www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

איי פוקלנד הם ארכיפלג של כ-200 איים בדרום האוקיינוס האטלנטי, בין ארגנטינה לאפריקה, ומהווים מושבה של בריטניה, בעלת שלטון עצמי. בירתם היא העיר סטנלי. במדור זה ריכזנו כתבות על אודות האיים, היסטוריה, טיולים והמלצות למטיילים.


איי פוקלנד (Falkland Islands) מורכבים משני איים גדולים - מזרחי ומערבי, ומאיים קטנים רבים. רק חלק מהאיים הקטנים מיושבים. האי המזרחי שטחו 6,680 קמ"ר, והמערבי שטחו 5,280 קמ"ר, ובניהם מיצר ימי. בפוקלנד חיים כ-2,500 תושבים, מהם כ- 1,800 בבירה סטנלי (Stanley). בנוסף לתושבם נמצאים עוד כ- 1,700 חיילים בריטים בבסיס צבאי. במפת האיים מסומנים פחות מעשרה ישובים בהם גרים בסך הכל כ- 35 תושבים.
שחפים אדומי מקור, האי בליקר, איי פוקלנד
שחפים אדומי מקור, האי בליקר, איי פוקלנד  (צילום:
אפרת נקש)
 

הפלגות גיאוגרפיות
 
איי פוקלנד התגלו לאירופים ב-1590. הם עלו לחדשות בקרב הימי הענק שנערך בין הבריטים לגרמנים ב-1914, ובמלחמת פוקלנד (1982), בפלישה של ארגנטינה לאיים, המכונים בספרדית Islas Malvinas. הפלישה הסתיימה ביציאת הכוחות הארגנטינאים. פוקלנד נשארה תחת ממשל בריטי, עם מועצה מחוקקת ומועצה מבצעת.
 
מרבית האיים שטוחים ובחלקם מעט גבעות (הנקודה הגבוהה ביותר היא Mount Osborne שגובהו 705 מ'). הקרקע מלאה סלעים, בולדרים של אבני צור (חלמיש) ואבן חול צורנית (קוורציט) שצבעם אפור בהיר כמעט לבן. כיום רווחת הסברה שבתקופת הקרח לא היו באיי פוקלנד קרחונים. היווצרות הסלעים מוסברת ע"י הרוחות הקרות כקרח באותה תקופה, אשר הקפיאו והלמו באיים, ויצרו "נהרות של אבנים" (המכונים בפי המקומיים “Stone run”). מעיינות רבים נובעים באיים, ומים זורמים מכל עבר, תחת הצמחים והשיחים השטוחים שאינם מצליחים לצמוח לגובה בגלל הרוח החזקה. החופים מפורצים ומלאים באצות. ליד קו החוף יש אזורים המכוסים שיחים הנקראים Tussac , שהוא סוג של Tussock Grass.
 
באיי פוקלנד אין כבישים כמעט. הכביש היחיד אורכו 70 ק"מ, והוא מקשר את שדה התעופה Mount Pleasant לבירה סטנלי באי המזרחי. שאר הדרכים באיים הן דרכי עפר משובשות המתאימות לרכבי שטח
התחבורה בין האיים נעשית באמצעות שרות מוניות אווירי של מטוסי "איילנדר" קלים, צבועים אדום. המטוסים נוחתים וממריאים בשדה הפתוח. זמני ההמראה של המטוסים, לפי שם האורח, מועברים לחוות הפזורות במקומות מבודדים בפקס. כאשר יש בעיית תקשורת, מודיעים ברדיו את זמני ההמראות.
 
טבע, האי קרקס, איי פוקלנד
פטריות בגודל של כדורי גולף באחו, האי קרקס, איי פוקלנד  (צילום: אפרת נקש)
 
פוקלנד היא טריטוריה עשירה, ועיקר הכנסתה מרישיונות דיג. למרבה הצער, פוקלנד אינה דואגת לשימור אזורים נקיים מדיג סביב למושבות הפינגווינים. לפיכך נאלצים הפינגווינים לשחות מרחק רב יותר כדי לאכול, ואינם מסוגלים לכלכל את גוזליהם. מייק, ביולוג שגר אחת עשרה שנים בפוקלנד וחקר את הפינגווינים, מעיד שאוכלוסיית הפינגווינים הצטמצמה בשנים אלו מששה מיליון למיליון אחד.
 
התיירות מכניסה מעט מאד כסף ולכן אינה חשובה לתושבים הכפריים המתפרנסים בעיקר מחקלאות, וכן לתושבי סטנלי המתפרנסים משירותי פנים ומסחר. פועל יוצא מכך הוא שהביקור באיי פוקלנד יקר מאד. יקר להגיע לשם והשהות יקרה, כי התנועה ממקום למקום קשה ונעשית בטיסות או ברכבי שטח. מוצרי הצריכה, המגיעים מבריטניה, יקרים עוד יותר מאשר בבריטניה, שאף היא יקרה. כיוון שלתושבים אין כוונה לפתח את התיירות, יש בה מעט מאד מקומות לינה לתיירים ומומלץ להזמין מקום מראש. קהל היעד של חנויות המזכרות לתיירים הוא ספינות התיירים הגדולות, שרק עוגנות בסטנלי לביקור, והתיירים נשארים לישון באוניה.
לינה באיי פוקלנד - מחירים והזמנות
 
שעות האור בינואר הן ארוכות. אור ראשון הפציע ב-4:30 לפנות בוקר, והשמש זרחה ב-5:00. השמש שקעה בשעה 21:30, ובשעה 22:00 ניתן עדיין להבחין בין שמים לגבעות ולים. את הערבים ביליתי שקועה בספרות העשירה שמצאתי, קראתי על החיות והחיים באיי פוקלנד.
 
איי פוקלנד הוא מקום מבודד ואחר. אין בו זוחלים, אף לא רמזור אחד, ואין אפילו סניף מקדונלד...

קורמורן, אי אריה הים, איי פוקלנד
 קורמורן מלכותי צעיר, באי אריה הים, איי פוקלנד  (צילום: אפרת נקש)


איך מגיעים לאיי פוקלנד?
דרך צ'ילה (מסנטיאגו דה צ'ילה דרך פונטו אראנס) או כטיסת המשך מבריטניה, טורונטו, מיאמי ואמסטרדם עם החברה הצ'ילאנית Lan Airways, או בטיסה ישירה מאוקספורד בריטניה עם החברה הצבאית הבריטית MoD airbridge flights. כל אחת מהחברות מבצעת טיסה אחת לשבוע.

מחירי דוגמא של לאן-איירליינס (נובמבר 2008):
Santiago to Falkland Islands -     £714
Punta Arenas (Chile) to Falkland Islands - 435£
Amsterdam to Falkland Islands -    £1,215
Los Angeles to Falkland Islands -    £1,348
New York to Falkland Islands -    £1,389
Miami to Falkland Islands - £1,314
London to Falkland Islands -     £942
Toronto to Falkland Islands -    £799
 
בטיסה יש מגבלת משקל, והקנס על משקל יתר גבוה למדי.

 


אפרת נקש אודות הכותבת
אפרת נקש, מטיילת במקומות מרתקים ברחבי העולם, לומדת על תרבויות שונות ואורחות חיים, חוזרת עם סיפורים על חוויות שהלהיבו אותי, וצילומים נוגעים ללב. מאז 1990 הצילום מהווה מרכיב משמעותי בחיי. בנוסף אני מאמנת אישית ועסקית, וגם עובדת בתחום היי-טק". לאתר של אפרת נקש

לקריאת כתבות נוספות של אפרת
מספר צפיות: 9092
3414