הפלגה לאנטארקטיקה – מדריך

הפלגה לאנטארקטיקה:
מידע מעשי לטיול ביבשת הדרומית
מאת: שרון מושקוביץ


חצי האי האנטארקטי הוא מעוז חפצם של מטיילים ואוהבי טבע רבים. למרות התנאים הקיצוניים, יש בו עושר אדיר של בעלי חיים מרתקים, ענקי ים אציליים, טורפים אימתניים, פינגווינים וציפורים מגוונות נוספות.


טיול לאנטארקטיקה  כמה התרגשות, מחשבות ושאלות מעלה צירוף המילים הקסום הזה, ובראש ובראשונה – האם זה בשבילי? ההרפתקה שהמסע מציע מתאימה לכולם, בכללם גם כאלו שחוששים מהקור ומהמרחק, כאלו שאינם מיטיבי לכת ושאין להם "ציוד מתאים". בכתבה זו אפזר את ענני השמועות ואפרט כיצד בדיוק מתנהל הטיול ואיך לוקחים בו חלק.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

להרגיש כמו מגלי עולם  (צילום: Roderick Eime)
חצי האי האנטארקטי הוא מעוז חפצם של הרפתקנים וחובבי טבע רבים (צילום: 66north)
ההפלגות לאנטארקטיקה נמשכות לרוב בין שבוע לשלושה שבועות, תלוי במסלול (צילום: Gary Bembridge)
ימי ההפלגה מוקדשים להרצאות העשרה, היכרות עם מטיילים אחרים, ותצפיות מהסיפון (צילום: Scott Ableman)
על הא ועל דא... (צילום: Ian Duffy)
לאורך החופים פוגשים קרחונים שפוסלו בידי הטבע למגוון צורות (צילום: Derek Oyen)
דרישת שלום מהמעמקים... (צילום: Gary Bembridge)
תושבי המקום משקיפים על האורחים המזדמנים (צילום: Gary Bembridge)
דוגמן מקומי בפוזה למצלמה... (צילום: Daniel Enchev)

אנטארקטיקהחפש באנטארקטיקה – אבל היכן היא נמצאת?

יבשת אנטארקטיקה ממוקמת בקוטב הדרומי של כדור הארץ, ומכאן שמה – אנטי ארקטיק: "מול הקוטב הצפוני". היא מוקפת ים, והמדינות הקרובות אליה הן ארגנטינה, צ'ילה, דרום אפריקה וניו זילנד. באופן עקרוני, מכל אחת מהמדינות הללו ניתן לצאת לטיול באנטארקטיקה, אך בפועל, מרבית הטיולים יוצאים מאושואיה (Ushuaia)  העיר הדרומית ביותר בארגנטינה.

רוב רובם של הטיולים לאנטארקטיקה נערכים בספינה, המשמשת כבית מלון צף לתקופת ההפלגה. כ- 15 חברות מפעילות כיום ספינות באנטארקטיקה, במגוון מסלולים הנמשכים בין 7 ל- 24 ימים. ספינות אלו נקראות ספינת משלחת (Expedition Ships), להבדיל מספינות הקרוז הגדולות, שחלקן אכן מגיעות לאנטארקטיקה אך מאחר שהן לא מורידות נוסעים לחוף, אי אפשר לומר שהן באמת לוקחות מטיילים לטיול באנטארקטיקה.

ספינות המשלחת הן ספינות עמידות לקרח, המצוידות בסירות זודיאק (סירות גומי קטנות), באמצעותן יורדים כמעט מדי יום לחוף, אל תוך מושבות הפינגווינים העצומות, תחנות המחקר והאתרים ההיסטוריים, או להפלגה בין קרחונים, להקות לווייתנים וכלבי ים.


בכל הספינות יש צוות מדריכים דובר אנגלית, בהם מדענים (היסטוריונים, ביולוגים ימיים, זואולוגים, צפרים ועוד) ומדריכי שטח מומחים ליעד. אנשי הצוות מלווים את סיורי החוף, ומעבירים הרצאות בספינה בערבים ובעת ההפלגה בים. בנוסף, בכל הספינות יש רופא וקליניקה מצוידת היטב.
לרשימת מסלולי ההפלגות לאנטארקטיקה לחצו כאן >>


נמל המוצא באושואיה (A), איי פוקלנד (B), איי ג'ורג'יה הדרומית (C), חצי האי האנטארקטי (E)
(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 

המסלול הקלאסי והמורחב – מה היקף הטיול המתוכנן?

באופן גס ניתן לחלק את ההפלגות הפופולריות באנטארקטיקה להפלגות קלאסיות ולהפלגות מקיפות. הקלאסיות מתמקדות בחצי האי האנטארקטי (Antarctic Peninsula), ונמשכות בין שבוע לשבועיים. ההפלגות המקיפות מגיעות בנוסף גם אל איי פוקלנד (Falkland) ואל האי ג'ורג'יה הדרומית (South Georgia), ונמשכות כשלושה שבועות.

מי שמגיע אל חצי האי האנטארקטי עושה זאת בין היתר כדי לפגוש בבעלי החיים הייחודיים שחיים באזור זה, בהם שלושה מינים של פינגווינים: ג'נטו (Gentoo), אדלי (Adelie) ופינגווין רצועת סנטר (Chin-strap), כלבי ים מסוגים שונים, ציפורים ימיות ולהקות לווייתנים ענקיים. בנוסף, נופיו האופייניים של האזור  קרחונים שפוסלו בידי הטבע למגוון צורות ומרחבים קפואים וסחופי רוחות, ממלאים את האופק, את העין ואת הלב. אין ספק שזוהי ארץ בראשית במיטבה.

אז מדוע רבים בוחרים לשלב גם ביקור
באיי פוקלנד ובג'ורג'יה הדרומית? מפני שהם נותנים ערך מוסף ומאפשרים מפגש עם בעלי חיים שלא מגיעים אל חצי האי האנטארקטי. באי ג'ורג'יה הדרומית חיים הפינגווינים המלכותיים (King Penguin– אותם פינגווינים גבוהים ויפים, בעלי כתמים צהובים וכתומים באזור הצוואר. מושבת הענק המרשימה שלהם, המונה כחצי מיליון פרטים, גובלת במושבות קינון של אלבטרוסים. מוקד משיכה נוסף באי זהו רכס ההרים המרשים, שמתנשא במרכז האי. באיי פוקלנד נראה פינגווינים מסוג מקרוני (Macaroni) ורוקהופר (Rockhopper), שניהם עטויי ציצית, וכמובן את דגל הממלכה הבריטית המאוחדת המתנוסס מעל מוסדות הוד מלכותה, שכן האיים הם טריטוריה בריטית שמעבר לים.

בעלי חיים באנטארקטיקה
פינגווינים, אלבטרוסים וכלבי ים  תושבי אנטארקטיקה, האי ג'ורג'יה הדרומית ואיי פוקלנד (צילומים: אמיר גור)
 

כל הדרכים מובילות לאנטארקטיקה...

לא חייבים לצאת לאנטארקטיקה בדרך המקובלת, ישנם מסלולים ודרכי הגעה נוספות. למשל, במסגרת ההפלגות הקלאסיות לאנטארקטיקה ניתן למצוא גם הפלגות המשלבות טיסה. הפלגות אלו נועדו לתת מענה למטיילים שזמנם דחוק, או לכאלה שהמוניטין המפוקפק של מיצרי דרייק (Drake Passage– המפרידים בין אמריקה הדרומית לאנטארקטיקה  מדאיג אותם. בנקודה זו נושק האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט, ויוצר ים סוער במיוחד. מרבית המטיילים בספינה אינם יורדי-ים מנוסים, ולחלקם זוהי התנסות ראשונה בהפלגות מסוג זה.

אז מה עושים? לשמחתנו, קיימים היום בשוק מגוון פתרונות למחלת ים: כדורים מסוגים שונים, מדבקות, צמידים ועוד פתרונות יעילים נגד בחילה. בכל מקרה, רוב הזמן הספינה נמצאת באזורים שקטים בהם אין חשש לסבול מהתופעה. מי שייבחר לוותר על חוויית ההפלגה בים הפתוח, יוכל לשלב טיסה שיוצאת מפונטה ארנס (
Punta Arenas), שבצ'ילה, לדלג באלגנטיות מעל מיצרי דרייק, ולנחות באי קינג ג'ורג' (ממש כמו שם הרחוב) הסמוך לאנטארקטיקה. מאי זה מפליגים בספינה עמידה לקרח המשייטת לאורך חופי אנטארקטיקה. הבעיה היחידה עם פתרון זה היא, שהיות שמזג האוויר באזור יכול להיות סוער גם בקיץ – טיסות עשויות להתבטל. זה אמנם מאוד נדיר, אבל אפשרי.

בנוסף, ניתן למצוא בשוק הפלגות ייחודיות כמו הפלגה לים וודל (Weddell Sea) בספינה מצוידת במסוקים, במטרה להגיע אל מושבות הפינגווין הקיסרי (Emperor Penguin) – המוכר מהסרט משפחת הקיסרים (March of the Penguins– הנמצאות בעומק היבשת, אליה לא מגיעים בהפלגות הרגילות. כמו כן ניתן להפליג לאזור ים רוס (Ross Sea) המפריד בין ניו זילנד לאנטארקטיקה, או להפליג במשך חודש מארגנטינה לניו זילנד, דרך אנטארקטיקה.
לרשימת ההפלגות לחצו כאן >>
 

2 וחצי דקות ותמצית היופי וההוד של איי פוקלד, איי ג'ורג'יה הדרומית ואנטארקטיקה
"טיול המתאים לכל דרגות הקושי"  הייתכן?

למרות הרושם שעשוי להיווצר, טיול לאנטארקטיקה אינו דורש כל כושר גופני או מאמץ פיזי. הירידה לסירות הזודיאק נעשית באמצעות גרם מדרגות שמעקה משני צדיו, הצמוד לדופן הספינה. בתחתית המדרגות ממתינים שני אנשי צוות המסייעים למטיילים להיכנס לסירות ולהתיישב. 

ישנם שני סוגי סיורים יומיים אל חופי אנטארקטיקה: הראשון הוא סיור בסירה – שייט בסירות הזודיאק לאורך החוף, בין קרחוני ענק, לווייתנים, להקות כלבי ים ופינגווינים. הסוג השני הוא ירידות אל החוף, אל תוך מושבות הפינגווינים או אל אתר מעניין שמצדיק את העצירה. טיולי ההליכה על החוף הם למרחק של כמה מאות מטרים בלבד. אם ישנו אתר שמאפשר הליכה ארוכה יותר, המטיילים מתחלקים לפי רצונם, לקבוצות המעוניינות בהליכה ארוכה ולקבוצות המעוניינות בהליכה קצרה. תוואי הקרקע לעיתים בוצי, מכוסה שלג, או מלא באבנים, אך אנשי הצוות נמצאים בסביבה כל הזמן, על מנת לסייע ולהדריך את המטיילים.

ספינה לאנטארקטיקה
טיול לאנטארקטיקה  שייט בין קרחונים באנטארקטיקה
חוקרים את היבשת בכל האמצעים  הפלגה לאורך החוף, טיולים רגליים ושייט בין קרחונים
(צילומים: CC Gary Bembridge, Roderick Eime)
 

ומה עושים בין לבין, ובזמן ההפלגות?

מתוך הטיול, כארבעה ימים מוקדשים להפלגות אל אנטארקטיקה וממנה חזרה. בימי ההפלגה בים, אין ירידות לחוף ויש הרבה זמן "להעביר". ימים אלה אינם מתבזבזים אלא מוקדשים להרצאות העשרה בספינה, היכרות עם המטיילים האחרים, ויציאה לסיפון בחיפוש אחר לווייתנים, אלבטרוסים וציפורים ימיות אחרות שבאות לבקר. מי שרגיש לתנודות הים יוכל לנוח בימים אלה, מבלי להרגיש שהפסיד את "האירוע המרכזי", ואחרים יכולים ליהנות מהידע הרב של חברי הצוות ומיופי הנופים המשגעים שבדרך אל היבשת הקפואה.

הפלגה לאנטארקטיקה
במהלך ההפלגה יש אינספור פעילויות העשרה מעניינות, ויציאה לסיפון בחיפוש אחר בעלי חיים (צילום: CC Liam Quinn)


הנאים השכנים בעיניך?

מי מצטרף להפלגות הללו? בניגוד למה שחושבים, ההפלגות מתאימות לכל טווח הגילים וניתן לפגוש בהן מטיילים סקרנים מכל העולם  בני 20 ועד 80 פלוס. חלקם מגיעים בגפם, אחרים מגיעים עם בני זוג, ולפעמים פוגשים משפחות שלמות בספינה. ההבדלים בין הגילאים מטשטשים תחת ההתרגשות ועוצמת החוויה.
אופי ההפלגה הוא אינטימי, נעים ובלתי פורמלי  אין צורך בלבוש רשמי, מקומות הישיבה בחדר האוכל אינם קבועים, וכך גם החלוקה לסירות הזודיאק. הצוות חולק את שולחנות האוכל עם הנוסעים, ויושב עם המטיילים בבר ובלאונג'. היות שמדובר בספינות קטנות יחסית, כבר בימים הראשונים של ההפלגה כולם מכירים את כולם.

הפלגה לאנטארקטיקה
הקרבה בין המטיילים הולכת וגדלה במהלך המסע, עם צבירת החוויות המשותפות (צילום: CC Daniel Enchev)


כמה קר? לא כמו שחשבתם

מקובל לחשוב כי באנטארקטיקה הטמפרטורה מגיעה לעשרות מעלות מתחת לאפס, קור בלתי נסבל, ואפילו מסוכן. האמת היא שזה נכון רק לתקופת החורף, בה לא מטיילים ביבשת. בקיץ האנטארקטי הטמפרטורות נעות בין חמש למינוס חמש מעלות צלסיוס, ובשנים האחרונות, בעקבות תופעת ההתחממות הגלובלית, יש לפעמים ימים חמים בהם הטמפרטורות מטפסות גם ל- 10 מעלות ויותר. מכאן שהקור האנטארקטי בתקופת ההפלגות אינו מקפיא או מאיים יותר מקור אירופאי ממוצע, או מהקור בכל אתר סקי, וההתמודדות איתו פשוטה וללא אמצעים מיוחדים.
 
בכל מקרה, במסע לאנטארקטיקה עליכם להתכונן לשלושה "אזורי אקלים" שונים: הספינה  מחוממת תמיד ונעימה, הסיפונים – בהם קר למדי, שכן הרוח היא מקדם קור נוסף, והחוף  כאן אתם צריכים להתעטף היטב. אמנם סירות הזודיאק עומדות לרשותכם ויכולות להחזיר אתכם לספינה בכל רגע שתרצו, אבל עשיתם את כל הדרך עד אנטארקטיקה בשביל לבלות כמה שיותר זמן בחוף עם בעלי החיים המרתקים והנופים המרהיבים.

הפלגה לאנטארקטיקה
קשה להאמין, אבל בנקודה זו באנטארקטיקה, האמיצים טובלים במים! (צילום: אמיר גור)
 ארזתם לבד?

קשה להחליט מה לקחת ועל מה לוותר כשאורזים לטיול שכזה, אך המקום מוגבל ולא ניתן לארוז את כל הבית... אז מה באמת כדאי "לזרוק לתיק"? נתחיל מצו האופנה  ביגוד: בעת הירידות לחוף השכבה החיצונית שמעל הבגדים צריכה להיות אטומה למים ולרוח: מגפי גומי, מעיל ומכנסיים מתאימים. אין מה לרוץ לקנות  כיום כמעט כל הספינות המפליגות באנטארקטיקה מספקות למטיילים מגפי גומי אטומים למים למשך ההפלגה. חלק מהספינות יתנו לכם מעיל, בהשאלה או במתנה, וחלקן ישאילו גם מכנסיים.

מתחת לשכבה האטומה כדאי ללבוש לפחות שתי שכבות נוספות: לבנים תרמיים כשכבה ראשונה – גופייה ומכנסיים (גטקס). מעליה בגדים נוחים  מכנסי טרנינג או מכנסי טיולים (לא ג'ינס), פליז או סווטשירט מחמם. כמו כן מומלץ להצטייד בצעיף חם, כובע גרב המכסה גם את האוזניים, וכפפות (רצוי שני זוגות, שהעליון שבהם אטום למים), שני זוגות גרביים ותרמיל גב קטן. כדאי מאוד כמובן להביא מצלמה, עם מספיק כרטיסי זיכרון ובטריות, ומשקפת טובה.

צילום באנטארקטיקה
הדבר שהכי חשוב להביא – מצלמה טובה וכמה כרטיסי זיכרון. לא צילמתם  לא הייתם... (צילום: אמיר גור)
 

עונות מומלצות ומחירי ההפלגות לאנטארקטיקה

ההפלגות לאנטרקטיקה מתקיימות בחודשי הקיץ של חצי הכדור הדרומי: מנובמבר ועד מרץ, כשהחודשים הטובים והפופולריים ביותר הם ינואר ופברואר. מאחר שכמות המקומות מוגבלת והביקוש רב על ההיצע, ההרשמה להפלגות נסגרת חודשים רבים, ולעיתים שנה מראש.

מחירי ההפלגות משתנים בהתאם למשך ההפלגה, לספינה שבחרתם, לסוג התא בספינה, ולתאריכי ההפלגה. טווח המחירים רחב ויש בו כדי לאפשר את היציאה למסע גם עבור מי שאינו מגדיר את עצמו כאמיד מאוד. בכל מקרה, למרות שלא מדובר בטיול זול, התמורה שווה את ההשקעה – זהו מסע חוויתי ועוצמתי, ביקום מקביל, עשיר בבעלי חיים ובנופים מרתקים.

 
פינגווינים באנטארקטיקה
חצי מיליון פינגווינים לא טועים! אנטארקטיקה היא אחד המקומות היפים ביותר על פני כדור הארץ (צילום: אמיר גור)
 

מי שיוצא אל המסע לאנטארקטיקה לא חוזר אותו האדם. אין זה עוד טיול רגיל שעובר בין אתרים וכיכרות, כי אם מפגש אינטימי עם בעלי חיים שאינם פוחדים מבני אדם, ציפורי ענק, פינגווינים מ- 6 (!) מינים, כלבי ים, לווייתנים ותצורות קרח מגוונות שעולות על כל דמיון. זהו מסע לא שגרתי אל עולם של טבע פראי, ואל עולם פנימי של שקט, ואושר אמיתי.enlightenedלפרטים על מסלולי הפלגות לאנטארקטיקה >>

מידע נוסף על הפלגה לאנטארקטיקה

הפלגות לאנטארקטיקה - כל המסלולים

כתבות נוספות על אנטארקטיקה

אנטארקטיקה - חלום או מציאות
אנטארקטיקה עם ילדים
אנטארקטיקה בייס-קמפ - הפלגה אקטיבית

כתבות על הפלגות גיאוגרפיות בעולם

הפלגה בקטבים - הרפתקה ללא גיל
הפלגה לאיי פוקלנד וג'ורג'יה הדרומית
הפלגה לשפיצברגן


שרון מושקוביץ, החברה הגיאוגרפית
 
אודות הכותבת
שרון מושקוביץ, מתכננת ומפיקה טיולים והפלגות בכל קצווי תבל, במסגרת עבודתה כאופרטורית במחלקת השייט של החברה הגיאוגרפית. מתמחה בהפלגות גיאוגרפיות בספינות קטנות, אל יעדים מיוחדים כמו אנטארקטיקה, שפיצברגן, חופי רוסיה, הקוטב הצפוני, הפיורדים הנורבגיים, איי סיישל ועוד. אוהבת לטייל ולחקור את הסמטאות האחוריות של היעדים אליהם היא מגיעה, אוהבת אדם ובעלי חיים.

 
 
שרון עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר