טיול בפארק הלאומי גרנד טיטון
מאת: שולמית ברנט


הפסגות המלכותיות של רכס טיטון דוקרות את שמי ויומינג, עדרי ביזונים ואיילים מנקדים את ערבות הדשא האינסופיות, נהר סנייק מתפתל כנחש ומפלח את העמק הרחב, ושורת האגמים האלפיניים משקפים ומעצימים את הטבע הפראי – הפארק הלאומי גרנד טיטון מספק כמה מהנופים היפים והדרמטיים של צפון-מערב ארצות הברית.


בנוסף לנופיו המרהיבים ולאפשרויות הרבות לצפייה בחיות הבר, הפארק משמש גם כיעד פופולרי לטיפוס הרים, טיולים רגליים, רפטינג, שייט ודייג – ומושך אליו כ-3 מיליון מבקרים מדי שנה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

רכס טיטון ונהר סנייק בנקודת התצפית המפורסמת Snake River Overlook (צילום: aphotostory)
בתצפית Oxbow Bend, הר מורן משתקף בנהר סנייק (צילום: peterleabo)
האייל הקורא, מהמרשימים שבבעלי החיים בפארק (צילום: Harry Collins)
אסם מולטון בשורה המורמונית, אחד האתרים המצולמים ביותר בפארק (צילום: Tracey Rabjohns)
נקודת התצפית Inspiration Point מעל אגם ג'ני (צילום: aoldman)
ברחבי הפארק אפשרויות רבות לצפייה בחיות הבר (צילום: Cavan Images)
הסתיו המזהיב הוא זמן נהדר לבקר בפארק (צילום: vkbhat)
קשת קרניים בעיירה ג'קסון, יעד בילוי ולינה מומלץ למבקרים בפארק (צילום: Ericliu08)
אגם פלפס למרגלות הרי טיטון (צילום: Phelps Lake)

מפת אזור הפארק הלאומי גרנד טיטון, הפארק הלאומי ילוסטון מצפון והעיירה ג'קסון מדרום,
עם נקודות העניין המוזכרות בכתבה ושני מלונות מומלצים 
בג'קסון: ויומינג אין בג'קסון הול וקאובוי וילג' ריזורט
 

גרנד טיטון – על שום מה?

הפארק הלאומי גרנד טיטון (Grand Teton National Park) ממוקם בצפון-מערב מדינת ויומינג בארצות הברית, 13 ק"מ דרומית לפארק הלאומי ילוסטון. הפארק המשתרע על שטח של 1,300 קמ"ר קיבל את שמו מהר גרנד טיטון – הגבוה בפסגות רכס טיטון החולש על האזור ומהווה שלוחה של הרי הרוקי.

ומה מקור השם "טיטון", אתם תוהים? ובכן, בתחילת המאה ה-19 הגיעו לאזור ציידי פרוות צרפתים – כולם היו גברים שלא ראו נשים מזה זמן מה, וכשראו את הפסגות המחודדות מייד העניקו להן את הכינוי "Les Trois Tétons" ("שלושת השדיים"). לימים התקבע השם של שרשרת ההרים באנגלית כ-"Tetons".
 

שלוש דקות של הנופים הדרמטיים של פארק גרנד טיטון – מזריחה עד שקיעה


 ברירת מחדלהתודות לרוקפלר

עם הקמת פארק ילוסטון ב-1872, רצו חסידי השימור להרחיב את גבולותיו דרומה ולכלול גם את רכס טיטון, כדי להגן על העדרים הנודדים של האיילים הקנדים באזור. אולם ההצעות לכך טורפדו בידי חקלאים באזור שהסתמכו על מקורות המים לחקלאות ועל השטחים למרעה, וחששו לפגיעה בפרנסתם.

עד שנת 1927 עמק ג'קסון הול (Jackson Hole Valley) היה ברובו בידיים פרטיות, וכדי לשחרר עוד שטחים לצורך שימור והגדלת הפארק, הקימה משפחת רוקפלר חברה שבאמצעותה רכשה בעילום שם אדמות דרומית לילוסטון. המשפחה החזיקה באדמות במשך שנים עד ששירות הפארקים הלאומיים יכול היה לקחת על עצמו את ניהולן, ואז תרמה אותן למדינה והוסיפה את גרנד טיטון לילוסטון רבתי.

כאשר הוקם הפארק הלאומי גרנד טיטון ב-1929, שטחו היה 388 קמ"ר בלבד שכללו את רכס טיטון ושישה אגמים למרגלותיו, ובמשך שנים רבות הייתה התנגדות עזה לספח את 35,000 הדונמים שנרכשו על ידי משפחת רוקפלר. רק ב-1949 הועברו האדמות לבעלות ציבורית והתמזגו סופית עם הפארק, כשהוקם מחדש ב-1950 על ידי הנשיא הארי טרומן.

מתוך הכרה במאמצים שהשקיע ג'ון ד. רוקפלר הבן להקים, ואחר כך להרחיב את הפארק, הוחלט ב-1972 להוסיף לשירות הפארקים שטח קטן המחבר בין הפארק הלאומי ילוסטון לפארק הלאומי גרנד טיטון, והכביש העובר ביניהם בשטח זה נקרא על שמו (John D. Rockefeller, Jr., Memorial Parkway‏).
כתבה על הפארק הלאומי ילוסטון

ביזונים בפארק הלאומי גרנד טיטון
גם הביזונים נהנים ממאמצי השימור שהובילו להקמת הפארק (צילום: Greg Meland)
 

גרנד טיטון – דרכי הגעה וכניסה לפארק

ההגעה לפארק הלאומי גרנד טיטון היא באמצעות רכב פרטי או טיסה לשדה התעופה ג'קסון הול (Jackson Hole Airport) – שדה התעופה המסחרי היחיד הממוקם בתוך שטח פארק לאומי בארה"ב, ושם מומלץ לשכור רכב מכיוון שאין בפארק מערכת שאטלים. רוב המטיילים בגרנד טיטון מגיעים אליו בדרכם צפונה אל פארק ילוסטון או בדרך דרומה ממנו, ורובם יקדישו לו יום או יומיים. כמובן שניתן להקדיש למקום הרבה יותר מכך, ולא חסר מה לעשות בו או בסביבתו.

הפארק פתוח 24 שעות ביממה, כל ימות השנה, כאשר החודשים הפופולריים ביותר לביקור הם מאי עד ספטמבר, אז מזג האוויר נעים יחסית ורוב המתקנים והכבישים פתוחים. בין נובמבר לסוף אפריל רוב הדרכים סגורות לתנועת רכבים, וניתן להיכנס רק באמצעים המותאמים לשלג. כמו כן, בתקופת החורף כל אתרי הקמפינג ורוב מרכזי המבקרים סגורים או פועלים באופן מצומצם. יש לציין כי הכבישים הראשיים 26/287 ו-89/191 נשארים פתוחים כל השנה באמצעות פינויי שלג, כמעט עד לכניסה הדרומית לילוסטון (הסגורה בחורף).

לפארק יש שלוש כניסות מוסדרות: שתיים מדרום – כניסת קניון גרניט (Granite Canyon Entrance) וכניסת מוס (Moose Entrance), ואחת ממזרח – כניסת מורן (Moran Entrance). למגיעים מכיוון צפון אחרי ביקור בפארק ילוסטון – אל תופתעו אם תמצאו את עצמכם בתוך שטח הפארק מבלי שעברתם בנקודת כניסה רשמית – כי אין כזו... (אם כי עדיין נדרש אישור כניסה, אותו כדאי לרכוש מראש). עלות הכניסה לפארק – לרכב על כל יושביו – היא 35$, אך אם אתם מתכננים לבקר בפארקים לאומיים נוספים מומלץ לרכוש את מינוי הכניסה השנתי לכל הפארקים בארה"ב בסך 80$.
 
הפארק הלאומי גרנד טיטון
החודשים המומלצים לביקור הם מאי עד ספטמבר, כשמזג האוויר נעים והכבישים פתוחים
(צילום: Sterlinglanier Lanier)
 

פעילויות בפארק גרנד טיטון

בצידם של ששת האגמים המקוריים של הפארק – פלפס (Phelps), טאגרט (Taggart), בראדלי (Bradley), ג'ני (Jenny), סטרינג (String) ולי (Leigh) – עוברים שורה של מסלולי הליכה ברמות קושי שונות, ובהמשך הכתבה נביא המלצות על כמה מהם. עם התרחבותו של הפארק, הצטרפו עוד כ-40 אגמים בעלי שם (בראשם אגם ג'קסון – הגדול ביותר בפארק) ואינספור אגמים "אלמוניים". בניגוד לילוסטון, השכן מצפון, מרבית האגמים בגרנד טיטון פתוחים לרחצה (רק קחו בחשבון שהמים קרים), וניתן גם לשוט עליהם בקאנו, קיאק או סירות מנוע (עליהן נדרש לקבל אישור מהרשויות).

מלבד האגמים ישנן דרכים רבות נוספות לחוות את הטבע המרהיב של גרנד טיטון ולצפות במגוון הרחב של חיות הבר. בחודשי הקיץ עומדים לרשותכם כ-320 ק"מ של מסלולים לטיולי הליכה, טיולי אופניים ורכיבה על סוסים. פעילויות נוספות כוללות טיפוס הרים, טיולי ג'יפים בזריחה או בשקיעה וטיולי רפטינג באזורים סוערים או שקטים על נהר סנייק (Snake River) – שבאמצעותם ניתן להגיע לאזורים פחות מונגשים לצפייה בבעלי חיים, כגון איילים, בונים, עיטמים ואולי אפילו זאבים ודובים. במהלך החורף האפשרויות מתחלפות בעיקר לספורט אתגרי חורפי, כמו סקי, מזחלות שלג, אופנועי שלג ועוד.
 
שייט קיאק באגם לי, הפארק הלאומי גרנד טיטון
שייט קיאק באגם סטרינג, אחד מששת האגמים האלפיניים המקוריים (צילום: CC Adam Zolyak)

אייל קורא בפארק הלאומי גרנד טיטון
אייל קורא (מוס), אחד מבעלי החיים המרשימים בפארק (צילום: Harry Collins)
 

הדרך הנופית של פארק גרנד טיטון

ברוב שמורות הטבע נדרש מאמץ כלשהו כדי להגיע אל הנקודות מהן ניתן לראות ולחוות את הנופים הכי יפים – לרוב על ידי מסלולי הליכה או נסיעה בכבישים פנימיים, אולם בגרנד טיטון הכבישים המרכזיים בפארק מהווים בעצמם דרך נפלאה לחוות את הנוף, שכן הוא ניבט מחלון הרכב מכל מקום.

הדרך הנופית של גרנד טיטון ידועה בשם 42-Mile Scenic Loop Drive והיא משלבת נסיעה בתוך הפארק ומחוצה לו ומציעה כ-20 נקודות תצפיות יפהפיות (כולן מסומנות במפה למעלה). בשורות הבאות נסקור כמה מהתצפיות ושבילי הטיול המומלצים לאורך הדרך. נתחיל בכניסה הדרומית לפארק בצומת מוס, נמשיך צפונה על כביש פארק טיטון (Teton Park Road) – הידוע גם כ"דרך הפנימית" (Inner Road) – עד צומת אגם ג'קסון. משם נמשיך דרום-מזרחה לכיוון צומת מורן, ונרד דרומה עם כביש 191/89/26 בחזרה לצומת מוס, בקטע המכונה "הדרך החיצונית" (Outer Road).

* שימו לב שהדרך הפנימית (כולה או חלקים ממנה) סגורה בין נובמבר למאי.
 
הדרך הנופית בפארק הלאומי גרנד טיטון
נסיעה בכבישי הפארק היא דרך נפלאה לחוות את הנופים (צילום: Srongkrod)
 

עצירות מומלצות לאורך הדרך הפנימית

הנסיעה בכביש פארק טיטון עוברת דרך האגמים היפים והגדולים בפארק, שיזכו אתכם בתמונות נוף דרמטיות של הרי רכס טיטון המשתקפים במים. בנוסף לעצירה בנקודות התצפית (מומלצות במיוחד – Windy Point Turnout, Teton Glacier Turnout ו- Mountain View Turnout), כדאי לשלב גם כמה מסלולי הליכה המובילים אל האגמים ואף מקיפים אותם.

שביל אגם טאגרט (Taggart Lake Loop Trail), למשל, עושה דרכו לאורך ערוץ נחל ומאפשר לראות בזמן הצעידה הקלה את הנוף המרהיב של פסגות רכס טיטון. ניתן להשלים את המסלול המעגלי כולו (6 ק"מ) או להגיע עד האגם ולשוב על עקבותיכם חזרה למגרש החניה (5 ק"מ). כך או כך, זהו מסלול טיול משפחתי מושלם, שכן הוא קל להליכה עם מעט שינויי גובה והוא מהמם בכל השנה – במיוחד בסתיו המזהיב. מומלץ לצאת למסלול בשעות הבוקר, מכיוון שהוא פופולרי מאוד ונהיה עמוס למדי בהמשך היום.

במשך הדרך צפונה תגיעו לאגם ג'ני (Jenny Lake), ולצד תצפית נהדרת – Jenny Lake Overlook, מחכה לכם כאן אחד המסלולים האהובים ביותר בפארק – שביל אגם ג'ני (Jenny Lake Trail). אורכו של המסלול המקיף את האגם כ-11 ק"מ, והוא מוגדר ברמת קושי בינונית. מספר מסלולים יוצאים ממנו ומובילים בין היתר אל המפלים הנסתרים (Hidden Falls) – מפל בגובה 30 מטר הניזון מהפשרת שלגים; נקודת השראה (Inspiration Point) – תצפית יפה על האגם; וקניון קסקייד (Cascade Canyon) – קניון מהמם בין הרי טיטון.

אגם ג'ני, הפארק הלאומי גרנד טיטון
אגם ג'ני, השני בגודלו בפארק, למרגלות רכס טיטון (צילום: CC diosthenese)

קניון קסקייד, הפארק הלאומי גרנד טיטון
קניון קסקייד השוכן בין הרי טיטון (צילום: newstocker)
 

עצירות מומלצות לאורך כביש 191

הנסיעה מצומת אגם ג'קסון חזרה לצומת מוס על כביש 191 עוברת לאורכו של נהר סנייק (Snake River), וגם ממנה נשקפים נופים מרהיבים של השמורה. אחת מנקודות התצפית הפופולריות ביותר בפארק היא Oxbow Bend – המרוחקת כשתי דקות נסיעה מצומת אגם ג'קסון. על עיקול הנהר משתקף הר מורן המרשים ויחד הם יוצרים תצפית עוצרת נשימה. זהו מקום נהדר לראות אנפות כחולות, דובים, איילים ואפילו לוטרות נהר. מומלץ להגיע למקום עם עלות השחר או בין הערביים כדי לקבל את הצילום המושלם.

באמצע הדרך החיצונית נמצאת נקודת תצפית מפורסמת נוספת – Snake River Overlook, עם סיפור מעניין מאחוריה. בשנת 1941 ביקש שר הפנים האמריקאי מהצלם הנודע אנסל אדמס תמונות שישקפו את המשימה של המשרד – לנהל ולשמר את המשאבים הלאומיים, ויעטרו את קירות בניין המשרד בוושינגטון. בנקודת התצפית על נהר סנייק כשברקע רכס ההרים, לכד אדמס את אחד הצילומים האייקוניים ביותר שלו – אך זה ראה אור רק כעבור שבעה עשורים! בעקבות המתקפה היפנית על פרל הארבור בסוף אותה שנה נזנח הפרויקט, והתצלומים של אדמס ישבו בארכיון הלאומי עד שנת 2010 – אז נתלו בגאון במסדרונות משרד הפנים. למרות שהעצים גדלו מאז, עדיין ניתן לשחזר את התמונה של אדמס בנקודת התצפית הנפלאה הזו.

תצפיות מומלצות נוספות בדרך החיצונית: Elk Ranch Flats Turnout, Glacier View TurnoutSchwabacher Landing ו- Blacktail Ponds Overlookתצפית נהדרת על אגם ג'קסון למרגלות רכס ההרים – Jackson Lake Overlook – מחכה לכם במעלה כביש 191, וכדאי לשלב אותה בדרככם צפונה לילוסטון (או בדרך דרומה משם). למגיעים לפארק מכיוון העיירה ג'קסון מדרום, שלט הכניסה (Grand Teton Park Sign) מהווה נקודת עצירה פופולרית לצילום עם תצפית על העמק ורכס טיטון.
 
תצפית Oxbow Bend, הפארק הלאומי גרנד טיטון
הר מורן משתקף במימיו של נהר סנייק בתצפית היפהפייה Oxbow Bend (צילום: paulbrady)

העיירה ג'קסון, ויומינג
נקודת התצפית Snake River Overlook על הדרך החיצונית (צילום: Isaac Martin)
 

אסם מולטון והשורה המורמונית

מעט מזרחית לצומת מוס נמצא אחד הלוקיישנים הפופולריים לצילום באזור הפארק. באזור הקרוי מישורי האנטילופה (Antelope Flats) ניצבת שורת מבנים היסטוריים המכונה השורה המורמונית (Mormon Row), בהם חיה קהילה של מתיישבים מורמונים שהגיעו מאיידהו בשנת 1890. מבני הקהילה כללו 27 בתי מגורים, כנסייה, נפחייה, בית ספר, אסמים ומספר חוות.

המבנה האייקוני ביותר הוא אסם מולטון (T.A. Moulton Barn), המאופיין בגג גמלון משופע בתלילות. האסם הפך למוקד עלייה לרגל של צלמים מכל העולם, המגיעים עם עלות השחר או בין הערביים כדי לצלמו עם הרקע הדרמטי של הפסגות המשוננות, ועם קצת מזל – גם כמה ביזונים. בשנת 1997 הוכרז המקום כאתר היסטורי לאומי, וב-2016 הממשל הפדרלי רכש את השטח ממדינת ויומינג תמורת 46 מיליון דולר!

* דרך מישורי האנטילופה (Antelope Flats Rd) היוצאת מכביש 191 מזרחה לכיוון השורה המורמונית סגורה בין נובמבר למאי.
 
השורה המורמונית, הפארק הלאומי גרנד טיטון
אסם מולטון, הפארק הלאומי גרנד טיטון
אסם מולטון (למטה) ואסם נוסף בשורה המורמונית, מהלוקיישנים הפופולריים ביותר בפארק 
(צילומים: CC Steven Robinson, Greg Melamed)
העיירה ג'קסון – מוקד בילוי ולינה למבקרים בפארק

בתחומי הפארק פועלים מספר מלונות, אכסניות ואתרי קמפינג שניתן ללון בהם במהלך הביקור (בעיקר בקיץ). כמו כן, ניתן ללון לאורך כל השנה בעיירות הסמוכות לפארק, כשהמומלצת בהם היא העיירה ג'קסון (Jackson), בה תמצאו אפשרויות לינה מותאמות עבור כל תקציב (ר' המלצות בהמשך).

העיירה השואבת את שמה מעמק ג'קסון הול (Jackson Hole), שוכנת כ-10 דקות נסיעה מהכניסה הדרומית לפארק גרנד טיטון, ובמרחק של כ-90 ק"מ מהכניסה הדרומית של ילוסטון. זוהי עיירה היסטורית בסגנון המערב הישן, עם המבנים הטיפוסיים והגברים חובשי כובעי הבוקרים, לצד סצנה מודרנית של גלריות אומנות, שווקים הומים, מסעדות תוססות, חנויות נהדרות, פעילויות אקסטרים ברמה עולמית וטבע מדהים מסביב.

בחודשי הקיץ ג'קסון שוקקת חיים ומלאה במטיילים בדרכם לפארקים הלאומיים, ובחורף העיירה לובשת לבן ומהווה יעד נהדר לספורט אתגרי (כמו סקי וסנובורד, עם מסלולים תלולים ומאתגרים לצד כאלה המותאמים למשפחות) ולצפייה בבעלי חיים שנדדו מההרים הקרים למקלט האיילים הלאומי (National Elk Refuge), המספק בית גידול עונתי לעד 7,000 איילים.

העיירה ג'קסון, ויומינג
העיירה ג'קסון, 10 דקות נסיעה מהכניסה הדרומית לפארק גרנד טיטון (צילום: undefined undefined)
 

אטרקציות מרכזיות בג'קסון ובסביבתה

במרכז ג'קסון נמצאת כיכר העיירה, הידועה בזכות ארבע הקשתות העשויות מקרני איילים מקומיים (האייל משיל באופן טבעי את קרניו בסוף כל עונה, והם נאספים על ידי המקומיים לשימוש בעבודות אומנות), כשכל קשת עשויה מפסיפס של 4,500 עד 5,500 קילו של קרניים.

ברחובות הסובבים את הכיכר ניתן למצוא עשרות מסעדות, גלריות וחנויות מזכרות. לחוויית סלון במערב הישן עם מוזיקה חיה, מומלץ להיכנס ל- Million Dollar Cowboy Bar, שבו כיסאות הבר עשויים אוכפים והקירות עטורים בראשי בעלי חיים, מזכרות בוקרים, תמונות היסטוריות וציורים של בוקרים. את הבר אי אפשר לפספס – שלטי הניאון הבוהקים לא ישאירו מקום לספק. כמה רחובות דרומה משם נמצא המרכז לאומנויות (Center for the Arts) – המרכז של ג'קסון הול למוזיקה, תיאטרון, מחול ואירועי ספרות. צפונית למרכז העיר, בדרך לגרנד טיטון, נמצא המוזיאון הלאומי לאומנות חיות הבר (National Museum of Wildlife Art).

באזור ההרים ניתן לבלות בפעילויות חוץ אתגריות המותאמות לעונת הקיץ, כגון קירות טיפוס, נסיעה ברכבל, מסלולי חבלים, מגלשות אלפיניות, רכיבה באופני הרים ועוד. בנוסף, הנהרות באזור מהווים מוקד משיכה של רפטינג, ומציעים טיולים ידידותיים למשפחות לצד מסלולים אתגריים הנעים בין כמה שעות לכמה ימים.


קשת קרני האיילים בכיכר העיירה ג'קסון
בכיכר העיירה ג'קסון ארבע קשתות גדולות עשויות מקרני איילים מקומיים (צילום: CC Nick Amoscato)

בר Million Dollar Cowboy Bar, ג'קסון, ויומינג
Million Dollar Cowboy Bar  חוויית סלון במערב הישן עם מוזיקה חיה (צילום: CC Jeff Nyveen)


המלצות לינה בעיירה ג'קסון

ויומינג אין בג'קסון הול (Wyoming Inn of Jackson Hole) נחשב לאחד המלונות הטובים בג'קסון וממוקם דקות ספורות ממרכז העיירה. במלון 68 חדרים מרווחים ומעוצבים בקפידה עם תאורה רכה וגווני אדמה חמים, לאונג' מפואר עם אח בוערת, מתקני כושר ומסעדה המגישה ארוחות בוקר וערב.

קאובוי וילג' ריזורט (Cowboy Village Resort), המרוחק כ-10 דקות הליכה מהכיכר המרכזית, מציע חוויית לינה בבקתות עץ אותנטיות, נוחות ומאובזרות. לכל בקתה יש אינטרנט אלחוטי משלה, מטבחון עם אמצעי בישול, חדר רחצה, טלוויזיה ומרפסת. לצד הבקתות ישנם אזורי לאונג' משותפים, חדר כושר, בריכה מקורה וג'קוזי, מתקני ברביקיו ואזור פיקניק.

מלון ויומינג אין בג'קסון הול
קאובוי וילג' ריזורט, ג'קסון, ויומינג
מלונות מומלצים בעיירה ג'קסון: ויומינג אין בג'קסון הול (למעלה) וקאובוי וילג' ריזורט


הפארק הלאומי גרנד טיטון הוא בין היפים ומעוררי היראה שבפארקים הלאומיים בארה"ב. עם עולם חי עשיר ומרתק, ואינספור פעילויות ביבשה ובמים שיכולות למלא ימים רבים – זהו מקום שאסור לפספס, ומומלץ לשלב את הביקור בו יחד עם האח הגדול מצפון – הפארק הלאומי ילוסטון. טיול בשני הפארקים השונים כל כך, יהווה יחד חוויה עוצמתית ובלתי נשכחת.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


שולמית ברנט אודות הכותבת
שולמית ברנט, מדריכת טיולים מטעם החברה הגיאוגרפית בצפון אמריקה. בעלת משפחה שורשית בארצות הברית, ובקיאה בתרבות המקומית על שלל גווניה. בוגרת קורס מדריכי טיולים לחו"ל של החברה הגיאוגרפית, תואר ראשון בחינוך ובתקשורת חזותית ותואר שני במשפטים. סקרנית ואוהבת לגלות תרבויות ומקומות חדשים. מטיילת כדרך חיים במקומות מיוחדים, בארץ ובחו"ל (טיילה ב-5 יבשות) – לבד ובקבוצות. אוהבת טבע ואדם, חובבת צילום, מוסיקה וספורט, ותמיד מחכה להרפתקה הבאה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר