טיול בקולורדו – מחוץ למסלול השחוק
מאת: שגב ליבוביץ'


מדינת קולורדו שבצפון-מערב ארצות הברית זכתה בנתח נכבד מהרי הרוקי, המעניקים לה יופי רב. המדינה כולה שוכנת בגבהים שמעל 1,000 מטר, והיא מתגאה בלא פחות ממאה פסגות המטפסות מעל 4,000 מטר, בהן גם פסגת הר אלברט, הפסגה הגבוהה ביותר בהרי הרוקי. את המסלול בקולורדו נתחיל בפינה הדרום-מערבית, במפגש הגבולות עם שכנותיה – ניו מקסיקו, אריזונה ויוטה. משם נצא צפונה, דרך כמה אטרקציות חביבות, ונסיים בהרי הרוקי הגבוהים שבצפון.


אנסה להכיר לכם כמה אתרים פחות מוכרים של קולורדו, כאלו שרק תיירים מעטים מבקרים בהם ותפגשו בעיקר תיירים מקומיים.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

כביש סן חואן – דרך נופית העוברת בין הרים ויערות (צילום: CampPhoto)
כפר אינדיאני קדום בפארק הלאומי מסה ורדה (צילום: RuslanKaln)
הקניון השחור של הגניסון (צילום: SL_Photography)
נסיעה ברכבת קיטור לאורך נהר אנימס (צילום: Dave Minkel)
מוזיאון החלוצים בקולורדו ספרינגס (צילום: Nathan Hughes Hamilton)
אגם דרים בפארק הלאומי הרי הרוקי (צילום: haveseen)
מבשלת הבירה Coors בעיירה גולדן (צילום: Chris McInnis)
אייל קורא, מהגדולים שבתושבי הרי הרוקי (צילום: Gary Gray)
העיר הקטנה דורנגו למרגלות ההרים (צילום: Jcob Boomsma)


הפארק הלאומי מסה ורדה A)) ויעדים נוספים בכתבה זו:
דורנגו (
B), הקניון השחור של הגניסון (C), אנטוניטו (D), דנוור (E)

קולורדו ספרינגס (F), העיירה גולדן (G) וקברו של בפאלו ביל (H), הפארק הלאומי של הרי הרוקי (I)


 ברירת מחדלכביש בשחקים

כביש סן חואן, שזכה לכינוי San Juan Skyway, הוא כביש נופי בן 236 מייל, העושה דרכו ברכס סן חואן של הרי הרוקי, בדרום-מערב קולורדו. הכביש עובר בין נופי הרים, יערות וכפרים עתיקים, בהם התגוררו בעבר בני שבטים אינדיאנים. בדרך תעברו ליד מפל מים שוצף ותוכלו לעשות הפסקה במעיין מים חמים, בו ניתן לטבול כל השנה. הכביש עובר לצד כמה מהפסגות הגבוהות ביותר בקולורדו ודרך לא פחות מארבעה מעברי הרים. זהו מסלול חביב במיוחד על רוכבי אופניים מחפשי אתגרים.
כתבה על הרי הרוקי בטיול משפחתי

הכביש המעגלי מתחיל (לצורך ההסבר, במציאות תוכלו להתחילו בכל מקום) בעיר קורטז (Cortez), ממשיך צפונה עם כביש 145 עד רידג'וויי (Ridgway), משם דרומה בכביש 550 לעיר דורנגו (Durango), וממנה עם כביש 160 חזרה לקורטזקחו בחשבון שבחורף ישנם ימים בהם חלק ממעברי ההרים נסגרים עקב כמויות גדולות של שלג.

הכביש הנופי סן חואן, קולורדו
כביש סן חואן, העובר בין נופי הרים, יערות וכפרים עתיקים (צילום: tristanbnz)
 

הפארק הלאומי מסה ורדה

כביש 160, בו נסענו מקודם, מוביל גם אל הפארק הלאומי מסה ורדה (Mesa Verde National Park), שפירוש שמו הוא "שולחן ירוק". ניתן לראות בו ממצאים מהחשובים שנמצאו על תרבות האינדיאנים באמריקה, ובהם כפרים קדומים הבנויים בצילם של צוקי סלע ענקיים, שהם מראה מרשים ומעורר פליאה. בפארק כולו למעלה מ-4,000 אתרים ארכאולוגיים, מתוכם 600 "כפרי-מצוקים" (Cliff Dwellings). אבותיהם הקדמונים של האינדיאנים חיו במקום החל משנת 600 לספירה, במשך 700 שנה, אולם הכפרים שלרגלי הצוקים נבנו רק במאה השנים האחרונות של תקופה זו. בשנת 1300 ננטשו הכפרים בפתאומיות וצאצאיהם של אותם שבטים חיים כיום במספר כפרים בניו מקסיקו, ובכפר אחד באריזונה.

הפארק הלאומי מסה ורדה, קולורדו
כפר אינדיאני קדום בצל המצוקים, בפארק הלאומי מסה ורדה (צילום: RuslanKaln)
 

הכפרים בצל המצוקים

הכפר הגדול ביותר במסה ורדה הוא Cliff Palace, בו 150 חדרים סגורים ועוד 75 שטחים פתוחים. מעריכים שחיו בו בין 100 ל-120 איש. ניתן לבקר במספר כפרים כאלו והביקור הוא חווייתי ביותר, כולל טיפוס בסולמות. ברוב הכפרים הביקור מתאפשר רק כחלק מסיור מודרך ואילו בשניים מתוכם ניתן לבקר גם לבד (בחלק מחודשי השנה). הכפרים בהם ניתן לבקר הם: Cliff Palace, Balcony House, Long House (בשלושתם סיור מודרך בלבד); Spruce Tree House (סיור מודרך או עצמאי); ו-Step House (סיור עצמאי בלבד).
 
כדאי להתחיל את הביקור במרכז המבקרים Far View, הנמצא 15 מייל דרומית לכניסה לפארק, על כביש 160. כאן ניתן לקנות כרטיסים לסיורים המודרכים. יש לקחת בחשבון שהטיפוס לכפרים כרוך במאמץ פיזי לא קל והליכה בשבילים צרים ומצוקים תלולים, לצד קניונים עמוקים. המוזיאון הארכאולוגי Chapin Mesa, נמצא 20 מייל מהכניסה לפארק והוא פתוח כל השנה. בחורף, כאשר מרכז המבקרים סגור, ניתן לקנות במוזיאון כרטיסים לסיורים המודרכים.
 
איך מגיעים: כביש 160, בין קורטז (Cortez) לדורנגו (Durango). כביש הכניסה לפארק הוא כביש תלול, צר ומפותל, ויש לקחת בחשבון כשעה נסיעה לכל כיוון רק כדי להיכנס לפארק. בצידי הכביש יש נקודות תצפית, המאפשרות תצפית על ארבעת המדינות השכנות (קולורדו, יוטה, ניו מקסיקו ואריזונה).
הפארק הלאומי מסה ורדה, קולורדו
Cliff Palace, הכפר הגדול ביותר בפארק הלאומי מסה ורדה (צילום: Tatagatta)
 

רפטינג במים צוננים

ממזרח (50 מייל) לפארק הלאומי מסה ורדה מציעה העיר דורנגו שייט קיאקים ורפטינג על נהר אנימס (Animas) שבהרי סן חואן  חוויה קרירה ומלאת אדרנלין. הנהר מנקז את מי השלגים המפשירים בהרים ומסיבה זו, וגם בשל גובהו, מימיו קרים מאוד. זרימתו עזה יותר באביב ונחלשת לקראת סוף הקיץ. חלקו העליון אתגרי יותר, עם רפטינג בדרגה 4-5 (מתוך 6) ואילו חלקו התחתון רגוע יותר ומתאים גם למי שאינו מנוסה ברפטינג.
 
בעיר דורנגו (Durango) דרכה עובר הנהר, יש מספר סוכנויות המארגנות רפטינג. בחודש יוני מתקיים בעיר פסטיבל Animas River Days במהלכו נערכות תחרויות קייאקים, תחרויות רודיאו, מצעדים ותהלוכות לאורך הנהר.

נהר אנימאס, קולורדו
נהר אנימס, יעד רפטינג פופולרי (צילום: Different Brian)
 
סרטון קצר של רפטינג על נהר אנימס
 

הקניון בעל השם המסתורי

אם נמשיך עוד 120 מייל צפונה נגיע אל פארק לאומי בעל שם מסתורי משהו: הקניון השחור של הגניסון (Black Canyon of the Gunnison). זהו קניון עמוק וצר כל כך, עד שלעיתים לא ניתן לראות את הנהר הזורם בתחתיתו – נהר גניסון, ואולי בשל כך הוא זכה לכינוי "השחור", או אולי בשל סלעיו הכהים. המקום הצר ביותר בקניון, רוחבו רק 12 מטר. קירות הקניון הגבוהים, הניצבים כמעט במאונך, הם קשים לטיפוס ומהווים אתגר למטפסים מקצועיים בלבד.
 
הגדה הדרומית היא המפותחת והתיירותית יותר אך הגדה הצפונית, לטעמי, יפה יותר ופחות מתוירת. לאורך הגדה הדרומית של הקניון עובר כביש South Rim Road – שאורכו 7 מייל וקבועות בו 12 נקודות תצפית. לאורכה של הגדה הצפונית יש רק דרך עפר- North Rim Road, ובה 6 נקודות תצפית. בפארק גם מספר שבילי הליכה, שייט קיאקים, רפטינג, רכיבה על סוסים, תצפיות על בעלי חיים ועוד.

איך מגיעים: הגדה הדרומית – 15 מייל מזרחית ל- Montrose. הגדה הצפונית – 11 מייל דרומית ל- Crawford, עם דרך North Rim Road.
 
הקניון השחור של הגניסון, קולורדו
תצפית אל הקניון השחור של הגניסון (צילום: paulbrady)
 

כמה בירה צריך לשתות?

טירת הפחיות (Cano's Castle) היא אולי לא מקום שתיסעו אליו במיוחד, אבל אם אתם במקרה בסביבה כדאי להציץ. אלו הם מספר מבנים, בעיירה אנטוניטו (Antonito) שבדרומה של קולורדו, הבנויים מפחיות בירה ומיני מתכות שונות. את המקום בנה אחד התושבים והשכנים כבר מורגלים בסקרנים שבאים לחזות בתופעה.

טירת הפחיות בעיירה אנטוניטו, קולורדו
טירת הפחיות בעיירה אנטוניטו (צילום: CC Bethany)

דנוור וקולורדו ספרינגס  המתיישבים הראשונים במערב

נמשיך צפונה, לעבר בירת מדינת קולורדו – העיר דנוור (Denver). העיר, השוכנת למרגלות הרי הרוקי, ברום 1,609 מטר, השווים למייל (יבשתי) אחד בדיוק, זכתה בשל כך לכינוי Mile-High City. במטרופולין של דנוור מתגוררים כ-3 מיליון איש, שהופכים אותו לאחד מ-20 הגדולים בארה"ב כולה. אם אתם חובבי ערים גדולות, על כל האפשרויות שהן מציעות, העיר דנוור היא מקום טוב להתמקם בו, גם עבור ביקור בכמה מהיעדים בכתבה זו.

מלון גרנד הייאט דנוור (Grand Hyatt Denver) ממוקם במרכז העיר, במרחק הליכה קצר מקניון גדול וממרכז הכנסים. יש בו בריכת שחייה מקורה, חדר כושר, מסעדה ובר נהדר, והוא מותאם לאורחים עם קשיי ניידות. החדרים הם גדולים מאוד, והסוויטה בכלל ענקית, ובכולם יש פינת ישיבה, שולחן עבודה ואמצעים להכנת קפה ותה.

דנוור, קולורדו
העיר דנוור, בירת קולורדו, שוכנת למרגלות הרי הרוקי (צילום: benedek)

המלצה על מלון בעיר דנבר, ארצות הברית

מלון גרנד הייאט דנוור  מיקום מעולה במרכז העיר ובקרבת מרכז הכנסים

 
העיר השנייה בגודלה בקולורדו – קולורדו ספרינגס (Colorado Springs), נמצאת 60 מייל דרומית לדנוור. כאן נמצא מוזיאון Colorado Springs Pioneers Museum, מוזיאון קטן המציג חפצים רבים של המתיישבים הלבנים הראשונים שהגיעו לקולורדו.
קולורדו ספרינגס
מוזיאון החלוצים בקולורדו ספרינגס (צילום: CC David)

קולורדו ספרינגס
אליפות הכדורים הפורחים בקולורדו ספרינגס נערכת מדי שנה
ב- 
Labor Day  יום שני הראשון של חודש ספטמבר (צילום: DarlArthurS)
 

התצפית של בפאלו ביל

ויליאם פרדריק קודי (William Frederick Cody), המוכר יותר בכינויו בפאלו ביל (Buffalo Bill), הוא אחת הדמויות היותר מוכרות של המערב. ליד העיירה גולדן (Golden) נמצא קברו של האקדוחן הנודע ולצידו מוזיאון בפאלו ביל, המספר את סיפור חייו וסיפורי "הגבורה" שלו. הקבר נמצא על הר התצפית (Lookout Mountain), הצופה לעבר המישורים הגדולים והרי הרוקי, הנופים שאהב ובהם ביקש להיקבר. כנראה שהוא כבר לא ייהנה מהנופים, אבל המבקרים כן.
 בירה מהרי הרוקי

מעט מערבה לדנוור, בעיירה גולדן (Golden), שוכנת מבשלת הבירה הידועה Coors, בירה שאינה מוכרת כל כך בישראל, אך היא מבשלת הבירה החמישית בגודלה בארה"ב. הבירה מיוצרת במקום מאז שנת 1873, אז גילה מהגר גרמני בשם אדולף קורס את תרומתם של מי מעיינות הרי הרוקי להכנת בירה איכותית. אפשר להצטרף לסיור מודרך (חינם), בו מוצגים המתקנים המשמשים בכל שלבי הכנת הבירה. כבונוס מקבלים בסוף הסיור 5 טעימות בחינם. יופי של סיור ויופי של בירה!

מבשלת הבירה Coors בגולדן, קולורדו
מבשלת בירה בעיירה גולדן, מבוססת על מי מעיינות הרוקיס (צילום: GPA Photo Archive)
 

הרי הרוקי הגבוהים

נמשיך צפונה, עוד כ-65 מייל צפונית-מערבית לדנוור, ונגיע עד הפארק הלאומי של הרי הרוקי (Rocky Mountain National Park). הפארק שנמצא (איך לא) בהרי הרוקי, המכונים על ידי האמריקאים בחיבה רוקיס (Rockies), מתגאה בלמעלה מ-60 פסגות שגובהן מעל 3,700 מטר. הגבוהה שבהן היא Longs Peak, המטפסת לרום 4,346 מטר. אל האזור המזרחי של הפארק, שאינו נגיש לכלי רכב, חייבים לקחת את השאטל שמוביל את המטיילים למספר אגמים ומפלים נחמדים.
הפארק הלאומי הרי הרוקי, קולורדו
זריחה באגם "לוך", הפארק הלאומי של הרי הרוקי (צילום: CC Brendan Bombaci)


בתי מלון מומלצים בקרבת הפארק הלאומי הרי הרוקי

מלון בלו דור (Blue Door Inn) הוא מלון 3 כוכבים, הממוקם במרחק 6 ק"מ מהפארק הלאומי של הרי הרוקי, בעיירה אסטס פארק (Estes Park). מתקני המלון כוללים בריכה, מגרש כדורסל ואזור פיקניק וברביקיו. החדרים ממוזגים וכוללים פינת קפה-תה, מיקרוגל ומקרר. המלון זוכה לציוני אורחים גבוהים במיוחד.
 
מלון מומלץ בשמורת הרי הרוקי
מלון בלו דור בעיירה אסטס פארק – במרחק 6 ק"מ מהפארק הלאומי של הרי הרוקי

 
מלון גייטוויי אין (Gateway Inn and Convention Center) הוא מלון 4 כוכבים, המעוצב באופן מיוחד, וממוקם בעיירה גראנד לייק (Grand Lake), לא הרחק מהאגם. הטרסה עליה אוכלים וגם חלק מהחדרים פונים לנוף הרי הרוקי, והכניסה לפארק הלאומי קרובה. כל החדרים ממוזגים וכוללים טלוויזיה, מקרר ופינת קפה, ובחלק מהחדרים גם פינת ישיבה, מטבחון ומרפסת. במקום יש מיני גולף והוא מאד ידידותי לילדים.
 
מלון בפארק הלאומי הרי הרוקי, גראנד לייק
מלון גייטוויי אין בעיירה גראנד לייק  ליד הכניסה לפארק הלאומי


הכביש הגבוה ביותר

בפארק הלאומי של הרי הרוקי עושה דרכו הכביש הגבוה ביותר בארצות הברית, כביש 34, המכונה Trail Ridge Road. נסיעה של 48 מייל עשויה לקחת כאן שעה או יום שלם, תלוי בכמה תצפיות עוצרים. תחילתו של הכביש בעיירה Estes Park, בצפון, והוא מגיע עד העיירה Grand Lake בדרום-מערב. בדרכו הוא חוצה את קו פרשת המים של אמריקה (Continental Divide), העובר במעבר ההרים מילנר (Milner Pass) ברום 3,279 מטר. הנקודה הגבוהה ביותר אליה מגיע הכביש היא 3,595 מטר, כאשר הוא עובר במעבר ההרים Fall Riverנסיעה על הכביש מזכה בתצפית לנוף מהפנט של יערות והרים מושלגים, אך הוא פתוח רק בקיץ (מאי-אוקטובר, בהתאם לתנאי מזג האוויר). הנוסעים בכביש חייבים לשלם דמי כניסה לפארק.

כביש 34 – Trail Ridge Road, קולורדו
כביש 34  Trail Ridge Road, הכביש הגבוה ביותר בארה"ב (צילום: CC adifferentbrian)
 
קו פרשת המים של אמריקה, קולורדו
קו פרשת המים של אמריקה. לאן תרצו להמשיך  לאוקיינוס האטלנטי או השקט? (צילום: CC Wally Gobetz)
 

לטייל בתוך כתבה ממגזין

אחד ממסלולי הטיול הפופולריים בפארק הלאומי של הרי הרוקי הוא המסלול של קניון גליישר (Glacier Gorge). ישנם מספר מסלולים בדרגות קושי שונות, החל ממסלול מישורי קצר ועד למסלולים ארוכים בעליה מכובדת. לאורך המסלול תחשבו שאתם הולכים בתוך כתבה ממגזין, התפאורה פשוט מושלמת: המון מים, מפלים, אגמים, פרחי בר והרים מושלגים, לא לשכוח להביא מצלמה!

מפלי אלברטה, קניון גליישר, קולורדו
מפלי אלברטה בקניון גליישר, לא לשכוח מצלמה! (צילום: CC G. Lamar Yancy)

 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
לינה באזור הפארק הלאומי של הרי הרוקי

כתבות נוספות

אתר הסקי וייל - קולורדו
הרי הרוקי - טיול משפחתי
הפארק הלאומי ילוסטון

שגב ליבוביץ
 
אודות הכותב
שגב ליבוביץ', בילה וטייל תקופות ארוכות עם בני משפחתו המתגוררים בארצות הברית. נהנה לחזור אליה שוב ושוב ולהכיר בה פינות נסתרות. הקים ומנהל את אתר האינטרנט "המדריך למטייל הלא שגרתי בארצות הברית". סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר