טיול כוכב מאמסטרדם     

טיול כוכב מאמסטרדם
מאת: ד"ר רמי דברת


אמסטרדם, עיר התעלות, נחשבת ובצדק לאחת הערים היפות והמעניינות באירופה. לאחר שמבקרים באתריה ונהנים מהאווירה המיוחדת שהיא מקנה, הגיע הזמן גם לצאת ממנה אל אתרים נוספים, במרחק נסיעה קצר, שמביאים פנים נוספות של סגנון החיים ההולנדי.


הולנד אינה מדינה גדולה והעיר אמסטרדם נמצאת פחות או יותר במרכזה, כך שניתן להתמקם בה כבסיס לטיול כוכב באתרים המתוארים בכתבה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

נעלים במוזיאון הפתוח זאנסה סכאנס  (צילום: כרמית וייס)
תחנות רוח במוזיאון הפתוח זאנסה סכאנס  (צילום: כרמית וייס)
תחנת רוח עתיקה במוזיאון הפתוח זנסה סכאנס (צילום: רמי דברת)
תעלת הכפר מרקן (צילום: רמי דברת)
פרות רועות לצד הכביש (צילום: רמי דברת)
מתכננים ארוחת צהריים? (צילום: רמי דברת)
שייט משפחתי בכפר חיטהורן (צילום: רמי דברת)
הולנד היא ארץ הגבינות, אז תתכבדו! (צילום: רמי דברת)


מפת הולנד ועליה נקודות העניין המתוארות בכתבה, לטיול כוכב מאמסטרדם
להגדלה - לחצו על הפינה העליונה


 ברירת מחדלביקור בכפר "עתיק"

לא רחוק מהעיר אמסטרדם, במרחק של כ- 20 דקות נסיעה אפשר לבקר בכפר התיירותי זאנסה סכאנס (Zaanse Schans). כבר ממבט ראשון, עם ההגעה למגרש החניה המוסדר, ניתן להבחין בשניים ממאפייניה המובהקים של ארץ השפלה: שטחים נמוכים ירוקים אשר נכבשו מהים ושורה של טחנות רוח. טחנת רוח היא מבנה אשר מנצל את אנרגיית הרוח – הקיימת בהולנד בשפע, לתנועה סיבובית אשר יכולה להפעיל מנועים המכוונים לבצע פעולות שונות כטחינת קמח, הכנת שמן ותבלינים, וכן – לשאיבת מים בכדי לייבש שטחי אדמה הסמוכים למקורות מים, ולהפכם ראויים למגורים.
 
בשנת 1950 פורקו בתי עץ מהמאות ה- 17 וה- 18, אשר עמדו באזור ונבנו מחדש במיקומם הנוכחי – לגדות נהר זאן (Zaan) ובסמוך לחמש טחנות הרוח המקוריות, אשר הוקמו שם מלכתחילה. באחת מאותן חמש טחנות (אשר במקור שימשה לטחינת קמח) הוקם מוזיאון אשר ממחיש את אופן פעולת טחנת הרוח ואת תפקידה החשוב במשק ההולנדי.

במתחם כולו מבנים מקסימים וגשרי עץ ציוריים המובילים, בין היתר, לבית מלאכה לייצור וממכר קבקבי עץ – שם בעל המלאכה לוקח בול עץ קטן ובכמה דקות מדגים כיצד הוא הופך לקבקב, לעיניהם הפעורות של הילדים. בחנות הגבינות ומוצרי החלב ישנו היצע של גבינות הולנדיות מרחבי המדינה, ומזכרות נוספות.

מיותר לציין כי זאנסה סכאנס מהווה אבן שואבת למשפחות עם ילדים, המפיקים הנאה רבה מהאטרקציות שיש למקום להציע. באותה נשימה אזהיר שהמקום תיירותי מאוד ובימים יפים – גם צפוף. למי שמחפש חוויה אותנטית יותר, מומלץ להמשיך מזרחה בנסיעה קצרה לאחד מכפרי הדייגים ששמרו על צביונם המסורתי, לדוגמה – מרקן .(Marken)
בתי מלון באמסטרדם
 
טיול כוכב באמסטרדם, זנסה סחנס
שורת תחנות הרוח הפעילות, שבמתחם התיירותי בכפר זאנסה סכאנס (צילום: רמי דברת)
 

ביקור בכפר דייגים אותנטי

היכן שלא תחנו בכפר הדייגים מרקן, תוליך אתכם הדרך בינות לבתי עץ צנועים, תעלות מים, כרי דשא מוריקים וגשרי עץ – לנמל הכפר. אזור זה הוא ליבו הפועם של המקום, ולא בכדי – שכן עד שנת 1959, במהלכה נבנה גשר המקשר את האי של הכפר ליבשה, הוא היה מבודד ומוקף במים.

המאבק הידוע של ההולנדים בים ובכוחו היה כאן עז באופן מיוחד. כך ליד נמל הדייגים הציורי של הכפר, סמוך למגדלור מרשים, ניתן להבחין באנדרטה לזכרם של הנספים בשיטפון הגדול של שנת 1916. שיטפון זה היה מפתיע ועוצמתי, אפילו עבור תושבי האזור אשר מורגלים בפגעי מזג האוויר והים שלחופו הם שוכנים. בתים נסחפו לים על יושביהם ו- 16 מתושבי הכפר איבדו את חייהם.

מאז, עם בניית הסוללה וסכירתו של הים – כך שייצור אגם שלחופו שוכן הכפר, פחתו מאוד השיטפונות ומידת עוצמתם. יחד עם זאת, קל להבחין באמצעים שנקטו תושבי הכפר בכדי להתמודד עם הסכנה, למשל: בשורות בתי העץ  הסמוכות לנמל, הבתים עומדים על גבי כלונסאות, בכדי להפחית נזק פוטנציאלי של שיטפונות.


אם רוצים לראות מקרוב יותר היכן התגוררו וחיו משפחות דייגים במאות הקודמות, ניתן להיכנס לאחד מבתי העץ הסמוכים לנמל, אשר משמש כיום כמוזיאון. אחת מצאצאיות אותה משפחה, אשר התגוררה במקום כנראה מהמאה ה- 18, מוסיפה הסברים להמחשת פשטות החיים במקום. בתקופה זו האמצעים היו דלים ומשפחה בת כ- 6-8 נפשות הצטופפה בדירת חדר, עם מחסן לצורכי דיג בקומה השנייה.
כתבה על סיור באמסטרדם
 
טיול כוכב באמסטרדם, מארקן
נעים לטייל בין הבתים המקסימים ובנמל הכפר מרקן (צילום: רמי דברת) 
 

פארק האופניים הלבנים

בכדי לגוון במקצת את נופי המים היפים (אל דאגה עוד נשוב אליהם), מומלץ לבקר במקום קצת שונה: הפארק הלאומי הוכה פלואה (Hoge Veluwe National Park) – הפרק הגדול ביותר בהולנד, שנמצא כ- 85 ק"מ דרום-מזרחית לאמסטרדם. בשטחו מקובצות חורשות, קילומטרים של שבילי טיול ברגל ובאופניים, מלווים בציוצי ציפורים ובטבע מלוא העין ויתר החושים. הפארק די גדול כך שתמיד ניתן לאתר פינות שלוות לבילוי משפחתי או רומנטי, גם כאשר יש בו מבקרים רבים.

בפארק מוצעים – ללא עלות – זוגות אופניים לשימוש חופשי, שצבעם לבן. על חלקם מותקן כיסא ילדים, כך שממש מתבקש לקחת את הקטנטנים לסיבוב, ולהגיע לכל קצות הפארק, בפעילות משפחתית מהנה שממלאת יום שלם בקלות. במרכז המבקרים ישנן מפות לניווט פשוט וברחבי הפארק מוצבים שלטים להכוונה, המציינים גם את המרחק שנותר לנקודת העניין.

במרכז המבקרים מזדמנת חוויה מעניינת נוספת, במוזיאונדר (
Museonder), המוזיאון התת קרקעי הראשון בעולם: מתחת לפני הקרקע נחפרו מפלסים המתארים תופעות טבע שונות, כפי שהן נראות בזוויות פחות שגרתיות. כשיורדים אל "מתחת לאדמה" ניתן לפגוש בקיני נמלים, בשורשי עץ מסתעפים, ובזרימת מי התהום מתחת לאדמה. הביקור מרתק את ההורים ואת הילדים כאחד, כבר מגיל צעיר מאוד.

עבור חובבי האמנות, גולת הכותרת במקום היא ביקור באחד ממוזיאוני האמנות החשובים במדינה כולה – מוזיאון קרולר-מולר (Kröller-Müller Museum), שהוקם בשנת 1938, על ידי בני הזוג קרולר. במוזיאון מאות יצירות אמנות של מיטב הציירים האירופאיים – אימפרסיוניסטים ואחרים. מאחורי המוזיאון ובשבילים הסמוכים אליו "נשתל" גן הפסלים הגדול ביותר בהולנד (ויש האומרים באירופה כולה): כמאה פסלי מתכת, עץ ואבן בגדלים שונים. מה שמעצים את חווית הצפייה, מעבר לפסלים עצמם, הוא מיקומם בינות לדשאים, לעצים ולמזרקות. מדובר בחוויה מענגת המאתגרת את המחשבה והדמיון.
 
טיול כוכב באמסטרדם, הוך-פלווה  טיול כוכב באמסטרדם, מוזיאונדר
טיול כוכב באמסטרדם, מוזיאונדר  טיול כוכב באמסטרדם, אופניים לבנים
פארק הוכה פלואה: למעלה  שורשי עץ אדיר ממדים במוזיאנדר ופסל באגמון שבגן הפסלים (צילום: רמי דברת)
למטה  אופניים מותאמים למשפחות ויחידים, מושאלים ללא עלות, ואיתם ניתן להגיע אל הטירה שמימין (צילום: ירדן גור)
 

ביקור במוזיאון הפתוח בארנהיים 

עד אשר החלתי להתנועע בנתיביה של הולנד, לא תיארתי לעצמי כי אחד מסוגי המראות העיקריים אשר ילוו אותי בנסיעותיי יהיו נופים חקלאיים: דלועים המוצגים לראווה על עגלות חקלאיות ישנות, פרות עבות בשר רועות באחו, דוכנים למכירת מוצרי חלב ליד משק חלב, שדות וחממות פרחים מלוא העין ועוד. למרות שרק כארבעה אחוזים מתושבי הולנד עוסקים בחקלאות – הם מספקים את כל תצרוכת המדינה, וגורמים אף לכך שהולנד היא אחת מיצואניות מוצרי החקלאות הגדולות בעולם. ברגע שיוצאים מהעיר הגדולה, מתחילים להיחשף לנופים הללו, והסקרנות לגבי החיים הכפריים שמחוץ לעיר – עולה לנוכח מראות אלה.

המוזיאון הפתוח בעיר ארנהיים (Openlucht Museum, Arnhem), שנמצא כ- 100 ק"מ מהעיר, הוא מקום נפלא להתוודע לסגנון החיים החקלאיים הפשוטים, כפי שהתקיים כאן מאות שנים. בתור חובב מושבע של מוזיאונים פתוחים, מצאתי שהמוזיאון ההולנדי נוח ומעביר היטב את האווירה בהולנד של לפני 200-300 שנה, את ההיסטוריה, סגנון החיים ותחומי העיסוק הנפוצים באותם ימים.

חסרונו של המוזיאון, שהוקם כבר בשנת 1912, כרוך ביתרונו: הוא משתרע על שטח ענק של כ- 45 דונם, כך שמפאת גודלו
 קשה להקיפו בסיור אחד. כדי להקל על ההתניידות ברחבי המוזיאון ישנה רכבת פנימית שמקיפה את המקום. קרונותיה המקוריים היו בשימוש במקומות שונים ובתקופות שונות במדינה, וגם נהגי הקטר נראים כעובדי רכבת חביבים בגמלאות.

במהלך הסיור עוברים במגוון בתי חווה ובתי איכרים, העוסקים במשלח ידם ועבודתם החקלאית. בין היתר, ניתן לבקר במחלבה, מבשלת בירה, בתים פרטיים בהם מבשלים את האוכל על האח המבוערת, דיר חזירים ומשקים עם בעלי חיים נוספים, מפעל לייצור לבנים ועוד ועוד. כמו כן, ניתן לבקר בווילה מפוארת במיוחד בה התגוררה משפחה אמידה בשנות השבעים של המאה העשרים, אשר הועתקה למוזיאון ממקומה המקורי. גם ביטוין של תקופות היסטוריות ותופעות חברתיות לא נפקד מהמוזיאון – כך ניתן לבקר בחצר בית טיפוסי של מתיישבים הולנדיים באינדונזיה של ימינו (שהייתה מושבה הולנדית), או לחזות בתנאי החיים הקשים של חיילים אסיאתיים אשר שירתו בצבא ההולנדי ולאחר תום השרות ניסו להתיישב בהולנד עצמה.
כתבה על כפר הנופש דה-אמהוף
 
אופנלוכט, ארנהם
נא לא להפריע למתיישב לתקן את גלגל הכרכרה! (צילום: רמי דברת)
 

ההולנדים ומלחמתם במפלס המים

כידוע, חלקים גדולים בהולנד נמצאים מתחת לפני הים הסמוך, או רק מספר מטרים מעליו. זה כמעט בלתי נתפס, אך למעשה – ההולנדים "המציאו" לעצמם יבשה ושטחים רבים, יש מאין, על ידי מפעל ייבוש לאומי ענק. מסיבה זו, במרוצת השנים אזורים גדולים היו חשופים לשיטפונות והצפות בקנה מידה נרחב, ומשימתם של ההולנדים היתה תמיד למנוע את אסון ההצפה הבא.

בביקור בפרויקט הדלתא הדרומית של הולנד, קומפלקס סכרים ענק הנמצא בנפת זילנד (
Zeeland) שמדרום  לאמסטרדם, מקבלים מושג נרחב ומעמיק יותר על הסכנה הממשית ועל מאמצי ההולנדים למנוע את נזקי ההצפות. הסיפור הטרגי שבעקבותיו הוקם הסכר, ארע בתחילת 1953, עת הוצפו חלקים ניכרים באזור זילנד, ויותר מ- 1,800 איש קיפחו את חייהם.

בקומפלקס הוקם מרכז מבקרים בו תצוגות שונות. אחת החוויות המרשימות ביותר היא מיצג קולנועי של 360 מעלות, בו מומחש אותו ליל שיטפון נורא כפי שמשתקפים בקורותיה של משפחה אחת – הורים ושני ילדים, אשר ביתם ניצב לא רחוק מהים. הצופה מרגיש ממש כאילו הוא שם איתם, באותן שעות מסמרות שיער, מיטלטל ברוחות העזות המלוות בגלים מפלצתיים. אמנם משפחה זו, ניצלה, אך היקף הנזקים הניע את שלטונות הולנד לנקוט צעדים נמרצים יותר ויותר בכדי למנוע אירועים חמורים כאלה בעתיד. כך נולד הפרויקט, ומשך בנייתו ארך עשרות שנים וכלל הקמת סכרים, סוללות ואמצעים נוספים אשר לדעת המומחים יקטינו את שכיחותן של הצפות ענק לכדי פעם ב- 4,000 שנה (לעומת פעם ב- 80 שנה...).  

ממרכז המבקרים יוצא סיור מאורגן לאחד הסכרים, המתנהל על ובתוך הסכר עצמו 
 חוויה מעניינת באופן כללי, ובפרט למי שמתעניין בהנדסה ובמבנים מסוג זה. הסכר, שתוכנן במקור כסכר "רגיל", הוסב בהמשך לסכר "סביבתי" שמאפשר מעבר חופשי של בעלי חיים שונים, בהתאם למחזורי הגאות והשפל שמניעים אותם. השערים נסגרים  לעיתים רחוקות – רק כאשר קיימת סכנה מוחשית להצפה.
 
פרויקט הדלתה הדרומית
הסכר העצום  פרויקט הדלתא הדרומית (צילום: רמי דברת)
שייט רגוע בתעלות הכפר חיטהורן

לאחר שנוכחים מקרוב בפן הפוגעני וההרסני של החיים "בגובה פני הים", כדאי לאזן זאת עם ביקור בצד היפה יותר  של סגנון חיים זה: כפר התעלות חיטהורן (Giethoorn). כפר זה, הממוקם צפון-מזרחית לאמסטרדם, הוקם על ידי כורי אדמת כבול, שהובילו אותה בתעלות ובאגמים הקטנים שסביב, בסירות צרות.

כיום, לא ניתן להכניס רכבים לכפר, והתנועה בו ממקום למקום מתאפשרת באמצעות סירות מנוע קטנות ופשוטות לתפעול, סירות משוטים או הליכה רגלית לצד התעלות הציוריות ועל גשרי העץ המקסימים שמחברים בין שתי הגדות. כך או כך, השיטוט בין בתי העץ המטופחים הוא חוויה נעימה ומרגיעה. חלק מהבתים הוסבו לבתי קפה, מעדניות וגלריות, אשר הביקור בהן מוסיף על ההנאה. זוהי דרך נעימה ואף טיפוסית לסיים את טיול הכוכב מאמסטרדם.

כתבה על שייט תעלות בהולנד

טיול כוכב באמסטרדם, חיטהורן
גשרי עץ קסומים מחברים בין גדות התעלה, ולאורך כל הדרך – צמחייה צבעונית ומטופחת (צילום: רמי דברת)


מלון מומלץ באמסטרדם

מלון אנדז אמסטרדם (Andaz Amsterdam Prinsengracht) ממוקם באופן מושלם, סמוך לתעלת פרינסגראכט (Prinsengracht) ההיקפית, ומעוצב עם הרבה השראה מספריו של לואיס קרול. מדובר במלון מעצבים ייחודי שהלינה בו מהווה חוויה בפני עצמה. למחפשים בסיס נוח ומפנק לצאת ממנו לטיולי היום, וכן מקום שיאפשר טיולים קרובים באטרקציות המרכזיות של העיר  זו הבחירה המתאימה.
כתבה על מלון אנדז אמסטרדם
 
לובי מלון אנדז אמסטרדם
מלון אנדז אמסטרדם המעוצב  נותן השראה לטיול יצירתי במיוחד!


אם תהיתם מדוע הנופים העירוניים נעדרים מכתבה זו, זה המקום לציין כי ניתן בהחלט לשלב בטיול הכוכב מאמסטרדם את עריה החשובות של הולנד, שרובן נמצאות במרחק נסיעה של עד שעתיים, למשל: האג, רוטרדם, אוטרכט, ליידן ודלפט. בכתבה הנוכחית הבאתי את מיטב אתרי הטבע באזור, שיהוו הפוגה מהביקור בעיר אמסטרדם. 

 

מידע נוסף

בתי מלון באמסטרדם
בתי מלון בהולנד
השכרת רכב בהולנד

כתבות נוספות

סיור באמסטרדם כמו המקומיים
מידע וטיפים למטייל בהולנד
אתרי חובה בהולנד
העיר דלפט והנערה עם עגיל הפנינה
שייט תעלות מדרום לאמסטרדם
כפר הנופש דה-אמהוף


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת, חורש את העולם עם מצלמה ומעביר הרצאות חוויתיות על מסעות, תרבויות וטיולים בעולם. ניסיון עשיר בהרצאות למגוון של קהלים, מוסדות וגופים. מעביר קורסים בבית הספר המרכזי להשתלמויות של הסתדרות המורים. דוא"ל: ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר