הפארק הלאומי הרי הרוקי – טיול משפחתי
מאת: נטע קלימי עילם


על גג העולם, סביבנו הרים, רוחות קרות מקפיאות את האף והעיניים נפערות לנוכח הנוף הנפרס על כף ידנו. אגמים מקסימים, מפלים, בעלי חיים, צמחים הגדלים פרא בין העצים הסבוכים, ושלג-עד נח על הפסגות הגבוהות. אין ספק שהביקור בפארק הרי הרוקי משאיר רושם עז ונחרט כאחת החוויות החזקות והיפות ביותר בטיול לארצות הברית.


אל הפארק הגענו בקיץ, לאחר ביקור במדינת יוטה השכנה. גילינו מקום נפלא לטיול עם ילדים, ששואבים הנאה מרובה מהמרחבים, מהסיורים ומחיפוש בעלי החיים הגדולים והקטנים שמתחבאים בפארק. כ"בוגרי" טיולים בהרי הרוקי שבצפון ארה"ב ובקנדה, לא ציפינו שנופי הפארק יוכלו להתחרות בנופים אותם ראינו צפונה בשרשרת ההרים. אך הפארק, שילוב של יופי וטבע פראי, עלה על ציפיותינו, כמתואר בכתבה.  

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

אגמים כחולים, יערות ירוקי עד ופסגות מושלגות – הרי הרוקי בתפארתם (צילום: RondaKimbrow)
פרחי בר מעטרים את המרחבים הפתוחים (צילום: Bryce Bradford)
יופי פראי בפארק הרי הרוקי (צילום: Peter Pryharski)
אייל מרשים נח בינות העצים (צילום: Alex Berger)
פסגת האלט מעל אגם דרים – בהחלט נוף מהחלומות (צילום: skibreck)
הנופים מתחלפים בטיול בטונדרה האלפינית (צילום: Jan Helebrant)
זריחה עולה על אזור מוריין (צילום: RondaKimbrow)
מפלי אלברטה (צילום: Brenton Rogers)
זהירות! איילים חוצים (צילום: נטע קלימי)


מפת קולורדו עם העיר בולדר (A) ויעדי הטיול בפארק הלאומי הרי הרוקי המוזכרים בכתבה


 ברירת מחדלבסיס האם – עיירות סמוכות לפארק

הפארק הלאומי הרי הרוקי (Rocky Mountain National Park) נמצא במדינת קולורדו שבדרום-מערב ארה"ב, כשעה נסיעה מהעיר בולדר (Boulder), בירת המחוז. הוא משתרע על שטח של כ- 1,076 קמ"ר, וכמו כל מדינת קולורדו – שוכן גבוה מעל פני הים. את הפארק חוצה כבישUS Highway 34  שנמתח בין שתי עיירות שמהוות בסיס לטיולים בפארק: גרנד לייק (Grand Lake) ממערב ואסטס פארק (Estes Park), הגדולה יותר, ממזרח. בשתיהן ניתן למצוא בתי מלון, מסעדות וחנויות.

העיירה החביבה גרנד לייק נמצאת בגובה 2,551 מ' מעל פני הים, לגדותיו של מאגר המים הטבעי הגדול ביותר במדינת קולורדו, שנקרא גם הוא "גרנד לייק" ומהווה אחד ממקורות המים של נהר קולורדו. העיירה הוקמה בשנת 1879 כמרכז לכורי הפחם שעבדו באזור, אך במשך השנים עברה להתפרנס מתיירות קיץ וחורף. בשל הגובה הרב בו היא נמצאת, היא מאופיינת באקלים סוב-אלפיני ומטמפרטורות נמוכות גם בחודשי הקיץ. למעשה, רק במשך כשלושה חודשים בשנה עולה הטמפרטורה בגרנד לייק על 10 מעלות.

נוח ונעים להגיע לעיירה עם קרוואן, כפי שעשינו אנחנו ושתי בנותינו, וללון בחניון הקרוואנים. הכניסה לפארק נמצאת ממש על גבול העיירה וסמוך לה נמצא מרכז המבקרים.

כתבה על טיול קרוואנים בארצות הברית
הפארק הלאומי הרי הרוקי, קולורדו
איילים בעלי קרניים מרשימות נהנים מנופי הפארק הלאומי של הרי הרוקי (צילום: welcomia)
 

חוצים את הנוף ויוצאים לדרך

הדרך הנופית של כביש 34, המקשרת בין חלקי הפארק, מוכרת גם בשם טרייל רידג' רוד (Trail Ridge Road). היא הדרך המתמשכת הגבוהה ביותר בארצות הברית, והמקום ליהנות גם מחוויית הנסיעה. גבוה מעל קו העצים – הנסיעה בנוף המרהיב היא טיול בפני עצמו. לאורך הדרך נקודות תצפית יפות וכדאי לקחת בחשבון שתעצרו הרבה.
 

בחודשי החורף חלקים גדולים של הדרך חסומים, אך לרוב בין סוף השבוע של יום הזיכרון האמריקני (החל בסוף חודש מאי) לאמצע אוקטובר – הנסיעה מתאפשרת לכל האורך. לעיתים הדרך נפתחת מאוחר יותר או נסגרת מוקדם יותר, כתלות במזג האוויר. מומלץ לברר טרם ההגעה באתר של הפארק האם הדרך פתוחה ובטוחה, במיוחד אם מגיעים בעונות המעבר.
עוד על הפארק בכתבה קולורדו מחוץ למסלול השחוק
 
כביש 34 בפארק הלאומי הרי הרוקי, קולורדו
כביש 34 חוצה את נופי הפארק המרהיבים (צילום: נטע קלימי עילם)
 

אל העמק ואל האגמים

מייד עם הכניסה לפארק נפרס בפנינו עמק קאווניצ'י (Kawuneeche), שמשמעות שמו בשפת ילידי המקום היא "זאב ערבות" (Coyote). העמק נוצר על ידי קרחונים שנמסו ועל ידי אותו נהר קולורדו שאחראי ליצירת הגרנד קניון. זהו מקום טוב לצפות בבעלי חיים בכלל, ובפרט ב"אייל קורא" (המכונה גם "אייל אמריקני" או "מוס").
 
לאורך הכביש ישנם מספר מסלולי הליכה בעמק, בהם ה- Coyote Valley Trail – מסלול שטוח קל ומעגלי שאורכו 1.6 ק"מ. השביל מתחיל כשמונה וחצי ק"מ לאחר הכניסה לפארק מכיוון גרנד לייק. זהו מסלול יפה, שחוצה את נהר קולורדו (שבשלב זה נראה כמו נחל), נפתח אל העמק ומאפשר תצפית מרשימה אל האופק ואל הרי Never Summer Mountains. ילידי המקום קראו להרים במקור: Never No Summer, אך כדי להימנע משם שיש בו שתי מילות שלילה, קוצר שמם של ההרים ל- Never Summer. בתחילת השביל יש אזור מקסים לפיקניק בטבע.

המשך הכביש המתעקל מערבה מוביל למסלול נוסף, גם הוא קליל ומעגלי, סביב אגם איירין (
Irene Lake) שהשביל אליו מתחיל בקצה מגרש החניה.
 
הפארק הלאומי הרי הרוקי, קולורדו
קטע ממסלול ה- Coyote Valley Trail – רקע מושלם לפיקניק בחיק הטבע  (צילום: נטע קלימי עילם)
 

ההיסטוריה של ההרים ושל האבנים

היווצרות הפארק לא התרחשה בין לילה, אלא בתהליכים איטיים שהתמשכו על פני מיליוני שנים. כיום ניכרים על פני האזור המאורעות הגיאולוגיים שהשפיעו עליו. הראשון שבהם הוא יצירת הרי הרוקי על ידי טקטוניקת הלוחות, בתהליך שהחל לפני כ-70 מיליון שנה. רכס ההרים שנוצר מהווה את הגבול ההררי הארוך ביותר ביבשת ומכונה גם "עמוד השדרה של צפון אמריקה". התרוממות הקרקע יצרה את הרי הגרניט הבולטים בנוף כיום, ופתחה פתח לכוחות וולקניים ולשרידים של מאגמה לפרוץ החוצה.

לאחר מכן, ב-3 מיליון השנים האחרונות, פקדו את האזור כמה תקופות קרח. לאחר היווצרות הקרחונים העצומים החלה המסה שלהם, תוך שהם חוצבים בסלע. השלב הגיאולוגי הצעיר ביותר הוא תהליכי בליה של רוח ומים שמעצבים את פני הפארק, ולהם מתוספים מאורעות פתאומיים כמו מפולות שלגים או הצפות.
כתבה על חופשת סקי בהרי הרוקי

הפארק הלאומי הרי הרוקי, קולורדו
ההרים "רושמים" את ההיסטוריה שלהם ולכל אבן סיפור משלה (צילום: Chris LaBasco)
 

קו פרשת המים

הכביש ממשיך ומטפס אל מעבר ההרים מילנר (Milner Pass), וחוצה את קו פרשת המים של יבשת אמריקה שתחילתו ביבשת אלסקה והוא נמתח עד לכף הורן שבצ'ילה. כל המים שבעברו המזרחי של הקו זורמים אל האוקיינוס האטלנטי וכל המים שבעברו המערבי של הקו – אל האוקיינוס השקט. זהו גם מקום הולדתם של יותר ממאה נהרות, שהידוע שבהם הוא נהר קולורדו.
 
מכאן ממשיך המסלול במעלה ההרים, וכאשר עוברים את קו העצים נכנסים למערכת אקולוגית שונה במהותה מכל מה שחווינו עד כה, הטונדרה האלפינית (Alpine Tundra). הרוחות והקור אינם מאפשרים לעצים לצמוח כאן ובאזור גדלים רק מיני שיחים נמוכים, שיכולים לעמוד בתנאי האקלים הקשים. ברום ההר הוקם מרכז המבקרים Alpine – המרכז הגבוה ביותר בארצות הברית, בגובה 3,595 מ' מעל פני הים. אין זה מפליא שכמו הכביש, גם המרכז סגור בעונת החורף. למגיעים בעונה – העצירה כאן מומלצת מאוד. זהו המקום היחיד בפארק שבו ניתן לרכוש מזון, ובמסעדת השירות העצמי שבמקום ניתן להשקיף מבעד לחלון אל הנוף ואל הקרחונים.

טיול משפחתי בהרי הרוקי
החלטה קשה: שנפנה אל האוקיינוס השקט או האטלנטי? (צילום: נטע קלימי עילם)
 

הטונדרה האלפינית

המשך הנסיעה מציע תצפיות נוף יפות נוספות, בהן Lava Cliffs Overlook ו- Forest Canyon Overlook. בין שתי נקודות התצפית האלו אפשר לצאת למסלול טיול בטונדרה האלפינית שנקרא טונדרה קומיוניטיז טרייל (Tundra Communities Trail). זהו מסלול קצר וסלול, שמאפשר לחוות את האקלים ואת נופי הטונדרה. התלבשנו היטב במעילים ומייד הרגשנו שעברנו לאזור אקלימי אחר בתכלית. לאורך השביל מוצבים לוחות מידע מעניינים ומעשירים על אודות האזור ועל הצמחייה המאפיינת אותו. התחושה הייתה שאנחנו נמצאים על גג העולם.
 
לאחר שסיימנו את יום הטיול עתיר הנוף, הגענו לעת ערב עם הקרוואן אל חניון הקמפינג מוריין פארק (Moraine Park) שנמצא בלב יער, סמוך לעמק הנושא את אותו השם. הדלקנו מדורה, בישלנו על האש והתכוננו לשנת לילה.

אל הרי הרוקי הגענו לאחר שאת חלקו הראשון של הטיול עשינו במדינות יוטה ואריזונה. אי לכך, בלילות לא הזדקקנו לשמיכות עבות ולא היינו מצוידים בהתאם לתנאים המשתנים. כשירד הלילה ועימו הגיעה הצינה בטמפרטורות שנשקו לאפס – הקרוואן כמעט קפא ואנחנו איתו. חשוב לציין כי בחניון של שמורת הטבע אסור להפעיל גנרטור בשעות הלילה וגם אין חיבור לחשמל, כך שאמצעי החימום העיקרי הן השמיכות והבגדים. המסקנה מהתנסות זו (אל דאגה, הפשרנו בסוף) היא, שלאזור חייבים להגיע מוכנים לגלי קור, עם לבוש הולם ושמיכות חמות.
כתבה על טיול מחוץ למסלול השחוק באריזונה

הטונדרה האלפינית בפארק הלאומי הרי הרוקי, קולורדו
השינוי האקלימי בטונדרה האלפינית ניכר גם באופי הצמחייה ובצבעים מסביב (צילום: CC Tim Lumley) 
 

בין הרים ואגמים

יום הטיול באזור אגם בר (Bear Lake) הוא יפה במיוחד. האזור משובץ בנחלים, מפלים מרהיבים ואגמי טורקיז, שמעליהם תלויים צוקים אלפיניים וקרחונים. על כולם חולשת לונגס פיק (Longs Peak) – הפסגה הגבוהה ביותר בפארק, שמתנשאת לגובה של 4,346 מ' מעל פני הים. זהו אזור הטיולים המרכזי בפארק וניתן למצוא כאן מסלולים בדרגות קושי שונות. חלק מהשבילים נוחים מאוד, ובחלקם נדרש מעט כושר כדי לטפס, אך השילוב בין האגמים היפים לפסגות האלפיניות – יותר ממפצה על המאמץ. בניגוד למרבית חלקי ה- Trail Ridge Road, הגישה לחלק זה של הפארק פתוחה גם בחודשי החורף.
 
המסלול מתחיל ממגרש החניה, והיעד הראשון שלנו הוא אגם בר, בגובה של 2,889 מ' מעל פני הים. בשל יופיו והגישה הנוחה והקצרה אליו הוא פופולרי מאוד ומגיעים אליו לא מעט מטיילים, אך דבר זה אינו מפריע כלל ליהנות מהמראות היפים. המגיעים בשעת בוקר מוקדמת יזכו לראות את פסגות ההרים משתקפות במי האגם. המסלול סביב האגם נוח מאוד לטיול ואורכו 800 מ'.
 

הליכה קצרה חזרה מהאגם מביאה לנקודת היציאה למסלול לכיוון אגם אמרלד (Emerald Lake), כשבדרך מבקרים בכמה אגמים נוספים: נימפ לייק (Nymph Lake) בגובה 2,956 מ', שחבצלות מים מנקדות את מימיו. יחד עם נוף ההרים האלפיני המראה מרהיב. כשמטפסים לגובה של 3,017 מ' בהליכה נוחה, מגיעים לדרים לייק (Dream Lake). האגם, כשמו כן הוא, עם נוף חלומי ולשון יבשה קטנה, המספקת זווית טובה לצילום וגם מקום להפסקת אוכל. 
 
המשכנו במסלול אל עבר אגם אמרלד – היעד המקורי שלנו, בגובה של 3,081 מ'. ככל שמטפסים הדרך הולכת ונהיית יפה יותר, נוף ההרים נפתח וההליכה סמוך למים נעימה. מהאגם נשקפת פסגת האלט (Hallet Peakהמרשימה. לאחר שהצלחנו להתנתק ממראה האגם המרהיב, סבנו על עקבינו בשביל היורד, עד שהגענו לפיצול המוביל לכיוון אגם האיאהא (Lake Haiyaha), שפירוש שמו הוא "סלע גדול". אכן, סמוך לאגם ניצבים סלעים גדולים (בולדרים) שיש ללכת מעליהם. גדות האגם גם הן מורכבות בעיקר מסלעים, ואומרים שכמה מהעצים העתיקים ביותר בפארק גדלים כאן.

האגם החלומי - דרים לייק, הפארק הלאומי הרי הרוקי, קולורדו
האגם החלומי  כשמו כן הוא! (צילום: נטע קלימי עילם)
מפלי אלברטה השוצפים

לחלק מהאגמים הגדולים ונקודות התצפית ניתן להגיע בשאטל חינמי שמפעיל הפארק, היוצא מהחניה מספר פעמים ביום. הנסיעה בשאטל מומלצת מאוד, במיוחד בעונה העמוסה, כיוון שמגרשי החניה קטנים ומתמלאים במהירות, והדבר נכון במיוחד כאשר מטיילים עם קרוואן. גם אל היעד הבא שלנו בטיול, מפלי אלברטה (Alberta Falls), בחרנו להגיע באוטובוס הפארק.  
 
נסיעה קצרה ואנו מגיעים אל תחנת קניון גליישר (Glacier Gorge Junction Trailhead‏). הטיפוס, בשביל נוח שאינו קשה במיוחד, עובר ברובו לאורך המים וכבר בדרך מתחילים לשמוע את שאון המפלים. המפל הזורם מתוך הנקיק נקרא על שמה של אחת המתיישבות הראשונות בעיירה אסטס פארק. בשעות אחר הצהריים ישנה הזדמנות מצוינת לצפות בחיות הפארק תוך כדי הנסיעה חזרה.

מפלי אלברטה, הפארק הלאומי הרי הרוקי, קולורדו
המפל המקסים על שם אלברטה, שביל נוח עד אליו (צילום: wayne stockburger)
 

יוצאים את "העיר הגדולה"

זכר הלילה הקודם והקפוא, הטרי במוחותינו, הביא אותנו לשקול מחדש את מקום הלינה ואת נחיצות החיבור לחשמל לצורך חימום. למרות שהייתה זו עונת הקיץ העמוסה, קיווינו למצוא מקום באחד מהחניונים בעיירה אסטס פארק, ולחזור לשמורה למחרת בבוקר.
 
העיירה אסטס, הנמצאת בקצהו המזרחי של פארק הרי הרוקי, התגלתה כנעימה מאוד. זוהי עיירה גדולה במושגים מקומיים, עם מסעדות, סופרמרקטים, אפשרויות לינה מגוונות ומרכז אטרקציות קטן, עם לונה פארק ופארק חבלים, ששווה לעשות בו עצירה – הצעירים בחבורה יודו לכם על כך.
 
את היום הנוסף בפארק העברנו ברוגע ושלווה באזור מוריין (Moraine), בטיולי הליכה בעמק ובמנוחה ליד המים. לעת ערב חזרנו לאסטס פארק, ולמחרת יצאנו לכיוון העיר דנוור, בירתה של קולורדו, לטיסה חזרה לארץ.

אחרי טיול שכזה לא קשה להבין מדוע הפארק הלאומי הרי הרוקי הוא אחד הפופולריים ביותר בארצות הברית. פסגות מרשימות מנוקדות בקרחונים, טבע מרשים, כביש גבוה מעל העצים, חיות בר ואגמים תכולים. מה עוד אפשר לבקש?

מוריין, הפארק הלאומי הרי הרוקי, קולורדו
שלווה ורוגע באזור מוריין (צילום: SeanXu)


בתי מלון מומלצים בקרבת הפארק הלאומי הרי הרוקי

מלון בלו דור (Blue Door Inn) הוא מלון 3 כוכבים, הממוקם במרחק 6 ק"מ מהפארק הלאומי של הרי הרוקי, בעיירה אסטס פארק (Estes Park). מתקני המלון כוללים בריכה, מגרש כדורסל ואזור פיקניק וברביקיו. החדרים ממוזגים וכוללים פינת קפה-תה, מיקרוגל ומקרר. המלון זוכה לציוני אורחים גבוהים במיוחד.

מלון מומלץ בשמורת הרי הרוקי
מלון בלו דור בעיירה אסטס פארק  במרחק 6 ק"מ מהפארק הלאומי של הרי הרוקי


מלון גייטוויי אין (Gateway Inn and Convention Center) הוא מלון 4 כוכבים, המעוצב באופן מיוחד, וממוקם בעיירה גרנד לייק (Grand Lake), לא הרחק מהאגם. הטרסה עליה אוכלים וגם חלק מהחדרים פונים לנוף הרי הרוקי, והכניסה לפארק הלאומי קרובה. כל החדרים ממוזגים וכוללים טלוויזיה, מקרר ופינת קפה, ובחלק מהחדרים גם פינת ישיבה, מטבחון ומרפסת. במקום יש מיני גולף והוא ידידותי מאוד לילדים.

מלון בפארק הלאומי הרי הרוקי, גראנד לייק
מלון גייטוויי אין בעיירה גראנד לייק  ליד הכניסה לפארק הלאומי


מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
לינה בעיירה גרנד לייק
לינה בעיירה אסטס פארק

כתבות נוספות

קולורדו מחוץ למסלול השחוק
הפארק הלאומי ילוסטון
הפארק הלאומי גרנד טיטון
טיול בגרנד קניון
 


נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר