www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה אוטווה (Ottawa)
ערים מרכזיות טורונטו (Toronto) העיר הגדולה ביותר
משטר מונרכיה חוקתית פדרלית ודמוקרטיה פרלמנטרית
אוכלוסיה 35 מיליון תושבים
שטח 9,984,670 קמ"ר (מעט יותר מארה"ב)
אקלים מתון בדרום עד ארקטי בצפון
שפה אנגלית, צרפתית
דתות
קתולים 42%, פרוטסטנטים 23%, מוסלמים 1.9%, יהודים 1.1%
קהילה יהודית  372 אלף יהודים (עפ"י הערכת הסוכנות היהודית)
מטבע דולר קנדי
אזורי זמן (ללא שעון קיץ) (GMT -3.5) בניופאונדלנד במזרח, עד (GMT -8) לחופי האוקיינוס השקט במערב
קוד גישה טלפוני 1+
סיומת אינטרנט  ca

במדור זה רוכזו כתבות על קנדה, טיולים ומסלולים.


טיול לקנדה הוא טיול למדינה בעלת השטח השני בגודלו בעולם (אחרי רוסיה), גדולה מעט אפילו משכנתה מדרום, ארצות הבריתנופיה הקפואים והבראשיתיים של קנדה, שחלקים גדולים מהם כלל אינם מיושבים, מושכים אליהם תיירים רבים. כ- 8 מיליון תיירים מגיעים כל שנה אל הרי הרוקי הקנדים, המציעים חגיגה של טבע עוצמתי - פסגות גבוהות, קרחונים ושדות קרח עצומים, אגמים, נהרות, יערות ומגוון גדול של חיות בר.

רוב שטחה של קנדה אינו מיושב, בעוד 90% מתוך 35 מיליון תושביה מרוכזים לאורך הגבול עם ארה"ב בדרום, שם מזג האוויר נוח יחסית.
 
הרי הרוקי הקנדים
רכס הרי הרוקי במערב קנדה, שמונה מיליון תיירים בשנה  (צילום: כרמית וייס)


הפלגות גיאוגרפיות 

זמן קנדה

קנדה היא מדינה ענקית, ולפיכך היא פרוסה על פני שישה אזורי זמן שונים.  שעון קנדה באזורי הזמן השונים מוצג כאן ממזרח למערב (מימן לשמאל ומלמעלה למטה):
 St. John's
Newfoundland Time

 
  
Charlottetown
Atlantic Time
     
Ottawa
Eastern Time
Winnipeg
Central Time
  
Calgary
Mountain Time
     
Vancouver
Pacific Time

שעון קנדה - השעה באזורי הזמן השונים ממש ברגע זה  
 

קנדה - יבשת חדשה, מדינה חדשה

קנדה היתה מיושבת על ידי אינדיאנים שנים רבות מאד לפני שהגיע אליה האדם הלבן. 30-40 אלף שנה לפני הספירה, חצו ציידים מאסיה את מצר ברינג והתישבו בצפון-מערב קנדה של היום. האירופאים הראשונים שהגיעו לקנדה היו הויקינגים, בסביבות שנת 1000 לספירה. משלחת בראשותו של לייף אריקסון, הגיעה לחופי ניו-פאונלנד בצפון-מזרח היבשת. למעשה היה אריקסון האירופאי הראשון שהגיע לאמריקה, כמעט 500 שנה לפני שעשה זאת כריסטופר קולמבוס (על לייף אריקסון וגילוי אמריקה, בכתבה מגלים את אמריקה).

בשל עוינות האינדיאנים, תושבי המקום, נאלצו הויקינגים לנטוש את יבשת אמריקה לאחר זמן לא רב. רק במאה ה- 17 הגיעו לאזור זה צרפתים ויישבו אותו מחדש. אחריהם הגיעו לקנדה גם האנגלים, והם אלו אשר נתנו לפרובינציית נובה סקושה (סקוטלנד החדשה) את שמה, אולם למעשה לא התיישבו בה כלל, בעקבות הסכם עם הצרפתים. בשנת 1763, בתום מלחמת שבע השנים, ויתרו הצרפתים על המושבות בקנדה של היום לטובת בריטניה.
כמאה שנה מאוחר יותר, בשנת 1867, העניקה בריטניה עצמאות למושבותיה בקנדה והוקמה הפדרציה הקנדית.
 
דורון אראל, נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
הבקתות לחוף אגם נק טסלי ברכס הרי החוף, עד היום כמעט איש לא מתגורר כאן  (צילום: דורון אראל)
 

ארה"ב וקנדה - שכנות טובה ברכה לתיירים

קנדה גובלת בארצות הברית, בדרום, באוקיינוס האטלנטי וגרינלנד, במזרח, באוקיינוס השקט, במערב, ובים הארקטי, בצפון. הנקודה הגבוהה ביותר בקנדה - 5,959 מטר, נמצאת על הר לוגן (Mount Logan) ברכס סנט אליאס, במערב קנדה, המסמן את הגבול עם אלסקה.
 
רבים מיעדי התיירות המובילים שלה, חולקת קנדה עם שכנתה מדרום, ארצות הברית:
♦  רכס הרי הרוקי מחולק בצורה מלאכותית, לרוקיס הקנדיים והרוקיס האמריקאים.
♦  רכס הרי החוף, המקביל להרי הרוקי ממערב, נמצא ברובו בשטחה של קנדה, אך ממשיך צפונה אל תוך אלסקה. הוא פחות מוכר, פחות מתוייר והרבה יותר בתולי.
♦  האטרקציה התיירותית (בהא הידיעה), המובילה בארה"ב וקנדה גם יחד, הם מפלי הניאגרה, אותם חולקות שתי המדינות.
♦  לא הרחק משם, בפרובינציית אונטריו, שוכנים האגמים הגדולים (או הימות הגדולות), ריכוז אגמי המים המתוקים הגדול בעולם. ארבעה מהם נחלקים בין שתי השכנות: אגם סופיריור (Superior), אגם יורון (Huron), אגם אירי (Erie) ואגם אונטריו (Ontario), ואילו בתחומי ארה"ב החמישי בחבורה - אגם מישיגן (Michigan).
 
מלבד אלו מציעה קנדה לתייר גם ערים עתיקות, כפרים פסטורליים, כפרי דייגים, אזורים חקלאים נרחבים, יערות, נהרות ואגמים רבים, קרחונים ושפע של נופים קפואים בצפון הרחוק.
כתבה על מפלי הניאגרה
 
 
הר סנט אליאס
הר סנט אליאס ברכס הרי החוף, על הגבול בין קנדה לאלסקה  (צילום: דורון אראל)
 

קנדה - פסיפס של תרבויות

קנדה דומה במובנים רבים לשכנתה מדרום, ארצות הברית, עמה היא חולקת את הגבול הפתוח הארוך ביותר בעולם. גם קנדה, כמו ארצות הברית, היא בעלת אוכלוסייה מגוונת מבחינה תרבותית ולשונית. אולם בניגוד לארה"ב, המוגדרת כ"כור היתוך", מעדיפים הקנדים להגדיר את עצמם כ"פסיפס של תרבויות".
 
בקנדה חיים כיום 33 מיליון תושבים. כשני שליש מהם ממוצא אירופאי (28% מהאיים הבריטיים, 23% ממוצא צרפתי, ועוד 15% ממדינות אירופה האחרות). כל השאר הם ממוצא: ערבי (6%), אמריקאי (2%), אסייתי, אפריקני ועוד.
 
הדת הרווחת היא הנצרות (70%), המתחלקת בין 42% קתולים, 23% פרוטסטנטים ועוד 5% לכנסיות האחרות. עוד קרוב ל- 2% הם מוסלמים, 1% יהודים והשאר מיעוטים שונים או חסרי דת.
השפות הרשמיות בקנדה הן אנגלית (59%) וצרפתית (23%), והשאר, כאמור, פסיפס של שפות שונות. אולם בטריטוריה מרוחקת אחת, הטריטוריה הצפון-מערבית, נהוגות לא פחות משמונה (!) שפות רשמיות (וחיים שם רק 42,000 תושבים).
 
רכס הרי החוף, מערב קנדה, דובים, בלה קולה
דובים על נהר בלה קולה לחופי מערב קנדה, גם הם תושבים מכובדים של קנדה  (צילום: דורון אראל)
 

מחוזות קנדה

ב- 1 ביולי, 1867 קיבלה קנדה את עצמאותה מבריטניה. באותו תאריך חברו להקמת הפדרציה הקנדית ארבע פרובינציות, והוא נחוג כל שנה כ"יום קנדה". כיום חברות בקונפדרציה 10 פרובינציות, כולן בדרום קנדה, ושלוש טריטוריות בצפון הרחוק, שהן בעלות סמכויות שלטוניות פחותות, בשל ריחוקן מהמרכז. 
 
הממשל בקנדה הוא דמוקרטיה פרלמנטרית, עם מסורת דמוקרטית רבת שנים. הפרלמנט מורכב משני בתי נבחרים – עליון (House of Commons) ותחתון (סנאט). בקנדה עדיין נהוגה המלוכה ומושל קנדה, שהוא תפקיד סמלי בעיקרו, מייצג את המלך או המלכה. המושל גם ממנה את ראש הממשלה, שהוא למעשה מנהיג מפלגת הרוב. ראש הממשלה ממנה את הקבינט שלו.
 
גם בפרובינציות יש בתי פרלמנט, המורכבים מבית אחד, ומושל, שהוא למעשה ראש הפרלמנט. לממשל בפרובינציות נתונה אוטונומיה בענייני פנים, בעיקר חינוך ובריאות.
בטריטוריות יש רק מפקח כללי, שהוא בעל סמכויות פחותות ממושל, והן מנוהלות בצורה רבה יותר על ידי השלטון המרכזי. 
 
בניין הפרלמנט של פרובינציית בריטיש קולומביה, ויקטוריה, ונקובר איילנד
בניין הפרלמנט של פרובינציית בריטיש קולומביה, בעיר ויקטוריה על האי ונקובר   (צילום: כרמית וייס)
 

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 
ליצירת קשר עם כרמית לחצו כאן

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 33558
5646