כביש 101 בארה"ב:
טיול לאורך חופי אורגון
מאת: נטע קלימי עילם


למדינת אורגון רצועת חוף ארוכה וחופיה נחשבים ליפים במערב ארצות הברית. האוקיינוס השקט נוכח כאן בכל עוצמתו, גליו מתנפצים על הסלעים ושוטפים את החוף בעוצמות אדירות. כביש 101 עושה את דרכו לאורך חופי המדינה, בין יערות ועיירות מצד אחד והים מהצד השני.


המסלול היפהפה הולך ונהיה יפה יותר ככל שמדרימים, והמפגש עם האוקיינוס האדיר, עם הרוח וריח הים, ועם החופים שרובם נשארו במצבם הטבעי הוא פשוט נהדר.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

כף בלאנקו – אחת הנקודות המערביות בכל ארה"ב היבשתית (צילום: Tim Peterson)
לאורך חופי אורגון נותרו 11 מגדלורים פעילים (צילום: Nathan Anderson)
המרינה בניופורט – עיר שוקקת חיים במרכז רצועת החוף (צילום: Keith Kendrick)
בריכת הגאות "הבאר של תור" בכף פרפטואה (צילום: Aaron Hockley)
מעגלים בחול – מיזם אומנות בחופי העיירה בנדון (צילום: Robert Shea)
מפרץ טילאמוק – באזור זה כביש 101 נפרד לזמן מה מהחוף (צילום: Dan Meyers)
שביל החלב מעל כף אראגו (צילום: Diana Robinson)
חופים משובצים איים – אחד מסימני ההיכר של חופי אורגון (צילום: Robert Shea)
שקיעה בחוף קאנון שבצפון רצועת החוף (צילום: Leon Wu)

מפת צפון-מערב ארה"ב והיעדים לאורך חופי אורגון המוזכרים בכתבה

 

 ברירת מחדל



מאות קילומטרים של חופים

קו החוף של מדינת אורגון בצפון-מערב ארה"ב משתרע לאורך 584 ק"מ מרהיבים מגבול מדינת וושינגטון ועד לגבול מדינת קליפורניה. מסלול הטיול המתואר כאן מצפון לדרום מתחיל בשפך של נהר קולומביה (Columbia) האדיר אל האוקיינוס השקט, ועובר דרך חופים שחלקם הוכרזו כפארקי מדינה (State Park) ודרך עיירות שבהן ממשיכים התושבים גם היום להוציא את לחמם מהים הסמוך.

החופים נפרשים לאורך ק"מ רבים, בחלקם היער מגיע קרוב לחוף ומותיר רצועת חוף צרה, לעיתים הם משובצים בסלעים גדולים המבצבצים גם מתוך המים, ובאחרים פרוסה רצועת החוף רחבה מאוד שמאפשרת לחוש את הטבע ולראות את הסחף, הגלים ואת ציפורי המים שחגות מעל.

התחנה הראשונה במסלול היא אסטוריה (Astoria) – העיירה הצפונית ביותר על חוף אורגון, המרוחקת כשעתיים נסיעה מפורטלנד (Portland) – העיר הגדולה במדינת אורגון. אסטוריה הוקמה בשנת 1811 ונחשבת ליישוב המהגרים הוותיק ביותר ממערב לשרשרת הרי הרוקי (Rocky Mountains). סמוך לעיירה נמצא פארק פורט סטיבנס (Fort Stevens State Park), שם ניתן לצפות בשפך נהר קולומביה לאוקיינוס.
לינה בעיר פורטלנד  |  לינה בעיר אסטוריה
 

בסרטון: מבט ממעוף הציפור על חופי אורגון
 

עצירה בפארק אקולה ופארק ניהלם

הנסיעה דרומה מובילה אל פארק אקולה ((Ecola State Park, הנמצא בסמוך לעיירה קאנון ביץ' (Cannon Beach) ונפרש על פני 15 ק"מ של רצועת חוף. כביש הכניסה לפארק מתפתל בתוך היער ובסופו מתגלה החוף היפה. בפארק מסלולי הליכה רבים וחיות הבר מוסיפות עניין לטיול. כדאי לתכנן כאן עצירה ממושכת וליהנות מיופיו המיוחד של המקום.

הדרך ממשיכה ומתפתלת מעלה, והתצפית הגבוהה מהכביש קצת לפני העיר מנזניטה (Manzanita) עוצרת נשימה. משם יורד הכביש אל פארק ניהלם ביי (Nehalem Bay State Park), הנמצא במיקום ייחודי על לשון יבשה שמצידה האחד המפרץ ומהצד השני האוקיינוס.

בהמשך, ליד העיירה טילאמוק (Tillamook), נפרד כביש 101 מקו החוף לזמן מה. אפשר בשלב זה להמשיך בכביש 131 המערבי יותר ולהתחבר שוב לכביש 101 קצת אחרי העיירה פסיפיק סיטי (Pacific City). בדרך חולפים על פני עוד חופים ועיירות עד שמגיעים לעיר הגדולה באזור – ניופורט (Newport). כאן כדאי לתכנן לינה של לילה אחד לפחות כדי ליהנות ממה שיש לאזור להציע.
 
קאנון ביץ', אורגון, ארצות הברית
תצפית מפארק אקולה אל החופים הסמוכים לעיירה קאנון ביץ' (צילום: CC Verdance)
 

עיר החוף ניופורט

ניופורט שנמצאת במרכז רצועת החוף של אורגון היא עיר חוף שוקקת. המפרץ בו היא שוכנת סיפק הגנה מפני הגלים הגבוהים ומימיו העשירים בדגים, סרטנים וצדפות סיפקו מזון ומקור הכנסה, מה שהפך את המקום לנוח להתיישבות. באזור הנמל של ניופורט תמצאו שפע של מסעדות ובתי קפה, ומרינה שבה מצאה את ביתה להקה גדולה של אריות ים שמספקים מופע קולני ומשעשע. מספר חברות טיולים מציעות שייט שיוצא מהמרינה כדי לצפות בלווייתנים הנמצאים באזור.

אטרקציה נוספת ומהנה מאוד היא האקווריום של חוף אורגון (Oregon Coast Aquarium). בנוסף לאקווריום יש במתחם אזור שלם המוקדש לציפורי מים ושאר יצורים החיים בקרבת הים. ניתן לבקר גם במגדלור של ניופורט – Yaquina Head Light, הממוקם ברצועת חוף יפה. מדובר במגדלור הגבוה ביותר באורגון, שנשלח באונייה מצרפת אי שם בשנת 1868 ומאז ועד היום הוא פועל במחזוריות קבועה.
 
ניופורט, אורגון, ארצות הברית
אריות הים בניופורט – מספקים מופע קולני ומשעשע (צילום: נטע קלימי עילם)
 
המגדלור של ניופורט, אורגון, ארצות הברית
מגדלור Yaquina Head בניופורט – הגבוה ביותר באורגון (צילום: CC Diana Robinson)


מלון מומלץ בניופורט

ניופורט מציעה מגוון אפשרויות לינה ברמות מחיר שונות. אמליץ כאן על הולמארק ריזורט (Hallmark Resort), הנמצא על חוף יפה לא רחוק מהמגדלור של ניופורט ומהאקווריום של חוף אורגון. החדרים מרווחים ונוחים, ובכל אחד מהם חצר או מרפסת הפונים לאוקיינוס. הריזורט מציע גם ספא, מסעדה ואינטרנט אלחוטי חינם.
מקומות לינה נוספים בעיר ניופורט

הולמארק ריזורט, ניופורט
הולמארק ריזורט בניופורט, בכל חדר חצר או מרפסת הפונים לאוקיינוס (צילום: Hallmark Resort)


כף פרפטואה: בריכות גאות וגלים מתנפצים

מניופורט ממשיך המסלול דרומה והתחנה הראשונה היא כף פרפטואה (Cape Perpetua). המקום קיבל את שמו על ידי מלח מפורסם – קפטן ג'יימס קוק שהגיע למקום ב-1778, בדיוק ביום בו נחגג יומו של הקדוש פרפטואה. הכף הוא חלק מהיער הלאומי סיוסלו (Siuslaw National Forest). אם מגיעים לכאן מצפון יש לפנות ימינה בכביש אל מגרש חניה שנמצא בסמוך למרכז מבקרים הצופה על הנוף. מעבר תת קרקעי עובר מתחת לכביש ומוביל אל אזור החוף.

אזור זה מציע מסלולי הליכה רבים, חלקם בתוך היערות וחלקם לאורך החוף. אחד המסלולים הקלילים והיפים הוא מסלול קפטן קוק ((Captain Cook Trail – מסלול שאורכו ק"מ וחצי היורד אל החוף ועובר דרך מערות שנמצאות על קו המים, שעל קירותיהן מתנפצים הגלים. עוצמת ההתנפצות של גלי האוקיינוס האדירים גורמת להם להתרומם גבוה באוויר.

על החוף נמצאות הרבה בריכות גאות (Tide Pools) – בריכות המתמלאות ומתרוקנות בהתאם לגאות ולשפל, ובהן יצורים ימיים קטנים. השביל מסתיים בטיפוס קל ומאפשר תצפית יפה על החוף. מעט אחרי כף פרפטואה נמצאת מערת אריות ים, אך אם צפיתם באריות הים במרינה של ניופורט אפשר לוותר על הביקור במקום.

כף פרפטואה, אורגון, ארצות הברית
נקודת תצפית על כף פרפטואה (צילום: CC Scott Smithson)

כף פרפטואה, אורגון, ארצות הברית
"הבאר של תור"  בריכת הגאות המפורסמת בכף פרפטואה (צילום: CC ka.hi)
 

פארק הדיונות של אורגון

היעד הבא על קו החוף הוא הדיונות הענקיות. פארק הדיונות של אורגון (Oregon Dunes National Recreation Area) הוא גם הדיונה הגדולה ביותר לאורך חופי ארצות הברית. הנוף שקיבל את פנינו הורכב מתלוליות חול שביניהן מבצבצים אגמים קטנים, צמחייה דלילה והרבה ציפורים. אחרי שלושה צעדים על גבי הדיונה, אפשר לחלוץ את נעלי הטיולים ולתת לרגלים לשקוע בחול הרך והנעים.

הדיונות הגדולות הללו נוצרו על ידי שינויים במפלס מי האוקיינוס, תהליכי בלייה ורוחות שעזרו לפסל את צורתן. חלק מהצמחייה כאן נחשבת כצמחייה פולשת – מיני צמחים שלא צמחו כאן באופן טבעי והובאו לכאן על מנת למתן את סחף האדמה. צמחים אלו מסכנים כעת את המערכת האקולוגית העדינה של הדיונות ובעלי החיים שמצאו שם את ביתם. בשנים האחרונות מתבצע במקום פרויקט שיקום של הדיונות, במסגרתו מפונה הצמחייה שאינה טבעית למקום.

חופי אורגון, שגם בקיץ הם קרירים, נוטים לעיתים להיות עטופים בערפל. ככל שמתקדמים בשביל לאורך החוף, השילוב של הדיונות, הערפל והים יוצרים תחושה של המקום שבו נגמר כדור הארץ, כשממש לא ברור היכן נגמר החוף ומתחיל הים, ואפשר לשחק מחבואים בלי להתחבא ופשוט להיעלם אל תוך הערפל. הדרך חזרה בדיונות מלאה בחולות טובעניים – אך כאלה שכיף לשקוע בהם.

פארק הדיונות של אורגון, ארצות הברית
פארק הדיונות של אורגון – לשקוע בחול הרך וליהעלם אל תוך הערפל (צילום: נטע קלימי עילם)
 

מפרץ סאנסט וכף אראגו

בחזרה דרומה אל הכביש ואל פארק סאנסט ביי (Sunset Bay State Park). הפארק גובל במפרץ מוקף בלשונות יבשה שמגינות עליו מפני הגלים הגבוהים ויוצרות מעין פינה שקטה בחופי האוקיינוס. פעם היה כאן נמל דיג קטן אך כיום החוף משמש כחוף רחצה – זהו החוף המוגן ביותר מרוחות ומגלים גבוהים שאפשר למצוא באזור. במרחק הליכה מהחוף יש אתר קמפינג יפה לאוהלים וקרוואנים.

ממש בסמוך למפרץ סאנסט ומעט דרומה נמצאת נקודת תצפית מרהיבה – כף אראגו ((Cape Arago. כף זה הוא נקודת ציון לתחילת המסלול בחוף אורגון הדרומי. ביום בהיר אפשר לראות כאן לווייתנים וחיות ים אחרות, ואפשר גם לרדת לרצועת החוף.

פארק סאנסט ביי, אורגון, ארצות הברית
חוף הרחצה בפארק סאנסט ביי מוגן מפני הרוחות והגלים הגבוהים (צילום: CC Rick Obst)
 

העיירה בנדון ומעגלי החול

התחנה הבאה במסלול היא העיירה בנדון (Bandon) והחופים שנמצאים דרומית אליה. בנדון היא עיירת חוף קטנה שנמצאת בשפך נהר קוקוויל (Coquille), ובה נמל ותיק (שכאן קוראים לו עתיק – אבל זו מילה שקשה לומר בהקשר אמריקאי). בנדון היא העיירה המרכזית בקטע זה של הכביש, ואפשר לעצור כאן לאכול או לחפש מקום לינה.

פרט לדיג, העיירה נסמכת על גידול חמוציות בהיקף הגדול ביותר בארה"ב, עם פסטיבל חמוציות שמתקיים כאן כל ספטמבר. בחודשי הקיץ ניתן למצוא ליד העיירה את Circles in the Sands ("מעגלים בחולות") – מיזם בו קבוצה של אומנים מציירת מעגלים לצד דמויות וצורות אחרות על חוף הים, שיוצרים מעין מבוך שאפשר ללכת עליו.

בנדון, אורגון, ארצות הברית
פרויקט Circles in the Sands בחוף הסמוך לעיירה בנדון (צילום: CC Robert Shea)
 

בסרטון: אומנות הציור בחול של "מעגלים בחולות" והמבקרים ההולכים במבוך...


מלון מומלץ בעיירה בנדון

בעיירה בנדון תמצאו בתי מלון ואירוח ברמה גבוהה, הזוכים לציונים טובים מצד המבקרים בהם. אחד המומלצים הוא בנדון אין (Bandon Inn) השוכן בסמוך לכביש 101 ובקרבתו מבחר מסעדות, מאפיות ובתי קפה. החדרים נקיים ומרווחים, והצוות ידידותי מאוד ונכון לעזור בכל בקשה.
אפשרויות לינה נוספות בעיירה בנדון

בנדון אין
בנדון אין, קרוב לכביש 101 ולמבחר מסעדות, מאפיות ובתי קפה


חופים משובצים איים

מדרום לבנדון קילומטרים של חופים יפים, עם סלעים שבולטים מהמים ונראים כמו איים קטנים. אחת מנקודות התצפית המומלצות כאן היא קוקוויל פוינט (Coquille Point) הנמצאת באזור המוקדש לשמירה על חיות הבר המקומיות (Coquille Point National Wildlife Refuge ולידו Oregon Islands National Wildlife Refuge).

התצפית שמשקיפה על החוף ועל המים משובצי האיים, מאפשרת מבט גם על עופות מים ולפעמים גם על אריות ים. מנקודת התצפית ישנן מדרגות המובילות אל החוף, עם הרבה איים במים וסחף של עצים על החוף.

קוקוויל פוינט, אורגון, ארצות הברית
אזור קוקוויל פוינט מוקדש לשמירה על חיות הבר (צילום: CC Bonnie Moreland)




המסלול מגיע לסיומו

נקודת העצירה הבאה היא כף בלאנקו ((Cape Blanco. הכף הבולט אל הים הוא כמעט הנקודה הכי מערבית בכל ארה"ב היבשתית. באופן לא מפתיע, גם בכף זה ניצב מגדלור, ומבין 11 המגדלורים שעדיין פועלים בחופי אורגון, הוא הוותיק מכולם.

העיירה פורט אורפורד (Port Orford) נמצאת בהמשך הדרך עם נמל ומיקום מעולה בין החופים היפים של דרום אורגון. עיירה זו הולכת והופכת למרכז תיירותי עם מגוון מסעדות וגלריות. כדאי לעצור ליד המרינה ולראות כיצד עוגנות הסירות ביבשה על רמפות מיוחדות על מנת להגן עליהן מפני הרוחות העזות שנושבות כאן.

מסלול הטיול מסתיים בברוקינגס (Brookings) – העיירה הדרומית ביותר על חוף אורגון, ובפארק האריס ביץ' (Harris Beach State Park), שבו תצורות סלע רבות הנושקות לקו המים.
לינה בעיירה ברוקינגס


בסרטון: מסיימים את המסלול בחופים משובצי הסלעים של פארק האריס ביץ'


דרומה מכאן חיכתה מדינת קליפורניה, וקצת לפני המשך הנסיעה אי אפשר היה להתכחש לכך שיש משהו מיוחד בחופים של אורגון, שנותנים הרגשה של מרחב אינסופי המשלב שלווה וטבע עוצמתי ומעניק תחושה של מקום בתולי, כמעט ללא מגע יד אדם, שהלוואי ויישאר כך עוד שנים קדימה.
 

טיפים נוספים...

בטיול מצפון לדרום נוסעים בצד "הנכון" של הכביש, כאשר גם הנוף יפה יותר וגם קל יותר לעצור ולרדת לחוף.
את המסלול תוכלו לעשות בכל רכב – פרטי, ואן, או כמו שאנחנו נסענו – בקרוואן. זהו מסלול אידיאלי לטיול קרוואנים – הוא מישורי ברובו, עם כבישים פתוחים ונוחים, והרבה חניונים לאורך הדרך.
מסוף המסלול מומלץ מאוד להמשיך את הטיול אל הפארק הלאומי רדווד (Redwood National Park) במדינת קליפורניה הסמוכה.
הכניסה לפארקים מדינתיים באורגון היא ללא תשלום, אך בחלק מהמקומות נדרשים דמי חניה של 5$. אפשר לרכוש מראש כרטיס המאפשר חניה חופשית במשך כשנה בעלות של 30$.
אם אתם מגיעים מכיוון פורטלנד או שאינכם רוצים לנסוע לאורך כל רצועת החוף, אפשר להתמקד בחלק הדרומי יותר. מפורטלנד סעו לכיוון העיירה אוטיס (Otis) כדי להתחבר לכביש 101 ואל קו החוף.
 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
בתי מלון בחופי אורגון, ארה"ב

כתבות נוספות

טיול בפארק הלאומי הר רייניר
ערוץ נהר קולומביה – נהר אחד ושתי מדינות
טיול בעיר סיאטל במדינת וושינגטון
טיול בפארק הלאומי רדווד בקליפורניה
טיול משפחתי בפארק הרי הרוקי


נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 






נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות






סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר