טיול בפארק הלאומי הר רייניר
מאת: נטע קלימי עילם


אומרים על המסלול הסובב את פסגת הר רייניר במדינת וושינגטון שהוא אחד היפים בארה"ב כולה. עוד אומרים שמתחת למעטה הקרחונים שמכסים אותו כל השנה נמצא ההר המסוכן ביותר בצפון אמריקה.


הניגוד הזה בין היופי שניכר למרחוק לבין הלבה הרוחשת בבטן הר הגעש הפעיל שהתפרצותו בעתיד היא ודאית, מוסיף לחוויית הטיול באחד הפארקים המרהיבים בארה"ב.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

הר רייניר משתקף באגם טיפסו בדמדומי בוקר (צילום: JD Hascup)
פארק הר רייניר – אחד הפארקים המרהיבים בארה"ב כולה (צילום: Jonathan Miske)
בפארק מאות אגמים, נהרות נחלים ומפלים שוצפים (צילום: Diana Robinson)
אגמי ההשתקפות. אפשר להבין מדוע הם נקראים כך... (צילום: Abhinaba Basu)
מסלול חורשת האבות באזור אוהאנפקוש הפסטורלי (צילום: Kevin Chang)
בחודשי הקיץ מעטרים את הפארק מרבדים צבעוניים של מגוון פרחי בר (צילום: Jim Culp)
הטבע חוגג בפארק הלאומי הר רייניר (צילום: Mount Rainier National Park)
שביל הסקייליין – אחד המסלולים היפים והפופולריים בפארק (צילום: Sathish J)

מפה של מדינת וושינגטון בצפון-מערב ארה"ב ויעדי הטיול בפארק הלאומי הר רייניר


 ברירת מחדלהר רייניר – מקור לגאווה עבור המקומיים

אם תיסעו בכבישי מדינת וושינגטון שבצפון-מערב ארה"ב, תוכלו לראות את הר רייניר מוטבע על לוחיות הרישוי של רכבים רבים, ויש לכך סיבה. הפארק הלאומי הר רייניר (Mount Rainier National Park) הוא גאוות המקומיים ומקום אהוב על תושבי העיר סיאטל לגיחת סוף שבוע, והתשלום עבור הטבעת סמל ההר בלוחית הרישוי מועבר כתרומה לתחזוקת הפארק.

שבטים מקומיים התיישבו באזור ההר כבר לפני כ- 8,000 שנה. בסוף המאה ה-18, עם גלי ההגירה למערב ארה"ב, הגיעו למקום מתיישבים לבנים וביניהם ג'יימס לונגמייר (James Longmire) ששמו מונצח באתרים שונים בפארק. בשנת 1899 היה אזור הר רייניר לפארק החמישי בארה"ב שהוכרז כפארק לאומי.

הפארק נמצא במרחק של 140 ק"מ דרומית-מזרחית לסיאטל (Seattle), העיר הגדולה במדינת וושינגטון, ובמרחק של 220 ק"מ צפונית-מזרחית לפורטלנד (Portland), העיר הגדולה במדינת אורגון השכנה. את ההר ניתן לראות היטב מסיאטל ויופיו ניכר כבר מרחוק, אך ככל כשמתקרבים אליו מתגלה ההר במלוא עוצמתו והדרו.
כתבה על טיול לאורך חופי אורגון
 

בסרטון: מקצת מהנופים היפים של הפארק הלאומי הר רייניר
 

הר יפהפה עם פוטנציאל הרסני

הר רייניר (שאת שמו נהוג לבטא ray-near, אך יש כאלה שאומרים "רניר" או "ריינייר") הוא חלק מרכס הקסקייד (Cascade Range) המרהיב שנוצר משורה של אירועים געשיים שהתרחשו בצפון מערב ארה"ב ויצרו מלבדו גם את הר אדמס (Mount Adams), הר סנט הלנס (Mount St. Helens), הר הוד (Mount Hood) ואת פסגת לאסן (Lassen Peak).

באזור הפארק מאות אגמים, נהרות, נחלים ומפלים שוצפים, וכן עשרות קרחונים, כאשר הידוע ביניהם הוא קרחון אמונס (Emmons Glacier) – הגדול ביותר בארה"ב (פרט לאלו שבאלסקה). העונה הטובה ביותר לביקור בפארק היא הקיץ, בחודשים יולי ואוגוסט, אז מזג האוויר נעים לטיול והפריחה בשיא תפארתה. בחודשים אלו, למשך זמן קצר, השלגים שלרוב מכסים את האזור מפנים את מקומם למרבדים צבעוניים של פרחי בר רבים ומגוונים, והמחזה משגע.

פסגת ההר מיתמרת לגובה של 4,392 מטרים ובה שני לועות געשיים. התפרצות עזה של הר רייניר עלולה להחריב את העיר סיאטל וסביבתה. התפרצותו המשמעותית האחרונה הייתה לפני 2,000 שנה (מעט מאוד במונחים גאולוגיים) ואין לדעת מתי יתפרץ שוב, אם כי יש הסכמה שההר לא יוכל "להחזיק בבטן" את כל הפעילות הוולקנית שבתוכו.
 
מרבדי פרחי הבר בפארק הלאומי הר רייניר
בחודשי הקיץ השלגים מפנים את מקומם למרבדים צבעוניים של פרחי בר
(צילומים: 
CC Jim Culp, Abhinaba Basu, Dan Streiffert)
 

פארק הר רייניר – חלוקה לאזורים

בפארק מספר אזורי טיולי מרכזיים. אזור פרדייז ((Paradise שנמצא בחלק הדרום-מערבי הוא האזור הפופולרי ויש שאומרים היפה ביותר בפארק. הוא כולל מסלולי הליכה רבים וביניהם המסלול שסובב את ההר, למרגלות הפסגה, ואת מרכז המבקרים היפה שלידו.

באזור סנרייז (Sunrise), אשר בחלק הצפון-מזרחי, נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בפארק אליה ניתן להגיע ברכב, וממנה ניתן לתצפת על הנופים היפים של הפארק. בחלק הדרום-מזרחי תמצאו את אזור אוהאנפקוש (Ohanapecosh), ובו עצים בני מאות שנים, אגמים ואחו ירוק. זהו האזור המתון ביותר מבחינת מזג אוויר, כך שאם יש יום מעונן בחלקי הפארק האחרים, שם בדרך כלל מזג האוויר יהיה יותר נוח לטיול.

חובבי הטרקים מגיעים לכאן כדי לצעוד בשביל הוונדרלנד (Wonderland Trail) – מסלול מאומץ באורך של 150 ק"מ המקיף את ההר מכל צדדיו. כאן המקום לציין שבתכנון הטיול צריך לקחת בחשבון שההר הענק נמצא באמצע הפארק ואין דרך שחוצה דרכו, כך שיש צורך להקיף אותו כדי להגיע מאזור טיול אחד למשנהו.
 
הפארק הלאומי הר רייניר, וושינגטון, ארצות הברית
הר רייניר נמצא במרכז הפארק וסביבו מסלולי הליכה רבים (צילום: CC Sathish J)
 

הצעה ליום טיול: שביל הסקייליין באזור פרדייז

אם יש לכם רק יום אחד לטייל בפארק, סעו אל אזור פרדייז, דרך כביש 706 וכניסת ניסקוואלי (Nisqually Entrance). בדרך לחניון הסמוך לפרדייז עצרו במפלי קריסטין (Christine Falls) – סדרת מפלים מדורגת שמסתיימת בגשר אבן יפה.

לאחר ביקור במרכז המבקרים ע"ש הנרי ג'קסון צאו לטיול בשביל הסקייליין (Skyline Trail) – מסלול מעגלי באורך של כ- 9 ק"מ, בדרגת קושי בינונית, הכולל עלייה של 500 מ'. המסלול יפה בצורה יוצאת דופן ומציע מבט ללא הפרעה אל ההר ופסגתו. הוא עובר דרך כרי דשא פורחים, קרחונים ומפלים מרשימים, ותצפיות נהדרות אל שרשרת הרי הגעש של מדינת וושינגטון.

הפארק הלאומי הר רייניר, וושינגטון, ארצות הברית
מפלי קריסטין בכניסה לאזור פרדייז (צילום: CC Ryan Stone)
 
הפארק הלאומי הר רייניר, וושינגטון, ארצות הברית
מרכז המבקרים ע"ש הנרי ג'קסון ותחילתו של שביל הסקייליין (צילום: CC Jasperdo)

זמן קצר לאחר תחילת הטיפוס כבר מתגלה נוף אלפיני כשמפלי מים חצי קפואים נופלים מהקרחון, ופרחי הבר יוצרים מרבדי צבע על כרי הדשא האלפיני. טיפוס נוסף מביא אותנו אל הנקודה הגבוהה ביותר במסלול – Panorama Point. שם, בגובה של 2,100 מ' מעל פני הים, הנוף הופך נפלא ממש ומעניק הזדמנות לתפוס הצצה אל פסגות רכס הקסקייד: הר אדמס, הר סנט הלנס, וביום בהיר, אפילו הר הוד שבמדינת אורגון השכנה.

הירידה לא פחות יפה מהעלייה, כאשר המסלול עובר דרך קרחונים נוספים וערוצי מים רבים שזורמים במורד ההר. בסיום הירידה נפתח השביל אל אחו משובץ פרחים וערוצי מי קרחונים שנמסו.
 
הפארק הלאומי הר רייניר, וושינגטון, ארצות הברית
שביל הסקייליין ופסגות רכס הקסקייד (צילום: CC Jim Culp)

לקראת סוף המסלול מגיעים אל מפלי מירטל (Myrtle Falls), שם נופלים המים מגובה 22 מ' אל עמק פרדייז. מפלים אלה הם מהאתרים הכי מצולמים בפארק, זאת בזכות המיקום שלהם עם ההר ברקע. המפלים נמצאים במרחק הליכה של קצת יותר מחצי ק"מ ממרכז המבקרים, כך שגם מי שאינו מטייל את כל שביל הסקייליין יכול להגיע אליהם בהליכה קצרה ונוחה.

בסך הכול, ההליכה בשביל הסקייליין (כולל הטיפוס) לוקחת בין ארבע לחמש שעות, אבל הדבר האחרון שרוצים לעשות בשביל כל כך יפה הוא לרוץ ולכן כדאי להקדיש למסלול הזה יום שלם.
 
הפארק הלאומי הר רייניר, וושינגטון, ארצות הברית
מפלי מירטל המרשימים עם הר רייניר ברקע (צילום: CC Atul T)
 

מסלולי הליכה מומלצים נוספים

במרחק של כ- 2 ק"מ מזרחה מפרדייז, בנסיעה על דרך קניון סטיבנס (Stevens Canyon Road), נמצאים אגמי ההשתקפות (Reflection Lakes), שם מראה ההר המשתקף במים הוא כמו מתוך גלויה. מומלץ ללכת במסלול האגמים (Lakes Trail) – מסלול מעגלי באורך 4.5 ק"מ שמתחיל במגרש החניה שסמוך לאגמים.

המסלול המעגלי של פסגת נאצ'ס (Naches Peak Loop Trail) הוא מסלול הליכה פופולרי וקל יחסית, שממנו נשקפים נופים רבים שיש לפארק המגוון הזה להציע. המסלול נמצא באזור קניון סטיבנס (Stevens Canyon) ונקודת ההתחלה שלו היא ליד אגם טיפסו (Tipsoo Lake). כדאי ללכת בו עם כיוון השעון.

המסלול מתחיל במעלה גבעה שממנה נשקף אגם קטן, ולאורכו כמות מדהימה ממש של פרחים בכל הצבעים ופינות ירוקות שבהן כיף לעצור לפיקניק. במפגש שבין מסלול זה למסלול הפסיפיק קרסט (Pacific Crest Trail) יש לפנות ימינה. בהמשך, נפתח השביל אל אחו יפה עם תצפית נהדרת להר ומיקום מושלם לצילומים.
 
הפארק הלאומי הר רייניר, וושינגטון, ארצות הברית
המסלול המעגלי של פסגת נאצ'ס  שביל קל ופופולרי עם נופים נפלאים (צילום: CC Jim Culp)

הפארק הלאומי הר רייניר, וושינגטון, ארצות הברית
הר רייניר משתקף באגם טיפסו  מיקום מושלם לצילומים (צילום: CC JD Hascup)
 

מסלול טיול באזור הסנרייז

אזור טיול מומלץ נוסף הוא הסנרייז (Sunrise), שנקרא כך משום שבחלק זה של הפארק זורחת השמש הכי מוקדם. בסנרייז נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בפארק אליה ניתן להגיע ברכב – 1,950 מ' מעל פני הים. מנקודה זו, הנקראת Sunrise Point, אפשר לראות את הר רייניר ופסגות נוספות של רכס הקסקייד.

מסלול יפה באזור הסנרייז הוא שביל אגן הקרחון (Glacier Basin Trail). המסלול מתחיל באתר הקמפינג של נהר ווייט (White River Campground) ועובר ליד הנהר הגועש שמוזן ממי קרחון אמונס העצום. זהו מסלול מעגלי שאורכו 10 ק"מ וכולל עלייה מצטברת של 500 מ' עם מספר נקודות תצפית ואחו יפהפה. אפשר לחפש לאורך השביל את הפנייה אל מורנת אמונס (Emmons Moraine) – מסלול הלוך ושוב שממנו נשקפים נופים נהדרים של קרחון אמונס ואגם צבוע במי טורקיז.

בשל גובהו הרב, אזור הסנרייז פתוח רק בחודשי הקיץ. הדרך נפתחת בסוף יוני או בתחילת יולי ונסגרת לקראת סוף ספטמבר. ככלל, מרבית הדרכים בתוך הפארק סגורות בחודשי החורף.
 
הפארק הלאומי הר רייניר, וושינגטון, ארצות הברית
זריחה עולה על הפארק הלאומי הר רייניר (צילום: CC Sathish J)
 אזור אוהנאפקוש – נופים ירוקים ושפע של מים

אזור אוהאנפקוש (Ohanapecosh, "לעמוד על הקצה" בשפת הילידים האמריקאיים) נמצא על שפת נהר הנושא את אותו השם ומוקף עצי ארז ואשוח. בניגוד לנוף האלפיני חשוף העצים של אזור פרדייז, כאן הנוף נשלט על ידי יערות, אגמים, נחלים, מפלים וכרי דשא. אלו שאינם לנים בחניוני הפארק יוכלו למצוא מקום לינה דרומה משם בעיירה פקווד (Packwood). באזור זה תמצאו עמקים ובהם משטחי אחו, אגמים ופרחים, עם גבעות ירוקות מסביב. הנוף כאן דרמטי פחות מאשר המסלולים המשקיפים להר, אך מאוד מגוון וגם כאן ניתן מדי פעם לראות את הפסגה הלבנה.

מסלול קליל ומומלץ מאוד שכדאי לעשות כאן הוא חורשת האבות (Grove of Patriarchs). זהו מסלול מעגלי של מעט יותר מ- 2 ק"מ שעובר בין עצי אשוח ועצי ארז בני 1,000 שנה. בסוף 2021 נסגר המסלול למטיילים בשל נזק מהצפות וכדאי להתעדכן לפני תכנון הטיול האם הוא נפתח שוב. משם אפשר להמשיך בנסיעה קצר אל מפלי סילבר (Silver Falls) המציעים מסלול יפהפה שעובר לאורך ערוץ נהר אוהאנפקוש המרשים.

הפארק הלאומי הר רייניר, וושינגטון, ארצות הברית
שביל חורשת האבות הוא מסלול קצר ומומלץ מאוד למטיילים באזור אוהאנפקוש (צילום: CC Nickay3111)
 
 

בסרטון: טיול במסלול חורשת האבות באזור הפסטורלי של אוהאנפקוש


מקומות לינה מומלצים באזור הפארק

בפארק הר רייניר מספר אתרי קמפינג שבהם ניתן ללון בקרוואנים ושני לודג'ים, שניהם באזור פרדייז – נשיונל פארק אין (National Park Inn) ופרדייז אין (Paradise Inn). בנוסף, תוכלו למצוא מגוון מקומות לינה בעיירה אשפורד (Ashford), הסמוכה לכניסת ניסקוואלי ומהווה בסיס נוח לטיולים באזור פרדייז.

בסמוך לחלקו הדרומי של הפארק, בעיירה פקווד (Packwood) שעל גדות נהר קאוליץ (Cowlitz), אפשר למצוא מקומות לינה שסמוכים לאזור אוהאנפקוש. מטיילים באזור סנרייז ימצאו מקומות לינה לאורך נהר ווייט, אחד מהם הוא ריזורט אלטא קריסטל (LOGE Alta Crystal Resort) המציע חדרים נוחים ומאובזרים ברמה של 4 כוכבים, עם בריכה, ג'קוזי, ספא ואינטרנט אלחוטי בחינם.
אפשרויות לינה בעיירה פקווד

ריזורט אלטא קריסטל
ריזורט אלטא קריסטל על נהר ווייט, צפונית לפארק


הפארק הלאומי הר רייניר הוא מקום מגוון מאוד וכדאי להקדיש לו לפחות יומיים מלאים של טיול, כולל הליכה בכמה מהמסלולים הרבים והיפים שהוא מציע. הפארק מתאים במיוחד לביקור בחודשים יולי ואוגוסט, כאשר הטבע בשיאו, לא קר מדי, אך עם זאת עדיין קריר מספיק כדי ליהנות מההליכה. העיר סיאטל במערב או שרשרת הרי הקסקייד מדרום יהיו המשך מצוין לטיול בפארק. ההר וסביבתו משאירים אצל המטיילים רושם עצום, שנובע אולי מתוך הניגוד בין היופי והשלווה שבטבע לבין מה שמתרחש בבטן ההר, שפסגתו הלבנה תמיד ניבטת למרחקים.
 
 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
בתי מלון באזור פארק רייניר
בתי מלון במדינת וושינגטון

כתבות נוספות

טיול בסיאטל – העיר הגדולה במדינת וושינגטון
טיול לאורך חופי מדינת אורגון
טיול באזור נהר קולומביה
טיול בפארק הוולקני לאסן בקליפורניה


נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר