הולנד והחיים על המים:
שייט תעלות במסלול הדרומי
מאת: כרמית וייס


השייט בתעלות הולנד הוא מהחופשות הנפלאות וממלאות המצברים בחיי – שבוע ביקום מקביל שכל כולו חיים על המים. כשאני חוזרת לכבישי האספלט העמוסים, אני מתגעגעת לשקט ולרוגע שהשרו עלי החיים על היאכטה הקטנה.


מאז הפכתי למטיפה נלהבת לשייט תעלות, במיוחד למשפחות עם ילדים, אבל גם לזוגות או קבוצות חברים זוהי חופשה מהחלומות. אנסה להעביר כאן חלק מהחוויות הרבות שנדחסו לאותו שבוע קסום.
 
1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

איזו מין שלווה...  (צילום: כרמית וייס)
ספינת מפרש באגם לואוזדרכט  (צילום: כרמית וייס)
בתים על המים לכל אורך המסלול  (צילום: כרמית וייס)
תופסות שלווה  (צילום: כרמית וייס)
בהולנד כמו בהולנד  (צילום: כרמית וייס)
ארוחת בוקר עם הברווזים  (צילום: כרמית וייס)
הנופים עוברים כמו בסרט  (צילום: כרמית וייס)
מעורר קנאה  (צילום: כרמית וייס)
אופניים ותחנת רוח - כל כך הולנדי  (צילום: כרמית וייס)
חוזרים לנמל הבית שלנו  (צילום: כרמית וייס)
 

לאחוז בהגה ולהוריד הילוך

45 דקות דרומית לאמסטרדם ומרחק דומה משדה התעופה הגדול בהולנד  סחיפהול (Schiphol), נמל הבית שלנו הוא אגם לואוזדרכט (Loosdrecht). היכרות ראשונה עם היאכטה העוגנת בבסיס האם של חברת Loca Boat  המטבח המאובזר, פינת האוכל (שהיא גם הסלון), פינת הישיבה שעל הירכתיים, תא השינה הקטן והשירותים היעילים להפליא.
 
שרטוט המסלול על המפה, לפי הדרישות שהגדרנו, ותדרוך קצר מפי ברט החביב, מנהל תחנת ההשכרה, ואנחנו נלהבים לצאת לדרך. השמש כבר לקראת שקיעה, וברט מרגיע אותנו וממליץ לא לצאת עכשיו, אלא להתאמן קודם בכמה סיבובים באגם. "צאו מחר בבוקר בנחת", הוא אומר לנו, והוא כל כך צודק.
 
"בנחת" היא מילת המפתח, כי בשייט תעלות לא ממהרים. הגשרים ותאי השייט, הלוקים, נפתחים רק בתשע, ויש זמן לקום בנחת, לשתות קפה ראשון על הסיפון, להתענג על הנוף ולהאכיל את הברווזים. גם המהירות, בין 5 קמ"ש בתעלות למקסימום 10 קמ"ש בנהרות, מכתיבה כניסה לראש אחר. כאן לא צריך להספיק לסמן V על אטרקציות, כאן השייט הוא האטרקציה!

המרינה באגם לואוזדרכט (A) ותחנות נוספות במסלול השייט בהולנד
להגדלה לחצו למעלה משמאל

טיולי אופנייםהטעות הראשונה בניווט

אנחנו בוחרים לשוט באחד מהמסלולים לכיוון דרום, בניגוד למסלולים הצפוניים, המגיעים לאזור אמסטרדם. אנחנו שטים על נהר פכט (Vechte). הוא מגיע לכאן מגרמניה ונשפך לאגם אייסלמיר (IJsselmeer), שהיה פעם "ים הדרום", אך הופרד מ"ים הצפון" עם "הסכר גדול" (Afsluitdijk). הנהר לוקח אותנו צפונה ובלי לשים לב... קצת יותר מדי צפונה. כל כך אנחנו נלהבים מהנוף הנגלה לעיניינו – טחנות רוח, שדות, פרות וכבשים באחו, ברווזים, ברבורים, אנפות, להקות אווזי בר, שורות בתים על המים, הסירות שלצידנו ותעלות, תעלות, תעלות... וכך, במקום לפנות שמאלה אנחנו ממשיכים ישר.
 
כמעט אין צורך לנווט ולהתלבט בפניות בשייט תעלות, ובכל זאת בפנייה הראשונה טעינו. אבל הטעות הזו הביאה אותנו למקום נפלא – העיירה מאודן (Muiden), על שפך הנהר לאגם. הספינות הגדולות והמגה-יאכטות המפוארות העוגנות במרינה היפה, מעוררים את חשדנו שהתקרבנו לנתיב שייט רחב ידיים ושאנו צריכים לסוב על עקבינו. אנו נאלצים לבטל את תוכניתנו להיקשר למזח ליד אחת מהמסעדות ולהתפנק בארוחת צהריים, אך תוך 20 דקות השולחן בירכתיים ערוך עם ארוחה מהמטבח שלנו, נופים נפלאים ושמש מחממת. לפעמים כדאי לטעות...
כתבה על מסלול השייט הצפוני
 
שייט תעלות בהולנד, מאודן
המרינה בעיירה מאודן, הרבה מגה יאכטות וספינות גדולות (צילום: כרמית וייס)
 

לא נעים למצוא גשר סגור...

העיכוב בעקבות הטעות בניווט מלמד אותנו עוד שיעור – לכל הגשרים המתרוממים יש שעת סגירה וכך גם לגשר שלנו. לא נוכל להיכנס ולעגון בעיר אמסטלפיין (Amstelveen), ששמה מרמז על מיקומה על גדות נהר אמסטל (Amstel), הממשיך מכאן לאמסטרדם הסמוכה. אנחנו סבים על עקבותינו ונקשרים עם יתדות לגדה, ליד טחנת רוח יפה. אמנם מדובר בשטח פרטי, ואין שלט המתיר לעגון, אך ההולנדי החביב המתגורר בטחנה רואה את השייטים "הירוקים" ומאשר לנו לחנות ליד ביתו.
 
זה בדיוק הזמן להוריד את האופניים מהיאכטה ולחלץ עצמות, בנסיעה נעימה לאזור המסעדות במעגן של אמסטלפיין. השמש השוקעת והבתים הציוריים המשתקפים במי הנהר, הם תפאורה מושלמת לארוחת ערב מפנקת.
כתבה על סיור באמסטרדם
 
שייט תעלות בהולנד, נהר אמסטל
נהר אמסטל וטחנת הרוח לידה עצרנו לחניית לילה (צילום: כרמית וייס)
 

האדיבות והחביבות ההולנדית

עם בוקר ממשיכים דרומה במעלה נהר אמסטל, המביא אותנו אל העיירה היפה אאוטהורן (Uithoorn‏). המסעדות ובתי הקפה הרבים על גדות הנהר נראים נטושים למדי, ומעידים על כך שהשעה 10:00 היא עדיין שעת בוקר מוקדמת במדינות הצפון. השחפים, הברווזים והברבורים כבר מנוסים והם נאספים סביבנו, ממתינים לשאריות ארוחת הבוקר. פריכיות האורז שנקנו בדיוק למטרה זו, מוכיחות את עצמן כאהובות עליהם במיוחד.
 
שוב טעות קלה בניווט, אבל הפעם אנחנו כבר מנוסים ומוודאים עם מפעיל הגשר שאנחנו בכיוון הנכון. התשובה השלילית משאירה את הגשר פתוח עד שנסתובב ונחזור, אך איש אינו צופר והולכי הרגל שנאספו במקום מביטים בנו משועשעים ומנופפים לשלום. מפעיל הגשר החביב מורה לנו לעצור ולחכות לו אחרי הגשר הבא, אליו הוא מגיע רכוב על אופניו (רבים מהמפעילים אחראים לשני גשרים), לוקח לידיו את המפה ומסביר לנו בסבלנות כיצד להמשיך. האדיבות והחביבות ההולנדית הוכיחה את עצמה לאורך כל הדרך, ורק בשביל זה שווה לטעות מידי פעם.
 
כשמתקרבים לגשר יש לשים לב לאמצעי הקשר עם המפעיל (חידון נפלא לילדים) – לפעמים זו מצלמה שיש לעמוד מולה, לפעמים כפתור בו יש לצלצל או מספר טלפון אליו יש לחייג (מומלץ לקנות סים מקומי), ולפעמים המפעיל יושב בביתן קטן ורואה אתכם. האור האדום ברמזור יתחלף לאדום-ירוק, סימן שאפשר להתחיל ולהתקרב לאט לאט, והאור הירוק הוא סימן לעבור, ולא לשכוח לנופף לשלום ולשלם (אם יש בכך צורך, בד"כ לא).
 
שייט תעלות בהולנד
עצירה לארוחת בוקר על הסיפון בעיירה המקסימה אאוטהורן (צילום: כרמית וייס)
 

חטא הולנדי מתוק במיוחד

בכניסה לעיר בודגרוון (Bodegraven‏) אנחנו נקשרים לרציף, ליד השלטים המורים שמותר לחנות במקום עד 72 שעות. נהר אודה ריין ((Oude Rijn, החוצה את העיר, הוא הסתעפות של דלתת נהר הריין אל הים הצפוני. מערכת לוקים (תאי שייט) מצפה לנו מחר על הבוקר במרכז העיר, אבל עכשיו שעת בין ערביים וזמן לצאת ובלות.
 
טחנת הרוח שבמרכז העיירה ניצבת במקום מסוף המאה ה- 17, והיא כיום מבשלת בירה בה ניתן לטעום מהתוצרת המקומית. אנחנו מעדיפים לטעום מאכל הולנדי טיפוסי ועתיר קלוריות, הנקרא פופרצ'יס (Poffertjes). לנגד עיניינו מכין המוכר החביב מעין פאנקייק קטנים ושמנמנים, אותם אוכלים באופן מסורתי עם הרבה חמאה, אבקת סוכר ואפשר גם עם ליקר הולנדי הקרוי אדבוקט. למי שחייב גם ממרח שוקולד הולך, אם כי ההולנדים יסתכלו עליכם בעיניים קצת עקומות.

את החטא המתוק הזה חייבים "להוריד" בטיול רגלי ברחובותיה היפים של העיירה ובביקור בגן החיות הקטן. מחר בבוקר מחכה לנו השוק המקומי, הזדמנות נפלאה למלא את המקרר במצרכים טריים. לכל עיר ועיירה יום שוק או אפילו מספר ימי שוק, וזו תמיד חגיגה.

 
שייט תעלות בהולנד, פופרצ'יס   שייט תעלות בהולנד, פופרצ'יס
שייט תעלות בהולנד, שוק גבינות  שייט תעלות בהולנד, שווקים
למעלה: פופרצ'יס – מעדן הולנדי נוטף מתיקות, למטה: שוק בעיירה בודגרוון (צילום: כרמית וייס)
העיר של הגבינות

הזדמנות לעצירה קצת יותר ארוכה מזמנת לנו העיר חאודה (Gouda‏), המפורסמת בזכות גבינת גאודה המיוצרת בה (למעשה את השם יש לבטא ב-ח', כי כך מבטאים ההולנדים את האות G). לא הרחק ממפעלי הגבינה העצומים נמצאת המרינה, שמספקת שירותים כמו, חשמל, מים, מכולת, בית קפה, אינטרנט אלחוטי וגדר היקפית, אם כי בהחלט אפשר להמשיך ולעגון בתעלות הקרובות יותר למרכז. רכיבה קצרה על האופניים ואנחנו בכיכר השוק, שבמרכזה בית העירייה המרשים מהמאה ה- 15, הבנוי בסגנון גותי, והכנסייה הארוכה ביותר בהולנד (123 מ'), כנסיית סנט ג'ון (Saint John).
 
ברחובות מרכז העיר היפהפיים שורות בתים עתיקים ובמרכזם תעלות ציוריות, שבימים אלו של סתיו הן מכוסות מרבד ירוק. המרבד הזה הוא צמח הנקרא עדשת מים זעירה, הגדל במקווי מים עומדים ועשירים בתרכובות חנקניות. הוא אוהב מים חמימים, ולכן בימי החורף הוא יעלם ויחזור שוב עם בוא האביב והקיץ. האזור כולו היה בעבר אזור ביצות ותעלות רבות חורצות אותו, עדות לכריית הכבול (הולנדית, פין Veen), ששימש לחימום, בישול ותעשיה.
 
שייט תעלות בהולנד, גאודה/חאודה
רחובות העיר העתיקה של חאודה, בתים עתיקים ותעלות מכוסות ירוק (צילום: כרמית וייס)

שייט תעלות בהולנד, גאודה/חאודה
בתים מקסימים ברחוב צדדי בעיר העתיקה של חאודה (צילום: כרמית וייס)
 

רוכבים על אופניים לצוד מכשפות

אנחנו מפנים את החרטום מזרחה ומתחילים לסגור את מעגל המסלול בו בחרנו. שייט קצר מביא אותנו לעיירה אודווטר (Oudewater), סיבה טובה להוריד את האופניים ולצאת לצוד... מכשפות. בימי הביניים הואשמו נשים רבות בכוחות כישוף, וכאן, בבית השקילה של העיירה היה משקל מדוייק, שאיפשר להן להוכיח את חפותן. משקל גבוה מ- 45 ק"ג העיד על כך שהאשה אינה מכשפה, כי היא אינה יכולה לטוס על מטאטא (וזו לא בדיחה). גם כיום מוזיאון המכשפות (Museum de Heksenwaag) הקטן שבמרכז העיירה מציע שקילה באותם מאזניים ואישור שאינכם מכשפה.
 
יום רביעי הוא יום השוק המקומי, ודוכניו פרוסים לשני צדי התעלה שבמרכז העיירה היפהפייה. טיול רגלי ברחובות הסמוכים לוקח אותנו בינות בתים עתיקים, כנסייה מהמאה ה- 15 ובית העירייה מהמאה ה- 16, שמשפחת חסידות מקננת בראשו מזה דורות רבים (יש הטוענים 400 שנה). עוד מוזיאון מעניין יש כאן  מוזיאון החבלים, שבעבר העיירה היתה מרכז הייצור שלהם ועדיין יש בה מפעל אחד.
כתבה על טיול מכשפות באירופה
 
 שייט תעלות בהולנד, מוזיאון המכשפות  שייט תעלות בהולנד, אודווטר, מוזיאון המכשפות
מכשפות והמטאטאים שלהן בעיירה אודווטר, ניתן לקבל אישור שאינכם מכשפה (צילום: כרמית וייס)
 

אוטרכט  אמסטרדם של ההולנדים

עצירה ארוכה יותר מומלץ לעשות בעיר הרביעית בגודלה (330,000 תושבים) בהולנד – אוטרכט (Utrecht), שהיתה העיר החשובה ביותר במדינה עד לסוף המאה ה- 16, אז החלה תקופת תור הזהב של הולנד, והעיר אמסטרדם תפסה את מקומה. כמות האירועים התרבותיים בעיר שנייה רק לאמסטרדם, והמקומיים מחשיבים אותה כ"אמסטרדם של ההולנדים". 
 
בקו הרקיע של העיר שולט מגדל הפעמון של הקתדרלה, שגובהו 112 מטר ומומלץ לטפס אליו לתצפית. את מרכזה העתיק, שרבים מהבתים ניצבים בו עוד מימי הביניים, חוצה תעלת מים רחבה. משני צדיה, על הרציפים ששימשו בעבר את הסוחרים, בתי קפה ומסעדות שוקקי חיים. על הדשאים בפארק המקומי "תופסים שמש" צעירים רבים, הלומדים באוניברסיטה המקומית, שהיא הגדולה ביותר בהולנד. מומלץ להקדיש זמן למוזיאון מרתק הנמצא במרכז העיר, מוזיאון השעונים המוזיקליים (Museum Speelklok), שבנוסף לשעונים המנגנים מציג גם תיבות נגינה וכלי נגינה מיוחדים.


מהמגרש של הקטנים למגרש של הגדולים

התעלה החוצה את אוטרכט ממשיכה צפונה, לנמל הבית שלנו באגם לואוזדרכט, אבל אנחנו רוצים לטעום טעמו של נהר גדול ולזמן מה שטים בתעלה המקבילה, תעלת אמסטרדם-ריין (Amsterdam-Rijnkanaal). התעלה רחבת הידיים נחפרה כדי לקשר את נהר הריין החוצה את מערב אירופה לנמל אמסטרדם, ושטות בה בעיקר ספינות מסחר גדולות.
 
פתאם מהביריון של הכיתה, היאכטה הענקית שלנו, היכולה לשכן עד 12 נוסעים, הופכת לזאטוט של הכיתה. הגלים ששולחות לעברנו האניות הגדולות, שאנו מחוייבים לתת להן זכות קדימה, מטלטלים אותנו ודורשים לאחוז חזק בהגה. ההתרגשות מכלי השייט הענקיים לא פוסחת גם על המבוגרים שבחבורה, ומהר מאוד אנחנו מתרגלים למעמדנו החדש ולאפשרות להאיץ למהירות 10 קמ"ש, לאחר שאת רוב הדרך עשינו במהירות של 5-8 קמ"ש.
 
שייט תעלות בהולנד
החיים הרגועים על המים, קשה לחזור לאספלט אחרי שבוע שכזה (צילום: כרמית וייס)


קסם החיים על המים

הטעימה מהמגרש של הגדולים מסתיימת בקטע רגוע, בתעלה המחזירה אותנו לאגם. שוב הנופים הנפלאים להם הורגלנו. שוב הבתים המקסימים לגדות התעלה, הסירות הקטנות העוגנות לצדם, הגינות המטופחות, בעלי החיים הרועים בשדות, להקות אווזי הבר היפהפיים, בתי הקפה והמסעדות שאנו נקשרים אליהם להפסקה קצרה, והכל טובל ברוגע ובירוק אינסופי.
 
אין זה פלא שלשבוע ימים שכחנו שבעולם האמיתי אנחנו מתניידים על ארבעה גלגלים בכבישי האספלט. כל כך קל לשקוע לתוך הרוגע הכחול-ירוק הזה - וכל כך קשה לצאת ממנו....

 

כתבות נוספות על שייט תעלות

שייט תעלות בהולנד – המסלול הדרומי
שייט תעלות בצרפת – תעלת דו מידי
שייט תעלות בצרפת - מחוז בריטאני
מדריך לשייט בנהיגה עצמית
 

כתבות נוספות על הולנד

אתרי חובה בהולנד
העיר דלפט והנערה עם עגיל הפנינה
כפר הנופש הט היידרבוס בהולנד

* הכותבת הייתה אורחת Loca Boat וחברת ב.ד. גרייבר.
** תודות על הסיוע בהכנת הכתבה לארנון אבן צור, המתגורר ומדריך טיולים בהולנד.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר