מלון המעצבים אנדז:
המלון הכי מיוחד באמסטרדם
מאת: ד"ר רמי דברת


מרבית האנשים רואים בבית המלון מקום בו יוכלו לישון כהלכה, להתקלח ואולי גם ליהנות מארוחה טובה. אחרים רואים במלון הרבה מעבר לכך – הזדמנות לחוויה מסוג אחר. בת זוגי נמנית על סוג האנשים השני. ביוזמתה ובהשראתה, בטיולינו בארץ ובעולם, אנחנו תמיד תרים אחר בתי מלון המבטיחים דבר מה נוסף על מקום לינה גרידא.


במסגרת "חיפושים" אלה אנו מגיעים לעיתים לבתי מלון של מעצבים, כלומר מקום אשר תוכנן ועוצב באופן ברור ובולט על ידי מעצב, ארכיטקט או אומן "שימושי" אחר. כזה הוא מלון אנדז אמסטרדם (Andaz Amsterdam Prinsengracht) באמסטרדם, עליו אספר בהרחבה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

נוף העיר ממרפסת מלון אנדז אמסטרדם לעת שקיעה
לישון עם הדגים, עיצוב חדר השינה
מחלון המלון - התרחשויות מעניינות בתעלה (צילום: רמי דברת)
חיי לילה במלון אנדז, אין סיבה לצאת מהמלון...
חדרים מעוצבים באופן מעורר השראה
ארוחה במסעדת בלו-ספון שמעלה שאלות לגבי החיים
התעלה הנפרסת דרך חלון מלון אנדז
בית מלון לאוהבי כפיות, ולואיס קרול
שנהיה לראש ולא לזנב, או לשניהם...


מלון אנדז (A) על גדות תעלת פרינסגראכט (B) במרכז אמסטרדם
להגדלה - לחצו על הפינה השמאלית העליונה
 

 ברירת מחדלמלון אנדז – נעים להכיר

המונית אשר אספה אותנו משדה התעופה התנהלה לה לאיטה במקביל לתעלות הטבעתיות האייקוניות של העיר אמסטרדם. נסענו לכיוון שכונת יורדאן (Jordaan) המקסימה, לאורך אחת המפורסמות שבהן, תעלת פרינסגראכט (Prinsengracht), שפירוש שמה: "תעלת הנסיך". המונית עצרה  ומבעד לזרזיפי הגשם הבחנו במבנה, שמבחוץ נראה כמו בניינים רבים אחרים המתנשאים לגדות התעלות – צר, בן כארבע קומות, ומעל לכניסתו מתנוסס תורן אלכסוני גבוה.

רק במבט מדוקדק יותר הבחנו במשהו יוצא דופן: דמות של ענק לבן עם כתר לראשו, הנראית כמו פורצת מחלל המלון אל מחוצה לו. שום דבר, אפילו יופי התעלות, לא הכין אותנו למה שהתרחש כמה דקות מאוחר יותר. לאחר הליכה קצרה במסדרון צר, מגיעים לקבלת המלון. מולנו ניצבו שלוש עמדות גבוהות, הנמצאות בחלל רחב ידיים, כל אחת תחת מנורה ענקית השוכנת לה בתוך פעמון לבן. כל פעילות הקבלה למלון מתבצעת בעמידה, כאשר פקיד הקבלה אוחז בטאבלט. כאשר מביטים ימינה ושמאלה, עולה תחושה בלתי מוכרת, שאינה מתאימה לדפוסי הכניסה הסטנדרטיים למלון, אשר צרובים אצל כל מי שכבר חווה בעבר הליך קבלה לבית מלון אחד או שניים...
 

נדמה כי הגענו לתיאטרון, או למיצג מודרני שקשה להגדירו. סביבנו השתרעו האורחים ה"וותיקים" על ספות מרווחות, כמסתופפים בצלו של הענק הלבן, כאשר הם מתבוננים בתעלות, בסירות ובעוברים ושבים. מהצד השני של הלובי – בר גדול ומרשים אשר גם בו יושבים אנשים הבוהים אחד בשני או בתעלות. בצד אחר של החלל הענק, כורסאות אדומות עם מסעד גבוה הנמצאות מתחת למיצג וידאו גדול. מימין למיצג פסל ענק של אישה, יושבת על מיכל מחזור של בקבוקי זכוכית, חולצה עוטפת את ראשה, היא מרימה ידיה במעין תנועת ניצוח על תזמורת. התחושה היא כי נכנסת לחלל תיאטרון אוונגרד, המאתגר את כל החושים.
הזמנת מקום במלון אנדז
 
לובי מלון אנדז, אמסטרדם
קבלת האורחים והצ'ק-אין מתבצעת מתחת ל"פעמוני הענק", באווירה שונה ומפתיעה
 
 

חדרי המלון  הכול חוץ מ"נורמלי"

לאחר תהליך הקבלה, שהיה ידידותי באופן מיוחד, הופנינו באופן טבעי למעלית. הנסיעה הקצרה במעלית מעצימה את תחושת התיאטרון. במהלכה נפרשים לפניך "נופים" שונים – כך למשל, להרף עין, המעלית כמעט נוגעת בקיר מלא ספרים עתיקים, המופיע ומייד נעלם.

המעלית עוצרת ואחד מעובדי המלון מכווין את האורחים לחדריהם. לפני הכניסה לחדר, כאשר החוויות הטריות עדיין מציפות את המחשבה, ניתן להבחין שבקיר מולך מסך טלוויזיה, המקרין תמונות מוזרות... למעשה, וידאו-ארט הוא מוטיב חוזר בבית המלון – ברחבי השטחים הציבוריים של המלון, מפוזרים מעל ל- 40 מסכי טלוויזיה עליהם מוקרנים מיצגי וידאו אומנותיים. עובדה זו הופכת את המקום לבעל אוסף מיצגי הווידיאו הגדול ביותר בהולנד, ואחד הגדולים בעולם.
 

כשסוף סוף נכנסים לחדר, ממתינות הפתעות נוספות. הדבר הראשון שמקבל את פני האורחים הוא ציור פנטסטי ענק של דג המחובר לגליל, הנראה כמברשת גילוח של פעם. דמיינו לעצמכם שלושה מטרים של דג המתנוסס מעל למיטה שבחדר. מבט חטוף נוסף מגלה כי הכיור נמצא על אי חרסינה המוצב בלב החדר, ולא בחדר האמבטיה, כמקובל.
 

ביקור ראשון וזריז בשירותים מגלה כי גם שם לא הכול בנאלי – הקירות כולם מעוטרים בטפטים ייחודיים – הצבע השולט הוא "כחול חרסינה", כותרות עיתונים המדווחות על אירועים משמעותיים בהיסטוריה של הולנד ואיורים שונים הקשורים במדינה, כמו אלו שמופיעים על בולי דואר. אינך צריך ליטול עיתון בכדי להיכנס לשירותים - הוא כבר קיים על הקיר... לאחר שנרגעים ונחים מעט, אפשר להתחיל להבין היכן אנו נמצאים.
 
חדר מלון אנדז אמסטרדם

חדר מלון אנדז אמסטרדם
חדרי המלון המעוצבים מעוררים מחשבה ונותנים השראה
 

סיור ברחבי המלון

בסיור במלון פוגשים בדמויות ענקים נוספות – הן בקומות השונות והן בגינת המלון הקטנה. ה"ענק" הוא למעשה הנסיך המייצג את התעלה, פושט את ידיו לצדדים כמבקש לחבק את המבקרים ולהגשים את חלומותיהם. על קירות המלון מפוזרות גם כפיות ענקיות, וניתן גם להבחין בדימויים נוספים, כמו חלק מהכורסאות בשטחים הציבוריים המעוצבות בצורה המזכירה צבעוני אדום – מחווה לפרח המייצג את אמסטרדם.

המלון עצמו הוא "אתר תיירות" ששווה להקדיש לו זמן ומחשבה. בעוד מנסים לפענח את הדימויים הרבים, עולה השאלה המתבקשת – מי עומד מאחורי תפאורה מפעילת חושים זו?

מלון אנדז, אמסטרדם
"כפיות" על הקירות, כיסאות חיבוק וצלחות חרסינה הולנדיות  מוטיבים נוספים ברחבי מלון אנדז אמסטרדם
(צילום: רמי דברת)
 

איש הפלאים – מעצב הבית של המלון

מסתבר כי האחראי לכך הוא מעצב ואומן רב תחומי בשם מרסל וונדרס (Marcel Wanders). הוא התפרסם בשנת 1996 כאשר עיצב כיסא העשוי מחבלים. בעשרות השנים האחרונות הוא קנה לו שם כמעצב יוצא דופן של ריהוט מגוון, שולחנות, כלי שולחן, מזוודות, מוצרי קוסמטיקה ומה לא... כמו כן, הוא עבד עבור חברות ענק הולנדיות כ- KLM והציג בחשובי המוזיאונים לאומנות מודרנית בעולם  MOMA בניו יורק וסטדלייק (Stedelijk) באמסטרדם, למשל. בשנים האחרונות הוא עיצב חללי בתי מלון רבים בעולם.

לפני שנחזור להווה, זהו המקום לספר כי לבניין עצמו היסטוריה ארוכה: הוא הוקם לפני כ- 300 שנה, כבית מגורים. לפני כ- 120 שנה, הבניין המרכזי וזה הסמוך לו (שמשמש כיום כחלק מהמלון) תוכננו מחדש והוסבו למחסנים ולבתי מלאכה לחייטים. בשנת 1977 המבנה הוסב לספריה מרכזית, ולאחר מכן נמכר לרשת בתי המלוןANDAZ , ששכרו את שירותיו של וונדרס לעיצוב המיוחד, ונפתח ב 2012 במתכונתו הנוכחית.
 
מרסל וונדרס
מרסל וונדרס וכיסאות החבלים שעיצב בתחילת דרכו  (צילום: ARTS&CULTURE)
 

דברים שרואים מכאן לא רואים משם

מיקומו הנהדר של בית המלון מאפשר לאורח לשבת ולנוח מול הנוף העירוני המתחלף, תוך שהוא נהנה מכוס קפה טובה או ארוחה טעימה. כך, בוקר אחד, ביושבי בלובי המלון כחוסה בצלו של הענק, ראיתי אל מול עיני, כבתיאטרון, ספינה שולה אשפה וגרוטאות מתחתית התעלה. בין הגרוטאות  זוגות אופניים. מסתבר כי בכל שנה אוספת עיריית אמסטרדם מאות זוגות אופניים אשר מצאו את דרכם באופנים שונים לתוך התעלות...
 
בעודי חושב על "שולי האופניים" קמתי מכורסתי הנוחה ועברתי במסדרון אדום ארוך אשר מראה גדולה מוצבת בסופו, כך שהוא נדמה אף ארוך יותר. בצדו האחד של המסדרון תלויות על הקיר קופסאות זכוכית בהן מוצגים חפצים שונים שעוצבו על ידי וונדרס, כגון כפיות וכלי תה אשר עוצבו בהשראת המתרחש בספרו של לואיס קרול, עליזה בארץ הפלאות.

בהמשך המסדרון התעכבתי אל מול מיצג וידאו. במשך כמחצית השעה נשים מבוגרות, יפות מראה, סיפרו על האופן שבו השפיע יופיין על מהלך חייהן.
כתבת טיול כוכב מאמסטרדם
 
בית המלון אנדז, אמסטרדם
כ- 40 מיצגי וידאו ברחבי המלון וכיסאות ה"צבעוני האדום"
 
 

מסעדת המלון המשובחת – כי האורח צועד על קיבתו

הרוצים להשביע את החך ימצאו את מבוקשם במלון זה – החל מציון העובדה כי תכולת המיני בר במלון מוצעת חינם אין כסף (למעט משקאות אלכוהוליים), דרך מסעדת שף, המגישה בעיקר מנות הולנדיות מודרניות. מסעדה זו הקרויה בשם "בלו-ספון" (Blue Spoon), כלומר – "כפית כחולה", ממשיכה את מוטיב הכפיות, המופיעות על הקירות במסדרונות המלון.

המסעדה בולטת בייחודה בכך שהמטבח שלה מוצב במרכז חלל המסעדה, כך שהסועדים יכולים לחזות באופן הכנת האוכל כבהצגה, ממקום מושבם ליד השולחן. גם כאן, במסעדה, מלווה את הסעודה הענק  הלבן, לבוש סינר בישול, שכמו משגיח על איכות האוכל והשירות הניתן לסועדים. כנראה שהוא עושה את עבודתו נאמנה מפני שהאוכל טעים ומגוון והחוויה כולה מהנה עד מאוד.

מסעדת בלו-ספון, אנדז אמסטרדם   מסעדת בלו-ספון, אנדז אמסטרדם
מסעדת בלו-ספון, אנדז אמסטרדם

מסעדת המלון היא חווייה מיוחדת בפני עצמה - הכנת האוכל מול הסועדים, בסגנון חופשי אך מוקפד
 
 

פעילויות בסביבת המלון

השהות במלון אכן מספקת חוויה מסוג אחר – אך כיצד נוכל להישאר זמן כה רב במלון, מיוחד ככל שיהא, כאשר שוהים בליבה של אחת הערים היפות באירופה?

אם נתפנה להתבונן בסביבתו הרחבה יותר של המלון, הרי שהוא ממוקם במרכז הפרינסגראכט, אחת מתעלות ה"רינג" המתפתלות בליבה של אמסטרדם הישנה, באזור אשר הוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, ובמרחק הליכה מאתרים מרכזיים כמו מוזיאון סטאדליק ובית אנה פרנק. סביב בית המלון מגוון בתי קפה, מסעדות, חנויות מעצבים וגלריות, וכמובן -   התעלות וכל הקשור בהן.


מומלץ להצטרף לסיור אומנות בעיר. לנו הזדמן לצאת לסיור גרפיטי בשכונת יורדאן, עם מדריכה בשם תמר, ושפת ההדרכה? שפת התנ"ך.

אתרים מרכזיים נוספים נמצאים במרחק הליכה, כמו הכנסייה הצפונית (
Noordekerk) – כנסייה פרוטסטנטית יפהפייה, מהמאה ה- 17, מוזיאונים רבים, בית אנה פרנק, ואזור "תשעת הרחובות" – הידוע כמרכז הקניות והתרבות של העיר. 

מלון כה מיוחד בליבה של עיר כה מיוחדת. מה צריך אדם יותר מכך?
כתבה על סיור באמסטרדם
 
מלון אנדז אמסטרדם
לשבת בנחת עם כוס תה ועוגה ולצפות בהתרחשויות שסביב התעלה - החיים הטובים של מלון אנדז אמסטרדם!

מידע נוסף

הזמנת מקום במלון אנדז
בתי מלון נוספים באמסטרדם
השכרת רכב בהולנד

כתבות נוספות

סיור באמסטרדם כמו המקומיים
מידע וטיפים למטייל בהולנד
אתרי חובה בהולנד
העיר דלפט והנערה עם עגיל הפנינה
שייט תעלות מדרום לאמסטרדם

רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת, חורש את העולם עם מצלמה ומעביר הרצאות חוויתיות על מסעות, תרבויות וטיולים בעולם. ניסיון עשיר בהרצאות למגוון של קהלים, מוסדות וגופים. מעביר קורסים בבית הספר המרכזי להשתלמויות של הסתדרות המורים. דוא"ל: ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר