העיירה צ'רצ'יל – בירת דובי הקוטב
מאת: שרון מושקוביץ


כתרים רבים נקשרו לראשה של צ'רצ'יל, עיירה קטנה בשולי הקוטב הצפוני בקנדה: היא נחשבת לאזור הריכוז הגדול בעולם של לווייתני בלוגה – כ- 57,000 פרטים המגיעים לכאן מדי קיץ; היא מוכרת גם כאחד המקומות בהם הסיכוי לצפות בזוהר הצפוני בעונה הוא הגבוה ביותר בעולם, אך בראש ובראשונה – צ'רצ'יל נחשבת לבירת דובי הקוטב העולמית, ובצדק.


יש מה לחפש בצ'רצ'יל כמעט בכל חודש בשנה, אבל בכתבה אתמקד בחודש מאוד מסוים, שבו העיירה הקטנה לובשת 50 גוונים של לבן, פרוותי ומרגש. החוויה העוצמתית של מפגש קרוב עם דוב, אינה דבר של מה בכך, ותלויה באופן מלא באופן שבו מתכננים את הטיול, בבחירת מוקד הלינה והסיורים המתאימים לכל אחד.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

באנו ליהנות! דובים משתובבים בצ'רצ'יל (צילום: מולה יפה)
הזוהר הצפוני כפי שנצפה מהעיירה צ'רצ'יל (צילום: David Pitts)
דובה ובנה הדובון מתקרבים בסקרנות לרכב (צילום: מולה יפה)
חוויה בלתי נשכחת, גם בזכות אינסוף התמונות (צילום: מולה יפה)
דוב מגיח מהטונדרה הלבנה לקפה עם החבר'ה... (צילום: churchill wild)
אין כמו לקום בבוקר ולצאת לטיול עם ה... דוב (צילום: מולה יפה)
מישהו הזמין הרבה דובים למסיבה בקרוואן... (צילום: Henry H. Holdsworth)
קצת מתיחות כדי להתחיל את היום... (צילום: Brad Josephs)


מפת קנדה, העיירה צ'רצ'יל (A) והעיר וויניפג (B), בירת פרובינציית מניטובה
להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה


שפיצברגןצ'רצ'יל – תחנת המעבר לקוטב הצפוני

מדי שנה, בחודשים אוקטובר-נובמבר, מתרכזים מסביב לעיירה צ'רצ'יל (Churchill) מאות דובים לבנים הממתינים שמפרץ הדסון (Hudson Bay) – לחופו היא שוכנת – יקפא, והם יוכלו לצאת לכיוון הקוטב הצפוני בחיפוש אחר מזונם העיקרי – כלבי ים. בחודשים אלה משלשת צ'רצ'יל את אוכלוסייתה, ורחובותיה של העיירה המנומנמת, המונה בשגרה כ- 900 תושבים, מתמלאים במטיילים חובבי טבע עם מצלמות גדולות, וציפיות גדולות עוד יותר, לפגוש בדובים.

שמה של העיירה צ'רצ'יל, הממוקמת במזרח קנדה, יצא למרחוק, ובצדק, כמקום שבו ניתן לראות דובי קוטב במרחק נגיעה – ולא כקלישאה. אך למרות שדובי קוטב נמצאים כאן על שלטים, פסלים, תמונות, מחזיקי מפתחות, חולצות, ובעצם מה לא, תעשיית התיירות כאן נותרה צנועה, ונראה כי תושביה של צ'רצ'יל משכילים לשמור על שפיות. בתי המלון כאן קטנים ונעימים, אין כאן רשתות גדולות, רחוב אחד ראשי חוצה את העיירה ולאורכו נמצאות 3 המסעדות היחידות שיש כאן. כולם מכירים את כולם בצ'רצ'יל – עיירה בטעם של פעם.

לינה בעיירה צ'רצ'יל  | הפלגות וטיולים לארצות הקוטב הצפוני
כתבות נוספות על קנדה
 
טיול לצ'רצ'יל בעקבות דובי קוטב
זהירות! דובים חוצים... וברקע אורות הזוהר הצפוני  (צילום: Brad Josephs)
 

לראות דוב קוטב מקרוב – איך זה עובד?

כמו כל בעל חיים פראי, כך גם דוב הקוטב, מתאים את עצמו לסביבה ובוחר היטב את המקומות שבהם הוא מבלה, ולא – אף אחד מהשיקולים שלו אינו תלוי בכמות הלייקים שיקבל אם יתקרב מיוזמתו לצלמים. לכן, למרות שהעיירה צ'רצ'יל היא "הוט-ספוט" למפגשי דובים – כדי לממש את החלום הזה, צריך לצאת לסיורים ייעודיים ולהתאזר בקורטוב של סבלנות.
 
באופן גס ניתן לחלק את הסיורים בעקבות דובי הקוטב לשני סוגים:
♦ טיולים המתבססים על לינה בלב השטח הפראי שמסביב לצ'רצ'יל, ויציאה לסיורים רגליים בחיפוש אחר דובים.
♦ טיולים שיוצאים מהעיירה עצמה, ברכבי שטח ייעודיים בעלי גלגלי ענק, המאפשרים עבירות בשטח לא סלול, ולעיתים מושלג. בסוף כל יום חוזרים ללינה בבית המלון שבעיירה.
שני סוגי הטיולים מוצלחים ומספקים סיכויים טובים למפגשי דובים, אך הם מתאימים לאנשים שונים. אנסה להרחיב מעט על החוויה וההתנהלות המאפיינת כל אחד מהטיולים.
כתבה על הפלגה לאי ורנגל - אי הדובים

טיול לצ'רצ'יל בעקבות דובי קוטב
דוב שגורף מחמאות מחבורת צלמים מרוגשים (צילום: churchill wild)
 

לודג' מבודד בלב "ארץ הדובים"

ארבעה לודג'ים ממוקמים על שפת מפרץ הדסון, במרחק של כחצי שעה עד שעתיים טיסה במטוס קל מהעיירה צ'רצ'יל. שלושה מהם שייכים לאותם בעלים, וכוללים מבנה מרכזי ובו חדר אוכל מוקף חלונות פנורמיים מכל צדדיו, וחדר הסבה בו ניתן לשבת בערבים מסביב לאח המבוערת. כל אחד מהלודג'ים הללו יכול לארח עד 16 מטיילים בו-זמנית. הלודג' הרביעי קטן יותר, ומתאים לעד שמונה אנשים בסך הכל. הוא מורכב מארבע בקתות אשר היו שייכות בעבר לציידי דובים, והן מעט בסיסיות יותר מהבקתות המוצעות בשלושת "הגדולים". גם בלודג' זה יש כמובן מבנה מרכזי ובו חדר אוכל, וחלל נוסף שהוא מעין סלון ומשמש למפגש חברתי בערבים.

כל הלודג'ים ממוקמים ב"סמטת דובי הקוטב" (
Polar bear Alley), ממש על קו המים, בנתיב הנדידה של הדובים המסיירים כאן וממתינים למפרץ שיקפא, וכולם מציעים אוכל גורמה ושירות אישי ומצוין (הדרכה באנגלית).

ההתנהלות היומיומית זהה בכל הלודג'ים: מדי יום יוצאים בלוויית שני מדריכים לסיורים רגליים בשטח, בחיפוש אחר דובים ובעלי חיים נוספים כמו זאבים, שועלי קוטב, קאריבו, ציפורים מסוגים שונים, ועוד. יש צורך כמובן לשמור על כללי בטיחות בסיסיים (תדרוך בטיחות מפורט מתקיים בתחילת הטיול), והמדריכים חמושים בנשק, רק ליתר ביטחון. סיורים רגליים אלה מזמנים למטיילים מפגשים קרובים ומרגשים עם חיות בר, והזדמנויות צילום נדירות.

חשוב לציין כי הסיורים הרגליים מתאימים לכל הרמות, הם אינם ארוכים ולא דורשים כושר פיזי מיוחד. יחד עם זאת, קורה שמטיילים מעדיפים לוותר על חלק מהסיורים ולהישאר בלודג'. זה לא בהכרח אומר שהם מפסידים משהו: החלונות הפנורמיים ומיקומם של הלודג'ים, והעובדה שלא אחת הדובים מגיעים ממש עד הלודג' עצמו, נותנים גם למי שמעדיף לנוח מדי פעם סיכוי שווה לראות את הטבע מקרוב, ממש מקרוב.
כתבה על חלוקת קנדה לפרובינציות

טיול לצ'רצ'יל בעקבות דובי קוטב
לודג' בלב ארץ הפרא. מכאן יוצאים הטיולים הרגליים (צילום: מולה יפה)

טיול לצ'רצ'יל בעקבות דובי קוטב
פנים הלודג', מדי פעם מציצים מהחלונות הגדולים דובי קוטב סקרנים (צילום: מולה יפה)
 

סיורים ברכבי שטח מהעיירה צ'רצ'יל

האופציה השנייה, כאמור, היא ללון בצ'רצ'יל, או בשטח פראי הנמצא בשוליה, ולצאת מדי יום לנסיעה ברחבי הטונדרה הקנדית, בחיפוש אחר... אתם כבר יודעים מי. שתי חברות טיולים מציעות מגוון סיורים כאלה בצ'רצ'יל, הנבדלים ביניהם במספר הימים המוקדשים לסיורים, במספר המטיילים ברכב (בין 20 ל-40), ובאופן ההגעה לצ'רצ'יל.

ברכבים אלה, הנקראים "טונדרה-באגי" או "טונדרה-רובר", אשר הותאמו במיוחד לצפייה בדובים, יש כ- 11 חלונות בכל צד, כך שבקבוצות הקטנות יותר לכל מטייל יש חלון פרטי. פעמים רבות דובים סקרניים מתקרבים ממש עד לרכב עצמו, מתרוממים על שתי רגליים ונשענים עליו, במטרה לרחרח את האורחים. בדיוק בשביל אירועים כאלה ישנה בחלקו האחורי של הרכב מרפסת צילום, המאפשרת למטיילים לצלם את הדובים מקרוב, ללא חלון חוצץ.

דובי קוטב בצ'רצ'יל
כשהדובים מקיפים את רכב השטח, זהו זמן מצוין לצאת ל"מרפסת" וליהנות מהם מקרוב, וללא חוצץ
(צילום: Frontiers North)
לינה בצ'רצ'יל ובסביבתה

עבור מי שבוחרים ברכבי השטח, מחכה התלבטות נוספת: האם ללון בבית-מלון בצ'רצ'יל עצמה, או ללון ב"אזור הניהול' (Management Area) – מעין שמורת טבע שמטרתה לחצוץ ולהגן על מערכות אקולוגיות רגישות. בקרבת צ'רצ'יל ישנם שני אזורים כאלה.

מי שישנים בעיירה, נאספים מדי בוקר באוטובוס רגיל אל אזור הניהול, ומשם עוברים לרכבי השטח. אזור ניהול הקרוב יותר לצ'רצ'יל נמצא במרחק של כחצי שעה נסיעה מהעיר.

מי שלנים באזור הניהול עצמו, יכולים לבחור בין שני לודג'ים ניידים ומרוחקים אחד מהשני. שניהם למעשה קרונות רכבת שהוסבו למגורים. הלינה בקרונות אלה בסיסית – השירותים והמקלחות משותפים, ובאחד מהם גם הלינה משותפת, במספר מיטות קומותיים בכל קרון. עם זאת, השירות מוקפד ונהדר, האוכל – גורמה, והסיכוי ללכת לישון כשאורות הזוהר הצפוני משתוללים בשמי הלילה, או להתעורר בבוקר אל דב קוטב מחוץ לחלון, מפצים על חוסר הנוחות.

לינה בעיירה צ'רצ'יל

הזוהר הצפוני, צ'רצ'יל קנדה
באנו בשביל הדובים, נשארנו בשביל הזוהר הצפוני (צילום: מולה יפה)
 

מתי מומלץ לנסוע לצ'רצ'יל כדי לפגוש דובים?

דובי הקוטב מתרכזים סביב צ'רצ'יל מדי שנה בין אמצע אוקטובר לאמצע נובמבר, ולמרות שמדובר בטיול טבע – ובטיולי טבע, כידוע, אסור להתחייב על כלום, בתקופה זו ישנה סבירות גבוהה שתראו אותם. ההבדל בין התאריכים השונים הוא במזג האוויר. לפי הסטטיסטיקות של השנים האחרונות, השלג מגיע לצ'רצ'יל בתחילת חודש נובמבר, כלומר, מי שיבחר לנסוע בתחילת חודש נובמבר ואילך, סביר שיראה את הדובים על רקע הטונדרה הקנדית המושלגת והמרשימה.

אגב, אם תהיתם, הדובים של צ'רצ'יל לא ישנים בחורף. הם נמצאים שם גם בקיץ, פעילים וניתן לראות אותם, אבל בחורף הכל הרבה יותר יפה.
 
טיול לצ'רצ'יל בעקבות דובי קוטב
כדי לזכות במפגשים נדירים ואינטימיים עם דובי הקוטב, צריך להיות מאוד ממוקדים בתאריכי ההגעה
(צילום: מולה יפה)
 

מזג אוויר וציוד נדרש

מאחר שמטרת בואנו לצ'רצ'יל היא לצפות מקרוב בדובי קוטב, ומפני שדובי קוטב אוהבים להיות במקומות שקר בהם, מזג האוויר בצ'רצ'יל בחודשי הסתיו והחורף הוא מן הסתם קר, ואפילו קר מאוד! בחודש אוקטובר הטמפרטורות נעות סביב האפס, ובחודש נובמבר הן יכולות לרדת עד מינוס 20, ואף נמוך מזה. כל החברות בצ'רצ'יל משאילות או משכירות ציוד (מעיל, מכנסיים ומגפיים עם פרווה), ולמרות שהלודג'ים ורכבי השטח מחוממים, כשיוצאים מהם – הציוד הכרחי.
 

דרכי הגעה לצ'רצ'יל

העיר הגדולה שממנה יוצאים לצ'רצ'יל היא וויניפג (Winnipeg) – העיר הרביעית בגודלה בקנדה, והדרך הקלה והמהירה ביותר להגיע מוויניפג לצ'רציל היא בטיסה בת שעתיים. שתי טיסות יומיות מקשרות בין היעדים האלה. האפשרות השנייה היא נסיעה בת יומיים ברכבת. כמעט כל הטיולים היוצאים לצ'רצ'יל כוללים לילה ראשון ואחרון בוויניפג, וטיסות הלוך-חזור, או לפחות כיוון אחד בטיסה ושני – ברכבת.
 
טיול לצ'רצ'יל בעקבות דובי קוטב
אז... איך אתם מעדיפים להגיע לצ'רצ'יל? (צילום: מולה יפה)
 

המפגש עם הדובים של צ'רצ'יל הוא חוויה בלתי נשכחת של טבע פראי ואותנטי, שחודר עמוק אל תוך הלב. קשה שלא להתאהב בהם, וקשה שלא להתגעגע אליהם כשחוזרים הביתה. התמונות על צג המחשב, משלהבות את הזיכרון ומוסיפות להחיות את הטיול, פעם אחר פעם – עד הפעם הבאה...

לקבלת עזרה בארגון הטיול הפלגות וטיולים לארצות הקוטב הצפוני

מידע נוסף

השכרת רכב בקנדה
בתי מלון בעיירה צ'רצ'יל
הפלגות וטיולים לארצות הקוטב הצפוני

כתבות נוספות על טיולים גיאוגרפיים והפלגות

האי ורנגל - אי הדובים
מדריך הטרמפיסט לאנטארקטיקה

הפלגה לשפיצברגן

כתבות נוספות על קנדה

טיול רגוע בחבל נובה סקוטיה
טיול בבריטיש קולומביה
שמורות הרוקיס הקנדים
הרוקיס הקנדיים בטיול חורף

שרון מושקוביץ, החברה הגיאוגרפית
 
אודות הכותבת
שרון מושקוביץ, מתכננת ומפיקה טיולים והפלגות בכל קצווי תבל, במסגרת עבודתה כאופרטורית במחלקת השייט של החברה הגיאוגרפית. מתמחה בהפלגות גיאוגרפיות בספינות קטנות, אל יעדים מיוחדים כמו אנטארקטיקה, שפיצברגן, חופי רוסיה, הקוטב הצפוני, הפיורדים הנורבגיים, איי סיישל ועוד. אוהבת לטייל ולחקור את הסמטאות האחוריות של היעדים אליהם היא מגיעה, אוהבת אדם ובעלי חיים.

 
 
שרון עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר