הזמנות לחופשה שלך

כתבות והמלצות לטיול בהולנד Netherlands

כתבות והמלצות לטיול בהולנד Netherlands
צילום: Carmit Weissבירה
אמסטרדם Amsterdam
ערים מרכזיות
האג Den Haag, רוטרדם Rotterdam, אוטרכט Utrecht
משטר
מונרכיה חוקתית עם דמוקרטיה פרלמנטרית
אוכלוסייה
17.2 מיליון תושבים
שטח
41,526 קמ"ר (מתוכם יבשה 33,883 קמ"ר)
אקלים
ימי מתון – קיץ קריר וחורף מתון
שפה
הולנדית ופריזית (Frisian)
דתות
54% לא מאמינים בדת כלשהי, נוצרים 35%, מוסלמים 5%
קהילה יהודית
כ- 30,000 יהודים
מטבע
אירו
הפרשי  שעות (ללא שעון קיץ)
GMT+1 (שעה אחרי ישראל)
קוד גישה טלפוני
31+
סיומת אינטרנט
nl
 
הולנד, השוכנת בצפון-מערב אירופה, לחופיו של הים הצפוני, היא מדינה קטנה (כפליים בשטחה מישראל) וצפופה מאוד. בהולנד צפיפות אוכלוסין מהגבוהות בעולם, וצפיפות גבוהה עוד יותר ב"משולש" הערים הגדולות – אמסטרדם, רוטרדם והאג.
 
אך מלבד צפיפות אוכלוסין יש בה בהולנד גם צפיפות של אירועים, פעילויות ואטרקציות, שהפכו אותה לאחד היעדים התיירותיים הפופולריים. אם תרצו להתרחק מעט מהצפיפות הזו, הצטיידו בזוג אופניים וצאו לטייל באחד הפארקים, חלצו נעליים וטיילו בין דיונות החול, או צאו להתבודד עם הציפורים באחד האיים.
 
צבעונים בגני קאוקנהוף, הולנד
ארץ הצבעונים, פריחה בגני קאוקנהוף (באדיבות: גני קאוקנהוף)

 

גרייבר סנטר פארקס
הולנד - יעד פופולרי לטיול עם ילדים

יש בה בהולנד שלל אטרקציות, לילדים בכל גיל, שיתישו גם את הזאטוטים מלאי המרץ ביותר. החל בפארקי שעשועים ענקיים, עם מתקנים מהאימתניים ביותר, דרך גני חיות לסוגיהם השונים, שמורות ציפורים, מוזיאונים פתוחים, דולפינריום, פארק מדוראדם  "מיני הולנד", וכלה בסתם לצפות בסנאי על הדשא או בתהליך יצור גבינה וקרמיקה.
 
במדינה קומפקטית כמו הולנד, טיולי הכוכב, שכה מתאימים למשפחות עם ילדים, הם אופציה נפלאה. מתאימים לכך במיוחד כפרי הנופש למשפחות, כאשר כפר הנופש דה אמהוף הוא הפופולרי מכולם, בזכות מיקומו הנוח לטיולי כוכב. את הביקור בהולנד הופכים לטיול קל ונעים גם תושבי הולנד החביבים, שהאדיבות טבועה בהם והאנגלית שגורה בפיהם מגיל צעיר.
כתבה על כפרי הנופש של רשת סנטר פארקס
כתבה על כפר הנופש דה אמהוף
סנטר פארק דה אמהוף, הולנד
פארק המים "אקווה מונדו" בכפר הנופש דה אמהוף (צילום: גולן לובנוב)
 

עשב ירוק ועשבים אחרים...

מה שכל ילד יודע על הולנד, אכן נמצא בה – הטחנות המסתובבות ברוח, האופניים הממלאים את השבילים, קבקבי עץ בשלל צורות, פרות הולנדיות רועות בכרי דשא ירוקים, שמהחלב שלהן מייצרים גבינות קשות בשפע טעמים, ופריחת הצבעונים המרהיבה באביב. לצד הצבעונים פורחת בהולנד גם מתירנות רבה (או אולי ליברליות), ולצד העשב בכרי הדשא המוריקים יש כאן גם עשבים מסוג שונה לגמרי. הולנד מכירה בחוקיות מעשים שמדינות אחרות מזמן הוציאו אל מחוץ לחוק, כמו המתות חסד לצד נישואין חד-מיניים, מיסוד הזנות ועישון תוצריו של צמח הקאנביס.
 
נערה עם עגיל פנינה, דלפט, הולנד
"נערה עם עגיל פנינה" בחנות חרסינה, שניים מסמליה של העיר המקסימה דלפט (צילום: כרמית וייס)
 

ללכת על קבקבי עץ ולרכב על אופניים

קבקבי העץ כבר לא ממש משמשים את תושביה המודרניים של הולנד, אבל הם עדיין גימיק נחמד שכל תייר מתפתה לרכוש (לא שיש מה לעשות בהם, בסוף הם הופכים לעציץ, במקרה הטוב...).
 
לעומת זאת אופניים יש בה בהולנד והרבה. במדינה בה כה צפוף על הכבישים, ואת העליות, אותן צריך לחפש בזכוכית מגדלת, אפשר למצוא רק בדרום, אין זה פלא שכמעט לכל תושב יש זוג אופניים (13 מיליון זוגות ל-16 מיליון תושבים) ואלו ממלאות את השבילים.
 
רכיבה בפארק הואה פלואה, הולנד
ארץ האופניים 
 רכיבה בפארק הואה פלואה (צילום: כרמית וייס) 
 

שווקי גבינות ופריחת הצבעונים

את הגבינות כבר לא מוכרים בכיכר השוק, אבל לתיירים שצופים בהצגה החביבה של שווקי הגבינות בהולנד זה ממש לא משנה. העיקר שיש גבינות ואפשר לראות איך מכינים ואולי גם לטעום קצת.
 
הולנד היא גם לא מולדתם של הצבעונים, שהגיעו אליה היישר מטורקיה, אך מי בכלל מקשר בין טורקיה לצבעונים? צבעונים זה הולנד, והולנד כמו הולנד הולכת על זה בגדול, עם גני קאוקנהאוף המרהיבים ופרחים לאן שלא תפנה העין.
 
עוד על גבינות, צבעונים וסמליה האחרים של הולנד בסדרת הכתבות אתרי "חובה" בהולנד
עוד על גבינות ושאר מטעמי הולנד בכתבה מוזגת החלב ואוכלי הבולבוסים
 
גבינות הולנדיות
גבינות הולנדיות בשפע טעמים (צילום: ציקי חגי)
 ההולנדים ומלחמתם בים

לצד הפרחים המקשטים את הולנד בחן, לאן שלא תביטו תראו מים, הרבה מים – מי התעלות, הנהרות והים. מזה מאות בשנים נלחמת הולנד במים המציפים אותה, כדי לכבוש לעצמה עוד ועוד שטחים למחיה ולחקלאות ולהקל על הצפיפות. למעלה משליש משטחה של הולנד כיום הוא שטח שנכבש מהים או משטחי ביצות ואגמים, במלחמה עיקשת וחסרת פשרות. ההולנדים החרוצים חפרו תעלות ובנו סוללות וגשרים, בפרויקטים הנדסיים מרשימים, שכבר מזמן לא מסתמכים על אצבעו הקטנה של ילד.
מדריך לשייט תעלות בנהיגה עצמית
שייט תעלות בהולנד - המסלול הדרומי
 
ההולנדים חיים בחרדה מתמדת מאימת הגלים, שכבר גרמו לאסון הגדול בתולדותיה של הולנד. בלילה אחד בשנת 1953 שטפו הגלים את חופי מערב הולנד, בעקבות שילוב של גאות, שהעלתה את פני הים הצפוני, עם סערה חזקה שגליה שטפו את החוף. הגלים ששטפו את אחד האזורים היותר מיושבים בהולנד, לקחו עמם את חייהם של קרוב לאלפיים איש. בעקבות האסון הוכרז על פרויקט הדלתא הדרומית, שהוסיף מקדמי בטחון למניעת הצפות מכיוון הים והדלתא של הנהרות הגדולים הנשפכים אליו (סחלדה, ריין ומאס).

סכר הדלתא הדרומית, הכולל מערכת של סכרים הנפתחים כשיש חשש להצפה, הוא הפרויקט המרתק ביותר בתחום המלחמה בים, אך בכל מקום אליו תפנו בהולנד,
כיבוש הים יהיה חלק בתי נפרד מביקורכם. קשה להאמין, אבל גם עיר הבירה אמסטרדם נבנתה על פולדר שנכבש מהים (שטח אדמה שיובש והוא מוגן מפני חדירת המים על ידי תעלות, סוללות וסכרים).
 
גם טחנות הרוח ההולנדיות הרבות, הכה תמימות למראה, הן חלק מהמלחמה בים. הן הוקמו על מנת לשאוב את המים מהפולדרים אל התעלות והנהרות ומשם חזרה לים.
עוד על כיבוש הים בכתבה פני הארץ ותושביה
 
שייט תעלות בהולנד
אופניים ותחנת רוח  מה יותר הולנדי מזה? שייט תעלות בהולנד (צילום: כרמית וייס)
  

הולנד של ילדה אחת מיוחדת

ילדה אחת יצרה בהולנד, עבורנו הישראלים ועבור העולם כולו, סמל נוסף – סמל הגבורה. אנה פרנק, בת למשפחה יהודית שהיגרה להולנד מאימת הנאצים שהחלו להרים ראש בגרמניה, נאלצה להסתתר כשאלו פלשו להולנד בשנת 1940. אנה ששהתה במחבוא שנתיים, משנת 1942 ועד שהמחבוא התגלה (בעקבות הלשנה) ויושביו נשלחו למחנות ההשמדה, כתבה את קורותיה ביומן נוגע ללב.
 
כגורלה של אנה, שמתה מטיפוס במחנה ברגן-בלזן, היה גם גורלם של שאר יהודי הולנד, ובתוכם יהודים רבים שברחו מגרמניה. מתוך 140 אלף יהודים בהולנד לפני פרוץ המלחמה, ניספו כ- 100 אלף במחנות השמדה בגרמניה ופולין. רק 40 אלף נותרו בחיים ובהם גם אביה של אנה, הניצול היחיד ממשפחת פרנק ומשפחת ואן דאן ששהתה עמם במחבוא.
 
הבית בו הסתתרה אנה עם משפחתה הוא אתר הנצחה לאנה וליהודי הולנד שנספו בשואה. בבית הוקם מוזיאון המציג את המחבוא של משפחת פרנק לצד תיעוד קורותיהם של יהודי הולנד בשואה. זהו מקום בו כל תייר בהולנד חייב לבקר, למרות התור האין-סופי המשתרך בכניסה אליו.
 
בית אנה פרנק, אמסטרדם, הולנד
בית אנה פרנק באמסטרדם (באדיבות: www.amsterdamimage.com)
 

אומנות בהולנד

כדי לסיים בנימה חיובית נזכיר כאן כמה מגדולי הציירים שצמחו בהולנד, בהם: וינסנט ואן-גוך, רמברנדט ויאן ורמר, שהורישו לאנושות יצירות מופלאות. את יצירותיהם, כמו גם יצירות של אומנים רבים אחרים, ניתן לראות במוזיאונים הרבים לאומנות שבהולנד, ובראשם רייקס מוזיאון, מוזיאון וון גוך (אמסטרדאם), מוזיאון קרולר מולר (ליד ארנהם), מוזיאון פרנס האלס (הארלם), מוזיאון פאן באומינכן (רוטרדאם) ומוזיאון אשר (האג).
 
מוזיאון ואן גוך באמסטרדם ויצירתו  מוזיאון ואן גוך, אמסטרדם, הולנד
המוזיאון בהאג 
מוזיאון ואן גוך באמסטרדם ויצירתו "ליל כוכבים", מוזיאון אשר בהאג ויצירתו "יחסיות"
 

מידע נוסף

כתבות נוספות

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 66143
175740
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
כפרי הנופש סנטר פארקס
החופשה המשפחתית המושלמת!
כן, זה מעניין אותי!