איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים

איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים
צילום: Rod Longג'ורג'יה הדרומית (South Georgia) היא קבוצת איים בדרום האוקיינוס האטלנטי, בין דרום אמריקה לאנטארקטיקה. כמו איי פוקלנד ממערב, ואיי סנדוויץ' הדרומיים ממזרח, גם הם נשלטים על ידי בריטניה, ומוגדרים "טרירטוריה בריטית שמעבר לים", וגם עליהם תובעת ארגנטינה חזקה, תביעה שהובילה בשנת 1982 למלחמת פוקלנד.


מתכננים הפלגה לאיי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים, או עצירה בהם בדרך לאנטארקטיקה?
בסרטון תמצאו סקירה של האיים ושל מגוון בעלי החיים המאכלסים אותם


 

איי ג'ורג'יה הדרומית (A), איי סנדוויץ' הדרומיים (B), איי פוקלנד (C), אנטארקטיקה (D)
והעיירה 
אושוואיה בדרום ארגנטינה (E), ממנה יוצאות ההפלגות (להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל)

אנטארקטיקה
החיים בחוג האנטארקטי

בשנת 1985 הוכרזו איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים (South Georgia and the South Sandwich Islands) כטריטוריה נפרדת מאיי פוקלנד, אליהם הם השתייכו עד אז. כל האיים אינם מיושבים, ושוהים בהם רק מדענים, אנשי מנהלה ומעט כוחות ביטחון בריטיים. האיים הם גן עדן לעופות מים רבים, עם מושבות גדולות של אלבטרוסים, פינגווין מלכותי – סמלו של האי, ומיני פינגווינים נוספים, כלבי ים, פילי ים ועוד. גם לווייתנים נצפים כאן בסביבה באופן תדיר. 

איי ג'ורג'יה הדרומית מורכבים מאי אחד גדול – האי ג'ורג'יה הדרומית, שאורכו 167 ק"מ ורוחבו עד 37 ק"מ – ומספר איים קטנים סביבו. באי המרכזי מזדקרים בתלילות הרים טרשיים וגבוהים (מעל 2,000 מ'), ולצידם נפרשים מעל 160 קרחונים. את איי סנדוויץ' הדרומיים מרכיבים 11 איים וולקניים, הכוללים כמה הרי געש פעילים.
 
מיקומם של האיים, בין קווי הרוחב 54-59 דרום, מכתיב אקלים ארקטי. בקו החוף הטמפרטורה הממוצעת בקיץ, ששיאו כאן בינואר, היא 8 מעלות צלזיוס, ואילו בחורף, ששיאו כאן בחודש אוגוסט, הממוצע הוא 0 מעלות צלזיוס. כמות משקעים גדולה, 1,500 מ"מ בשנה, יורדת ברובה כשלג, אך מעט מאוד צמחייה מצליחה לגדול בתנאים הקשים הללו.
 
איי ג'ורג'יה הדרומית
מושבת פינגווין מלכותי באיי ג'ורג'יה הדרומית (צילום: אמיר גור)
 

הפלגות לאיי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים

הדרך היחידה לבקר באיים היא בהפלגה, מאחר שאין בהם שדות תעופה, וחלק מהספינות עוצרות כאן בדרכן לאנטארקטיקה. ההפלגות יוצאות ברובן מהעיר אושואיה (Ushuaia) שבארגנטינה, העיר הדרומית ביותר בעולם, או מנמל סטנלי (Stanley) באיי פוקלנד, אליו ניתן להגיע בטיסה.
כתבה על הפלגה לאיי פוקלנד ואיי ג'ורג'יה הדרומית
 
הפלגה לאיי ג'ורג'יה הדרומית
שבעה צלמים ופיל ים אחד... (צילום: אמיר גור)
 

מידע נוסף

יעדים ומועדים להפלגות גיאוגרפיות
מתי לטייל במרכז ודרום אמריקה?

כתבות נוספות

כל מה שצריך לדעת לפני הפלגה לאנטארקטיקה
הפלגה לאיי פוקלנד ואיי ג'ורג'יה הדרומית
הפלגה לאנטארקטיקה - חלום שהפך מציאות
איי פוקלנד - גן עדן של חיותסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר