי שעושה טיול לאורך קו החוף של האוקיינוס השקט. 

אקדים את המאוחר ואספר שפארק רדווד אינו "רק עצים". קו חוף מרהיב ודרמטי, מהיפים שבמערב ארצות הברית, הוא חלק מהפארק, ובנוסף – יש בו מגוון מעורר השתאות של בעלי חיים שמצאו כאן מקום מחייה.
 
מפת האזור עלולה קצת לבלבל – במקום פארק אחד גדול יש כאן כמה פארקים סמוכים אחד לשני. פרט לפארק הלאומי נמצאים כאן עוד שלושה פארקים מדינתיים: Jedediah SmithDel Norte Coast ו- Prairie Creek. באופן יוצא דופן, הם לא הפכו לפארק לאומי אחד אלא נקראים כולם ביחד "מערכת הפארקים של הרדווד". הם חולקים שטח משותף של 518 ק"מ עם כמה עיירות קטנות לידן, ויוצרים יחידת שטח מוגנת. הכניסה לכל הפארקים היא חופשית, ללא תשלום, ויש בהם שפע של מסלולי הליכה קצרים או ארוכים. בחמשת מרכזי המבקרים הפזורים באזור ניתן לקבל מפה והמלצות על מסלולים.
בתי מלון באזור פארק רדווד
 

סרטון וידאו קצר עם צילומים מרהיבים של מערכת הפארקים של הרדווד
 

עץ קדמוני

פארק רדווד משתרע על שטח גדול בארצות הברית, שבמשך שנים רבות נותר לא נודע. כך, שטחים עצומים של טבע נשארו מוגנים לאורך ההיסטוריה, "ללא מגע יד אדם" כמעט, עד לבואו של האדם הלבן. מאות קילומטרים של עצים גבוהים, מיוחדים במינם, גזעם אדום וצמרותיהם מתנשאות כך שקשה לראות היכן העץ נגמר, ניצבים שם, בעמידה זקופה ועם היסטוריה ארוכה מאחוריהם. למעשה, אבותיהם הקדמונים של עצים אלו צמחו בתקופת הדינוזאורים לפי 160 מיליון שנה.
 

אך גם ענקים אלו לא יכלו לגרזן ולמסור, ומה שרואים היום זהו רק חלק קטן ממה שהיה כאן פעם. עם הגעתו של האדם הלבן לחופי מערב ארצות הברית הוא גילה שהעצים הגדולים חזקים במיוחד, והחל לנצל אותם כחומר גלם בתעשייה. במשך שנים ארוכות נכרתו קרוב ל-90 אחוזים מהעצים המיוחדים האלו.

בשנת 1918 שמו להם למטרה אזרחים חברי "הליגה להצלת עצי הרדווד", להציל את היערות העתיקים מכורתי העצים. רק 50 שנה לאחר מכן, מאבקם נחל הצלחה כאשר העצים זכו להגנה והמקום הוכרז כפארק לאומי. בספטמבר 1980 קיבל הפארק הכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.
 
טיול בשמורת רדווד, קליפורניה
היערות העתיקים זכו להגנה וניצלו מכורתי העצים (צילום: CC Daniel)
 

מי הכי גבוה?

ההגנה לה זכו העצים היא חשובה מפני שנותרו מעט מאוד עצי רדווד בעולם שמסווגים לשלוש קבוצות: "הסקויה הענקית" (שנמצאת באזור סיירה נבדה), "רדווד החוף", וסוג נוסף שנמצא במרכז סין. מבין כולם –"רדווד החוף" (Coast Redwood) הם הכי גבוהים. זה נכון שעצי הסקויה הם גדולים יותר, אך עצי הרדווד הם הגבוהים ביותר.
על סיירה נבדה בכתבה על על מדינת נבדה

ומבין עצי הרדווד – מי מחזיק בשיא הגובה? ובכן, התחרות "העץ הכי גבוה בפארק" לא לגמרי הוכרעה. כנראה שהעץ הכי גבוה נמצא אי שם בתוך היער, במקום שהגישה אליו סבוכה, ומיקומו נשמר בסוד על מנת להגן עליו ועל סביבתו.


למדענים לא ברור עד היום כיצד מצליחים העצים לצמוח כל כך גבוה. מה שברור הוא שרק כאן – על קו החוף של צפון קליפורניה – יש תנאי אקלים המתאימים לעצים הללו. העצים הגבוהים דורשים הרבה מים, ובחורף הגשמים הכבדים מספקים את כמות המים הנחוצה. בקיץ – מתכסה היער לעיתים קרובות בערפל המגיע מהאוקיינוס ומספק לעצים לחות. תנאים אלו מאפשרים את הצמיחה לגובה במשך מאות ואלפי שנים. עץ הרדווד יכול להתקיים כאלפיים שנה, כאשר הממוצע נע סביב 600 שנה. בזכות המבנה שלהם וגובהם הם בעלי עמידות גבוהה לנזקי חרקים ולשריפות.
כתבה על טיול מיוחד בקליפורניה

עצי רדווד החוף, הגבוהים בעולם
רדווד החוף  העצים הגבוהים בעולם (צילומים: Bartfett, fotoVoyager)
 

זהירות, עץ נופל!

אפשר לשוטט כמהופנטים ברחבי היער במשך שעות, להתפעל מהמיקרו-אקלים שנוצר כתוצאה ממעטה העצים, לעצור לפיקניק לגדות הנהר ולחצות את הגשר, שמוקם מדי קיץ ומפורק בסופו, על מנת שלא ייסחף במים הגועשים בחורף.

תוך כדי התבוננות ומחשבות, ולאחר שהצוואר מתחיל לכאוב מלהסתכל למעלה, מגלים שגם על הקרקע ישנם גזעים, מעניינים לא פחות מהצמרות הגבוהות. הגזעים העצומים שהוכרעו בנסיבות מסתוריות, וכעת חושפים את כל סודותיהם, ממחישים מקרוב את הגובה והגודל של העצים. כיצד יתכן שעץ אדיר שכזה הופל, על שורשיו, באופן טבעי? התשובה לשאלה טמונה בשורשים:

 
לעצי הרדווד אין שורשים עמוקים כמו שהיה מצופה מעצי ענק כאלו, והם למעשה נאחזים בקרקע על ידי התפשטות השורשים לרוחב ולא לעומק. הם מגיעים לעומק של בין שלושה עד ארבעה מטרים בלבד, אך מתפשטים לרדיוס של בין 20 ל-27 מטרים, מסביב לגזע. מבנה זה מביא לכך שגורם הסיכון הטבעי הגדול ביותר לעצים אלו הם משבי רוח חזקים, שעלולים למוטט כל עץ שאינו מבוסס עמוק דיו באדמה.
 
טיול בשמורת רדווד, קליפורניה
להציץ לעץ "מתחת לחצאית", גזע שנפל בשלמותו כתוצאה מהרוחות (צילום: נטע קלימי עילם)
 

מהיער ללגונות

היער מתחבר לרצועת חוף יפהפייה באורך של כ-64 ק"מ. ביום יפה (וקחו בחשבון שימי הערפל באזור הם רבים) אפשר להתחיל את הטיול מכיוון החוף. מרכז המבקרים המקומי הוא Thomas H. Kuchel, ובו ניתן לקבל מפות של האזור.

קו החוף של הפארק ידוע כאחד מהיפים במערב ארה"ב. כאשר יערות הרדווד נפתחים אל הים, אפשר לראות לאורך החוף לגונות קטנות אותן פוקדים עופות מים, לצד חופים זרועי סלעים עם חול לבן, אליהם נשטפים גזעי עצים. אפשר לטייל לאורך קו החוף ולצאת למסלול המקסים של חוף קרסנט (Crescent Beach). המסלול מתחיל באזור הפיקניק של החוף, סמוך ל- Enderts Beach Road היוצא מכביש 101. שביל מתפתל ושטוח בדרגת קושי קלה, שאורכו5.5  ק"מ, מוביל אל רצועת חוף נעימה, ובאזורים הסמוכים לחוף אפשר למצוא לעיתים קרובות עדרים של אייל קנדי.
כתבה על טיול בפארק יוסמיטי

חוף קרסנט, שמורת רדווד
חוף קרסנט היפהפה  מקום מושלם לבילוי של אחר צהריים (צילום: m-kojot)
 

חיים מתחת לעצים

תנאי האקלים הייחודיים מספקים גם תנאי מחיה טובים למגוון רחב מאוד של בעלי החיים, והם פזורים במערכת הפארקים. אחד מבעלי החיים המזוהים ביותר עם הפארק הוא האייל הקנדי (Roosevelt Elk), שהוא תת המין הגדול ביותר של האיילים בצפון אמריקה. לאחר שכמעט נעלמו מהאזור עקב ציד יתר, בתחילת המאה ה-20, השתקמו עדרי האיילים. רוב העדרים מתרכזים באזור פארק פריירי קריק (Prairie Creek). מה שבטוח הוא שכדאי לשמור מרחק מהאיילים ולא להתקרב אליהם יתר על המידה. אם האייל מודע לנוכחותכם, כנראה שאתם קרובים מדי.

היערות הם גם מקום משכנם של דובים וגם של פומות הרים (
Mountain Lions) – אם כי הם נדירים למדי. עבור חובבי בעלי הכנף, הפארק הוא חגיגה  כ-280 מינים של ציפורים ועופות נצפו בתחומי הפארק (מתוך כ-800 מיני ציפורים בארה"ב כולה).
 
אייל קנדי בשמורת רדווד
בכל שנה האייל משיר את קרניו ומגדל חדשות, גדולות יותר מהשנה הקודמת (צילום: Kyle Kempf)
מסלולים מומלצים

הפארק משופע במסלולי הליכה, רבים מהם קצרים ומתאימים להליכה נינוחה בין העצים, ליד הנהר או החוף. חורשות העצים היפות הן מקום נהדר לטייל בו וכמעט להרגיש שהולכים לאיבוד בתוך היער.
 
אחד המסלולים המומלצים הוא מסלול מעגלי שעובר בחורשה על שם קלודיה ג'ונסון (כונתה "ליידי-בירד ג'ונסון" ועל כן שם החורשה: Lady Bird Johnson Grove), אשת נשיא ארה"ב לשעבר, לינדון ג'ונסון. ג'ונסון היתה פעילה לאיכות הסביבה, ופעלה להגנה על עצי הרדווד. המסלול נמצא ק"מ וחצי צפון-מזרחית לעיירה אוריק (Orick). השביל המעגלי בחורשה, שאורכו 1.6 ק"מ, נחשב לאחד המרשימים בפארק.
 
מסלול מומלץ נוסף, שנמצא לאורך החוף, הוא Yurok Loop Trail. תחילת המסלול כ-24 ק"מ דרומית לעיר קרסנט סיטי (Crescent City). המסלול כולל נופים מרהיבים של עצים וצמחיית חוף מגוונת, עצי אשוח מסוג Douglas fir ופירות יער.
 
בנוסף למסלולי ההליכה ישנן גם "דרכי נוף", העוברות דרך אזורים יפים בפארק (רובן אינן מומלצות לקרוואנים), ביניהן Howland Hill Road – שעוברת בפארק ג'דדיה סמית' (Jedediah Smith) ומציעה אפשרות לצפות בעצי הענק מקרוב. או ה- Coastal Drive Loop – דרך שממנה נשקף נוף פנורמי של חופי האוקיינוס, עם אפשרות לצפות באריות ים, שקנאים ואפילו לווייתנים, ובהמשכה גם תחנת רדאר ממלחמת העולם השנייה.
חורשת ליידי בירד ג'ונסון
מסלול הליכה בחורשת ליידי בירד ג'ונסון (צילום: m-kojot)

דרך האולנד היל
הדרך הנופית האולנד היל בפארק ג'דדיה סמית' (צילום: CC Linda Tanner)
 

לישון בלב הפארק

ההגעה לפארק, בדרך כלל בצמוד לביקור בצפון מדינת קליפורניה, מצדיקה לפחות יומיים של טיול. מיוחד ומרענן לישון בחניון פארק Jedediah Smith. החניון יפהפה ושוכן ממש על גדות הנהר. הוא מתאים לאוהלים וקרוואנים, אבל יש בו גם מספר מצומצם של בקתות להשכרה שממוקמות בין העצים, ואם מתכננים את הטיול מספיק זמן מראש – כדאי לנסות ולהזמין בהן מקום.
 
מקום לינה אפשרי נוסף הוא בקתות אלק מדו (Elk Meadow Cabins), שנמצא 5 ק"מ צפונית לעיירה אוריק (Orick), ונהנה ממיקום מרכזי בלב מערכת הפארקים. העיירה אוריק עצמה מהווה אף היא מקום נפלא ללון בו בעת שמטיילים ברדווד, אך מקומות הלינה בה מועטים, ורובם הם בתים שלמים להשכרה, לכן מומלץ לשריין מקום מבעוד מועד. 

בית מלון בפארק רדווד
ללון ממש בלב הפארק 
– בקתות אלק מדו (צילום: CC Elk Meadow Cabins)


כשעזבנו את פארק רדווד בדרכנו להמשך הטיול במדינת קליפורניה, הייתה לנו הרגשה שטיילנו במקום מיוחד במינו. קסם שורה על המקום הזה, עם הדר העצים בני מאות השנים שצבעם כה מיוחד, ועם ההיסטוריה שנספגה בגזעים העבים. התחושה שיש דברים נצחיים אך צריך להמשיך ולהגן עליהם, מפעמת בלב, ולצידה הבטחה שלכאן  עוד נשוב.


מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
בתי מלון באזור פארק רדווד

כתבות נוספות

פנטזיה של הטבע בפארק יוסמיטי
לוס אנג'לס לכל המשפחה
לחרוש את סן פרנסיסקו     
טיולים באזור סן דייגו
טיול לאורך חופי אורגון

נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר