הולנד – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בהולנד

הולנד – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בהולנד
צילום: Cycletours Holidaysבירה
אמסטרדם Amsterdam
ערים מרכזיות
האג Den Haag, רוטרדם Rotterdam, אוטרכט Utrecht
משטר
מונרכיה חוקתית עם דמוקרטיה פרלמנטרית
אוכלוסייה
17.2 מיליון תושבים
שטח
41,526 קמ"ר (מתוכם יבשה 33,883 קמ"ר)
אקלים
ימי מתון – קיץ קריר וחורף מתון
שפה
הולנדית ופריזית (Frisian)
דתות
54% לא מאמינים בדת כלשהי, נוצרים 35%, מוסלמים 5%
קהילה יהודית
כ- 30,000 יהודים
מטבע
אירו
הפרשי  שעות (ללא שעון קיץ)
GMT+1 (שעה אחרי ישראל)
קוד גישה טלפוני
31+
סיומת אינטרנט
nl
 

הולנד, השוכנת בצפון-מערב אירופה, לחופיו של הים הצפוני, היא מדינה קטנה (כפליים בשטחה מישראל) וצפופה מאוד. בהולנד צפיפות אוכלוסין מהגבוהות בעולם, וצפיפות גבוהה עוד יותר ב"משולש" הערים הגדולות – אמסטרדם, רוטרדם והאג.


אז איך מתחילים לתכנן טיול בהולנד?
לפני שתקראו את הכתבות הרבות על המדינה המקסימה הזו, צפו בסרטון על 10 יעדים מומלצים בהולנד.
מידע על המקומות המוזכרים בסרטון תוכלו למצוא בכתבות שלנו.הולנד, אמסטרדם, תעלת סינגל
בתים עתיקים על גדות תעלת סינגל -
הפנימית מבין התעלות של המקיפות את העיר אמסטרדם, אשר על גדותיה ממוקם שוק הפרחים,
שחלק מדוכניו בנויים על רפסודות הצפות על התעלה
  (צילום: KavalenkaVolha)
 
 
מלבד צפיפות אוכלוסין, בהולנד תמצאו גם צפיפות של אירועים, פעילויות ואטרקציות, שהפכו אותה לאחד היעדים התיירותיים הפופולריים. אם תרצו להתרחק מעט מהצפיפות הזו, הצטיידו בזוג אופניים וצאו לטייל באחד הפארקים, חלצו נעליים וטיילו בין דיונות החול, או צאו להתבודד עם הציפורים באחד האיים.
 
צבעונים בגני קאוקנהוף, הולנד
ארץ הצבעונים והפרחים, פריחה בגני קאוקנהוף -

פתוחים למבקרים רק חודשיים באביב (אמצע מרץ עד אמצע מאי) ונחשבים לאתר התיירות הפופולרי ביותר בהולנד והמצולם ביותר בעולם   (צילום: Dominikkisskalt)
* פרטים בכתבה אתרי חובה בהולנד - חלק א'
 

 ברירת מחדל
הולנד – יעד פופולרי לטיול עם ילדים

יש בה בהולנד שלל אטרקציות, לילדים בכל גיל, שיתישו גם את הזאטוטים מלאי המרץ ביותר. החל בפארקי שעשועים ענקיים, עם מתקנים מהאימתניים ביותר, דרך גני חיות לסוגיהם השונים, שמורות ציפורים, מוזיאונים פתוחים, דולפינריום, פארק מדוראדם  "מיני הולנד", וכלה בסתם לצפות בסנאי על הדשא או בתהליך יצור גבינה וקרמיקה.
 
במדינה קומפקטית כמו הולנד, טיולי הכוכב, שכה מתאימים למשפחות עם ילדים, הם אופציה נפלאה. מתאימים לכך במיוחד כפרי הנופש למשפחות, כאשר כפר הנופש דה אמהוף הוא הפופולרי מכולם, בזכות מיקומו הנוח לטיולי כוכב. את הביקור בהולנד הופכים לטיול קל ונעים גם תושבי הולנד החביבים, שהאדיבות טבועה בהם והאנגלית שגורה בפיהם מגיל צעיר.
כתבה על כפרי הנופש של רשת סנטר פארקס  |  כתבה על כפר הנופש דה אמהוף
 
קינדרדייק, הולנד 
קינדרדייק, הריכוז הגדול ביותר של טחנות רוח בהולנד ובהן גם כמה טחנות פעילות עבור התיירים    (צילום: FeelHype)

קינדרדייק, הולנד 
קינדרדייק, אם תגיעו בשעת השקיעה    (צילום: FeelHype)
* פרטים בכתבה אתרי חובה בהולנד - חלק ב'
 

עשב ירוק ועשבים אחרים...

מה שכל ילד יודע על הולנד, אכן נמצא בה – הטחנות המסתובבות ברוח, האופניים הממלאים את השבילים, קבקבי עץ בשלל צורות, פרות הולנדיות רועות בכרי דשא ירוקים, שמהחלב שלהן מייצרים גבינות קשות בשפע טעמים, ופריחת הצבעונים המרהיבה באביב. לצד הצבעונים פורחת בהולנד גם מתירנות רבה (או אולי ליברליות), ולצד העשב בכרי הדשא המוריקים יש כאן גם עשבים מסוג שונה לגמרי. הולנד מכירה בחוקיות מעשים שמדינות אחרות הוציאו אל מחוץ לחוק, כמו המתות חסד לצד נישואין חד-מיניים, מיסוד הזנות ועישון תוצריו של צמח הקאנביס.
 
אמסטרדם, הולנד
העיר אמסטרדם, ריח הקנאביס נישא באוויר והוא חוקי לגמרי  (צילום: djedj)
 

ללכת על קבקבי עץ ולרכוב על אופניים

קבקבי העץ כבר לא ממש משמשים את תושביה המודרניים של הולנד, אבל הם עדיין גימיק נחמד שכל תייר מתפתה לרכוש (לא שיש מה לעשות בהם, בסוף הם הופכים לעציץ, במקרה הטוב...).
 
לעומת זאת אופניים יש בה בהולנד והרבה. במדינה בה כה צפוף על הכבישים, ואת העליות, אותן צריך לחפש בזכוכית מגדלת, אפשר למצוא רק בדרום, אין זה פלא שכמעט לכל תושב יש זוג אופניים (13 מיליון זוגות ל- 16 מיליון תושבים) ואלו ממלאים את השבילים.
 
אמסטרדם, כיכר דאם
בהולנד כמעט לכל תושב יש זוג אופניים, וגם אנחנו כתיירים יכולים ליהנות מהן בערים ובטבע  (צילום: franckreporter)
 

שוקי גבינות ופריחת הצבעונים

את הגבינות כבר לא מוכרים בכיכר השוק, אבל לתיירים שצופים בהצגה החביבה של שוקי הגבינות בהולנד זה ממש לא משנה. העיקר שיש גבינות ואפשר לראות איך מכינים ואולי גם לטעום קצת.
 
הולנד היא גם לא מולדתם של הצבעונים, שהגיעו אליה היישר מטורקיה, אך מי בכלל מקשר בין טורקיה לצבעונים? צבעונים זה הולנד, והולנד כמו הולנד הולכת על זה בגדול, עם גני קאוקנהוף המרהיבים ופרחים לאן שלא תפנה העין.
 
עוד על גבינות, צבעונים וסמליה האחרים של הולנד בסדרת הכתבות אתרי "חובה" בהולנד
עוד על גבינות ושאר מטעמי הולנד בכתבה מוזגת החלב ואוכלי הבולבוסים
 
גבינות הולנדיות
גבינות הולנדיות בשלל צבעים וטעמים  (צילום: TPopova)
 ההולנדים ומלחמתם בים

לצד הפרחים המקשטים את הולנד בחן, לאן שלא תביטו תראו מים, הרבה מים – מי התעלות, הנהרות והים. מזה מאות בשנים נלחמת הולנד במים המציפים אותה, כדי לכבוש לעצמה עוד ועוד שטחים למחיה ולחקלאות ולהקל על הצפיפות. למעלה משליש משטחה של הולנד כיום הוא שטח שנכבש מהים או משטחי ביצות ואגמים, במלחמה עיקשת וחסרת פשרות. ההולנדים החרוצים חפרו תעלות ובנו סוללות וגשרים, בפרויקטים הנדסיים מרשימים, שכבר מזמן לא מסתמכים על אצבעו הקטנה של ילד.
מדריך לשייט תעלות בנהיגה עצמית  |  שייט תעלות בהולנד - המסלול הדרומי
 
ההולנדים חיים בחרדה מתמדת מאימת הגלים, שכבר גרמו לאסון הגדול בתולדותיה של הולנד. בלילה אחד בשנת 1953 שטפו הגלים את חופי מערב הולנד, בעקבות שילוב של גאות, שהעלתה את פני הים הצפוני, עם סערה חזקה שגליה שטפו את החוף. הגלים ששטפו את אחד האזורים היותר מיושבים בהולנד, לקחו עמם את חייהם של קרוב לאלפיים איש. בעקבות האסון הוכרז על פרויקט הדלתא הדרומית, שהוסיף מקדמי בטחון למניעת הצפות מכיוון הים והדלתא של הנהרות הגדולים הנשפכים אליו (סחלדה, ריין ומאס).

הסכר באפסלאודייק, הולנד
סכר אפסלאודייק, אורכו 30 קילומטרים ורוחבו 90 מטרים -
עליו נבנה כביש, שהוא מעין "כביש על המים", המקשר את צפון מערב הולנד ופריזלנד
  (צילום: CreativeNature_nl)
* פרטים בכתבה אתרי חובה בהולנד - חלק ב'
 
סכר הדלתא הדרומית, הכולל מערכת של סכרים הנפתחים כשיש חשש להצפה, הוא הפרויקט המרתק ביותר בתחום המלחמה בים, אך בכל מקום אליו תפנו בהולנד, כיבוש הים יהיה חלק בתי נפרד מביקורכם. קשה להאמין, אבל גם עיר הבירה אמסטרדם נבנתה על פולדר שנכבש מהים (שטח אדמה שיובש והוא מוגן מפני חדירת המים על ידי תעלות, סוללות וסכרים).
 
גם טחנות הרוח ההולנדיות הרבות, הכה תמימות למראה, הן חלק מהמלחמה בים. הן הוקמו על מנת לשאוב את המים מהפולדרים אל התעלות והנהרות ומשם חזרה לים.
 
שייט תעלות בהולנד
אופניים ותחנת רוח  מה יותר הולנדי מזה? שייט תעלות בהולנד (צילום: כרמית וייס)
  

הולנד של ילדה אחת מיוחדת

ילדה אחת יצרה בהולנד, עבורנו הישראלים ועבור העולם כולו, סמל נוסף – סמל הגבורה. אנה פרנק, בת למשפחה יהודית שהיגרה להולנד מאימת הנאצים שהחלו להרים ראש בגרמניה, נאלצה להסתתר כשאלו פלשו להולנד בשנת 1940. אנה ששהתה במחבוא שנתיים, משנת 1942 ועד שהמחבוא התגלה (בעקבות הלשנה) ויושביו נשלחו למחנות ההשמדה, כתבה את קורותיה ביומן נוגע ללב.
 
כגורלה של אנה, שמתה מטיפוס במחנה ברגן-בלזן, היה גם גורלם של שאר יהודי הולנד, ובתוכם יהודים רבים שברחו מגרמניה. מתוך 140 אלף יהודים בהולנד לפני פרוץ המלחמה, ניספו כ- 100 אלף במחנות השמדה בגרמניה ופולין. רק 40 אלף נותרו בחיים ובהם גם אביה של אנה, הניצול היחיד ממשפחת פרנק ומשפחת ואן דאן ששהתה עמם במחבוא.
 
הבית בו הסתתרה אנה עם משפחתה הוא אתר הנצחה לאנה וליהודי הולנד שנספו בשואה. בבית הוקם מוזיאון המציג את המחבוא של משפחת פרנק לצד תיעוד קורותיהם של יהודי הולנד בשואה. זהו מקום בו כל תייר בהולנד חייב לבקר, למרות התור האין-סופי המשתרך בכניסה אליו.
 
בית אנה פרנק, אמסטרדם, הולנד
בית אנה פרנק באמסטרדם והתור הבכניסה אליו (צילום: CC Dietmar Rabich)
 

אומנות בהולנד

כדי לסיים בנימה חיובית נזכיר כאן כמה מגדולי הציירים שצמחו בהולנד, בהם: וינסנט ואן-גוך, רמברנדט ויאן ורמר, שהורישו לאנושות יצירות מופלאות. את יצירותיהם, כמו גם יצירות של אומנים רבים אחרים, ניתן לראות במוזיאונים הרבים לאומנות שבהולנד, ובראשם רייקס מוזיאון, מוזיאון וון גוך (אמסטרדאם), מוזיאון קרולר מולר (ליד ארנהם), מוזיאון פרנס האלס (הארלם), מוזיאון פאן באומינכן (רוטרדאם) ומוזיאון אשר (האג).
 
מוזיאון ואן גוך באמסטרדם, ליל כוכבים
היצירה ליל כוכבים, מוזיאון ואן גוך באמסטרדם

נערה עם עגיל פנינה, דלפט, הולנד
"נערה עם עגיל פנינה" בחנות חרסינה, שניים מסמליה של העיר המקסימה דלפט (צילום: כרמית וייס)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר