אנטארקטיקה בייס-קמפ    

אנטארקטיקה בייס-קמפ:
להכיר את היבשת מזווית אחרת
מאת: שרון מושקוביץ


דמיינו את עצמכם על סיפונה של ספינה בלב האוקיינוס הדרומי, מול חופיה של אנטארקטיקה. מוקפים נופים מרשימים של קרחוני ענק מפוסלים, מרחבים לבנים סחופי רוחות, על רקע הכחול המנצנץ של המים. אתם אוחזים בכוס יין, או שוקו חם, ברקע מושבות של פינגווינים, כמה כלבי ים משתזפים על קרחון, או אולי לווייתן המרים זנבו אל-על בטרם ירד אל המצולות. נשמע כמו חלום?


עבור לא מעטים – זה אכן חלום שמתגשם, אך את המטיילים האקטיביים שביניהם כל הטוב הזה קצת מפחיד: "עשרה ימים להיות בספינה ממנה יורדים 'רק' לסיורי יום קלים?", הם שואלים אותי בבעתה, "יש לפחות חדר כושר בספינה?", הם תוהים בקול. החדשות הטובות הן שבמיוחד בשביל אותם מטיילים נמרצים נולדה הפלגת "אנטארקטיקה בייס-קמפ", עליה אספר בכתבה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

הכי קרוב שאפשר לענקי המצולות (צילום: Pedro Rego)
חולפים ליד תושבי האי... (צילום: Oceanwide Expeditions)
גם טיפוס על הרים בתפריט הפעילויות (צילום: McFotoSFO)
שייט בסירות זודיאק בין הקרחונים (צילום: Paul Balfe)
נופים מרהיבים מסיפון הספינה (צילום: Scott Ableman)
ההפלגה מתאימה גם לזוגות או קבוצות "מעורבות", בהן יש מטיילים אקטיביים יותר ופחות (צילום: Dietmar Denger)
נופשים על שפת הים... (צילום: Henrique Setim)
אם אתם חובבי הרפתקאות וטבע בתולי – כנראה שהפלגות האקטיב הן בשבילכם (צילום: Cassie Matias)

אנטארקטיקההפלגה לאנטארקטיקה

ההפלגה המדוברת מובחנת מיתר סוגי ההפלגות ה"רגילות" במגוון הפעילויות האקטיביות שהיא משלבת מדי יום, שכולן כלולות במחיר ההפלגה. כדי להבין את ייחודה – צריך לומר כמה מילים על האופן שבו מתנהלת הפלגה קלאסית לחצי האי האנטארקטי.

ראשית, חשוב לציין שטיולים באנטארקטיקה אפשריים (כמעט) רק בהפלגות, בספינות עמידות לקרח, אשר מרביתן יוצאות מנמלים בדרום אמריקה. ניתן לחלק את ההפלגות לאנטארקטיקה באופן גס, לשני סוגים של טיולים: "הפלגות קלאסיות" – המתמקדות באנטארקטיקה בלבד, ו"הפלגות מקיפות" – הכוללות בנוסף לביקור באנטארקטיקה, גם ביקור באיי פוקלנד וג'ורג'יה הדרומית. ההשוואה שאערוך בכתבה היא בין אפשרויות הטיול הקצרות – הפלגה קלאסית אל מול הפלגה אקטיבית, או מה שמכונה אנטארקטיקה בייס-קמפ (
Antarctica Basecamp).

כשמגיעים לחצי האי האנטרקטי במהלך ההפלגה הקלאסית, ישנן שתי ירידות לחוף בכל יום: הראשונה – אחרי ארוחת הבוקר, והיא נמשכת עד ארוחת הצהריים, והשנייה – אחרי ארוחת הצהריים ועד ארוחת הערב. לעיתים מכתיבים תנאי מזג האוויר שינויים בתוכנית, אך לרוב זהו התכנון, וגם מה שקורה בפועל.

כיוון שאין באנטארקטיקה ובאיים הסוב-אנטארקטיים (פוקלנד וג'ורג'יה הדרומית) נמלים מסודרים, הירידות לחוף מתבצעות בסירות "זודיאק" (סירות גומי ממונעות ובטוחות)  באמצעותן עוברים המטיילים מהספינה אל החוף, או יוצאים להפלגה לאורך החוף, בין להקות לווייתנים, קרחונים, להקות של כלבי ים, ועוד. מדי יום, ולעיתים יותר מפעם ביום, משנה הספינה את מיקומה, כלומר, בשעות הבוקר מטיילים בתוך מושבת פינגווינים, חוזרים לספינה לארוחת צהריים במהלכה הספינה מפליגה הלאה, ובשעות אחר-הצהריים מבקרים בתחנת מחקר במפרץ אחר.

טיול באנטארקטיקה
בין יתר הפעילויות  שייט בין קרחונים (צילום: Long Ma)
 

אנטארקטיקה בייס-קמפ

בהפלגה ה"אקטיבית", לעומת זאת, הספינה עוגנת באותו מפרץ, למשך יומיים עד שלושה ימים, ורק לאחר שבילתה שם מספיק זמן כדי שלמטיילים תהיה הזדמנות לחקור ולטייל בכל פינה באזור  היא מפליגה למפרץ הבא. באופן הזה, מצד אחד מזדמן לבקר במספר אתרים באנטארקטיקה ולספוג את כל הנופים ובעלי החיים המאפיינים את האזור, בדומה להפלגות הקלאסיות, ומצד שני – זוכים לראות את אנטארקטיקה מזווית אחרת, ייחודית, ופעילה יותר. הירידות לחוף בהפלגה מסוג זה, כוללות פעילויות למיטיבי לכת, טיפוסים, סיורים המתמקדים בתחום עניין מסוים, שייט קיאקים ואפילו לינת שטח!
 
טיול באנטארקטיקה
עם סירת הגומי אפשר להגיע לכל פינה, ומשם לצאת למסלולי הליכה ולסיורים על החוף (צילום: Dietmar Denger)
 עולים מדרגה  טיפוס הרים באנטארקטיקה

כאמור, הפלגות הבייס-קמפ מיוחדות בכך שהן מאפשרות מגוון חוויות אקטיביות, בהן "טיפוס הרים קל" (Mountaineering), כלומר – סיורי הליכה באזורים הרריים וסיורים על קרחונים. כדי לאפשר סיור שכזה, מספקת הספינה למטיילים נעלי שלג ו"קרמפונים" (מעין סוליה בעלת חודים, המורכבת על נעלי ההליכה ומאפשרת הליכה על קרחון). בעת הליכה על קרחונים, במיוחד באזורים בהם יכולים להיות סדקים או בקיעים בקרח, דואגים אנשי הצוות של הספינה, המדריכים ומלווים כל סיור, לאבטח את כולם אחד לשני, באמצעות חבלים.

טיול באנטארקטיקה
צופים על קצה העולם – מלמעלה... (צילום: Christoph Gniesser)
 

סיורי הליכה בנעלי שלג

להבדיל מירידות לחוף בהפלגות הקלאסיות, בהן אין הליכה מסודרת – כלומר יורדים לחוף ומסתובבים באופן חופשי בשטח בן כמה מאות מטרים, שגבולותיו מסומנים בדגלונים – ה"הליכה בשלג" (Snowshoeing) מזכירה יותר יציאה למסלול הליכה. במסגרת ההכנות לטיול ההליכה מקבלים מהספינה "נעלי שלג" שמטרתן להבטיח אחיזה טובה יותר בקרקע, במיוחד באזורים בהם מתרחקים מהחוף ופוגשים בשלג עמוק וחלקלק יותר.

ההליכה בנעלי השלג מתקיימת בקבוצות מודרכות, כאשר ה
סיורים מוצעים ברמות קושי משתנות – החל מסיורי הליכה קלים ועד לסיורים מאתגרים יותר. לאחר התייעצות עם הצוות, כל אחד בוחר את רמת הקושי שמתאימה לו. בכל מקרה – ההליכה בנעלי השלג אינה דורשת ניסיון קודם.
כתבה על הפלגה בקטבים בכל גיל

טיול באנטארקטיקה
מטיילים בנעלי שלג לאורך הקרחון, אחרי המדריך (צילום: Christoph Gniesser)
 

סיורים בדגש צילום

אין זה סוד שלשליטה במצלמה טובה ולבחירת נקודת תצפית מתאימה, ישנו תפקיד מכריע בתמונה שתתקבל ותתעד את הרגעים הקסומים, כפי שנרצה לזכור אותם ולשתף בהם את החברים שנשארו בבית... לצורך כך, הפלגות הבייס-קמפ מלוות על ידי צלם מקצועי, שיוצא לסיורים ומוביל את המטיילים אל נקודות אסטרטגיות, תוך מתן הסברים ועצות שימושיות לשיפור מיומנויות הצילום, שמתרגמות לתוצאה סופית משודרגת.

תחושת ההצלחה והצילומים איתם נשארים בהחלט שווה את המאמץ, גם אם נקודות התצפית האידיאליות לעיתים מאתגרות בהגעה אליהן. הצלם המלווה כמובן זמין גם במהלך ההפלגה, וניתן להתייעץ איתו בין לבין, כדי לקבל הכוונה נקודתית טובה יותר, ולהשתפר לקראת הסיור הבא.
 
טיול באנטארקטיקה
אז איך מוציאים תמונות טובות, גם כאשר יורד שלג? סדנאות מקצועיות לחובבי הצילום (צילום: אמיר גור)
 

לילה טוב אנטארקטיקה...   

אם אתם חובבי קמפינג (לינת לילה בשטח) בוודאי תשמחו לשמוע שבהפלגות הבייס-קמפ מקבל התחביב טוויסט חווייתי. מדובר בשהייה קצרה יחסית, שכן מטעמים אקולוגיים אין להוריד מזון לשטח באנטארקטיקה, לכן היציאה לקמפינג תתרחש אחרי ארוחת הערב והחזרה לספינה – לפני ארוחת הבוקר.

המדריכים המלווים בוחרים את אתר הלינה לפי שיקולי מזג האוויר, בטיחות וגישה במקרה חירום, ומנחים את המטיילים כיצד להתכונן ללינה. לעיתים הלינה היא באוהל, כפי שמקובל במחוזותינו, אך ניתן גם פשוט לישון על הקרקע, בשקי שינה מיוחדים, תחת כיפת השמיים. מעטים האנשים שיכולים לספר שישנו לילה באנטארקטיקה, רק הם ומיליוני הכוכבים שלפתע מתגלים – באין כל אור ממקור מלאכותי.

כתבה על הפלגה לאנטארקטיקה עם ילדים

טיול באנטארקטיקה
מוכנים לחוויה של פעם בחיים – לינה באנטארקטיקה! (צילום: CC Natasha)
 

שייט קיאקים בין-קרחוני

פעילות אקטיבית זו מוצעת בדרך כלל גם בהפלגות הקלאסיות, אך בהפלגות הבייס-קמפ – לא נדרש מהמטיילים ניסיון קודם כדי להשתתף בפעילות. החתירה עצמה אינה מאומצת במיוחד, אך מצריכה מידה של נמרצות וכושר גופני, שיש לרוב מטיילי ההפלגה האקטיבית. השייט בקיאק נעשה בקרבת הספינה והחוף, במים שקטים, כשהחלק ה"קשה" ביותר הוא להתיישב בקיאק. ברגע שמצליחים לעשות את זה – אפשר לצאת לדרך.

אמנם החתירה בקיאק דורשת כושר פיזי, ויכולה להיות מאתגרת לשרירי הידיים ולשרירי הליבה, אך הקרבה לקרחוני הענק, הסיכוי לצפות בבעלי חיים חולפים במרחק נגיעה והחוויה כולה – שווים את המאמץ. כמובן 
שכל הפעילויות מלוות על ידי מדריכים מיומנים, דוברי אנגלית ועתירי ניסיון.
 
טיול באנטארקטיקה
מוותרים על המנוע ויוצאים לחתור בין קרחונים (צילום: Sandra Petrowitz)
 

ומה אם בן הזוג שלי מעדיף הפלגה קלאסית?

הפלגת הבייס-קמפ אינה גורעת במאום בחוויית בן/בת הזוג שמעוניינים לצאת לסיורים הסטנדרטיים, מפני שבנוסף לפעילויות שתוארו עד כה, מקיימת הספינה את כל הפעילויות האופייניות להפלגה "רגילה" באנטארקטיקה. למשל, גם בהפלגה זו ישנן ירידות דו-יומיות לחוף, לצפייה מקרוב במושבות פינגווינים או לביקור בתחנות מחקר ובאתרים היסטוריים, שייט בסירות זודיאק בין קרחונים ותצפית בלהקות לווייתנים – כשאלה באזור. לפיכך, הפלגה זו מתאימה גם לזוגות או קבוצות "מעורבות", בהן יש מטיילים אקטיביים יותר ופחות. בסופו של דבר כל אחד יבחר לעצמו את הסיורים והפעילויות המתאימים לו ביותר, בהתאם למצב רוחו ותחושותיו הפיזיות.
כתבה על הפלגה קלאסית לאנטארקטיקה
 
טיול באנטארקטיקה
הספינה מתאימה לכל סוגי המפליגים, ונעימה לשהייה. כך גם הפעילויות המוצעות (צילום: Dietmar Denger)
 

עניינים טכניים

הספינות בהן מתקיימות הפלגות אלה, כמו כל ההפלגות לאנטארקטיקה, הן ספינות עמידות לקרח, הנושאות על סיפונן כ- 100-200 נוסעים. אם זה נשמע לכם הרבה, השוו זאת לספינות הענק שמגיעות אל האזור, ועל סיפונן כ-2,000 איש, שאינם זוכים להיכרות כה אינטימית עם חצי האי.

ההפלגות, שיוצאות באופן תדיר בעונה (חודשים נובמבר עד מרץ), כוללות פנסיון מלא: ארוחות שף מגוונות ועשירות, ובנוסף, פינת קפה ותה פעילה 24 שעות ביממה. כל הפעילויות נכללות במחיר ההפלגה, כך שאין צורך להכניס שיקולים כלכליים בבחירת פעילות כזאת או אחרת. עם זאת, תיתכן מגבלה על מספר הפעמים בהן יכול מטייל להשתתף בפעילות מסוימת, על מנת לאפשר לכל המטיילים להתנסות בכל הפעילויות. לא נדרש ניסיון קודם באף אחד מהפעילויות, אך נדרש מצב בריאותי תקין וכושר גופני סביר.
כתבה על המידע הדרוש לקראת טיול לאנטארקטיקה
 
טיול באנטארקטיקה
נופי הקרחונים המרשימים יוצרים צורות שונות ומיוחדות (צילום: Rinie van Meurs)
 

לא משנה בני כמה אתם – אם יש לכם "קפיץ" במקום שבו נהוג לשבת, ואתם חובבי הרפתקאות, טבע בתולי ונופים מרהיבים – כנראה שהפלגות האקטיב, "אנטארקטיקה בייס-קמפ", יתאימו לאופייכם. ההפלגה המגוונת מאתגרת ומהנה במיוחד, ולוקחת את המטיילים עד הקצה, תרתי משמע.


* המסלול בכתבה זו הוא אחד ממסלולי השייט לאנטארקטיקה
enlightenedלפרטים על הפלגות לאנטארקטיקה >>

מידע נוסף

הפלגות לאיי פוקלנד ואיי ג'ורג'יה הדרומית

כתבות נוספות על הפלגות גיאוגרפיות

הפלגה בקטבים - הרפתקה ללא גיל
הפלגות לאנטארקטיקה - חלום ומציאות
מדריך הטרמפיסט לאנטארקטיקה
הפלגה לשפיצברגן
הפלגה אל האי וראנגל - אי הדובים

שרון מושקוביץ, החברה הגיאוגרפית
 
אודות הכותבת
שרון מושקוביץ, מתכננת ומפיקה טיולים והפלגות בכל קצווי תבל, במסגרת עבודתה כאופרטורית במחלקת השייט של החברה הגיאוגרפית. מתמחה בהפלגות גיאוגרפיות בספינות קטנות, אל יעדים מיוחדים כמו אנטארקטיקה, שפיצברגן, חופי רוסיה, הקוטב הצפוני, הפיורדים הנורבגיים, איי סיישל ועוד. אוהבת לטייל ולחקור את הסמטאות האחוריות של היעדים אליהם היא מגיעה, אוהבת אדם ובעלי חיים.

 
 
שרון עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר