איי פוקלנד – כתבות והמלצות לטיול באיי פוקלנד

איי פוקלנד – כתבות והמלצות לטיול באיי פוקלנד
צילום: Paul Carrollאיי פוקלנד הם ארכיפלג של כ-776 איים המקובצים בים ארגנטינה שבדרום-מערב האוקיינוס האטלנטי, מרחק 600 ק"מ מחופי דרום אמריקה. במדור זה ריכזנו כתבות על אודות האיים וההיסטוריה שלהם, ומידע על הפלגה אליהם.


איי פוקלנד (Falkland Islands) מורכבים משני איים גדולים ומיושבים  אי פוקלנד המזרחי ואי פוקלנד המערבישביניהם מפריד מצר ימי, ומאיים קטנים רבים שרק חלקם מיושבים. בפוקלנד חיים בסך הכול כ- 3,600 תושבים, מהם כ- 2,500 בעיר הבירה סטנלי (Stanley). בנוסף לתושבים נמצאים עוד כ- 1,200 חיילים בריטים בבסיס צבאי. 

מדוע כדאי לבקר באיי פוקלנד?
כפי שתראו בסרטון, איי פוקלנד מציעים מפגש אינטימי עם מגוון בעלי חיים בסביבתם הטבעית:
מושבות של פינגווינים, פילים, אריות ודובי ים, וערב רב של עופות ימיים


ההיסטוריה של איי פוקלנד על קצה המזלג

כבר במהלך המאה ה- 16 חלפו מגלי ארצות אירופאים סמוך לאיים וציינו אותם על המפות, אך רק בשנת 1690 ספינה בריטית חצתה את המצר שבין שני האיים הגדולים, והכריזה עליהם בעלות בריטית. השם שניתן לאיים באותו מעמד – "איי פוקלנד" – הוא על שם "הלורד הראשון של האדמירליות" באותה תקופה. לאחר מכן האיים עברו ידיים בין הבריטים לצרפתים – שהיו הראשונים להתיישב בהם. כיום, הארכיפלג של איי פוקלנד הוא אחד מבין 14 הטריטוריות הבריטיות שמעבר לים (British Overseas Territories), תחת ריבונות הממלכה המאוחדת.

שמם של האיים עלה למודעות הציבורית בעקבות הקרב הענק שנערך בהם בין הבריטים לגרמנים בשנת 1914, ושנים לאחר מכן – במלחמת פוקלנד (1982), בעת שארגנטינה פלשה לאיים, אותם היא מכנה עד היום "איסלס מלבינס" (Islas Malvinas). הפלישה הסתיימה בנסיגת הכוחות הארגנטינאים וניצחון לכתר הבריטי – פוקלנד נשארה תחת ממשל בריטי, עם מועצה מחוקקת ומועצה מבצעת.
 
איי פוקלנד
שמם של האיים עלה למודעות הציבורית בעיקר בזכות המלחמה (צילום: CC Vijay Chander)


אנטארקטיקההטבע הבתולי של איי פוקלנד

מרבית האיים שטוחים ובחלקם מעט גבעות. הנקודה הגבוהה ביותר היא הר אוסבורן (Mount Osborne), שפסגתו נושקת ל- 705 מ'. הקרקע מלאה סלעים, בולדרים של אבני צור (חלמיש) ואבן חול צורנית (קוורציט) שצבעם אפור בהיר, כמעט לבן. היווצרות הסלעים מוסברת על ידי הרוחות הקרות בתקופת הקרח, אשר הקפיאו והלמו באיים, ויצרו "נהרות של אבנים" (המכונים בפי המקומיים “Stone run”). מעיינות רבים נובעים באיים, ומים זורמים מכל עבר, תחת הצמחים והשיחים השטוחים שאינם מצליחים לצמוח לגובה בגלל הרוח החזקה. החופים מפורצים ומלאים באצות. ליד קו החוף יש אזורים המכוסים שיחים הנקראים טוסאק (Tussac).

באיי פוקלנד אין כבישים כמעט. הכביש היחיד אורכו 70 ק"מ, והוא מקשר את שדה התעופה ("Mount Pleasant") לבירה סטנלי באי המזרחי. שאר הדרכים באיים הן דרכי עפר משובשות המתאימות לרכבי שטח. התחבורה בין האיים נעשית באמצעות שירות מוניות אווירי של מטוסי "איילנדר" קלים, צבועים אדום. המטוסים נוחתים וממריאים בשדה הפתוח. זמני ההמראה של המטוסים, לפי שם האורח, מועברים לחוות הפזורות במקומות מבודדים. כאשר יש בעיית תקשורת, מודיעים ברדיו את זמני ההמראות.
 
אלבטרוסים, איי פוקלנד
קינון של אלבטרוס שחור-גבה (צילום: 
CC Falkland Islands)
 

כלכלת פוקלנד – יותר דיג, פחות תיירות

עיקר הכנסתה של פוקלנד מרישיונות דיג. למרבה הצער, פוקלנד אינה דואגת לשימור אזורים נקיים מדיג סביב למושבות הפינגווינים. לפיכך נאלצים הפינגווינים לשחות מרחק רב יותר כדי לאכול, ואינם מסוגלים לכלכל את גוזליהם. מייק, ביולוג שחי בפוקלנד וחקר את הפינגווינים, מעיד שאוכלוסיית הפינגווינים הצטמצמה בשנים אלו משישה מיליון למיליון אחד בלבד.
 
התיירות מכניסה מעט מאוד כסף ולכן אינה חשובה לתושבים הכפריים המתפרנסים בעיקר מחקלאות, וכן לתושבי סטנלי המתפרנסים משירותי פנים ומסחר. פועל יוצא מכך הוא שהביקור באיי פוקלנד אינו זול. יקר להגיע לכאן והשהות יקרה, כי התנועה ממקום למקום קשה ונעשית בטיסות או ברכבי שטח. מוצרי הצריכה, המגיעים מבריטניה, יקרים עוד יותר מאשר באנגליה  שאף היא יקרה. כיוון שלתושבים אין כוונה לפתח את התיירות, יש בה מעט מאוד מקומות לינה לתיירים ומומלץ להזמין מקום מראש. קהל היעד של חנויות המזכרות לתיירים הוא ספינות התיירים הגדולות, שרק עוגנות בסטנלי לביקור, והמטיילים נשארים לישון באוניה.
לינה ואירוח באיי פוקלנד
 
קורמורנים באי סונדרס, איי פוקלנד
 קורמורן מלכותי מאכיל את גוזליו באי סונדרס (צילום: 
CC Liam Quinn)

איך מגיעים לאיי פוקלנד?

מרוב המקומות בעולם אין טיסה ישירה לאיים והטיסות הקיימות מוגבלות לכפעם בשבוע. ניתן להגיע לכאן דרך צ'ילה (מסנטיאגו דה צ'ילה דרך פונטו אראנס) או כטיסת המשך מבריטניה, טורונטו, מיאמי ואמסטרדם עם החברה הצ'ילאנית Lan Airways. מי שנמצא באנגליה יכול לעלות על טיסה ישירה מאוקספורד, עם החברה הצבאית הבריטית MoD airbridge flightsבטיסה יש מגבלת משקל, והקנס על משקל יתר גבוה למדי.

אפשרות נוספת היא לשלב עצירה באיי פוקלנד כחלק מהפלגה לג'ורג'יה הדרומית או לחצי האי האנטארקטי. בהפלגה כזו הזמן מוגבל יותר אך הסיורים מודרכים ומובנים מראש, מטעם הספינה.

התקופה בה ניתן לטייל באיי פוקלנד קצרה במיוחד, בין נובמבר למרץ. שעות האור בינואר הן ארוכות – אור ראשון מפציע ב-4:30 לפנות בוקר, והשמש זורחת במלואה ב-5:00. השמש שוקעת בשעה 21:30, ובשעה 22:00 ניתן עדיין להבחין בין השמיים לבין הגבעות והים. 
 
פינגווין דלגן סלעים, איי פוקלנד
 פינגווינים מסוג "דלגן סלעים" באזור סטנלי, בירת איי פוקלנד (צילום: 
CC Mark Koch)

פינגווינים מלכותיים, איי פוקלנד
פינגווינים מלכותיים באיי פוקלנד (צילום: 
CC Falkland Islands)

מידע נוסף

כתבות נוספות


אפרת נקש אודות הכותבת
אפרת נקש, מטיילת במקומות מרתקים ברחבי העולם, לומדת על תרבויות שונות ואורחות חיים, חוזרת עם סיפורים על חוויות שהלהיבו אותי, וצילומים נוגעים ללב. מאז 1990 הצילום מהווה מרכיב משמעותי בחיי. בנוסף אני מאמנת אישית ועסקית, וגם עובדת בתחום היי-טק". לאתר של אפרת נקשסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר