לטייל כמו מקומי:
שייט תעלות בהולנד – המסלול הצפוני
מאת: ענבל גלפרב


מהן האסוציאציות הראשונות שעולות אצל רובנו כשאנו חושבים על הולנד? אופניים, טחנות רוח, גשרים מתרוממים, גבינות צהובות נהדרות, כפרי דייגים שלווים וערים שוקקות, קבקבי עץ, פרות רועות באחו, ובתים שהם סירות, או בעצם – סירות שהן בתים.


שייט תעלות בנהיגה עצמית בהולנד הוא דרך מצוינת לחוות את הולנד ממש כמו המקומיים. מעבר לחוויית השייט המהנה והמגבשת בפני עצמה, יש יתרון לכך שה"בית" זז איתכם בכל רחבי המדינה. הדבר דומה לטיול כוכב, שבו בכל סוף יום שבים לאותו מקום לינה. ייחודו של סגנון הטיול הוא בכך שמרכז ה"כוכב" משתנה בהתאם לאתרים שבהם אתם בוחרים לבקר, מבלי שתצטרכו לדאוג להעברת החפצים ולאיתור מקום לינה נוסף. השייט מתאים לכולם, גם לילדים שבחבורה, כפי שאפרט בכתבה.  

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

תחנת רוח אחת מיני רבות בדרך, בעיר וייספ  (צילום: Martin Bergsma)
העיר היפה וייספ  (צילום: calli07)
הכפר הציורי  לונן אן דה וכט (צילום: Nisangha)
מעגן הסירות בו מתחילים ומסיימים את השייט  (צילום: Nisangha)
שייט בתעלות אמסטרדם  (צילום: Scott Ableman)
קניית גבינות בעיר איידם  (צילום: Frans Peeters)


מפת הולנד ועליה היעדים המתוארים בכתבה
(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה) 

טיולי אופניים
החיים מתחת לפני הים
הטיול שלנו מתחיל למעשה לפני כמה מאות שנים - במהלך המאה ה- 13, אז החליטה ממשלת הולנד לצאת למאבק עיקש ועקבי נגד... הים, והחלה לייבש ולנגוס בחלקים נכבדים ממנו. מאז ועד היום יובשו כ- 7,050 קמ"ר של אדמה, שבעבר הייתה מתחת לפני הים, אך באמצעות מערכת ניקוז חכמה, תעלות ותחנות רוח, הפכה לקרקע פורייה, במלוא מובן המילה. על פני השטח שיובש הוקמו ערים והוכשרו קרקעות לעיבוד חקלאי. חלקים גדולים מהמדינה נמצאים היום, למעשה, מתחת לגובה פני הים, והנקודה הגבוהה ביותר היא הר ואלס (Vaalserberg) - גבעה ששיאה בגובה 321 מ', בנקודת המפגש בין גבולות שלוש המדינות: הולנד, גרמניה ובלגיה.

כמטיילים, אנחנו נהנים מהמפעל אדיר הממדים הזה, פעמיים – פעם אחת בזכות הנופים המרהיבים, המישורים האינסופיים, המשובצים בתחנות רוח ציוריות ששואבות את המים בהתמדה, ופעם שנייה - בזכות רשת התעלות והאגמים הקטנים שנקוו בה, והפכו את הולנד ליעד מועדף לשייט תעלות.

 
שייט תעלות בהולנד, זאנסה סכאנס
בהולנד תחנות הרוח תמיד ילוו אתכם בדרך, המוזיאון הפתוח זאנסה סכאנס  (צילום: GeoGomez)
 
 

מה זה בכלל שייט תעלות בנהיגה עצמית?

המקבילה היבשתית של שייט התעלות - טיול קרוואן, מוכרת למטיילים כבר שנים רבות, והרעיון שבבסיסה דומה: אמצעי התחבורה הוא גם הבית הנייד, והוא מצויד בכל מה שדרוש כדי לחיות וליהנות מטיול דינמי. להבדיל מקרוואן, השייט מספק גם חוויית נהיגה בסירה, עגינה לשפת נהרות, בנמלים ובאגמים, שבה לוקחים חלק כל בני המשפחה.

בכדי לנהוג בסירה אין צורך ברישיון או בידע מוקדם בשייט. תפעול הסירה הוא פשוט ביותר וניתנת הדרכה מלאה במקום בעת קבלתה. אפילו ילדים בני 8 יכולים לקחת חלק פעיל בשייט ולהחזיק בהגה.
מדריך לשייט תעלות בנהיגה עצמית

חופשת שייט בנהיגה עצמית מיועדת למשפחה, זוג או קבוצת חברים, שבוחרים לראות את הולנד בדרך לא שגרתית, להגיע למקומות שאינם נגישים עם רכב ולחוות את הולנד כמו המקומיים. במהלך השייט אפשר לעצור בספונטניות לצד כפרים קטנים ולא מתויירים, לעגון בלבן של הערים הגדולות, להשתלב בנוף ולגלות את הולנד האמיתית.

במהלך השייט חווים גם סוג אחר של 'ביחד': מבשלים יחד את המנות האהובות על בני המשפחה, עוצרים לצד הדרך לטיולי אופניים, מבלים במשחקי חברה על הסיפון ונרגעים מול הנופים המקסימים החולפים ממול
.
כתבה על שייט תעלות

שייט תעלות בהולנד
חוויית השייט בסירה מגבשת ודורשת שיתוף פעולה של כולם  (צילום: כרמית וייס)


"עוגן הרם, הגה כוון..."

מעגן השייט ממנו 'אוספים' את הסירה נמצא  באגם לוסדרכט (Loosdrechtse Plassen), אי שם בין אמסטרדם (Amsterdam) לאוטרכט (Utrecht). הצוות המקומי ממתין למטיילים בחיוך, נכון להדריך ולענות על כל השאלות. לאחר תהליך רישום קצר וקבלת ספרי מפות, עולים לסירה.

מגוון הסירות המיועדות לשייט תעלות הוא גדול ובעת ההזמנה מתאימים את גודל הסירה לכמות האנשים ולהרכב המטיילים. סירה טיפוסית עבור משפחה עם שלושה ילדים היא בדרך כלל בת שני חדרים, או "קבינות" בשפת הימאים. בקבינה אחת, "סוויטת ההורים", ישנה מיטה זוגית, מקלחת צמודה וארונות, ובקבינה הנוספת, המשמשת כחדר הילדים, יש 3 מיטות, ארונות ומקלחת צמודה לה.

החלל המשותף שבין שני החדרים כולל מטבח יעיל ומצויד בכיריים, תנור, כלים רבים ומקרר, וסלון, המשמש הן כפינת אוכל והן כעמדת היגוי פנימית - שקרנה עולה פלאים בימים גשומים. בחלק החיצוני, בסיפון הסירה, ישנה עמדת היגוי נוספת, פינת ישיבה עם שולחן ומשטח רחב עליו ניתן לקשור את זוגות האופניים.
 

לפני שמרימים עוגן, עוברים הדרכה מקיפה ומקצועית על ידי איש הצוות המקומי, הכוללת הסבר לגבי תפעול הציוד שעל הסירה וכן כמה תרגולי שייט, עד שמרגישים בנוח עם הסירה.
שייט תעלות בהולנד - המסלול הדרומי
 
שייט תעלות בהולנד
מעגן הסירות באגם לוסדרכט, כאן מתחילים ומסיימים (צילום: Nisangha)
 

שייט בגלויית נוף הולנדי

טיול שייט תעלות ממוצע אורך בין 4 ימים לשבוע ומתכננים את המסלול כך שבסופו של דבר שבים לנמל הבית. קובץ המפות מסייע בניווט הדרך במסלול שכבר גובש בארץ, בשלב תכנון הטיול מגוון האפשרויות הוא אדיר אך יש כמה תחנות פופולריות שחוזרות ומופיעות בכל טיול. על התכנון נוספות בדרך כלל עצירות בלתי מתוכננות, המתבלות את הטיול בתחושת התרגשות וצפייה.

את הטיול מומלץ להתחיל בהפלגה על הדרכט (
Drecht) המתפתל. על מימיו הרגועים של ערוץ זה שטים ברבורים וברווזים, ומסביבם צמחייה ירוקה ועשירה. הנהר מוביל לכפר הציורי לונן אן דה וכט (Loenen aan de Vecht), לצדו מומלץ לעגון, לשוטט בו ולקנות גבינות מהמחלבה המקומית - לפיקניק של צהריים על גדת הנהר. מעניין לראות את חצרות בתי הכפר, בהם כמעט תמיד תמצאו סירה, ולצדה מעגן קטן. למעשה, נדמה שהסירות נפוצות בכפר זה כמעט כמו הרכבים, אם לא יותר מהם. את הלילה אפשר לבלות בכל נקודה בדרך – פשוט לעגון וללכת לישון. למרות זאת, מומלץ להגיע לעיר וייספ (Weesp), בה קיים מעגן מסודר, סופרמרקט  להשלמת קניות של חומרי גלם לארוחות על הסירה, וכן כמה מסעדות נחמדות.
כתבה על אתרים מומלצים בהולנד
 
שייט תעלות בהולנד, לונן אן דה ואכט
הכפר הציורי לונן אן דה וכט, מספר הסירות כמספר הרכבים  (צילום: Carlos MM)
 

"בנמל באמסטרדם, יש מלח..."

תחנת חובה נוספת במסלול השייט בהולנד היא העיר שוקקת החיים, התרבות והבילויים – אמסטרדם. כשמגיעים לנמל בעיר בוחרים מקום עגינה מתוך המקומות המותרים לעגינה שמסומנים במפה. כעת לאופניים יש הזדמנות להצדיק את נוכחותם.  התנועה באמסטרדם עם רכבים דו גלגליים היא נפוצה ומקובלת. הולנד היא מדינה מישורית לכן לא תתקלו בהרים בלתי עבירים, עליות תלולות או תוואי שטח מאתגר אחר שמצריך כישורים מיוחדים, ולמעשה, רמת הרכיבה הנחוצה היא בסיסית.
 

האתרים המעניינים באמסטרדם כוללים בהם את מוזיאוני הילדים נמו (NEMO) – מוזיאון מדעי והתנסותי לילדים, וטרופן (Tropen museum) – שעוסק בנושאי תרבות ואתנוגרפיה ובו אגף מיוחד ואינטראקטיבי לילדים, והמוזיאון הימי, המציג סירות, ספינות, אוניות ותערוכות העוסקות בעולמם של יורדי הים ההולנדים במשך מאות שנים. כמובן שאפשר לשלב בביקור גם סיור בבית אנה פרנק ובמוזיאון מאדאם טוסו – מוזיאון השעווה. אם נשאר קצת זמן, כדאי להסתובב ולשוטט בעיר המיוחדת הזו ולהתרשם מסגנון הבנייה.

באזור הצפון-מערבי של הולנד, אליו כדאי להמשיך לאחר הביקור באמסטרדם, נמצאות טחנות הרוח המפורסמות של זאנדם (Zaandam) והכפר זאנסה סכאנס (Zaanse Schans) המשחזר את אורח החיים ההולנדי במאה ה- 18. מרתק לשוטט בכפר ולבקר בבתי המלאכה, הפותחים את שעריהם בפני המבקרים ומזמינים אותם להשתתף בסדנאות במגוון תחומים, למשל, סדנה לבניית קבקבי העץ ההולנדיים המפורסמים. במחלבת הכפר ניתן לראות כיצד נהגו לגבן את הגבינות בעבר, ולטעום כמובן את התוצרת, וביקב שנמצא במקום אפשר ללגום את הליקר המקומי.
בתי מלון באמסטרדם

כתבה על סיור באמסטרדם
כתבה על כפר נופש למשפחות בקרבת אמסטרדם

שייט תעלות בהולנד, אמסטרדם
לאחר שמוצאים חניה לסירה, יוצאים לתור את אמסטרדם שוקקת החיים  (צילום: Łukasz Lech)
"פרש דייג הרשת..."

אחת ההנאות בטיול נודד שכזה, היא לעצור בכל מיני כפרים קטנים וללקט את ארוחת הערב מתוך שלל היום הטרי, המוצע למכירה בשווקים מקומיים. בכפר הדייגים מארקן (Marken), למשל, אפשר לקנות דגים שנתפסו באותו הבוקר, ובעיר איידם (Edam) – גבינות הולנדיות משובחות בשוק הגבינות. בעיר מומלץ גם לבלות את הלילה ולבקר בערב באזור העיר העתיקה, בה מבנים היסטוריים וכנסייה מרשימה. אפשר לחסוך בהוצאות התחבורה בעיר ולהתנייע בה על גבי האופניים הנאמנים, ממש כמו הולנדים אמיתיים.


לקראת יום הטיול החמישי מתחילים לשוט חזרה לנמל הבית. יש עוד יומיים שלמים של שייט רגוע בנופי הארץ היפהפייה הזו, ומבחר תחנות 'על הדרך'. כדאי להכניס לתכנית הטיול עצירה בכפר המקסים מוניקנדאם (Monnickendam) שבמרכזו מדרחוב ובו חנויות אומנים ובתי קפה, ולקטנים  ביקור בגן החיות המקומי הקטן.
כתבה על שייט בתעלת דו-מידי

שייט תעלות בהולנד, מארקן
כפר הדייגים מארקן, לקנות דגים ולהכין יחד ארוחת מלכים  (צילום: Isabelle Puaut)
 

חוזרים לנמל הבית

אל נמל הבית שבים ביום השישי לטיול, כאשר הסירה עומדת לרשות המטיילים עד בוקר היום השביעי, כך שיש את הערב להתארגנות ולאריזת הציוד. מי שיגיע מוקדם לא יהיה משועמם – באגם מספר איים נחמדים, אפשר לעגון אחר הצהריים ליד אחד מהם ולבלות בחוף רחצה קסום.

ארוחת הערב של היום האחרון היא תמיד חגיגית ומיוחדת. זו מסורת כמעט לסכם את הטיול במסעדת Piet Heim, שנמצאת בכביש שעובר ממש בתוך האגם ומגישה אוכל מקומי.

בבוקר שטים למעגן ופוגשים באיש הצוות, שתמיד מקבל את פני המטיילים בחיוך, ושמח לשמוע חוויות בזמן שהוא בודק את תקינות הסירה.
כתבות שייט, הפלגות וקרוזים
 
שייט תעלות בהולנד, ויספ
העיר וייספ בה מומלץ לעגון בדרך  (צילום: bertknot)


חופשת שייט תעלות דומה מאוד לכל חופשה משפחתית אחרת, אבל היא גם שונה מאוד. משהו בעוצמת הקשר בין החברים למסע משתנה. שיתוף הפעולה שתפעול הסירה מצריך, השעות היפות שמבלים יחד על הסיפון והחוויות שאוספים בדרך, הופכים כל משפחה לצוות מגובש.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על שייט

כתבות נוספות על הולנד


ענבל גלפרב אודות הכותבת
ענבל גלפרב היא מנהלת מח' השייט של ב.ד. גרייבר. את האהבה לשייט גילתה בשייט בקריביים ומאז מנצלת כל הזדמנות בכדי לבלות קצת על המים, ביאכטה שבבעלותה. עוסקת בשיווק חופשות שייט שונות: שייט תעלות בנהיגה עצמית, השכרת יאכטות והפלגות מפנקות על גולטים, ובתכנון חופשות שייט מותאמות לפי דרישה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר