העיר דלפט –
הרבה חרסינה ונערה אחת שהפכה לאגדה
מאת: כרמית וייס


את אמסטרדם כולם מכירים וכבודה במקומה מונח. אך כדי להתרענן מעט מ"גדודי התיירים" המציפים אותה כל ימות השנה, אני ממליצה גם לכם לעלות על הרכבת ולהתרגש כמוני מאחת הערים היותר מקסימות של הולנד.


אני מגיעה בשעת בוקר מוקדמת, מתענגת על כוס מיץ תפוזים בכיכר המרכזית של דלפט ולא יכולה להפסיק לצלם. מאז קראתי את הספר "נערה עם עגיל פנינה" אני חולמת להגיע לכאן, והמקום הוא הרבה יותר מהחלום.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

הנערה בחנות החרסינה  (צילום: כרמית וייס)
הכניסה לכיכר השוק של דלפט  (צילום: כרמית וייס)
גשר אבן על תעלות דלפט  (צילום: כרמית וייס)
בתים עתיקים על גדות התעלה  (צילום: כרמית וייס)
סירה שהפכה לבית קפה  (צילום: כרמית וייס)
בית העירייה על תריסיו האדומים  (צילום: כרמית וייס)
צמחי מים ירוקים מכסים את התעלות בסתיו  (צילום: כרמית וייס)
תגידו שזה לא רומנטי...  (צילום: כרמית וייס)
כיכר השוק  (צילום: כרמית וייס)


העיר דלפט והיעדים המוזכרים בכתבה  להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל


 ברירת מחדלהלב הפועם של דלפט

שעה נסיעה ברכבת (או זמן דומה ברכב) והליכה קצרה מתחנת הרכבת (כ- 500 מ') מביאים אותי אל כיכר השוק (Markt), לבה הפועם של דלפט (Delft). אני מתיישבת באחד מבתי הקפה שבכיכר, נפעמת מהיופי סביבי ומחפשת זוויות צילום שיביאו אותו לקוראיי. זוג מבוגר שיושב לצדי נכנס לי ל"פריים", ולאחר שאני מבקשת את רשותם לצלם אותם, מתפתחת ביננו שיחה נעימה.
 
מסתבר שהם הגיעו לכאן על אופניים, כי זה מה שעושים ההולנדים כל השנה ובמיוחד בימי ראשון, מרחק 15 ק"מ מהעיר רוטרדם (Rotterdam). יחד עם העיר האג (Hague), 11 ק"מ צפונה מכאן, דלפט היא חלק ממטרופולין גדול, המשתרע עד החוף הדרום-מערבי של הולנד.
 
בימי חמישי חוזרת כיכר השוק לייעודה המקורי, ומתמלאת עשרות דוכנים לממכר ירקות, פירות, גבינות, בגדים, ספרים, עתיקות ומה לא? שני שווקים נוספים מתקיימים בעיר בימי שבת - שוק פרחים, מעט דרומה מכאן ב- Brabantse Turfmarkt, ושוק פשפשים ליד הכנסייה הישנה. אך גם כשאין שוק, ברחובות העיר פזורות חנויות בוטיק רבות, שכיף לבקר ולקנות בהן.
לינה בעיר דלפט

כיכר השוק של דלפט, הולנד
כוס מיץ תפוזים וכוס קפה של בוקר בכיכר השוק של דלפט  (צילום: כרמית וייס)
 

דלפט של תעלות ורומנטיקה

100,000 תושבים מתגוררים בעיר, אבל אותנו מעניינת העיר העתיקה, שהיא קטנה למדי והמרחקים בה מתאימים לצעידה נינוחה. בשעות הבוקר הכיכר עדיין לא עמוסה, כפי שהיא תהיה כשאשוב אליה בשעת צהריים, כאשר השמש הסתווית המלטפת תהפוך את הישיבה בה לנעימה עוד יותר. אבל בהשוואה לאמסטרדם הצפופה והסואנת, זהו אי של שלווה, עם עשרות בתי קפה ומסעדות קטנות בכיכר וברחובות הקטנים סביבה.
 
ממש כמו באמסטרדם, את הרחובות הסובבים את כיכר השוק חורצות תעלות ציוריות, המעצימות את השלווה שמשרים הבתים העתיקים. בעבר שימשו התעלות כנתיבי מסחר, אך כיום רק מעט סירות שטות בהן, ואחרות הפכו לבתי קפה רומנטיים. את התמונה הרומנטית משלימים גשרי אבן קטנים וצמחי מים, שברווזים וברבורים משייטים ביניהם בנחת. אני שמחה לפגוש בחבורת צלמים, שגם אותם העיר הזאת מסחררת, ומפיקה מהם שלל "פוזות צלמים" מאתגרות.
כתבה על אמסטרדם

התעלות של דלפט, הולנד
פוזות צילום נועזות על שפת התעלה, חגיגה לצלמים  (צילום: כרמית וייס)
 

הכנסייה החדשה כבר לא חדשה

מעל הכיכר מתנשא מגדל הכנסייה החדשה (Nieuwe Kerk). למעשה לא ממש חדשה... כי היא ניצבת כאן מאז הושלמה בנייתה במאה ה- 16, אבל ככה זה בעיר שיש בה כנסייה נוספת שנבנתה כבר במאה ה- 13.

המגדל היפהפה, שהוא השני בגובהו בהולנד (108 מ'), מעוטר בסגנון גותי עדין, ובראשו שעון מכאני המנגן אחת לשעה עם 18 פעמונים למשך מספר דקות. 376 מדרגות מטפסות כמעט עד לראש המגדל, ומזכות את החרוצים שבמטיילים בתצפית מגובה 85 מ', שביום יפה ניתן לראות ממנה את הערים רוטרדם והאג.
 
במרתף הכנסייה קבור וילם הראשון נסיך אורנז' (Willem van Oranje), שכונה וילם השתקן, מייסד הרפובליקה ההולנדית. בסוף המאה ה- 16 הוא איחד את ההולנדים להכרזת עצמאות והתנתקות מהשלטון הספרדי, ודלפט שהיתה מקום מושבו הפכה לבירת הרפובליקה החדשה. עד היום זהו מקום קבורתם של רוב בני משפחת המלוכה ההולנדית, אך הוא סגור למבקרים.
 
בצדה השני של הכיכר ניצב בית העירייה (Stadhuis), הבולט למרחוק בתריסיו האדומים. מגדל הפעמון שלו, שנבנה בשנת 1300 לספירה, הוא השריד היחיד לבניין הישן שנשרף ונבנה מחדש במאה ה- 17 בסגנון רנסאנס. משרדי העירייה כבר לא שוכנים בו, אך עדיין נערכים כאן טקסי החתונה של תושבי העיר. כאן התקיים גם טקס החתונה של אחד מבניה המפורסמים של העיר, צייר בן המאה ה- 17, עליו נכתב הרומן ההיסטורי שהצית את דמיוני ומשך אותי בחבלי קסם לעיר.

הכנסייה החדשה של דלפט, הולנד  הכנסייה החדשה של דלפט, הולנד
מגדל הכנסייה החדשה, עיטורים גותיים ושעון המנגן אחת לשעה (צילום: כרמית וייס)
 

תעלומת הנערה והעגיל

הצייר הנפלא יאן ורמיר (Johannes Vermeer), יליד דלפט, נאלץ לחסות בצילם של ציירים הולנדים מפורסמים אחרים של תקופתו. בשנת 1999, כאשר הסופרת טרייסי שבלייה כתבה אודותיו את הספר נערה עם עגיל פנינה, שבעקבותיו גם צולם סרט, הוא זכה ליותר פרסום והכרה. ברומן ההיסטורי מנסה הסופרת לפענח את תעלומת עגיל הפנינה היקר, אותו עונדת על תנוך אוזנה נערה פשוטה באחד מציוריו של ורמיר. לא אגלה כאן את ההסבר שנותן הסיפור, שהוא כמובן רק השערה היסטורית, כדי לא לקלקל לכם את קריאת הספר, שהיא בבחינת חובה לפני הביקור בעיר. אם נכונה ההשערה וגם אם לא, הספר מצייר את מראות התקופה בצורה מוחשית, וגם הפך את הנערה המתוקה לכוכבת.
 
כל פינה בעיר מתהדרת בתמונת הנערה עם העגיל, שהפכה במידה רבה לסמלה של העיר. תמונות נוספות ניתן לראות במרכז ורמיר (Vermeer Centre), הנמצא מצפון לכיכר, מעברה השני של התעלה. כאן מוצגים ציוריו, ובהם "נערה עם עגיל פנינה", "מוזגת החלב" ו- "נוף העיר דלפט", בה נראות הכנסייה החדשה והכנסייה הישנה, בה נקבר הצייר. למרות שהציורים הם רק רפרודוקציות לציורי המקור, שנשמרים במוזיאונים גדולים ומפורסמים יותר, המקום משכיל לתת את תחושת המקום והזמן בהם חי הצייר וההסברים גם באנגלית.

מוזיאון יאן ורמר, הולנד
הנערה עם עגיל הפנינה במוזיאון ורמיר (צילום: כרמית וייס)
החרסינה הכחולה של דלפט

חגיגה נוספת לחובבי האומנות, היא החרסינה של דלפט (Delftware), המכונה גם דלפט בלו - "הכחול של דלפט" (Delft Blue). כמו ורמיר, גם היא צמחה כאן במאה ה- 17, עת הביאו עמם הימאים את הפורצלן הסיני מעבר לים. בטכניקה שפותחה כאן הצליחו כלי החרס לחקות במידה רבה את כלי הפורצלן העדינים, שלא היו מוכרים עד אז באירופה, תוך שימוש בגלזורה וצבע מיוחד. את המוטיבים הסינים החליפו מוטיבים הולנדיים, כמו טחנות רוח, פרות רועות באחו ושלל פרחים. לאחר שהכלים נמרחים בגלזורה מיוחדת, מציירים עליהם ביד בגווני אפור, שלאחר שהות בתנור הופכים לגוונים נהדרים של כחול.
 
בימים עברו נחשבה החרסינה של דלפט לסמל המעמד הגבוה, בשל מחירה היקר, אך מאז פרחו הזיופים ומחיריה צנחו. מבין 33 המפעלים שהיו בדלפט, רק שניים עדיין פעילים – רויאל דלפט (Royal Delft), הממוקם 1.5 ק"מ דרומית למרכז, ודה דלפסטה פאו (De Delftse Pauw), הממוקם 2 ק"מ מצפון למרכז. בסיור מודרך (יש להזמין מראש) או בסיור אאודיו עצמאי (במספר שפות, כולל אנגלית) – ניתן לחזות בתהליכי הייצור שעד היום נעשים ביד. חנויות רבות בעיר מוכרות את החרסינה של דלפט, בהן גם חנות של רויאל דלפט בכיכר השוק.
 
נערה עם עגיל פנינה והחרסינה של דלפט, הולנד
החרסינה של דלפט, מוטיבים הולנדיים ובראשם איך לא... הנערה עם העגיל (צילום: כרמית וייס)
 

חגיגה מקומית כמו פעם בקיבוץ

התמזל מזלי להגיע לדלפט בסוף השבוע הרביעי של חודש ספטמבר, בו במשך שלושה ימים (שישי, שבת, ראשון), כמו בכל שנה, מתקיימת בעיר חגיגה מקומית. פסטיבל דלפט סרוויט (Delft Serveert) בכיכר שליד הכנסייה הישנה, הזכיר לי חגיגות של פעם בקיבוץ. דוכני אוכל, מוסיקה, תצוגת אופנה עם דוגמנים מקומיים (שהתקבלו בחום למרות חוסר מקצועיות) והרבה משקאות חריפים, חיממו את האווירה.
 
כתיירת יחידה הרגשתי מעט לא שייכת, ויחד עם זאת, שייכת מאוד. מי שסבור שההולנדים לא ידידותיים, כנראה מעולם לא טייל שם לבד.
 

סרטון וידאו קצר שבהחלט מעביר את האווירה העליזה של פסטיבל דלפט סרוויט
 

איך לטייל בדלפט?

הטיול בעיר העתיקה, שחלק מרחובותיה סגורים לכלי רכב, יכול להיעשות ברגל, שכן היא קטנה וקומפקטית. המתקשים בהליכה או המגיעים לכאן ביום סגריר, יכולים לצאת לשייט תעלות עם Rondvaart Delft, היוצא בכל שעה עגולה מהתעלה ברחוב Koornmarkt (אפריל-אוקטובר).
 
אופניים, איך לא, הם אמצעי תחבורה נוסף היכול לשמש לטיול בעיר וגם ליציאה ממנה. ברכיבה כפרית נעימה ניתן להגיע ולטייל בערים השכנות האג ורוטרדם. רכיבה או הליכה של כ- 2 ק"מ צפון-מזרחה, מובילה אל פארק דלפט הוטה (Delftse Hout), אזור נופש שבמרכזו אגם קטן (Grote Plas), פארק איילים, פינת ליטוף, ספורט מים ומתקני נופש נוספים.
כתבה על שייט תעלות בהולנד

טיול אופניים בדלפט, הולנד
אופניים הם כלי תחבורה נחמד לטיול בעיר ובסביבתה (צילום: כרמית וייס)
 

היכן ללון בדלפט?

לרוצים לבלות את הלילה בעיר או לטייל מספר ימים בסביבה, מומלץ ללון בקרבת כיכר השוק, שם ממוקמים רוב בתי הקפה, הברים והמסעדות. מלון אמאספורט (Hotel de Emauspoort) הוא מלון 3 כוכבים נחמד, הממוקם מאחורי הכנסייה החדשה, על גדות תעלת Vrouwenregt.
 
למגיעים ברכבת אמליץ כאן על שני בתי מלון הממוקמים קרוב יותר אל תחנת הרכבת, אך גם במרחק הליכה קצר מהמרכז: מלון 4 כוכבים  Hotel Royal Bridges, ומלון 3 כוכבים  Bridges House Hotel.

בתי מלון בדלפט, הולנד  בתי מלון בדלפט, הולנד 
בתי מלון בדלפט, הולנד  בתי מלון בדלפט, הולנד 
למעלה – מלון אמאספורט, למטה משמאל – מלון Royal Bridgesלמטה מימין – מלון Bridges House
 

אני והנערה של דלפט

אם הייתי יודעת שכך תקסים אותי דלפט הייתי נשארת בה לילה ויום נוסף, אך תוכניות קודמות אילצו אותי לעזוב אותה בצער ולהבטיח לעצמי שעוד אחזור אל העיר והנערה שאני כל כך אוהבת.
 

מידע נוסף

בתי מלון באמסטרדם
בתי מלון בדלפט
השכרת רכב בהולנד

כתבות נוספות

טיול כוכב מאמסטרדם
אתרי חובה בהולנד
שייט תעלות בהולנד
כפר הנופש דה-אמהוף
כפר הנופש הט היידרבוס בהולנד

** תודות על הסיוע בהכנת הכתבה לארנון אבן צור, המתגורר ומדריך טיולים בהולנד.


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר