הפארק הוולקני לאסן – סודות מבטן האדמה
מאת: נטע קלימי עילם


מדינת קליפורניה היפהפייה התברכה בפארקים לאומיים רבים, אחד המרהיבים שבהם נמצא בצפון המדינה ומספק נופים מפתיעים. הטבע כאן חי וגועש, עם בריכות מבעבעות של גופרית ובוץ, המאפשרות הצצה אל מתחת לפני האדמה. פסגתו של הר לאסן, המושלגת בכל ימות השנה, והאגמים הצלולים, מבטיחים ביקור מגוון ומרתק.


פארק זה נותר אלמוני יחסית לאורך השנים, ולא זכה לפרסום ויחסי ציבור – על כן חוויית הביקור בו תמיד רגועה ונעימה, ללא אוטובוסים דחוסים ונחילי תיירים. אין זה מעיד דבר על נפלאותיו של הפארק, שאינו נופל מפארקים אחרים במדינה, כפי שאפרט בכתבה. 

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

הר לאסן – השלווה הפסטורלית יכולה לקבל תפנית בכל רגע (צילום: MBRubin)
הגיהינום של בומפאס – לב הפעילות הגיאותרמית בפארק (צילום: thaths)
אגם הלן ופסגת לאסן (צילום: benedek)
אחו מוריק בפארק לאסן (צילום: P_L_photography)
אגם מנזניטה היפהפה (צילום: MBRubin)
האזור ההידרותרמי הצבעוני ו"הריחני" Sulphur Works (צילום: thaths)
מטיילים מטפסים אל פסגת לאסן (צילום: Salil Bhatt)
ההליכה בין בריכות הגופרית מסודרת ובטוחה (צילום: thaths)
העצים בפארק גדלים בריווח כדי להגדיל את סיכויי הישרדותם (צילום: picturon)


פארק לאסן והעיר סן פרנסיסקו (להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


 ברירת מחדלמיקומו של הפארק – על "הוט ספוט" געשי

הפארק הלאומי הגעשי לאסן (Lassen Volcanic National Park) יושב בנקודת מפגש ה"ענקים" – המקום בו נפגש רכס הרי סיירה נבאדה  (Sierra Nevada Mountain Range)עם רכס הרי קסקייד (Cascade Mountain Range) – על שורת הרי הגעש שלו. לאסן (Lassen), ההר הדרומי ביותר בשרשרת הרים זו, נמצא במרחק של קצת פחות מארבע שעות נסיעה מסן פרנסיסקו, כך שניתן לשלב ביקור בו כחלק מטיול באזור. 

רכס הרי קסקייד נמתח החל מבריטיש קולומביה שבקנדה, ויורד דרומה לארצות הברית דרך מדינות וושינגטון ואורגון, ועד לצפון קליפורניה. לרכס ההרים הזה, שלאורכו הרי געש מרשימים, היסטוריה סוערת, כאשר כמעט כל הר געש שהתפרץ ברכס – התפרץ באלפיים השנים האחרונות.
 

בשל מיקומו, מוקף ביערות בצפון המדינה, הפארק אינו עמוס במבקרים, גם לא בשיא הקיץ. את הפארק חוצה כביש המקשר בין שני קצותיו, הדרומי והצפוני, ומוביל לכל האתרים המרכזיים. האגמים ובריכות הבוץ והגופרית, נמצאים במרחק הליכה קצר ממגרש החניה, כך שלמעט הטיפוס אל ראש ההר, אפשר לעשות את מרבית המסלולים ולראות את רוב האתרים בנוחות ובקלות יחסית. 

הר לאסן, הפארק הוולקני לאסן, קליפורניה
פארק לאסן שוכן בנקודת המפגש של רכס סיירה נבאדה ורכס קסקייד (צילום: m-kojot)
 

פסגת לאסן – פעילה ובועטת

כבר שלושה מיליון שנה שהאזור חווה פעילות וולקנית, שאחראית במידה רבה לעיצוב הנופים שמאפיינים את המקום. מקורם של הסלעים בפארק הוא בהתפרצויות שאירעו לאורך ההיסטוריה, וניתן למצוא פה, על פני שטח גיאוגרפי מצומצם יחסית, את כל סוגי הרי הגעש הקיימים בעולם.
 

הפארק קרוי על שם פסגת לאסן (Lassen Peak) שמתנשאת אל על, לגובה של 3,187 מ' מעל פני הים. בזכות גובהה של הפסגה, השלג מחזיק בה מעמד במשך כל הקיץ, ומשטחים לבנים צובעים את רום ההר הצחיח. בפסגת לאסן ישנם כמה לועות געשיים בהם אפשר להבחין אפילו כאשר מתצפתים על ההר ממרחק. 

בחודש מאי, שנת 1914, החלו להישמע רעשים מוזרים מכיוון הפסגה, וההר החל בסדרה של התפרצויות שנמשכה כשנה. בדיוק שנה לאחר מכן, אירעה התפרצות עזה במיוחד, והלבה שהתערבבה עם השלג שהיה על פסגת ההר, יצרה מפולות בוץ אימתניות שזרעו סחף והרס במרחק של יותר מ- 300 ק"מ. אזור זה זכה לשם "האזור ההרוס" (
Devastated Area). 

לאורך שלוש שנים המשיך והתפרץ ההר כ-300 פעמים. הייתה זו שרשרת ההתפרצויות החזקה ביותר על אדמת ארצות הברית במאה העשרים, להוציא את התפרצויותיו של הר סנט הלן (הצפוני להר לאסן, באותה שרשרת הרים) – שהתפרצותו הדרמטית בשנת 1980 הרעידה את צפון אמריקה. השאלה הגדולה היא לא "האם", אלא "מתי" תהיה ההתפרצות הבאה, שכן ברור למדענים שאחת כזו צפויה להתרחש בעתיד. גם כיום הר הגעש מסווג כפעיל, ומבין כל הרי שרשרת הקסקייד – הוא בעל ההסתברות הגבוהה ביותר להתפרץ בעשרות השנים הבאות. 

אז איך מרגיש לטייל במקום עם כל כך הרבה אקשן וולקני? מצד אחד פטסורליה  עם הר שפסגתו לבנה, אגמי טורקיז ואחו ירוק משובץ פרחים. מצד שני יש תחושה, כשמטיילים ליד אדי הקיטור שיוצאים מהאדמה, שבכל רגע השלווה יכולה להיות מופרת. קיווינו שאם האדמה תחליט פתאום על שינוי בתוכניות... היא תשגר כמה אותות אזהרה מקדימים, והמשכנו לטייל.
 

אל פסגת לאסן מוביל מסלול הליכה מעגלי ואתגרי באורך 8 ק"מ, הכולל טיפוס של 800 מ' במעלה ההר. המסלול אינו קל אבל הוא משתלם – לאורך הדרך ישנן תצפיות פנורמיות ומפסגת ההר אפשר לראות את ה"אזור ההרוס".
לינה באזור פארק לאסן
 
פסגת הר לאסן, הפארק הוולקני לאסן
הפסגה הפעילה נראית תמימה למראה, אך עלולה להתפרץ בכל רגע... (צילום: picturon)
 

הגיהינום של בומפאס

האגם הקרחוני סנט הלן קפוא במרבית חודשי השנה, ובקיץ הוא נצבע בכחול בוהק. בצידו המזרחי של האגם יש אזור פיקניק נעים וחביב, ולא רחוק ממנו נמצא המסלול בעל השם המפוקפק "הגיהינום של בומפאס" (Bumpass Hell). באופן מפתיע מדובר דווקא במסלול הליכה מעגלי, נוח וקליל, שאורכו 4.8 ק"מ בסך הכול. זהו אחד המסלולים המרכזיים בפארק, שמובילים ללב הפעילות הגיאותרמית, ולקראת סופו חולפים על פני אזור מושלג – גם בעיצומו של הקיץ. 

עוד לפני שמגיעים אל הבריכות כבר אפשר להריח את ריח הגופרית באוויר, ובהמשך הדרך נגלה מראה מרהיב. כוחות אדירים השוכנים מתחת לאדמה עלו כאן לפני הקרקע, הרוחשת וגועשת בפעילות גיאותרמית, בשלל צורות וצבעים. בריכות רותחות לאורך הדרך מעלות ענני קיטור, היוצרים אווירה מיסטית. 

אך מדוע נקרא המסלול "הגיהינום של בומפאס"? אחד החברים בקבוצה שחקרה את הפארק, עוד בטרם היה ידוע, קנדל ואנהוק בומפאס (Kendall Vanhook Bumpass) שמו, גילה בשנת 1860 את המסלול המוביל אל בריכות הגופרית. במהלך ההליכה על האדמה המבעבעת מעד בומפאס חסר המזל אל תוך אחת מבריכות הגופרית ונכווה קשה ברגלו. היום יש כאן כלונסאות עץ ומעקות שמאפשרים מעבר בטוח, אך עדיין כדאי לשים לב ולא להיפגש עם המים הרותחים... 
כתבה על טיול מיוחד בקליפורניה
 
הגיהינום של בומפאס, הפארק הוולקני לאסן
הגיהינום של בומפאס. זהירות שלא למעוד לשלולית של מי גופרית לוהטים... (צילום: NNehring) 
 

מאגם הפסגה לאגם ההד

המסלול היפה והנוח דרך היער (3.2 ק"מ לכל כיוון) מתחיל ממגרש החניה שליד  Summit Lake Ranger Stationומספק תצפית מרהיבה על פסגת לאסן המושלגת, מגדות אגם סאמיט (Summit Lake). המשך המסלול עובר בנינוחות דרך יער דליל יחסית. 

ההתפרצות הגעשיות הותירו אחריהן הרס רב, אך בחלוף השנים השתקמו פני הקרקע. העצים למדו לחיות בסביבה המיוחדת הזו, וכדי לנצל טוב יותר את משאבי הקרקע – הם "שומרים" על רווח גדול יחסית בין עץ לעץ, דבר המעלה את סיכויי הישרדותם. 

מאגם סאמיט מזרחה יוצא מסלול לאגם אקו (Echo Lake) המוקף בעצים, שמימיו צלולים ומיקומו מושלם לפיקניק (מה לעשות, בטיול כזה צריך להביא הרבה חומרי גלם לפיקניקים...). למי שרוצה אפשר להמשיך מכאן אל כמה אגמים נוספים, כמו צמד האגמים התאומים – העליון והתחתון (Upper and Lower Twin Lakes). 
כתבה על טיול בפארק יוסמיטי

אגם סאמיט, הפארק הוולקני לאסן
אגם סאמיט – מסלול יפה ונוח עם תצפית יפה על פסגת לאסן (צילום: נטע קלימי עילם)
קדירת בוץ קדמונית

סמוך לשער הכניסה והיציאה הדרומי של הפארק נמצאות בריכות גופרית ובוץ (Sulphur Works), המבעבעות כסיר מרק שבישלה האדמה. הבריכה הגדולה נמצאת ממש ליד הכביש וקשה להחמיץ את ענני האדים העולים ממנה. 

ממש ליד האתר ישנו מגרש חניה, שהליכה קצרה ממנו תביא אתכם הישר לשפת הקדירה הרותחת, כשבאוויר ניחוח של ביצים סרוחות, או "מימן גופרתי" – בשמו היותר מדויק. חלק מהבוץ גולש מהבריכות וזורם במורד, תוך שהוא צובע בדרכו את הקרקע בצהוב, כתום ואדום, למרבה היופי ולשמחתם של המטיילים.

הפארק הוולקני לאסן
גווני החול וצבע הבריכות  מעשה ידי אומן, ושמו: הטבע! (צילומים: נטע קלימי עילם) 
 

מתי מומלץ להגיע לפארק והיכן כדאי ללון?

רוב שירותי התיירות בפארק פתוחים בחודשי הקיץ בלבד, לכן זהו הזמן המתאים – ולמעשה היחיד – בו ניתן לטייל בכל רחבי הפארק. הדרך המרכזית בפארק סגורה, החל בשלג הראשון באוקטובר ועד שהדרך נקייה מהצטברות שלגים וקרח – דבר שעשוי לקרות במהלך חודש יוני ואפילו רק ביולי. גם באמצע הקיץ די קריר כאן והטמפרטורות אידאליות לטיול רגלי. 

לפארק שני מרכזי מבקרים: הראשון – סמוך לכניסה הדרומית, והוא כולל גם מספר מוצגים הקשורים לפארק, חנות ספרים, אודיטוריום, חנות מזכרות ומסעדה. המרכז השני, הקרוי על שם אגם מנזניטה (Manzanita Lake Visitor Center) הסמוך אליו, נמצא ליד הכניסה הצפונית.
 

בפארק ישנם שמונה אתרי קמפינג. למי שאינו רוצה ללון בקמפינג, ניתן ללון בעיירה צ'סטר (Chester), שנמצאת בדרך לכניסה הדרומית לפארק, או בעיר רדינג (Redding), שנמצאת על כביש 5  האוטוסטרדה המרכזית שעוברת במקביל לכל קו החוף.
לינה בעיירה צ'סטר  |  לינה בעיר רדינג
 
פארק לאסן הוולקני
בחודשי הקיץ  פארק לאסן במיטבו (צילום: נטע קלימי עילם)


לפארק היפה הזה מגיעים בסך הכול כחצי מיליון מבקרים בשנה – מעט מאוד יחסית ליתר הפארקים המוכרים במדינת קליפורניה – ואפשר למצוא כאן שלווה אמיתית גם בחודשי הקיץ העמוסים. אם אתם בסביבה – מומלץ להכניס אותו למסלול שלכם, לשדרוג הטיול. לא תמיד מאפשר לנו הטבע להציץ אל מתחת לפני השטח ולגלות את סודותיו הקדמוניים, אך כאן ניתן לחוש, להריח ולראות את הכוחות המבעבעים כל העת, מתחת לפני האדמה.
 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב

כתבות נוספות

פנטזיה של הטבע בפארק יוסמיטי
לחרוש את סן פרנסיסקו
טיולים באזור סן פרנסיסקו
טיול בפארק הלאומי הר רייניר 
שמורת רדווד - העצים הגבוהים בעולם

נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר