טיול בקולורדו - מחוץ למסלול השחוק
מאת: שגב ליבוביץ 


מדינת קולורדו, בצפון-מערב ארצות הברית, זכתה בנתח נכבד מהרי הרוקי, המעניקים לה יופי רב. המדינה כולה שוכנת בגבהים שמעל 1,000 מטר, והיא מתגאה בלא פחות ממאה פסגות המטפסות מעל 4,000 מטר, בהן גם פסגת הר אלברט, הפסגה הגבוהה ביותר בהרי הרוקי. את המסלול בקולורדו נתחיל בפינה הדרום-מערבית, במפגש הגבולות עם שכנותיה – ניו-מקסיקו, אריזונה ויוטה. משם נצא צפונה, דרך כמה אטרקציות חביבות, ונסיים בהרי הרוקי הגבוהים שבצפון.


אנסה להכיר לכם כמה אתרים פחות מוכרים של קולורדו, כאלו שרק תיירים מעטים מבקרים בהם ותפגשו בעיקר תיירים מקומיים.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

אייל במעבר ההרים מילנר  (צילום: Bob Denaro)
הקניון השחור של הגניסון  (צילום: Tim Pindell)
העיר דנוור  (צילום: Geoff Livingston)
מוזיאון החלוצים בקולורדו ספרינגס  (צילום: David)
איילים במעבר ההרים מילנר  (צילום: Steve Voght)
כפר איניאני קדום במסה ורדה  (צילום: daveynin)
כביש סן חואן (צילום: Mountains Lakes Trees and Nature)
תצפית קאמל בקניון השחור  (צילום: daveynin)
אייל קצת יותר אמיץ...  (צילום: Bob Denaro)


הפארק הלאומי מסה ורדה A)) ויעדים נוספים בכתבה זו:
דורנגו (
B), הקניון השחור של הגניסון (C), אנטוניטו (D), דנוור (E)

קולורדו ספרינגס (F), העיירה גולדן (G) וקברו של בפאלו ביל (H), הפארק הלאומי של הרי הרוקי (I)
 

כביש בשחקים

כביש סן-חואן, שזכה לכינוי San Juan Skyway, הוא כביש נופי בן 236 מייל, העושה דרכו ברכס סן-חואן של הרי הרוקי, בדרום-מערב קולורדו. הכביש עובר בין נופי הרים, יערות וכפרים עתיקים, בהם התגוררו בעבר בני שבטים אינדיאנים. בדרך תעברו ליד מפל מים שוצף ותוכלו לעשות הפסקה במעיין מים חמים, בו ניתן לטבול כל השנה. הכביש עובר לצד כמה מהפסגות הגבוהות ביותר בקולורדו ודרך לא פחות מארבעה מעברי הרים. זהו מסלול חביב במיוחד על רוכבי אופניים מחפשי אתגרים.
כתבה על הרי הרוקי - טיול משפחתי

הכביש המעגלי מתחיל (לצורך ההסבר, במציאות תוכלו להתחילו בכל מקום) בעיר קורטז (Cortez), ממשיך צפונה עם כביש 145 עד רידג'וויי (Ridgway), משם דרומה בכביש 550 לעיר דורנגו (Durango), וממנה עם כביש 160חזרה לקורטז.
קחו בחשבון שבחורף ישנם ימים בהם חלק ממעברי ההרים נסגרים עקב כמויות גדולות של שלג.

העירה Ouray על כביש סן-חואן
העירה 
Ouray על כביש סן-חואן, פסגות ומעברי הרים  (צילום: daveynin)

 ברירת מחדל
 

הפארק הלאומי מֶסָה-וֶרְדֶה 

כביש 160, בו נסענו מקודם, מוביל גם אל הפארק הלאומי מֶסָה וֶרְדֶה (Mesa Verde National Park), שפירוש שמו הוא "שולחן ירוק". ניתן לראות בו ממצאים מהחשובים שנמצאו על תרבות האינדיאנים באמריקה, ובהם כפרים אינדיאניים קדומים, הבנויים בצילם של צוקי סלע ענקיים, שהם מראה מרשים ומעורר פליאה. בפארק כולו למעלה מארבעת אלפים אתרים ארכאולוגיים, מתוכם 600 "כפרי-מצוקים" (Cliff Dwellings). אבותיהם הקדמונים של האינדיאנים חיו במקום החל משנת 600 לספירה, במשך 700 שנה, אולם הכפרים שלרגלי הצוקים נבנו רק במאה השנים האחרונות של תקופה זו. בשנת 1300 ננטשו הכפרים בפתאומיות וצאצאיהם של אותם שבטים חיים כיום במספר כפרים בניו מקסיקו, ובכפר אחד באריזונה.

מסה ורדה, קולורדו
הפארק הלאומי מֶסָה-וֶרְדֶה, כפר אינדיאני קדום בצל המצוקים  (צילום: כרמית וייס)

 

הכפרים בצל המצוקים

הכפר הגדול ביותר בפארק הלאומי מֶסָה-וֶרְדֶה הוא Cliff Palace, בו 150 חדרים סגורים ועוד 75 שטחים פתוחים. מעריכים שחיו בו בין 100 ל-120 איש. ניתן לבקר במספר כפרים כאלו והביקור הוא חוויתי ביותר, כולל טיפוס בסולמות. ברוב הכפרים הביקור מתאפשר רק כחלק מסיור מודרך ואילו בשניים מתוכם ניתן לבקר גם לבד (בחלק מחודשי השנה).
הכפרים בהם ניתן לבקר הם:
Cliff Palace, Balcony House, Long House (בשלושתם סיור מודרך בלבד)
Spruce Tree House (סיור מודרך או עצמאי) ו-Step House (סיור עצמאי בלבד).
 
כדאי להתחיל את הביקור במרכז המבקרים Far View, הנמצא 15 מייל דרומית לכניסה לפארק, על כביש 160. כאן ניתן לקנות כרטיסים לסיורים המודרכים. יש לקחת בחשבון שהטיפוס לכפרים כרוך במאמץ פיסי לא קל והליכה בשבילים צרים ומצוקים תלולים, לצד קניונים עמוקים.
המוזיאון הארכיאולוגי Chapin Mesa, נמצא 20 מייל מהכניסה לפארק והוא פתוח כל השנה. בחורף, כאשר מרכז המבקרים סגור, ניתן לקנות במוזיאון כרטיסים לסיורים המודרכים.
 
איך מגיעים: כביש 160, בין קורטז (Cortez) לדורנגו (durango). כביש הכניסה לפארק הוא כביש תלול, צר ומפותל, ויש לקחת בחשבון כשעה נסיעה לכל כיוון רק כדי להיכנס לפארק. בצדי הכביש יש נקודות תצפית, המאפשרות תצפית על ארבעת המדינות השכנות (קולורדו, יוטה, ניו מקסיקו ואריזונה).
מסה ורדה, קולורדו
Cliff Palace, הכפר הגדול ביותר בפארק הלאומי מֶסָה וֶרְדֶה  (צילום: כרמית וייס)
 

רפטינג במים צוננים

ממזרח (50 מייל) לפארק הלאומי מסה ורדה מציעה העיר דורנגו שיט קיאקים ורפטינג על נהר אנימס (Animas) שבהרי סאן-חואן - חוויה קרירה ומלאת אדרנלין. הנהר מנקז את מי השלגים המפשירים בהרים ומסיבה זו, וגם בשל גובהו, מימיו קרים מאד. זרימתו עזה יותר באביב ונחלשת לקראת סוף הקיץ. חלקו העליון אתגרי יותר, עם רפטינג בדרגה 4-5 (מתוך 6) ואילו חלקו התחתון רגוע יותר ומתאים גם למי שאינו מנוסה ברפטינג.
בעיר דורנגו (Durango) דרכה עובר הנהר, יש מספר סוכנויות המארגנות רפטינג. בחודש יוני מתקיים בעיר פסטיבל Animas River Days במהלכו נערכות תחרויות קייאקים, תחרויות רודיאו, מצעדים ותהלוכות לאורך הנהר.

רכבת בנהר אנימאס
רכבת נופית לאורך נהר אנימס  (צילום: Mike McBey)
 
סרט וידאו של רפטינג על נהר אנימס
 

הקניון בעל השם המסתורי

אם נמשיך עוד 120 מייל צפונה נגיע אל פארק לאומי בעל שם מסתורי משהו: הקניון השחור של הגניסון (Black Canyon of the Gunnison). זהו קניון עמוק וצר כל כך, עד שלעיתים לא ניתן לראות את הנהר הזורם בתחתיתו – נהר גניסון, ואולי בשל כך הוא זכה לכינוי "השחור", או אולי בשל סלעיו הכהים. המקום הצר ביותר בקניון, רוחבו רק 12 מטר. קירות הקניון הגבוהים, הניצבים כמעט במאונך, הם קשים לטיפוס ומהווים אתגר למטפסים מקצועיים בלבד.
הגדה הדרומית היא המפותחת והתיירותית יותר אך הגדה הצפונית, לטעמי, יפה יותר ופחות מתוירת. לאורך הגדה הדרומית של הקניון עובר כביש South Rim Road – שאורכו 7 מייל וקבועות בו 12 נקודות תצפית. לאורכה של הגדה הצפונית יש רק דרך עפר- North Rim Road, ובה 6 נקודות תצפית. בפארק גם מספר שבילי הליכה, שיט קיאקים, רפטינג, רכיבה על סוסים, תצפיות על בעלי חיים ועוד.
איך מגיעים: הגדה הדרומית: 15 מייל מזרחית ל- Montrose. הגדה הצפונית: 11 מייל דרומית ל- Crawford, עם דרך North Rim Road.
 
הקניון השחור של הג'ניסון
הקניון השחור של הגניסון, קירות סלע זקופים  (צילום: daveynin)
 
 

כמה בירה צריך לשתות?

טירת הפחיות (Cano's Castle) היא אולי לא מקום שתיסעו אליו במיוחד, אבל אם אתם במקרה בסביבה כדאי להציץ. אלו הם מספר מבנים, בעיירה אנטוניטו (Antonito) שבדרומה של קולורדו, הבנויים מפחיות בירה ומיני מתכות שונות. את המקום בנה אחד התושבים והשכנים כבר מורגלים בסקרנים שבאים לחזות בתופעה.
 

דנוור וקולורדו ספרינגס - המתיישבים הראשונים במערב

נמשיך צפונה, לעבר בירת מדינת קולורדו – העיר דנוור (Denver). העיר, השוכנת למרגלות הרי הרוקי, ברום 1,609 מטר, השווים למייל (יבשתי) אחד בדיוק, זכתה בשל כך לכינוי Mile-High City. במטרופולין של דנוור מתגוררים 2.5 מיליון איש, שהופכים אותו לאחד הגדולים בארה"ב כולה.

אם אתם חובבי ערים גדולות, על כל האפשרויות שהן מציעות, העיר דנוור היא מקום טוב להתמקם בו, גם עבור ביקור בכמה מהיעדים בכתבה זו.

מלון גרנד הייאט דנוור (Grand Hyatt Denver) ממוקם במרכז העיר, במרחק הליכה קצר מקניון גדול וממרכז הכנסים. יש בו בריכת שחיה מקורה, חדר כושר, מסעדה ובר נהדר, והוא מותאם לאורחים עם קשיי ניידות. החדרים הם גדולים מאד, והסוויטה בכלל ענקית, ובכולם יש פינת ישיבה, שולחן עבודה ואמצעים להכנת קפה ותה.

דנוור קולורדו
העיר דנוור, בירת קולורדו ואחת הערים הגדולות בארה"ב   (צילום: Geoff Livingston)

המלצה על מלון בעיר דנבר, ארצות הברית

מלון גרנד הייאט דנוור - מיקום מעולה במרכז העיר ובקרבת מרכז הכנסים
 
העיר השנייה בגודלה בקולורדו – קולורדו ספרינגס (Colorado Springs), נמצאת 60 מייל דרומית לדנוור. כאן נמצא מוזיאון Colorado Springs Pioneers Museum, מוזיאון קטן המציג חפצים רבים של המתיישבים הלבנים הראשונים שהגיעו לקולורדו.
קולורדו ספרינגס
מוזיאון החלוצים בקולורדו ספרינגס   (צילום: David)
 

התצפית של בפאלו ביל

ויליאם פרדריך קודי (William Frederick Cody), המוכר יותר בכינויו בפאלו ביל (Buffalo Bill), הוא אחת הדמויות היותר מוכרות של המערב. ליד העיירה גולדן נמצא קברו של האקדוחן הנודע ולצדו מוזיאון בפאלו ביל, המספר את סיפור חייו וסיפורי "הגבורה" שלו. הקבר נמצא בנקודת תצפית הנקראת Lookout Mountain, הצופה לעבר המישורים הגדולים והרי הרוקי, הנופים שאהב ובהם ביקש להיקבר. כנראה שהוא כבר לא ייהנה מהנופים, אבל המבקרים כן.

קולורדו ספרינגס
אליפות הכדורים הפורחים בקולורדו ספרינגס
כל שנה ב- 
Labor Day - יום שני הראשון של חודש ספטמבר  (צילום: DarlArthurS)
 

בירה מהרי הרוקי

מעט מערבה לדנוור, בעיירה גולדן (Golden), שוכנת מבשלת הבירה הידועה Coors, בירה שאינה מוכרת כל כך בישראל, אך היא מבשלת הבירה החמישית בגודלה בארה"ב. הבירה מיוצרת במקום מאז שנת 1873, אז גילה מהגר גרמני בשם אדולף קורס את תרומתם של מי מעיינות הרי הרוקי להכנת בירה איכותית.
אפשר להצטרף לסיור מודרך (חינם), בו מוצגים המתקנים המשמשים בכל שלבי הכנת הבירה. כבונוס מקבלים בסוף הסיור 5 טעימות בחינם. יופי של סיור ויופי של בירה!

גולדן, מפעל בירה
מבשלת בירה בעיירה גולדן, מבוססת על מי מעיינות הרוקיס   (צילום: GPA Photo Archive)
 

הרי הרוקי הגבוהים

נמשיך צפונה, עוד כ- 65 מייל צפונית-מערבית לדנוור, ונגיע עד הפארק הלאומי של הרי הרוקי (Rocky Mountain National Park). הפארק שנמצא (איך לא) בהרי הרוקי, המכונים על ידי האמריקאים בחיבה רוקיס (Rockies), מתגאה בלמעלה מ- 60 פסגות שגובהן מעל 3,700 מטר. הגבוהה שבהן היא פסגת Longs, המטפסת לרום 4,346 מטר.
אל האזור המזרחי של הפארק, שאינו נגיש לכלי רכב, חייבים לקחת את השאטל שמוביל את המטיילים למספר אגמים ומפלים נחמדים.
רוקי מאונטין נשיונל פארק
הפארק הלאומי של הרי הרוקי, אגם Loch   (צילום: MAD Hippies Life)

בתי מלון מומלצים בקרבת הפארק הלאומי הרי הרוקי

מלון בלו דור (Blue Door Inn) הוא מלון 3 כוכבים, הממוקם במרחק 6 ק"מ מהפארק הלאומי של הרי הרוקי, בעיירה אסטס פארק (Estes Park). מתקני המלון כוללים בריכה, מגרש כדורסל ואזור פיקניק וברביקיו. החדרים ממוזגים וכוללים פינת קפה-תה, מיקרוגל ומקרר. המלון זוכה לציוני אורחים גבוהים במיוחד.
מלון גייטוויי אין (Gateway Inn and Convention Center) הוא מלון 4 כוכבים, המעוצב באופן מיוחד, וממוקם בעיירה גראנד לייק (Grand Lake), לא הרחק מהאגם. הטרסה עליה אוכלים וגם חלק מהחדרים פונים לנוף הרי הרוקי, והכניסה לפארק הלאומי קרובה. כל החדרים ממוזגים וכוללים טלוויזיה, מקרר ופינת קפה, ובחלק מהחדרים גם פינת ישיבה, מטבחון ומרפסת. במקום יש מיני גולף והוא מאד ידידותי לילדים.

מלון מומלץ בשמורת הרי הרוקי
מלון בלו דור בעיירה אסטס פארק במרחק 6 ק"מ מהפארק הלאומי של הרי הרוקי
 
מלון בפארק הלאומי הרי הרוקי, גראנד לייק
מלון גייטוויי אין בעיירה גראנד לייק - ליד הכניסה לפארק הלאומי
 

הכביש הגבוה ביותר

בפארק הלאומי של הרי הרוקי עושה דרכו הכביש הגבוה ביותר בארצות הברית, כביש 34, המכונה Trail Ridge Road. נסיעה של 48 מייל עשויה לקחת כאן שעה או יום שלם, תלוי בכמה תצפיות עוצרים. תחילתו של הכביש בעיירה Estes Park, בצפון, והוא מגיע עד העיירה Grand Lake בדרום-מערב. בדרכו הוא חוצה את קו פרשת המים של אמריקה (Continental Divide), העובר במעבר ההרים מילנר (Milner Pass) ברום 3,279 מטר. הנקודה הגבוהה ביותר אליה מגיע הכביש היא 3,595 מטר, כאשר הוא עובר במעבר ההרים Fall River.
נסיעה על הכביש מזכה בתצפית לנוף מהפנט של יערות והרים מושלגים, אך הוא פתוח רק בקיץ (מאי-אוקטובר, בהתאם לתנאי מזג האוויר). הנוסעים בכביש חייבים לשלם דמי כניסה לפארק.

כביש טרייל רידג', קולורדו
מעבר ההרים מילנר, לאן תרצו להמשיך - לאוקיינוס האטלנטי או לאוקיינוס השקט?  (צילום: daveynin)
 
לטייל בתוך כתבה ממגזין
אחד ממסלולי הטיול הפופולריים בפארק הלאומי של הרי הרוקי הוא המסלול של קניון הגליישר (Glacier Gorge). ישנם מספר מסלולים בדרגות קושי שונות, החל ממסלול מישורי קצר ועד למסלולים ארוכים בעליה מכובדת. לאורך המסלול תחשבו שאתם הולכים בתוך כתבה ממגזין, התפאורה פשוט מושלמת: המון מים, מפלים, אגמים, פרחי בר והרים מושלגים, לא לשכוח להביא מצלמה!!

מפלי אלברטה, קניון הגליישר, קולורדו
מפלי אלברטה בקניון הגליישר, לא לשכוח מצלמה...!   (צילום: Bert Cash)

 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
לינה באזור הפארק הלאומי של הרי הרוקי

כתבות נוספות

אתר הסקי וייל - קולורדו
הרי הרוקי - טיול משפחתי

שגב ליבוביץ
 
אודות הכותב
שגב ליבוביץ', בילה וטייל תקופות ארוכות עם בני משפחתו המתגוררים בארצות הברית. נהנה לחזור אליה שוב ושוב ולהכיר בה פינות נסתרות. הקים ומנהל את אתר האינטרנט "המדריך למטייל הלא שגרתי בארצות הברית". 
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר