הזמנות לחופשה שלך

כתבות והמלצות לטיול באנטארקטיקה Antarctica
צילום: Christopher Michelלפני פחות ממאתיים שנה הייתה אנטארקטיקה רק חלום רחוק של מגלי ארצות עזי רוח, שרבים מהם לא שבו מארץ הקרח הקשה. רק לפני כמאה שנה הגיע האדם אל הקוטב הדרומי. היום יכול כל אחד להגיע לאנטארקטיקה, בתנאים נוחים וללא כל סיכון, בספינות ענק המפלסות את דרכן בין גושי הקרח.


שייט לאנטארקטיקה, קרחונים
סירות זודיאק משייטות בין הקרחונים המקיפים את יבשת אנטארקטיקה (צילום: מולה יפה)
 
 
הארץ ששבתה את דמיונם וסקרנותם של מגלי הארצות המנוסים ביותר, ממשיכה להצית את דמיונם של המטיילים חובבי הטבע. הפינגווינים המדדים על שתי רגליהם הקטנות, מאכילים גוזלים מכוסי פרווה חומה וחמה, הם אחד המראות המלבבים שיש בטבע, וקרחוני הענק מגמדים את האדם ונותנים קצת פרופורציות בחיים.

מידע נוסף על הפלגות לאנטארקטיקה
 

מפת אנטארקטיקה
 

אנטארקטיקהשליטי ארץ הקרח

הפינגווינים, כלבי הים, אריות הים ודובי הים, לצד עוף הענק  האלבטרוס, והיסעורים, הם שליטיה של יבשת הקרח.

מדינות רבות לטשו עיניהן אל אנטארקטיקה, אך בשנת 1959 נקבע שאנטארקטיקה לא תהיה שייכת לאף מדינה. המדינות שתבעו חזקה על שטחים ביבשת, ומדינות נוספות, חתמו על הברית האנטארקטית, לפיה הפעילות היחידה המותרת באנטארקטיקה היא מחקר. ואכן, כמה עשרות תחנות מחקר פזורות ביבשת, ובהן כ- 5,000 מדענים, שרק כ- 1,000 מהם נשארים בה בחורף הקשה.

 
אנטארקטיקה, פינגווינים  אנטארקטיקה, פינגווינים
אנטארקטיקה, פינגווינים  אנטארקטיקה, פינגווינים
דוב ים אחד והפינגווינים המלכותיים של איי ג'ורג'יה הדרומית, בדרך לאנטארקטיקה (צילום: מולה יפה)
 

הקוטב הדרומי, היבשת הדרומית והאוקיינוס הדרומי

עם שטח של 18 מיליון קמ"ר, מדורגת אנטארקטיקה חמישית בין יבשות העולם (רביעית אם מחשיבים את האמריקות כאחת), אחרי אסיה, אפריקה, אמריקה הצפונית ואמריקה הדרומית. 98% אחוז מהשטח הענק הזה, כמעט כפול משטחה של אירופה, מכוסה בקרח-עד, המגיע לגובה ממוצע של 1.6 קילומטר.
 
בליבה של היבשת, נמצא הקוטב הדרומי, שהוא הנקודה הדרומית ביותר על פני כדור הארץ, והוא מוקף במי האוקיינוס הדרומי. לפי תאוריית נדידת היבשות, התפצלה אנטארקטיקה לפני 65 מיליון שנה מיבשת גונדוונה (Gondwana), הדרומית מבין שתי היבשות על פני כדור הארץ של אותם ימים. בצורתה הנוכחית קיימת אנטארקטקה "רק" 25 מיליון שנים.

 
שייט לאנטארקטיקה
כלב ים נמרי במופע על הקרח (צילום: מולה יפה)
 

ספינת מפרש או ספינה מחוממת

עם טמפרטורה שיכולה לצנוח בחורף כמה עשרות מעלות אל מתחת לאפס, ו"להתחמם" עד 2 מעלות צלזיוס בשיא הקיץ האנטארקטי (חודש ינואר), לא קל לקיים חיים בכלל, וחיים אנושיים בפרט. 
 
המטייל בן ימינו לאנטארקטיקה, מצויד בלבוש מיוחד, המגן עליו מפני הקור, ועל היבשת מפני זיהום, יורד אליה לגיחות קצרות בלבד. את שאר הזמן הוא מבלה באונייה המחוממת, שאולי אינה ספינת 5 כוכבים, אך התנאים בהחלט מפנקים. בוודאי אם זוכרים את הימאים שרק לפני מאה שנה הגיעו לכאן בספינות מפרש, אם בכלל זכו להגיע.
 
שייט לאנטארקטיקה, פינגווינים
אמא יש רק אחת, גם באנטארקטיקה (צילום: מולה יפה)
 

לוויתן צולל מתחת סירת זודיאק, האם הסירה תתהפך? (צילום: תדי שגיב, עריכה: יפתח פלד)

 

מידע נוסף

הצעות להפלגות לאנטארקטיקה >>

עוד על אנטארקטיקהמספר צפיות: 29729
132600
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!